Jump to content

"Sofia Rocks - 2013"26.07.2013 - Национален стадион "Васил Левски"


355 replies to this topic

#61 Joey

    Psychosocial

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 868 posts
  • Gender:Male
  • Location:Sofia

Posted 11 October 2012 - 19:50 PM

View PostSatyr, on 11 October 2012 - 19:46 PM, said:

И това е едностранно, но и другого е едностранно. Смяната на мястото на провеждане на концерта на Moonspell беше форсмажорна (слагане на седалки в "Blue Box"), отдапането на Godsmack също беше форсмажор - забовялане на Съли Ерна и отмяна на цялото оставашо турне.


Godsmak не са единствен хедлайнър, хедлайнерът, ако трябва да определим такъв, бяха Guns. Основното перо е хонорарът на 12-те групи. Продължаваш да разсъждаваш едностранно, защото не знаеш какви са приходите. Ако фестиватъл е на загуба? Ако е на загуба с тези продажби, все едно дали свирят и 12-те групи или 9-те, които свириха? Отпадането на трите намалява загубата, но не я превръща в печалба. Тц, тове не е разкош :no:

Говориш като запознат с финансовия резултат на Sofia rocks 2012, може би г-н Петров ти е споменал нещо?! :)

Insane in my brain

#62 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7523 posts

Posted 11 October 2012 - 19:55 PM

Нито той, нито друг ми е споменавал цифри. По косвени признаци, което не е особено трудно, съдя, че е по-вероятно целият "гешефт", или както там искате да го наричаме, да е бил на загуба. Нямам идея от какъв порядък. И, повтарям, - отпадането на трима изпълнители може да е било облекчение, но не било и разкош в никакъв случай.
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#63 Тигър

    кардинал

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1992 posts
  • Gender:Male

Posted 11 October 2012 - 20:00 PM

View PostSatyr, on 11 October 2012 - 19:39 PM, said:

Хм, не, не ти пречи, защото реално точно това се случва. Билетът за "Сонисфиър" се заменя за билет за "София Рокс" и тъй като първият е по-скъп, той вече важи за двама, т. е. ето го доплащането на разликата.
Това не е доплащане на разликата, понеже разликата е по-малка от цената на втория билет, освен това концертът в конкретния случай не би бил по мой избор. Под "доплащане на разликата" имах предвид ситуация, при която връщам този билет за сто лева и в замяна получавам онзи билет за седемдесет плюс оставащите трийсет. Напълно хипотетично и с хипотетични цифри.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

#64 Joey

    Psychosocial

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 868 posts
  • Gender:Male
  • Location:Sofia

Posted 11 October 2012 - 20:01 PM

Е и аз също по коствени призници, съдя че след отпадането на Godsmack, един доста сериозен хонорар, може би 6 цифрен и два по-малки, профита са го позакърпили. Все пак няма оттеглил се рекламодател и т.н. Сериозен удар по приходите няма, но по разходите е спестено едно голямо перо, не е като да не е поне близо до разкош.

Insane in my brain

#65 maddrum

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 4 posts

Posted 11 October 2012 - 20:07 PM

View PostSatyr, on 11 October 2012 - 19:55 PM, said:

Нито той, нито друг ми е споменавал цифри. По косвени признаци, което не е особено трудно, съдя, че е по-вероятно целият "гешефт", или както там искате да го наричаме, да е бил на загуба. Нямам идея от какъв порядък. И, повтарям, - отпадането на трима изпълнители може да е било облекчение, но не било и разкош в никакъв случай.

Пич, в България само бензиностанциите работят на загуба. Дай да спрем с тия приказки тип правим го за феновете, работим на загуба и тн. Отношението на БЕКовете към феновете е критично зле! Иначе за миналогодишния СОфия Рокс, нямам мнение - не посещавам концерти на тиранозаври.

#66 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7523 posts

Posted 11 October 2012 - 20:12 PM

View PostТигър, on 11 October 2012 - 20:00 PM, said:

Това не е доплащане на разликата, понеже разликата е по-малка от цената на втория билет, освен това концертът в конкретния случай не би бил по мой избор. Под "доплащане на разликата" имах предвид ситуация, при която връщам този билет за сто лева и в замяна получавам онзи билет за седемдесет плюс оставащите трийсет. Напълно хипотетично и с хипотетични цифри.
Такава опция - връщане на билета, взимане на друг, и връщане на разликата в пари обаче не се предлага. Да се превърне един билет от 150 лв. в два от 75 лв. пак е вид доплащане.

View Postmaddrum, on 11 October 2012 - 20:07 PM, said:

Пич, в България само бензиностанциите работят на загуба. Дай да спрем с тия приказки тип правим го за феновете, работим на загуба и тн.
Пич, ти тук се изказа като Лили Иванова на концерт :D Честно. Не е коректно аз да разкривам каквото и да било, просто намери някой промоутър, може и да е от тези, които правят концерти за по 200 души макс. и го попитай винаги ли е на печалба. Моля.

View Postmaddrum, on 11 October 2012 - 20:07 PM, said:

Отношението на БЕКовете към феновете е критично зле!
Това не е, което коментирам в момента, а е нещо, заради което самият аз съм ги критикувал.

View PostJoey, on 11 October 2012 - 20:01 PM, said:

Е и аз също по коствени призници, съдя че след отпадането на Godsmack, един доста сериозен хонорар, може би 6 цифрен и два по-малки, профита са го позакърпили. Все пак няма оттеглил се рекламодател и т.н. Сериозен удар по приходите няма, но по разходите е спестено едно голямо перо, не е като да не е поне близо до разкош.
Добре. Процентно според теб какъв процент от бюджета на този фестивал са били хонорарите на трите групи? Приблизително.
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#67 stivan

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 137 posts
  • Gender:Male

Posted 11 October 2012 - 20:32 PM

View PostSatyr, on 11 October 2012 - 16:00 PM, said:

Ето на - трябва да уточним разбиранията си за осиране.
А какво беше осирането 2011-а на феста с Джудас и Уайтснейк, че и там съм забравил?
Нямаше екрани и поне половината от присъстващите бяха само слушатели.
"Металистите - това е най-развитата и напредничава класа и никой не може да отрича, че тъкмо те са предния отряд на целия пролетариат. (В.И.Ленин,"Събрани съчинения", том 24)"

#68 Joey

    Psychosocial

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 868 posts
  • Gender:Male
  • Location:Sofia

Posted 11 October 2012 - 20:32 PM

View PostSatyr, on 11 October 2012 - 20:12 PM, said:


Добре. Процентно според теб какъв процент от бюджета на този фестивал са били хонорарите на трите групи? Приблизително.

15-20%, което не е малко. За хонорара на Godsmack знам от добър източник, че не е малък.......

Edited by Joey, 11 October 2012 - 20:37 PM.


Insane in my brain

#69 Тигър

    кардинал

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1992 posts
  • Gender:Male

Posted 11 October 2012 - 20:35 PM

View PostSatyr, on 11 October 2012 - 20:12 PM, said:

Да се превърне един билет от 150 лв. в два от 75 лв. пак е вид доплащане.
Ситуацията, обаче, не беше такава, понеже еквивалентните билети за "София Рокс", макар и на осезаемо по-ниска цена, не бяха чак два пъти по-евтини от тези за "Сонисфиър". Не помня точните цифри, обаче, ако не бъркам, един билет за "Сонисфиър" беше с около трийсет процента по-евтин от два редовни за "София Рокс". Което е доста осезаемо, всъщност, и именно затова се появиха хора, търсещи да купят билети за провален фестивал, за да минат тънко за непроваления.

Затова и предложих компенсацията, която предложих - с нея ти се дава някакво удобство при закупуване на друг билет, но не прави така, че, един вид, да си хванал далаверата.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

#70 Joey

    Psychosocial

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 868 posts
  • Gender:Male
  • Location:Sofia

Posted 11 October 2012 - 20:35 PM

View PostJoey, on 11 October 2012 - 20:32 PM, said:

15-20%, което не е малко. За хонорара на Godsmack знам от добър източник, че не е малък.......


Insane in my brain

#71 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 11 October 2012 - 20:37 PM

View PostSatyr, on 11 October 2012 - 19:46 PM, said:

И това е едностранно, но и другого е едностранно. Смяната на мястото на провеждане на концерта на Moonspell беше форсмажорна (слагане на седалки в "Blue Box"), отдапането на Godsmack също беше форсмажор - забовялане на Съли Ерна и отмяна на цялото оставашо турне.

Абсолютно съм съгласен, че заболяването на Съля е форсмажор. Би било глупаво да се обвинява промоутъра, че някоя група отменя участие. НО. Когато рекламираш съответната група като хедлайнер на цял ден, независимо кой е реалният хедлайнер на фестивала, правата потребителска логика е да смяташ този ден за провален и да възстановиш парите за билетите на този, който пожелае. Ерго, аз съм убеден, че сравнително малко фенове на Godsmack щяха да върнат билетите си при създалата се ситуация. Болшинството щяха все таки да предпочетат да посетят концерта. Така че Петров нямаше да минимизира печалбата си чак толкоз много, ако беше решил да постъпи коректно. А щеше да спечели респект и добро реноме. Но това "реноме" не се яде, пие и чука, нали...

Quote

Godsmak не са единствен хедлайнър, хедлайнерът, ако трябва да определим такъв, бяха Guns. Основното перо е хонорарът на 12-те групи. Продължаваш да разсъждаваш едностранно, защото не знаеш какви са приходите. Ако фестиватъл е на загуба? Ако е на загуба с тези продажби, все едно дали свирят и 12-те групи или 9-те, които свириха? Отпадането на трите намалява загубата, но не я превръща в печалба. Тц, тове не е разкош :no:

Това щеше да е напълно вярно, ако не съществуваха науките икономика и най-вече статистика. Ако бизнес се правеше на сляпо. А това не е така. Петров е отдавна в бранша и познава движенията и тенденциите. Прекрасно знае колко е потенциалната публика на Guns у нас, колко на Godsmack, колко на Iggy и прочие. Ти също го знаеш, аз също.
Има един термин в дисциплината "Финанси на фирмата", наречен "норма на печалба". У нас този коефициент е много по-висок, отколкото средно по света. Ако средният му процент в нормалните икономики е 20%, у нас, заради:

- сивата икономика,
- примитивната законова база,
- селяндурската народопсихология,
- нископлатената и нискоквалифицирана работна ръка,
- криенето на обороти и данъци,
- ниската потребителска култура на населението,

...реално е над 40-50%. Значи смятай, че BEC са ценообразували така, че да са на печалба и при запъленен половин капацитет на стадиона. А това при хедлайнер Guns N Roses, като се сещаш, е абсолютно предрешено. Всичко останало идва в плюс. Цял ден се насочва само в раздел "приходи", като в раздел "разходи" там тежат само режийни.
-----------------------------------------
Слушай силно!

#72 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7523 posts

Posted 11 October 2012 - 20:43 PM

View Poststivan, on 11 October 2012 - 20:32 PM, said:

Нямаше екрани и поне половината от присъстващите бяха само слушатели.
Ако приемаш това за осиране, съгласен съм. Обаче, ако тръгнем така, то в България 99% от всички фестове, концерти и др. подобни са били осрани :(

View PostJoey, on 11 October 2012 - 20:32 PM, said:

15-20%, което не е малко. За хонорара на Godsmack знам от добър източник, че не е малък.......
Бъркаш, и то с много. Не повече от 10%, а може би и 5%. Разходите за едно такова събитие са огромни - наем на стадион, охрана, сцена и озвучаване, тоалетни ако щеш, кетъринг, бекстейдж, логистика, настаняване на групите и т. н. И накрая - прибиране и раздигане на целия салтанат. Минах покрай стадиона два дни след края на фестивала. Вреше и кипеше от работници, които раздигаха и откарваха какво ли не. Бяха десетки, ако не е и стотици. Те не работят без пари. И кой знае какво още... Само някой, който е правил такова мащабно събитие, знае.
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#73 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7523 posts

Posted 11 October 2012 - 20:54 PM

View Postviolator, on 11 October 2012 - 20:37 PM, said:

Да, ама не. Ще ти цитирам разговор между мен и Петров:
Той: - Според теб, ако поканя еди-коя-си група, колко хора ще дойдат само заради нея.
Аз: - Не повече от 2000, но да знаеш, че по никакъв начин не си залагам главата на подобен род прогнози.
Той: - Естествено. Ти, ако можеше да ми прогнозираш с точност, отдавна да съм те взел на работа при мен и да съм те позлатил.
Край на цитата.
Отпада ти твърдението, че аз, ти, Петров или който и да е много добре знае колко хора ще събере някое събитие. И колкото по-голямо е събитието, толкова по-неточна е прогнозата. Особено на фестивал с 12 разностилови групи. Точно според науката статистика.

Отпада ти и доводът за сивата икономика, защото сива икономика (укриване на приходи) на концерт може да има само по два начина: Да се продават билети, приходите от които се укриват и да се прибират пари от спонсори без договор и фактура.
Както знаем - всички билети за "София Рокс" минаваха през "Евентим". Няма как да се укрият.
Няма спонсор, който да даде пари на ръка за такова събитие, без да си го отчете като разход. И т.н.
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#74 stivan

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 137 posts
  • Gender:Male

Posted 11 October 2012 - 21:21 PM

View PostSatyr, on 11 October 2012 - 20:43 PM, said:

Ако приемаш това за осиране, съгласен съм. Обаче, ако тръгнем така, то в България 99% от всички фестове, концерти и др. подобни са били осрани :(
Не може да сравняваш стадионен фест с 20000 и плюс зрители с всички останали концерти и "фестчета",провеждащи се в залички и физкултурни салони.Истината е,че П.П. се направи на тарикат и си спести разходите за камери и екрани.
"Металистите - това е най-развитата и напредничава класа и никой не може да отрича, че тъкмо те са предния отряд на целия пролетариат. (В.И.Ленин,"Събрани съчинения", том 24)"

#75 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 11 October 2012 - 21:31 PM

View PostSatyr, on 11 October 2012 - 20:54 PM, said:

Той: - Естествено. Ти, ако можеше да ми прогнозираш с точност, отдавна да съм те взел на работа при мен и да съм те позлатил.

Това ми звучи повече като търсене на врачка, а не на специалист. А нали знаеш какво мисля за хора, които се осланят и вярват на врачки, Богове, пророци, духове и прочие суеверия...

Лично аз следя внимателно, отблизо и ангажирано концертния живот в България от 1998-99 г. И по-точно от първите наистина сериозни чуждестранни концерти у нас (Sting в НДК, Yes в Зимния дворец, Deep Purple в София и Варна, Page&Plant в Зимния дворец, Metallica в Пловдив, TOTO в НДК)...и смея да твърдя, че един-единствен път съм грешил капитално в преценката си за посещаемостта на даден концерт. В момента наистина не мога да се сетя точно за кой, но имаше такъв. Един. От двеста. Като се сетя, ще го напиша. И той май беше поп концерт, не рок...
И това съвсем не е единственото ми достойнство! :blush: Винаги съм подозирал, че заслужавам позлатяване.Posted Image
-----------------------------------------
Слушай силно!

#76 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7523 posts

Posted 11 October 2012 - 21:44 PM

View Poststivan, on 11 October 2012 - 21:21 PM, said:

Не може да сравняваш стадионен фест с 20000 и плюс зрители с всички останали концерти и "фестчета",провеждащи се в залички и физкултурни салони.Истината е,че П.П. се направи на тарикат и си спести разходите за камери и екрани.
Не го и правя. Казвам, че ако неща от този род ги смятаме за осиране, почти всеки концерт ще е осран. Всеки фестивал в Каварна ще е осран заради малкото тоалетни (тук и буквално, ха-ха), всеки "Спирит ъф Бъргъс", защото звукът от една сцена влиза в друга и т.н., и т. н. А че на стадионен концерт с повече от 5000 души публика екраните са задължителни, съм абсолютно съгласен.

View Postviolator, on 11 October 2012 - 21:31 PM, said:

А в какъв процент варират прогнозите ти? Сериозно питам, не те бъзикам. Почти всеки, пищещ в този форум, може да превдиди една група дали е за "Блу Бокс", "Христо Ботев", "Академик" или "В. Левски". Но говорим вече за по-тънки разлики, които при концертно планиране са много важни. Разлики като дали ще са 20 000 или 25 000 души. Ако успяваш с такава точност - направо казвам на Петров да взима мене, пък аз ще питам теб :D
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#77 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 11 October 2012 - 22:02 PM

View PostSatyr, on 11 October 2012 - 21:44 PM, said:

А в какъв процент варират прогнозите ти? Сериозно питам, не те бъзикам.

Зависи от съотношението между отпечатаните покани и общия брой продадени билети. ;)

За концерта на Status Quo например последният е над 50%. B) Как да врачуваш на спокойствие!? :mamba:
-----------------------------------------
Слушай силно!

#78 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7523 posts

Posted 11 October 2012 - 22:11 PM

Бягаш по тъчлинията ;)
Поканите в случая не влияят, защото те са следствие от слаби продажби. А слабите продажби са това, което трябва да познаеш, не какви последствия ще има. Може и в последния момент да решат да пускат без пари всички, които са в градинката пред НДК, и залата да се пръска по шевовете. Съвсем не се иска това да пророкуваш :no:
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#79 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 11 October 2012 - 22:24 PM

View PostSatyr, on 11 October 2012 - 22:11 PM, said:

Бягаш по тъчлинията ;)
Поканите в случая не влияят, защото те са следствие от слаби продажби. А слабите продажби са това, което трябва да познаеш, не какви последствия ще има. Може и в последния момент да решат да пускат без пари всички, които са в градинката пред НДК, и залата да се пръска по шевовете. Съвсем не се иска това да пророкуваш :no:

Това важи в случаите, когато няма нито един спонсор, дарител, спомоществувател или някаква друга сива схема. Не е тайна, че много концерти се използват за източване на /държавни, общински или частни/ фирмени средства чрез трети лица срещу комисиона. И тук приходите от билети не играят особена роля.
Бил съм на концерти, за които на нас - katehizis.com, медия с реноме, посещавана от хиляди, отразяваща моментално, сериозно, адекватно и в пъти по-обстойно от който и да било друг, са отказани покани (че понякога дори и акредитации), ...на които съм се засичал с по няколко познати, нямащи нищо общо с музиката, журнализма и дори с организатора, които са влезли с покани. Това не е ходене по тъчлинията, това е пародия на концертен бизнес.
Аз, за жалост, съм адски наблюдателен и на Sofia Rocks 2012 през цялото време в очите ми се набиваха хора с покани. От тези - които са за вратовете. Говоря за десетки, буквално стотици хора във front of stage сектора /не, изобщо не става въпрос за staff и security/. Всичките да са били "преса"? Ала-бала. Нали видяхме после отразяването - в не повече от пет медии,
Това изобщо не е нормално. :no:
-----------------------------------------
Слушай силно!

#80 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 11 October 2012 - 22:26 PM

View Postviolator, on 11 October 2012 - 21:31 PM, said:

следя внимателно, отблизо и ангажирано концертния живот в България от 1998-99 г.
.................................................................
Deep Purple в София и Варна

What!? :rolleyes:
I don't know how I managed it...





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users