Jump to content

Евтино, скъпо или достъпно е ходенето на концерт в чужбина?


127 replies to this topic

#21 Abadon

    приятел на Чубака

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 577 posts

Posted 10 февруари 2011 - 09:30

View PostBeerMe, on Feb 10 2011, 09:20, said:

Което ме наведе на въпроса: Сложиха ли бани най-накрая на този къмпинг в Каварна, че години наред хората ходят да се мият сутрин на чешмата пред гробището?
хайде сега, лигавщини. какъв метъл си ако не мож изкара 3-4 дни без баня. пък и хей го къде е морето има няма 5 км. и вода колкото искаш.
серозно освинването на поляната в Каварна си има своето очарование и романтика. а при добра подготовка можеш да подържаш доста добра лична хигиена, но ако си прасе и 8 звезден хотел да посетиш нищо няма да ти попречи да смърдиш.
Знаете ли че ...

Мириса на пламъка от запалката мирише на изгорели косми от носа.

#22 Svil

    кардинал

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 3368 posts

Posted 10 февруари 2011 - 09:32

View PostOzzy, on Feb 10 2011, 09:14, said:

И аз това мислех да му кажа, ама се сетих, че и на Бизкит изкара залата пълна, та си викам, че тия дни Свил нещо е решил да увеличава многократно публиката по всякакви събитие :russian:
Това, което трябваше да допълня е, че това е при някакви супер идеални условия: всички, които харесват тези групи имат парите и възможността да посетят един такъв идеален (за мен) лайн ъп. Иначе съм далеч от мисълта за повече от 250-300 души на повечето изброени имена :metal:

#23 Javor

    кардинал

  • Тамплиeри
  • PipPipPipPipPip
  • 1411 posts
  • Gender:Male

Posted 10 февруари 2011 - 09:34

View PostBeerMe, on Feb 10 2011, 09:29, said:

Според мен Ози искаше да каже, че ако наистина ходиш по концерти с включени всякакви екстри, разликата не е много голяма. Но винаги го има и момента, в който можеш да стигнеш до Каварна на стоп, да спиш на палатка, да купуваш храна от магазина и да ти излезе 100 лв. за трите дни (с включен билет).
Разликата е поне двойна казвам аз, при еднакви есктри. :russian: А вие продължавате да сравнявате или най-клошарското изпълнение в Каварна с нормална туристическа екскурзия в Европа с посещение на концерт, или най-голямото възможно освинване с екстри в Каварна и туристическа обиколка на местните забележителности и плажове, с едно нискобюджетно пътуване за концерт в Европа.

Иначе за нивото на фестивала в Каварна по отношение на така наречения "къмпинг" няма да коментирам. Ще отидеш на Wacken и ще видиш там какво се предлага за пребиваването на палатка - по мое време имаше турска баня и масажи, сега не знам още какво са измислили. Всъщност сега има възможност да си наемеш собствена химическа тоалетна :metal: Стига да не вали 3 дни поред - преживява се много по-културно отколкото едно време в студентските общежития в София, когато топлофикацията решеше да прави пролетната профилактика :yes: :lol:

Edited by Javor, 10 февруари 2011 - 09:37 .


#24 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 10 февруари 2011 - 09:39

View PostBeerMe, on Feb 10 2011, 09:29, said:

Според мен Ози искаше да каже, че ако наистина ходиш по концерти с включени всякакви екстри, разликата не е много голяма.
Не. Не говоря за всякакви екстри. Говоря за пътуване с кола и спане в дву/тризвезден хотел. Бензина общо взето е еднакъв като цена почти навсякъде, в чужбина дву/тризвездни хотели могат да се намерят на цени подобни на тези у нас. Остава храната, която в Чехия примерно (а и в някои съседни на нас страни) е също на подобни на българските цени. Говоря за нормални квартални кръчмета, а не ресторанти в централната туристическа част. А цената на билета у нас все повече се доближава до тази на концертите в чужбина.
За това говоря. А не за ВСИЧКИ ЕКСТРИ.

View PostAbadon, on Feb 10 2011, 09:30, said:

а при добра подготовка можеш да подържаш доста добра лична хигиена, но ако си прасе и 8 звезден хотел да посетиш нищо няма да ти попречи да смърдиш.
Ти тия на мен не ми ги разправяй :metal: За 8 звездни хотели не знам, но в 3-4 звездни аз прасета не съм срещал. За сметка на това обаче, на поляната до стадиона в Каварна такива съм виждал десетки, за да не казвам стотици :russian:
I don't know how I managed it...

#25 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 10 февруари 2011 - 09:47

View PostBeerMe, on Feb 10 2011, 09:20, said:

Което ме наведе на въпроса: Сложиха ли бани най-накрая на този къмпинг в Каварна
Както правилно Abadon отбеляза, на истинския трю метъл баня не му трябва. Това са лигавщини. Пък и наистина морето си е една перфектна опция :metal:


View PostJavor, on Feb 10 2011, 09:34, said:

Разликата е поне двойна казвам аз, при еднакви есктри. :russian: А вие продължавате да сравнявате или най-клошарското изпълнение в Каварна с нормална туристическа екскурзия в Европа с посещение на концерт, или най-голямото възможно освинване с екстри в Каварна и туристическа обиколка на местните забележителности и плажове, с едно нискобюджетно пътуване за концерт в Европа.
Тръгни на концерт с жена и едно/две деца, кола и тризвезден хотел и ще видиш, че разликата далеч не е двойна.
I don't know how I managed it...

#26 Javor

    кардинал

  • Тамплиeри
  • PipPipPipPipPip
  • 1411 posts
  • Gender:Male

Posted 10 февруари 2011 - 09:47

Срам ме е вече да пиша толкова офтопик в тази тема - Ози, ако ти се занимава можеш да я отделиш в отделна "Каварна vs. Европа" :metal: И ще направим една сравнителна сметка при еднакви екстри за евентуален концерт на дедо Ози в Каварна, и такъв в Прага :russian: Да видиш, че цената ще е поне двойна :yes: Ако двойно значи "почти еднакво" обаче - няма нужда да се морим.

За жената и децата - ако трябва ще направим и подобни разбивки - за женени с деца, за снобари метълисти, за клошари метълисти. После можем да го добавим към фестивалния гид за кратка справка :lol: :lol:

Edited by Javor, 10 февруари 2011 - 09:49 .


#27 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 10 февруари 2011 - 09:48

От доста години ходя по концерти в чужбина. Под чужбина разбирам Западна Европа, единствено миналата година бях на концерти на Балканите в Атина и Солун. Истината е, че разходите за всеки един концерт в чужбина са много по-големи от разходите за концерт в България. Лично аз, предпочитам да не се лишавам от нищо, затова винаги съчетавам посещението на концерт в чужбина с туризъм. Обикновено пътувам с кола, а пътуването с кола излиза минимум два пъти по-скъпо от пътуването със самолет. Когато пътуваш с кола до Германия, например, имаш допълнително по една нощувка на отиване и на връщане. В общия случай това означава между 150 и 200 евро само за хотел. Веднага пояснявам, всички суми, които ще посоча по-нататък са за двама души. Никога не съм нощувал в хостис, преценил съм, че разликата в цената за хотел /три или четири звезди/ не си заслужава - предпочитам да се чувствам като бял човек и не пестя по отношение на битови условия при пътуването. Средна цена на двойна хотелска стая в Западна Европа е равна на 100 евро и това при ранно буукване. Моите изисквания към хотела са свързани най-вече с наличието на паркинг, той определя и местоположението на хотела - обикновено предпочитам хотел в центъра на града (ако става дума за по-малък град) и хотел в покрайнините (ако става дума за мегаполис). Принципът ми е да пристигам с съответния град в деня предхождаш събитието и да напускам на следващия ден след концерта. Това означава две нощувки. Всеки един ден в Западна Европа струва средно по 100 евро на двама души. В тази сума включвам хранене /без закуска, която е включена в цената на хотела/, транспортни разходи в съответното населено място, евентуални такси за музеи и други дребни ежедневни разходи. Говоря за среден разход от 100 евро на ден, той може да варира в различните дни! Билетите за концерт в чужбина в общия случай са малко по-скъпи от тези в България, но се оскъпяват допълнително от разходите по доставка. Друг голям разход при посещение на концерт в чужбина е мърча. Лично аз винаги се изкушавам, тук обикновено мърча е по-беден и рядко съм купувал нещо. Като теглиш чертата се получава следната груба сметка за двама души:

билети за концерт + деливъри = 150 евро
пътни (бензин и пътни такси, средно 4 000 км в двете посоки) = 400 евро
хотел за 4 нощувки = 400 евро
дневни за 5 дни = 500 евро
мърч = 100 евро

ОБЩО: 1550 евро

Скъпо е, но си струва всеки евроцент! Човек съчетава полезното с приятното, почива си и се чувства като бял човек. Едно подобно пътуване през годината е съвсем достатъчно, за да се превърнеш в доживотен фен на концертния туризъм. Разбира се, сумите по-горе са относителни, но като цяло се движат в тези граници. Лично при мен обикновено сумата удря 2000 евро, защото увеличавам маршрута с други дестинации или пък съм на фестивал, който трае три дни, както беше на "Лорелай". Честно да ви призная, предпочитам да давам тези пари, отколкото да очаквам любимите ми музиканти да дойдат в България и да свирят пред стотина души. На подобни концерти прог братството е невероятно сплотено, създават се приятелства за цял живот, самата група се чувства добре пред публика от цял свят. Неописуемо е...
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#28 BeerMe

    бирена фея

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 863 posts
  • Gender:Female

Posted 10 февруари 2011 - 09:48

View PostJavor, on Feb 10 2011, 09:34, said:

.... нискобюджетно пътуване за концерт в Европа.

Е чак пък нискобюджетно....Искахме да летим за 500 лв., но за съжаление имаше билети само от 100лв. :russian: Вилата, в която спахме и бяха сложили 4 звезди, което би се сравнило с поне 7-8 в България, готвехме в нея защото беше в една гора и наоколо нямаше къде да се храним. Не говоря за хостел, в който 6 човека спат в една стая, тук имаше 3 спални, всекидневна + кухненски бокс.

Храната в магазините им е по-евтина от колкото в БГ (освен ако не гониш промоциите от кис. мляко за 19ст.). 70лв. беше билета за 11 групи, доста евтино предвид, че на излизане от клуба ни връчиха по една торба подарък, в която имаше тениска, ключодържател-отварачка, някакъв каталог, тапи за уши и не помня вече какви други джунджурии.

Та в крайна сметка се оказва, че доста от нещата в Холандия са по-евтини от колкото тук, та затова може и да ти се вижда като нискобюджетно пътуване.

П.С Не казвам, че парите са еднакви, но и разликата, не е чак толкова фрапираща.

Edited by BeerMe, 10 февруари 2011 - 09:56 .


#29 Javor

    кардинал

  • Тамплиeри
  • PipPipPipPipPip
  • 1411 posts
  • Gender:Male

Posted 10 февруари 2011 - 10:00

Ниско бюджетно = не се храниш в заведение 2 пъти на ден, не пиеш 3423432 бири на заведение, па било то и капанчето пред стадиона в Каварна (а само 5, които даже помниш като бройка), кафенца и глезотии (в Холандия може би това значи да се напушиш като гъба в кофи шоп). С една дума нормално пътуване с идея да посетиш концерт и може би да се разходиш по улиците на близкия град, като влезеш веднъж да хапнеш в някое кръчме.

Защото аз през 2004 с 500 лева успях да изкарам 7 дни по маршрута София - Виена - София, като посетих фестивал с Metallica, Red Hot Chili Peppers, Korn, Slipknot и още сума ти групи, за които тогава само сънувахме да гледаме наживо, разгледах за по един ден Виена, Будапеща и Белград и ходих на концерт на Металика в Белград. Ей това е клошарско:russian:

Edited by Javor, 10 февруари 2011 - 10:04 .


#30 BeerMe

    бирена фея

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 863 posts
  • Gender:Female

Posted 10 февруари 2011 - 10:08

View PostJavor, on Feb 10 2011, 10:00, said:

Ниско бюджетно = не се храниш в заведение 2 пъти на ден, не пиеш 3423432 бири на заведение, па било то и капанчето пред стадиона в Каварна (а само 5, които даже помниш като бройка)

Помня бройката, понеже повече от 5 не мога да изпия, ако го направя след това не помня нищо :yes: И в Каварна не пия повече от толкова на стадиона(или по капанчетата), през деня не пия, защото съм шофьор :russian:

Както и да е, няма да спорим и ти си прав за много от нещата. Да спрем до тук, че след малко ще трябва да пиша и какво съм яла ден по ден. :lol:

P.S И аз съм чувала как се ходи на Диму Боргир с билет в ръка, един хляб, кетчуп, майонеза и 2л. кола, но както вече казахме, тук става дума за нормално посещение на концерт :metal:

Edited by BeerMe, 10 февруари 2011 - 10:10 .


#31 Metal Heart

    silent water(s)

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1399 posts
  • Gender:Female
  • Location:deepest sea

Posted 10 февруари 2011 - 10:09

View PostOzzy, on Feb 10 2011, 09:47, said:

Както правилно Abadon отбеляза, на истинския трю метъл баня не му трябва. Това са лигавщини. Пък и наистина морето си е една перфектна опция :lol:
Винаги съм се чудила, че няма опашка за душовете към спортната зала в Каварна, която е на метри от къмпинга, а то ето каква била причината :metal: Ако не е безплатно, то е някакви стотинки за вход към тоалетните, които са на същото място, но наплив няма :russian:
А по другата тема - ходила съм на концерти и фестивали както в София, Ловеч, Бургас и Каварна (с нощуване), така и в Лондон, Истанбул, Белград и Букурещ и мога да кажа, че разходите ми бяха несравними :yes:
It's in your heart, it's in my soul, in your own reality
Vanquish the pain
Don't want to see it fail!

#32 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 10 февруари 2011 - 10:10

View PostJavor, on Feb 10 2011, 09:47, said:

Срам ме е вече да пиша толкова офтопик в тази тема - Ози, ако ти се занимава можеш да я отделиш в отделна "Каварна vs. Европа"
А, не. Това няма да го направя ПАК :no:

Quote

И ще направим една сравнителна сметка при еднакви екстри за евентуален концерт на дедо Ози в Каварна, и такъв в Прага :harhar: Да видиш, че цената ще е поне двойна :lol:

КАВАРНА:
- Път (с кола, от София) - 1 000 км. х 8/100 разход - 80 литра х 2,41 (дизел, това е последната цена, за която заредих) - 192,80 лв.
- Спане - 35 лв. на нощ (говорим за малките частни хотелчета, водят ги тризвездни, колко са действително не знам) х 2 нощи - 70,00 лв.
- Храна и пиене - 30-40 лева на ден (при положение, че се освинваш) х 2 - 70 лева.
- Билет за концерта на Озя - 50 лв. (да речем).

Общо: 382,80 лв.

ПРАГА:
- Път (със самолет до Виена и от там с рейс) - 98 Евро или 191,67 лв.
- Спане (отново говорим за малки частни семейни хотелчета) - 25 евро - 50 лв. х 2 - 100,00 лв.
- Храна и пиене - в Прага една ХУБАВА бира в нормална чешка кръчма (не туристическа) е в рамките на 1 Евро. Който не вярва - да отиде да види. Порция ядене в същата кръчма струва от порядъка на 10 лева. Който не вярва - да отиде да види. Слагам за два дена 100 лева за ядене и пиене (ама това си е освинване)
- Билет за концерта - 40 Евро (толкова ми струваше билета за концерта на Ози в Прага когато ходих последния път) - 80 лв.

Общо: 471,67 лв.

Сметките са за един човек.

Да, в Прага не ходиш на плаж. Но си в Прага. А не на село. В центъра на Европа, пиейки една от най-хубавите бири в света на същата цена, на която ти продават пикоч до стадиона в Каварна.

Е, така направени сметките (а това са реални, истински сметки, при СРАВНИТЕЛНО еднакви условия), "поне двойна" ли е тази за Прага? И искам да подчертая мега дебело, че това изобщо не е клошарско изкарване там, а съвсем нормално.

И да - това е сметка за ПРАГА. Подобна ще е за Белград, Букурещ и т.н. Ако се направи такава за Париж, Лондон, Мадрид, Берлин и пр. сметката ще е друга.
I don't know how I managed it...

#33 Javor

    кардинал

  • Тамплиeри
  • PipPipPipPipPip
  • 1411 posts
  • Gender:Male

Posted 10 февруари 2011 - 10:16

View PostOzzy, on Feb 10 2011, 10:10, said:

КАВАРНА:
- Път (с кола, от София) - 1 000 км. х 8/100 разход - 80 литра х 2,41 (дизел, това е последната цена, за която заредих) - 192,80 лв.
ПРАГА:
- Път (със самолет до Виена и от там с рейс) - 98 Евро или 191,67 лв.
Ето тук идва разликата - до Прага ползваш "обществен" транспорт, до Каварна смяташ с личния си автомобил. Свали цената на пътуването до Каварна на 70 лева с автобусче и става 260 лева, срещу 480 лева. Което е колко - двойно :harhar: Това че Прага не е Каварна ми е напълно ясно и че посещението на Прага си струва всяка стотинка, също ми е ясно. Но пак казвам - смяташ най-евтиния възможен транспорт до Прага(може би има малко по-евтин автобус само), с най-скъпия до Каварна.

Edited by Javor, 10 февруари 2011 - 10:19 .


#34 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 10 февруари 2011 - 10:20

Ози, сметката ти е некоректна по отношение на транспортни разходи. Нямам идея дали 98 евро стигат за самолетен билет до Виена и автобус до Прага, но го приемам за чиста монета. Разликата идва от калкулацията за транспортни разходи за Каварна. Цената от 192,80 лв включва сумата за 4 човека. Ако искаш да бъдеш коректен, сложи разход от 80 лв за автобус и тогава общата сума за Каварна се превръща в почти два пъти по-ниска от тази за Прага. И това при положение, че залагаш 25 евро за спане в Прага, което от моя гледна точка е прекалено малко...


EDIT: Javor ме е изпреварил...

Edited by marillion, 10 февруари 2011 - 10:23 .

18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#35 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 10 февруари 2011 - 10:21

View PostJavor, on Feb 10 2011, 10:16, said:

Ето тук идва разликата - до Прага ползваш "обществен" транспорт, до Каварна смяташ с личния си автомобил. Свали цената на пътуването до Каварна на 70 лева с автобусче и става 240 лева, срещу 480 лева.
Че аз по тази логика ако ти сметна едно отиване до Белград за Гънс или Клептън (чужбина е, нали? В европейска зала е, нали?), то ще ми излезне или еднакво като в Каварна или по-евтино, защото пътя е със 100 километра по-малко. И пак нещата са несравними, защото в Белград ще се счупя да пия Йелен пиво и да ям плескавици, които са колкото пиците в София и всичко това ще ми е на съвсем нормални цени, нали? Да го сравняваме с кебапчетата пред стадиона? Или да сравняваме Калемегдан и централните улици в Белград с Каварна? Кое да им сравнявам? На същата или по-ниска цена.
I don't know how I managed it...

#36 Javor

    кардинал

  • Тамплиeри
  • PipPipPipPipPip
  • 1411 posts
  • Gender:Male

Posted 10 февруари 2011 - 10:23

Хайде, пак извъртя нещата в твоя полза и намеси Белград. Ако ще ядеш плескавици, може и до Ниш да отидеш и без концерт :harhar:

#37 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 10 февруари 2011 - 10:27

View Postmarillion, on Feb 10 2011, 10:20, said:

Нямам идея дали 98 евро стигат за самолетен билет до Виена и автобус до Прага, но го приемам за чиста монета.
Е, щом го пиша, значи е толкова.

Вие също некоректно описвате нещата, защото още от самото начало на разговора приехте думата "чужбина" за нещо, което означава САМО от Централна Европа на запад. А това изобщо не е така. Както преди малко посочих, транспортните разходи до Белград и обратно (от София) са по-малки от тези до Каварна. Но за вас Белград не е чужбина. Така да бъде...


View PostJavor, on Feb 10 2011, 10:23, said:

Хайде, пак извъртя нещата в твоя полза и намеси Белград.
Естествено, че ще го намеся. Аз ЗНАМ, че Белград е в чужбина. :harhar:
I don't know how I managed it...

#38 Javor

    кардинал

  • Тамплиeри
  • PipPipPipPipPip
  • 1411 posts
  • Gender:Male

Posted 10 февруари 2011 - 10:28

Quote

Румънец, сърбин и грък хванали златната рибка.
Тя ги помолила да я пуснат и ще им изпълни по едно желание.
Сърбинът - Искам в България да има заметресение.
Гръкът – Искам в България да изригне вулкан.
Румънеца – Искам в България да има потоп.

Златната рибка казала: Готово!

След малко по новините – Белград сринат до земята от земетресение, в Солун изригнал вулкан, а в Букурещ страшен потоп.
Тримата питат Златна рибка – Какво, по дяволите, направи?

Златната рибка - Лелеее, аз съм гледала старата карта, бре

Да, но златната рибка не знае :harhar: :lol:

#39 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 10 февруари 2011 - 10:30

Е, това вече е друго :harhar:
I don't know how I managed it...

#40 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 10 февруари 2011 - 10:36

View PostOzzy, on Feb 10 2011, 10:27, said:

Вие също некоректно описвате нещата, защото още от самото начало на разговора приехте думата "чужбина" за нещо, което означава САМО от Централна Европа на запад. А това изобщо не е така. Както преди малко посочих, транспортните разходи до Белград и обратно (от София) са по-малки от тези до Каварна. Но за вас Белград не е чужбина. Така да бъде...

Зависи какво разбираш под посещение на концерт в чужбина. Аз говоря от своя гледна точка и за съжаление Белград в повечето случаи не означава "чужбина" по отношение на "моите" концерти. Най-близката "чужбина" обикновено се явява Загреб или Любляна, но като цяло групите които ме интересуват, рядко навестяват Балканите. Има и още нещо. Опитвам се да следвам следната логика. Предпочитам да посещавам в чужбина по-малки и по-непопулярни в България групи с изключение на концерта на U2, но те са ми голяма тръпка и не издържах на изкушението. Моята логика е такава, че рано или късно големите групи /U2 включително/ ще посетят България и пак ще успея да ги видя. Поне така се успокоявам, че не мога да видя всичките си любими групи и трябва да огранича избора до един-два концерта в чужбина годишно... :harhar:
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users