Jump to content

AC/DC - Black Ice


28 replies to this topic

#1 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 26 October 2008 - 12:45 PM

Гледам никой не е пуснал тема за новия албум, което е повод да го сторя аз - един от неособено големите фенове на групата, но живеещ под един покрив с един от най-големите почитатели на AC/DC в България... :D

След като цяла седмица разни индивиди в къщата се носеха и поклащаха странно със слушалки на ушите, накрая докато чистя с прахосмукачката тази сутрин, и аз реших да надам едно ухо на туй творение наречено "новия-стар" албум на ДиСи-то... ;)

Началото е повече от обещаващо и напълно предвидимо за албум на AC/DC. Rock 'n Roll Train е поредният хит-сингъл на групата, готов да покори всевъзможни класации и да се настани трайно в ефира на радио станциите от Мелбърн до Владивосток... :P

И след ударното началото, се заредиха цели осем изпълнения под надслов "AC/DC свири AC/DC". :o И тогава, когато вече започнах да си мисля, че работата е ясна, като гръм от ясно небе дойде десетото парче наречено Stormy May Day. С първите акорди реших, че ДиСи са решили да правят кавър на Nobody's Fault But Mine на Led Zeppelin. :D Невероятно, но факт! AC/DC свирят Led Zeppelin...и то ги свирят добре! :harhar: Пропускам единадесетото безлично изпълнение и се гмуркам директно в тексаското буги на Money Made. Симпатягите от ZZ Top трябва да са много горди със себе си слушайки интерпретацията на ДиСи по тяхното творчество... :worship: Rock n Roll Dream отново ми навява натрапчиви асоциации с музиката на Led Zeppelin, което още веднъж доказва максимата, че човек колкото и добре да живее, рано или късно прослушва Led Zeppelin... :o Сякаш, за да не оставам с впечатление, че AC/DC са издали албум с кавър версии, групата решава да ме изненада с поредния свой кавър на собствената си класика Highway to Hell, този път скрита под наименованието Rocking All the Way. Прави го добре! Освен всичко друго на места албумът Black Ice преминава под надслов "да се присмеем над Мик Джагър и "търкалящите се камъни", като им покажем как се прави тая работа..." :o

Като цяло Black Ice е поредният добър албум в творчеството на AC/DC в който дори и (не)фенове като мен ще открият собствени фаворити. Моите определено са от десетото парче натам. Дотогава албумът не предлага нищо ново под слънцето, или по-скоро предлага познатото AC/DC meets AC/DC. ;)

Айде, вие сте...
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#2 Blackiel

    Bastard

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 755 posts
  • Gender:Male
  • Location:Düsseldorf, DE

Posted 26 October 2008 - 13:12 PM

Когато бях 6-7 клас слушах ДиСи като побъркан, в последствие все по-малко и по-малко започнах да ги слушам. Хвърлих му едно ухо на албума. Добър е като за ДиСи, ама вече тяхната музика не ме хваща като преди. :harhar:
\m/

#3 Fanatik_Priest

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 140 posts
  • Gender:Male

Posted 28 October 2008 - 19:24 PM

С който съм говорил за тоя албум все казва: "Абеее мани туй, че свирят като себе си (пак и отново), чу ли Stormy May Day?". За мен това е най-добрата песен от халбума, но може и да е понеже не съм особено голям фен на Токовете и останалите песни не ми правят особено голямо впечатление. Иначе добър албум - ред идва да гласувата и в сегашната анкета на сайта - по моя идея е и мисля, че ще има епична битка. :umnik: Наздраве! :lol:
You Rock! ™
I Rock! ®



#4 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 04 November 2008 - 09:32 AM

Дочакахме! Дочакахме поредното доказателство, че когато Георид говори за музика всички ние трябва да извадим бележниците си и да записваме старателно всяка една негова дума... :metal:

http://www.katehizis...ct.php?nid=9336

Респект, Геориде! :D

Респект за поредното ревю-пъзел с много скрити послания, респект за пространствената ориентация, която ти позволява дори и от позицията на дай-хард фен да бъдеш обективен, респект и за това:

„Оценката е поставена с две наум, че същият екип от музиканти е създал "Back in Black" и "For Those about to Rock".”

Но, нека тук и сега да поставим заслужената десятка на този албум, защото той наистина заслужи тази оценка в поне двадесет и девет държави по света и......у нас! :dwarf:
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#5 Hard rock fan

    Self Portrait

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1036 posts
  • Location:The land of no tomorrow

Posted 04 November 2008 - 09:44 AM

View Postmarillion, on Nov 4 2008, 09:32, said:

Дочакахме! Дочакахме поредното доказателство, че когато Георид говори за музика всички ние трябва да извадим бележниците си и да записваме старателно всяка една негова дума... :yes:

http://www.katehizis...ct.php?nid=9336

Респект, Геориде! :D

Респект за поредното ревю-пъзел с много скрити послания, респект за пространствената ориентация, която ти позволява дори и от позицията на дай-хард фен да бъдеш обективен, респект и за това:

„Оценката е поставена с две наум, че същият екип от музиканти е създал "Back in Black" и "For Those about to Rock".”

Но, нека тук и сега да поставим заслужената десятка на този албум, защото той наистина заслужи тази оценка в поне двадесет и девет държави по света и......у нас! :metal:

И тук: :dwarf:

Нямам какво да кажа повече, възторг! :metal:
За него необходимото и достатъчно доказателство за съществуването на Бог беше музиката.

#6 Змей Горянин

    стъписващо зъл

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 892 posts
  • Gender:Male

Posted 04 November 2008 - 10:57 AM

Страхотно ревю, наистина. Не, че ще си пусна да чуя албума (по радиото ще ми го извъртят целия десетки пъти), но беше занимателно и увлекателно да го прочета. Поздравления за Георид :worship:

Edited by Змей Горянин, 04 November 2008 - 10:58 AM.

... Through dreams I influence mankind...

#7 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 04 November 2008 - 11:14 AM

View Postmarillion, on Nov 4 2008, 09:32, said:

Но, нека тук и сега да поставим заслужената десятка на този албум, защото той наистина заслужи тази оценка в поне двадесет и девет държави по света и......у нас! :worship:
Групи с 20 и повече годишна история вече едва ли могат да заслужат десетки. Защото, ако оценим с 10 "Death Magnetic" и "Black Ice", с колко бихме оценили "Master of Puppets" и "Back in Black"?

Да, един албум се ревюира от гледна точка на времето си. Навремето "Master of Puppets" и "Back in Black" може дори да са получили и слаби оценки някъде. Но, има ли давност оценката в едно ревю? Сега, ако оценя с 5 някой диск, това престава ли да важи след една, две, пет, десет години? Не, нали?

За това, оценка трябва да се поставя не само от гледна точка на моментната еуфория, ако ти е харесало новото издание на една група. Оценка трябва да се поставя и с мисълта как ще изглежда до съответното заглавие след време...
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#8 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 04 November 2008 - 11:25 AM

View PostSatyr, on Nov 4 2008, 11:14, said:

Оценка трябва да се поставя и с мисълта как ще изглежда до съответното заглавие след време...

Напълно споделям мнението ти и точно затова си мисля, че дори и след пет години една десятка ще стои достолепно до "Black Ice", не защото той е по-добър от "Back in Black" или някой друг албум, а защото доказа, че дори и през 2008 година AC/DC могат да създават стандарти напук на конюнктурата... :worship:
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#9 cygnusx86

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 323 posts

Posted 04 November 2008 - 12:32 PM

View PostSatyr, on Nov 4 2008, 12:14, said:

Групи с 20 и повече годишна история вече едва ли могат да заслужат десетки.
Защото, ако оценим с 10 "Death Magnetic" и "Black Ice"
Аз бих ги оценил съответно с 9 и -1845. Както виждаш всичко е много относително.

Edited by cygnusx86, 04 November 2008 - 12:32 PM.

"9.29. Сражавайте се с онези от дарените с Писанието, които не вярват в Аллах и в Сетния ден, и не възбраняват онова, което Аллах и Неговият Пратеник са възбранили, и не изповядват правата вяра докато не дадат налога безусловно и с покорство."

#10 Code187

    Средник!

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 344 posts

Posted 12 November 2008 - 01:23 AM

Чак сега прочитам ревюто написано в Катехизис. Още когато чух "Rocl n' Roll train" бях сигурен, че "Black Ice" ще е един от албумите на годината, не само защото това са AC/DC, a защото това са точно AC/DC . Никога не съм правил, толкова дълбоки анализи за този албум. За музиката в него за музикалните похвати и т.н. Аз и не разбирам от тях! Слушам музиката първично и първично я усещам, когато слушам един албум или песен 1000 пъти, може би започвам да разделям нещата, да усещам различните нюанси, но само може би. Съгласявам се с началото (и със цялата статия, като неук в техническата част на музицирането), защото AC/DC за мен са ГРУПА. Те свирят заедно пеят заедно и индивудалностите макар и силни нямаше да са това, което са сега обединени зад това име. AC/DC въпреки всякакви коментраи оплювания и закачки, са чистото олицетворение на рок-а. Такъв какъвто го искаме всички, и какъвто почти никога не получаваме заради изгладнелите за нещо ново и различно "нови" рокаджий и още по изгладнелите за пари продуценти и звукозаписни компаний. Може би трябва да се извинят, че са само 4 човека с инструменти и глас, които 30 години свирят както си знаят и както го могат и не се олуляват наляво надясно при всяко духване на вятъра.

Оценката е хубаво нещо, но в случая е насока за хората, дали да слушат и да си купят този албум. Според мен всяка музика която наистина те КЕФИ е с оценка 10. Всичко е толкова сложно, добре че са AC/DC и други като тях за да ни представят нещата елементарно, първично и истински.


Много думи! Не умея да се изразявам блестящо, но зад този албум, а може би пред него, стои една дума която описва всичко за този албум, проста и изпълнена със значение от стотици хора. Тази дума е

РОК


Ако някой ме пита какво мисля за този албум бих му казал точно това. Рок чоевече, просто Рок :D
Rock n' Roll

#11 man on a mission

    Sixx

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 963 posts
  • Gender:Male
  • Location:This World

Posted 12 November 2008 - 06:06 AM

Чудесен албум.Определено останах приятно изненадан,тъй като подходих към него много скептично.Когато за пръв път чух че албума ще се състои от 15 песни си помислих че това е края на моето слушане на AC/DC.Да,ама не...
Black Ice ме върна по-скоро във времената на Flick Of The Switch и Blow Up Your Video.Не мога обаче да си избера песн фаворит за ега.На хейтърите само мога да кажа,че всеки рок фен понякога има нужда от AC/DC :D :worship: :worship:
What we need right now, is a miracle on earth
Let out hearts cry out, so our voices can be heard
Let us walk away together
From the never ending rain,
'Til the sun will shine for all of us again

#12 Svil

    кардинал

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 3368 posts

Posted 12 November 2008 - 08:28 AM

Любимата ми думичка – хейтър! И какво влагаш в случая? Наистина ли не трябва да остана безразличен пред албум на AC/DC? Много свободно взехте тука да боравите с квалификации. Факта, че не ми се подкосяват краката като чуя определена група, не ме слага автоматично в групата на хейтърите. Честно казано взе да ми писва от тая дума и вече като я видя ми действа като на бик, червеното.

#13 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 12 November 2008 - 08:43 AM

То ест - ти хейтваш "хейтър"? :no:
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#14 Overhate

    архиепископ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 508 posts
  • Gender:Male

Posted 12 November 2008 - 10:30 AM

Aз затова и директно съм си го писал у никнейма, да нема неразбрали. :P

Аз даже съм свръх хейтър :no:

Edited by Overhate, 12 November 2008 - 10:32 AM.

Останал сам, прегърнах здрача
Изгубил се, открих нощта
На твоя гроб не ще да плача
Пред твоя кръст не ще скърбя

#15 Fanatik_Priest

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 140 posts
  • Gender:Male

Posted 12 November 2008 - 17:59 PM

View PostSvil, on Nov 12 2008, 08:28, said:

Любимата ми думичка – хейтър! И какво влагаш в случая? Наистина ли не трябва да остана безразличен пред албум на AC/DC? Много свободно взехте тука да боравите с квалификации. Факта, че не ми се подкосяват краката като чуя определена група, не ме слага автоматично в групата на хейтърите. Честно казано взе да ми писва от тая дума и вече като я видя ми действа като на бик, червеното.

Ами виж сега, човеко, гузен негонен бяга. Като не се чувстваш такъв, не отговаряй така, все едно има нападки към теб, ами остави хората с подобни проблеми да си се трепят помежду си и да се оправят, както намерят за добре. :no:
You Rock! ™
I Rock! ®



#16 man on a mission

    Sixx

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 963 posts
  • Gender:Male
  • Location:This World

Posted 12 November 2008 - 18:47 PM

Свил,наистина не съм те нападал,а и в случая хейтър беше употребено саркастично,тъй като и аз не мога да понасям тази думичка.В случая с АС/ДС идеята беше,че наистина има хора които харесват или не групата,само си баят че записват едно и също.Но факта,че те записаха добър албум е на лице.Сори ако си ме разбрал погрешно :no:
What we need right now, is a miracle on earth
Let out hearts cry out, so our voices can be heard
Let us walk away together
From the never ending rain,
'Til the sun will shine for all of us again

#17 georid

    манипулатор

  • Тамплиери
  • PipPipPipPip
  • 822 posts

Posted 12 November 2008 - 20:29 PM

View PostCode187, on Nov 12 2008, 01:23, said:

Оценката е хубаво нещо, но в случая е насока за хората, дали да слушат и да си купят този албум. Според мен всяка музика която наистина те КЕФИ е с оценка 10.
Да, на Black Ice може да му се прасне 10/10, на Death Magnetic - също. Валидно е за всяка класическа група, която все още поддържа ниво и е издала силен албум.

Една оценка, колкото и да търси обективност, винаги е субективна. Ревютата се пишат от субекти, не от обекти :no:.

Ето защо, при условия на непостижима обективност, когато оценяваме един албум, ние търсим честност. Да бъдем честни спрямо читателя - да му споделим какво мислим и да опитаме да не го подвеждаме, въпреки личните си пристрастия (та кой няма пристрастия!)

"Катехизис" е специализиран сайт и всеки от посетителите му е наясно с големите групи. Живеем през 2008 г. и посетителите се интересуват, търсят, поддържат ниво на информираност. Ако напишеш "Black Ice" в гугъла, ще намериш сто хиляди ревюта. Можеш да си изтеглиш албума за три минути, да го чуеш и сам да прецениш дали да си го купиш. И така нататък.

Тогава, какъв изобщо е смисъла да се пишат ревюта тук и сега? Навремето е било ясно - ревюто е осигурявало най-малкото информация. Информацията е била ценна, щото, нали, нямало е нет и т.н.

Ами днес?
Онова, което се опитваме, е да се помъчим да осигурим прилично четиво - според силите и възможностите си. На читателя да му е интересно и да се поразтовари 5-10 минути, зяпайки някакъв текст. После да влезе във форума и да пообсъди - съгласен, несъгласен, абе вие що така и прочее. С една дума - да има живот.

А защо оценката е такава? Когато оценяваме албуми на класически групи, то винаги има образци от миналото им. За да се оцени нещо, то трябва да се съпостави с друго нещо. Най-честно е да се опита съпоставяне с други албуми на същия артист. Естествено, пак има рискове, защото Back in Black го гледаме от дистанция 28 години, а Black Ice - от дистанция две седмици. Но то къде няма рискове.
Така е то.

#18 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 12 November 2008 - 21:28 PM

В съгласие с написаното от Георид по-горе, ще си позволя да допълня и още една причина, за да четем подобни ревюта в ерата на интернет. Малко са хората които биха го признали, но всеки от нас вътрешно в себе си се надява да прочете в написаното ревю и някоя своя мисъл. Дали ще бъде сравнение, дали ще бъде внушение или общо настроение, важното е след като прочетеш ревюто да си кажеш:

"Ето, не само аз мисля така..."

И веднага давам пример със себе си. Аз не съм разбирач на тема AC/DC, но за мен бе истинско удоволствие да установя, че влиянието на Led Zeppelin в песента Stormy May Day не е плод само на моето въображение, а такъв бележит изследовател на делото на AC/DC като Георид, мисли по същия начин.

Което ни доведе до познатия кръстопът на пътя. От едната страна е ЕГО-то, от другата страна е неговото отражение. Но, по кой път да поемем?

Posted Image
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#19 Svil

    кардинал

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 3368 posts

Posted 12 November 2008 - 21:35 PM

Не съм се засегнал персонално, няма нужда от извинения. Както обясних думичката изключително ме дразни. Вкарва нехаресващите нещо в някакъв общ калъп. А аз не мразя, просто не харесвам. Има разлика.

#20 georid

    манипулатор

  • Тамплиери
  • PipPipPipPip
  • 822 posts

Posted 12 November 2008 - 22:50 PM

View Postmarillion, on Nov 12 2008, 21:28, said:

че влиянието на Led Zeppelin в песента Stormy May Day не е плод само на моето въображение
Абе какво влияние. То си е чиста кражба :no:
Но пък ДиСи винаги са успявали да не вземат себе си чак толкова насериозно. Значи - приемаме го като намигване от тяхна страна :P
Така е то.





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users