Jump to content

Muse – муза, революция, или шибана претенция?културна дискусия


263 replies to this topic

#41 HeathenHeart

    The Art of Lore

  • Тамплиeри
  • PipPipPipPipPip
  • 2134 posts
  • Gender:Female

Posted 28 август 2012 - 13:34

View Postmarillion, on 28 август 2012 - 12:36 , said:

^^ Което пък ме наведе на друга мисъл. В началото потенциалните "смъртници" бяхме само двама. Изглежда обаче, че или инкубационния период е бил по-дълъг, или пък заразата продължава да се разпростира напук на очакванията. Защото очевидно днес съотношението на силите в нашия форумен социум изглежда малко по-различно. От едната страна си стоят все същите хора, а от другата "смъртниците" се увеличават с всеки изминал ден...
Колкото и да ти се иска, смъртниците не сте кой знае колко много и не виждам да се увеличават "с всеки изминал ден". Върлите противници са ясни. Но ти не отчиташ къде има реално нарастване - в групата на сеирджиите, които се бъзикат с всички. Не се надявай особено някой сеирджия да стане върл фен на Muse. Най-много да ги чуе за обща култура, ако вече не го е направил, преди да се намърда в темата.
Hedniska Blod

#42 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 28 август 2012 - 13:35

View Postmarillion, on 28 август 2012 - 10:57 , said:

ОК, искам да кажа, че в глобален план оценката за творчеството на MUSE е една в земите на запад от Калотина и съвсем различна тук у нас. Това не е нищо ново под слънцето и се е случвало много пъти в исторически план (затова дадох пример с The Who) и лично мен изобщо не ме изненадва.

Там е работата, че двете групи се различават дори и в това отношение.

1. За сравнително слабото харесване на The Who по нашите географски ширини причините са:

- наполовина ОБЕКТИВНИ. Дължат се на това, че от изпълнителска гледна точка те са много по-слаба група от конкурентите си - Deep Purple /особено/, Pink Floyd и Led Zeppelin.
- наполовина СУБЕКТИВНИ. Oтдалеченост на източноевропееца от бунта и идеологията на The Who.

2. За сравнително слабото харесване на Muse по нашите географски ширини причините са:

- в никаква степен ОБЕКТИВНИ. Ако някой твърди, че Muse са слаби от изпълнителска гледна точка, значи или не ги е слушал, или е глух. Muse са изключително успешни в това, което правят. Несъмнено са топ група вече повече от десетилетие. Звучат мощно, адекватно, модерно и актуално. Това са факти.
- в пълна степен СУБЕКТИВНИ. Дължат почти изцяло на несъвпадение с ценностната система, психическата и вкусовата настройка на източноевропееца.
-----------------------------------------
Слушай силно!

#43 Abadon

    приятел на Чубака

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 577 posts

Posted 28 август 2012 - 13:37

Аз пак да попитам кога ще дойде това последно ще дойде ли такова време или не. И ако да кога Защото и аз слушам бахтимуяките групи (ама за мене си) (всъщност като се върнах да прегледам темата се оказа че харесвам само две от изброените тук групи), но те са си извоювали вече статут на бахтимуяките сред хората които ги слушат или пък слушат такава музика, дори и да не харесват самите групи, не могат да оспорят твърдението че и те са дали нещо, а сред "мислещи-те меломани" има брожения колко яка група са те.
Та кога ще дойде времето "мислещи-те меломани" да признаят, че Мюз са бахтимуяките или поне да се води дискусия на тази тема
Знаете ли че ...

Мириса на пламъка от запалката мирише на изгорели косми от носа.

#44 HeathenHeart

    The Art of Lore

  • Тамплиeри
  • PipPipPipPipPip
  • 2134 posts
  • Gender:Female

Posted 28 август 2012 - 13:37

View Postviolator, on 28 август 2012 - 13:35 , said:

Дължат почти изцяло на несъвпадение с ценностната система, психическата и вкусовата настройка на източноевропееца.
Еврика!
Hedniska Blod

#45 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 28 август 2012 - 13:40

^^^ Интересно.
По време на откриването на Олимпиадата в Лондон звучаха композиции на всяка една от посочените по-горе от теб групи с изключение на една.
По време на закриването на Олимпиадата в Лондон звучаха композиции на всяка една от посочените по-горе теб групи с изключение на една.
Що чини тя в твоето мнение?
Риторичен въпрос... ;)
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#46 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 28 август 2012 - 13:42

View Postmarillion, on 28 август 2012 - 13:34 , said:

да отчетеш съпътстващи фактори като време, да извадиш на едно листче стадионите и капацитета на залите в които свирят MUSE и отновода дискутираме темата за стадионния характер на групата от гледна точка на днешните реалности, без да намесваме имена като The Rolling Stones, U2, AC/DC и още няколко изброими на пръсти имена...

Много условия поставяш. И всичките условия са само с една цел: да изкараш нещата такива, каквито на теб ти се иска да са.
AC/DC са стадионна група БЕЗ КАКВИТО И ДА Е БИЛО предварително поставени условия, нали? В това спор няма. Няма защо да разглеждаме време, капацитет на зали (защото те просто не свирят в такива от доста време насам), сравнения с други групи, днешни реалности, някакви си съпътстващи фактори и т.н. Съвсем просто е, нали? AC/DC са стадионна група. БЕЗ УСЛОВИЯ.
I don't know how I managed it...

#47 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 28 август 2012 - 13:57

View Postmarillion, on 28 август 2012 - 13:40 , said:

^^^ Интересно.
По време на откриването на Олимпиадата в Лондон звучаха композиции на всяка една от посочените по-горе от теб групи с изключение на една.
По време на закриването на Олимпиадата в Лондон звучаха композиции на всяка една от посочените по-горе теб групи с изключение на една.
Що чини тя в твоето мнение?
Риторичен въпрос... ;)

По време на откриването на Олимпиадата в Лондон, имитация на някаква баба, наричана "Кралица", скочи с парашут на стадиона. Стъкмена в дантели, нахлузила корона и с развети розови кюлоти.

Що чини този колосален кич на откриване на Олимпиада през 21 век?

Риторичен въпрос.... ;)
-----------------------------------------
Слушай силно!

#48 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 28 август 2012 - 13:59

@marillion

Чудех се на какво ми напомнят съжденията ти по този въпрос и внезапно се сетих! На Народното събрание на Република България. Какво прави то, когато иска да закупи нови коли? Принципно са длъжни да направят обществена поръчка, за да може да кандидатства всеки, който поиска. И какво прави Народното събрание? Казва следното:

Искаме да купим 50 автомобила, които трябва да отговарят на следните условия:

- да са със задно предаване
- да са дизел
- да са с еди колко си милиметрова броня
- да са с еди какъв цвят на таблото
- да са...
- да са...
- да са...

И т.н. Изброяват 10-15 условия. И накрая като теглиш чертата, на всичките тези условия отговарят само две коли: точно определен модел Мерцедес и точно определен модел БМВ. И съответно те печелят поръчката. Така никога поръчката не може да се спечели от френски коли. Или италиански. Или руски. Защо? Защото на нашия депутат му се кара Мерцедес или БМВ. Не иска друго.

Та и ти така: за да се каже дали една група е стадионна или не, трябва задължително да се вземат следните условия:
- да се отчетат съпътстващите фактори
- да се включват освен стадиони и зали
- да се отчетат днешните реалности
- да не се намесват имена като The Rolling Stones, U2, AC/DC и още няколко изброими на пръсти имена
- да се...
- да не се...
- да се...
- да не се...

:lol2:
I don't know how I managed it...

#49 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 28 август 2012 - 14:03

^^^ Е, нали говорим за "ново" време? От условието изключваме "първопроходците" и "динозаврите" и се съсредоточаваме само и единствено в "наследството". Ози, нищо не искам да доказвам. Веднъж написах, че MUSE са стадионна група. Изходих от фактите, обстоятелствата и време на действието. Не държа да ми вярваш, дори не държа на определението "стадионна група" в буквалния смисъл. Все ми е тая, лично аз предпочитам концерт в Royal Albert Hall пред концерт на Wembley Stadium. Използването на подобно определение от мен е било само с цел посочване на нарастващата популярност на тази група в световен мащаб, нищо повече. Колкото пъти стане дума за MUSE на теб все тая "стадионна" тема ти е в главата. Дай да обсъждаме музиката на групата, ето дори и ти хареса една тяхна композиция. Чуй дискографията им, налична е в "тубата". Чуй обаче всеки албум в цялост, има значение, повярвай ми и дай да говорим за музика...
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#50 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 28 август 2012 - 14:06

View Postviolator, on 28 август 2012 - 13:57 , said:

По време на откриването на Олимпиадата в Лондон, имитация на някаква баба, наричана "Кралица", скочи с парашут на стадиона. Облечена в дантели, нахлузила корона и с развяти кюлоти.

Що чини този колосален кич на откриване на Олимпиада през 21 век?

Риторичен въпрос.... ;)

Шегуваш се за Кралицата, нали? Това беше най-бритиш намигването към цялото човечество от филмите за Мистър Питкин насам... ;)
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#51 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 28 август 2012 - 14:08

View Postmarillion, on 28 август 2012 - 14:03 , said:

дори не държа на определението "стадионна група" в буквалния смисъл. Все ми е тая, лично аз предпочитам концерт в Royal Albert Hall пред концерт на Wembley Stadium. Използването на подобно определение от мен е било само с цел посочване на нарастващата популярност на тази група в световен мащаб, нищо повече.
Тук си стискаме ръцете.

Аз съм слушал доста неща на Мюз. Не всичко, но все пак не и малко. Имам представа за какво става въпрос и принципно съм съгласен с това, което преди малко написа Боря Мега Жегата: "Muse са изключително успешни в това, което правят. Несъмнено са топ група вече повече от десетилетие. Звучат мощно, адекватно, модерно и актуално." Което пък няма общо с това дали ми харесва музиката им или не. Както виждаш, когато нещо ми харесва, аз си го казвам. На черното не мога да кажа бяло ;)
I don't know how I managed it...

#52 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 28 август 2012 - 14:16

View Postmarillion, on 28 август 2012 - 14:06 , said:

Шегуваш се за Кралицата, нали? Това беше най-бритиш намигването към цялото човечество от филмите за Мистър Питкин насам... ;)

Изобщо не се шегувам. Монархията e отвратително ретроградна и архаична институция, нямаща никакво място в съвремието, наред с организираните религии.
Смятам, че британците обиждат себе си, наричайки някаква баба "кралица", а някакво привилeгировано семейство, чиито членове на всичкото отгоре много често стават за смях и подигравки, "кралско". :yes:
-----------------------------------------
Слушай силно!

#53 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 28 август 2012 - 14:22

Е-е, вие къде отидохте... За кралици и монархии да си говорите. Мен ме вълнуват къде-къде по-прости неща и затова се обръщам към marillion и искам конкретен отговор от него:
Вярно ли е това, което казва баце Яни, че тези дето обичат Мюз, са с обратни наклонности? Питам не за друго, а защото често ми се случва да си пия биричката с него и искам да знам точно с какъв човек си имам работа. Не обичам изненати, особено от такъв характер :(
I don't know how I managed it...

#54 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 28 август 2012 - 14:25

^^ Сега остава да анатемосаш и трите лондонски символа - "black cap", "red telephone box" и "London Bobby" и ще с един замах ще отсечеш устоите на британското общество, наречени Традиция... :lol2:
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#55 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 28 август 2012 - 14:28

View PostOzzy, on 28 август 2012 - 14:22 , said:


Вярно ли е това, което казва баце Яни, че тези дето обичат Мюз, са с обратни наклонности? Питам не за друго, а защото често ми се случва да си пия биричката с него и искам да знам точно с какъв човек си имам работа. Не обичам изненати, особено от такъв характер :(

Ако съдим по сравненията между Матю и Човека глас, може да се окаже, че има нещо вярно в това, то като ти излезе име... :blush:
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#56 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 28 август 2012 - 14:44

View Postmarillion, on 28 август 2012 - 14:25 , said:

^^ Сега остава да анатемосаш и трите лондонски символа - "black cap", "red telephone box" и "London Bobby" и ще с един замах ще отсечеш устоите на британското общество, наречени Традиция... :lol2:

Няма причина да ги анатемосвам. Споменатите символи са естествени и материални. Нямат нищо общо с изфабрикуваната институционална привилегированост на някакво семейство, крепяща се на човешката глупост, склоност към поданичество и суеверно-религиозни залъгалки.
-----------------------------------------
Слушай силно!

#57 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 28 август 2012 - 14:47

View Postmarillion, on 28 август 2012 - 14:28 , said:

може да се окаже, че има нещо вярно в това, то като ти излезе име... :blush:

Ясно... Значи както и предполагах, има от какво да се притеснявам :(
I don't know how I managed it...

#58 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 28 август 2012 - 14:52

Особено ако излочите двамата самосиндикално онази бутилка, без да се обадите на нас с Боря. А, ако все пак се обадите навреме, обещавам актуален с темата саундтрак за събитието, за да ти се услади в пълна степен питието и да не се притесняваш излишно от действията на брат Яни...
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#59 whiplash159

    The Grim Squeaker

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2590 posts
  • Gender:Male
  • Location:Ankh-Morpork

Posted 28 август 2012 - 14:55

View Postmarillion, on 28 август 2012 - 14:52 , said:

... и да не се притесняваш излишно от действията на брат Яни...
Сакън! Ако спре и да се притеснява значи работата съвсем е оттекла. Притеснителен Ozzy е по-добре!
ПИСУК!

#60 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 28 август 2012 - 14:59

Вие шега си мислите, ама...
I don't know how I managed it...





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users