Jump to content

Някои негативни течения в БГ метъл общество?Какво точно означава да бъдеш ТРЮ в България...


249 replies to this topic

#1 Кико

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 81 posts

Posted 15 февруари 2010 - 04:14

Пуснах тази тема,понеже в една от актуалните новини в сайта се заформи малък спор на една бих казал интересна тема.
Забелязал съм,че тук има хора с най-различен музикален вкус,такива способни да оценят Елтън Джон,такива способни да харесват Кенибъл Корпс да кажем и такива,които правят и двете.Поради тази причина ще ми е интересно да чуя мнения.
Темата е доста обширна,но все пак мисля ,че има нещо по-конкретно ,за което да се захванем.

По мое мнение има изградена практика или по-скоро е изграден манталитет българският метъл фен да се облича както британския метъл фен
се е обличал в началото на 80те.Има тенденция българският метъл фен да отрича всичко по-леко от Мейдън,Джудъс,Сабат,Металика и т.н и поради
тази причина,когато в сайта излезне новина за групи като Ю2,ХИМ,30 seconds to Mars,Muse или пък някои гръднж групи като Пърл Джем и Нирвана ,
те биват заливани от някаква ТРЮ злоба,биват наричани гейове,лигльовци и т.н .Има тендеция българският метъл фен да не харесва групи появили се на музикалния небосклон след 1999 (примерно) освен ако те нямат типичното осемдесетарско звучене и разбира се обличане.Има тенденция ,когато не си облечен подобаващо (ТРЮ стайл) ,да си упрекван ,че си НЕметъл ,независимо от факта ,че да кажем си слушал тази музика в пъти повече от този ,който раздава упреците.
Знам че това НЕ важи за ВСИЧКИ ,но за една голяма част е така.И понеже съм имал щастието да пътувам доста и да познавам много хора от най-различни страни,мога да заявя ,че почти само в нашата мила Родина е така.В повечето страни хората са отворени към всякакви стилове и не се ограничават както повечето нашенци правят.

Как бихте коментирали тендециите,които съм изброил по-горе,съгласни ли сте,не сте ли,смятате ли че ги има...и ако смятате ,че ги има тези тендеций и подкрепяте съществуването им,защо го правите...
Задължително ли е според Вас,ако някой иска да свири тази музика и реши да излезне на сцена ,непременно да бъде облечен като Роб Халфорд? Металика като бяха с къси коси,чалга ли свиреха,по-малко метъли от тези с ТРЮ стила ли бяха?

П.С: Не искам да обидя никого ,по никакъв начин и да пораждам спорове.Просто ми е наистина много чудно как толкова много хора са замръзнали във времето и отричат всичко ,което не е ТРЮ и не е с кожени дрехи.

#2 Blacky

    Дунавски вълк

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1005 posts

Posted 15 февруари 2010 - 08:40

Част от отговорите може би ще намериш в тази тема.
...I can hear the silence,
see invisible emptiness...
Pasi Koskinen

#3 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 15 февруари 2010 - 09:06

Темата е интересна и може да бъде разгледана от различни аспекти. С голяма част от казаното съм напълно съгласен. Докато четях си мислих за ученическите си години в които "метъла" от мода се превърна в религия за голяма част от познатите ми. Спомням си колко много се възхищаваха на един вокалист облечен в кожени дрехи, обсипани с "капси" и "пирамидки". Всички подражаваха на този човек, после се появиха и войнишките мешки изрисувани с надписи на любимите "хеви" групи. Един ден в началото на 90-те всичко свърши. Иконата Роб Халфорд призна, че е гей и изведнъж от символ на метъл обществото, той се превърна в негово изчадие. Така че не бива да се обобщава, не бива защото времената са такива, че интересите на младите хора по света са много по-обширни от тези на предишните поколения и това, как си облечен, с каква дължина на косата ходиш, или какво пиеш и как се държиш в обществото, съвсем не са най-важните критерии да наречеш себе си "метъл", а тази новата представка "трю" направо ме скъсва от смях...
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#4 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 15 февруари 2010 - 09:49

View Postmarillion, on Feb 15 2010, 09:06, said:

Един ден в началото на 90-те всичко свърши. Иконата Роб Халфорд призна, че е гей и изведнъж от символ на метъл обществото, той се превърна в негово изчадие.
Халфорд си призна, че е гей през 1998 г. :lol:
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#5 King of a Shadow

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 184 posts

Posted 15 февруари 2010 - 10:17

За мен да си трю означава да слушаш това, което ти харесва, без да ти пука какво смятат останалите.
Днеска мога да куфея на Лорд Белиал,а утре на Лимп Бизкит...все ми е тая, че някой ще ми се смее, защото знам, че слушам това, което ми се слуша и не спазвам никакви музикални граници :lol:
Things are not what they used to be
Missing one inside of me
Deathly lost, this can't be real
Cannot stand this hell I feel

#6 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 15 февруари 2010 - 10:38

View PostSatyr, on Feb 15 2010, 09:49, said:

Халфорд си призна, че е гей през 1998 г. :lol:

Значи грешката е моя, но не това беше основното в мнението ми...
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#7 Svil

    кардинал

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 3368 posts

Posted 15 февруари 2010 - 10:43

View PostKing of a Shadow, on Feb 15 2010, 10:17, said:

че слушам това, което ми се слуша и не спазвам никакви музикални граници :lol:
Те точно тия дето не спазват музикални граници тъврдят, че нямало нищо лошо да се клатиш и на чака рака.

#8 Rebel

    Dein Negativ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 745 posts
  • Gender:Female

Posted 15 февруари 2010 - 10:56

Аз си мислех, че изразяването на някаква принадлежност чрез облеклото приключва някъде в ученическите години, ама явно не, или може би дискусията в сайта се е заформила между 15-годишни. Лично на мен не ми пука дали околните ще знаят какво слушам и затова и не смятам за необходимо и нямам желание да изглеждам като т. нар. тру - било то чрез коса, дрехи или прочие "белези". Забавни са ми хората, които са се обявили за един вид бунтари, а същевременно сами се вкарват в стадо, докарвайки се еднакво. Прекалено много обичам свободата си, за да се оставя на някой или нещо, дори това да е любимата ми музика, да ми поставя ограничения :lol:
The mind is its own place, and in itself
Can make a Heav'n of Hell, a Hell of Heav'n
What matter where, if I be still the same?

#9 Кико

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 81 posts

Posted 15 февруари 2010 - 12:18

По никакъв начин не упреквам облеклото като лошо.Не е.Като ти е кеф да се носиш така -ок прави го.
Но ми е болно как точно това облекло ограничава хората.Има толкова брилянтна музика по света,толкова стилове и така нататък ,но 90%
от тези ,които държат да се обличат като метъли и да го заявяват открито,не признават нищо друго,извирено от човек,облечен по различен начин.

Болното е че 90% от тези с кожите и 80тарския стил на обличане,са замръзнали във времето и не могат да си отворят очите за останалата част от света.
И когато на такъв кажеш,че си си купил билет за Елтън Джон те гледа като престъпник,защото видиш ли,чичо Елтън не кибичи с дисторжън и т.н

Обличането не е водещо.Просто то е част от ограничеността на много хора.Самите Металика са фенове на Ю2 и много други такива групи,които редовното ТРЮ отрича.

Има една много тясна връзка между фенската маса и БГ групите,които излизат на БГ сцената и смятам,че въпросната ограниченост,която тресе масата,се пренася и на сцената и после се чудим,защо нямало качествени БГ банди...

#10 Abadon

    приятел на Чубака

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 577 posts

Posted 15 февруари 2010 - 12:26

View PostКико, on Feb 15 2010, 12:18, said:

И когато на такъв кажеш,че си си купил билет за Елтън Джон те гледа като престъпник,защото видиш ли,чичо Елтън не кибичи с дисторжън и т.н
ма пич, не си престъпник, гей си. :lol:
това ли искаш да чуеш
самото ти притеснение какво си мислят другите за тебе е показателно
Знаете ли че ...

Мириса на пламъка от запалката мирише на изгорели косми от носа.

#11 Кико

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 81 posts

Posted 15 февруари 2010 - 12:30

View PostAbadon, on Feb 15 2010, 12:26, said:

ма пич, не си престъпник, гей си. :lol:
това ли искаш да чуеш
самото ти притеснение какво си мислят другите за тебе е показателно
Мене по никакъв начин не ме притеснява какво мислят другите.Притеснява какви коне с капаци може да има.
А иначе,отностно сексуалната ориентация на изпълнителите,мисля,че уточнихме.
Няма значение дали е гей или не.Ти отиваш да го слушаш на концерт,а не да спиш с него в една стая.Ако отивахте заедно на къмпинг ще е притеснително да си с Елтън или Роб в една палатка,но на концерт за сега не съм чул да са обезчестили някой...

#12 Тигър

    кардинал

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1987 posts
  • Gender:Male

Posted 15 февруари 2010 - 12:49

View PostКико, on Feb 15 2010, 12:18, said:

Обличането не е водещо.Просто то е част от ограничеността на много хора.Самите Металика са фенове на Ю2 и много други такива групи,които редовното ТРЮ отрича.
Metallica точно не ги давай за пример, `щото това метъл-барабанист да изтресе, че Еминем е по-стойностен от ЦЕЛИЯ метъл в последните десет години е такава простотия, че няма накъде повече.
http://katehizis.com...s.php?id=13525
Иначе това със стила на обличане... На моменти е смешно, на моменти не е. Зависи от човека и от това дали му е удобно, пак го казвам. Норми за обличане според стила няма. Найджъл Кенеди, мисля, един от най-великите цигулари в момента... Вижте го на какво прилича понякога:

Достатъчно от музикантите, които харесвам, се обличат и изглеждат сравнително нормално.
Иначе мен лично ме дразнят и изказвания от рода на "Аман от пенсии" или "Това ли ви е тежката и агресивна музика", каквито разни като metal-core, да речем, правят непрекъснато.

Edited by Тигър, 15 февруари 2010 - 12:53 .

Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

#13 Abadon

    приятел на Чубака

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 577 posts

Posted 15 февруари 2010 - 12:54

просто е, гледаш да не общуваш много-много с конете. ти не се нервираш, те не се тормозят как да спят в една палатка с тебе при положение че си ходил на концерт на Елтън Джон. примири се няма да ги промениш, нито пък те тебе.
пък и тва с облеклото може и да е заради мацките
Знаете ли че ...

Мириса на пламъка от запалката мирише на изгорели косми от носа.

#14 Rebel

    Dein Negativ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 745 posts
  • Gender:Female

Posted 15 февруари 2010 - 12:57

View PostТигър, on Feb 15 2010, 12:49, said:

Достатъчно от музикантите, които харесвам, се обличат и изглеждат сравнително нормално.

Нормално е доста субективно понятие. Аз харесвам Дейвид Бауи. Той не излгежда нормално. И това е едно от нещата, което го прави толкова самобитен. Българинът по принцип е консервативен човек със закостеняло мислене. Не можем да очакваме това да не е така в която и да е прослойка :lol:
The mind is its own place, and in itself
Can make a Heav'n of Hell, a Hell of Heav'n
What matter where, if I be still the same?

#15 King of a Shadow

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 184 posts

Posted 15 февруари 2010 - 13:00

View PostSvil, on Feb 15 2010, 10:43, said:

Те точно тия дето не спазват музикални граници тъврдят, че нямало нищо лошо да се клатиш и на чака рака.

Много ясно, че няма.
Аз самия не го правя...правех го в ученическите години, когато Мерилин Менсън ми идваше тежък :lol: .Няма лошо-всяка музика си има своите стойности!
Things are not what they used to be
Missing one inside of me
Deathly lost, this can't be real
Cannot stand this hell I feel

#16 didara

    Inconvenient

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 564 posts

Posted 15 февруари 2010 - 13:04

View PostSvil, on Feb 15 2010, 11:43, said:

Те точно тия дето не спазват музикални граници тъврдят, че нямало нищо лошо да се клатиш и на чака рака.
Точно така е, но ако ти е кеф защо да не го правиш?
Твоето неразбиране не е лудостта на другия!

#17 Stavrogin

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 283 posts
  • Gender:Male

Posted 15 февруари 2010 - 13:14

View PostKing of a Shadow, on Feb 15 2010, 13:00, said:

Много ясно, че няма.
Няма лошо-всяка музика си има своите стойности!
Ако откриеш някаква музикална стойност у Графа или Секс Пистълс, моля сподели. Иначе някава друга стойност може и да имат! Лоша музика има и то колкото искаш, за съжаление даже преобладава! А иначе, разбира се, от граници има нужда, всяко определяне е отрицание както са казали едни умни хора, е как отрека нещо, как да се дистанцирам от нещо, което е пошло, ако не сложа граници преди всичко на себе си, иначе трябва да вървя против себе си!

#18 Svil

    кардинал

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 3368 posts

Posted 15 февруари 2010 - 13:30

View PostKing of a Shadow, on Feb 15 2010, 13:00, said:

Няма лошо-всяка музика си има своите стойности!
Само, че някои са с отрицателни такива!

А иначе, щом смяташ, че няма лошо да въртиш кючеци, не мисля, че има какво да разискваме и да се убеждаваме с тебе!

#19 Rebel

    Dein Negativ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 745 posts
  • Gender:Female

Posted 15 февруари 2010 - 13:33

View PostStavrogin, on Feb 15 2010, 13:14, said:

А иначе, разбира се, от граници има нужда, всяко определяне е отрицание както са казали едни умни хора, е как отрека нещо, как да се дистанцирам от нещо, което е пошло, ако не сложа граници преди всичко на себе си, иначе трябва да вървя против себе си!

Абсолютно вярно, но точно това разискваме тук, че поставянето на свои граници не ти дава право да ги вменяваш на останалите като единствени правилни.
The mind is its own place, and in itself
Can make a Heav'n of Hell, a Hell of Heav'n
What matter where, if I be still the same?

#20 TEMPOS

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 59 posts

Posted 15 февруари 2010 - 15:49

Такава дискусия никога не би могла да се доведе до някакво еднинно становище, защото всеки има право да се позове на постановката, че живеем в демокрация и свободно общество и никой не може да се намесва в избора и начина на живот на другите.
От друга страна има хора, които са на мнение, че трябва да се поддържа и защитава някакво мислене и ценности, за да има въобще разграничителен критерий между различните хора- иначе всички ще са "слушащи всякаква музика", "обличащи се по всякакъв начин" и т.н. Реално проблемът е в това кой до колко е толерантен пред избора дали да принадлежи към групичката на свободните напсващи се навсякъде електрони или да се самоопредели като поддръжник на нещо и да вярва в него. Така или иначе не може да се обединят двете разбирания, но поне да не се дискриминират без смислени аргументи, както обикновено става.





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users