Jump to content

Пука ли ви за обложката?


84 replies to this topic

#1 Karolina

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 102 posts
  • Gender:Female

Posted 14 October 2011 - 22:21 PM

Не пиша често във форума, даже съвсем наскоро се регистрирах, но го чета от доста време. И понеже тук има страшно много хора, на чиято ерудиция се възхищавам, и чиито мнения чета с искрена наслада, искам да си "сверя часовника", аз ли нещо не съм наред...

Да кажем, харесвам група Х. Музиката им ме кефи, имам цялата им дискография, знам текстовете им наизуст, била съм на техен концерт и следя датите на турнетата за следващи на поносимо отстояние... Дотук добре. Да кажем, че групата Х не е издавала албум от няколко години. Естествено, чакам с нетърпение следващия им албум, или сингъл, или каквото решат да пуснат... До тук пак добре. В един момент харесваната от мен група прави прес-изявление, че ще издаде албум в края на 2012 година. Пак добре. Имат план хората, следват го. Няма лошо, ще чакам. И после се започва - сингълът май ще се казва "Еди как си"... Няколко месеца предположения. А целият албум ще се казва "Дрън-дрън"... Няколко месеца предположния... И накрая - ОООО, БОЖЕ! - групата показва ОБЛОЖКАТА на албума :) :metal: :metal:

Който и сайт за хеви-новини да отворя (следя няколко чужди, а от българските - само този, че ми допада най-много), едно 30-40% от новините са, коя група си е показала обложката на предстоящия да излезе след ...н`ам си колко време албум...
Нищо против обложките, ама... честно да ви кажа, хич не ми пука за обложката. Чакам ПЕСНИТЕ. И съвсем бели да започнат да излизат въпросните обложки, все ми е тая. Ако ми трябва картина, ще вървя на изложба. От любимите си групи очаквам МУЗИКА, не картинки.

За да има обаче такова търсене на новини за обложки, явно имат някаква непреходна стойност, която на мен ми убягва. Ще ме осветлите ли?

#2 jugulator

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 165 posts
  • Gender:Male

Posted 15 October 2011 - 09:51 AM

Въпросът явно вече опира до индивидуално усещане. Казвам вече, защото ти явно си от поколението, което не се е докосвало до онази толкова приятна магия, която съществуваше преди да се появят mp3-ките, и която се изразяваше в това да си купиш албум на дадена група само заради обложката, без никога да си чувал за самата група.
Не че съм особено дърт, но си спомням този период и е жалко, че хора като теб може би няма никога да се докоснат до подобен тип усещане. Няма да забравя как на влизане в някакъв музикален магазин, първото нещо, което забелязах беше касетка на Моторхед с албума Sacrifice. Никога не бях чувал за тях, но говедото с бивните на обложката ме изкефи зверски, взех си касетката и това, което чух когато се прибрах ме разцепи :metal: хаха:metal:

Значението на обложката е най-голямо може би в периода на винилите. Все пак е съвсем различно да държиш обложка с размерите на винил в сравнение с този на касетката. В този период хората масово са купували албуми привлечени предимно от корицата.
Имайки предвид тенденцията в последно време все повече банди да издават новите си албуми и във формат винил и това, че продажбите на лочи са скочили с над 500%, значението на обложката си остава голямо.

Отделен е и въпросът какво представляват примерно чудовището Еди за поколения фенове на Мейдън, както и за самата банда, или пък Ратълхед за Мегадет.


Накратко, сдобий се с грамофон, почни да купуваш любимите си албуми на винил и тогава пак ще си говорим как не ти пука :)

#3 Roy

    архиепископ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 705 posts
  • Gender:Male

Posted 15 October 2011 - 11:58 AM

Темата е относно смисъла от отделна новина в която да се представя обложката на даден албум, а не какви са ползите от една обложка. И за мен подобни новини са без особено значение. Както например новини в които стават ясни имената на песните от предстоящ нов албум. Иначе си прав в размишленията си за ползите от обложките преди.
By and large, jazz has always been like the kind of a man you wouldn't want your daughter to associate with.

Duke Ellington

#4 HeathenHeart

    The Art of Lore

  • Тамплиeри
  • PipPipPipPipPip
  • 2134 posts
  • Gender:Female

Posted 15 October 2011 - 15:10 PM

Пука ми. Не е по-важна от музиката, но радва окото, допълва облика на групата, дава стилова идентификация, илюстрира понякога нещо от съдържането. Някои от обложките са невероятни художествени произведения ,други радват с простота и изчистеност, трети са изключително специфични и веднага говорят "това са тази и тази група".
Hedniska Blod

#5 Тигър

    кардинал

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1990 posts
  • Gender:Male

Posted 15 October 2011 - 16:21 PM

Ако трябва да съм честен, изкуственото поддържане на интереса с новини като "Сингълът на групата Х ще се казва еди-как-си", "Албумът на групата Х ще се казва еди-как-си", "Вижте обложката на албума Y на групата Х" и тъй нататък ме дразни адски много. Мисля, че започнах да осъзнавам този факт нейде около излизането на албума на Manowar "Gods of War", където не само новините от този род не бяха хич малко, но и обложката излизаше на части в продължение на седмици, ако не и месеци. Знаете ми отношението към тази група, така че би трябвало да се досещате, че и без подобните глупости съм чакал албума с нетърпение. Подобни изцепки ми действат като ръчкане с пръст в ребрата, а това го мразя много.

Иначе за обложките на албумите, които слушам, като цяло не ми пука много. Може би и преди съм го казвал - в общия случай намирам мановарските обложки за пълна ОТВРАТ, като последният албум държи първенството в това отношение, но обожавам музиката на тази група. Всъщност не се сещам за група, чиито обложки да са ми правили впечатление на наистина високо изкуство. Убийте ме, но е така. Понякога ми харесват, друг път - не чак толкова, но...
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

#6 Valtyr

    Artisan ov War

  • Отлъчени
  • PipPipPip
  • 380 posts
  • Gender:Male
  • Location:At The Left Hand Ov God

Posted 15 October 2011 - 16:32 PM

Изключително много. Песните и обложката създават усещане за завършено изкуство. Всъщност много групи, за които тепърва научавам, са ме спечелили с обложките си. Когато музиката е облечена с красива картина, усещането от нея е още по-позитивно, пък и разкрива концепцията на музикантите за изкуство извън музиката, избирайки съответната картина за обложка. Често самите музиканти са творци на същата тази обложка, което ме кара да изпитвам още повече уважение към таланта на тези хора. Ако човек цени музиката като изкуство, а не само като щракане с пръсти, то би трябвало да оцени обложките, според моето скромно мнение. По този повод, ето една от любимите ми творби:
Posted Image

Картината се нарича „Op under Fjeldet Toner en Lur“ и е на норвежкия художник Теодор Кителсен.
NO SINGLE BOOK WERE BEHELDEN BY ME
OH, NO QUESTION I CANNOT DO ANSWER
ONLY ONE SINGLE LAMP DO SHOW ME THIS WAY
AND THAT IS THE EYE OF SATAN!

#7 Jurisprudent

    Joydivisionist.

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 2374 posts
  • Gender:Male
  • Location:The Land of Bittersweet Symphonies
  • Interests:- progressive rock, hardrock, heavy metal, thrash&death metal, alternative, wave/darkwave, gothic, post-punk, industrial, jazz, jazz rock, fusion, blues

Posted 15 October 2011 - 16:37 PM

View PostValtyr, on Oct 15 2011, 15:32, said:

М/у другото, ако има нещо, за което определено бих казал "евала" на блек метъла, това са обложките. Винаги са ми харесвали, макар и по принцип да не съм фен на стила. Дори съм търсил блек групи само защото са ми харесали обложките на съответните албуми.
Plus Ultra.

"This world is totally fugazi."

"We will always be so much more human than we wish to be."

"From the Stars back to our Cities"


Jazz fusion audio centre

1001 albums online

#8 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 16 October 2011 - 15:05 PM

"My fear is that the current generation of kids who're being born into this information revolution, growing up with the Internet, cell phones, iPods, this download culture, 'American Idol,' reality TV, prescription drugs, PlayStations — all of these things kind of distract people from what's important about life, which is to develop a sense of curiosity about what's out there.” (Steven Wilson, MTV News)
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#9 Karolina

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 102 posts
  • Gender:Female

Posted 16 October 2011 - 15:46 PM

:) Фактът, че ви звуча като тинейджърка, ме накара сериозно да се замисля дали пък не съм скокнала направо в старческото вдетиняване :metal:

За щастие помня доста преди времето на mp3, всъщност по мое време изобщо нямаше обложки - защото албумите се записваха на касетки от човек на човек, петнадесети презапис на моно-касетофон си беше истинско постижение :metal:
И да, Еди - ЗНАМ на какво е символ Еди, и въпреки че не мога да рисувам и никога не съм слушала Мейдън, точно Еди и надписа Iron Maiden мога да ги възпроизведа до последен детайл, дет` се вика - и насън да ме бутнеш... И вида на едно специфично бръснарско ножче е в състояние да разтупка сърцето ми, но това е друга тема...

Явно наистина става въпрос за различни възприятия. Никога не съм си купувала албум само заради обложката. За мен обложката и клипът са финален щрих към музиката. Тоест, ако музиката не ми харесва, хич и не ме интересува колко концептуална е обложката, или колко авангарден е клипът.

В този смисъл, обявяването на обложката месеци преди излизането на пилотния сингъл на мен не ми носи нищо. Нито като информация, нито като емоция. Малко ми е като да ми се яде шоколад, и да ми дадат обвивката...

#10 Overhate

    архиепископ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 508 posts
  • Gender:Male

Posted 16 October 2011 - 17:04 PM

Хич даже. На мен даже не ми пука и толкоз за албумите, колкото за песните в тях :)
Останал сам, прегърнах здрача
Изгубил се, открих нощта
На твоя гроб не ще да плача
Пред твоя кръст не ще скърбя

#11 jasta

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 260 posts
  • Gender:Male

Posted 16 October 2011 - 19:25 PM

He !!!

#12 nousha

    вещичка

  • Тамплиери
  • PipPipPip
  • 442 posts
  • Gender:Female

Posted 17 October 2011 - 00:53 AM

Изключително много ме интересуват обложките и те ме карат да си купувам албумите на дискове или плочи, вместо на дигитален носител.
А новините за обложките са ми само бегло интересни, не ми пречат.
On ne voit bien qu'avec le coeur. L'essentiel est invisible pour les yeux.

#13 Змей Горянин

    стъписващо зъл

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 892 posts
  • Gender:Male

Posted 17 October 2011 - 08:37 AM

Не ме интересуват обложките на албумите, още по-малко пък новините за тях. Не ме интересуват също хората, участващи в групата, текстовете на групата, сценичното поведение на групата, изискванията им към организатора на концертите им, социалния им статус, любовниците им и т.н. Интересува ме само МУЗИКАТА, която във всякакво качество може да бъде издадена от всякаква група. Има прекрасни албуми с ужасни обложки, с плоски текстове, с неизтрезняващи членове. Има и ужасни албуми, правени от велики групи, с пипнати обложки и стайлинг и текстове - поезия. Има толкова много музика по света, че не мога да си позволя съпътстващите фактори да ме разсеят от самата нея - музиката.
А по отношение на купуването на цели албуми заради красотата на обложките - хора, аз навремето купувах албум, дори ако обложката му беше черно - бяла! :yes:
... Through dreams I influence mankind...

#14 Blacky

    Дунавски вълк

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1005 posts

Posted 17 October 2011 - 08:48 AM

View PostЗмей Горянин, on Oct 17 2011, 09:37, said:

аз навремето купувах албум, дори ако обложката му беше черно - бяла! :yes:
Пък сега на 99% от групите, които слушаш, са такива обложките ;)

По темата - тия новини за списък на песните, обложка, кой кога пръднал по време на записите на точно този албум и пр. са си чисто и просто маркетинг от страна на издателя, понякога и на самата група. Хората са преценили, че така ще увеличат продажбите после и, честно казано, вероятно действа, особено при по-големите имена - вярно - не у нас, но отвъд океана - със сигурност. :yes:
...I can hear the silence,
see invisible emptiness...
Pasi Koskinen

#15 Змей Горянин

    стъписващо зъл

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 892 posts
  • Gender:Male

Posted 17 October 2011 - 10:01 AM

View PostBlacky, on Oct 17 2011, 09:48, said:

Пък сега на 99% от групите, които слушаш, са такива обложките :yes:
То и тогава беше горе долу така :yes:
... Through dreams I influence mankind...

#16 dikata

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 21 posts
  • Gender:Male
  • Location:Sofia

Posted 19 October 2011 - 12:42 PM

View PostKarolina, on Oct 16 2011, 16:46, said:

;) Фактът, че ви звуча като тинейджърка, ме накара сериозно да се замисля дали пък не съм скокнала направо в старческото вдетиняване :blush:

За щастие помня доста преди времето на mp3, всъщност по мое време изобщо нямаше обложки - защото албумите се записваха на касетки от човек на човек, петнадесети презапис на моно-касетофон си беше истинско постижение B)
И да, Еди - ЗНАМ на какво е символ Еди, и въпреки че не мога да рисувам и никога не съм слушала Мейдън, точно Еди и надписа Iron Maiden мога да ги възпроизведа до последен детайл, дет` се вика - и насън да ме бутнеш... И вида на едно специфично бръснарско ножче е в състояние да разтупка сърцето ми, но това е друга тема...

Явно наистина става въпрос за различни възприятия. Никога не съм си купувала албум само заради обложката. За мен обложката и клипът са финален щрих към музиката. Тоест, ако музиката не ми харесва, хич и не ме интересува колко концептуална е обложката, или колко авангарден е клипът.

В този смисъл, обявяването на обложката месеци преди излизането на пилотния сингъл на мен не ми носи нищо. Нито като информация, нито като емоция. Малко ми е като да ми се яде шоколад, и да ми дадат обвивката...

Замислих се,че често вместо обложки в съзнанието ми изкача модела касетка на,която съм имал някой албум или по-често само първите му 30мин. ,защото масово се презаписваха по два албума на 60мин.касетка без опис на песни(и албум),а само година на издаване........ :yes:
Иначе и на мен също не ми дреме за предварителното обявяване на обложките ........ :yes:

Attached Files



#17 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 19 October 2011 - 13:45 PM

^ Леле, колко съм търсил снимка от обложката на тези "конгрески". Дори преди време, тук във форума, имахме тема за касетките и тогава не успях да се сетя как се казваха тези чудеса на корейската мисъл. Пълен отврат бяха тези ленти, заминаваха си само след един запис върху тях... :yes:

EDIT: Видях че пише Made In Japan - пълна лъжа, касетките бяха от братска Корея... :yes:

Edited by marillion, 19 October 2011 - 13:45 PM.

18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#18 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 19 October 2011 - 14:20 PM

В Северна Корея са се произвеждали касетки? Сигурен ли си?
I don't know how I managed it...

#19 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 19 October 2011 - 14:28 PM

Такъв спомен имам. Тези касетки също бяха кът. Една продавачка, която ми ги запазваше в един магазин, ми беше казала, че всъщност са севернокорейски, а не японски. Няма начин, продукт с подобни ужасяващи характеристики, да е произведен в Япония... B)
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#20 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 19 October 2011 - 14:34 PM

Самата идея да се произвежда нещо като касетка в Северна Корея ми се струва абсурдна... На какво ще я слушат севернокорейците като си я купят?
Остава да са я произвеждали само за износ. Което също ми се струва абсурдно. Първо, защото никой не произвежда нещо само за износ и второ, защото касетката на пръв поглед може да е нещо простовато, но всъщност не е. Да не говорим, че за нейното производство се иска да има цял завод, специалисти и т.н.
Не, не вярвам... B)
I don't know how I managed it...





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users