Jump to content

Антиутопиидистопии


53 replies to this topic

#41 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 28 юли 2007 - 09:30

View Posttekumse, on Jul 27 2007, 10:24 PM, said:

В Щатите Господарят на Мухите се учи в гимназията, даже понякога прогимназия. За съжаление много малко ученици разбират че книгата е за тях.
Да-а, имаше един 'ного готин епизод на "Двама мъже и половина", където малкият трябваше да я чете тази книга и естествено - твърдо отказваше да го направи :haha:
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#42 ШureЯ

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 288 posts

Posted 28 юли 2007 - 12:11

View Postvalя, on Jul 27 2007, 06:00 PM, said:

значи може да сложим и "Ракова болница" на Ал. Солженицин (това как съм го чела не зная, сега само като се замисля, ме хваща депресията :bomb: )
Ракова болница и според мен е най-яката книга на Солженицин (въпреки, че не се сещам да имаше антиутопичен момент при нея). :drinks:
darkness, darkness be my pillow...

#43 Hard rock fan

    Self Portrait

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1036 posts
  • Location:The land of no tomorrow

Posted 28 юли 2007 - 12:21

View PostШureЯ, on Jul 28 2007, 01:11 PM, said:

Ракова болница и според мен е най-яката книга на Солженицин .

И за мен е най-яката. Едно от въздействията й върху ми, беше период на хипохондрия, в който усилно си разглеждах бенките и т.н.

Edited by Hard rock fan, 28 юли 2007 - 12:22 .

За него необходимото и достатъчно доказателство за съществуването на Бог беше музиката.

#44 Culfalathiel

    джуджанка

  • Енориаши
  • PipPip
  • 88 posts

Posted 28 юли 2007 - 12:52

View PostHard rock fan, on Jul 28 2007, 01:21 PM, said:

И за мен е най-яката. Едно от въздействията й върху ми, беше период на хипохондрия, в който усилно си разглеждах бенките и т.н.

Сори за оффтопика, ама и аз откакто я четох (Ракова болница), трайно се хипохондрирах... :bomb:


BAUGHURST (n.)
That kind of large fierce ugly woman who owns a small fierce ugly dog.

Powered by The Meaning of Liff by D. Adams

#45 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 29 юли 2007 - 10:55

View PostШureЯ, on Jul 27 2007, 10:01 PM, said:

искаш да кажеш че Сталин, Хитлер и Мусолини са диктатори проформа (на хартия) ? :superman: както вече казах, Сталин става Баща на народите след 1930 г....оттогава до 1953г. тоталитаризмът в СССР и Коминтерна достига направо фантастични размери, а следвоенните години за които говориш - вече отслабва (просто Сталин одъртява и става доста сенилен)...
Тоталитаризмът в апогеят си след смъртта на най-мрачния тиранин за всички времена, след ХХII-ия конгрес на КПСС и по времето на добродушкото Никита Хрусчов? :starwars: точно това време е известно в историята като период на "разведряване"...разведряването, разбира се, е условно, ГУЛАГ продължава да си работи, но не на пълни обороти....истинското "разведряване" идва чак по време на Перестройката.


Разбира се, че погледнато в чисто исторически план е точно така. Прекалено буквално си приел думите ми. Според моята теза, Джордж Оруел не е знал що е то "комунизъм с човешко лице" когато е писал 1984. Говорим зо първите следвоенни години в които желязната завеса все още не е толкова желязна. А си спомни също и колко екзотично се е приемал комунизмът преди войната в някои страни на запад, че и не само в Европа. Това което искам да кажа е, че за да опишеш достоверно системата трябва да имаш истинска представа за нея. Такава представа според мен е можело да съществува у западноевропееца едва след разкази за същата тази система от имигранти живели в нея.

Така мисля аз...
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#46 ШureЯ

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 288 posts

Posted 30 юли 2007 - 19:12

View Postmarillion, on Jul 29 2007, 11:55 AM, said:

Според моята теза, Джордж Оруел не е знал що е то "комунизъм с човешко лице" когато е писал 1984. Говорим зо първите следвоенни години в които желязната завеса все още не е толкова желязна. А си спомни също и колко екзотично се е приемал комунизмът преди войната в някои страни на запад, че и не само в Европа. Това което искам да кажа е, че за да опишеш достоверно системата трябва да имаш истинска представа за нея. Такава представа според мен е можело да съществува у западноевропееца едва след разкази за същата тази система от имигранти живели в нея.

Така мисля аз...

о, в голяма заблуда си. тука не става въпрос за мислене (различни мнения) а за съвсем обективен факт, част от биографията на самия Оруел. като истински комуняга (какъвто винаги е бил) Оруел отива заедно с жена си да подпомага другарите Републиканци (финансирани и дирижирани изцяло от Коминтерна, сиреч от Сталин) в Гражданската война в Испания. там се сбълсква с методите на системата - когато завземат някое градче от фалангистите, първата работа на комунягите е да се доберат до градските архиви и да проведат информационна чистка и "пренаписване" на историята. така, довчерашни рецидивисти са осъмвали като национални герои и обратно - истински герои са ставали най-гнусни престъпници.още тогава на Джорджи му е направило впечатление че двете страни всъщност не воюват за идеи а за власт. ;) т.е. още в средата на 30-те години Оруел вече не е имал никакви илюзии за "системата" :shok:

друг е въпросът доколко в Британия или САЩ са осъзнавали това, но тези две държави принципно страдат от имперска кокоша слепота и радко забелязват нещо, което е на известно отстояние от паницата им. ;)

Edited by ШureЯ, 30 юли 2007 - 19:15 .

darkness, darkness be my pillow...

#47 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 30 юли 2007 - 19:50

View PostШureЯ, on Jul 30 2007, 08:12 PM, said:

о, в голяма заблуда си. тука не става въпрос за мислене (различни мнения) а за съвсем обективен факт, част от биографията на самия Оруел. като истински комуняга (какъвто винаги е бил) Оруел отива заедно с жена си да подпомага другарите Републиканци (финансирани и дирижирани изцяло от Коминтерна, сиреч от Сталин) в Гражданската война в Испания. там се сбълсква с методите на системата - когато завземат някое градче от фалангистите, първата работа на комунягите е да се доберат до градските архиви и да проведат информационна чистка и "пренаписване" на историята. така, довчерашни рецидивисти са осъмвали като национални герои и обратно - истински герои са ставали най-гнусни престъпници.още тогава на Джорджи му е направило впечатление че двете страни всъщност не воюват за идеи а за власт. ;) т.е. още в средата на 30-те години Оруел вече не е имал никакви илюзии за "системата" ;)


По една или друга причина тези факти са ми убягнали досега. Аз четох 1984, когато бях в казармата през 1988 и мисля че книгата беше първо издание за БГ. Естествено, по обясними причини предговора не е съдържал изнесените от теб факти... Нямам съмнение, че е било така. В моята характеристика (още си я пазя) пише: Често влиза в политически спореве със съучениците и преподавателите. Нали се сещаш какво означава това? Добре, че има господ...

Благодаря ти за инфото. Никога не е късно да научиш нещо ново.
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#48 dave

    Not Knowing

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 505 posts
  • Location:Babylonian Tower
  • Interests:watching different roads and wonder where my own is rolling<br />waiting all day long for a change and it's showing

Posted 03 август 2007 - 15:49

View PostШureЯ, on Jul 27 2007, 02:07 AM, said:

някак си Александър Беляев и Айзък Азимов ми станаха скучни, а същевременно обществото се раздираше от трусове
Не си попаднал навреме на Иван Ефремов.
Нямаше да даже да усетиш трусовете на обществото и всичко щеше да ти е наред :unsure:
Next One Is Real

#49 little'circle

    Bacchante

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 252 posts
  • Location:in the most vicious part of a human mind

Posted 18 юли 2008 - 20:48

View PostHard rock fan, on Jul 27 2007, 08:42, said:


Бредбъри и 451 по Фаренхайт
:lol:


Преди да напише романът, Бредбъри е подготвял идеята под различни форми. Една от тях е разказът "Пешеходецът" или както там е преведен на български, който си заслужава четенето. Показва, че и с малко думи Бредбъри е виртуоз :lol: Въобще, четете Бредбъри, четете...!

П.С. Като стана дума, "Вино от глухарчета" е една знаменита книга :drinks:

#50 wiktory

    empathy

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1079 posts

Posted 18 юли 2008 - 22:13

View Postlittle'circle, on Jul 18 2008, 21:48, said:

Показва, че и с малко думи Бредбъри е виртуоз :lol: Въобще, четете Бредбъри, четете...!

П.С. Като стана дума, "Вино от глухарчета" е една знаменита книга :drinks:

за десет години - двадесет пъти ;)
една от любимите ми...

препоръчвам и "нежна е нощта" на Фицджералд, но е адски тежка :lol:

#51 Димо

    The Green Reaper

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 248 posts

Posted 20 юли 2008 - 03:24

View Postlittle'circle, on Jul 18 2008, 21:48, said:

П.С. Като стана дума, "Вино от глухарчета" е една знаменита книга :D

Чета я от началото на лятото и все не си я довършвам... :wub:

#52 Hard rock fan

    Self Portrait

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1036 posts
  • Location:The land of no tomorrow

Posted 20 юли 2008 - 14:32

View Postwiktory, on Jul 18 2008, 23:13, said:


препоръчвам и "нежна е нощта" на Фицджералд, но е адски тежка :D

С което ме подсети за един летен Фицджералд маратон.....не съм го чела поне от десет години.
За него необходимото и достатъчно доказателство за съществуването на Бог беше музиката.

#53 little'circle

    Bacchante

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 252 posts
  • Location:in the most vicious part of a human mind

Posted 20 юли 2008 - 19:18

View PostДимо, on Jul 20 2008, 03:24, said:

Чета я от началото на лятото и все не си я довършвам... :metal:


Тц тц.. и това защо?
Да си призная и аз първият пзт когато я захапах я оставих по средата... не защото не ми хареса ами.. даже не помня защо. Може би се е такава, опърничава книжка :D :wub:

#54 Димо

    The Green Reaper

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 248 posts

Posted 21 юли 2008 - 19:13

View Postlittle'circle, on Jul 20 2008, 20:18, said:

Тц тц.. и това защо?

защото не искам да свършва :)





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users