Jump to content

Как си представяте идеалния промоутър?Да помечтаем...


41 replies to this topic

#21 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 11 юли 2013 - 18:59

View PostHeathenHeart, on 11 юли 2013 - 18:01 , said:

Знам какво е и му знам недостатъците, ама ти как си представяш биеш бетон някъде върху поляна и после къртиш плоча и така всяка година.
Не случайно това е АБСОЛЮТНИЯТ КРИТЕРИЙ.
Напълно възможно и много вероятно е да се окаже, че няма на света промоутър, който да го изпълнява. И от там изводът, че няма идеален промоутър :)
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#22 HeathenHeart

    The Art of Lore

  • Тамплиeри
  • PipPipPipPipPip
  • 2134 posts
  • Gender:Female

Posted 11 юли 2013 - 19:19

^Хахахаха, че аз тоя извод го бях направила само като видях заглавието на темата, но реших да видя какво ще напишете вещите лица, а то какво стана - през Русе за Варна. :harhar:
Hedniska Blod

#23 satanicart

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 420 posts

Posted 11 юли 2013 - 21:02

View PostТигър, on 11 юли 2013 - 18:03 , said:

В последните няколко години големите концерти, на които ми се е ходило и съм имал физическата и финансова възможност да отида, се броят на пръсти - и ги пропуснах всичките, но това е отделен въпрос. Само за един ме е истински яд. За някои, обаче, чаках до последно за закупуване на билет и се оказа, че е имало защо.

Има ли значение кога точно няма да си купиш билет за концерт? :lol:

#24 Тигър

    кардинал

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1987 posts
  • Gender:Male

Posted 11 юли 2013 - 22:03

Ами има. Миналата година от "концерта" на Godsmack мои приятели изгоряха с пари - основно него визирах, когато казах, че чакам до последно, понеже ако тази група не беше отпаднала, щях да съм там. И за да не стават обърквания, ще уточня, че не обвинявам промоутъра за отпадането на групата(и една четвърт от останалите изпълнители), а за безумното му поведение преди и след това, което вече е дискутирано твърде много.

А за концерт на СМЕ след изцепките около Роджър Уотърс за да си купя билет предварително, трябва да ми докарат реюниън на Rainbow в оригиналния им състав. Само дето за тая цел ще им е необходима машина на времето.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

#25 Karolina

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 102 posts
  • Gender:Female

Posted 11 юли 2013 - 23:06

Виждам, че темата е станала доста забавна. На някои постове още не мога да спра да се хиля.
Макар да е малко тъжно, че идеалният промоутър не съществува дори в мечтите...

#26 alarmapunk

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 168 posts
  • Gender:Male

Posted 12 юли 2013 - 11:29

@ Satyr,
за съжаление бг е много бедна и каквото и да правиш като промотър винаги рискуваш да загубиш, не само пари но и имидж. примери много. този бизнес куца, защото няма адекватни свързващи звена в определена промоция. няма правила, нама асоциаци, няма тикетинг, няма нормална атмосфера за организация на дадена проявя => няма и идеален промотър. все има някакви условия и обстоятелства.

#27 Geddy

    Спасителя в RUSH-та

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1053 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock, Progressive Metal, Heavy Metal, Hard Rock, Jazz, Jazz-Rock, Prog-Folk, Folk-Rock...

Posted 13 юли 2013 - 19:20

Чета сега темата и си мисля нещо. Бил съм няколко пъти на концерти и фестивали в бели държави :D. Трудно е да се сравняваме с тях, но пък съм бил няколко пъти и в Румъния, която чисто икономически (а и като манталитет на хората) е много близо до нас. И въпреки това нещата са били на много високо ниво. За концертите които съм посетил там, аз лично не мога да се сетя за нищо което да ме е издразнило...най-много някоя дреболия, която по никакъв начин не се е отразила на звука, преживяването, цените, достъпа, бирата....и въобще всички организационни проблеми, с които тук като че ли все повече свикваме...
Промоутърите може да се оплакват от публиката и липсата на пари, но нещата в Румъния не са много различни. От иконимическа гледна точка и те не са цъфнали и вързали. А от приятели румънци (включително и такива бачкащи в промоутърския бизнес) знам че и тамошната публика е много претенциозна и неблагодарна и въпреки това там се случват (и често, и успешно), концерти за които тук можем да мечтаем...

View PostHeathenHeart, on 28 януари 2013 - 13:29 , said:

Бира, водка и прогресив са вредни за здравето. В най-добрия случай водят до тенис. :harhar:

#28 Parabellum

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 58 posts
  • Gender:Male

Posted 15 юли 2013 - 18:27

Дори да приемем, че покупателната способност на нас и румънците е абсолютно еднаква, Румъния все пак е почти три пъти по-голям пазар от нас. Аз също съм бил на концерти в Румъния, разликата идва от мащаба.

#29 Javor

    кардинал

  • Тамплиeри
  • PipPipPipPipPip
  • 1411 posts
  • Gender:Male

Posted 16 юли 2013 - 07:47

View PostParabellum, on 15 юли 2013 - 18:27 , said:

Дори да приемем, че покупателната способност на нас и румънците е абсолютно еднаква, Румъния все пак е почти три пъти по-голям пазар от нас. Аз също съм бил на концерти в Румъния, разликата идва от мащаба.
Мащаба ? Имаш предвид, че в Румъния концертите са по-посетени ? Това далеч не е така - бил съм на концерти в Румъния на Iron Maiden и Metallica на един малък стадион, който едва ли събира повече от 20 000, на Judas Priest с около 10 000 публика при цени съвсем подобни на нашите. На Sonisphere 2010 в Букурещ имаше почти двойно по-малко публика от тази на Васил Левски. Само че в Румъния никой не го тресе грандоманщината да очаква всеки "фестивал" да напълни я национален стадион, я къра покрай София.

#30 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 16 юли 2013 - 08:18

Мащаб от гледна точка на общо население, респективно процент от общото население, което посещава концерт... ;)
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#31 Javor

    кардинал

  • Тамплиeри
  • PipPipPipPipPip
  • 1411 posts
  • Gender:Male

Posted 16 юли 2013 - 08:30

View Postmarillion, on 16 юли 2013 - 08:18 , said:

Мащаб от гледна точка на общо население, респективно процент от общото население, което посещава концерт... ;)
При тях процентът е значително по-малък отколкото при нас.

#32 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 16 юли 2013 - 08:45

Сигурно си прав, но имах предвид това, че въпреки всичко посещението покрива разходите и концертите излизат на сметка...
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#33 satanicart

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 420 posts

Posted 16 юли 2013 - 15:48

Посещение при близки до нашите цени и брой публика близък или по-нисък от този тук - на практика това означава по-малки приходи за румънските организатори. Предполагам фестивалният културтрегер Петър Петров би оборил това с напълно логичното твърдение, че групите искат примерно двоен хонорар за концертите си тук :lol:

#34 Geddy

    Спасителя в RUSH-та

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1053 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock, Progressive Metal, Heavy Metal, Hard Rock, Jazz, Jazz-Rock, Prog-Folk, Folk-Rock...

Posted 20 юли 2013 - 23:08

И понеже си говорихме за Румъния...тези дни бях на почивка заедно с мои много добри приятели от Румъния, които работят в промоутърския бизнес...ето, сега очаквам коментари че са бъкани са пари и си позволяват почивка, хаха...(макар че почивката беше на евтино място и като настаняване, храна, транспорт). Покрай всичко друго си говорихме и за бизнеса и за неща които си коментираме и тук. Беше ми интересна гледната им точка, като хора които са в кухнята на нещата, макар че те не са собственици на промоутърска форма, а просто се занимават с реклама и друга организационна дейност. Това което споделиха е че в кухнята има неща, които ние-обикновените фенове няма как да знаем. Не става дума за мърсотии (макар че сигурно и такива има), а просто за бизнес тайни, цифри, сметки (които понякога не излизат) и т.н. Разбира се фена има право на гледната си точка, но тя няма как да е базирана на детайлно познаване на промоутърския бизнес. Същественото за промоутърския бизнес обаче са две неща - риска и факта че това все пак е преди всичко бизнес и основната му цел е да донесе печалба, защото в края на краищата хората които се занимават с организацията, трябва да организират изключително много неща (сега няма да навлизам в подробности), но това е продължителен и уморителен труд, за който си заслужават и заплащането. Никой не организира концерти за без пари...дори бях учуден че някои малки концерти с underground банди, също са свързани с доста разходи и труд, дори самата банда да разчита на малък/никакъв хонорар.
Разбира се в този бизнес понякога печалбата е много ниска, а се случва и да са на минус, най-вече ако стане изсилване с големи имена (които струват скъпичко), а интереса е слаб. Освен това теоретично румънския пазар е по-голям от нашия, но пък ако очакваш по-големи мащаби, това означава и доста по-сериозни разходи за реклама, която да достигне до потенциалните клиенти - все пак един неособено голям процент от хората идващи на концерт са die-hard фенове, останалите са само потенциални клиенти и се налага да ги убедиш някак да си купят билет и да дойдат на феста ти. Трябва и да предвидиш че по-големия брой потенциални посетители ще имат нужда от по-голямо количество храна/бира/охрана/паркоместа/места за палатки и т.н. съответно локацията е важна, важно и кой ще организира храна/бира,охрана...съответно заплащане, оттам нататък пък съответно трябва да се договориш със спонсори и т.н...Това са неща които знаем, които виждаме, но не се замисляме за тях...не че ставам адвокат на промоутърите де, но все пак, колкото и да не ни харесва, те не защитават само интереса на фена, а и своя бизнес интерес...

Говорих си с румънците и за това че феновете недоволстват че промоутърите канят повече банди които ще им донесат сигурна печалба, вместо някои по-нови и модерни банди. Споделиха че (въпреки шума който се вдига) новите банди са по-малко известни от някои по-стари и утвърдени, а пък хонорара на някои нови е колкото или дори по-висок от този на някои по-стари и утвърдени банди. Е, никой промоутър няма да си сложи главата в торбата (освен ако има сериозни спонсори или иска да рискува) за да покани банди, които не е сигурно че ще докарат голяма посещаемост и в същото време ще искат огромен хонорар...всъщност вече имало случай с организатор, който се изсилил със скъпи имена и накрая бил много на минус защото интереса бил много под очакваното.

View PostHeathenHeart, on 28 януари 2013 - 13:29 , said:

Бира, водка и прогресив са вредни за здравето. В най-добрия случай водят до тенис. :harhar:

#35 Karolina

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 102 posts
  • Gender:Female

Posted 21 юли 2013 - 09:26

View PostGeddy, on 20 юли 2013 - 23:08 , said:

Това което споделиха е че в кухнята има неща, които ние-обикновените фенове няма как да знаем. Не става дума за мърсотии (макар че сигурно и такива има), а просто за бизнес тайни, цифри, сметки (които понякога не излизат) и т.н. Разбира се фена има право на гледната си точка, но тя няма как да е базирана на детайлно познаване на промоутърския бизнес. Същественото за промоутърския бизнес обаче са две неща - риска и факта че това все пак е преди всичко бизнес и основната му цел е да донесе печалба, защото в края на краищата хората които се занимават с организацията, трябва да организират изключително много неща (сега няма да навлизам в подробности), но това е продължителен и уморителен труд, за който си заслужават и заплащането.

Едва ли някой в този форум (а и по принцип) си мисли, че да се организира един концерт, е като да вдигнеш телефона и да кажеш: "Хей, искате ли да дойдете да посвирите в България? На 25-ти другия месец? Супер, става!"
Напълно нормално е, като във всеки бизнес, свързан с посредничество между няколко субекта (лейбъли, логистика, наеми, застраховки, хотели, печат и продажба на билети, реклама, и т.н. и т.н.) да има специфики и здрава денонощна работа, докато нещата се случат.
Едва ли също така някой си мисли, че промоутърите са едни самаряни, които хвърлят целия този къртовски труд за да може Фенът (онзи, с главното Ф) да бъде удовлетворен емоционално и материално, като гледа любимата си група в хола, срещу лев и осемдесет.

В тази тема поне, не оприличавам промоутърите на големия лош вълк, който нищо не прави, а само изяжда финансите на изтерзаните фенчета, пробутвайки им кофти групи и дървена организация.
Напротив - именно защото ценя и уважавам чуждия труд, и имам някаква представа от обема му, ми се искаше тази тема да се превърне в генератор на идеи, така че този труд да не отива напразно.

В момента имаме точно два болезнено очевидни примера, как двама различни промоутъра вършат глупост след глупост (и спрямо себе си, и спрямо феновете), за да спасят два неспасяеми концерта. Естествено, накрая ще е виновно "световното положение", а не лакомията и недалновидността на промоутърите... Но, както се казва в един популярен виц, "лошото чувство остава".

Отдавна ходя, и ще продължа да ходя, да гледам любимите си групи в чужбина. Открих прекрасни места, на които не бих отишла по друг повод. Запознах се с интересни хора, с които след това продължаваме да поддържаме връзка и да обменяме информация. Знаете как е.
Но ... има и някакъв емоционален момент. Защо нещата да не се случмат ТУК и СЕГА?

#36 Geddy

    Спасителя в RUSH-та

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1053 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock, Progressive Metal, Heavy Metal, Hard Rock, Jazz, Jazz-Rock, Prog-Folk, Folk-Rock...

Posted 21 юли 2013 - 16:28

View PostKarolina, on 21 юли 2013 - 09:26 , said:

Защо нещата да не се случмат ТУК и СЕГА?
Заради световното положение ;)
Не, не си правя майтап. Работя в електронна медия (немузикална), не съм журналист (по-скоро съм от техническото осигуряване) но част от работата ми минава в преглед на нещата които се случват в политиката, държавата и т.н....всъщност човек като се замисли, ще си даде сметка че голяма част от нещата които се случват в обществения живот (вкл организацията на концерти), в края на краищата отразява генералното положение в държавата (политика, управление, иконимика, партии, избори, протести, финанси и т.н.). Не му е мястото да говорим тук за политика и аз не искам да политизирам излишно, ама като се замислиш - в промотърския бизнес е като в управлението на държавата - има там едни хора, от които зависиш и които полагат определен труд (който те засяга по един или друг начин). Тези хора получават и заплащане за труда който полагат. Само че оттук нататък нещата много зависят от това доколко човека е компетентен, честен, независим, доколко има свободата да направи едни или други неща, доколко му стиска да поеме едни или други рискове, доколко има политическата и икономическата свобода да вземе едни или други решения и т.н. Тоест промотърския бизнес е подобие на държавата (но в по-малък мащаб), а от друга страна пряко зависи от състоянието на държавата - в края на краищата ако болшинството хора са бедни, това ще се отрази сериозно и на музикалния пазар, следователно и върху начина по който промотъра действа. Логично е. При това положение (нека не съм песимист) си мисля че българсия промотърски бизнес няма как да се промени значително поне в този момент, въпреки че няма нищо лошо в това да споделяме идеи, но на този етап едва ли много от тях ще стигнат сериозна реализация...

View PostHeathenHeart, on 28 януари 2013 - 13:29 , said:

Бира, водка и прогресив са вредни за здравето. В най-добрия случай водят до тенис. :harhar:

#37 satanicart

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 420 posts

Posted 23 юли 2013 - 14:49

View PostKarolina, on 21 юли 2013 - 09:26 , said:

Но ... има и някакъв емоционален момент. Защо нещата да не се случмат ТУК и СЕГА?

Поради две причини - с малки изключения слаби промоутъри и псевдофенове :)

#38 Adramelech

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 13 posts

Posted 24 юли 2013 - 20:32

Идеален промоутър няма, но ако имаше, би трябвало да се съобразява с феновете или най-малкото да води групи, които не са идвали, а не да кани 1 група (то са повече де) 100 пъти, защото печалбата била сигурна... Друго - да си чете тъпите съобщения във ФБ, а не като им предложа някои групи, да ми кажат, че това не е за писмо и трябва да се видим и след това ни вест, ни кост...

#39 Velvet Thorns

    jedi knight

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 599 posts
  • Gender:Female
  • Location:Glee Anselm
  • Interests:paradise lost | doom metal | death metal | stoner metal | sludge metal | progressive metal | black metal | gothic metal | scandinavian metal | drone metal | post metal | industrial metal | cyber erotica | photography | body modification

Posted 24 юли 2013 - 23:03

kakто казва Хан Соло, предпочитам да не си го представям
in my head this all is in my head this all is in my head this all is in my head this all is in my head...

#40 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 25 юли 2013 - 16:47

View PostAdramelech, on 24 юли 2013 - 20:32 , said:

да си чете тъпите съобщения във ФБ
Не, мерси! ФБ-то на Катехизис-а (не че сме промоутъри) е почти напълно автоматизирано и по правило съобщения там почти не се разглеждат или това става с неопределено във времето закъснение. Със сигурност, особено в световен мащаб, има фирмени профили, за които на практика хора не се грижат, освен да поправят нещо счупено или да пуснат нова функционалност.
Единствената причина да не сме спрели изобщо възможността да ни се пращат съобщения там е... ха, сега не мога да си спомня. Тъкмо добър повод да помислим дали да не ги спрем :)
WeRock.bg - сайт за Праведна музика





2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users