Jump to content

Ходите ли на Църква?


77 replies to this topic

#21 Blacky

    Дунавски вълк

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1005 posts

Posted 22 август 2007 - 07:25

View PostIlith, on Aug 21 2007, 22:15, said:

Хъх - един приятел преди около сто години спал в двора на обзорската(мисля) църква и на сутринта влязъл вътре. Една монахиня го попитала кого търси там(той с пентаграм, обърнат кръст и тениска на Deicide) и нашият отговаря злобно: "ПОПА !"
"А защо Ви е ?"
"Да си поговорим за религия!"
но 'попа' така и не се появил...
...I can hear the silence,
see invisible emptiness...
Pasi Koskinen

#22 Enterfaith

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 28 posts

Posted 22 август 2007 - 10:09

Не се сещам някога да съм влизала в църква всъщност ,манастир да ,но църква... :blush:
И не защото имам някакви конкретни убеждения ,за или против ,а ,защото не съм поисквала да влизам. Религия има всеки човек сам за себе си ,но идеята за "стадото" ,която се прилага във всяка масова религия не е правилния начин. Да изживееш живота си прекланящ се и вярващ в нещо ,което дори не можеш да си представиш ,не ме примамва по никакъв начин. :o
А и не мисля ,че това е единствения начин да крепиш психиката си ,вярвайки в дори неконкретен образ.
Макар ,че наистина от към архитектурна гледна точка католиците са правили шедьоври , но и за това си има обяснение. При условие ,че по времето на налагане на вярата са влагани всички възможни средства в катедрали ...Но ,да ,красиво е. :wacko:

#23 Димо

    The Green Reaper

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 248 posts

Posted 22 август 2007 - 10:27

View PostGeddy, on Aug 20 2007, 15:43, said:

...и много потискащи и смачкващи психологически човека...това им е и целта де-да се почустваш нищожество пред бог

Напълно съм съгласен, но това се отнася за романския стил катедрали. Да, те са огромни, мрачни с по над метър дебели стени. Готическите обаче са далеч по-светли и приветливи (а и много красиви). Тяхното въздействие е по-скоро извисяващо :angel:
Иначе и аз като Сатира ходя от любопитство. B)

#24 tekumse

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 27 posts

Posted 24 август 2007 - 15:58

и аз ходя от любопитство, но въобще не ми действат депресиращо. Много обичам да слушам органи и на няколко малки места са ме оставяли да си поиграя.

#25 Code187

    Средник!

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 344 posts

Posted 25 август 2007 - 10:44

Ходя от любопитство, но паля и свещички и се моля, но не на боговете и светците по стените, а на моя собствен бог, който е в мен и в когото винаги съм вярвал. За архитектурата, като стилове и епохи не мога да говоря, но съм виждал изключителни неща из нашата мила родина. Последният манастри в който влизах беше Батошевския манастри близо до Севлиево. Невероятно красиво място и сякаш има някакъв дух на смирение и чистота. Строен е още през 11 век след което разрушен, и построен отново през 18 век. Запазени са типично византийският стил и орнаменти по външната фасада. Един от малкото такива в България.

P.S. О, мой боже, прави боже!
Не ти, що си в небесата,
а ти, що си в мене, боже -
мен в сърцето и в душата...
Христо Ботев - Моята Молитва
Rock n' Roll

#26 Svil

    кардинал

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 3368 posts

Posted 28 септември 2007 - 12:50

Аз съм атеист, но понякога на големи празници ходя. Не от вяра, а повече заради някаква традиция. Винаги паля по една свещичка за здравето на децата си и някои други близки хора.

#27 Blackiel

    Bastard

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 755 posts
  • Gender:Male
  • Location:Düsseldorf, DE

Posted 28 септември 2007 - 15:31

View PostCORPUS VILI, on Aug 19 2007, 21:33, said:

аз не... антихристка съм
Йееее това беше трю и куул :P
Колкото до темата не съм ходил около 6 години и нямам скоро намерение. Просто не вярвам.
\m/

#28 V.I.P

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 4 posts

Posted 07 октомври 2007 - 14:36

Мразя да влизам в църква и ми е изключително неприятно когато трябва да влезна заради нещо си. Най-мразя "сезона Великден" :D като вземат да ми пускат филми за Христос и разни проеврейски такива, като започнат едни стълпотворения пред църквите и всеки втори да ми вика "Христос возкресе" и ми идва да се гръмна. Много неприятна фраза, а пък отговора "Во истина возкресе" ми е най-неприятен. Всяка година имам сконфузни ситуации :D

#29 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 07 октомври 2007 - 14:53

View PostV.I.P, on Oct 7 2007, 15:36, said:

Мразя да влизам в църква и ми е изключително неприятно когато трябва да влезна заради нещо си. Най-мразя "сезона Великден" :D като вземат да ми пускат филми за Христос и разни проеврейски такива, като започнат едни стълпотворения пред църквите и всеки втори да ми вика "Христос возкресе" и ми идва да се гръмна. Много неприятна фраза, а пък отговора "Во истина возкресе" ми е най-неприятен. Всяка година имам сконфузни ситуации :D

Ти освен да мразиш, можеш ли нещо друго? :D
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#30 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 07 октомври 2007 - 15:01

View PostV.I.P, on Oct 7 2007, 15:36, said:

Най-мразя "сезона Великден" :D като вземат да ми пускат филми за Христос и разни проеврейски такива, като започнат едни стълпотворения пред църквите и всеки втори да ми вика "Христос возкресе" и ми идва да се гръмна.
True :D
На мен ми идва да гръмна "воскресниците", обаче :D

View PostV.I.P, on Oct 7 2007, 15:36, said:

Много неприятна фраза, а пък отговора "Во истина возкресе" ми е най-неприятен. Всяка година имам сконфузни ситуации :D
И аз - щото отговарям "Кой е младежът, аз познавам ли го?", а вече никой почти не помни оная реклама на "Своге Сушард" :wacko:
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#31 vancheto_flower

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 31 posts

Posted 07 октомври 2007 - 16:36

Цитат(V.I.P @ Oct 7 2007, 15:36 )
Мразя да влизам в църква и ми е изключително неприятно когато трябва да влезна заради нещо си. Най-мразя "сезона Великден" като вземат да ми пускат филми за Христос и разни проеврейски такива, като започнат едни стълпотворения пред църквите и всеки втори да ми вика "Христос возкресе" и ми идва да се гръмна. Много неприятна фраза, а пък отговора "Во истина возкресе" ми е най-неприятен. Всяка година имам сконфузни ситуации


Ти освен да мразиш, можеш ли нещо друго?


Хм, и на мен ми е интересно да разбера!?
Ами за да нямаш такива сконфузни ситуации НЕ влизай в църкви и НЕ гледай филми за Христос! Едва ли някой би те накарал на сила да направиш тези две неща! И какво толкова те дразнят гореспоменатите фрази, не мога да разбера!?

#32 Джуджето_GIMLY

    анонимен човеколюбец

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1378 posts
  • Gender:Male

Posted 07 октомври 2007 - 16:57

Аз не съм вярващ и не мразя християнството обаче и на мен ми е адски тъпо като се почне по Великден с това "Христос Возкресе" :D :D
Затова като подпочнат всички с това отвръщам нещо още по-тъпо от сорта на "И баница ли да омесЪ по случая" :D
Така де на тъп въпрос... :wacko:
Кироо, бегай оттука, оти че те изпапурчим с копачо!

#33 Nemesis

    Tormentor of Christian Souls

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 240 posts
  • Location:Where it's cold and it's dark ...

Posted 07 октомври 2007 - 19:10

Ххаха това не е въпрос. :D -_-
Every time this year

this dark fog will appear

up from the tombs it comes

to take one more life that

can be near ...

#34 Джуджето_GIMLY

    анонимен човеколюбец

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1378 posts
  • Gender:Male

Posted 07 октомври 2007 - 19:14

Ситуацията е подобна -_-
Кироо, бегай оттука, оти че те изпапурчим с копачо!

#35 Mermaid

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 33 posts

Posted 07 октомври 2007 - 19:26

Аз съм вярваща-православна християнка - всяка неделя когато имам възможност (защото често съм високо в планината или насред някое блато) присъствам на Светата Литургия, а ако съм у дома-замествам неделната служба с доброволно приготвяне на храна за бездомни.
Всеки сам намира за себе си силата, която го изпълва, тласка напред и го вдига на крака в нужда. Аз от много малка, без ничий натиск, сама открих за себе си, че това е Бог. Трудно може да се опише на атеист това, което изпитва вярващия когато прекрачи храма.
Много ме дразни в последните години факта, че духовниците спряха да служат всеки ден, особено в по-малки населени места, че са абсолютно незаинтересувани от духовното състояние и развитие на енориашите си, че ходят цивилни, че не дават личен пример и не просвещават, а точно обратното.
Но това е друга тема.
Най- ми е било странно какво успокоение намират хората, които палят свещ само когато я закъсат сериозно, но у тях няма грам вяра? Дори и да им се сбъдне това, за което се молят, вярата бързо отпада. А също и тези, които се редят на километрични опашки на Цветница, например, наспали са се до късно, пили са кафе, закусили са и са дошли да си купят върбова клонка от бабите пред храма. Те дори не са осветени. Отнасят ги до дома си и ги окачат някъде... Без дори да знаят защо. Може би не са те виновни. Но поне да се интересуват...
Общо взето, от многото ми "ходене на църква" оставам с впечатлението, че хората са твърде объркани и са повече суеверни, отколкото вярващи в Бог.

#36 vancheto_flower

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 31 posts

Posted 08 октомври 2007 - 09:13

Mermaid, браво на теб! Хубаво е, че все още има хора с толкова силна вяра. Аз също съм вярваща, но ходя рядко на църква. И май си права, че чак когато я закъсаме отиваме да запалим по една свещичка...
НО има и нещо друго - щом си вярваща, няма начин да не си чувала, че Христос е казал - Не е необходимо човек всеки път да се моли в храм, може да се помоли под едно дърво, но да го направи от сърце и с вяра в Бога! Съгласи се все пак, че не всички, които редовно ходят на църква са толкова вярващи...

#37 Mermaid

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 33 posts

Posted 08 октомври 2007 - 10:42

Ванче, благодаря! :lol:
Напълно съм съгласна с теб! Не отричам. Но всеки прави личен избор и всеки преценява доколко да лицемери със самия себе си.
Аз се отнасям с внимание към всеки когото мога да посъветвам с нещо или към всеки на когото мога да съм полезна по въпросите свързани с вярата. Никого не съдя и не "зарибявам" :blush:
Не съм и от фанатиците, които ми държат сметка каква музика слушам, как се обличам и как това е в противоречие с вярата. За мен не е.
Вярвам си тихо и кротко, следвам си духовния път, изпитвайки пълен душевен комфорт и както аз не преча на никого с нищо, така предпочитам и на мен да не пречат вярващи и невярващи като отида в храма.

#38 Aggressive Perfector

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 145 posts

Posted 08 октомври 2007 - 12:25

От близо две години не съм ходил на църква. Не виждам и причина да го правя. :blush:

Mermaid, поздрав с Deicide - Lunatic of God's Creation :lol:

#39 Nemesis

    Tormentor of Christian Souls

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 240 posts
  • Location:Where it's cold and it's dark ...

Posted 08 октомври 2007 - 12:30

View PostMermaid, on Oct 7 2007, 20:26, said:


които се редят на километрични опашки на Цветница, например, наспали са се до късно, пили са кафе, закусили са и са дошли да си купят върбова клонка от бабите пред храма. Те дори не са осветени. Отнасят ги до дома си и ги окачат някъде... Без дори да знаят защо. Може би не са те виновни. Но поне да се интересуват...
Да тука си мноого ама много права! Редят се опашки до навън, по двора и дори извън портите на църквата! Аз никога не си ги купувам, това все пак си е моя празник и адски много го уважавам този ден, всеки път ходим с майка ми и си чакаме реда за да влезем вътре и от там да си ни дадат :lol: :blush:
Every time this year

this dark fog will appear

up from the tombs it comes

to take one more life that

can be near ...

#40 Shadowfax

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 29 posts

Posted 08 октомври 2007 - 12:44

Quote

Общо взето, от многото ми "ходене на църква" оставам с впечатлението, че хората са твърде объркани и са повече суеверни, отколкото вярващи в Бог.

Напълно вярно.

И все пак аз съм на мнение, че всеки носи своята вяра в себе си и тя е нещо уикално. Независимо как я нарича, дори подсъзнателно човек отправя молитва към тази Сила. Във всеки е закодирано чувството, че има нещо по- висше от него. Поне така смятам.
Мразя фанатиците. Човек трябва да пази собствените си разбирания за себе си. Въобще - религия - говорим за нещо крайно абстрактно. Във всяко учение, създадено през вековете, всеки идеал има някаква истина, нещо полезно и много вярно, което те мотивира да бъдеш по- добър. Но това да вярваш сляпо в нещо и да се носиш по течението като отречеш всички други богове, вярвания и разбирания - това е демонстрация на глупаво и ограничено мислене.
Преди всичко човек трябва да цени и уважава не само собственото си мнение и разбирания, но и това на другите - да признава техния идеал, независимо дали го разбира или не. В крайна сметка всички сме хора, всички търсим някакво просветление или друга цел и сами избираме пътя, по който вървим. Налагането на собственото ти разбиране за религия, казвайки че то е Единственото и Истинското на другите е неправилно, поне според мен.
Също изказвам възмущението си спрямо половата дискриминация в религията и въобще. Християните например вярват, че изначалния грях е на жената, дошъл в света чрез Ева, и затова смятат всички жени за нещо по-слабо и низшо, само защото са се родили жени. Що за глупост?! Да не говорим за исляма - там пък още по-лошо - жената трябва да се крие, да мълчи, лишавана е от право на лична свобода векове наред. Била е робиня, стока. Притежание на някой мъж като крава или коза например.
Религията (или по- точно разбирането за религия и движещите я морални правила) е карала тези жени да се срамуват от себе си, че са жени. Да смятат тялото си за грешно, да са смирени и да не смеят да противоречат на един мъж например. Това е погрешно според мен. В наши дни е по- рядко срещана такава дискриминация, което е радващо. Но там където я има цари неправда. И тези хора, които не са съгласни с това - нека продължават да живеят като коне с капаци, нямам нищо против тях.
Доста се отплеснах, дано не съм ви отегчила.





3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users