Jump to content

The Pros And Cons Of...(размисли за миналото и настоящето на Progressive Rock-a)


74 replies to this topic

#1 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 24 July 2007 - 20:31 PM

И така, да започна от заглавието на темата. Разбира се, че това е цитат от едноименния албум на Roger Waters. И ако там един от въпросите разискван в минутите между 4.30AM и 5.11AM някъде по безкрайните американски магистрали е да го бъде или не автостопа, то тук аз търся Вашето мнение за и против класическия, нео- или пък модерен прог рок. Кой от тях предпочитате и защо? Трябва ли да си живял през 70-те, за да боготвориш Genesis? Marillion ли са основните виновници и днес да говорим за този стил? Или пък всички те за отживелица, защото Dream Theatre направо ги отвяха и обезсмислиха всичко създадено дотук в този стил? Въпроси с многозначни отговори...

Да започна с моето мнение.

Аз съм отраснал с музиката на Genesis, Pink Floyd и Yes. Така се случи, че откакто се помня около мен звучи тази музика. Първият жив спомен от 70-те за мен бе, когато излезе Seconds Out на Genesis. Годината бе 1977, а аз бях на седем години. Трудно ще Ви бъде да ми повярвате, но е факт, че все още определям тази двойна тава на Genesis повече като албум отколкото като концертен запис. И ето Ви, моят крайъгълен камък около който изградих музикалните си предпочитания, а именно Genesis. Pink Floyd за мен винаги са били "друга планета". За тях може да се говори както много, така и никак. Тъй като аз нямам какво да добавя ще избера второто. Yes винаги ще бъдат моя любима група, но нещо се случи с тях през последните двадесет години и те започнаха да редуват много добри с много слаби албуми. От старата вълна не бива да пропускам за нищо на света ELP (първата супер група в стила), King Crimson, Gentle Giant, Van Der Graaf Generator (въпреки, че признавам си за тридесет години не успях да разбера какво ми казва Hammill и напук на всички считам дебюта им The Aerosol Grey Machine за най-добрия албум на групата), Jethro Tull (които винаги фигурират в тези теми, че дори и в хеви метъл такива :D ). Фен съм и на няколко повече art отколкото prog групи като BJH и Supertramp.

Но, дотук с детството... Първата група от новата вълна, която аз открих без помощта на човека на когото дължа чутото до този момент, бе разбира се Marillion... Всъщност човека за когото говоря е чичо ми и сега като се замисля се сещам, че пак чрез него получих първите три плочи на Marilo, които той бе взел назаем от приятел с препоръката: Тия май нещо напомнят на Genesis... По-интересни за мен тогава бяха обложките и факта, че лично Fish ги бе разписал на някакъв концерт в Торонто... Аз вече съм на 15-16 години, краят на соца е, живея с първото си гадже, а родителите ми работят в чужбина... Някои от Вас (мои връстници предполагам) ще разберат за какво иде реч. Marillion и в частност текстовете на William Derek Dick промениха живота ми завинаги. Дотолкова, че двадесет години по-късно реализирах мечтата си да видя Fish в България и да му разкажа ...историята дотук... После към фонотеката ми си пробиха път и другите от новата вълна - Pendragon, IQ и Pallas.

Така си живеех добре до средата на 90-те, когато един човек на име Steven Wilson не взе, че сформира групата Porcupine Tree. Мислих си, че няма по-хубаво нещо от добрите стари Pink Floyd, но когато чух Voyager 34 разбрах, че нещо ново се заражда и това ново е нещо което ще промени Progressive Rock-a завинаги... И така се започна с: Arena, Spock's Beard, The Flower Kings, Mostly Autumn, TransAtlantic, Magenta, Glass Hammer, Sylvan, Riverside......поне още двадесет имена биха допълнили списъка.

Изведнъж колекцията ми от около 200 ProgRock албума набъбна на 2000. Така от само себе си се роди и изначалния въпрос: Кой период е най-добър, креативен, значим и неподвластен на времето? Класическият от 70-те, този на нео прог рока от 80-те или новата вълна от 90-те насам? Задавам си този въпрос от десетина години насам и нямам еднозначен отговор. Може би с Ваша помощ ще го открия...
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#2 mabon

    от Клана Морна <TYPE O PUROGATIV>

  • Отлъчени
  • PipPip
  • 139 posts

Posted 24 July 2007 - 22:06 PM

Много благодаря! :D
И аз се накефих мощно на целия Misplaced Childhood миналата година. Макар, че повече щях да се радвам на Clutching At Straws.

Между другото големия алкохолик-мечок наскоро си взе за булка вокалистката на Mostly Autumn. :tomato2:)

Edited by mabon, 24 July 2007 - 22:06 PM.

nemo me impune lacessit

#3 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 24 July 2007 - 22:57 PM

Чета те напоследък, чета те,....и се усещам, как започвам да се дразня от думата "прогресив"! :( Хем умирам за прогресивна музика. Дишам с нея, зареждам се, доставям си неземно удоволствие, изживявайки я нота по нота, стих по стих!

Прогресивът, многоуважаеми Мерилиън-е, не е стил в музиката! Това е подход! Прогресивна може да бъде и една пънк група, и една дет метъл машина, и една джаз формация, и една хеви шайка....и прочие!

Вдени го това и спри да преекспонираш имената на Marillion, Genesis и Yes и прочие, че току-виж на хората им писне и вземат, та ги намразят покрай теб. Едва ли ще си доволен от факта.

Тук няма кого да учиш на прогресив. :P Или поне не по този преподавателски начин. Отдавна сме го обезкостили целия в амнайсет хиляди теми и още толкова офтопици. Като видя някой да ми изнася лекции за Пинк Флойд, Кинг Кримсън, Емерсън, Лек & Палмър и Ръш и се изприщвам целия. Да не ти казвам, какъв хилеж се хиля! :tomato2: :D Прогресивът е емоция, усет...за него трябва да се говори естествено, а не със самоцелни заучени фрази и с преподавателски патос.

View Postmarillion, on Jul 24 2007, 09:31 PM, said:

Кой период е най-добър, креативен, значим и неподвластен на времето? Класическият от 70-те, този на нео прог рока от 80-те или новата вълна от 90-те насам?

Понятие като "най-добър" няма! В нито един жанр, нито един стил, нито един подстил.

Класическият прогресив от края на 60-те и началото на 70-те е най-креативен, значим и неподвластен на времето, това е елементарно и близко до акъла. Тогава се е писало на девствен бял лист, наливала се е стоманата, няма как да не е така. Всичко друго е въпрос на вкус! И е изключително субективно. Красотата няма само едно измерение. Мноооого са, безброй.

Щом в днешно време, мнооого след последната грандиозна инвазия на светата троица - Dream Theater, Queensryche, Fates Warning, се появиха уникални групи като Porcupine Tree, Riverside и Pain Of Salvation, абсолютно не бива да обяваваме прогресивния подход за похабен, вече неефективен и безинтересен. Всичко по отношение на развитието и еволюцията си е в реда на нещата.
Виж, не можем да очакваме бум на тази музика, защото реалностите вече са други, но по отношение на качеството..., то никак не е по-ниско от това в най-благодатните години.

Дори напротив! :huh:

Edited by violator, 24 July 2007 - 23:16 PM.

-----------------------------------------
Слушай силно!

#4 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 24 July 2007 - 23:15 PM

View Postmabon, on Jul 24 2007, 11:06 PM, said:


Между другото големия алкохолик-мечок наскоро си взе за булка вокалистката на Mostly Autumn. :D)

Да, ама не... Щеше, но не стана защото Heather не подписа предбрачен договор, а Fish все пак е стрелян заек.

А по темата?
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#5 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 25 July 2007 - 00:06 AM

View Postviolator, on Jul 24 2007, 11:57 PM, said:

Чета те напоследък, чета те,....и се усещам, как започвам да се дразня от думата "прогресив"! :( Хем умирам за прогресивна музика. Дишам с нея, зареждам се, доставям си неземно удоволствие, изживявайки я нота по нота, стих по стих!


Така и не разбрах кое точно те дразни. Това, че ме четеш или това, че и ти харесваш "прогресив"?

View Postviolator, on Jul 24 2007, 11:57 PM, said:

Прогресивът, многоуважаеми Мерилиън-е, не е стил в музиката! Това е подход! Прогресивна може да бъде и една пънк група, и една дет метъл машина, и една джаз формация, и една хеви шайка....и прочие!


Нали разбираш, че понякога няма полза от словесна еквилибристика? А, дали прогресивът е стил в музиката или нещо друго не сме ние хората да определим и то не защото не заслужаваме, а защото много преди нас други са го направили. Ние, както самият ти казваш, можем само да намерим свой собствен подход към тази музика, или пък да не намерим...

View Postviolator, on Jul 24 2007, 11:57 PM, said:

Вдени го това и спри да преекспонираш имената на Marillion, Genesis и Yes и прочие, че току-виж на хората им писне и вземат, та ги намразят покрай теб. Едва ли ще си доволен от факта.


Имената които споменаваш нямат нужда от преекспониране защото са в основата на темата (забележи не употребявам думата стил от учтивост към теб) и когато обсъждаме тази тема е невъзможно да ги пропуснем. Или, ако позволиш за конщунството, но това е все едно да пропуснем Dave, когато говорим за Depeche Mode...

View Postviolator, on Jul 24 2007, 11:57 PM, said:

Тук няма кого да учиш на прогресив. :P Или поне не по този преподавателски начин. Отдавна сме го обезкостили целия в амнайсет хиляди теми и още толкова офтопици. Като видя някой да ми изнася лекции за Пинк Флойд, Кинг Кримсън, Емерсън, Лек & Палмър и Ръш и се изприщвам целия. Да не ти казвам, какъв хилеж се хиля! :tomato2: :D Прогресивът е емоция, усет...за него трябва да се говори естествено, а не със самоцелни заучени фрази и с преподавателски патос.
Понятие като "най-добър" няма! В нито един жанр, нито един стил, нито един подстил.


Откъде да започна? Първо, нямам за цел да уча някого още повече да прокламирам идеи. Ако считаш себе си за почитател на тази музика би трябвало да знаеш, че обикновено ние предпочитаме полупразна зала от пълен стадион, ако разбираш какво имам предвид. Второ, за преподавателския патос може би си прав... Наистина нямам идея как да изразя себе си по друг начин, но определено не е умишлено. Нямам идея да впечатлявам никого, просто чат-пат заменям чуждите форуми в които пиша с този. Нещо против? И трето, никъде не съм споменал Rush защото не ги харесвам, точно както не харесвам и Dream Theatre. С което разбира се не отричам приноса на двете групи към музиката като цяло...

View Postviolator, on Jul 24 2007, 11:57 PM, said:

Класическият прогресив от края на 60-те и началото на 70-те е най-креативен, значим и неподвластен на времето, това е елементарно и близко до акъла. Тогава се е писало на девствен бял лист, наливала се е стоманата, няма как да не е така. Всичко друго е въпрос на вкус! И е изключително субективно. Красотата няма само едно измерение. Мноооого са, безброй.


Дълги години споделях твоето мнение, но наскоро разбрах, че може би бъркам. Ще си послужа с два на пръв поглед неуместни примера. Дано не ми се обидиш съвсем, но пак с любимите ми и преекспонирани от мен Genesis и Marillion. Аз съм повече фен на Genesis с Gabriel и на Marillion с Fish, което не означава, че не харесвам Collins и Hogarth. Просто, ако трябва да избирам с дуло опряно на челото изборът ми ще е посочения по-горе. Наскоро обаче се замислих, че Gabriel прекарва в групата осем години, а Fish само седем. От своя страна Collins е вокал на Genesis вече тридесет и две години с прекъсване между 1992 и 2007. Да не говорим, че той си е пълноправен член на групата от 1971. Горе-долу същото е положението и с Hogarth - почти двадесет години. Какво имам предвид? Как така на пръв поглед елементарното, комерсиалното и тривиалното изместват екстравагантното, новаторското и епичното? Все още търся отговора...

View Postviolator, on Jul 24 2007, 11:57 PM, said:

Щом в днешно време, мнооого след последната грандиозна инвазия на светата троица - Dream Theater, Queensryche, Fates Warning, се появиха уникални групи като Porcupine Tree, Riverside и Pain Of Salvation, абсолютно не бива да обяваваме прогресивния подход за похабен, вече неефективен и безинтересен. Абсолютно всичко по отношение на еволюцията си е в реда на нещата.


Тук малко попрекали с възхвалите според мен. От цитираната от теб света троица, аз виждам две хард/хеви/прогресив метъл рок групи и една прогресив метъл такава. За жалост аз говора за прогресив рок... Което между другото е нагледен пример за собствена гледна точка не разбрана от другите. Аз лично не виждам нищо лошо да има такива изказвания въпреки, че не съм съгласен с тях. За моя изненада обаче, тук това се приема за арогантно и ето, аз поучил се от правилата го забелязвам и ти обръщам внимание...

View Postviolator, on Jul 24 2007, 11:57 PM, said:

Виж, не можем да очакваме бум на тази музика, защото реалностите вече са други, но по отношение на качеството..., то никак не е по-ниско от това в най-благодатните години.

Дори напротив! :huh:

Ето, това вече е мнение - останалото противопоставяне...

Надявам се да ме разбереш правилно и да не съм те обидил с нещо.
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#6 simantex

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 35 posts

Posted 25 July 2007 - 07:25 AM

И двамата като ви слушам се изприщвам

#7 Inferno

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 124 posts
  • Location:Black Skies

Posted 25 July 2007 - 08:19 AM

той прогресиврокът не умря ли през 1974 на една пресконференция на Фрипп?
All these things we'll one day swallow whole
Fade out again, Fade out.

#8 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 25 July 2007 - 09:39 AM

View Postsimantex, on Jul 25 2007, 08:25 AM, said:

И двамата като ви слушам се изприщвам

Пробвай да третираш изприщената кожа с крем "Бочко"! Бебешки продукт е, но това не бива да те притеснява, защото върши чудесна работа! :yes:

А помага и при подсечено дупе! :D
-----------------------------------------
Слушай силно!

#9 Curly

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 47 posts

Posted 25 July 2007 - 09:47 AM

View PostInferno, on Jul 25 2007, 09:19 AM, said:

той прогресиврокът не умря ли през 1974 на една пресконференция на Фрипп?


Какъв по-удачен момемнт да пробвам емотиконите в новия ни форум.
:yes: :D

#10 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 25 July 2007 - 10:04 AM

Не е противопоставяне, просто съвет! Ако си спомняш, Гео ти даде подобен във вече стария форум на Про-РОК. Както и да е, нямам лоши намерения. Просто констатирам.

Няма как да ти се противопоставям на тезите, защото реално съм съгласен с всичко, което си написал. То няма и как да не съм....и по-горе написах, задал си я лекционно. А не съм забелязал някой тук да има нужда от лекции по въпроса.
На какво да се противопоставям!? Че Marillion са титаните на нео-прога? Ми, титани са! Че Genesis са основно вдъхновение за цялата прог сцена!? Ми, такива са! Че YES са ултимативната прогресив група? Кой би го отрекъл? Че Emerson, Lake & Palmer дефинират понятието "прогресивна пиеса"!? Ами, така е.

И друго - прекаленото пиадестализиране на каквото и да било, забелязъл съм, дразни околните. Не бих искал "прог" да се превърне в досадна дума, макар напоследък да усещам как натам отиват нещата.

Да оставим това. Кажи ми, защо подценяваш Rush? Те имат огромно влияние върху прогресив сцената. Особено към по-твърдите й разклонения. "2112" e един от основните крайъгълни камъни в развитието на прогресив метъла, да не кажа че е причина за възникването му.

Скоро водихме спор с Кадаурус, на тема, кой албум можем да наречем "първият прогресив рок албум в историята". Ти какво мислиш по въпроса? Кой е?

Edited by violator, 25 July 2007 - 10:07 AM.

-----------------------------------------
Слушай силно!

#11 georid

    манипулатор

  • Тамплиери
  • PipPipPipPip
  • 822 posts

Posted 25 July 2007 - 10:08 AM

Като се присъединявам към доклада, изнесен от Вио на последния пленум, прилагам тезиси по въпроса, както следва:

1) Категорично не споделям сектантското отношение към прогресива;
2) Категорично не споделям извеждането му над;
3) Категорично не споделям извеждането му отвъд;
4) Категорично не споделям разглеждането му извън органичната тъкан на рока;
5) Kaтегорично не споделям догматиката на насиленото му интелектуализиране;
6) Kатегорично не споделям идеята за прогресив-естетика, като някакъв безаналогов и безалтернативен феномен.
7) Така е то.

В заключение, бих желал и да споделя, че след всяка дискусия за прогресив, която е зададена по този начин, неизменно съм осъществявал и неизменно ще осъществявам следното действие:
зареждам в плейъра произволно избран албум на AC/DC и го слушам на max с първична наслада.

Edited by georid, 25 July 2007 - 11:07 AM.

Така е то.

#12 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7523 posts

Posted 25 July 2007 - 11:36 AM

Тук сега за какво се говори? За ренесансов прогресив ли? Ако не - то мястото на темата е в общия форум за рок и метъл. Местя я там :no:
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#13 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 25 July 2007 - 11:44 AM

View PostInferno, on Jul 25 2007, 09:19 AM, said:

той прогресиврокът не умря ли през 1974 на една пресконференция на Фрипп?

Аз лично бих перифразирал въпроса заменяйки думата прогресиврок с King Crimson...
Нищо лично към групата, но според мен точно Fripp бе човекът, който с течение на годините взе дотолкова да прогресира, че загуби реална представа за нещата.

Иначе в периода 1974-1980 на сцената се появиха не един или два прекрасни прог албума, така че не споделям изразеното мнение за преждевременна смърт. Доколкото разбирам от думите ти, ти си за класическия период и нямаш отношение към по-новите неща или бъркам?
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#14 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 25 July 2007 - 12:05 PM

View Postviolator, on Jul 25 2007, 11:04 AM, said:

И друго - прекаленото пиадестализиране на каквото и да било, забелязъл съм, дразни околните. Не бих искал "прог" да се превърне в досадна дума, макар напоследък да усещам как натам отиват нещата.


Искаш да кажеш, че да се говори за "прог" е все едно да се говори за политика. Защо трябва да крием отношението си към дадена музика само за да не дразним някого? Също така, не виждам причина някой който се дразни от тази дискусия да участва в нея. Според мен, като човек посветил свободното си време на хобито наречено "прог" е интересно отношението на другите. И най-вече тяхното мнение. Ако щеш и с проучвателна цел - ако си спомняш бях споменал, че имам идея да организирам фестивал в БГ...


View Postviolator, on Jul 25 2007, 11:04 AM, said:

Да оставим това. Кажи ми, защо подценяваш Rush? Те имат огромно влияние върху прогресив сцената. Особено към по-твърдите й разклонения. "2112" e един от основните крайъгълни камъни в развитието на прогресив метъла, да не кажа че е причина за възникването му.


Ами ти си отговорил сам на въпроса си без да искаш. Не подценявам Rush или Dream Theatre. Просто не харесвам прогресив метъл. Въпрос на вкус...

View Postviolator, on Jul 25 2007, 11:04 AM, said:

Скоро водихме спор с Кадаурус, на тема, кой албум можем да наречем "първият прогресив рок албум в историята". Ти какво мислиш по въпроса? Кой е?


Аз не бих искал да влизам в спорове, още повече да оригиналнича и да назова някой от албумите на Zappa, The Beatles, The Moody Blues или Procol Harum за "първият прогресив рок албум в историята". Личното ми мнение и убеждение е, че In the Court of the Crimson King на King Crimson полага основите на всичко останало.
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#15 cadaurus

    мелоФройд

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 494 posts
  • Location:A Sceptic's Universe

Posted 25 July 2007 - 12:09 PM

View Postmarillion, on Jul 25 2007, 01:05 PM, said:

Личното ми мнение и убеждение е, че In the Court of the Crimson King на King Crimson полага основите на всичко останало.

Nuff said. :no:
violator: Моите категории са абсолютно обективни. Това е факт.

#16 simantex

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 35 posts

Posted 25 July 2007 - 12:13 PM

Предлагам да има нов раздел във форума,Замисляйки се как да е озаглавен мисля че "Размисли и страсти" е добро име.Това ще е добро място за тези които искат да ни научат на нещо свързано със различните стилове в музиката.

#17 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7523 posts

Posted 25 July 2007 - 12:25 PM

Ако е възможно да поканим проф. Вучков за модератор :no:
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#18 simantex

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 35 posts

Posted 25 July 2007 - 12:32 PM

View PostSatyr, on Jul 25 2007, 01:25 PM, said:

Ако е възможно да поканим проф. Вучков за модератор :no:
Може да го използваме като консултант.Ама и той няма да издържи и ще почне да пуска едни дълги постове.... B)

#19 Svil

    кардинал

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 3368 posts

Posted 25 July 2007 - 12:38 PM

View Postsimantex, on Jul 25 2007, 01:32 PM, said:

Може да го използваме като консултант.Ама и той няма да издържи и ще почне да пуска едни дълги постове.... B)
И няма да изслушва другите мнения :no:

#20 Харпалике

    вълчица

  • Енориаши
  • PipPip
  • 127 posts

Posted 25 July 2007 - 12:58 PM

View PostSvil, on Jul 25 2007, 01:38 PM, said:

И няма да изслушва другите мнения B)


И ще ни докара стари градски певачки :no:
Because my duty
Was always to beauty
And that was my crime





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users