Jump to content

14 януари 2009-та - Национален протест


121 replies to this topic

#21 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 14 January 2009 - 17:01 PM

View PostHard rock fan, on Jan 14 2009, 16:56, said:


Никога не сме имали по-гадно, крадливо, нагло и некадърно управление.
Това не е ли достатъчно?

Изброила си част от милионите причини поради които всички трябваше днес да сме на улицата. Нима аз не казах същото? Разликата е в това, че аз се интересувам не от причината, а от резултата и затова питам:

Ако излезем на улицата и ги изринем с кого да ги заменим?
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#22 Hard rock fan

    Self Portrait

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1036 posts
  • Location:The land of no tomorrow

Posted 14 January 2009 - 17:04 PM

View Postmarillion, on Jan 14 2009, 18:01, said:

Изброила си част от милионите причини поради които всички трябваше днес да сме на улицата. Нима аз не казах същото? Разликата е в това, че аз се интересувам не от причината, а от резултата и затова питам:

Ако излезем на улицата и ги изринем с кого да ги заменим?

Всеки друг би бил по-добър. Аз разчитам на дясна коалиция и при евентуални избори, хората да не си стоят по домовете, а да идат и да гласуват.
За него необходимото и достатъчно доказателство за съществуването на Бог беше музиката.

#23 Ясмина

    Тъмна земя

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 338 posts
  • Gender:Not Telling
  • Location:Will I always be here?

Posted 14 January 2009 - 17:10 PM

ти - marillion - очевидно за нищо не е трябвало да протестираш днес.

аз обаче протестирам за ВСИЧКО. не се сещам за едно нещо, което да е наред в нашата мизерна държавица. мога да изброявам до утре планини от причини да съм недоволна. и да - това исках да изразя днес, нищо повече. само моето недоволство. и не, не съм тръгнала на борба, нито ще подарявам на някого победа.

днес на това:

Attached File  p4.jpg   142.98K   48 downloads

беше отговорено с това:

Attached File  p2.jpg   230.52K   44 downloads

Attached File  p3.JPG   196.99K   39 downloads

...а най-жалкото е, че никой от парламента не каза дори шУк.

Edited by Ясмина, 14 January 2009 - 17:18 PM.

...и покапаха жълти капки...

#24 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 14 January 2009 - 17:18 PM

А аз, за разлика от теб Нелка, се уморих да се надявам. :ninja:

Хубавото в случая (поне за мен) е, че като се уморих да се надявам поумнях и разбрах, че грешно съм се надявал и неправилно съм разсъждавал през младежките си години. Трябвало е да работя за изграждане на истинско гражданско общество в България, а не да ходя по митинги насочени срещу тези които ни управляват от десетилетия, и които ако така продължаваме да упорстваме като не поумняваме, ще продължават да ни управляват още няколко десетилетия. Защото ако нямаш основа, не можеш да градиш къща, нали така?

За какво ми е да свалям това корумпирано правителство като нямам алтернатива с която да го заменя? Нека поумнеем, нека се осъзнаем като демократично общество, нека възприемем политиците като политици, а институциите като институции. Може би тогава някои от нас ще се превърнат в онази политическа класа за която жадуваме от години, а изтерзаното ни общество ще се превърне веднъж завинаги в гражданско... :yes:

Така мисля аз, никого не задължавам с мислите си...
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#25 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 14 January 2009 - 17:35 PM

Това е най-честото и най-тъпо оправдение, което чувам днес - "Ако махнем тези, с кого да ги заменим?".
Та, значи, ако се разболеш - не се лекувай, защото много други болести дебнат "отвън"....
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#26 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 14 January 2009 - 18:12 PM

View PostSatyr, on Jan 14 2009, 17:35, said:

Това е най-честото и най-тъпо оправдение, което чувам днес - "Ако махнем тези, с кого да ги заменим?".

Ако беше нарекъл това оправдание "формално извинение за бездействие" щях да се съглася с теб. Действително думите ми могат да бъдат разгледани и от този аспект. Но, ти наричаш това оправдание "най-тъпото", което вече не отговаря на истината.

А, ако си на противното мнение, можеш ли да го обориш с факти?
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#27 Blackiel

    Bastard

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 755 posts
  • Gender:Male
  • Location:Düsseldorf, DE

Posted 14 January 2009 - 18:15 PM

Днес просто се потвърди това че България е полицейска държава (ако някой още се е съмнявал в това). Снежните топки са много опасно оръжие, мен веднъж ме уцелиха и ми се намокри якето :ninja:
Наблюдавах ситуацията по РЕ:ТВ. "Народните" представители доста са се уплашили щом са юрнали цялата софийска полиция плюс подкрепления от провинцията. Такакато гледам скоро милата родина няма да се оправи.
\m/

#28 Hard rock fan

    Self Portrait

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1036 posts
  • Location:The land of no tomorrow

Posted 14 January 2009 - 18:56 PM

View Postmarillion, on Jan 14 2009, 18:18, said:


За какво ми е да свалям това корумпирано правителство като нямам алтернатива с която да го заменя?
Така мисля аз, никого не задължавам с мислите си...


Извинявай, че вадя от контекста...но, но.
Това повтарят като Кашпировски и онези тримцата, дето са начело на държавата.
За него необходимото и достатъчно доказателство за съществуването на Бог беше музиката.

#29 Тигър

    кардинал

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1990 posts
  • Gender:Male

Posted 14 January 2009 - 19:27 PM

Снимки
Това, което виждам, е, че някой е направил някаква простотия и от там се е започнало... Не знам кой, не ми е и работа да знам. Но не трябваше да се стига до там.

Blackiel, това не е снежна топка. Нито на този са му разбили главата със снежна топка. Четох за хвърлени пиратки, парчета тухли и какво ли не още по полицаите. Видях как протестиращите се бият помежду си. Чудя се... Какво ли щяхте сега да приказвате, ако полицаите не се бяха мръднали? Имам чувството, че каквото и да бяха направили, все щяха да излязат лошите. И това не ми харесва.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

#30 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 14 January 2009 - 19:32 PM

View Postmarillion, on Jan 14 2009, 18:12, said:

Нормална човешка и изобщо на живата природа реакция е да се съпротивляваш/гледаш да се отървеш от нещо, което ти вреди. В т. ч. от социална гледна точка - некадърно, корумпирано и нагло правителство. Кой ще го смени - мислиш след това. Ако е същият или по-лош - отърваваш се и от него, докато не дойде нещо по-добро. Обратното е антиеволюционно, противоречи на инстинкта за самосъхранение и глупаво, и т. н.

Ето ти и факти - народът се отвърна от Костов и избра чрез вот гражданинът Сакскобурготски за предводител на държавата, мислейки, че това е нещо много по-добро. Но се оказа, че не е така. Старческата деменция на Симеон бе очевидна, но народът не пожела да я види. Сега народът си казва "Няма да скачам срещу тези, щото няма по-добри". Напълно възможно е пак да греши. А и винаги има по-добри от червените в коалиция с Доган :ninja:
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#31 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 14 January 2009 - 19:54 PM

място и дата: София, 7 юни 1990 година, митинг на СДС на “Орлов мост”
участници: хора от всички слоеве на населението
мотив: идеализъм
цел: победа на парлементарните избори
резултат: първият горчив урок на демокрацията, тези които ни управляваха продължиха да ни управляват и занапред

Никога няма да забравя множеството простиращо се по бул. "Цариградско шосе", чак до "Ропотамо" и "Феята". Според мен в онзи ден в района на "Орлов мост" имаше поне половин милион души. Аз бях на оградите, а "красивото лице на демокрацията" Лияна Панделиева ми се усмихваше от трибуната, докато повтаряше напева: "Дертлиев - президент!"


място и дата: София, 10 януари 1997 година, Обща безсрочна национална стачка
участници: хора от всички слоеве на населението
мотив: гладът
цел: предсрочни парлементарни избори
резултат: след няколко успешни години на управление, един политически лидер предаде народа си защото не успя да се пребори с голямото си его.

Беше студено. Държавата не работеше. Хиперинфлацията ни караше да се чувстваме като в романа на Кафка. Нямаше транспорт. Хляб и всякакви хранителни продукти се купуваха след чакане на огромни опашки и то ако имаш късмет да стигне и за теб. Памперси и бебешки храни се купуваха само срещу долари. Ако нямаш долари, детето ти гладува и студува. Това всичкото дотук, е за по-младото поколение, което не помни тези дни.

По обяд на 10 януари 1997 година се намирах в крилото на Юридическия факултет на Софийския университет и водих ожесточен диспут с Янаки Стоилов. По това време освен депутат и неформален лидер на младата фракция в БСП/БКП, Янаки Стоилов бе и лектор по някаква измислена теоретична правна дисципилина в университета. Аз, четвъртокурсникът по право в СУ, стоях пред него и на висок тон го подканях да напусне сградата защото считах, че като представител на партията довела родината ми до поредна национална катастрофа, няма моралното право да се намира в "Алма Матер". Малко преди да напусне сградата той ми се усмихна и каза:

- Млади приятелю, не винаги големите надежди се оправдават, затова човек е по-добре да не живее само с тях, а да търси причината защо в настоящия момент те му се струват чак толкова големи.

Когато късно вечерта се върнах в къщи, разбрах от жена ми, че синът ми е проходил в този ден. Като се замисля днес, това осмисли онзи студен януарски ден...


място и дата: София, 14 януари 2009 година, Национален протест
участници: екозащитници, майки от форума на "БГ Мама", футболни фенове, други
мотив: неясен
цел: неясна
резултат: взаимни обвинения от всички страни - от участници за полицейски произвол, от полицията за провокативни действия на участници, и накрая като за капак на всичко - кавги и побой между самите участници в "националния протест"

Сега като се замисля не съжалявам, че прекарах деня в офиса. Вярно не свърших кой знае какво, редактирах един договор и четох форумите, но не се чувствам виновен за политическата си пасивност.


Естествено, далеч съм от мисълта да сравнявам трите събития. Всъщност, не бих могъл да намеря нито един сравнителен критерий, за да мога да го сторя аргументирано. Това което се опитвам да кажа е, че според мен времената на подобни протести са безвъзвратно отминали. Време е да узреем за следващия етап от развитие и да помислим за наченки на мислене достойно за едно гражданско общество, което би могло да произведе и тъй нужната качествена политическа класа...
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#32 Джуджето_GIMLY

    анонимен човеколюбец

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1378 posts
  • Gender:Male

Posted 14 January 2009 - 19:59 PM

View Postmarillion, on Jan 14 2009, 19:54, said:

Това което се опитвам да кажа е, че според мен времената на подобни протести са безвъзвратно отминали. Време е да узреем за следващия етап от развитие и да помислим за наченки на мислене достойно за едно гражданско общество, което би могло да произведе и тъй нужната качествена политическа класа...

В какво според теб се изразява това узряване и този следващ етап на развитие?
Кироо, бегай оттука, оти че те изпапурчим с копачо!

#33 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 14 January 2009 - 20:32 PM

View PostДжуджето_GIMLY, on Jan 14 2009, 19:59, said:

В какво според теб се изразява това узряване и този следващ етап на развитие?

Ами ще ти дам един пример. Задават се парламентарни избори. Предполагам, че като политически отговорен гражданин на тази страна, ти вече имаш своята политическа партия-фаворит за която ще гласуваш. В този момент вече се движиш по инерция в погрешната посока. Гласувайки за политическата партия повтаряш грешките ни от последните двадесет години. Защо? Ще се опитам да ти обясня защо.

Парламентарните избори не са мажоритарни. Там гласуваш за партийна листа в която има имена за които ти не знаеш почти нищо. Кажи ми колко пъти по време на избори си чел бюлетината и имената на излъчените от партията кандидати за народни представители от енския многомандатен избирателен район? Предполагам не са много случаите в които си го сторил. Предполагам също така, че няма случай в който да не си пуснал бюлетината, само защото в нея на едно от първите места се е мъдрело името на човек за чиято политическа чистота не би могъл да се закълнеш. Или пък не си упражнил правото си на глас само защото не познаваш хората за които се налага да гласуваш. Така ли е?

А, сега си представи, че много преди изборите си видял бюлетината. Видял си имената на същите корумпирани депутати, които и днес седяха на топло в сградата на НС докато хората отвън протестираха. Какво решение би взел тогава? Отново ли ще гласуваш за тях? Не. Ще ги накажеш упражнявайки правото си да не гласуваш на парламентарните избори. Ако го сторят повече хора и същите хора излязат на мирен протест в който да заявят нежеланието си да гласуват за същите тези корумпирани хрантутници които ни управляват и днес, си мисля, че от този протест ще има ефект. Може би той няма да бъде достатъчен, но със сигурност ще произведе предпоставки за размисъл към промяна на статуквото...
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#34 Blackiel

    Bastard

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 755 posts
  • Gender:Male
  • Location:Düsseldorf, DE

Posted 14 January 2009 - 20:37 PM

Тигър, прав си че това не е снежна топка, но полицията млати всичко наред, а не само провокаторите. Аз не мразя полицаите, защото имам няколко познати. Обаче начина, по който ги ръководят е под всякаква критика.
Ето няколко линка от случилото се днес:
http://www.dnes.bg/a...le.php?id=64121
http://www.dnes.bg/a...le.php?id=64123
http://www.dnes.bg/a...le.php?id=64147
Отворете ги в тази последователност и си направете изводите.
\m/

#35 Jimmy Pop

    пишман-естет

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1122 posts
  • Gender:Male

Posted 14 January 2009 - 20:59 PM

Току-що по централните новини на БНТ 1 съобщиха за самопризнания на някакви фенове на "Левски", че са получили пари от едикойси, за да провокират размирици на националния протест, с ясната цел да го провалят. Явно биещите се помежду си протестиращи са били просто група по-смели индивиди от реално протестиращите, опитали се да усмирят провокаторите и да им попречат на саботажа. Поне така си го обяснявам, а и по-скоро съм склонен да вярвам на чутото по канала, а дори и без да го чуя ми се струва много достоверно.

Нямам възможност да съм на мястото на събитието, но подкрепям напълно протеста. А на въпроса за алтернативата бих отговорил така - алтернативата сама не желае да бъде такава, защото по-голямата част от нея бяга в чужбина. А това е много жалко. Вярно, нещата тук не са много наред и по-лесният начин е да се избяга, но пък тогава е още по-лесно на хиляди километри от България да заявяваш: "В България нищо не е наред, затова се махнах", вместо да останеш и да се опиташ да помогнеш с нещо това да не е така. Не е невъзможно, алтернатива има и е време това да бъде разбрано от младите. Хубаво би било да се предприеме някаква кампания, която да ги насърчава към това, вместо да бъдат обезсърчавани и гонени насила с постоянните приказки за мизерии и корупции. Не, че те не са верни, в една или друга степен, но според мен това не е правилният път.

#36 Джуджето_GIMLY

    анонимен човеколюбец

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1378 posts
  • Gender:Male

Posted 14 January 2009 - 22:01 PM

View Postmarillion, on Jan 14 2009, 20:32, said:

Ако го сторят повече хора и същите хора излязат на мирен протест в който да заявят нежеланието си да гласуват за същите тези корумпирани хрантутници които ни управляват и днес, си мисля, че от този протест ще има ефект. Може би той няма да бъде достатъчен, но със сигурност ще произведе предпоставки за размисъл към промяна на статуквото...
Не го приемай като заяждане, но в предишното си мнение ти написа

Quote

Това което се опитвам да кажа е, че според мен времената на подобни протести са безвъзвратно отминали.

Сега пък твърдиш, че трябва да има протест. Наистина не мога да разбера позицията ти.
Кироо, бегай оттука, оти че те изпапурчим с копачо!

#37 Geddy

    Спасителя в RUSH-та

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1053 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock, Progressive Metal, Heavy Metal, Hard Rock, Jazz, Jazz-Rock, Prog-Folk, Folk-Rock...

Posted 14 January 2009 - 22:15 PM

Divide et impera (в превод Разделяй и владей)
Девиз на древните управници на Рим

мисля че няма нужда да коментирам, но все пак...лесно се управлява народ който не е единен, който се бие помежду си, насъскван от скритите идеолози-поклонници на древната римска фраза...

p.s. това разделение (макар и не в толкова брутална форма) се проявява дори в този форум и тази тема...без коментар

Edited by Geddy, 14 January 2009 - 22:16 PM.

View PostHeathenHeart, on 28 January 2013 - 13:29 PM, said:

Бира, водка и прогресив са вредни за здравето. В най-добрия случай водят до тенис. :harhar:

#38 Blackiel

    Bastard

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 755 posts
  • Gender:Male
  • Location:Düsseldorf, DE

Posted 14 January 2009 - 22:54 PM

View PostJimmy Pop, on Jan 14 2009, 21:59, said:

Нямам възможност да съм на мястото на събитието, но подкрепям напълно протеста. А на въпроса за алтернативата бих отговорил така - алтернативата сама не желае да бъде такава, защото по-голямата част от нея бяга в чужбина. А това е много жалко. Вярно, нещата тук не са много наред и по-лесният начин е да се избяга, но пък тогава е още по-лесно на хиляди километри от България да заявяваш: "В България нищо не е наред, затова се махнах", вместо да останеш и да се опиташ да помогнеш с нещо това да не е така.
Ами какво да ти кажа (извинявам се за последвалия офтопик). Учих година и половина, за за кандидатствам във ВУЗ, като имаше дни и нощи (не една и две), когато ми се събираха по 2 часа сън на денонощие, само заради ученето. После от нищото ми се появиха матури, срещу които смея да напомня пак имаше протести, и които ми намалиха успеха от дипломата от потенциално 5.70 на 5.38. После трябваше да направя обиколката Бургас-София-Плевен-Варна 3 (три) пъти за да се запиша първо и после да държа изпити. В крайна сметка - нищо. А в европейските страни се кандидатства по документи, но червените навици не умират. Освен образованието има още мноого други сфери, чиято простотия се е превърнала в ежедневие, а тук в Германия дори не можеш да си помислиш за нещо такова.
Махнах се, защото конкретни структури така са стиснали властта че и след 30 години при постоянни ежедневни протести не се знае дали изобщо ще я пуснат.
\m/

#39 Jimmy Pop

    пишман-естет

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1122 posts
  • Gender:Male

Posted 14 January 2009 - 23:14 PM

View PostBlackiel, on Jan 14 2009, 22:54, said:

Ами какво да ти кажа (извинявам се за последвалия офтопик). Учих година и половина, за за кандидатствам във ВУЗ, като имаше дни и нощи (не една и две), когато ми се събираха по 2 часа сън на денонощие, само заради ученето. После от нищото ми се появиха матури, срещу които смея да напомня пак имаше протести, и които ми намалиха успеха от дипломата от потенциално 5.70 на 5.38. После трябваше да направя обиколката Бургас-София-Плевен-Варна 3 (три) пъти за да се запиша първо и после да държа изпити. В крайна сметка - нищо. А в европейските страни се кандидатства по документи, но червените навици не умират. Освен образованието има още мноого други сфери, чиято простотия се е превърнала в ежедневие, а тук в Германия дори не можеш да си помислиш за нещо такова.
Махнах се, защото конкретни структури така са стиснали властта че и след 30 години при постоянни ежедневни протести не се знае дали изобщо ще я пуснат.

Както казах съгласен съм с теб, но нещата трябва да почнат все от някъде да се оправят. Още повече сега, когато имаме и някаква помощ и отговорности пред Европа. Пак казвам - има начин. И аз вярвам, че е възможно. Не може изведнъж всичко да се нагласи.

За Германия и простотията - не знам как ще възприемеш нещата ти, но те предупреждавам, че е възможно сериозно да се разочароваш. Бях там 6 години и последните две не мислех за нищо друго, освен това как ще си събера багажа и ще се върна в България. И го направих. И не съжалявам. Простотията там се изразява по друг начин, иначе бъка от нея, а лицемерието и дистанцираните отношения (дори между приятели), които виждах навсякъде ме гнусяха далеч повече от селските прояви тук (поне разбирам кога някой не ме харесва и кога ме, предпочитам да ми го каже/покаже, вместо да ми се мазни, а същевременно да чака с нетърпение да му се махна от очите). Да не говорим за неподплатеното високомерие и съответно пренебрежение особено към Източна Европа, ограничеността им във всяко отношение и скучното им ежедневие. Не си мисли, че шансовете ти за хубава работа там са по-големи от тук - ти си винаги след една камара много по-тъпи от теб германци в листата на чакащите. Това е мое мнение от моя личен опит, съвсем е възможно просто да съм неподходяшщя човек за пребиваване в тая страна. Въпрос на лични възприятия може би. Съжалявам, че се получи малко оффтопик на оффтопика. :ninja:

#40 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 14 January 2009 - 23:30 PM

View PostДжуджето_GIMLY, on Jan 14 2009, 22:01, said:

Сега пък твърдиш, че трябва да има протест. Наистина не мога да разбера позицията ти.

Надявам се, че поне правиш разлика между двата вида протест за които говоря?
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users