Jump to content

Muse – муза, революция, или шибана претенция?културна дискусия


263 replies to this topic

#81 HeathenHeart

    The Art of Lore

  • Тамплиeри
  • PipPipPipPipPip
  • 2134 posts
  • Gender:Female

Posted 29 август 2012 - 19:22

View PostStavrogin, on 29 август 2012 - 19:18 , said:

oт най-тънките психолзи си, не ще и дума, аз съм сигурен, че пък теб музиката не те е прегръщала никога, но това е основание да гръмнеш само себе си от отчаяние, ама едва ли ще имащ този кураж
Аз пък мисля, че това вече е извън добрия тон. <_<
Hedniska Blod

#82 Stavrogin

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 283 posts
  • Gender:Male

Posted 29 август 2012 - 19:25

View Postman on a mission, on 28 август 2012 - 05:10 , said:

Stavrogin - The Who със сигурност са една от най-влиятелните групи в цял свят и определено са произвели някаква форма на "революция".Признай го поне от исторически гледен план!
О, признавам го, но това не значи, че трябва да съм сляп за това че в музикално отношение често са доста посредствени.

#83 Stavrogin

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 283 posts
  • Gender:Male

Posted 29 август 2012 - 19:27

View PostHeathenHeart, on 29 август 2012 - 19:22 , said:

Аз пък мисля, че това вече е извън добрия тон. <_<
Аз пък мисля, че това трябваше първо да го отбележиш за колегата, провокирал цитирания от теб мой пост.

#84 HeathenHeart

    The Art of Lore

  • Тамплиeри
  • PipPipPipPipPip
  • 2134 posts
  • Gender:Female

Posted 29 август 2012 - 19:36

View PostStavrogin, on 29 август 2012 - 19:27 , said:

Аз пък мисля, че това трябваше първо да го отбележиш за колегата, провокирал цитирания от теб мой пост.
Прочети отново неговото и твойто изказване и сам направи разликата.
Като цяло се включваш главно да обиждаш хората и да се правиш на последна инстанция.
Hedniska Blod

#85 Тигър

    кардинал

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1990 posts
  • Gender:Male

Posted 29 август 2012 - 19:42

View PostYanni, on 29 август 2012 - 17:50 , said:

И какво значение би имало мнението на въпросния професионален музикант? Ако ти каже, че Белами и компания са страховити музиканти, ще започнеш ли да ги харесваш? Разбира се, че не. Но то не е и необходимо да ги харесваш. Не са за теб, не ти импонират, точка по въпроса. Не разбирам защо вече не знам колко пъти държиш да обясниш на всички колко много не харесваш MUSE...? Mи ОК, ясно. И това е напълно нормално, уверявам те.
На професионални музиканти спрях да се доверявам горе-долу когато аз самият натрупах опит в аматьорското - и не особено кадърно, впрочем - свирене на китара. Останах с впечатлението, че колкото и добър да е професионалният музикант в това, което прави, в крайна сметка мнението му по отношение на музиката, точно както и на пълния лаик, е формирано от лични предубеждения, вкусове и субективни схващания.
Естествено, по отношение на чисто техническите аспекти на изпълнението мнението на човек, занимавал се с музика, има много по-голяма тежест - говоря за неща като неритмично свирене, глъхнещи тонове, фалшиво пеене и така нататък - и това, всъщност, хич не е малко. Но, убеден съм, Muse проблеми в това отношение нямат, или поне не повече от коя да е нормална група.

На мен, лично, не ми харесват почти изобщо, макар че олимпийската им песен ми допадна в някаква степен. От прочетеното в темата за турнето им и други теми из форума съм останал с впечатление, че тази група черпи идеи от къде ли не - от Скрилекс, през Фреди Меркюри та чак до Бетовен - и, честно казано, подозирам, че това е една от причините да не ми допадат. Другата е - и по-важната - е, че, всъщност, не съм особено широко скроен по отношение на музикалните си предпочитания. Това си е мой проблем, де.

Нещо, което ме дразни, обаче, по отношение на тази група, е категоричният отказ на феновете й да видят дори отсянка на нещо негативно за нея, както и изпадането във витиеватости и като цяло склонността към претенциозничене. Колкото и добра да е групата в това, което прави, все още е далеч от влиянието и позициите, които й се приписват, и дали ще ги стигне изобщо не се знае. Надявам се да не засегна някого с тези думи и ако се получи така, извинявам се.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

#86 Valtyr

    Artisan ov War

  • Отлъчени
  • PipPipPip
  • 380 posts
  • Gender:Male
  • Location:At The Left Hand Ov God

Posted 29 август 2012 - 20:45

View PostYanni, on 29 август 2012 - 17:50 , said:

И какво значение би имало мнението на въпросния професионален музикант? Ако ти каже, че Белами и компания са страховити музиканти, ще започнеш ли да ги харесваш? Разбира се, че не. Но то не е и необходимо да ги харесваш. Не са за теб, не ти импонират, точка по въпроса. Не разбирам защо вече не знам колко пъти държиш да обясниш на всички колко много не харесваш MUSE...? Mи ОК, ясно. И това е напълно нормално, уверявам те.

Нормално е, нали? Да, защото предполагам, че тъп "мъгъл" като мен не може да оцени изяществото на богопомазаната група Muse, нали така? А защо намесвам професионални музиканти ли? Ами, заради феновете на групата, защото съм се начел на "невероятни творби", "уникална музика", "страхотен талант"," никой друг не би могъл да измисли подобни композиции, освен Мarillion, които са бла бла бла...". Аз никога няма да харесам Muse, та ако ще и Моцарт да се завърне от Отвъдното и да ми каже колко са велики. Просто искам наистина да се убедя във възвеличаваните музикални възможности на групата, защото подобни приказки са ми бутафорни, а са изказвани с претенция за пълна истина. И тук не говоря за това колко много не ги харесвам, а по-скоро питам за каква революция си говорим под марката Muse. Не знам защо не е станало ясно...

View PostТигър, on 29 август 2012 - 19:42 , said:

Нещо, което ме дразни, обаче, по отношение на тази група, е категоричният отказ на феновете й да видят дори отсянка на нещо негативно за нея, както и изпадането във витиеватости и като цяло склонността към претенциозничене. Колкото и добра да е групата в това, което прави, все още е далеч от влиянието и позициите, които й се приписват, и дали ще ги стигне изобщо не се знае. Надявам се да не засегна някого с тези думи и ако се получи така, извинявам се.

Ето, това е самата истина. Всъщност проблемът не е толкова много в самата група, колкото в приказките за нея. Аз много харесвам работата на Варг Викернес, който не веднъж е бил новатор в един доста консервативен жанр. Ако аз заявя тържествено, че Викернес е гениален композитор, който е недооценен и че трябва да си много зле със слуха, за да не можеш да се изгубиш в прекрасните му композиции, само си представям какво ме чака. Но за Muse даже и тези суперлативи са недостатъчни. Претенция, да- на тези, които са върли почитатели на групата. Нищо повече.
NO SINGLE BOOK WERE BEHELDEN BY ME
OH, NO QUESTION I CANNOT DO ANSWER
ONLY ONE SINGLE LAMP DO SHOW ME THIS WAY
AND THAT IS THE EYE OF SATAN!

#87 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 29 август 2012 - 21:24

Quote

Аз много харесвам работата на Варг Викернес, който не веднъж е бил новатор в един доста консервативен жанр. Ако аз заявя тържествено, че Викернес е гениален композитор, който е недооценен и че трябва да си много зле със слуха, за да не можеш да се изгубиш в прекрасните му композиции, само си представям какво ме чака.

Човече, мисля си, че преди да пуснеш Muse на роднината си, дето е диригент на оркестъра на армията, трябва да използваш случая и да му вкараш и един тучен Burzum за мнение. И ако имаш камера под ръка трябва да го снимаш докато слуша Варгя как забива, защото физиономията му в този момент ще е безценна. :yes:
-----------------------------------------
Слушай силно!

#88 HeathenHeart

    The Art of Lore

  • Тамплиeри
  • PipPipPipPipPip
  • 2134 posts
  • Gender:Female

Posted 29 август 2012 - 21:34

^^Никаква революция няма в музиката на Muse. Обединяват елементи, вече изсвирени от други, както болшинството групи от по-новите поколения. Правят го по-добре от някои, но по-зле от други. Не виждам с какво са толкова изключителни. За мен Muse са неутрални, не са ми неприятни, но и не намирам за какво да се прехласвам по тях.
Ама едва ли не цялото общество било недозряло за таланта им - ми не, просто няма за какво толкова да дозрява. Само няколко върли фенове на Muse вдигат излишен шум, без да помислят, че като нещо се натрапва, по-скоро отблъсква, отколкото привлича.
Аз писах в една тема, че винаги съм слушала и по нещо от прогресива. Откакто пиша активно в този форум, това става все по-малко и по-малко, именно благодарение на непрекъснатото величаене и натрапване на този стил.
Hedniska Blod

#89 incarnate

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 427 posts
  • Gender:Male

Posted 29 август 2012 - 21:44

^^И от мен един салют за Burzum, особено за Filosofem, който беше част от моята деветдесеттарска скандинавска мания. :worship:

Въпрос към @stavrogin: наистина ли смяташ, че една група заслужава да й се обърне внимание само ако е съставена от музикални виртуози? Защото това беше комай най-категорично и ясно артикулираната теза дотук в тази тема.

Ако питаш мен, това е несериозна теза. Слушал съм доста виртуози, чиито способности куцат в композирането и въобще създаването на завършен музикален продукт. Обратното също е валидно – музиканти със спорни изпълнителски способности но могъщ креативен талант създават шедьоври.
Така мисля аз. Ти би могъл да ме обориш.
...And through the window in the wall
Comes streaming in on sunlight wings
A million bright ambassadors of morning
And no one sings me lullabies
And no one makes me close my eyes
So I throw the windows wide
And call to you across the sky

#90 Valtyr

    Artisan ov War

  • Отлъчени
  • PipPipPip
  • 380 posts
  • Gender:Male
  • Location:At The Left Hand Ov God

Posted 29 август 2012 - 23:00

View Postviolator, on 29 август 2012 - 21:24 , said:

Човече, мисля си, че преди да пуснеш Muse на роднината си, дето е диригент на оркестъра на армията, трябва да използваш случая и да му вкараш и един тучен Burzum за мнение. И ако имаш камера под ръка трябва да го снимаш докато слуша Варгя как забива, защото физиономията му в този момент ще е безценна. :yes:

Няма защо да му го пускам. Ясен е отговорът- блек метълът се основава на простотата и неслушаемостта, затова се е запазил от широка популяризация. Съвършено ясно ми е какво е мнението на болшинството, пък и аз самият никога не бих претендирал за такова нещо, защото съм достатъчно трезво мислещ, за да не го направя. Пък и да не си виртуозен музикант си е trve!!! :D
Мислех да напиша нещо, но ми се стори обидно и се отказах. И въпреки това последният пост на НeathenHeart ме окуражава. Да, и при мен е така. Преди просто не харесвах прогресива, не го и познавах толкова много. Но с годините и натрупването на музикална култура, все повече се отвращавам от това, което представляват тези групи и това, което техните фенове си мислят за тях. Ако не бяха "сърцераздирателните" излияния на някои хора, може би и Muse нямаше да ми се струват чак пък толкова свръх неприятни. Въпрос на нагласа- елементарна психология. Тази погнуса от празните претенции дори ме отблъсна от една моя любима група- Enslaved, дори и да знам, че те чувствително се различават от това, което ме вбесява понякога. От личен опит знам, че във всяка тема има по един лош герой, който бива оплюван. Сега този лош герой съм аз. Но какво да се прави? Абсолютен Курзум...
NO SINGLE BOOK WERE BEHELDEN BY ME
OH, NO QUESTION I CANNOT DO ANSWER
ONLY ONE SINGLE LAMP DO SHOW ME THIS WAY
AND THAT IS THE EYE OF SATAN!

#91 HeathenHeart

    The Art of Lore

  • Тамплиeри
  • PipPipPipPipPip
  • 2134 posts
  • Gender:Female

Posted 29 август 2012 - 23:17

View PostValtyr, on 29 август 2012 - 23:00 , said:

Тази погнуса от празните претенции дори ме отблъсна от една моя любима група- Enslaved, дори и да знам, че те чувствително се различават от това, което ме вбесява понякога.
Бива ли такова нещо! Сега напиши Equilibrium и Vintersorg, и в знак на протест ще взема да слушам Muse. :lol2:
Hedniska Blod

#92 Valtyr

    Artisan ov War

  • Отлъчени
  • PipPipPip
  • 380 posts
  • Gender:Male
  • Location:At The Left Hand Ov God

Posted 29 август 2012 - 23:28

^^

View PostValtyr, on 29 август 2012 - 23:00 , said:

дори и да знам, че те чувствително се различават
!!!!!

Така като се замисля... Jordpuls и Orkan още не съм ги чул от страх. Виждаш ли какво е влиянието им върху моята психика! :D Предпочитам да си живея в гората и да си слушам Till Fjäll. :)
NO SINGLE BOOK WERE BEHELDEN BY ME
OH, NO QUESTION I CANNOT DO ANSWER
ONLY ONE SINGLE LAMP DO SHOW ME THIS WAY
AND THAT IS THE EYE OF SATAN!

#93 wolfy

    кардинал

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1086 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Mother Nature

Posted 29 август 2012 - 23:53

Много вE моля да не се карате. За мен има истина в думите на Valtyr и HeathenHeart, горе-долу виждам нещата като тях, не само за Muse, но и за прогресива... като цяло. От друга страна опоненти, като violator и Яни (за когото не разбрах точно бъзика ли се или не по темата хаха) са хора с изключителна музикална култура, чиито мнения много ценя и когато напишат нещо съм по-склонен да помисля по въпроса... Имам удоволствието да ги познавам и двамата още от стария форум, а violator-a както слуша и знае прогресива, така куфее на Marduk :D Но първият им концерт беше наистина смазващ, а и мястото от което наблюдавахме си беше царско :king2: Както и да е, мисълта ми беше, че не бих искал да видя как от спора се ражда кавга, довеждаща до по-сериозни неща, като "няма да пиша повече тук, **** съм го... " и ще използвам случая да ви предложа да направим една форумна сбирка в удобно за всички време и на приятно място - нещо, което преди беше традиция, но с годините се промени... Ще ми се да се видя и с Дуенде, Сатир, Змея и с доста други хора. Помислете върху това и ако има желаещи, ще направим една тема, където да уточним подробностите :)

Edited by wolfy, 29 август 2012 - 23:55 .

Non Nobis Domine, Non Nobis... Sed Nomini Tuo Da Gloriam!

#94 HeathenHeart

    The Art of Lore

  • Тамплиeри
  • PipPipPipPipPip
  • 2134 posts
  • Gender:Female

Posted 30 август 2012 - 00:11

View PostValtyr, on 29 август 2012 - 23:28 , said:

Така като се замисля... Jordpuls и Orkan още не съм ги чул от страх. Виждаш ли какво е влиянието им върху моята психика!
Поправи бързо тази грешка, добави и Urd на Borknagar за подобряване на психическото състояние. :lol2:
Hedniska Blod

#95 Joey

    Psychosocial

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 868 posts
  • Gender:Male
  • Location:Sofia

Posted 30 август 2012 - 07:38

View PostStavrogin, on 29 август 2012 - 19:18 , said:

oт най-тънките психолзи си, не ще и дума, аз съм сигурен, че пък теб музиката не те е прегръщала никога, но това е основание да гръмнеш само себе си от отчаяние, ама едва ли ще имащ този кураж

О прегръща ме всеки ден и много се обичаме, а аз виждам, че си от дебелите прихолози. Ще спра дотук..........

Insane in my brain

#96 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 30 август 2012 - 08:08

View PostHeathenHeart, on 29 август 2012 - 21:34 , said:

Ама едва ли не цялото общество било недозряло за таланта им - ми не, просто няма за какво толкова да дозрява. Само няколко върли фенове на Muse вдигат излишен шум, без да помислят, че като нещо се натрапва, по-скоро отблъсква, отколкото привлича.
Аз писах в една тема, че винаги съм слушала и по нещо от прогресива. Откакто пиша активно в този форум, това става все по-малко и по-малко, именно благодарение на непрекъснатото величаене и натрапване на този стил.
Това нещо го пиша в този и предишния форум от.... Я да видим... Хм, май станаха вече около 9 години. :yes:

View Postwolfy, on 29 август 2012 - 23:53 , said:

Яни (за когото не разбрах точно бъзика ли се или не по темата)
Той само поясни от коя страна на дъгата е. :secret:
I don't know how I managed it...

#97 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 30 август 2012 - 08:24

Далеч съм от мисълта да генерализирам. Принципно съм крайно скептичен по отношение на подобни класации. Споделям това защото става дума за реномирано музикално списание и извадката представлява вот на 500 000 души. Има твърде интересни имена в списъка...

http://www.nme.com/news/muse/65720
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#98 whiplash159

    The Grim Squeaker

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2592 posts
  • Gender:Male
  • Location:Ankh-Morpork

Posted 30 август 2012 - 08:30

Посочената статия започва с това:

Quote

NME.COM users have named...

"NME" по принцип е списание със силно алтернативна насоченост, което логично предполага и с какви музикални предпочитания са потребителите на сайта им. От там насетне не мисля, че подобна класация може да се използва като какъвто и да е аргумент. Да не говорим колко спекулативни са подобни Интернет вотове.

P.S. Въобще не отричам качествата на групите включени във въпросното подреждане, а просто обобщавам защо е безсмислено да се посочват такива класации като доказателство-на-нещо-си.
ПИСУК!

#99 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 30 август 2012 - 08:58

View PostValtyr, on 29 август 2012 - 20:45 , said:

А защо намесвам професионални музиканти ли? Ами, заради феновете на групата, защото съм се начел на "невероятни творби", "уникална музика", "страхотен талант"," никой друг не би могъл да измисли подобни композиции, освен Мarillion, които са бла бла бла...".

В старата тема за MUSE имаше мнение на професионален музикант. При това доста уважавано име, но лидер на група, която за теб "с годините и натрупването на музикална култура, все повече се отвращавам от това, което представляват тези групи и това, което техните фенове си мислят за тях."

View PostValtyr, on 29 август 2012 - 20:45 , said:

Аз никога няма да харесам Muse, та ако ще и Моцарт да се завърне от Отвъдното и да ми каже колко са велики. Просто искам наистина да се убедя във възвеличаваните музикални възможности на групата, защото подобни приказки са ми бутафорни, а са изказвани с претенция за пълна истина. И тук не говоря за това колко много не ги харесвам, а по-скоро питам за каква революция си говорим под марката Muse. Не знам защо не е станало ясно...

Първото изречение е чудесно. Защо не спря дотам и не приключи участието си в темата? Щом така или иначе никога няма да харесаш MUSE, за какво ти е останалото?

Ти някога да си прочел коментар от мен за качествата на блек метъл група? Да съм се усъмнил във възвеличаването на качествата на конкретна блек метъл група изразено от някой тук във форума? Да съм поискал доказателства в подкрепа на тезата за величието на въпросната блек метъл група? Да съм твърдял, че никога няма да ми хареса тази група и като цяло се отвращавам от този музикален стил, но държа да разбера на какво точно се дължат възторжените слова на съфорумците за нея?

Няма да прочетеш и дума от мен по тема, която не ме засяга и за музика, която не ми импонира. Аз дори не чета в тези теми, защото нито имам какво да кажа, нито имам желание да дискутирам чужда за моето светоусещане музика. Всичко това води до две неща:

1. От моята уста няма да чуеш обидна дума или квалификация за музикален стил, група или почитател, от които не се интересувам;
2. Спестявам време на останалите съфорумци при преглеждане на поредната интересна за тях и абсолютно безинтересна за мен дискусия.

Не ти налагам мнение, но може би е добре да спреше да четеш моите или чужди мнения за групи, изпълнители и музикални стилове, които не ти импонират, а единствено ти довеждат стомашни киселини вследствие на високопарните слова изписани за тях от хора като мен. И не, нямам никакво желание да те тикам към подобна музика и в този смисъл нямам притеснения, че подобни високопарни слова могат единствено да отблъснат потенциални фенове на тази музика, защото това просто не отговаря на истината и очевидно по собствените ти думи от по-горе ти не си потенциален фен на тази музика... ;)
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#100 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 30 август 2012 - 09:00

Да, бе... И аз се чудя защо точно топ 20 на "NME" посочи... Защо не даде пример с топ 1000 за най-добра група на живо според читателите на Metal Hammer Германия? Там в 1000 (а не само някакви си 20) дали Muse щяха да влязат? Или пък топ 100 000 на Terrorizer?

Трябва да се поразровя за класацията топ 100 на най-известните фолк/етно песни в България. Без да съм се интересувал от подобно нещо съм сигурен, че "Излел е Дельо хайдутин" в изпълнение на Валя Балканска ще е на първо място. Или дори да не е, при всички положения ще е в топ 10. И?
I don't know how I managed it...





3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users