Jump to content

X Factor и/или Гласът на България


52 replies to this topic

#1 Тигър

    кардинал

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1987 posts
  • Gender:Male

Posted 15 септември 2011 - 08:53

Новото музикално състезание на Нова, тоест. Тегля го от торент-тракерите, т.е. още не съм гледал последния епизод, обаче поне до там, до където съм стигнал, си заслужава доста. Последното подобно, което ми е попадало пред погледа, е третият "Мюзик Айдъл", който просто ме отврати, и то много, заради простотията на Иван и Андрей. С радост мога да кажа, че тук това го няма. Да, показват идиотите, които се явяват на прослушване, но дразнят доста по-малко. Интересното е, че прослушванията също се правят пред публика, за разлика от чуждестранните издания на това състезание, където са само пред жури.
Самото жури също е радващо. Васко Василев просто кърти мивки с коментарите, които хвърля отвреме-навреме("Ти пееш като едно русо магаре..."), Мага също е точен, макар че като композитор не ми допада грам. Мария Илиева я уважавам още откак водеше "Стар Академи", въпреки че нейната музика не ми харесва много. Поли Генова повече с присъствието си, отколкото като жури. Внася някаква свежест там, която липсваше на всички други музикални състезания, които съм виждал.
Мисля, че състезанието си заслужава да се види.

Впрочем, темата изобщо нямаше да я отворя, ако в третия епизод не бях видял нещо, което ме зарадва много и, мисля, би зарадвало и доста от останалите членове на форума. Кастинг в Бургас... Вярно, че Бургас е близо до Айтос, ама чак пък толкова... Така де, мисълта ми е, че се явиха АДСКИ много чалга-певци. Които, на всичкото отгоре, си пееха вярно, па макар и по гнусния чалгарски маниер, който смърди на кебапчета от кучешко месо. Както помните, подобни бяха приемани с отворени обятия в "Мюзик Айдъл". Тук, обаче, бяха изгонвани едва ли не с шутове. Направо се изкефих, като го видях, сериозно.

Та така... Ще продължавам да го гледам. До момента единственото, което отчитам като минус, е, че е малко прекалено "поп" за моите вкусове, но пък ми допада. Дано не започне да ми вади нервите по-натам. Ако се изроди като последния айдъл, просто ще спра да го гледам.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

#2 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 15 септември 2011 - 09:41

На кастинга в Бургас, едно момиче изпълни задоволително Don't Stop Believin' на Journey - впечатляващ избор на песен за представяне в подобен формат по нашите географски ширини...
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#3 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 15 септември 2011 - 09:51

Можеш ли да намериш линк към въпросното изпълнение?
I don't know how I managed it...

#4 Тигър

    кардинал

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1987 posts
  • Gender:Male

Posted 15 септември 2011 - 10:13

http://xfactor.novatv.bg/video/view/2011/0...BE%D0%B2%D0%B0/
Ето го.

Edited by Тигър, 15 септември 2011 - 10:14 .

Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

#5 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 15 септември 2011 - 10:24

Благодаря за линка.

Слабо изпълнение. Тази песен принципно не трябва да се изпълнява от никой друг, освен от св. Steve Perry. И все пак, ако трябва да посоча едно изпълнение на парчето, което е изпято наистина добре - ето.

Друго обаче ми направи впечатление. В момента, в който момичето каза името на песента, никой от журито не реагира по никакъв начин. Оставам с впечатлението, че никой от тях не беше чувал за тази песен, което, ако е вярно, говори колко са зле.
I don't know how I managed it...

#6 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 15 септември 2011 - 10:52

View PostТигър, on Sep 15 2011, 11:13, said:


Сравнително прилично изпълнение, но момичето прекалява с вокалното маниерничене и понижава тона почти през цялото време. Странно ми е, че т.нар. жури не ги хваща и отбелява тез неща.

Всъщност трябва да се има предвид, че в началните етапи на подобни передачи всичко е режисирано. От сърцераздирателните истории на някои участници, през плоските каламбури на журито..., до платените идиоти и нарочно натресените музикални инвалиди. В настоящия "X factor" всичко това граничи с пълен кич, защото не е изпипано и си личи прекалено много.

В "Гласът на България" заложиха на по-обран формат и избегнаха попадането в подобни капани. Затова и го следя с по-голям интерес. Журито там е на доста по-високо ниво, макар като цяло да е много далеч от истината. Но при журиращите в "X factor" няма дори проблясък на някаква музикална и музикантска естетика.

Пък и се случи така, че с един от фаворитите в "Гласът на България" сме били близки преди много години - в даден етап от живота си. Свирили сме и сме пяли много заедно, прекрасно познавам възможностите му и се радвам, че се изявява възможно най-успешно дотук.
-----------------------------------------
Слушай силно!

#7 BeerMe

    бирена фея

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 863 posts
  • Gender:Female

Posted 15 септември 2011 - 11:04

Момичето си го каза: "Песента не е много известна тук..." Разбира се, песента е доста известна по едни други ширини. :crying: Както и да е, телевизия почти не гледам, но се захласвам по тези музикални формати и ми прави впечатление, че има доста таланти, което е много хубаво. И аз като violator харесвам повече "Гласът на България", където не заложиха на разни уроди и простотия до шия.

За съжаление журито там е леко глухо или поне на мен така ми се струва, без да претендирам за някакво музикално образование.

#8 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 15 септември 2011 - 12:23

View PostBeerMe, on Sep 15 2011, 12:04, said:

За съжаление журито там е леко глухо или поне на мен така ми се струва,...

Журитата в подобни формати са инструмент в ръцете на продуцентите. Трябва да се има предвид, че решенията им най-често са дирижирани. И все пак капацитетът /когато го има/ си личи, дори и през манипулативната телевизионна мъгла.

Понеже имам нездрав интерес към певчески надпревари, съм гледал всички подобни, правени у нас. Изумявал съм се от съдийски коментари, обосновки, решения и оценки. Трагичното е, че някои от въпросните капацитети са имали музикално образование, а плещеха такива глупости, че чак ме хващаше срам.

Единственият, към когото нямам забележки в това отношение, е бил Дони. Във втория Мюзик Айдъл журираше. Беше точен като Робин Худ на състезание за стрелба с лък.
-----------------------------------------
Слушай силно!

#9 Тигър

    кардинал

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1987 posts
  • Gender:Male

Posted 15 септември 2011 - 12:23

Не знам, на мен "Гласът на България" ми се видя твърде... "Камерен" май е точната дума, да не говорим, че някои от изпълненията, които чух от там бяха откровено трагични - това на "Son of a Preacher Man", примерно. Не знам кой там какъв е и колко е добър, просто самият формат не ми допадна особено.

Що се отнася до изпълнението на песента на Journey - честно казано, не ми допадна много, не знам защо. Понижаването го усетих, обаче подобни неща много рядко са ми проблем - все пак наскоро гледах един концертен запис на Sabaton, който ме изкърти от кеф, въпреки че Броден допусна всяка възможна грешка, която един певец може да допусне - то не бяха понижавания, фалшивини, то не бе чудо. Ама има енергия и настроение - което ми е важно на мен, де. Стори ми се, че момичето се опитваше да докара интонацията на Пери едно към едно и от това изпълнението й пострада.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

#10 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 15 септември 2011 - 12:30

View PostOzzy, on Sep 15 2011, 11:24, said:

Друго обаче ми направи впечатление. В момента, в който момичето каза името на песента, никой от журито не реагира по никакъв начин. Оставам с впечатлението, че никой от тях не беше чувал за тази песен, което, ако е вярно, говори колко са зле.

Точно това си помислих и аз в този момент, действително никаква реакция... :crying:
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#11 BeerMe

    бирена фея

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 863 posts
  • Gender:Female

Posted 15 септември 2011 - 12:48

В "Гласът на България" най-много народ изгоря с рок изпълнения в началото. Не знам дали защото журито грам не знае песните или просто не търсят такъв тип изпълнители, а имаше доста добри попадения. Сещам се, че поне двама пяха Faith no More.

#12 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 15 септември 2011 - 13:11

View PostBeerMe, on Sep 15 2011, 13:48, said:

В "Гласът на България" най-много народ изгоря с рок изпълнения в началото. Не знам дали защото журито грам не знае песните или просто не търсят такъв тип изпълнители, а имаше доста добри попадения.

Всъщност бяха доста кекави изпълненията на рок парчета. На база на останалите стилове. Женските гласове в тези формати по правило са драстично по-силни. А дамите пеят предимно соул, естрада и RnB. Рок песните, дори и тези в изпълнение на дами, звучаха зле.

Quote

Сещам се, че поне двама пяха Faith no More.

И двамата пяха "Easy". Единият продължи. Но ако имаше компетентно присъствие в журито, щеше да бъде отбелязано, че това всъщност не е песен на Фейт, а на The Commodores. :crying:
-----------------------------------------
Слушай силно!

#13 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 15 септември 2011 - 13:19

View Postviolator, on Sep 15 2011, 14:11, said:

Но ако имаше компетентно присъствие в журито, щеше да бъде отбелязано, че това всъщност не е песен на Фейт, а на The Commodores. :crying:

Хе, чакай ти някой да почука на вратата на Дилън след 1991 година... :blink:
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#14 Mor-Rioghain

    bean sídhe

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 451 posts
  • Gender:Female
  • Location:Shallow Grave

Posted 15 септември 2011 - 13:53

View Postmarillion, on Sep 15 2011, 10:41, said:

На кастинга в Бургас, едно момиче изпълни задоволително Don't Stop Believin' на Journey - впечатляващ избор на песен за представяне в подобен формат по нашите географски ширини...
Тази, по всичко личи, е прекалила с Glee :crying: , а изпълнението мен категорично не ме задоволи. Много мразя подобен маниер на пеене. Всъщност, тъкмо разглеждах сайта на предаването, преди да отворя форума, :blink: до момента са просто непоносими. Обаче, май и аз имам нездрав интерес към подобни формати.

"Гласът на България" е далеч по-културно, ако мога така да се изразя, и участват няколко наистина добри певци, повечето - избрани от Кирил Маричков, както можеше да се очаква. Това е моят човек. Радо, който пя "Easy", също има страхотен глас, а другият, който отпадна още в началото със същата песен, беше сериозно зле.

Quote

имаше доста добри попадения
Не знам кои имаш предвид, но аз автоматично отписвам всяка Черна овца, опитът за Елвис също беше трагичен. Много съжалявам, че го предпочетоха пред Константин, който имаше потенциал.
Don't mistake lack of talent for genius.

#15 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 15 септември 2011 - 14:25

View PostMor-Rioghain, on Sep 15 2011, 14:53, said:

Това е моят човек.

Да! :blink:

Освен че е много талантлив, Игор е силно "от нашите". Като ученици с него споделяхме една даркуейв компания, а по-късно сме свирили и пяли много заедно. Основно алтернативна и рок музика.
Дано се пребори да му дадат някоя песен на Depeche Mode, Radiohead или U2. Брутален фен е, ще счупи микрофона. :blink:

Quote

Радо, който пя "Easy", също има страхотен глас.

Тук не съм особено съгласен. Според мен Радо е попрехвален. Приписваха му несъществуващи качества още преди да се случи трагедията с майка му. Има приятен тембър, но няма мощ /пее на гърло/, техниката му не е на добро ниво и твърде често е нестабилен.
Изпълнението му на "Angels" на Роби Уилямс беше трагедия. Фалшиви влизания във всеки припев. На които журито умря от кеф. :crying:


Quote

Константин, който имаше потенциал.

Не и за подобен род състезание. По-скоро за някоя вокална формация тип "бръснарски квартет", където да е строго профилиран бас.
Ниският му регистър е мощен, но дървеничък. Той разчита единствено на него, а това би му придало твърде ограничен вокален профил за соло изпълнител.
-----------------------------------------
Слушай силно!

#16 Тигър

    кардинал

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1987 posts
  • Gender:Male

Posted 15 септември 2011 - 14:47

View PostMor-Rioghain, on Sep 15 2011, 14:53, said:

но аз автоматично отписвам всяка Черна овца
http://www.glasatnabulgaria.bg/videos/ucha...nata_ovtsa.html
И аз. Това е трагично бе... Това е доста по-добре, де:
http://www.glasatnabulgaria.bg/videos/ucha...nata_ovtsa.html
Обаче, честно казано, доста силно ми се ще когато хората в подобни състезания пеят метъл, да импровизират по-малко. Това не е джаз, тук е важно изпълнението да е ударно и мощно, не да впечатлява с импровизации. Да не говорим, че самият факт, че успява да изпее песента свястно, е достатъчен показател за уменията й, няма нужда да прекалява.
А ето това е изпълнението, което ме отказа от "Гласът на България":
http://www.glasatnabulgaria.bg/videos/ucha...eacher_Man.html
Пълна трагедия. Заслушайте се в ужасяющото виене в 3:30, примерно. Кошмар и половина.

Edited by Тигър, 15 септември 2011 - 14:49 .

Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

#17 Mor-Rioghain

    bean sídhe

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 451 posts
  • Gender:Female
  • Location:Shallow Grave

Posted 15 септември 2011 - 15:10

Ох, ама и аз съм такава клюкарка. :crying:

На Игор от все сърце му пожелавам успех, невероятен е. Обаче, като чух какво казва К.М. за System of a Down тук, след 20-тата минута, надежда всяка оставете...

За Радо и Константин съм напълно съгласна, вторият затова и отпадна, просто ми се ще повече мъже да пеят като мъже, дори на подобна сцена. Пък тениската на Радо в горното видео е брутална. :blink: Да вземем под внимание, че му липсва достатъчно опит, а и явно беше повлиян от отвратителното лигавене на Роби Уилиъмс.

Тигре, това момиче беше относително приятно, като цяло. Явно и за нея важи същото относно опита. В тази конкретна ситуация, желанието на всяка цена да си по-, може да изиграе много, много лоша шега. Съперницата й, от друга страна, ме дразнеше ужасно.

Разсъждавам си по въпроса, доколко може да се очакват рок/метъл певци в тези кОнкурси: всеки трезвомислещ музикант от тези жанрове знае, че няма да има никаква творческа свобода, ако победи - вижте Тома в другата тема. Самият замисъл на предаването изисква зрелища за най-масовата аудитория. Не съм следила чуждестранните варианти, обаче много бих се радвала на нещо като Rock Star или Battle for Ozzfest. Или поне да си внесем Nergal от Behemoth в журито. :blink:
Don't mistake lack of talent for genius.

#18 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 15 септември 2011 - 17:02

Сега забелязах, че заглавието на темата е променено и към "X Factor" е прибавен и другия актуален формат "Гласът на България". Хвърлих и там едно око в началото. Поради стечения на обстоятелствата, още преди да стартира официално, разбрах кой точно стои зад "Гласът на България". Поради личната ми неприязън към въпросната персона, признавам си, не дадох много шансове на този формат и май ще съсредоточа вниманието си върху конкурентите от "X Factor". В същото време от малкото видяно по време на кастингите ми се стори, че "Гласът на България" излъчи по-качествени гласове от "X Factor", но не твърдя, че обезателно това е така...
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#19 Тигър

    кардинал

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1987 posts
  • Gender:Male

Posted 15 септември 2011 - 17:41

Въпросната персона да не е Слави Трифонов? Не знам, затова питам. Все пак неговият бенд свири там... Принципно аз нямам нищо против той да продуцира подобно състезание, стига само да не се бърка в журито или задачите.

Що се отнася до това, че от "Гласът..." са излезли по-качествени гласове, не мислиш ли, че съдиш малко прекалено рано? В смисъл, едното предаване започна преди два месеца, а другото - преди четири дни. Да не говорим, че в "Гласът..." има предварително прослушване и идиотите са отсяти още от рано, докато в "Х Фактор" тепърва ще отпадат некадърните.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

#20 nousha

    вещичка

  • Тамплиери
  • PipPipPip
  • 442 posts
  • Gender:Female

Posted 16 септември 2011 - 17:49

Аз направих грешката да изгледам американската версия на "Гласът" (не защото е оригинал, оригиналът е холандски), заради само едно клипче, което случайно прегледах във Фейсбук. Ето това. Никога не съм гледала никакви реалитита, с изключение на американския Сървайвър и за мен е много голямо нещо това да изгледам целия The Voice. При това със страшен кеф. Направо не можах да се позная :wub: И съм се наточила да гледам "Гласът на България", дърпам си първия епизод и просто... Докато гледах Дъ Войс имах много работа и си крадях от времето за сън, защото "хайде още един епизод да изгледам", а на нашето нямам желание да погледна втория. От една страна нивото на професионализъм в чисто "шоу" частта е плачевно ниско, но и журито, а и участниците много ме разочароват. И все още не мога да разбера на какво отгоре Марияна Попова седи там като авторитет, както и защо журито обръща повече внимание коя песен се пее, отколкото по какъв начин е изпята.
On ne voit bien qu'avec le coeur. L'essentiel est invisible pour les yeux.





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users