Jump to content

Джazz ли бе, да го опишеш!?Размисли и страсти за Големия взрив, хаоса и началата...


139 replies to this topic

#21 Jimmy Pop

    пишман-естет

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1122 posts
  • Gender:Male

Posted 09 август 2007 - 14:05

View PostШureЯ, on Aug 9 2007, 13:19, said:

АЦ ДЦ в никакъв случай не са олицетворение на термина рок (най-малкото Кралят на рока се казва Елвис а не Ангъс, пък и ДиСи са създадени в началото на 70-те а рокът е мнооого от преди това), те са просто една малка част от, да я наречем, пуристката тенденция в развитието на рока (куплет-привеп-куплет без никакви превземки). В музиката на въпросния Крал на рока, примерно, са вплетени елементи на италианския канцонет и госпъла, едва ли това ни дава право да обявим Елвис за прог, арт, суинг или джаз, това си е рок, дообогатен (или замърсен, за любителите на пуристкия подход с разните му там джвъчки.

Токовете ги дадох за пример произволно като банда, която най-първосигнално се свързва с изричането на думата рок, не говорим тук за поставяне на неговото начало или за чисти и изначални форми на рока, камоли за неговите Крале. Просто като чуя името Dire Straits някак си ми е неконфортно да спомена директно въпросната дума "рок" без да я облека в някаква шарена дрешка. :P Което обаче ми е повече от комфортно при АЦслашДЦ.


Quote

от кой стереотип, от пуристкия ли? щото ако на една песен на Стрейтс й махнеш дългата синтезаторна интерлюдия и тук-таме подпръцкващия сакс си се получава чист стереотипен блус-базиран (често буги-вуги) рочец. :yes:


От рокендролския, аз от пуристки не разбирам. :) Подчертах в предния ми пост, че въобще не я обичам тая дума (стереотип) и я използвах само като някакъв вид условно разграничение и натъртване на неконвенционалния подход на групата спрямо масата групи, свирещи рок (забележи не стил, звучене, а подход).

То и на Бийтълс като им сложиш малко повечко (или въобще някакъв) дисторж и става много як норвежки блекметъл...ъъъъ...такова де...траш или поне хеви метъл (виж - Бийталика :harhar: ). Всеки елемент в музиката си е от значение, ако го нямаше клавира можеше да са блус рочец (между другото има няква истина и тук), ама с него и със сакса ми звучат като друго (както стана ясно не знам точно на какво, Гео подсказва от задните чинове, до тук стигат отчетливо само думичките "кънтри", "суинг" и J. J. Cale :P ).


Quote

о не, Стрейтс никога не са кръстосвали жанрове, те просто бацат орнаменти на рок-канавата си. :blush:
както казах, това че нейде е пръцнало саксофонче или се е обадило диджериду не значи че пръдльото е ДЖАЗ! :D

Мани го тоя джаз. Аз джаз-а дори не го включих в изброените по-горе жанрове. Само басиста им е яко в джаза на концертите дето съм го гледал. :D Тук си прав, не кръстосват жанрове (жанрове кръстосват Кълчър Шок), не съм и твърдял подобно нещо, казах, че чувам други жанрове из тяхната музика. Някакви леки закачки и флиртове, но определено има. Ама тва не значи нищо де, аз чувам джаз и в Хиподил, както вече споменах. :crazy:

Edited by Jimmy Pop, 09 август 2007 - 14:08 .


#22 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 09 август 2007 - 14:13

View Postgeorid, on Aug 9 2007, 13:19, said:

Dire Straits свирят интелигентно кънтри :harhar:

Dire Straits са Pink Floyd за деца! :blush:
-----------------------------------------
Слушай силно!

#23 georid

    манипулатор

  • Тамплиери
  • PipPipPipPip
  • 822 posts

Posted 09 август 2007 - 14:49

Елвис, при цялото му кралско величие, е гранично явление - между рокендрола и лигнята . Отдясно е Чък Бери (баш рокендрол), отляво са Пол Анка (лига, приятна :yes: ) и Евърли Брадърс (най-гнусното явление в хилядолетната история на музиката :blush: ).

Елвис има яки рокове - в началото, и благодарение на китариста си Скоти Муър. След отбиване на службата в Германия, след двайсетина дълбоко смислени филма, след по 5 шишенца антидепресанти дневно, 40-50 кила отгоре и 1000 мили по-близо до Вегас - чао рокендрол :), добър ден вариете :harhar:.

Понеже Елвис е централна фигура в рокендрола, тренд-сетър дет се вика, всички него гледат и когато Полковника го хързулва по шекерената пързалка на Лъв Ми Тендър-type шлагерите, цялата Първа рокендрол вълна (1954-1960) отива у конфитюра и после на рока му трябва сума ти време да се съвземе.

Тъй че имиджово си е Кралят, дума няма. Иначе :crazy:.

Рокът, в днешния му вид, се заражда някъде 1966-67-ма. На онуй преди гледам като на предистория :D
Така е то.

#24 georid

    манипулатор

  • Тамплиери
  • PipPipPipPip
  • 822 posts

Posted 09 август 2007 - 14:57

View Postviolator, on Aug 9 2007, 15:13, said:

Dire Straits са Pink Floyd за деца! :harhar:
:crazy:
Telegraph Road е версия на Shine on You Crazy Diamond за деца и юноши :yes:

Ние така и не си довършихме онзи спор. Dire Straits са продукт на пънка! :blush:

p.s. Пък Shine on You Crazy Diamond, като я лишиш от съзерцателност и надстройки, си е чист дванадесеттактов блююзз от най-класическо естетсво.

Edited by georid, 09 август 2007 - 15:24 .

Така е то.

#25 georid

    манипулатор

  • Тамплиери
  • PipPipPipPip
  • 822 posts

Posted 09 август 2007 - 15:08

Ми то ранната американска поп музика, чиито мейнстрийм разцвет по време на Втората световна война е суинга, се води джаз. "Джаз" е много разкрачено понятие значи.

Затова, за лично удобство, под "джаз" разбирам онзи джаз, тръгнал от нюйоркския би-боп насам. Значи, 44-45-та година, Чарли Паркър, Дизи Гилеспи & Ко - това е началото на джаза.
Тъй както 66-67-ма година, Крийм, Хендрикс, Велвет & Ко - е началото на рока.
Така е то.

#26 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 09 август 2007 - 16:02

View Postgeorid, on Aug 9 2007, 15:57, said:

:yes:
Telegraph Road е версия на Shine on You Crazy Diamond за деца и юноши :D

Ние така и не си довършихме онзи спор. Dire Straits са продукт на пънка!

Имаше нещо такова! :crazy: Ъ-ъ-ъ, каква ли позиция заех тогава!? :)

Пънкът е вирус. Закономерно и циклично атакуващ организма на рока. Плод е на социална и музикална първичност. Появява се в случаите, в които бунтовническата същност на рока се окаже под санитарния минимум.

След разразилата се Голяма епидемия в средата на 70-те, почти всичко мърдащо в съвременната музика се оказа заразено от него. В различна степен, разбира се. Много малко останаха незасегнати. Спасиха се основно бандите, които бягат най-далеч от блуса в качеството му на рок основа. Защото именно опростената блус форма се оказа най-гостоприемната среда за вируса "пънк".

Но епидемиите, както знаем, отшумяват сравнително бързо. Някой от заразените банди оздравяха, други се закалиха от изпитанието, а няколкото вирусоносители логично си пукнаха. :blush:

Но самият вирус е жилав. :harhar: Прелита насам-натам и циклично си се появява, понякога на най-неочаквани места, за да информира /без никой да го пита/, как не бил мъртъв, разбираш ли!

Dire Straits в основата си са предимно блус банда, но все пак смятам, че се разминаха само с лека настинка. Няколко кихавици, два-три сопола...., тва болест ли му викаш. :D
-----------------------------------------
Слушай силно!

#27 georid

    манипулатор

  • Тамплиери
  • PipPipPipPip
  • 822 posts

Posted 09 август 2007 - 16:29

Не заради жанра. Заради простотата. Пънкът връща простотата. Dire Straits са повлияни от простотата, върната от пънка. Появяват се в разгара на пънка. Свирят просто. Не свирят като ELP (опазил Бог!)
Така е то.

#28 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 09 август 2007 - 18:59

View Postgeorid, on Aug 9 2007, 17:29, said:

Не заради жанра. Заради простотата. Пънкът връща простотата. Dire Straits са повлияни от простотата, върната от пънка. Появяват се в разгара на пънка. Свирят просто. Не свирят като ELP (опазил Бог!)

Именно това и казах! Твърде образен ли бях? :ninja:

Ето пак:

""Спасиха" се основно бандите, които бягат най-далеч от блуса в качеството му на рок основа. Щото именно последният се оказа най-гостоприемната среда за вируса "пънк"."

И по-надолу написах, как Dire Straits са сред "заразените" от пънка, защото все пак се опират основно на триакордието /простотата/, творейки. И това ги прави податливи.

EL&P-та, Флойдове, Млойдове, Йес-ове, Дженезис-и и прочие...се гънат и гърчат в сто посоки и се протягат до хоризонта в стремежа си да избягат от блуса. Само изразните им средства принадлежат на субкултурата "рок". Останалото, само по себе си, е бая далеч.

Той и прогресивът може да мине за вирус, не ли!? :lol: Доста банди са се удавили и обезличили в разточителността си. И тук има цикличност на епидемиите, затишия, тва-онова, дъра-бъра-сто-чадъра! :P
-----------------------------------------
Слушай силно!

#29 cadaurus

    мелоФройд

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 494 posts
  • Location:A Sceptic's Universe

Posted 09 август 2007 - 19:27

View Postgeorid, on Aug 9 2007, 17:29, said:

Не заради жанра. Заради простотата.

А ако отъждествим пънк и простота, не можем ли да отъждествим и рокендрол и простота например? Или ембиънт и простота? Не можем ли да кажем, че Dire Straits са ембиънт група, доколкото инкорпорират начетеното опростенчество на ембиънта? Можем толкова, колкото и да кажем, че са пънк група. Ще рече, да правим разлика между "пънк групи" и "групи, покосени от пънка". Първото включва историческа принадлежност, каквато няма да открием при Dire Straits.

Добре знаем, че "пънк" е само наименование, а истинската революция седи отвъд него. Защо? Защото революцията на пънка е плод на закономерност, а не на историческата случайност, довела до установяването на жанра пънк. Рокът се е разходил до хоризонта, опитал е всичко, онодил е всяка възможна музикална основа извън себе си. Цикълът е затворен. Онова, което се случва с рока по време на десетгодишния му живот (67-77), е плод изцяло на творческа интуиция, лишена от всякаква логика. Една декада на вакханалия и следване на инстинктите. Дали щеше да има "прогресив", "авангард", "хард-рок" или пък други парадигми на тяхно място, нещата нямаше да изглеждат изобщо различно. Обаче пънк експлозията е неизбежна и необходима на рок-еволюцията.

Ако наречем пънка смърт, ще сме толкова прави, колкото ако го наречем живот. Защото:

- пънкът е завръщане към идентичността на рока (желанието да бъдеш себе си) и триумф на рока (от частна гледна точка);
- пънкът е криза на идентичността на рока (отказът да се развиваш) и падение на музиката (от глобална гледна точка).
violator: Моите категории са абсолютно обективни. Това е факт.

#30 georid

    манипулатор

  • Тамплиери
  • PipPipPipPip
  • 822 posts

Posted 09 август 2007 - 21:55

Да.
Така е то.

#31 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 09 август 2007 - 22:37

View Postcadaurus, on Aug 9 2007, 20:27, said:


Тъй-тъй! :bomb:

За жалост, почти не намирам нещо, което да противоречи на днешната ми позиция. :dwarf:

Знаех си, че не трябва да бъда толкова благоразположен към пънкя. :angry3:

О, тръпко, где си!? :comando: /баси якия емотикон, умирам си за него/
-----------------------------------------
Слушай силно!

#32 dave

    Not Knowing

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 505 posts
  • Location:Babylonian Tower
  • Interests:watching different roads and wonder where my own is rolling<br />waiting all day long for a change and it's showing

Posted 10 август 2007 - 12:10

View Postviolator, on Aug 9 2007, 17:02, said:

не бил мъртъв
Всъщност тази фраза няма нищо общо с музиката, а с това ->
"Yes that's right, punk is dead
It's just another cheap product for the consumers head
Bubblegum rock on plastic transistors
Schoolboy sedition backed by big time promoters
CBS promote the Clash
Ain't for revolution, it's just for cash
Punk became a fashion just like hippy used to be
Ain't got a thing to do with your or me"


От музикална гледна точка пънка си се роди с рока и никога няма да пукне.
Ще си се проявява винаги и ще се пука, дето не го чукаш ;).
Просто защото е най-чистата рок форма :rtfm:
Next One Is Real

#33 ШureЯ

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 288 posts

Posted 10 август 2007 - 13:26

View Postdave, on Aug 10 2007, 13:10, said:

Просто защото е най-чистата рок форма :D

как може нещо, което е изначално нечисто (примесно) като форма (рокът) да има най-чистата рок-форма (пънкът)?

изолатът на гроздето се нарича ракия, но ракията най-чистата форма на гроздето ли е? :yes:

коя е най-чистата форма на едно лайно - лайното от което издайнически надничат динени семки, лайното в което гордо лъщят люспи от домати и зрял фасул или лайното, класифицирано от ОАК (Организация на анонимните копрофаги) като "рядко щастие" ? :D

аз досега изолат на чистия рок не съм чувал, въпреки че съм слушал и ДиСи, и Мотърхед, че и Пистълз... :rtfm:

тоя блян по чистия рок доволно ми прилича на блянът на Кант по чистия разум и блянът на ефр. Шкългрубер по чистата раса - т.е. това са просто блянове на Осъзнатото мръсно към Непостижимата чистота... :D

минимализъм (простота) в никакъв случай не е равно на чистота...иначе ще излезе че чистия рок е този, предхождащ урбанизирането на блуса - дето се изпълнява изцяло акапелно или най-ного с помощта на дъска за пране... :D

за мене, примерно, чист рок сврият Алан Парсънс Проджект - тъй като е създаден по лабораторен прнцип и е абсолютно стерилен (чист!) и като био-среда, и като оплодителна способност :metal:

изначално рокът е примесна, жива (развиваща се непрекъснато!) контракултура, така че опитите на някой да я закърфичи като пеперуда за да онагледи глобално чистия рок си е чиста алхимия! ;)
darkness, darkness be my pillow...

#34 dave

    Not Knowing

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 505 posts
  • Location:Babylonian Tower
  • Interests:watching different roads and wonder where my own is rolling<br />waiting all day long for a change and it's showing

Posted 10 август 2007 - 13:44

View PostШureЯ, on Aug 10 2007, 14:26, said:

изолатът на гроздето се нарича ракия, но ракията най-чистата форма на гроздето ли е? :rtfm:

Хехех ;)
Между гроздето и ракията релация във формите няма, но ако вземем ракията - чистата и форма е спирта, не ли?
Виж за лайната не се бях замислял - требе да се понапна в кенефа и ще доложа :metal:)


Добре - ако за теб чист означава "пречистен" - прав си.
В думите ми не става въпрос за лабораторен изолат обаче, а за прирордна форма.
И като казвам, че пънка е чиста форма, имам в предвид, че той ползва основните изразни средства на рока, така както са сглобени изначало от разните битълси и други заподозрени, маха му всички финтифлюшки, обезкостява го и сервира остатъка суров.

Туй то.
Next One Is Real

#35 ШureЯ

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 288 posts

Posted 10 август 2007 - 16:17

View Postdave, on Aug 10 2007, 14:44, said:

В думите ми не става въпрос за лабораторен изолат обаче, а за прирордна форма.

природната (коренна) форма на рок-музиката е мръсна!
най-значимия (иновативен) период в развитието на тази музика представлява и най-голямата септична яма от мръсотия, за която можеш да се сетиш - психеделията (гаражът е само една миненка, ей тунинка, нищожна като прашинка част от тоя фекално-блатен бульон)! :rtfm:

Quote

И като казвам, че пънка е чиста форма, имам в предвид, че той ползва основните изразни средства на рока, така както са сглобени изначало от разните битълси и други заподозрени, маха му всички финтифлюшки, обезкостява го и сервира остатъка суров.

както казах, схващам рокът като мобилна, развиваща се единица, поради което блянът по неговата изначалност ми е абсолютно чужд (рокът е животно!). да, ранните Бийтълс са трогателни, но тяхното място е в началото на 60-те, тяхната изначалност няма никакво място в края на 60-те, когато Бийтълс са вече други (абсолютно същото важи в общи линии за всяка една значима банда от 60-те като Ху, Кинкс, Смол Фейсиз и т.н., щото гаражни атракции като Сийдс и Соникс са много яки, но тяхното значение на голямата карта на рок-музиката абсолютно се поглъща от Ролинг Стоунс и ранните Ху, т.е. те са по-скоро с бутикова стойност)
ако приложим тоя дълбоко консервативен прийом, трябваше цялата рок-музика да представлява един константен, непроменлив албум, презаписван хиляди пъти. да ме прощаваш но дори и пънк-величията като Пистълз и Клаш не са способни да направят това (едните се разпаднаха след два албума, другите се развиха - замърсиха по твоему - след два албума).

да не говорим че банди като Пистълз и Експлойтед нямат нищо общо с чистотата в рока, те са ни повече ни по-малко една ексцесия на рока (досущ като Кинг Кримсън, Йес и Кен, само че с други средства) ! ;) :metal:

Edited by ШureЯ, 10 август 2007 - 16:17 .

darkness, darkness be my pillow...

#36 dave

    Not Knowing

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 505 posts
  • Location:Babylonian Tower
  • Interests:watching different roads and wonder where my own is rolling<br />waiting all day long for a change and it's showing

Posted 10 август 2007 - 16:57

Всичките изречения, които си изписал не променят по никакъв начин верността на твърдението ми :rtfm:.
Не споря дали рокът е животно, дали е мръсен, дали се развива и как точно.
Казвам, че пънкът е чиста и сурова форма на основите на рока.
И поради тази си същност няма как да изчезне.

П.П. За Пистълс и Иксплойтид не си прав! Те са на един милиметър разстояние от Мотърхед примерно ;)
Next One Is Real

#37 Jimmy Pop

    пишман-естет

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1122 posts
  • Gender:Male

Posted 10 август 2007 - 18:18

Брей, една небрежно подхвърлена реплика каква вълна отприщи... от блуса, през рока, та до пънка и лабораторно разработените лайна и техните изолати. :blush: (тоя дивак от емотикона май стреля на посоки :no: ) А въпросът дори нямаше нищо общо с това, да не говорим за темата... (аре бе, за Ричард Чийз няма ли да говорим :angel: )

Дайте сега да измислим начин от пънка и фекалиите да стигнем до джаза (а ся де, да ви видя :yes: )

Какво по-добро начало от това: "Има ли джаз в Хиподил?" :read: :huh:

Edited by Jimmy Pop, 10 август 2007 - 18:21 .


#38 ШureЯ

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 288 posts

Posted 11 август 2007 - 17:38

View Postdave, on Aug 10 2007, 17:57, said:

П.П. За Пистълс и Иксплойтид не си прав! Те са на един милиметър разстояние от Мотърхед примерно :fool:

ми те Мотърхед са на 1 милиметър и от Венъм и Содом, ама не са траш (Стейтъс Куо пък са на 1 милиметър от Клаш и Демнед ама не са пънк :yes: )!
един милиметър, казваш? може, но в случая с рока, който е доста тесен (териториално) този милиметър е голям колкото Гран каньон! :ninja:

Edited by ШureЯ, 11 август 2007 - 17:39 .

darkness, darkness be my pillow...

#39 dave

    Not Knowing

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 505 posts
  • Location:Babylonian Tower
  • Interests:watching different roads and wonder where my own is rolling<br />waiting all day long for a change and it's showing

Posted 11 август 2007 - 22:18

View PostШureЯ, on Aug 11 2007, 18:38, said:

ми те Мотърхед са на 1 милиметър и от Венъм и Содом, ама не са траш (Стейтъс Куо пък са на 1 милиметър от Клаш и Демнед ама не са пънк :D )!
един милиметър, казваш? може, но в случая с рока, който е доста тесен (териториално) този милиметър е голям колкото Гран каньон! :metal:
Айде сега впрегни мозъчния тръст, концентрирай го върху блестащия си пост и се сети какво обединява тия банди, които си споменал.
Заеби пънка - той си е все там, където ще стигнеш :metal:
Next One Is Real

#40 ШureЯ

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 288 posts

Posted 11 август 2007 - 23:12

View Postdave, on Aug 11 2007, 23:18, said:

Айде сега впрегни мозъчния тръст, концентрирай го върху блестащия си пост и се сети какво обединява тия банди, които си споменал.

трашът? :metal:
ясно, начи, Стейтъс Куо и ЗиЗи Топ са траш! :D :metal:

Edited by ШureЯ, 11 август 2007 - 23:16 .

darkness, darkness be my pillow...





4 user(s) are reading this topic

0 members, 4 guests, 0 anonymous users