Jump to content

The Pros And Cons Of...(размисли за миналото и настоящето на Progressive Rock-a)


74 replies to this topic

#61 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 31 юли 2007 - 21:43

View PostБрунга Палуун, on Jul 31 2007, 10:24 PM, said:


Прогресивът е тарантула -
омайва и умът приспива.


Watch the lizard, watch the lizard,
Watch the lizard with the crimson veil ...


View PostБрунга Палуун, on Jul 31 2007, 10:24 PM, said:


А всъщност ялова е нива -
поза
проза
захароза
пица капричоза.


Да, така е:

поза - Ian Anderson + flute
проза - Peter Gabriel + Fish
захароза - Sugar Mice
пица капричоза - Premiata Fornelia Marconi

:D

Please, give me more!!
И без това оспами цялата ми тема...
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#62 georid

    манипулатор

  • Тамплиери
  • PipPipPipPip
  • 822 posts

Posted 31 юли 2007 - 21:54

Да те питам - какво е предназначението на тази тема? За КАКВО трябва да се говори в нея, какво да се обсъжда, какво да се прехласва?
Слушам Marillion откакто се помня, но вече почвам да усещам горчив вкус в посока небцето си, взе да слиза и към сливиците да ти кажа. Какво искаш да постигнеш? Да посееш семената на съмнението всред малцината останали true ценители на добрия прог? :D

Edited by georid, 31 юли 2007 - 21:57 .

Така е то.

#63 Svil

    кардинал

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 3368 posts

Posted 31 юли 2007 - 22:12

Ози, бате, не пише моля те в тази тема. Не си силен в материята :D

#64 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 31 юли 2007 - 22:17

Ма се правим :D
I don't know how I managed it...

#65 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 31 юли 2007 - 23:02

View Postgeorid, on Jul 31 2007, 10:54 PM, said:

Да те питам - какво е предназначението на тази тема? За КАКВО трябва да се говори в нея, какво да се обсъжда, какво да се прехласва?
Слушам Marillion откакто се помня, но вече почвам да усещам горчив вкус в посока небцето си, взе да слиза и към сливиците да ти кажа. Какво искаш да постигнеш? Да посееш семената на съмнението всред малцината останали true ценители на добрия прог? :bomb:


А не, ти не слушаш Marillion, забрави ли, ти си ги преодолял... :D

Не разбирам иронията ти. Какво трябва да се обяснява? Просто тема, на който му е интересна да я чете, на който не, не..... И откъде накъде реши, че това е тема за Marillion? Това е тема "ЗА" или "ПРОТИВ" новата експанзия в прог рока. Това беше идеята, но твърде скоро трябваше да отговарям на въпроси извън темата. Кое всъщност Ви дразни? Начина по който говоря за част от живота си или самата музика? Наистина недоумявам, защо е вредно, пошло и проява на лош вкус да се говори за прогресив рок? Нима той не съществува? Или просто няма какво да се каже повече за него?

Нямам какво да добавя, само ще спомена, че изначално тази тема бе сбутана в кроткия раздел на duende (където си е й историческото място), но модераторът реши да я премести тук с което явно подразних мнозина от Вас. Съжалявам, да обърна ли и другата страна в знак на примирение или да помоля модератора да затрие темата?
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#66 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7523 posts

Posted 31 юли 2007 - 23:19

Форумите са разделени тематично. Няма форум на Дуенде, има форум за музика, която не е рок, който се контролира от Дуенде. Като искаш тема за прогресив рок, то мястото й е тук.
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#67 Geddy

    Спасителя в RUSH-та

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1053 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock, Progressive Metal, Heavy Metal, Hard Rock, Jazz, Jazz-Rock, Prog-Folk, Folk-Rock...

Posted 31 юли 2007 - 23:31

леле майко...това ли е всъщност прогресива?
безкрайни писания които накрая могат да писнат дори на автора си ... опа, нищо лично, не се обиждайте...просто се измъчих да хвана нишката на тази тема, но накрая не успях...а все пак уж се водя прогресив-рок фен...

View PostHeathenHeart, on 28 януари 2013 - 13:29 , said:

Бира, водка и прогресив са вредни за здравето. В най-добрия случай водят до тенис. :harhar:

#68 duende

    кардинал

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1149 posts
  • Gender:Male

Posted 01 август 2007 - 22:03

View Postmarillion, on Aug 1 2007, 12:02 AM, said:

А не, ти не слушаш Marillion, забрави ли, ти си ги преодолял... ;)

Не разбирам иронията ти. Какво трябва да се обяснява? Просто тема, на който му е интересна да я чете, на който не, не..... И откъде накъде реши, че това е тема за Marillion? Това е тема "ЗА" или "ПРОТИВ" новата експанзия в прог рока. Това беше идеята, но твърде скоро трябваше да отговарям на въпроси извън темата. Кое всъщност Ви дразни? Начина по който говоря за част от живота си или самата музика? Наистина недоумявам, защо е вредно, пошло и проява на лош вкус да се говори за прогресив рок? Нима той не съществува? Или просто няма какво да се каже повече за него?

Нямам какво да добавя, само ще спомена, че изначално тази тема бе сбутана в кроткия раздел на duende (където си е й историческото място), но модераторът реши да я премести тук с което явно подразних мнозина от Вас. Съжалявам, да обърна ли и другата страна в знак на примирение или да помоля модератора да затрие темата?


Да ти кажа не е в моя стил такова етикетнечене на тема прогресив с преднамерено "елитарни" уговорки.
Аз уважавам твоя стил, той е като извинението - всеки си го носи. С теб имаме страшно близки музикални вкусове, но има нещо в изразяването им, с което не съм съгласен.

Толкова често споменаваш думата "прогресив", и то като условие, че вече започва да нагарча. Дори на мен. Сякаш е щит, създаден да бъде въздиган пред всичко анти-прогресив. Сякаш критериите за качество, красота, непосредственост са съизмерими само с някаква измислена "прог" скАла. Е, аз пиша в тези форуми от три години и знам много добре, че тук това не върви. Това се възприема като излишно маниернечене, като емблема за някаква интелектуална претенция, в която горкият "прогресив" волю неволю е набъркан
Ти също се навърташ тук отдавна, макар да не знам колко отблизо си следил нашите разговори. Прога сме го изяли с парцалите. Кога на шега, кога на сериозно.
Аз съм се учил на тази музика от хора като Георид, с когото така вдъхновено спориш.

Тук ще кажа мнение по темата - рамките на прогресивната музика и понятие се разшириха неимоверно в последните години, а класическия прог от 70-те години бавно се самоизяде в собствените си клишета.
Това не важи за евъргрийна "нео-прог", изживяващ пост - АОR ренесанс в последните години под вещите усилия на прекрасни артисти като вездесъщия Ник Барет, но неговата изконна цел не е да разчупва рамките на музиката, а да твори разкошни мелодии във вече разчупените рамки.

Уважавам твоето мнение (тук и в международните форуми, в които сме се засичали), също и всичко, което правиш за популяризирането на тази музика. Но си се объркал. На страниците на този форум прогресивът никога не е бил в онеправдана позиция, запратен в "кротките" алтернативни форуми, възприет като "свръхинтелектуална" музика, недостъпна за "трашари". Нека не му вменяваме тази "непрогресивна" роля. Защото това е буулшит.
Защото пред сцената в Банско преди години, в пълно опиянение се бяхме прегърнали с един 150 килограмов пич с татуировка S-L-A-Y-E-R на бицепса и тениска на Обичуъри и крещяхме заедно с продрани гърла и блеснали очи: "I`m loooooosing on the strings, I`m lоооosing on the roundabouts."

И когато Фиш излезе на сцената, на пича през ум не му мина да ме обяви за "нетрю", че бях с тениска на Vigil, нито пък аз го заплюх, че не е "прог". :lol:

#69 Svil

    кардинал

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 3368 posts

Posted 01 август 2007 - 22:06

View PostGeddy, on Aug 1 2007, 12:31 AM, said:

леле майко...това ли е всъщност прогресива?
безкрайни писания които накрая могат да писнат дори на автора си ... опа, нищо лично, не се обиждайте...просто се измъчих да хвана нишката на тази тема, но накрая не успях...а все пак уж се водя прогресив-рок фен...
Преди време в стария форум бях писал в една подобна тема, че словоблудството не ми иде отвътре. Аз музиката я слушам и преживявам, ама някак не ми иде да филосфствам за нея. Или ми харесва или не.

#70 georid

    манипулатор

  • Тамплиери
  • PipPipPipPip
  • 822 posts

Posted 02 август 2007 - 00:15

Тъй.

В своята дипломатичност на умерено овластен и неспекулативен в тази си овластеност модератор, в своята дипломатичност по принцип, в естеството си на интелигент, Дуенде изказа в добролюбна форма съображенията, които аз припряно и недобролюбно изложих в началото.

Така е то.

Рекапитулация на съображенията: да не разглеждаме прога сектантски и да не го отделяме от органичната тъкан на рока. В някакво отнапред зададено и напънато от претенции елитарно пространство, нямам какво да кажа за прога и не ще го. Не споделям виждане, че съществува естетска, феноменологична и дори чисто жанрова опозиция прогресив vs всичката друга музика.

Има добра музика и лоша музика. Коя е добра и коя не - за себе си определям единствено аз. Защото чувам музиката със собствените си уши, обработвам я със собствената си глава и достига тя до собственото ми сърДце.

Но, млъкни, сърДце!

Когато слушам Фиш, ние с него сме в състояние на особена интимност (която има единствено ефирни измерения и не бих бил склонен да добива тя директни такива, защото Фиш е със сто кила по-тежък). Тази особена интимност е неподатлива на думоописание и не бих я излагал във фермани, дирейки опити да я споделя с трета страна.

Така е то.

Ето защо съм склонен да обсъждам прога или чисто фактологично, или в рамките на разнообразно в посоките и в тенденциозностите си тинтири-минтири за еволюцията на рока и позиционирането на прога като про- или контра- еволюционно явление или като обикновена застиналост.

Да.

Съобразно гореизложеното, бих изразил желание да вляза в дискусия и да отправя следните конкретни питания, изходени от хронологията на прога, която ти предложи:

1) Защо, според хронологията ти, класическия прог се свежда до четири-пет имена?

2) Защо King Crimson са представени единствено с дебюта си?

3) Къде е междинното звено пред-рок - прог-рок, представено от претрупани експерименти като The Nice, досадни сантименти като Procolo Harum и псевдо-блус орнаменти като Vanilla Fudge?

4) Защо преходът психеделия -> прогресив е маркиран единствено с Pink Floyd?

5) Pink Floyd не са нито типична, нито нетипична прог-група. Те носят морфологичните белези на прогресив (във времевия отрязък от сюитата Atom Heart Mother, през Meddle, до TDSotM), но не са прог.

6) Защо VDGG присъстват само в ранната си (откровено психеделична) инкарнация, но не и по-нататък, когато прогресират?

7) Като кажем VDGG се сещаме за Питър Хамил. Къде тогава са граничните явления, залутани между типичния прог и авангарда? Къде е Брайън Ино и защо тоз човек, насред разцвета на прога, се увърта около съмнителни формации като Roxy Music? Какво го кара по вътрешен устрем да постъпва той така и защо по външна проява това му постъпване поражда въпроса за граничните явления?

8) Къде са разни други гранични явления? Например прог - джаз-рок (Focus), прог - глем-рок (ранните Queen), прог - краут рок (Can, Amon Duul, Ash Ra Tempel, Tangerine Dream), прог - средиземноморско цигу-мигу (Area), прог - кентърберийска сцена (сама по себе си прог, но любопитно застинал)?

9) Е ли прогът само неамериканска музика? Дори и да пренебрегнем отвъдокеански реминисценции като Pavlov's Dog и Kansas (заради присъщите им, обидни за true-прога мелодраматичности и AOR-ски увлечения), то можем ли да пренебрегнем фундамент като Rush?

10) Къде са некласифицируеми особняци като Gentle Giant? Прогът не е само носталгия по Романтизма. Той е носталгия и по Барока и пред-класиката.

11) Какво дава основание да се слагат The Flower Kings барабар с мъжете?

Аз попитах.

Edited by georid, 02 август 2007 - 00:37 .

Така е то.

#71 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 02 август 2007 - 10:11

View Postduende, on Aug 1 2007, 11:03 PM, said:


Толкова често споменаваш думата "прогресив", и то като условие, че вече започва да нагарча.


Тъй като тази теза се превърна в нещо като лайт мотив на добронамерените ми критици си направих труда да изчета отново всички свои мнения и бих те помолил да го сториш и ти. Според мен, употребата на думата "прогресив" в тема посветена на "прогресив рок" от моя страна е сведена до минимум. Това е факт, който може да бъде проверен съвсем лесно. Друг е въпросът, че може би тази дума, както казваш ти, а и не само ти, "нагарча" в този форум. А аз, за съжаление нямам обяснение защо това е така...

View Postduende, on Aug 1 2007, 11:03 PM, said:


Е, аз пиша в тези форуми от три години и знам много добре, че тук това не върви. Това се възприема като излишно маниернечене, като емблема за някаква интелектуална претенция, в която горкият "прогресив" волю неволю е набъркан


Ако това е така, твърде жалко за всички, които наистина го мислят. Никога в живота си не съм се опитвал да маниернича или да псевдоинтелектуалнича. Начина по който се изразявам е спонтанен и непринуден. Нямам за цел да изпъкна пред никого, още повече пред Вас. Напротив, аз ценя мнението на всеки един от Вас иначе не бих писал в този форум. Наскоро преживях нещо лично, което все още преодолявам и за което не искам да говоря публично. Може би поради това реших да поговоря за любимата си музика на български. Надявах се, че ще открия нови приятели и все още се надявам, че това е така...

View Postduende, on Aug 1 2007, 11:03 PM, said:


Прога сме го изяли с парцалите. Кога на шега, кога на сериозно.
Аз съм се учил на тази музика от хора като Георид, с когото така вдъхновено спориш.


Какво означава това? Ако смяташ, че повече няма какво да се добави за тази музика бих се изненадал искрено от позицията ти. Или според теб, тя, тази музика трябва да остане скрита и забравена от бога. Никога повече да не се говори за нея, защото всичко вече отдавна е казано. И то забележи, казано между когото и когато трябва. Да си я слушаме всеки сам в свойта самота. Да се прехласваме и наслаждаваме на великолепната музикална форма предложена ни от енския китарист, кийбордист и прочие? И понякога, само понякога разбира се, да злорадстваме и да си казваме, че сме богоизбрани защото, малцина са тези, които могат да разберат тази магия наречена прогресив рок... Не! Ето, това е сектантство за мен и аз съм убеден, че никой тук не е склонен към него... No more.

View Postduende, on Aug 1 2007, 11:03 PM, said:


Уважавам твоето мнение (тук и в международните форуми, в които сме се засичали), също и всичко, което правиш за популяризирането на тази музика. Но си се объркал. На страниците на този форум прогресивът никога не е бил в онеправдана позиция, запратен в "кротките" алтернативни форуми, възприет като "свръхинтелектуална" музика, недостъпна за "трашари". Нека не му вменяваме тази "непрогресивна" роля. Защото това е буулшит.


Знаеш ли, защото ти го каза ще си позволя да допълня думите ти. Ти много добре знаеш, че английският ми е твърде лимитиран, за да мога да изразя себе си навсякъде в международните форуми в които пиша. Това обаче, което открих там, а и не само там, е великото чувство за толерантност. Това чувство, което наистина е велико за мен, се изразява в нещо много простичко. Зачитай мнението на другия и го насърчавай да изразява себе си по всеки възможен начин. Не обиждай и нападай, преди друг да го е сторил. Не квалифицирай прибързано и се въздържай от обобщения... Все такива, простички неща. И тъй като сме тук, а според мен малко или много негативизмът в нашия живот е в повечко от допустимото, веднага ще подчертая, че с горното в никакъв случай не искам да кажа, че в този форум се случва нещо подобно. Единствената ми цел казвайки всичко това е да те уверя, че аз ценя всяко едно мнение тук от твоето до това на осемнадесетгодишната трашарка с която на пръв поглед ни разделя вечността, но всъщност мислим твърде подобно...

Искрено се надявам да не откриеш в думите ми (или пък скрити дълбоко в тях) негативно отношение или обидни квалификации, може би малко тъга, но нищо лично...


@georid
Твърде интересен е твоят постинг, пълен с послания и недоизказани неща. Позволи ми да ти отговоря по-късно през деня, защото сега не съм настроен символично. Благодаря ти...
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#72 simantex

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 35 posts

Posted 02 август 2007 - 17:34

В многото приказки греха е неизбежен.

#73 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 02 август 2007 - 18:10

View Postsimantex, on Aug 2 2007, 06:34 PM, said:

В многото приказки греха е неизбежен.

Хубаво казано. И вярно. И най-вече кратко. Де да можех и аз така да синтезирам мислите си, ама пусто все ме влече към епоси в стил "Вечерята е готова"... :metal:
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#74 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 02 август 2007 - 21:14

В началото искам да ти благодаря за отговора и да ти се извиня. Истината е, че от доста време чета твоите (а и не само твоите) постове по теми свързани с тази музика (май и аз ще намразя думата "прог", но по други причини). Както разбираш направих всичко възможно, за да чуя и твоето мнение, включително използвах и провокативни подмятания, но целта оправдава средствата. :metal: За което, пак казвам, извинявай...


[quote name='georid' date='Aug 2 2007, 01:15 AM' post='2653']

Рекапитулация на съображенията: да не разглеждаме прога сектантски и да не го отделяме от органичната тъкан на рока. В някакво отнапред зададено и напънато от претенции елитарно пространство, нямам какво да кажа за прога и не ще го. Не споделям виждане, че съществува естетска, феноменологична и дори чисто жанрова опозиция прогресив vs всичката друга музика.

Има добра музика и лоша музика. Коя е добра и коя не - за себе си определям единствено аз. Защото чувам музиката със собствените си уши, обработвам я със собствената си глава и достига тя до собственото ми сърДце.

Но, млъкни, сърДце!

[/quote]

По първия абзац, виж отговора ми към Дуенде, както и мнението ми в друга тема за "праведната" музика.

По втория абзац, не виждам противоречие. И аз мисля като теб и изразявам мислите си гласно. Да, аз харесвам тази музика, считам я за по-добрата, но в никакъв случай нямам намерение да я противопоставям на друга, още повече да я митологизирам. Аз живея с нея! Просто изразявам мнение, може би емоционално, но неангажиращо никого...

[quote name='georid' date='Aug 2 2007, 01:15 AM' post='2653']

Когато слушам Фиш, ние с него сме в състояние на особена интимност (която има единствено ефирни измерения и не бих бил склонен да добива тя директни такива, защото Фиш е със сто кила по-тежък). Тази особена интимност е неподатлива на думоописание и не бих я излагал във фермани, дирейки опити да я споделя с трета страна.

Така е то.

[/quote]

Разбирам напълно позицията ти. По всяка вероятност мнозина я споделят. Но това, което не разбирам е защо някой, като теб мислещите не бе казал още в началото на темата: Абе пич, не мога да говоря за тази музика, някак си не ми идва отвътре, предпочитам да си замълча.... Или второто, по-добро от моя гледна точка решение - не взимай отношение. Аз бих постъпил така. Необходимо ли е противопоставяне, упрек, обвинение, огорчение?

[quote name='georid' date='Aug 2 2007, 01:15 AM' post='2653']

1) Защо, според хронологията ти, класическия прог се свежда до четири-пет имена?

[/quote]

Не съм казал такова нещо... Просто съм изредил по няколко представителя за всеки период. Тази тема няма за цел механично пренасяне на имена и хронологичното им систематизиране, а нещо съвсем друго. Поне така си представях аз нещата...

[quote name='georid' date='Aug 2 2007, 01:15 AM' post='2653']

2) Защо King Crimson са представени единствено с дебюта си?

[/quote]

Къде? В механичното изброяването, за което става дума по-горе, ли? По същите причини. А иначе, аз съм голям фен на групата до Red, после съм им само фен до деветдесетте, когато Фрип прекали...според мен.

[quote name='georid' date='Aug 2 2007, 01:15 AM' post='2653']

3) Къде е междинното звено пред-рок - прог-рок, представено от претрупани експерименти като The Nice, досадни сантименти като Procolo Harum и псевдо-блус орнаменти като Vanilla Fudge?

4) Защо преходът психеделия -> прогресив е маркиран единствено с Pink Floyd?

[/quote]

Ето, това са въпроси, които тази тема трябваше да роди, а по-късно под формата на ДИСКУСИЯ да претвори в отговори. Това беше смисъла или поне аз така си вярвах.

Това е форум за бога! Ако исках да пиша есе, щях да го направя другаде. Съжалявам, може би стилът ми на писане дразни, но това съм аз...

[quote name='georid' date='Aug 2 2007, 01:15 AM' post='2653']

5) Pink Floyd не са нито типична, нито нетипична прог-група. Те носят морфологичните белези на прогресив (във времевия отрязък от сюитата Atom Heart Mother, през Meddle, до TDSotM), но не са прог.

[/quote]

100% съгласен с теб. Признавам си, трябваха ми двадесет години, за до го осъзная напълно. За мен Флойд са над-стилово определяща се рок група, за която както самият Мейсън в книгата си споделя е странно как е добила такава популярност. Моля, не стреляйте по мен, но замисляли ли сте се колко проста е музиката на Флойд?

[quote name='georid' date='Aug 2 2007, 01:15 AM' post='2653']

6) Защо VDGG присъстват само в ранната си (откровено психеделична) инкарнация, но не и по-нататък, когато прогресират?

[/quote]

Ами може би защото харесвам само първият им албум.

[quote name='marillion' date='Jul 24 2007, 09:31 PM' post='408']
Van Der Graaf Generator (въпреки, че признавам си за тридесет години не успях да разбера какво ми казва Hammill и напук на всички считам дебюта им The Aerosol Grey Machine за най-добрия албум на групата) [/quote]

Всъщност съм голям фен и на последния Still Life...

[quote name='georid' date='Aug 2 2007, 01:15 AM' post='2653']

7) Като кажем VDGG се сещаме за Питър Хамил. Къде тогава са граничните явления, залутани между типичния прог и авангарда? Къде е Брайън Ино и защо тоз човек, насред разцвета на прога, се увърта около съмнителни формации като Roxy Music? Какво го кара по вътрешен устрем да постъпва той така и защо по външна проява това му постъпване поражда въпроса за граничните явления?

[/quote]

За Ино имам собствено мнение, което в годините ту го издига на пиедестал, ту го принизява в калта. За Хамил съм казал по-горе, надявам се без да искаш си пропуснал Ланоа, а за граничните явления бих се радвал да чуя твоето обяснение...

[quote name='georid' date='Aug 2 2007, 01:15 AM' post='2653']

8) Къде са разни други гранични явления? Например прог - джаз-рок (Focus), прог - глем-рок (ранните Queen), прог - краут рок (Can, Amon Duul, Ash Ra Tempel, Tangerine Dream), прог - средиземноморско цигу-мигу (Area), прог - кентърберийска сцена (сама по себе си прог, но любопитно застинал)?

[/quote]

Бих прибавил Brand X към първата група, както и италианската вълна от 70-те към четвъртата група, а за останалите нямам мнение, защото така и не ги харесах/разбрах/оцених през всичките тези години въпреки многократните опити.

[quote name='georid' date='Aug 2 2007, 01:15 AM' post='2653']

9) Е ли прогът само неамериканска музика? Дори и да пренебрегнем отвъдокеански реминисценции като Pavlov's Dog и Kansas (заради присъщите им, обидни за true-прога мелодраматичности и AOR-ски увлечения), то можем ли да пренебрегнем фундамент като Rush?

[/quote]

От класическият период към американския арсенал бих добавил Styx, Boston и Journey, та дори и Reo Speedwagon (с всичките му условности). За новата американска вълна бих открил нова тема. Според мен те са движещата сила в момента в тази сфера. Погледни началото на темата ми...

[quote name='georid' date='Aug 2 2007, 01:15 AM' post='2653']

10) Къде са некласифицируеми особняци като Gentle Giant? Прогът не е само носталгия по Романтизма. Той е носталгия и по Барока и пред-класиката.

[/quote]

Ами в унисон с края на предишното ми изречение ще кажа, те са някъде там в добрите стари Spock's Beard. Знаеш ли колко млади фенове на прога преоткриха GG благодарение на Spock's Beard? Жалко, че Морс промени посоката защото в началото беше наистина забавно...

[quote name='georid' date='Aug 2 2007, 01:15 AM' post='2653']

11) Какво дава основание да се слагат The Flower Kings барабар с мъжете?

[/quote]

Ако имах машина на времето бих върнал разговора ни с теб през 1978, след Tormato и бих заменил The Flower Kings с Yes във въпроса ти. После, бих те отправил към 1982 в Айлесбъри, след изпълнението на Grenedel и отново бих заменил този път Marillion с Genesis. Иначе и аз съм на твоето мнение, но какво пък, хората по света смятат по друг начин...

[quote name='georid' date='Aug 2 2007, 01:15 AM' post='2653']

Аз попитах.

[/quote]

Аз отговорих.



Ето, това беше идеята ми. Да превърнем темата в ДИСКУСИЯ и всеки да изразява съгласие или несъгласие с мнението на другия. И аргументи, иначе става депресивно вместо прогресивно...

Без никакви лоши чувства,
Жорж


EDIT: Не знам какво става, но не мога да оправя цитатите на Гео, така че да изглеждат нормално. Моля за помощ от някого, защото така не е естетично...

Edited by marillion, 02 август 2007 - 21:20 .

18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#75 simantex

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 35 posts

Posted 03 август 2007 - 11:29

Наистина стана депресивно вместо прогресивно.Но можеби това не е краят?





5 user(s) are reading this topic

0 members, 5 guests, 0 anonymous users