Jump to content

Българският Рок и има ли той почва около нас?поне в Източна Европа!


168 replies to this topic

#41 Overhate

    архиепископ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 508 posts
  • Gender:Male

Posted 23 януари 2013 - 12:19

Преди 30+ години също така не е имало Интернет, айфони, айпади и други подобни :rtfm:
Останал сам, прегърнах здрача
Изгубил се, открих нощта
На твоя гроб не ще да плача
Пред твоя кръст не ще скърбя

#42 satanicart

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 420 posts

Posted 23 януари 2013 - 12:35

View PostEnvy, on 23 януари 2013 - 12:04 , said:

Когато обаче някой се опитва да звучи като онези Metallica днес... Кому е нужно?

Аз не казах това :)

View Postmarillion, on 23 януари 2013 - 12:07 , said:

Подобни проблеми съществуват и в Полша, предполагам, но поне аз не съм доловил как кризата, международното положение или липсата на подкрепа от феновете води до производство на нискокачествен и/или абсолютно неатрактивен продукт от страна на полските прог групи, например.

Надявам се, че не сравняваш сериозно положението тук с това в Полша? Мога да посоча толкова много разлики (започвайки още от края на 80-те и стигайки до днес), че ще трябва да изпиша един малък роман.

И между другото, полските групи по принцип са на високо ниво - далеч не само прог групите им.

View Postmarillion, on 23 януари 2013 - 12:07 , said:

Това мрънкане и постоянно насаждано чувство на неразбраност у родните музиканти, наистина ме отблъсква от случващото се на българската сцена...

Много се говори по тази тема. Казано по твоя начин пък излиза, че всяка такава БГ група мрънка и е неразбрана... Би ли дал конкретен пример за мрънкане на българска ъндърграунд метъл група? Всъщност всяка българска метъл група е дълбок ъндърграунд, което само по себе си не е толкова лошо. В "дълбокия ъндърграунд" в развитите държави се случват много неща. В "твърде дълбокия ъндърграунд" обаче не се случва нищо, а тук случаят е именно такъв. Като става въпрос за мрънкане - аз съм срещал такова само от групи като ФСБ и Щурците.

Между другото, самият ти казваш "Сигурно си прав за повечето работи". Ако наистина съм прав - мнението ми е правдива оценка на реалността, която описвам като крайно негативна. Ако не съм - тогава вече е мрънкане, съгласен съм. Само че кое от казаното от мен може да бъде оспорено?

#43 Jimmy Pop

    пишман-естет

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1122 posts
  • Gender:Male

Posted 23 януари 2013 - 12:35

View PostEnvy, on 23 януари 2013 - 11:33 , said:

Да, и аз нямам това предвид. ;)

След като нямаш това предвид, как така в 99% от случаите съжаляваш, че си си дал парите за нечии безидейни, посредствено изпълнени и лошо записани напъни? Аз не съжалявам за нито един закупен от мен диск на българска банда. Именно защото знам какво купувам.

View Postmarillion, on 23 януари 2013 - 11:54 , said:

Знаейки моите музикални вкусове, надявам се няма да ме попиташ защо се получава така?

Знам, че не тачиш особено прогресив метъла и дори твърдиш, че такъв стил не съществува, но слушал ли си нещо на Ювиги? Само питам от любопитство. На прима-виста наистина и аз не се сещам за някоя българска група, която да се подвизава (сравнително успешно) в твоите музикални води (Lot Lorien съм склонен да не ги причисля към рок сцената), но това е по-скоро частен случай. Все пак има множество други стилове в рока, освен прогресива. Да се дава оценка на цялостната ситуация на базата на един стил, не е коректно.

View Postsatanicart, on 23 януари 2013 - 11:56 , said:

Във всяка една страна по света местните групи се радват на огромна подкрепа, дори от хора които са наясно че конкретната група Х е далеч от световните стандарти. Но повечето, да не кажа почти всички хора ги подкрепят защото се радват, че и при тях някой се опитва да прави нещо и защото знаят, че без подкрепа в началото всяка една група е обречена. Едва ли има причина да казвам как стоят нещата в България.

Напълно вярно! И всичко останало, което каза, се припокрива малко или много с моето мнение. Да се отрича е много по-лесно, отколкото да се подкрепя.

Edited by Jimmy Pop, 23 януари 2013 - 12:37 .


#44 Envy

    Not Telling

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 2409 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 23 януари 2013 - 12:49

View PostJimmy Pop, on 23 януари 2013 - 12:35 , said:

След като нямаш това предвид, как така в 99% от случаите съжаляваш, че си си дал парите за нечии безидейни, посредствено изпълнени и лошо записани напъни? Аз не съжалявам за нито един закупен от мен диск на българска банда. Именно защото знам какво купувам.

Как го знаеш, преди да си купил и изслушал диска (или касетата, ако говорим за едно време)? Не се заяждам, питам напълно сериозно.

#45 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 23 януари 2013 - 13:46

^ И аз точно това се замислих, но реших да не задавам подобен въпрос, защото пак ще се завъртим по темата - нелегален даунлоъд, recycle bin Vs. купуване на оригинален физически носител и слушане на нов албум без предварително "preview" под формата на торент...
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#46 Тигър

    кардинал

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1990 posts
  • Gender:Male

Posted 23 януари 2013 - 13:53

Е, то човек и да иска да пиратства съвременен български метъл, това в общия случай е невъзможно, понеже никой не си прави труда да го качва по тракерите - освен ако самите музиканти не решат да го направят.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

#47 Mephistofel

    Инфернален Херцог

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 798 posts
  • Gender:Male

Posted 23 януари 2013 - 13:59

Има една камара сайтове като bandcamp.com, където могат да се прослушват онлайн цели песни, и човек да си прецени дали заслужава да си закупи даден диск. ;)

#48 HeathenHeart

    The Art of Lore

  • Тамплиeри
  • PipPipPipPipPip
  • 2134 posts
  • Gender:Female

Posted 23 януари 2013 - 14:02

View PostТигър, on 23 януари 2013 - 13:53 , said:

Е, то човек и да иска да пиратства съвременен български метъл, това в общия случай е невъзможно, понеже никой не си прави труда да го качва по тракерите - освен ако самите музиканти не решат да го направят.
Малко тракери знаеш. :harhar:
(Да не се чете от хора без чувство за хумор.)

Edited by HeathenHeart, 23 януари 2013 - 14:02 .

Hedniska Blod

#49 Envy

    Not Telling

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 2409 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 23 януари 2013 - 14:04

^^
Разликата между 1-2-3 песни, чути в Мрежата, и цял албум, слушан от CD, е огромна. И именно заради моментно увлечение по първото често се стига до разочарование от второто. Говоря от многократен личен опит, колкото и да ми е неприятно да си го призная.

#50 Geddy

    Спасителя в RUSH-та

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1053 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock, Progressive Metal, Heavy Metal, Hard Rock, Jazz, Jazz-Rock, Prog-Folk, Folk-Rock...

Posted 23 януари 2013 - 14:42

Ще си позволя да дам мнение като човек, свързан в някаква степен с българския музикален бизнес (доколкото го има и доколкото може да се нарече такъв). Връзката ми с бизнеса е като член на група Лот Лориен (благодаря за вниманието към групата), а също като концертен озвучител, студиен тонрежисьор и телевизионен работник. Имам контакти с доста български групи и музиканти, с някои сме приятели/познати, с някои съм работил. Естествено осъзнавам че гледната ми точка е субективна, но мисля че и една гледна точка "от кухнята" също има значение. Впечатленията на доста музиканти (а също и мои), са че повечето хора които харесват българска музика, я приемат като едно приятно и екзотично допълнение към музикалните си интереси, но не и като основен елемент в интересите си. Разбира се това може да се дължи на това че групата не е толкова класна, но дори да е много добра, винаги има един психологически фактор - човек оценява по-малко това, което му е по-лесно достъпно. И като казвам лесно достъпно имам предвид няколко неща - 1. Много по-вероятно и лесно е да пиеш бира и да се снимаш с любим български музикант или да вземеш автограф от него, отколкото това е възможно с музикант като Steve Harris (примерно). 2. Maiden примерно са свирили 2 пъти в България, а любимата ти българска група - 50 и ще свири още, докато това не може да се каже със сигурност за Maiden. 3. За големите и световно известни групи знаем само това което виждаме по концерти, интервюта, DVD-та, снимки и т.н....тоест знаем малко за това какви хора са и в резултат на това ги идолизираме, вдигаме ги на пиедестал, приемаме ги за богове и т.н....когато обаче става дума за българска група, няма как да ги идолизираш, защото виждаш че те са обикновени хора като теб...как да идеализираш някой, който си паркира стария Голф до теб, пазарува хляб и олио в кварталния супер, зарежда газ от същата бензиностанция като теб или пие бира с приятели в кварталната ти кръчма?

Разбира се има и един друг важен фактор, който мнозина често забравят, а феновете нямат навика да се замислят за това. Бизнеса и музикалния пазар в България като цяло са малки и слаби и музикантите, които се изхранват изцяло от музика са много малко (изобщо не говоря за онзи "не-е-сирене-а-деликатес" стил). Тоест дори и амбициозните български музиканти са принудени да работят нещо друго за да си плащат сметките, съответно не отделят толкова много време за концерти, репетиции, писане на музика и самоусъвършенстване, така както го правят западните колеги...резултата е че дори да си талантлив, понякога просто не можеш да достигнаш класата на западния си колега, който си скъсва задника от свирене и обикаляне по турнета и всеки месец си купува нова китара и апаратура за да подобри свиренето и звука си (примерно казано)

View PostHeathenHeart, on 28 януари 2013 - 13:29 , said:

Бира, водка и прогресив са вредни за здравето. В най-добрия случай водят до тенис. :harhar:

#51 satanicart

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 420 posts

Posted 23 януари 2013 - 14:51

В интерес на истината изключително малък брой метъл групи се издържат само от музиката си. Мога да дам десетки примери за водещи в дадени метъл поджанрове групи с 20 годишна история, десетина издадени албума (и то от водещи лейбъли) и огромен брой концерти ежегодно, всеки един член на които си има друга основна работа.

Е, разбира се нямаме никаква причина да купуваме официалната им продукция дори да сме им супер фенове - те така или иначе няма да забогатеят :lol:

Edited by satanicart, 23 януари 2013 - 14:51 .


#52 Overhate

    архиепископ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 508 posts
  • Gender:Male

Posted 23 януари 2013 - 14:58

Quote

Разликата между 1-2-3 песни, чути в Мрежата, и цял албум, слушан от CD, е огромна. И именно заради моментно увлечение по първото често се стига до разочарование от второто.

Съвсем вярно. Понякога дори и самите 1-2-3 песни, чути в в някаква т.нар. демо версия, впоследствие звучат по-зле в уж по-висококачествения албумен запис. Причината, предполагам, е масовата липса на модерни продуцентски умения у нас.
Останал сам, прегърнах здрача
Изгубил се, открих нощта
На твоя гроб не ще да плача
Пред твоя кръст не ще скърбя

#53 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 23 януари 2013 - 15:00

^ Ти вместо да стоиш в перманентна засада по-добре доведи докрай онази композиция, която ми пусна преди две години и лично аз много харесах...
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#54 Envy

    Not Telling

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 2409 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 23 януари 2013 - 15:08

^^
Не знам каква е причината - не съм нито музикант, нито тонрежисьор, нито издател. Аз съм просто един потребител на музика и като такъв ме вълнува едно нещо - дали въпросната музика ми харесва или не, най-общо казано. Останалото не е моя работа. ;)

#55 Jimmy Pop

    пишман-естет

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1122 posts
  • Gender:Male

Posted 23 януари 2013 - 15:12

View PostEnvy, on 23 януари 2013 - 12:49 , said:

Как го знаеш, преди да си купил и изслушал диска (или касетата, ако говорим за едно време)? Не се заяждам, питам напълно сериозно.

Вече съм слушал (голяма) част от парчетата (най-вече) на живо и/или в интернет. Или пък знам какво да очаквам от групата и съм сигурен, че чутото няма да ме разочарова. Напълно сериозно.

View PostGeddy, on 23 януари 2013 - 14:42 , said:

...

...резултата е че дори да си талантлив, понякога просто не можеш да достигнаш класата на западния си колега, който си скъсва задника от свирене и обикаляне по турнета и всеки месец си купува нова китара и апаратура за да подобри свиренето и звука си (примерно казано)

Адмирации за написаното в първата част от поста ти!

Колкото до цитираното от мен твое изречение по-горе - също напълно вярно. Но искам пак да припомня, че основният сравнителен уклон на тази тема е насочен към страните от Източна Европа. Т.е. държави като Сърбия, Румъния, Хърватско, Унгария и т.н. Все места, които не асоциираме точно с идейната обремененост на понятието "западен".

Edited by Jimmy Pop, 23 януари 2013 - 15:56 .


#56 Geddy

    Спасителя в RUSH-та

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1053 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock, Progressive Metal, Heavy Metal, Hard Rock, Jazz, Jazz-Rock, Prog-Folk, Folk-Rock...

Posted 23 януари 2013 - 15:14

View PostOverhate, on 23 януари 2013 - 14:58 , said:

Причината, предполагам, е масовата липса на модерни продуцентски умения у нас.
Не е само това - говорили сме си много пъти с колеги музиканти и тонрежисьори...в общия случай групата финансира сама закупуването на собствено оборудване и студийните записи. А когато трябва да бръкнеш в джоба си и да лишиш себе си и семейството си от и без това малкото ти пари, трудно ще закупиш скъпа и добре звучаща китара и трудно ще платиш достатъчно студийни часове за да изпипаш всеки детакл от албума си. Даже напоследък забелязвам една тенденция, която с оглед на липсата на финанси е оправдана, но води до ниско качество - групата събира пари и влиза в добре оборудвано студио, където записва на отделни писти отделните инструменти. След това вместо да разчита на някой опитен тонрежисьор да обработи и смеси материала както трябва, групата си изтегля някоя пиратска версия на професионален аудиософтуер и при цялата липса на опит си смесва материала сама, което разбира се спестява много пари, но понякога води не до лоши, а направо до абсурдни резултати. Другата тенденция е барабаните да се програмират (пак в домашния компютър с крадения софтуер), след което китарите се записват през някой симулиращ процесор и накрая вокалиста си изпява нещата (пак вкъщи) с някой не особено скъп микрофон - бил съм свидетел на такива неща и въпреки че разбирам финансовите проблеми на хората, просто виждам че резултата е много далеч от класата към която се стремим

Разбира се цялото това нещо в края на краищата се отразява и в опита на студиата - в нормалните държави си има профилирани студиа в определени стилове и тези студиа имат достатъчно работа само в собствения си стил (да речем дет метъл или хипхоп), за да могат хем да печелят, хем да трупат опит. У нас обаче малкото проспериращи студия са широкопрофилни - правят и класическа музика и чалга и метъл и поп...и при това е малко трудно да набереш достатъчно опит в един стил, а и като цяло рока в България не е от най-комерсиалните стилове, съответно рок бандите които правят студийни записи са малко в сравнение с поп, чалга и т.н...

View PostHeathenHeart, on 28 януари 2013 - 13:29 , said:

Бира, водка и прогресив са вредни за здравето. В най-добрия случай водят до тенис. :harhar:

#57 Geddy

    Спасителя в RUSH-та

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1053 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock, Progressive Metal, Heavy Metal, Hard Rock, Jazz, Jazz-Rock, Prog-Folk, Folk-Rock...

Posted 23 януари 2013 - 15:25

View PostJimmy Pop, on 23 януари 2013 - 15:12 , said:

Но искам пак да припомня, че основният сравнителен уклон на тази тема е насочен към страните от Източна Европа. Т.е. държави като Сърбия, Румъния, Хърватско, Унгария и т.н.
Всъщност ситуацията в тези държави също е по-добра от нашата. Разбира се няма как да познавам техния музикален бизнес в детайли, но доколкото съм контактувал с техни банди, нещата при тях се случват много по-успешно и лесно, да не говорим че в самите държави има някакви традиции в правенето на фестивали и въобще в чисто финансов план, нещата стоят по-добре за техни групи. Случвало се е през годините да свирим с Лот Лориен по разни фестивали в тези държави и ми е правило впечатление колко професионално се случва всичко. Освен това сме свирили на една сцена с местни групи, които са на наша възраст и са някъде на нашето ниво, говорили сме си с тези групи, пили сме бира с тях...и в същото време сме забелязали че феновете там ги приемат като големи звезди. Разбира се тук гледната ми точка е базирана само на лични наблюдения.

View PostHeathenHeart, on 28 януари 2013 - 13:29 , said:

Бира, водка и прогресив са вредни за здравето. В най-добрия случай водят до тенис. :harhar:

#58 Overhate

    архиепископ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 508 posts
  • Gender:Male

Posted 23 януари 2013 - 18:16

View Postmarillion, on 23 януари 2013 - 15:00 , said:

^ Ти вместо да стоиш в перманентна засада по-добре доведи докрай онази композиция, която ми пусна преди две години и лично аз много харесах...

Eто, виж, че харесваш модерен български рок :P
Останал сам, прегърнах здрача
Изгубил се, открих нощта
На твоя гроб не ще да плача
Пред твоя кръст не ще скърбя

#59 Jimmy Pop

    пишман-естет

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1122 posts
  • Gender:Male

Posted 24 януари 2013 - 12:37

Ето два излезли съвсем наскоро албума на две бадни, които се наакват от напъване, при това не само в музикален аспект. Това се нарича идеен и професионално издържан артуърк и концепция - огромен комплимент за феновете им. Кеф ти е да държиш подобен продукт в ръце. Браво!

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

(Искам да вмъкна специално за marillion, че забравих вчера, да обърне внимание на участието на Ryo Okumoto от Spock's Beard в едно парче от новия албум на Ювиги. Мисля, че този факт не е за пренебрегване от един прогресив рок фен, който смята родната сцена за недоносче. :) ).

Edited by Jimmy Pop, 24 януари 2013 - 13:01 .


#60 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 24 януари 2013 - 14:14

Знам за това участие, слушал съм парчето, дори съм го коментирал с участник от групата...

Не разбирам какво се опитваш да ми внушиш. Аз не смятам родната сцена за недоносче, смятам определен "стил" за изкуствено измислен. Все по-често забелязвам български групи да наричат себе си "прог", дори от съседната тема ни канят на едно "прог" събитие. За бога, хайде спрете се с тази дума, моля ви...
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users