Jump to content

Парламентарни избори 2009


154 replies to this topic

#141 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 08 July 2009 - 20:14 PM

View Postcadaurus, on Jul 8 2009, 21:06, said:

Откога абсолютните права са онези, "провъзгласени от основния закон Конституцията"? :metal: :no:

Ти се появи най-после?! :P

Дай сега да не теоретизираме, може да съм пропуснал някоя лекция преди петнадесет години. Ти как наричаш правата, които не могат да бъдат ограничавани? Аз ги наричам "абсолютни" и Конституцията ги извежда съвсем систематично, като Чл. 57 от основния закон казва, че същите тези "основни" права са "неотменими". :angel:
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#142 cadaurus

    мелоФройд

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 494 posts
  • Location:A Sceptic's Universe

Posted 08 July 2009 - 20:24 PM

Основни и абсолютни са съвсем различни неща.

Абсолютни права са онези, които забраняват намесата от страна на всеки външен субект по отношение на упражняването на правото. Вещните с малки изключения, авторските - това са абсолютни права. Докато относителни значи, че едно определено ФЮЛ е натоварено със задължението да извърши определена престация. В КРБ има предимно абсолютни, но съвсем не само абсолютни права - например правото да не бъдеш изгонен от държавата е чисто относително право. Същото се отнася и за правото на МРЗ, и за правото на почивка, и за правото да бъдеш овъзмезден от държавата за вреди на нейни органи. И така.

А големият губещ от финалните предизборни калабалъци се оказа не друг, а... Президентът. Именно той е виновникът за запазването на мажоритарните и отпадането на осемте процента за коалиции. Сега благодарение на неговата невиждана злоупотреба с власт /стигаща дотам да "съветва" ГЕРБ да прикотка БСП в управлението, фактор, който също наклони везните в полза на БББ/ мажоритарните доведоха до почти пълно мнозинство на герберите, а осемте процента им осигуриха сигурен партньор. Блестящ пример за ирония на съдбата. Също както и мрънкането на вече бившите управляващи, че мажоритарният вот не се бил състоял. Само дето не се изпуснаха, че причината е в "лошия човешки материал".
violator: Моите категории са абсолютно обективни. Това е факт.

#143 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 08 July 2009 - 20:32 PM

View Postcadaurus, on Jul 8 2009, 21:24, said:

Основни и абсолютни са съвсем различни неща.

Така беше, сега си припомних теорията. Абе, младото си е младо... :metal:

View Postcadaurus, on Jul 8 2009, 21:24, said:

Също както и мрънкането на вече бившите управляващи, че мажоритарният вот не се бил състоял.

Тук обаче аз съм на същото мнение. Не се състоя, не и във вида в който го изисква демокрацията. :angel:
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#144 cadaurus

    мелоФройд

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 494 posts
  • Location:A Sceptic's Universe

Posted 08 July 2009 - 20:37 PM

View Postmarillion, on Jul 8 2009, 21:32, said:

Тук обаче аз съм на същото мнение. Не се състоя, не и във вида в който го изисква демокрацията. :angel:

Естествено, че не се състоя. Но това беше ясно на всички, включително на триъгълното съглашение. Само че когато приемаха този абсурден текст и им се говореше, че народът не е узрял, че изобщо няма да разбере за какво гласува и че такова нещо като "мажоритарен избор" няма (има мажоритарни системи и пропорционални системи), народът беше умен и зрял. Е, на пети юли в моята секция, където се очаква да е каймакът на населението, разни млади хора ме питаха дали мажоритарните не ги избираме за кметове на квартала (?!). И това бяха младите хора в моята секция.

"Мажоритарният избор" беше престъпление от страна на управляващите най-малкото по две причини: първо, те осъзнаваха ясно, че е грешна стъпка и че неграмотните и изкуфялите, които са им електорат, няма и да разберат какво избират, но се правиха на ударени, че неграмотните им избиратели не са неграмотни и изкуфялите избиратели не са изкуфяли. И второ, навсякъде има мръснишко надиграване, но в нашия случай то се състоя непосредствено преди изборите. Не може да сменяш правилата на играта 10 минути преди началото на мача.
violator: Моите категории са абсолютно обективни. Това е факт.

#145 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 08 July 2009 - 20:52 PM

View Postcadaurus, on Jul 8 2009, 21:37, said:

Е, на пети юли в моята секция, където се очаква да е каймакът на населението, разни млади хора ме питаха дали мажоритарните не ги избираме за кметове на квартала (?!).

Да, вярвам ти. Лично аз бях изумен от вида на "мажоритарната бюлетина", която на вид досущ повтаряше "партийната" по начин, по който дори и неграмотните да не могат да ги объркат. :angel:

Затова аз съм "ЗА" приемането на нов избирателен закон. ББ говори за избирателен кодекс, аз не мисля, че трябва да се простираме чак дотам. Закон е достатъчен, но успоредно с това съм на мнение, че не е време за конституционни промени по тази линия. :metal:
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#146 cadaurus

    мелоФройд

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 494 posts
  • Location:A Sceptic's Universe

Posted 08 July 2009 - 21:01 PM

Твърдо ЗА избирателен кодекс. Всичко останало значи приемане на политизирани и конюнктурни текстове, а някои проблеми като урните и бюлетините е нужно да бъдат решени веднъж завинаги. Това ми напомня за още един грях на 3-5-8: бягството от два избора в един ден. "Социалната партия" обяви, че демокрацията е скъпо удоволствие единствено, защото добре разбираше, че като сложат първо европейски избори, силните им ядра ще намалят разликата с ГЕРБ и това ще ги мотивира за парламентарните. A miserable lie, тъй да се каже.

И разбира се, твърдо ПРОТИВ всякакви промени в КРБ, нови конституции и тем подобни глупости. Ако има истински работещ и качествен закон у нас, това е именно Конституцията. При приемане на нова такава ще се случат поне две беди - ще отпадне 11 (4) заради натиска от Европа и заедно с него ще бъде премахнат и официалният език. Тази пропаганда с новата конституция се прилага от атеншън сийкъри, които вярват, че щом предложат нещо "мащабно", значи и те самите са "мащабни" реформаторски политици. Нищо че харчат парите на Алексей Петров.

Edited by cadaurus, 08 July 2009 - 21:02 PM.

violator: Моите категории са абсолютно обективни. Това е факт.

#147 georid

    манипулатор

  • Тамплиери
  • PipPipPipPip
  • 822 posts

Posted 09 July 2009 - 11:34 AM

View PostHard rock fan, on Jul 8 2009, 20:46, said:

Аз питам: ОК, не се допуска дискриминация на основа образование. Обаче: как човек, който е НЕГРАМОТЕН (напълно), гласува с интегралната бюлетина.
С пръчица с определена дължина.
В този смисъл това предложение е много яко:

View PostТигър, on Jul 8 2009, 17:35, said:

Просто трябва имената на кандидатите да се отпечатват на всяка бюлетина в произволен ред, т.е. да няма две еднакви бюлетини.
:metal:
Така е то.

#148 georid

    манипулатор

  • Тамплиери
  • PipPipPipPip
  • 822 posts

Posted 09 July 2009 - 11:52 AM

View Postcadaurus, on Jul 8 2009, 21:37, said:

Мажоритарен изборен елемент изобщо не е имало.

Какво означава "мажоритарен кандидат", който влиза с пропорционално най-много подадени гласове? "Мажоритарен" предполага 50% +1 и при необходимост - втори тур.

Простo имаше по още една пропорционална листа и тази листа беше от едно име.
Така е то.

#149 cadaurus

    мелоФройд

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 494 posts
  • Location:A Sceptic's Universe

Posted 09 July 2009 - 12:39 PM

Е не е така. Нашият вариант беше мажоритарен с относително мнозинство, какъвто се прилага на доста места и особено в т.нар. "смесени избирателни с-ми". Проблемът не е в това, а в галевизацията, която прави невъзможен мажоритарния избор у нас. :metal:
violator: Моите категории са абсолютно обективни. Това е факт.

#150 Hard rock fan

    Self Portrait

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1036 posts
  • Location:The land of no tomorrow

Posted 09 July 2009 - 13:50 PM

Наистина е яко, тогава дискриминация няма :metal:
За него необходимото и достатъчно доказателство за съществуването на Бог беше музиката.

#151 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 09 July 2009 - 18:23 PM

Два дни след започване на преговорите за съставяне на ново правителство нещата явно зациклят. Освен, че днес на преговорите не са присъствали представители на РЗС, току що по бТВ, Бойко Борисов каза нещо изключително важно. Той изказа вероятност за издигане на правителство на малцинството. С две думи, става дума за правителство изцяло съставено от ГЕРБ, чиито състав ще бъде предложен за гласуване от Народното събрание, без предварително сключено коалиционно споразумение. По този начин, дори и да мине на "първо четене" подобен избор, това правителство ще бъде изложено на непрестанен риск от вот на недоверие по всяко време. Това означава парламентарна криза още в края на лятото. Дано ББ се вразуми овреме, за да не се оправдаят леко песимистичните ми прогнози за управлението на ГЕРБ, още преди старта на същинското управление...
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#152 Avitohol

    IYI

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 220 posts
  • Gender:Male

Posted 09 July 2009 - 18:44 PM

Аз лично имам предпочитания към това новото правителство да е в резултат на коалиция между ГЕРБ и "Синята коалиция", без никакви РЗС-та и Янета. Но в евентуално решение на ГЕРБ да съставят започнат управление само със свое собствено правителство също има логика и немалка доза достойнство и смелост. Така отговрността, негативите и позитивите ще се носят само от един политически субект, няма да има възможност за размиване на отговорност и прехвърляне на топката по схеми от типа 3-5-8. Надявам се, че "Синята коалиция" няма да се направят на обидени от евентуално решение за самостоятелно правителство на партията на Борисов и ще подкрепят с гласовете си подобен кабинет. Все пак Костов нееднократно повтори и в изборната нощ, и в деня след вота, че няма намерение да се пазари за министерства и места в министерства, че ще застане зад принципи.

#153 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 09 July 2009 - 18:56 PM

View PostAvitohol, on Jul 9 2009, 19:44, said:

Все пак Костов нееднократно повтори и в изборната нощ, и в деня след вота, че няма намерение да се пазари за министерства и места в министерства, че ще застане зад принципи.

Едно правителство не е просто министър-председател и министри. Зад едно правителство стои политическа платформа. Тя се базира на предизборна програма за управление, въз основа на която мандатоносителят отчита дейността си пред гласоподавателите. Ако не го стори рискува участието си в следващия парламент. В този смисъл, не е важно правителството на ГЕРБ да бъде механично подкрепено в пленарна зала от десните, по-важно е програмата за управление на това правителство да удовлетворява в максимална степен политическите платформи на останалите десни сили.

С две думи, ако Иван Костов и "Синята коалиция" са съгласни да не участват пряко в изпълнителната власт под формата на министерски постове, това съвсем не означава, че те са готови да съобразят изцяло собствената си политическа платформа с тази на ГЕРБ. Обикновено това се оказва препъни камъка в подобни политически пазарлъци и аз искрено се надявам сега нещата да не излязат от контрол, а разумът да надделее над егото на господата ББ и Иван Костов... :metal:
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#154 Avitohol

    IYI

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 220 posts
  • Gender:Male

Posted 09 July 2009 - 19:04 PM

View Postmarillion, on Jul 9 2009, 19:56, said:

С две думи, ако Иван Костов и "Синята коалиция" са съгласни да не участват пряко в изпълнителната власт под формата на министерски постове, това съвсем не означава, че те са готови да съобразят изцяло собствената си политическа платформа с тази на ГЕРБ. Обикновено това се оказва препъни камъка в подобни политически пазарлъци и аз искрено се надявам сега нещата да не излязат от контрол, а разумът да надделее над егото на господата ББ и Иван Костов... :metal:

Напълно съм съгласен с думите ти и още повече споделям надеждата ти.

#155 slartibartfast

    fjordgestalter

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 197 posts

Posted 10 July 2009 - 08:33 AM

Силата на БББ определено не е в риториката. Да почакаме и да видим, какво ще направи в крайна сметка. И като правителство и като реформи.
Even angels lose their wings, eventually..





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users