Jump to content

Мнението на днешната младеж за някои класики


116 replies to this topic

#41 Jurisprudent

    Joydivisionist.

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 2374 posts
  • Gender:Male
  • Location:The Land of Bittersweet Symphonies
  • Interests:- progressive rock, hardrock, heavy metal, thrash&death metal, alternative, wave/darkwave, gothic, post-punk, industrial, jazz, jazz rock, fusion, blues

Posted 24 юни 2011 - 17:06

View PostHeathenHeart, on Jun 24 2011, 08:59, said:

Не е нужно да се сменят вкусовете, може да се добавят нови.

Това също

View PostHeathenHeart, on Jun 24 2011, 08:59, said:

Достъпът и работата с компютър са важен фактор. Сега новостите са в интернет.

Едно е да имаш колекция дискове, 40-50, друго 300 GB харддиск с музика. И да гледаш клипове от ютюб и какво ли още не из интернет.
Plus Ultra.

"This world is totally fugazi."

"We will always be so much more human than we wish to be."

"From the Stars back to our Cities"


Jazz fusion audio centre

1001 albums online

#42 Valtyr

    Artisan ov War

  • Отлъчени
  • PipPipPip
  • 380 posts
  • Gender:Male
  • Location:At The Left Hand Ov God

Posted 24 юни 2011 - 23:24

Като заговорихме за татковци.. :) По принцип е заложен в човешката природа страхът от непознатото, т.е. новото, което като твърдение отговаря на въпроса защо хората на средна вече възраст обичат своите банди, а на новите гледат като на нещо неразбираемо в повечето случаи. Докато младите са отворени както към миналото, така и към настоящето, което е тяхното време. И аз не обичам изказвания от сорта:"през 95' нямаше добри албуми. Опа, аз съм роден през 92'." Но в крайна сметка няма нищо лошо някой да бъде крайно олд скуул настроен и да слуша само стари банди, това значи, че просто не намира нещо, което да го грабне от сегашната музикална сцена, при все, че по-старичките банди са си още част от нея.
По въпроса за Интернет искам само да вметна, че макар и да убива тръпката от купуването на нов диск, той е безкрайно полезен. Не всеки може да отделя по 20-25лв за нов диск, да не говорим, че групите, които слушам, ги няма на нашия пазар. Ами тогава какво правим? Zamunda.net. Предпочитам да дам тези пари, за да видя групата на живо(все повече концерти има по нашите ширини), отколкото да пълня гушките на продуценти и лейбъли. ОК, и при концертите отиват грешни пари, но ситуацията е по-различна като че ли.
Но има някаква странна прилика. Едно време е било забранено да се слушат западни групи(доколко се е спазвала тази забрана не се нагърбвам да споря) и татковците ни са слушали по мазета, при спуснати завеси и затворени прозорци и т.н., а сега ние сваляме нелегални торенти. Same shit.
NO SINGLE BOOK WERE BEHELDEN BY ME
OH, NO QUESTION I CANNOT DO ANSWER
ONLY ONE SINGLE LAMP DO SHOW ME THIS WAY
AND THAT IS THE EYE OF SATAN!

#43 Jurisprudent

    Joydivisionist.

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 2374 posts
  • Gender:Male
  • Location:The Land of Bittersweet Symphonies
  • Interests:- progressive rock, hardrock, heavy metal, thrash&death metal, alternative, wave/darkwave, gothic, post-punk, industrial, jazz, jazz rock, fusion, blues

Posted 25 юни 2011 - 09:18

View PostValtyr, on Jun 24 2011, 14:24, said:

Като заговорихме за татковци.. :) По принцип е заложен в човешката природа страхът от непознатото, т.е. новото, което като твърдение отговаря на въпроса защо хората на средна вече възраст обичат своите банди, а на новите гледат като на нещо неразбираемо в повечето случаи.

Аз дори не говоря за старо-ново. А за формирани вкусове към музика. Понеже горе дадох пример с баща ми, някога, когато почвах да слушам метъл, съм му пускал неща като Maiden и Helloween. И на човека му харесаха, защото му звучат близко до нещата, които по принцип му харесват. Но той си е формирал вкуса вече и тия групи са му симпатични, но няма тепърва да им става фен и да ги върти в къщи. Казва, че са ок за него, но пак ще си слуша познатото. Вече има формирани принципни предпочитания, не прсто няколко групи, които да му харесват.

А иначе един за жалост вече мъртъв човек пееше:

The old ones speak of winter
The young ones praise the sun
And time just slips away

Edited by Jurisprudent, 25 юни 2011 - 09:19 .

Plus Ultra.

"This world is totally fugazi."

"We will always be so much more human than we wish to be."

"From the Stars back to our Cities"


Jazz fusion audio centre

1001 albums online

#44 whiplash159

    The Grim Squeaker

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2592 posts
  • Gender:Male
  • Location:Ankh-Morpork

Posted 26 юни 2011 - 05:59

View PostValtyr, on Jun 25 2011, 00:24, said:

...групите, които слушам, ги няма на нашия пазар. Ами тогава какво правим?
amazon.com или ebay.com

Вероятността да намериш диска, който търсиш и то в определено издание което те интересува е над 90%. При това цената (+доставка) в някои случаи може да ти излезе по-ниска от колкото ако си купиш диска от някой български магазин (ако го има там, естествено).
ПИСУК!

#45 Stahli

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 4 posts

Posted 01 юли 2011 - 17:13

Всичко е въпрос на желание. Ако искаш да имаш широк музикален кръгозор (но нямаш пари), винаги можеш да потърсиш в Zamunda и да чуеш най-новите неща от света на метъла. Ако искаш, можеш да си ги купиш от eBay, както каза някой. Излизат по-евтино от нашите магазини. А ако искаш може да си просто поредният метълист, който виси в задимената метъл кръчма, слуша класиките на Slayer от 82-ра и грачи в унисон. Според мен повечето метъл фенове в България са именно такива и стиловата култура на българския метъл фен е изключително ниска. Тук са останали едни остарели представи за метъла, които не са променяли горе-долу откакто Sodom дойдоха през 1991-ва. Сякаш стагнацията, в която беше изпаднал жанра през 90-те се пренесе директно в България, върху феновете. Добре че има разни хора, които се мъчат да популяризират по-нови банди (под нови" все още БГ фенът разбира "нещо, създадено след 1990-та", баси), както и сайтове като Katehizis.

Не знам, на мен ми е неприятна общата картинка...

#46 Blackiel

    Bastard

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 755 posts
  • Gender:Male
  • Location:Düsseldorf, DE

Posted 01 юли 2011 - 19:08

И аз съм младеж (на 22), няма пък! :worship:

Някои от най-любимите ми албуми са ми набори: Dr. Feelgood, The Headless Children, Походът и др. Слушам както нови и модерни неща, така и класики.
\m/

#47 jasta

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 260 posts
  • Gender:Male

Posted 01 юли 2011 - 19:23

Хм,само не разбирам защо започнахте да говорите за старото поколение,за татковци и т.н. Нали темата беше за младите все пак,дали те разбират и слушат старите неща :worship: Ясно,че никой не очаква от човек на 40-50 години да слуша модерни неща.И после някой като каже "тея за са лапета".Еми 40 годишен чичко няма да отиде в мош-пита на Parway Drive примерно.Но както някой спомена по-назад в темата,не може 15-20 годишен келеш да обяснява колко са велики еди си кои и как новите банди били зле,некадърни,били за лапета и т.н. Иначе Тигър е прав,че проблема не е във възратта,а в стиловете като че ли.Godsmack например са доста дъртички за група,чиито първи албум излезе в края на 1998-а.Но се водят към модерните банди.От тези дето уж все искаме да дойдат в БГ,но само може да си мечтаем,а ако случайно дойдат се почва със скъпи билети,отменени фестове ,и като цяло малко за стандартите на такъв род групи публика дори и в БГ.И друго,което забелязвам,че въпреки интернет и многото информация и мп3-ки,много от днешните метълчета са доста неорентирани.Слушат передимно банални групи и то само най-известните им песни.Пример:пускаш им Мастър оф пъпетс и всичките надъхани"мастър,мастър",крещят,врещят.Пуснеш им някоя по-неизвестна песен на същата група и гледат като гърмяни зайци.Иначе сме големи метъли с баналните песнички.И не само на старите групи,а и на по-новичките като Слипнот,Годсмак,Дистърбт.I stand alone нa Godsmack е същия пример,всеки я знае,ама тази група има и други яки песни бе дечица.И после аз слушам Годсмак.Кво слушаш?2 песни.Ей тва най ме дразни в днешните хлапета.Имат всичко,а е пълно с пози.

Edited by jasta, 01 юли 2011 - 19:29 .


#48 Jurisprudent

    Joydivisionist.

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 2374 posts
  • Gender:Male
  • Location:The Land of Bittersweet Symphonies
  • Interests:- progressive rock, hardrock, heavy metal, thrash&death metal, alternative, wave/darkwave, gothic, post-punk, industrial, jazz, jazz rock, fusion, blues

Posted 01 юли 2011 - 20:24

View Postjasta, on Jul 1 2011, 11:23, said:

Хм,само не разбирам защо започнахте да говорите за старото поколение,за татковци и т.н.

Това аз го казах, защото друг заяви, че старите държат само на своите си стари неща и нищо ново не искат да научат. Ти си казал в твоя пост в общи линии същото, което аз казах тогава.

View Postjasta, on Jul 1 2011, 10:23, said:

Но както някой спомена по-назад в темата,не може 15-20 годишен келеш да обяснява колко са велики еди си кои и как новите банди били зле,некадърни,били за лапета и т.н.



Аз за втори път задавам един и същи въпрос:

При положение, че съм на 22, кои са тези нови, млади, каквито искате изберете групи, които аз трябва днес да слушам, за да съм млад, в крак с времето, модерен, каквото искате изберете.

Edited by Jurisprudent, 01 юли 2011 - 20:31 .

Plus Ultra.

"This world is totally fugazi."

"We will always be so much more human than we wish to be."

"From the Stars back to our Cities"


Jazz fusion audio centre

1001 albums online

#49 Valtyr

    Artisan ov War

  • Отлъчени
  • PipPipPip
  • 380 posts
  • Gender:Male
  • Location:At The Left Hand Ov God

Posted 01 юли 2011 - 20:37

View Postjasta, on Jul 1 2011, 20:23, said:

.И после аз слушам Годсмак.Кво слушаш?2 песни.Ей тва най ме дразни в днешните хлапета.Имат всичко,а е пълно с пози.

Че има пози- има. Обаче, като си на определена възраст не се замисляш много много за разни неща. Спомням си, че имаше време(да речем 6 клас), когато и аз знаех две песни на Slipknot- Dualitу и Before I forget, защото ги пускаха по MTV и така се запалих по групата. И сигурно е имало батковци, които са ми се смеели- ето това е също нещо, което аз мразя. В 9 клас започнах да се ровя много повече и сега слушам групи, които, както казваше един приятел, "само аз си ги знам". Нека да дадем шанс на по-малките- те сега откриват света, както се казва.
Но всичко това си е до години. Братовчед ми е на 35г. и е много голям траш и хардкор фен, но харесва и Slipknot. Говорихме си един път за музика и аз само му казвах:"Това е излезнало, чуй това, еди си кои се промениха така и така.", при което той ми отвърна: Ами аз просто вече нямам много време, пък и когато съм свободен, забравям да се поровя някой път. Трябва специално да се сетя за това." Така че младите са още зелени, а старите вече почиват на стари лаври. Ние сме по средата и трябва да вдъхваме музикален живот на старите и да разкриваме парченца от метал пъзела на по-младите, защото на нашата възраст( между 16 и 24-5 години) ние врим и кипим в тази музика. Така смятам аз. :worship:
NO SINGLE BOOK WERE BEHELDEN BY ME
OH, NO QUESTION I CANNOT DO ANSWER
ONLY ONE SINGLE LAMP DO SHOW ME THIS WAY
AND THAT IS THE EYE OF SATAN!

#50 Тигър

    кардинал

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1990 posts
  • Gender:Male

Posted 01 юли 2011 - 21:10

View Postjasta, on Jul 1 2011, 20:23, said:

I stand alone нa Godsmack е същия пример,всеки я знае,ама тази група има и други яки песни бе дечица.И после аз слушам Годсмак.Кво слушаш?2 песни.Ей тва най ме дразни в днешните хлапета.Имат всичко,а е пълно с пози.
Точно на Godsmack сестра ми им знае цялата дискография наизуст, бтв. Хареса си ги покрай DVD-то "Changes", което случайно гледахме аз и брат ми, и не спря да ги слуша бая време... Даже може да свири някои от песните им - тези, които стават за акустична китара. Само да кажа... Сега, ако някой дванайсетгодишен току-що е гледал "Кралят на скорпионите"* и покрай него е научил, че има група на име Godsmack, които имат една много яка песен и клип със Скалата, и седне да върти само тая много яка песен... Всъщност в това няма нищо лошо. Рано или късно тая песен ще му писне и или ще тръгне да проучва групата, или ще почне да върти следващата яка песен от як филм. И накрая все ще стигне до някоя група, която наистина да хареса... Или пък няма.
Иначе подобни позьори има при феновете на всяка от по-известните групи. И аз се дразня, когато пусна на някой "фен" на Metallica "One" и той не може да я познае, ама... Или когато на концерта на Manowar 2008 се чуваха разни приказки от рода на "`айде стига тая скука, дайте от готините песни" - и това, докато ти свирят емблематични за началото на кариерата си песни. За щастие подобните глупости спряха бързо, де...

Затова и правя разграничение между "любима група" и "група, която харесвам" - на първите им познавам творчеството в дълбочина, на вторите - не съвсем, но поне по-голямата част от песните им ги познавам от раз и дори мога да запея голяма част от тях - Godsmack са от втория тип.


---
*Между другото, това е вероятно единственият псевдоисторически фентъзи филм, в който този тип музика работи. Филмът, естествено, е бая тъп, обаче аз го обожавам. Въпросът е, че - вероятно благодарение на него - подобна музика има в трейлърите на почти всичките по-сетнешни филми на подобна тематика. Пресен пример за това е трейлърът на новия Конан, който просто трябваше да бъде озвучен с песен на Manowar, ако толкова държаха на жицата. Рокчето, което са му сложили, само пречи. Иначе можеше да сложат симфонична музика - така и така композиторът каза, че електрически китари във филма със сигурност няма да звучат.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

#51 windowpane

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 113 posts
  • Gender:Male

Posted 06 юли 2011 - 18:01

Шиииит, изпуснал съм яката дискусия :lol: Както и да е..

Днес не сме края на 80-те/началото на 90-те и музиката е нещо доста по-странично, тя е просто една от нарастващия брой алтернативи за прекарване на свободното време, което с течение на времето става все по-малко. Преди хората просто са имали култовите рок и метъл герои, които преди да станат популярни в България, са били признати на много други места по света. Мога само да гадая, но предполагам, че е било адски яко да си метъл фен по времето, когато абсолютно всички метъл величия са придобили статуса си, който впрочем бандите след тях няма да придобият никога, каквото и да направят.

Сега обаче нещата са доста по-различни - банди като Metallica, Slayer, Sodom, Death, Sepultura са просто едни от хилядите неща, до които мога да се добера в нета, и не виждам защо трябва да приоритизирам в тяхна полза само заради култувия им статус, придобит по време, по което най-много да съм ходил прав под масата... :) Същевременно не искам да омаловажа постигнатото от тях, но просто не мисля, че съм способен да го оценя по достойнство от моята позиция. Чувал съм неща на всяка от бандите, някои ми звучат ок, други - не чак толкова, но наистина не мога да схвана кое по-точно им е ексклузивното, което да ме накара да стана дай-хард фен.

Според мен днес няма конкретно правило за музикалните вкусове на даден човек, за да е модерен. По мои наблюдения можеш да слушаш вампирско емо и все пак да си сврян в ъгъла съсухреняк, както и любимата ти банда да е Fates Warning и да си супер в крак с всичко около теб. Зависи по-скоро от начина, по който се изразяваш, останалите ти интереси, облеклото, къде пиеш и т.н.

Доста от постовете ме накараха да се замисля, че май се превръщам в един скучен чичка :unsure: :harhar: Клоня към 23 и вече се усещам как нямам време, а когато имам - нямам особено голям вътрешен подтик да търся и се ровичкам в нови банди... Последното ново нещо, на което дадох по-сериозен шанс, е обаче е Sylosis покрай Каварна и въобще не съжалявам.

Edited by windowpane, 06 юли 2011 - 18:04 .


#52 Jurisprudent

    Joydivisionist.

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 2374 posts
  • Gender:Male
  • Location:The Land of Bittersweet Symphonies
  • Interests:- progressive rock, hardrock, heavy metal, thrash&death metal, alternative, wave/darkwave, gothic, post-punk, industrial, jazz, jazz rock, fusion, blues

Posted 06 юли 2011 - 18:09

View Postwindowpane, on Jul 6 2011, 09:01, said:

наистина не мога да схвана кое по-точно им е ексклузивното, което да ме накара да стана дай-хард фен.

Същото, което е ексклузивното и у Джими Хендрикс. Някой би казал - и у Битълс. Някой по-възрастен познавач би казал - и Мъди Уотърс, Литъл Ричард и Джери Лий Луис.

View Postwindowpane, on Jul 6 2011, 09:01, said:

къде пиеш и т.н.

Не знам дали мястото за пиене би ме направило модерен. Кое от трите места - в къщи, в нощен парк, в подземна кръчма, би ме направило модерен?
Plus Ultra.

"This world is totally fugazi."

"We will always be so much more human than we wish to be."

"From the Stars back to our Cities"


Jazz fusion audio centre

1001 albums online

#53 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 06 юли 2011 - 18:10

Нито едно от трите. Всяко едно от тях би показало, че си мега олд скуул, а не модерен :unsure:
I don't know how I managed it...

#54 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 06 юли 2011 - 18:16

Демек, дойде времето на поркане на служебното място... :unsure:
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#55 Jurisprudent

    Joydivisionist.

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 2374 posts
  • Gender:Male
  • Location:The Land of Bittersweet Symphonies
  • Interests:- progressive rock, hardrock, heavy metal, thrash&death metal, alternative, wave/darkwave, gothic, post-punk, industrial, jazz, jazz rock, fusion, blues

Posted 06 юли 2011 - 18:22

View PostOzzy, on Jul 6 2011, 09:10, said:

Нито едно от трите. Всяко едно от тях би показало, че си мега олд скуул, а не модерен :unsure:

Ем то беше риторичен въпрос. Известно е, че съм олдскул. Ако знаеш други, ню скуул места (плейсове ли да кажа, си мисля, че и аз стареца да съм на мода), дай идея :harhar: .
И, също по темата, щот съм яко ню скуулър антикуул, ся седя блаженно на едно дърто Сиберианско Кхатру и хич не ме боли какъв скуул съм.

View Postmarillion, on Jul 6 2011, 09:16, said:

Демек, дойде времето на поркане на служебното място... :lol:

Това е отдавна. Стимулира креативността, отвързва езика и контактността, прочиства мозъка и отделителния апарат, създава приятелска атмосфера в работния екип.
Plus Ultra.

"This world is totally fugazi."

"We will always be so much more human than we wish to be."

"From the Stars back to our Cities"


Jazz fusion audio centre

1001 albums online

#56 Valtyr

    Artisan ov War

  • Отлъчени
  • PipPipPip
  • 380 posts
  • Gender:Male
  • Location:At The Left Hand Ov God

Posted 06 юли 2011 - 19:23

Какъв чудесен пример дават олд скуул старците с по-горните постове на днешната младеж... :unsure:
NO SINGLE BOOK WERE BEHELDEN BY ME
OH, NO QUESTION I CANNOT DO ANSWER
ONLY ONE SINGLE LAMP DO SHOW ME THIS WAY
AND THAT IS THE EYE OF SATAN!

#57 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 06 юли 2011 - 20:45

View PostJurisprudent, on Jul 6 2011, 19:22, said:

плейсове ли да кажа
А! Ето това някак по-модерно ми звучи :unsure:
I don't know how I managed it...

#58 Jurisprudent

    Joydivisionist.

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 2374 posts
  • Gender:Male
  • Location:The Land of Bittersweet Symphonies
  • Interests:- progressive rock, hardrock, heavy metal, thrash&death metal, alternative, wave/darkwave, gothic, post-punk, industrial, jazz, jazz rock, fusion, blues

Posted 06 юли 2011 - 20:49

View PostOzzy, on Jul 6 2011, 12:45, said:

А! Ето това някак по-модерно ми звучи :harhar:

Естествено. Мястото е плейс, приятелят е френд, алкохолът е...алкохол? Тия зли англичани, веднага да си намерят друга дума за пиене и да им я вземем за по-модерно. :unsure:

Edited by Jurisprudent, 06 юли 2011 - 20:57 .

Plus Ultra.

"This world is totally fugazi."

"We will always be so much more human than we wish to be."

"From the Stars back to our Cities"


Jazz fusion audio centre

1001 albums online

#59 Mephistofel

    Инфернален Херцог

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 798 posts
  • Gender:Male

Posted 06 юли 2011 - 21:10

^ Booze, бре! :harhar:

И J&B не е Justerini & Brooks, a Jewish Booze! :unsure:

#60 whiplash159

    The Grim Squeaker

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2592 posts
  • Gender:Male
  • Location:Ankh-Morpork

Posted 06 юли 2011 - 21:37

View PostMephistofel, on Jul 6 2011, 22:10, said:

И J&B не е Justerini & Brooks, a Jewish Booze! :unsure:
Пак като не е JustAND Bieber :harhar: :lol: :)
ПИСУК!





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users