Jump to content

Имат ли общо Dream Theater с прогресив рока?


126 replies to this topic

#1 man on a mission

    Sixx

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 963 posts
  • Gender:Male
  • Location:This World

Posted 07 May 2009 - 12:02 PM

Мисля,че така зададена, темата е най-близко до желанието на Marillion.Ще изкажа личното си мнение след като видя твърденията на другите съфорумци.Ако някой сметне,че темата е излишна или глупава,може да я разкара.Но да не давам аз акъл...Има кой да прецени.Та,ако имате интерес - дерзайте :huh:
What we need right now, is a miracle on earth
Let out hearts cry out, so our voices can be heard
Let us walk away together
From the never ending rain,
'Til the sun will shine for all of us again

#2 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 07 May 2009 - 12:09 PM

Dream Theater са прогресив-МЕТЪЛ група. А не прогресив-РОК група. Разликата между двете не е никак малка, по моему.
I don't know how I managed it...

#3 Svil

    кардинал

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 3368 posts

Posted 07 May 2009 - 12:17 PM

И аз съм на мнението на Ози. Не трябва да бъркаме двете понятия. По принцип те не си противоречат, а се допълват. Но все пак са различни неща.
Общото на групата конкретно е във влиянията на класическите прог-рок групи върху товрчеството на Тиътър. И т.н.
Айде като стане дискусия пак ще се включа :huh:

#4 man on a mission

    Sixx

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 963 posts
  • Gender:Male
  • Location:This World

Posted 07 May 2009 - 12:18 PM

Да де,но от мнението на Marillion прогресив метъла няма нищо общо с прогресив рока,а това според мен не е точно така.А мога да се закълна,че има фенове на класическия прог рок(в това число и аз),които ги харесват.
What we need right now, is a miracle on earth
Let out hearts cry out, so our voices can be heard
Let us walk away together
From the never ending rain,
'Til the sun will shine for all of us again

#5 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 07 May 2009 - 12:24 PM

По начина, по който е зададена темата ми се струва, че съвсем спокойно можем да пуснем теми от сорта на:
"Имат ли общо AC/DC с блек метъла?"
или
"Имат ли общо Queen с траш метъла?"
Не че и по така зададени теми не може да се разсъждава, де... Сигурно не са една и две блек метъл групите, които се прекланят пред AC/DC и са хванали китарите именно заради тях, а пък първото в света траш парче е на Queen :huh:

View Postman on a mission, on May 7 2009, 13:18, said:

но от мнението на Marillion прогресив метъла няма нищо общо с прогресив рока
А, не. Тука бъркаш. Според мен погрешно си го разбрал, мнанието му не може да е такова. Поради простата причина, че според него прогресив-метъла не съществува :)
I don't know how I managed it...

#6 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 07 May 2009 - 12:25 PM

Изхождайки от личното ми убеждение, че понятието "прогресив метъл" е изкуствено създадено с цел популяризиране на усложнената метъл музика, бих отговорил на горния въпрос с категорично НЕ.

Dream Theater нямат нищо общо с прогресив рока. Те са метъл група, свирят удължени и усложнени циклични композиции, използват метъл прийоми, често си служат с прогресивен подход при развитие на музикалните теми, но по същество никога не излизат от рамките на класическата метъл музикална форма.

Прогресив рок се родее с класическа музика - Dream Theater нямат нищо общо с класическата музика. :huh:
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#7 man on a mission

    Sixx

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 963 posts
  • Gender:Male
  • Location:This World

Posted 07 May 2009 - 12:26 PM

Прав си.Трябваше да измисля друго заглавие.На пример "Защо Dream Theater още не са изсвирили целия Close To The Edge,та барем да покажат,че имат общо с прог рок?" :huh:
What we need right now, is a miracle on earth
Let out hearts cry out, so our voices can be heard
Let us walk away together
From the never ending rain,
'Til the sun will shine for all of us again

#8 Svil

    кардинал

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 3368 posts

Posted 07 May 2009 - 12:26 PM

Брой ме и мене. Мисля, че мога да мина за фен на класическия прог. Харесвам и слушам: Yes, Marillion (с Фиш), малко Genesis, за Пендрагон мисля всички научиха вече, слушам и други по-неизвестни неща от 70-те и ранните 80. Да не превръщам мнението си в списък.

#9 Svil

    кардинал

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 3368 posts

Posted 07 May 2009 - 12:29 PM

View Postman on a mission, on May 7 2009, 13:26, said:

Прав си.Трябваше да измисля друго заглавие.На пример "Защо Dream Theater още не са изсвирили целия Close To The Edge,та барем да покажат,че имат общо с прог рок?" :)
Това е една прекрасна идея. Мисля да им я предложа. Или на мейл или като се видим в КАварна :huh:

#10 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 07 May 2009 - 12:32 PM

View Postman on a mission, on May 7 2009, 13:26, said:

"Защо Dream Theater още не са изсвирили целия Close To The Edge,та барем да покажат,че имат общо с прог рок?" :D

Сакън, недей... :) Достатъчно ми беше полюцията с The Dark Side Of The Moon. :huh: Тази музика изисква повече от виртуозност в изпълнението, тази музика изисква отдаденост към произведението, отдаденост присъща на руските композитори, ако разбираш какво се опитвам да кажа... ;)
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#11 Svil

    кардинал

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 3368 posts

Posted 07 May 2009 - 12:42 PM

View Postmarillion, on May 7 2009, 13:32, said:

Сакън, недей... :D Достатъчно ми беше полюцията с The Dark Side Of The Moon. :) Тази музика изисква повече от виртуозност в изпълнението, тази музика изисква отдаденост към произведението, отдаденост присъща на руските композитори, ако разбираш какво се опитвам да кажа... ;)
Преиграваш уважаеми! Това, че ти лично не долавяш чувството в музиката им, поради една или друга причина, не значи, че такова няма. Мисля, няма да ми отречеш способността да намирам и усещам емоции в музиката. А щом аз (за себе си) намирам чувство и мелодия в музиката на Тиътър, бъди сигурен, че такова има. Влизаме отново в субективизъм струва ми се :huh:

#12 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 07 May 2009 - 12:47 PM

Прав си, Свил, усещането за музика е крайно субективно чувство. :huh:

И все пак, въпреки че си фен на групата, няма как да отречеш, че кавър версията на флойдиската класика изпълнена от DT, звучи и изглежда прекалено стерилно, прекалено рутинно, прекалено суховато, а би трябвало да бъде театрално, би трябвало да бъде с онази премерена доза импровизация, би трябвало да бъде от изпълнена със сърце... :)
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#13 man on a mission

    Sixx

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 963 posts
  • Gender:Male
  • Location:This World

Posted 07 May 2009 - 12:50 PM

View Postmarillion, on May 7 2009, 13:32, said:

Сакън, недей... :) Достатъчно ми беше полюцията с The Dark Side Of The Moon. :huh: Тази музика изисква повече от виртуозност в изпълнението, тази музика изисква отдаденост към произведението, отдаденост присъща на руските композитори, ако разбираш какво се опитвам да кажа... ;)
Тук до някъде съм съгласен с теб.Но мисля,че прекрасно знаеш,че няма такова нещо като "предаване на същата емоция или чувство" в кавър.Никой не е успял да го направи.И не заради друго, а защото не можеш да пресъздадеш тези неща,сътворени от автора им по същия начин по който той ги е писал.Аз поне не се сещам за такива.Но да кажеш че в ДТ няма емоция е като да твърдиш,че Елвис Пресли е първия вокал на Morbid Angel :D
What we need right now, is a miracle on earth
Let out hearts cry out, so our voices can be heard
Let us walk away together
From the never ending rain,
'Til the sun will shine for all of us again

#14 Svil

    кардинал

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 3368 posts

Posted 07 May 2009 - 12:53 PM

View Postmarillion, on May 7 2009, 13:47, said:

Прав си, Свил, усещането за музика е крайно субективно чувство. :huh:

И все пак, въпреки че си фен на групата, няма как да отречеш, че кавър версията на флойдиската класика изпълнена от DT, звучи и изглежда прекалено стерилно, прекалено рутинно, прекалено суховато, а би трябвало да бъде театрално, би трябвало да бъде с онази премерена доза импровизация, би трябвало да бъде от изпълнена със сърце... :)
Ся, пак трябва да прослушам нещата, за да ти отговоря. Мен си ми е звучал ОК тоя концерт с Dark Side Of The Moon. Всъщност имам една забележка, а тя е, че прекалено буквално следват оригинала, а не влагат лично виждане и пречупване на песните. :D

#15 Stavrogin

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 283 posts
  • Gender:Male

Posted 07 May 2009 - 13:13 PM

За да изсвирят успешно Close to the Edge, Портной и Петручи следва да преминат няколкогодишен курс по пеене, и пак, с оглед лимитираните им гласови способности, не е сигурно че ще се справят, така че очаквайте Close to the edge след три години усилени репетиции т.е по случай 40-годишнината на албума :huh: А иначе, разбира се, че имат общо с проггрупите от 70-те, които първи развиват концептуалните музикални албуми и дългите структури на парчетата, но струва ми се фунадамента им наистина е свързан повече с метъл музиката. В друг аспект в музикално отношение Тиътър се родеят повече с групи като Пърпъл или Сага, обърнете внимание че унисонното свирене на клавир и китара, заемащо основна част от музикалното структуриране в парчетат на Дръм Кръжока, е прийом наложен именно от Пърпъл и дорзвит в голяма степен от Сага в края на 70-те! В този смисъл прог метълът не е отроче на 80-те, а на 70-те, а негови пионери са именно споменатите по-горе Пърпъл и Сага, който се е занимавал с тези две групу му е ясно за какво говоря!

#16 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 07 May 2009 - 13:13 PM

View PostSvil, on May 7 2009, 13:53, said:

Ся, пак трябва да прослушам нещата, за да ти отговоря. Мен си ми е звучал ОК тоя концерт с Dark Side Of The Moon. Всъщност имам една забележка, а тя е, че прекалено буквално следват оригинала, а не влагат лично виждане и пречупване на песните. :)

Виж как лека-полека сближаваме мненията си. :D

Ето какво изкопах в тубата. За жалост не успях да намеря качествени записи на нещо от DSOTM, но и класиката Comfortably Numb ще свърши работа. Предлагам ти две изпълнения на тази класическа композиция - едното е на DT, а другото на специално създадената за целта трибют група The Australian Pink Floyd Show. Не казвам, че изпълнението на DT е слабо, казвам, че не това изпълнение е способно да ме разплаче, така както го правят Дейв, Родж, Ник и Рик. Финалното соло на Петручи е меко казано неубедително, разваля магията веднъж чута и набита в съзнанието ти завинаги в изпълнение на Дейв. Австралийците обаче го могат това нещо, вервай ми, на живо са убийствени, професионалисти до мозъка на костите си... :huh:

Dream Theater

TAPFS
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#17 Svil

    кардинал

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 3368 posts

Posted 07 May 2009 - 13:20 PM

Уви, в офиса нямам звук. Ще трябва довечера да преслушам нещата :huh:

#18 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 07 May 2009 - 13:26 PM

View PostSvil, on May 7 2009, 14:20, said:

Уви, в офиса нямам звук. Ще трябва довечера да преслушам нещата :huh:

Наистина ще те помоля да ги чуеш и сравниш безпристрастно, особено финалното соло. Пак казвам, не твърдя, че DT не се справят добре със задачата. :) Твърдя, че не това е кавър версията на Comfortably Numb която един безумен фен на Пинк Флойд като мен иска да чуе на живо... :D
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#19 whiplash159

    The Grim Squeaker

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2592 posts
  • Gender:Male
  • Location:Ankh-Morpork

Posted 07 May 2009 - 13:33 PM

И аз не харесвам как DT правят наживо "Dark Side of the Moon" и "Master of Puppets" заради прекалено стриктното им придържане към оригинала.

Когато обаче си говорим за това дали дадена група има общо с този или онзи стил мисля, че трябва да акцентираме основно върху авторските неща на въпросната банда, а не върху кавърите. В случая ти казваш, че ти липсва чувство в музиката им. Е, пробвай се да откриеш чувство тук. И понеже тази песен е с относително праволинейна структура можеш да чуеш и това и после ще си говорим за композиторски размах.

Инак основният недостатък на DT според мен е, че понякога допускат инструменталното им майсторство да надделява над нуждите на композициите.

Конкретно по темата: да, DT имат общо с прогресив рока :huh:
ПИСУК!

#20 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 07 May 2009 - 13:46 PM

View Postwhiplash159, on May 7 2009, 14:33, said:

В случая ти казваш, че ти липсва чувство в музиката им. Е, пробвай се да откриеш чувство тук.

При цялото ми уважение към теб, бих те помолил да не ми предлагаш заместители, защото аз съм израснал с оригинала! :D

View Postwhiplash159, on May 7 2009, 14:33, said:

Конкретно по темата: да, DT имат общо с прогресив рока :huh:

И кое е общото между DT и прогресив рока? С коя група от класическия период на прога би могъл да сравниш американците? Дай ми малко повече разсъждения, моля те, знам че си способен на това... :)
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users