Jump to content

Безчинствата на мобилните операториКнига за оплаквания


60 replies to this topic

#1 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 08 април 2011 - 09:16

Вече и за слепците в България е ясно, че трите мобилни оператора у нас си имат тайно картелно споразумение за поддържане на едни от най-високите цени в Европа. По света отдавна за едногодишен договор дават безплатен последен модел висок клас телефон, тук доскоро безплатни телефони нямаше изобщо, имаше по 20, 10, 5 и по-малко лева, но не и 0 лв. Вече се появяват и безплатни, но съответно са възможно най-ниски класове и елементарни модели... Не това е основната ми идея, обаче за тази тема, макар че спокойно можем да обсъждаме и тези въпроси.

Преди време стана страхотна мода да се прегръща "екологичната" кауза. "Откажи се от хартиена фактура/извлечение/каквото-там и спасявай дървета". Добре, де, загрижените, като се откажа от хартиена фактура, освен че спасявам дървета*, нали на вас ви спестявам сериозни разходи? Намалихте ли цените? Имаше единствено няколкомесечни облекчения/отстъпки и подобни стимули, но след 3-6 месеца отново си плащаш като поп, както преди. Но "загрижените" за екологията оператори спестяват постоянно и все повече, а не само за 6 месеца. И така нататък.

Да обърнем внимание на звездичката след "спасявам дървета" по-горе. Защо е там тя? Защото, напълно отговорно и категорично мога да заявя, че в България офис хартия (наричана още "копирна"), която се използва при печат и копиране, НЕ СЕ произвежда. Абсолютно всичката такава е внос. Да - спасяваме дървета, отказвайки се от хартиени фактури, но спасяваме дървета в Словения, Финландия и Русия (които са най-големите износители на хартия). Глобално погледнато - пак е от полза. Но това мобилните оператори казват ли ни го? Не. Дори имаше реклами "спасете още едно българско дърво". Спасяваме ги ние. Спасяваме три от най-големите български дървета - мобилните ни оператори. Не само ги спасяваме, но и добре ги охранваме...
И така нататък.

Отдавна съм клиент на два от операторите и за мое щастие досега това чудо, за което всеки е чувал, и което мнозина сигурно са преживявали - надписана сметка, не ми се беше случвало. Поне не грубо надписана. Ако те цакат с 2-3-5 лв. на месец, няма как да се усетиш. Но сметнете какво става, ако цакнат 2 млн. абоната с 2 лв. на месец? Че аз не мога да смятам толкова големи числа.

И така - дойде ми фактура от М-Тел над тройно по-голяма от всичко, което съм плащал до момента по този договор. Без да съм излизал в чужбина или правил каквото и да е, за да имам разумно обяснение.
Първото нещо, което понечих да направя, е да проверя "перата" във фактурата - разговори, смс-и, Интернет и т. н., за да видя откъде идва това натоварване. Отидох в магазин на М-Тел - "Съжаляваме, но още са ни блокирани фактурите и не можем да ги гледаме, минете след няколко дни". Регистрирах се в сайта им, където нали предлагат електронни фактури, тъй като сме "екологични" и сме се отказали от хартиените. И какво да видя - че електронните системи са в пъти по-бавни и изостават с много спрямо хартиените фактури :worship:
Защото, докато получавах хартиена фактура, тя си идваше всеки месец. А сега, на 8 април 2011 г., последната ми електронна фактура е от януари 2011 г. Абе, да не би М-Тел да са преоткрили компютрите. И то някакви такива, дето вместо да смятат в пъти по-бързо от човека, го правят пъти по-бавно?!?

Attached Files

  • Attached File  mtel.jpg   78,05K   63 downloads

WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#2 Depositus Cordis

    I might be a dog

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 593 posts
  • Gender:Male

Posted 08 април 2011 - 09:22

Пълна пед*растия са всичките, въпреки че не си спомням да съм имал проблеми. Държавата отдавна трябваше да се е намесила, европейския съюз накара Майкрософт да плати милиони за монопол, а тук 3 въшливи оператора не могат да издухат :worship:

#3 Jurisprudent

    Joydivisionist.

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 2374 posts
  • Gender:Male
  • Location:The Land of Bittersweet Symphonies
  • Interests:- progressive rock, hardrock, heavy metal, thrash&death metal, alternative, wave/darkwave, gothic, post-punk, industrial, jazz, jazz rock, fusion, blues

Posted 08 април 2011 - 09:30

View PostSatyr, on Apr 8 2011, 09:16, said:


Така е при големите компании, картелите, и не само. Веднъж се занимавах около половин година с борба срещу една голяма компания, не мобилен оператор, но беше индустралния концерн BASF, който знае за тях има представа колко са големи. И се оказа, че са големи, зли, но много глупави. Ама много. Твоята фактура показва именно това. Не могат да се координират вътрешно и лъжат, но се дънят смешно и жалко с очевадни простотии, в които избиват неверните им данни. И така са мобилните оператори, а и други такива. По-скоро българският пазар се мъчи от ниската конкуренция м/у тях (защо ли) и бездействието на органите. Иначе, ако някой се хване с хъс, с кадърен адвокат (за жалост това ще му струва и пари) може да ... женския роднина по възходяща линия на всичките оператори. Щот си го просят естествено.
Plus Ultra.

"This world is totally fugazi."

"We will always be so much more human than we wish to be."

"From the Stars back to our Cities"


Jazz fusion audio centre

1001 albums online

#4 Svil

    кардинал

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 3368 posts

Posted 08 април 2011 - 09:39

Проблемът на Мобилтел е внедряването на някакъв исторически софтуер. Започна някъде в края на лятото на миналата 2010 година. Фактурите им закъсняваха с по няколко месеца, но като цяло нямах наблюдения за някакво завишаване на сметките. Само веднъж платих сметка на сина 25 лева, която както се оказа после е двумесечната му такса, тъй като пропуснахме един месец. Някъде около Нова година проблема със закъсненията се оправи. Но сега пак се почна. Миналия месец като отидох да платя сметката на малкия не беше излязла още. Тази седмица ще се пробвам пак, но подозирам, че ще ме сурвакат с две месечни такси отново.

#5 BeerMe

    бирена фея

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 863 posts
  • Gender:Female

Posted 08 април 2011 - 11:07

Специално по повода в Комисията за защита на потребителите (пл. Славейков) откриха офис, който работи сутрин (9-11ч - по спомен), в който всеки може официално да се оплаче от 3те мобилни оператора. Един приятел дори се записа в някакъв колективен иск срещу Мтел, събираха се преди 2 седмици с някакви адвокати пред театър Ив. Вазов.

Ако някой се интересува от подробности мога да разпитам.

Edited by BeerMe, 08 април 2011 - 11:09 .


#6 Змей Горянин

    стъписващо зъл

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 892 posts
  • Gender:Male

Posted 08 април 2011 - 13:01

View PostSvil, on Apr 8 2011, 10:39, said:

Проблемът на Мобилтел е внедряването на някакъв исторически софтуер. Започна някъде в края на лятото на миналата 2010 година. Фактурите им закъсняваха с по няколко месеца, но като цяло нямах наблюдения за някакво завишаване на сметките. Само веднъж платих сметка на сина 25 лева, която както се оказа после е двумесечната му такса, тъй като пропуснахме един месец. Някъде около Нова година проблема със закъсненията се оправи. Но сега пак се почна. Миналия месец като отидох да платя сметката на малкия не беше излязла още. Тази седмица ще се пробвам пак, но подозирам, че ще ме сурвакат с две месечни такси отново.
Да, това е абсолютно вярно. Имаха наглостта от МТел дори да ни спрат всички фирмени телефони, понеже не сме били плащали сметки, които не получаваме от тях заради техните проблеми. Но в крайна сметка никога не съм имал проблем с електронните им фактури, след регистрация на сайта, което препоръчвам на всички, понеже в ел. фактурите има подробни разпечатки на разговори и т.н.
Аз пък от 40 дена се опитвам да си сменя стац. телефон от БТК към МТЕЛ и тези от МТЕЛ още са на ниво подаване на молба за прехвърляне на номер. Отидох първия път, подадох молба, казаха след една седмица ще Ви се обадим... След една седмица - нищо. Отивам след 2 седмици, от МТЕЛ ми казват, че БТК казали, че съм дължал 90 лева и затова не можело да се прехвърли номера. Отивам в БТК - гледат те - няма такова нещо. Гледат пак - а бе, дали нямате непокрита сметка от предния абонат - чичо ми, на който до преди 2-3 месеца се водеше телефонния пост, който смених като титуляр, за да мога да сменя БТК с МТел... Гледат - ами имате неплатени 2 лева такса за прехвърляне. Хубаво де, вие сливи ли имахте в устата, като прехвърлях телефона да ми кажете, че дължа 2 лева такса... Както и да е, платих на каса, пуснах нова молба в МТел и вече 3 седмици - нищо. Май пак ще трябва да ходя до тях, да видя сега какво са измислили от БТК. Хвани единия, удари другия са тези.
Друг проблем, след като на жена ми и спряха служебния телефон, решихме да го прехвърлим към нашата фирма. Мина вече сигурно месец, нашият отговорник още чака някаква резолюция от отговорника на фирмата на жена ми за да прехвърли номера. 4 пъти съм му звънял от тогава - казва чакам резолюция, сега ще се обадя на колежката и ще Ви звънна след 20 мин. Вятър и мъгла.
... Through dreams I influence mankind...

#7 Svil

    кардинал

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 3368 posts

Posted 08 април 2011 - 13:11

View PostЗмей Горянин, on Apr 8 2011, 14:01, said:

Аз пък от 40 дена се опитвам да си сменя стац. телефон от БТК към МТЕЛ и тези от МТЕЛ още са на ниво подаване на молба за прехвърляне на номер. Отидох първия път, подадох молба, казаха след една седмица ще Ви се обадим... След една седмица - нищо. Отивам след 2 седмици, от МТЕЛ ми казват, че БТК казали, че съм дължал 90 лева и затова не можело да се прехвърли номера. Отивам в БТК - гледат те - няма такова нещо. Гледат пак - а бе, дали нямате непокрита сметка от предния абонат - чичо ми, на който до преди 2-3 месеца се водеше телефонния пост, който смених като титуляр, за да мога да сменя БТК с МТел... Гледат - ами имате неплатени 2 лева такса за прехвърляне. Хубаво де, вие сливи ли имахте в устата, като прехвърлях телефона да ми кажете, че дължа 2 лева такса... Както и да е, платих на каса, пуснах нова молба в МТел и вече 3 седмици - нищо. Май пак ще трябва да ходя до тях, да видя сега какво са измислили от БТК. Хвани единия, удари другия са тези.
Друг проблем, след като на жена ми и спряха служебния телефон, решихме да го прехвърлим към нашата фирма. Мина вече сигурно месец, нашият отговорник още чака някаква резолюция от отговорника на фирмата на жена ми за да прехвърли номера. 4 пъти съм му звънял от тогава - казва чакам резолюция, сега ще се обадя на колежката и ще Ви звънна след 20 мин. Вятър и мъгла.
Има да си чакаш. Колежка на жена ми се опита да си прехвърли домашния телефон от Виваком на Мобилтел. След размотаване по-дълго от твоето, доколкото помня, се принудила да се откаже от номера си, закрила си поста към Виваком и си пуснала молба за откриване на нов пост от Мобилтел. Този път нещата станали доста бързо.

#8 Змей Горянин

    стъписващо зъл

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 892 posts
  • Gender:Male

Posted 08 април 2011 - 13:43

View PostSvil, on Apr 8 2011, 14:11, said:

Има да си чакаш. Колежка на жена ми се опита да си прехвърли домашния телефон от Виваком на Мобилтел. След размотаване по-дълго от твоето, доколкото помня, се принудила да се откаже от номера си, закрила си поста към Виваком и си пуснала молба за откриване на нов пост от Мобилтел. Този път нещата станали доста бързо.
Аз съм склонен да си закрия домашния телефон изобщо, ама някак си трябва да убедя жената в това, че не ни е нужен. В крайна сметка Мтел наливат вода в моята мелница :worship:
... Through dreams I influence mankind...

#9 jasta

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 260 posts
  • Gender:Male

Posted 08 април 2011 - 13:53

На мен пък Глобул ми пращат някакви "С.Г. ГРУП",защото съм закъснял с няколко вноски.Тоест си прехвърлят задълженията на тази мутренска фирма ... :worship:

#10 Svil

    кардинал

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 3368 posts

Posted 08 април 2011 - 13:59

View PostЗмей Горянин, on Apr 8 2011, 14:43, said:

Аз съм склонен да си закрия домашния телефон изобщо, ама някак си трябва да убедя жената в това, че не ни е нужен. В крайна сметка Мтел наливат вода в моята мелница :worship:
И аз съм склонен, но интернета на Виваком е обвързан с притежанието и на стационарен телефон. А моята жена, също като твоята се опъва да го закриваме. Не знам за какво ми е, като в къщи имаме на 3 човека, общо 6 мобилни телефона и аз посмъртно не мога да си изговоря минутите.

#11 BeerMe

    бирена фея

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 863 posts
  • Gender:Female

Posted 08 април 2011 - 14:01

View Postjasta, on Apr 8 2011, 14:53, said:

На мен пък Глобул ми пращат някакви "С.Г. ГРУП",защото съм закъснял с няколко вноски.Тоест си прехвърлят задълженията на тази мутренска фирма ... :worship:

Точно пред мен стои едно такова писмо - "Уведомление за цесия" (каквото и да означава това, простете невежеството ми). Тия ги даваха по "Господари на Ефира", някви измамници. На нас в офисната поща редовно ни пращат такива, на име, което никой не го е чувал, а адреса се води на офиса, вътре пише, че имаш да даваш пари на "Космо България Мобайл ЕАД" ("Глобул"). Не пише за каква сума става дума, а просто, че в 10 дневен срок трябва да се издължиш и е дадена сметка в ДСК. Очевидно целта им е да се обадиш да питаш какви пари дължиш и на момента преценяват сумата. :worship:

Edited by BeerMe, 08 април 2011 - 14:02 .


#12 Svil

    кардинал

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 3368 posts

Posted 08 април 2011 - 14:01

View Postjasta, on Apr 8 2011, 14:53, said:

На мен пък Глобул ми пращат някакви "С.Г. ГРУП",защото съм закъснял с няколко вноски.Тоест си прехвърлят задълженията на тази мутренска фирма ... :worship:
Даже не съм ги чувал тия???

#13 Jurisprudent

    Joydivisionist.

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 2374 posts
  • Gender:Male
  • Location:The Land of Bittersweet Symphonies
  • Interests:- progressive rock, hardrock, heavy metal, thrash&death metal, alternative, wave/darkwave, gothic, post-punk, industrial, jazz, jazz rock, fusion, blues

Posted 08 април 2011 - 14:08

View PostBeerMe, on Apr 8 2011, 15:01, said:

Точно пред мен стои едно такова писмо - "Уведомление за цесия" (каквото и да означава това, простете невежеството ми).

Ако ти върши работа - цесията е договор, с който твоя кредитор, Глобул, доколкото разбирам, прехвърля вземането си към теб на друг, т.е. с прости думи трябва да плащаш на друг, не на Глобул. Това е много елементарно казано, общо взето.

Edited by Jurisprudent, 08 април 2011 - 14:09 .

Plus Ultra.

"This world is totally fugazi."

"We will always be so much more human than we wish to be."

"From the Stars back to our Cities"


Jazz fusion audio centre

1001 albums online

#14 jasta

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 260 posts
  • Gender:Male

Posted 08 април 2011 - 14:08

На моето дори не пише на кого имам да давам.Аз си знам,ама как така някакви изникват и ми искат пари без да казват за къде са тези пари.Глобул като искат да ме съдят,да ме съдят,не да ме занимават с други съмнителни организации :worship:

#15 BeerMe

    бирена фея

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 863 posts
  • Gender:Female

Posted 08 април 2011 - 14:09

Свил, ето така изглежда писмото, powered by Султанка Цампарова (директор на въпросния Груп, че не се чете в сканираната версия)

Attached Files



#16 Jurisprudent

    Joydivisionist.

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 2374 posts
  • Gender:Male
  • Location:The Land of Bittersweet Symphonies
  • Interests:- progressive rock, hardrock, heavy metal, thrash&death metal, alternative, wave/darkwave, gothic, post-punk, industrial, jazz, jazz rock, fusion, blues

Posted 08 април 2011 - 14:17

View PostBeerMe, on Apr 8 2011, 15:09, said:

Свил, ето така изглежда писмото, powered by Султанка Цампарова (директор на въпросния Груп, че не се чете в сканираната версия)

Не беше адресирано до мен, но да вметна, ако мога да съм полезен - вече плащаш на въпросната Цампарова, но пак си клиент на Глобул. Груп и Глобул са си направили сделка и са се разпределили Груп да получават парите от задълженията ти към Глобул. Клиентите няма нужда да одобряват. Достатъчно е да бъдат уведомени - и този документ те уведомява.

Edited by Jurisprudent, 08 април 2011 - 14:17 .

Plus Ultra.

"This world is totally fugazi."

"We will always be so much more human than we wish to be."

"From the Stars back to our Cities"


Jazz fusion audio centre

1001 albums online

#17 jasta

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 260 posts
  • Gender:Male

Posted 08 април 2011 - 14:22

Аз такъв документ,уведомяващ ме,че задълженията ми са прехвърлени,не съм получавал!!

#18 BeerMe

    бирена фея

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 863 posts
  • Gender:Female

Posted 08 април 2011 - 14:28

View PostJurisprudent, on Apr 8 2011, 15:17, said:

Не беше адресирано до мен, но да вметна, ако мога да съм полезен - вече плащаш на въпросната Цампарова, но пак си клиент на Глобул. Груп и Глобул са си направили сделка и са се разпределили Груп да получават парите от задълженията ти към Глобул. Клиентите няма нужда да одобряват. Достатъчно е да бъдат уведомени - и този документ те уведомява.


Мога да сканирам още едно на мое име и адрес, в което ме уведомяват, че имам задължения към Близу от същия тоя С.Г.Груп. Само да ти кажа, че аз договор с Евроком, Кейбълтел и всички други, които бяха изкупени от Близу никога не съм имала.

Иначе съм напълно наясно, че е световна практика фирми да изкупуват задължения към други фирми. В Германия си имат една такава Шуфа, която освен, че изкупува дългове към мобилни оператори, ток, вода и каквото се сетиш още, ти блъска и една огромна лихва отгоре за тяхна печалба :worship:

Последно се сещам в България една такава фирма изкупи задълженията към Мтел и заведе десетки хиляди дела във Варна, но не се сещам как се казваше. Просто този С.Г.Груп ми е някво менте или поне така ми изглежда, след като ми търсят пари за несъществуващ договор и задължения.

#19 Jurisprudent

    Joydivisionist.

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 2374 posts
  • Gender:Male
  • Location:The Land of Bittersweet Symphonies
  • Interests:- progressive rock, hardrock, heavy metal, thrash&death metal, alternative, wave/darkwave, gothic, post-punk, industrial, jazz, jazz rock, fusion, blues

Posted 08 април 2011 - 14:31

View PostBeerMe, on Apr 8 2011, 15:28, said:

Мога да сканирам още едно на мое име и адрес, в което ме уведомяват, че имам задължения към Близу от същия тоя С.Г.Груп. Само да ти кажа, че аз договор с Евроком, Кейбълтел и всички други, които бяха изкупени от Близу никога не съм имала.

Иначе съм напълно наясно, че е световна практика фирми да изкупуват задължения към други фирми. В Германия си имат една такава Шуфа, която освен, че изкупува дългове към мобилни оператори, ток, вода и каквото се сетиш още, ти блъска и една огромна лихва отгоре за тяхна печалба :worship:

Последно се сещам в България една такава фирма изкупи задълженията към Мтел и заведе десетки хиляди дела във Варна, но не се сещам как се казваше. Просто този С.Г.Груп ми е някво менте или поне така ми изглежда, след като ми търсят пари за несъществуващ договор и задължения.

Аа, аз не съм разбрал явно...значи нямаш договор с Глобул?
Plus Ultra.

"This world is totally fugazi."

"We will always be so much more human than we wish to be."

"From the Stars back to our Cities"


Jazz fusion audio centre

1001 albums online

#20 Змей Горянин

    стъписващо зъл

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 892 posts
  • Gender:Male

Posted 08 април 2011 - 14:33

View PostSvil, on Apr 8 2011, 14:59, said:

И аз съм склонен, но интернета на Виваком е обвързан с притежанието и на стационарен телефон. А моята жена, също като твоята се опъва да го закриваме. Не знам за какво ми е, като в къщи имаме на 3 човека, общо 6 мобилни телефона и аз посмъртно не мога да си изговоря минутите.
Моята изтъква довода: "Искам да имам нормален телефон у дома, в случай, че GSM връзките се сринат (както понякога става по време на празници и Нова година). А струва ли си ежемесечната такса подобни инцидентни случаи, и за какво пък ще й е толкова този телефон баш на Нова Година никой не прави сметка.
... Through dreams I influence mankind...





3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users