Jump to content

Обичаш ли да се заслушваш или чакаш да те грабне от първия път?


52 replies to this topic

#1 KhettiSathaShemsu

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 67 posts

Posted 14 November 2007 - 02:20 AM

Аз слушам музика .Аз слушам метъл.Май тия 2(две)понятия започват да придобиват еквивалентен статус напоследък.

Как слушате музиката Вие?Всички Вие ,фенове?!
1.Музиката ,която хваща ухото веднага след първото слушане ?
2.Там ,където трябва да отделиш малко повече от иначе претъпканото си с работа време ,за да чуеш идеята ,заложеният НЕ-първобитен смисъл на музиката ,нейният глас струещ от вокали ,но и китари,текстове и барабани .... ?

Обичаш ли да се заслушваш или чакаш да те грабне от първия път?...
...и усещаш ли ,че може да изпускаш много... ?

#2 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 14 November 2007 - 09:50 AM

Музиката, която аз слушам под дифолт изисква повече от едно завъртане на диска в плейъра. Обикновено усещам албума при третото прослушване. От доста години обаче не ми се случва често да чуя един албум повече от един-два пъти. Просто лавинообразния поток от информация залял ни с новите технологии ми дойде в повечко. Затова сигурно и все още знам наизуст почти всички текстове на Флойд, Дженезис, Йес, Мерилиън, Пендрагън и твърде малко от текстове на новите групи, които всъщност слушам доста повече от старите. Така, че правилото си има изключение. Има и случаи на пристрастяване към определени нови групи. Изпадаш в състояние да слушаш една група относително дълго време без да ти омръзва. Като всеки фен на тази музика и аз преминах през 34-тата Порки фаза преди десетина години, последвана от, Спокс, Дъ Флаур Кингс и ТрансАтлантик. Някъде там бяха и все още много почитаните от мен Мостли Отъмн, RPWL и последното искушение Фиду. Музиката е изкуство изискващо пълна отдаденост на слушателя. Не винаги химията се получава, но когато това се случи, резултатът е винаги с дъх на емоция. А без нея, няма музика...
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#3 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 14 November 2007 - 10:24 AM

View PostKhettiSathaShemsu, on Nov 14 2007, 02:20, said:

Обичаш ли да се заслушваш или чакаш да те грабне от първия път?...
Не, нямам време да се заслушвам, а и вече не е 1990 г. Или от раз, или нищо :D
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#4 ШureЯ

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 288 posts

Posted 14 November 2007 - 10:50 AM

според зависи...
ако слушам Статус Кво, АЦ ДЦ, Моторхед или Грийн Дей и не ме грабне от раз - ич не се и занимавам, щото то тва е рок, не ти ли въздейства първосигнално - умрела работа, начи!

ако слушам прог (каквото и да значи това), джаз (каквото и да значи това) или авангард (каквото и да значи това) - тогава слушам повече, тая музика принципно не е направена да ти въздейства върху мъдете (каквото и да значи това)... :blush:
darkness, darkness be my pillow...

#5 cadaurus

    мелоФройд

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 494 posts
  • Location:A Sceptic's Universe

Posted 14 November 2007 - 11:03 AM

Хубавата музика те хваща от първо слушане. Стига слушането да е внимателно, разбира се. И няма значение дали музиката е "проста" или "сложна". Как беше, или дава жега, или не.

Разбирането на дадена музика може да отнеме много време. Свикването с дадена музика може да отнеме много време. Но ако не хваща от първо слушане, значи няма да хване и на второ.
violator: Моите категории са абсолютно обективни. Това е факт.

#6 Geddy

    Спасителя в RUSH-та

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1053 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock, Progressive Metal, Heavy Metal, Hard Rock, Jazz, Jazz-Rock, Prog-Folk, Folk-Rock...

Posted 14 November 2007 - 11:24 AM

Абе зависи...при първото слушане подхождам със смесени чувства, защото имам някакви очаквания и се притеснявам дали ще се покрият-ако става дума за обичана група. Ако става дума за непозната група, там пък не знам какво да очаквам и съм по...да речем напрегнат в очакването...но винаги първия път е определещ за това дали ще си пусна албума втори и т.н. път или не...но никога не мога да кажа че от първото слушане съм вникнал в албума...трябва си време за да вникнеш във всеки детайл от музиката, пеенето, текста, звука...
От друга страна много зависи първото слушане в какви условия е и с какво си зает. Случвало ми се е да съм седнал специално за да слушам музика, но ми се е случвало и първото слушане на даден албум да е на купон, в кръчма, преди лягане(като фонче докато спя), по време на работа, хранене, креватна гимнастика, пътуване...

View PostHeathenHeart, on 28 January 2013 - 13:29 PM, said:

Бира, водка и прогресив са вредни за здравето. В най-добрия случай водят до тенис. :harhar:

#7 Tejuk Metalist

    Angel Of Death

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 552 posts
  • Location:South Of Heaven

Posted 14 November 2007 - 11:32 AM

View PostGeddy, on Nov 14 2007, 11:24, said:

Абе зависи...при първото слушане подхождам със смесени чувства, защото имам някакви очаквания и се притеснявам дали ще се покрият-ако става дума за обичана група. Ако става дума за непозната група, там пък не знам какво да очаквам и съм по...да речем напрегнат в очакването...но винаги първия път е определещ за това дали ще си пусна албума втори и т.н. път или не...но никога не мога да кажа че от първото слушане съм вникнал в албума...трябва си време за да вникнеш във всеки детайл от музиката, пеенето, текста, звука...
От друга страна много зависи първото слушане в какви условия е и с какво си зает. Случвало ми се е да съм седнал специално за да слушам музика, но ми се е случвало и първото слушане на даден албум да е на купон, в кръчма, преди лягане(като фонче докато спя), по време на работа, хранене, креватна гимнастика, пътуване...
Взе ми думите от устата! :blush:

#8 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 14 November 2007 - 11:35 AM

View PostGeddy, on Nov 14 2007, 11:24, said:


От друга страна много зависи първото слушане в какви условия е и с какво си зает. Случвало ми се е да съм седнал специално за да слушам музика, но ми се е случвало и първото слушане на даден албум да е на купон, в кръчма, преди лягане(като фонче докато спя), по време на работа, хранене, креватна гимнастика, пътуване...

Много добре те разбирам Geddy. И искам да ти кажа, че ти завиждам. Завиждам ти на възможността да слушаш музика "на купон, в кръчма, преди лягане(като фонче докато спя), по време на работа, хранене, креватна гимнастика, пътуване..." Аз така и не се научих да възприемам музиката, като забавление. Все нещо друго търся в нея. За мен слушането на музика е религия. Всички вкъщи знаят, че когато слушам музика не чувам нищо друго. Лошо е и това, че слушам определени албуми в точно определени моменти, изразяващи точно определени психически състояния, настъпили в точно определени периоди от моя живот. А, това вече граничи с болестно състояние, според мен... :blush:
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#9 Джуджето_GIMLY

    анонимен човеколюбец

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1378 posts
  • Gender:Male

Posted 14 November 2007 - 11:35 AM

Обикновеннослушам някой албум поне 2-3 пъти преди да го изтрия освен ако не е уникално смотан :blush:

Edited by Джуджето_GIMLY, 14 November 2007 - 11:36 AM.

Кироо, бегай оттука, оти че те изпапурчим с копачо!

#10 Geddy

    Спасителя в RUSH-та

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1053 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock, Progressive Metal, Heavy Metal, Hard Rock, Jazz, Jazz-Rock, Prog-Folk, Folk-Rock...

Posted 14 November 2007 - 12:07 PM

View Postmarillion, on Nov 14 2007, 11:35, said:

А, и при мене определена музика се слуша в определен момент и определено психическо състояние...но като цяло музиката е нещо без което не мога и я слушам 24 часа в денонощието, освен ако пречи на работата (една от професиите ми е тонрежисьор)...дали като фон на някаква дейност или като основно занимание-музиката е паяжина, веднъж оплетеш ли се нея-няма измъкване (това е мисъл на един приятел, но много ми харесва и пасва)

View PostHeathenHeart, on 28 January 2013 - 13:29 PM, said:

Бира, водка и прогресив са вредни за здравето. В най-добрия случай водят до тенис. :harhar:

#11 Змей Горянин

    стъписващо зъл

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 892 posts
  • Gender:Male

Posted 14 November 2007 - 13:09 PM

Не знам как мислите вие, но според мен колкото по-тежка става една музика, толкова по трудно се преценява от първия път. Много рядко вече харесвам от първи път силно някой албум. Но пък от 1/2 песен мога да преценя кой албум не струва (или няма да ми хареса, което за мен е тъждествено). Това бих казал е чудесно постижение, понеже като блек фен ми спестява много време при пресяването :blush:
... Through dreams I influence mankind...

#12 Guest_Regen_*

  • Гости

Posted 14 November 2007 - 13:55 PM

Не ме ли емне от първия път, много трудно пробива път до мен после чудесията.. И най-често става случайно. Кон с Капаци.

#13 Emperor

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 398 posts

Posted 14 November 2007 - 14:01 PM

Трябва да е от първия път. Не ме ли грабне веднага с първото прослушване почти не се дава втори шанс и често просто отива в кръглата папка.
Nothing to prove
Just a hellish rock n' roll freak
You call your metal black?
Its just plastic lame and weak
We're too old too cold
Too old and too cold

#14 slartibartfast

    fjordgestalter

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 197 posts

Posted 14 November 2007 - 14:11 PM

Има неща, които грабват от раз и такива, които са като баница - с всяко ново чуване откриваш нов пласт. Музиката, която слушам не е лека - няма проста мелодийка и ритъмче, които да те грабнат от първия път. Предпочитам да чуя нещо по няколко пъти, преди да си изградя мнение, защото много зависи и от моментното състояние, в което чувам нещо за пръв път. Но все пак не ми се ще да отговоря с 1 или 2, защото всичко е според зависи.

Edited by slartibartfast, 14 November 2007 - 14:11 PM.

Even angels lose their wings, eventually..

#15 Jimmy Pop

    пишман-естет

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1122 posts
  • Gender:Male

Posted 14 November 2007 - 14:33 PM

Забелязал съм, че по принцип много по-лесно ме грабват от първо слушане неща, към които нямам никакви очаквания. Например най-прясното ми откритие, хърватите Parni Valjak, които чух почти напълно случайно и може би имах късмета първата им песен, която чух и ме грабна от раз, да се окаже може би най-кечи-вата такава от творчеството им.

На другия полюс е едно друго мое относително скорошно откритие, Bullet for My Valentine, за които прочетох толкова хубави думи в стария форум на списанието, че бях принуден да си сваля албума, но може би заради големите очаквание хич не ме впечатли в началото. Странно, щото в последствие адски много им се изкефих и вече са ми любимци.

Третият вариант е когато очакваш нещо, но не знаеш точно какво. При мен наскоро това се получи със Серж Танкиан. Едновременно бях развълнуван и объркан преди да си пусна новия му албум. Което продължи и по време на първото му прослушване... докато не се отърсих окончателно от мисълта, че това е вокалиста на други мои любимци - System of a Down. И албума все повече кърти! :no:

При мен има и един такъв момент, че много трудно трия албуми дори да не са ме хванали от няколко прослушвания, защото рядко, но ми се е случвало да ме грабне албум или цяла група след години на целенасочено пренебрегване и дори насмешка от моя страна. Пресен пример - Нирвана. :D

#16 Hard rock fan

    Self Portrait

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1036 posts
  • Location:The land of no tomorrow

Posted 14 November 2007 - 19:54 PM

View Postcadaurus, on Nov 14 2007, 11:03, said:

Хубавата музика те хваща от първо слушане. Стига слушането да е внимателно, разбира се. И няма значение дали музиката е "проста" или "сложна". Как беше, или дава жега, или не.

Разбирането на дадена музика може да отнеме много време. Свикването с дадена музика може да отнеме много време. Но ако не хваща от първо слушане, значи няма да хване и на второ.

Same here. Само не съм съгласна с термина "разбиране". Тва ней висша математика, да я разбираме или да не я. Виж, свикването - да, съгласна съм.

При мен е същото: не ме ли хване от раз, няма да ме хване и от два. Независимо дали иде въпрос за "сложна" или "проста" музика. Уф....колко ги мразя тези квалификации, направо ме втриса от тях.
За него необходимото и достатъчно доказателство за съществуването на Бог беше музиката.

#17 the_mess

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 228 posts
  • Interests:Metal,Computer Games,Art!

Posted 14 November 2007 - 21:56 PM

При мене нещата са долу-горе по седата като 1 доминира малко повече...
Don't try to tell us
What is right for us
We don't give a fuck anyway
Don't try to steal
Imagination from us
Things we believe
We will never betray!!!

#18 little'circle

    Bacchante

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 252 posts
  • Location:in the most vicious part of a human mind

Posted 14 November 2007 - 22:18 PM

Някъде по-горе беше казано - зависи дали слушам и чувам или просто регистрирам звуковите вълни. Ако специално са ме помолили да чуя нещо да речем, или аз съм си набелязала нещо за слушане - тогава си давам малко аванс. На мен генералната идея са първото впечатление не ми допада като концепция, та се стремя да я прилагам колкото се може по-малко в собствените си решения. Затова рядко чакам нещо да ме удари по главата с благата вест, че това е моята музика :angry3:

#19 cadaurus

    мелоФройд

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 494 posts
  • Location:A Sceptic's Universe

Posted 14 November 2007 - 23:55 PM

View PostHard rock fan, on Nov 14 2007, 19:54, said:

Same here. Само не съм съгласна с термина "разбиране". Тва ней висша математика, да я разбираме или да не я.

Това го казваш, щот' не слушаш прогресив. :angry3:
violator: Моите категории са абсолютно обективни. Това е факт.

#20 dave

    Not Knowing

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 505 posts
  • Location:Babylonian Tower
  • Interests:watching different roads and wonder where my own is rolling<br />waiting all day long for a change and it's showing

Posted 15 November 2007 - 00:05 AM

View Postcadaurus, on Nov 14 2007, 23:55, said:

Това го казваш, щот' не слушаш прогресив. :bomb:
Все пак - още един по-щастлив човек :angry3:

Edited by dave, 15 November 2007 - 00:07 AM.

Next One Is Real





2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users