Jump to content

Phideaux - Doomsday AfternoonОпит за ревю...


6 replies to this topic

#1 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 12 August 2007 - 14:05 PM

Phideaux
Doomsday Afternoon
2007

Posted Image


Всяка година си казвам - няма какво да ме изненада повече в тази музика, всичко отдавна е написано и някой просто сменя изразните средства. И всяка година се намира албум, който да ме опровергае напълно. По всичко личи, че тази година този албум ще се нарича Doomsday Afternoon на Phideaux. Предполагам знаете, че Phideaux Xavier е мултиинструменталист и композитор живеещ в Лос Анджелис. Всъщност Doomsday Afternoon е шестият студиен проект и втори в трилогията започната през 2006 с The Great Leap. В новият си проект Phideaux Xavier е поканил точно 31 музиканти и 14 от членовете на Los Angeles Philharmonic Orchestra. И не, не си мислете, че Doomsday Afternoon е поредният проект събрал конгломерат от известни имена произвели в крайна сметка продукт наситен с големи и несбъднати очаквания. Doomsday Afternoon е нещо повече...

Условно разделен на две големи части съдържащи по пет вътрешни композиции, концептуално сляти помежду си, Doomsday Afternoon ни повежда на едно странно пътешествие подобно на колумбовото през далечната 1492 с неясна, но затова пък жадувана цел.

Откриващата Micro Softdeathstar въвежда слушателя в един позабравен свят построен върху крехката, но въздействаща мелодия в стила на дебютния албум на Supertramp, за да се прероди твърде скоро в реминисценция на флойдистки съновидения от мрачните подземия на лондонския UFO клуб в средата на шестдесетте. И точно когато си казваш - а не, това вече съм го слушали и преди, те връхлита онази класическа красота породена от малката част на Los Angeles Philharmonic Orchestra присъстваща в албума. В средата на единадесетата минута ти се иска да пуснеш композицията отново, но е късно защото The Doctrine Of Eternal Ice [Part One] вече те е погълнала. Кратък, три минутен инструментал построен върху заемки от класически произведения подготвя слушателя за Candybrain - композиция толкова напомняща The Snowgoose на Camel, че неволно поглеждам към кредит листа на албума за благодарности към Andy Latimer. Crumble е прекрасен пиано инструментал повтарящ част от темите в албума на фона на очарователен женски напев подплатен от соло на кларинет. Част първа завършва с ефирната The Doctrine Of Eternal Ice [Part Two]. За първи път сянката на съмнението се стоварва върху мен, защото тази композиция е сякаш излязла от учебник за класически прогресив рок албум. Изградена на принципа на постоянна градация, с включване на все повече инструменти, пиесата дава ясен отговор на въпроса жива ли е тази музика и днес. Да, въпреки сянката на миналото с The Doctrine Of Eternal Ice [Part Two] господин Phideaux Xavier, като опитен лоцман повежда кораба през рифовете към втората част на албума. Връщане назад вече няма...

А тя, втората част, стартира малко неочаквано с признанието Thank You For The Evil. Това е поредния прочит на библейската история за Адам и Ева в Райската градина, но поднесена с чувство за мярка и гилморов китарен патос. Десет минути по-късно слушателят е захвърлен в A Wasteland Of Memories - двуминутна среща с класическата музика, раздирана от вокални интерлюдии... И отново сме в познатата ни от първата част композиция Crumble, но този път в минималистичната и версия - пиано и вокал. На пръв поглед Formaldehyde е някак си не на място позиционирана в албума. Типично кемъловският аранжимент, женския вокал напомнящ Renaissance и участието на Martin Orford (ex-IQ) оставят слушателя в зоната на съмнението, но всичко сякаш си намира мястото във втората част на композицията. Там неволно поглеждам към плеъра, за да съм сигурен, че не слушам някоя от епичните композиции с марка Bryan Josh и Mostly Autmn. Наситен звук с ясно послание, кулминацият е близо... Албумът завършва с епоса Microdeath Softstar. Като всеки концептуален продукт и Doomsday Afternoon завършва с композиция съдържаща всички онези характерни съставки и подправки размесени от Phideaux дотук. И ако понякога това повторение е излишно, то тук в този проект то е някак необходимо. Само така слушателят добива представа за концепцията, а и още веднъж му е напомнено, че слуша втората част от трилогия с предстоящ финал...

За мен Doomsday Afternoon на Phideaux е от онези албуми, които остават като крайъгълен камък в прогресив рокът и около които останалите намират сили и упование да продължат. Хубаво е, че този път крайъгълният камък е поставен не от някое от утвърдените имена, а от по-малко известните. Може би пък това да е и целта на пътешествието. Важна е идеята, мечтата и стремежа, а не откритието - то е за статистиците. Дали и Колумб се е успокоявал така преди петстотин години?

Повече за Phideaux

Саунд клипове

Шанс да спечелите този и останалите албуми на Phideaux
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#2 Guest_RocknRollNigger_*

  • Гости

Posted 27 August 2007 - 14:50 PM

Това "нещо", което си писал, преспокойно можеше и да го събереш в десетина реда.. Ама сигурно нямаше да е толкова елитарно тогава, знам ли? :)

#3 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 27 August 2007 - 18:38 PM

View PostRocknRollNigger, on Aug 27 2007, 15:50, said:

Това "нещо", което си писал, преспокойно можеше и да го събереш в десетина реда.. Ама сигурно нямаше да е толкова елитарно тогава, знам ли? :metal:

Това "нещо" съм го написал след като съм чул този албум достатъчно пъти, за да си съставя мнение, което да споделя във форума. Явно и ти си го слушал поне толкова пъти колкото мен, за да си съставиш свое. Само че, разликата между нас е, че аз съм го изразил с думи, а ти поне на този етап освен критика към моите думи не си написал нищо по темата, а сигурно би могъл...

Не е необходимо едно ревю да звучи непременно елитарно, тогава когато музиката, която презентира е такава - важно е кой го чете и как го възприема той. Разбра ли ме?
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#4 Inferno

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 124 posts
  • Location:Black Skies

Posted 28 August 2007 - 00:16 AM

Да си призная, тая група след Fiendish остана в графата "интересно, ще бъде чуто един път". :shok:

Quote

Шанс да спечелите този и останалите албуми на Phideaux

... и фланелка, и фланелка
All these things we'll one day swallow whole
Fade out again, Fade out.

#5 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 28 August 2007 - 00:30 AM

View PostInferno, on Aug 28 2007, 01:16, said:

Да си призная, тая група след Fiendish остана в графата "интересно, ще бъде чуто един път". :shok:
... и фланелка, и фланелка

Според мен си заслужава да чуеш точно този албум. Мисля, че е доста по-различен от останалите.

А за фланелката - и тя и албумите ги грабна един американец... :neo:
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#6 Svil

    кардинал

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 3368 posts

Posted 26 September 2007 - 19:56 PM

View Postmarillion, on Aug 27 2007, 19:38, said:

Това "нещо" съм го написал след като съм чул този албум достатъчно пъти, за да си съставя мнение, което да споделя във форума. Явно и ти си го слушал поне толкова пъти колкото мен, за да си съставиш свое. Само че, разликата между нас е, че аз съм го изразил с думи, а ти поне на този етап освен критика към моите думи не си написал нищо по темата, а сигурно би могъл...

Не е необходимо едно ревю да звучи непременно елитарно, тогава когато музиката, която презентира е такава - важно е кой го чете и как го възприема той. Разбра ли ме?
Той нигъра е в опозиция на всичко, не му се връзвай :)

#7 Inferno

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 124 posts
  • Location:Black Skies

Posted 16 October 2007 - 12:55 PM

много досаден албум.
All these things we'll one day swallow whole
Fade out again, Fade out.





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users