Jump to content

Войната на метъла срещу чалгата


76 replies to this topic

#1 Тигър

    кардинал

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1990 posts
  • Gender:Male

Posted 27 September 2008 - 18:59 PM

Преди малко видях ето тази новина. "Ъъъъ", рекох си, "К`во от т`ва?" Но пък взех, че прочетох коментарите отдолу. Интересни са, даааа... Ония под новината за дуета на Тома Здравков с известен поп-фолк певец с неустановен пол също бяха много забавни. Но... Директно. Какво ви става бе, хора? Кой точно е решил, че да харесваш рок/метъл означава непременно, че трябва да мразиш поп-фолка? Как точно решихте, че, видиш ли, това, което вие слушате, е най-стойностната музика? Защо го решихте? Защо мислите, че между, не се сещам за по-добър израз, популярните жанрове има такова нещо като по-стойностен? Защо цял куп от българските "метъли" се имат за нещо като богоизбрани само защото слушат метъл? Глупаво е. Съжалявам.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

#2 Бай Ангел Пророка

    Annother Joker Who's A Rock'N'Roll Star

  • Енориаши
  • PipPip
  • 149 posts
  • Location:Viva Las Vegas!

Posted 27 September 2008 - 19:05 PM

Вуйче,как да ти кажа...Пусни една вода и пак ела.. :lazy2:
.:I HOPE I'LL DIE BEFORE I GET OLD:.

...fictional seduction on a black snow sky,sadness kills the superman,even fathers cry...

#3 Тигър

    кардинал

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1990 posts
  • Gender:Male

Posted 27 September 2008 - 20:07 PM

Ще помоля някои потребители да запазят опитите за сарказъм за себе си. Поне докато го овладеят както трябва.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

#4 Svil

    кардинал

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 3368 posts

Posted 27 September 2008 - 20:14 PM

Какъв ти е точно проблема? Ти какво слушаш? Намираш ли нещо стойностно в чалгата? Ако да, какво? Ако не, какво толкова се палиш не ми е ясно?

#5 Тигър

    кардинал

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1990 posts
  • Gender:Male

Posted 27 September 2008 - 20:35 PM

Проблемът ми е в деленето на базата на музикалните вкусове. Точно и ясно. Другият ми проблем е, че в очите на всеки здравомислещ човек метълчетата са смешни с призивите си за пълно отричане на който и да е музикален жанр. Проблемът ми е и в схващането "Аз слушам метъл и затова съм много повече от някого си", което може да се усети почти навсякъде около почитателите на твърдата музика под 25-годишна възраст.

Колкото до въпроса ти, чалгата не ме кефи - не ме подтиква да подивея, един вид. Хеви метълът го може. На въпроса какво стойностно намирам в нея - ами нищо. Но някой почитател на съответния стил пък не открива нищо стойностно в това, което аз слушам. Пък и някой почитател на джаза, примерно, или класиката може да те попита със същия успех какво намираш ти в това, което слушаш. А да тръгнеш да изброяваш причини е усилие, което просто не си заслужава.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

#6 Sailing Ships

    Soldier Of Fortune

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1423 posts
  • Gender:Male
  • Location:Center Of The Universe

Posted 27 September 2008 - 20:52 PM

Quote

Проблемът ми е в деленето на базата на музикалните вкусове. Точно и ясно. Другият ми проблем е, че в очите на всеки здравомислещ човек метълчетата са смешни с призивите си за пълно отричане на който и да е музикален жанр.

Да си чул и видял някой тук да отрича другите жанрове музика. Даже има отделна секция във форума за такава, "различна от пошлата". Не виждам каква е драмата.

Quote

Проблемът ми е и в схващането "Аз слушам метъл и затова съм много повече от някого си", което може да се усети почти навсякъде около почитателите на твърдата музика под 25-годишна възраст.

Пълен смях! Първо, чалгаджиите, тъй като са повече, се мислят за по-велики, отколкото трябва и отричат рока, метъла с всичките им разновидности. Второ, повечето хора, слушащи твърда музика, отвръщат на удара.

Аз никога не бих приел чалгата и затова не я слушам. За какво ми е да се правя на по-велик от някого, който се клати пиян на масата и щрака с мазните си пръсти? Гротеската в случая не заслужава коментар на подобен 'стил'.

Quote

Пък и някой почитател на джаза, примерно, или класиката може да те попита със същия успех какво намираш ти в това, което слушаш. А да тръгнеш да изброяваш причини е усилие, което просто не си заслужава.


Ако си истински фен, ще видиш, че си струва да обясняваш, да водиш спорове за музиката, която слушаш.

Edited by Sailing Ships, 27 September 2008 - 21:23 PM.

So, take me with you,
Take me far away,
We'll ride the wind across the sky...
Spread your wings and you will see,
You control your destiny,
So Sailing Ships
Don't pass you by ...

#7 Jorko_Beliata

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 132 posts

Posted 27 September 2008 - 21:02 PM

Едно време, на едно друго място писах тносно Чалгата... И понеже не ми се е променило мнението, препоствам едно към едно! :rolleyes:

Quote

Четох, четох, не устисках...

Преди да кажа какво точно имам против "чалгата", може би не е лошо да уточня какво разбирам под "Чалга"?

Това понятие вече не го свързвам с толкова някакъв конкретен музикален стил (анти-музикален стил?), калкато с конкретен начин на мислене (или по - скоро отсъствието му), определен начин на живот, посещение на определени локали, лакейничество пред определена група хора. А именно - да се "влееш" в общото течение защото си неспособен да изкажеш собствено мнение (хехе), или да нямаш такова; да те е шубе да кажеш пред всички, че това което правят ти се струва тъпо, или просто да не ти пука какво точно правиш; да си купиш шаренка ризка, къси панталони и маркови "чйейли", щото тва сега е писъка на модата по всички "елитни" заведения на Студентски град, вместо да си ходиш както на теб ти харесва и на теб ти е удобно...

Цялото това безмозъчно съществуване аз наричам ЧАЛГА. Тъпото, безмислено подражание на този или онзи, на това или онова. Нахаканото поведение на "Бай Гъзар", внушаващо всепомитащо самочувствие, крепящо се на няколко килограма ланци, гореспоменатия костюм плюс "чйейли" и според материалното осигуряване - Голф/Вектра/БМВ (най - често - Голф).

Сега някой ще каже - "Кво пък имаш против хората с къси гащи, ланци и Голфове?" - Ми нищо бе пич. Ако наистина им харесва, нека се носят така. Както и нямам против хората дето слушат / изпълняват поп - фолк. Ако наистина го правят заради МУЗИКАТА. Не заради "гъзарията" или модата. Тяхна работа, само да не са ми пред очите.

Прочее, на това състояние му се казва още "еснафлък" - да слушаш поп - фолк / да си купиш БМВ / да си оперхидролиш косата, само и само да не останеш назад от комшията...

Те това е чалга, драги приятели...

Колкото до самата музика... която звучно наричаме "Чалга"... (отварям ГОЛЯААААМА скоба - в "чалга" не слагам българска народна, македонска музика, само всичката цигания тип "чакарака", "сърцераздерателни" изляния на едрогърдести недое.......ни мадами, импотентни пичове, пеещи за Мерджани и БМВ-та)

Не ми понася. Действа ми като колики. Получавам ортикалия. Действа ми по - зле от съвременния джаз и гей - метъла.

На две ракии - очи тъмнеят, глава се люшка. Стискам приборите на масата. По специално ножа.

Още две ракии. Работата е зле. Налитам на бой. В този момент или се изнасяме кротко, или се сменя музиката.

Та, по въпроса за пиенето и чалгата - май не съм "чалгар" по душа :lol:

Има нещо, заради което всички биографици на Блек Сабат заслужават да бъдат побити на колове, оставени докато гаргите им гризат карантиите:
Защо всички говорят за "Времето с Ози" и "Времето след Ози"?! В историята на Сабат съществува времето "Преди ДИО" и "Времето след ДИО". Самия ДИО е безпрецедентен и вечен.

#8 Svil

    кардинал

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 3368 posts

Posted 27 September 2008 - 21:43 PM

Човече, делене винаги е имало. Помня го още от училище. Дискари, брейкъри, ню уейфове и метълисти. Към последните класове се появха чалгаджиите. Тогава нашенската чалга прохождаше и копираше едно към едно сръбското и гръцкото. Май и сега го прави, доколкото съм запознат. Както и да е. Мисълта ми е, че от всичките тези фракции, ние, метълистите бяхме "отритнатите, изметта, ония шантавите, и т.н.". Задавали са ми безкрайно тъпи въпроси: Вярно ли е, че в метъл песните има скрити послания и като ги слушаш полудяваш? Това колежка в университета, пълна отличничка, интелигентно и много красиво момиче. Гонили са ме от училище, за да си пострижа косата и куп други глупости. Искаш да ми кажеш, че аз трябва да проявявам разбиране към същите тези хора, които години наред са ме смятали мен за втора категория? С какво те са повече от мен? С това, че имат по-високи доходи или с това, че карат лъскави коли и ходят в модните фолк клубове?
Не, аз не смятам, че съм повече от всички слушащи други стилове. Смятам, че съм повече от масата. Масата, която всяка вечер е по клубовете и се напива, дрогира, краде, изнасилва. Масата, която не е прочела една книга в живота си, но имат по две дипломи за висше образование, вероятно купени, щото няма начин по редовен начин да са си ги изкарали.
Аз също имам висше образование, но съм си го изкарал сам, с голям зор. Чета книги, ходя на кино (рядко за съжаление), на театър. Спортувам, не пия, не пуша, не се дрогирам. Хайде да не продължавам, че светец ще се изкарам. И защо да не се смятам за нещо повече от почитателите на чалгата?
Мисля, че в стария форум го бях писал и тук ще го напиша: един от най-добрите ми приятели харесва чалга. Не ми пречи, никога не говорим за музикалните си предпочитания като излизаме заедно. В колата му звучи BBC. Нищо, че шофьора определя музиката, никога не ме е тормозил с чалга. За разлика от съседа от третия етаж.
Чалгата е въпрос на възпитание и отношение към света. Това, че чалгаджиите на 99% слушат и тази музика не е просто съвпадение, а нещо нормално.

#9 Умри от запек!!!

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 12 posts

Posted 27 September 2008 - 23:07 PM

Някой е слушал твърде много Гейоуор... :rolleyes: :lol: ;)

#10 Jorko_Beliata

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 132 posts

Posted 27 September 2008 - 23:11 PM

View PostУмри от запек!!!, on Sep 28 2008, 00:07, said:

Някой е слушал твърде много Гейоуор... :lol: ;) ;)

А именно? :rolleyes:
Има нещо, заради което всички биографици на Блек Сабат заслужават да бъдат побити на колове, оставени докато гаргите им гризат карантиите:
Защо всички говорят за "Времето с Ози" и "Времето след Ози"?! В историята на Сабат съществува времето "Преди ДИО" и "Времето след ДИО". Самия ДИО е безпрецедентен и вечен.

#11 Умри от запек!!!

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 12 posts

Posted 28 September 2008 - 00:07 AM

^Ми голямо надъхване тука, голяма работа. :rolleyes: :lol: ;) Като че ли не става въпрос за просто поредната тъпа комерсиална музика. То като гледам повечето тука кво слушат... ;) Няма голяма разлика между това да слушаш рок и това да слушаш чалга - и двете, с малки изключения, са помия, ама важното е да си играем на метълисти. :D :D :D И като ми говорите за "безмозъчната маса" - ми, по-голямата част от безмозъчната маса по света слуша рок в различните му разновидности - поп, диско, емокор, хард рок, лайнян псевдо-метъл... А дали е <еди-коя-си-тъпа-пайнер-певица-чието-име-не-знам-или-не-ме-интересува> или комерсиални путки като Pantera (блус рок, маскиран като метъл) или Cradle of Filth (театрален рок, подигравка с блек метъла) - няма никаква разлика.

Повечето, които пишете тук, НЕ СТЕ метъли. Един ден ще го осъзнаете... Или ще се превърнете в един от масата дебели чичковци, наливащи бира, показващи \m/ насам-натам и слушащи палър мьетъл.

...

...въх, колко съм сериозен. По-добре да ударя една бира и да си пусна добрият стар Morpheus Descends '92. :D Чиърс май диър фрьендс!

#12 foreigner

    cream puff

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1436 posts

Posted 28 September 2008 - 01:16 AM

View PostТигър, on Sep 27 2008, 21:35, said:

Пък и някой почитател на джаза, примерно, или класиката може да те попита със същия успех какво намираш ти в това, което слушаш.
Има страшно много рокаджии и метъли, които слушат и джаз, и класика, както и обратното, но веднъж не съм видяла някой чалга любител да коментира второ действие на Травиата...Показателно е. И вече ми писнаха тия либерални простотии. Чалагата не е музика. Точка.
А това неодобрение стана направо демонстративно, когато кепето започна да говори злорадо за рязане на глави и стъпкването им в калта, нищо че - или по-скоро, още повече поради факта, че са се накичили със сиви цилиндери. Това, доколкото лорд Ходсдън можеше да проследи мисълта му, беше начинът, по който би действал Сталинг в Москва, а което е добро за Сталинг, признаваше си открито кепето, бе добро и за него.

#13 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 28 September 2008 - 08:35 AM

View PostУмри от запек!!!, on Sep 28 2008, 01:07, said:

Повечето, които пишете тук, НЕ СТЕ метъли.
Сигурно... Но пък имаме уникалното щастие да има такива капацитети като теб, които да ни го кажат, за да могат пишещите тука да се осъзнаят овреме точно какви са :rolleyes:


Quote

Няма голяма разлика между това да слушаш рок и това да слушаш чалга - и двете, с малки изключения, са помия
..................
комерсиални путки като Pantera
..................
Повече по този начин и в този форум НЕ пиши :lol:
I don't know how I managed it...

#14 Умри от запек!!!

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 12 posts

Posted 28 September 2008 - 09:16 AM

Оооо, нараних чувствата на горкия Пантераджия... :rolleyes:

ОК, какво е метъл според теб?

#15 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 28 September 2008 - 09:28 AM

View PostУмри от запек!!!, on Sep 28 2008, 10:16, said:

Оооо, нараних чувствата на горкия Пантераджия... :rolleyes:
Второ предупреждение.
I don't know how I managed it...

#16 Svil

    кардинал

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 3368 posts

Posted 28 September 2008 - 09:32 AM

View PostOzzy, on Sep 28 2008, 10:28, said:

Второ предупреждение.
Направо го банвай, този си е от тия дето не се оправят с предупреждения. Поредния *****.

#17 cygnusx86

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 323 posts

Posted 28 September 2008 - 09:37 AM

View PostУмри от запек!!!, on Sep 28 2008, 01:07, said:

Няма голяма разлика между това да слушаш рок и това да слушаш чалга - и двете, с малки изключения, са помия, ама важното е да си играем на метълисти.
абсолютно подкрепям,ама май само ние двамата максимум още един мислим така в тоя форум специално.Всички други си защитават "нашата музика" ахаха.то аз разлика между баладите на диип пърпъл и на камелия примерно не виждам да ви кажа.ше ма извините че ми се губят запетайки и некви други работи ма е неделя неска незнам ква е логиката аха аахах

Quote

или комерсиални путки като Pantera (блус рок, маскиран като метъл) или Cradle of Filth (театрален рок, подигравка с блек метъла) - няма никаква разлика.
е чак па толкова,едно време глем бяха,90-а метализиран рокендрол(траш ако по ви харесва),92-а взеха че станаа метъли и то какъв метъл.

Quote

Повечето, които пишете тук, НЕ СТЕ метъли. Един ден ще го осъзнаете... Или ще се превърнете в един от масата дебели чичковци, наливащи бира, показващи \m/ насам-натам и слушащи палър мьетъл.
а бре как да не са...то всичко де що чуват китара е метъл - като се почне от лед цепелин та се стигне до лорди.Тва моторхед ей си ди си ти не знаеш къв луд метъл е тва...
"9.29. Сражавайте се с онези от дарените с Писанието, които не вярват в Аллах и в Сетния ден, и не възбраняват онова, което Аллах и Неговият Пратеник са възбранили, и не изповядват правата вяра докато не дадат налога безусловно и с покорство."

#18 Jorko_Beliata

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 132 posts

Posted 28 September 2008 - 09:38 AM

View PostУмри от запек!!!, on Sep 28 2008, 10:16, said:

Оооо, нараних чувствата на горкия Пантераджия... :rolleyes:

ОК, какво е метъл според теб?

"Метъл" е музика, с една дума. С много - виж темите.
Има нещо, заради което всички биографици на Блек Сабат заслужават да бъдат побити на колове, оставени докато гаргите им гризат карантиите:
Защо всички говорят за "Времето с Ози" и "Времето след Ози"?! В историята на Сабат съществува времето "Преди ДИО" и "Времето след ДИО". Самия ДИО е безпрецедентен и вечен.

#19 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 28 September 2008 - 09:40 AM

View PostSvil, on Sep 28 2008, 10:32, said:

Направо го банвай, този си е от тия дето не се оправят с предупреждения.
ВИНАГИ предупреждавам по два пъти. Може един на сто да се вразумява :rolleyes:
I don't know how I managed it...

#20 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 28 September 2008 - 09:46 AM

View Postcygnusx86, on Sep 28 2008, 10:37, said:

ама май само ние двамата максимум още един мислим така в тоя форум специално.
Изобщо не става въпрос дали сте двама или двеста. Става въпрос за това, че считам наричането на рок музиката помия в този форум за обида. Ако беше в чалга форум нямаше да го смятам за обида. Също така считам, че наричането на Пантера путки в този форум е обида, а и е просташко.
Така, че такива неща няма да допусна. :lol:

И да те помоля нещо - има ли възможност малко по-грамотно да пишеш? Ще съм задължен :rolleyes:
I don't know how I managed it...





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users