Jump to content

Джazz ли бе, да го опишеш!?Размисли и страсти за Големия взрив, хаоса и началата...


139 replies to this topic

#101 Roy

    архиепископ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 705 posts
  • Gender:Male

Posted 22 октомври 2011 - 09:27

Предполагам, че щом слушаш Coltrane и Coleman, то вече си запознат и с музиката на John Zorn, така че него няма да го коментирам. Cecil Taylor също бих го препоръчал, ако търсиш абстрактното звучене на пиано във free jazz-а. Лично на мен подобна музика ми идва твърде натоварваща. The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble не ми харесват и предпочитам соловите албуми на Bong-Ra, макар, че в тях джазът е по-скоро есенция. Ако харесваш изданията на лейбъла Ninja Tune също бих могъл да напиша няколко имена от Полша и Норвегия, двете европейски държави с най-силни джаз сцени. Музиката не е студена (и аз ценя високо студеното звучене), но е вълнуващо разнообразна и интересна. Забелязал съм, че слушаш Coil. Те хич не се свенят да споделят със слушателите си свойте извратени разбирания за джаз, макар че и при тях джазът е само един от компонентите. Много харесвам смесването на джаз с електроника. Ако и ти харесваш подобни комбинации може да обсъдим още едно-две имена.

Последните седмици съм на вълна Miles Davis - слушаш ли неговата музика ? Той има албуми които също би било удачно да бъдат споменати в тази тема.

Друго интересно име за което се сещам е Omar Rodríguez-López от The Mars Volta. Винаги съм предпочитал соловите му албуми и другите му колаборации. Много психеделия и джаз, но с по-рок звучене.
By and large, jazz has always been like the kind of a man you wouldn't want your daughter to associate with.

Duke Ellington

#102 Jurisprudent

    Joydivisionist.

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 2374 posts
  • Gender:Male
  • Location:The Land of Bittersweet Symphonies
  • Interests:- progressive rock, hardrock, heavy metal, thrash&death metal, alternative, wave/darkwave, gothic, post-punk, industrial, jazz, jazz rock, fusion, blues

Posted 22 октомври 2011 - 11:30

Като отворихме дума за джаз, мен пък в последните седмици ме държи George Duke с бразилския му период:
1
2

Edited by Jurisprudent, 22 октомври 2011 - 11:31 .

Plus Ultra.

"This world is totally fugazi."

"We will always be so much more human than we wish to be."

"From the Stars back to our Cities"


Jazz fusion audio centre

1001 albums online

#103 rodd1ck

    архиепископ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 501 posts
  • Gender:Male

Posted 24 октомври 2011 - 12:02

Cecil Taylor ще послушам. John Zorn в Naked City и Painkiller, но там нещата са съвсем натоварващи, добавяйки и грайндкор хаотичност.
Bong-Ra ми беше познат като брейкор продуцент, дори пускаше на едно парти преди 2 години, но всъщност The Mount Fuji Doomjazz Corporation ми допадна повече от другия проект.
Ninja Tune знам само като име и най-много да съм прослушвал набързо разни неща в youtube, покрай споменаването на разни гости, идвали тук. Иначе не много отдавна започнах да откривам електронната музика и след това разчупването на музикалните вкусове стана сериозно, така че ще ми е интересно.
Omar Rodríguez-López забелязах като име в темата за слушането преди време най-вероятно в твой пост, но така и забравих да му обърна внимание.
На Miles Davis съм слушал съвсем разнообразни неща, стигащи до сериозна рок психеделия. Конкретизирането в албуми, колаборации и изпълнения на живо, ми се струва доста удачно при такива музиканти.

#104 Roy

    архиепископ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 705 posts
  • Gender:Male

Posted 25 октомври 2011 - 11:17

Не съм запознат много с free jazz музиката. Твърде ми е натоварваща, заради което малкото подобна музика която имам във фонотеката си ми е напълно достатъчна. Слушал съм из "тубата" Charles Mingus, който също е ми звучи интересено, но не мога да препоръчам конкретни негови записи. От рок ориентираните неща бих препоръчал The Soft Machine и албумът Pawn Hearts на Van Der Graaf Generator. Последните се водят прогресивен рок, но точно този албум е достатъчно джазов. Един от албумите които слушах най-много когато предпочитах подобна музика бе Magic Music на Third Ear Band. Песента Necromancy от този албум е една от най-уникалните музикални композиции които съм слушал. От каталога на Ninja Tune са с по-ърбанистично звучене и са далеч от психариите на Coil. Въпреки това много харесвам Contemporary Noise Quintet, Skalpel, Stealpot, Pink Freud, Jaga Jazzist, Xploding Plastix... Ако харесваш хип-хоп бих препоръчал DJ Krush - един от пионерите на японската хип-хоп сцена, които използва вкарва много джаз в музиката си. Ето тук може да се чуе как буквално омагьосва една от композициите на Miles Davis. Krush има и една разкошна колаборация с неговия сънародник и тромпетист Toshinori Kondo, която преди време един познат я описа като "японската версия на Vangelis-овата музика за Blade Runner".
By and large, jazz has always been like the kind of a man you wouldn't want your daughter to associate with.

Duke Ellington

#105 Flagellum_Dei

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 13 posts
  • Gender:Male

Posted 25 ноември 2011 - 17:31

Чарли Паркър,Дюк Елингтън,Ела Фицджерълд, но като цяло май харесвам повече блус - Хаулин уулф,Бука уайт и т.н Поздрави за добрите вкусове :D
Аз ще ви кажа какво общо има олиото - намеси се изведнъж Бездомни, явно решил да обяви на неканения събеседник война. - Не ви ли се е, случвало, гражднино да влизате в лудница?

#106 eddie

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 400 posts

Posted 03 юни 2012 - 23:16

Другата ми музикална страст освен хардрока / хевиметъла / AOR-a е smoothjazz-a, мога да изпиша една камара музиканти, кой от кого по-малко известни или почти неизвестни в България и съответно обратнопропроционално по-добри като изпълнители, но днес разбрах какво ще слушам на 14-и септември наживо - легендата, наречена Стиви Уондър. За сетен път се убеждавам че комшиите са много по-напред от нас в музикално отношение, нищо че са откърмени с маанета, зурли и дайрета...

Edited by eddie, 03 юни 2012 - 23:18 .


#107 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 04 юни 2012 - 08:52

View Posteddie, on 03 юни 2012 - 23:16 , said:

но днес разбрах какво ще слушам на 14-и септември наживо - легендата, наречена Стиви Уондър. За сетен път се убеждавам че комшиите са много по-напред от нас в музикално отношение, нищо че са откърмени с маанета, зурли и дайрета...

Това верно е голяма изненада. Stevie Wonder хедлайнер на джаз фестивал в Турция.
Една от концертните ми мечти за 2012 г. беше тъкмо той. И когато си го пожелавах, смятах, че е напълно нереалистично. А при това положение мисля, че има сериозни шансове да го видим у нас. Такъв концерт е напълно осъществим при днешните условия.
Дано промоутърите са достатъчно осторожни. Защото това ще е епохално събитие. По отношение на съвременната музика Stevie Wonder е божество.
-----------------------------------------
Слушай силно!

#108 Jimmy Pop

    пишман-естет

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1122 posts
  • Gender:Male

Posted 04 юни 2012 - 10:31

Стиви Уондър и аз бих го уважил, без да претендирам, че мога да извикам на прима виста в съзнанието си повече от една негова песен. Наистина голям музикант, от онези, които пеят и свирят с всичките си вътрешности. И ти се струва дори, че е натъпкал в себе си и няколко чужди (предимно сърца)... Ще е едно хубаво събитие, ако се осъществи.

Поздрав с това чеверме... т.е. кавърме ала-Боб Дилън:

.

На емпетрица имам далеч по-разтърсващо и двойно по-дълго изпълнение на тази песен от Стиви, но и това си го бива. :)

#109 Roy

    архиепископ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 705 posts
  • Gender:Male

Posted 04 юни 2012 - 17:20

На мен пък смуут джаза ми е сред неприятните субжанрове в джаза. Не ми харесва защото ми звучи напарфюмирано, изкуствено и скопено. Бих казал дори, че споделям мнението на ортодоксалните фенове на джаза, че смуутът е чалгата в джаза. Самият аз бих го нарекъл джаз за хора които не слушат джаз, като в случая джаз е с възможно най-широко и безкритично тълкуване. Разбира се, нямам проблеми с тази музика, а и всеки е свободен да харесва каквото пожелае, но имам отрицателно мнение за този стил. За това ще ми бъде интересно ако eddie даде връзки из "Тубата" за някои от любимите му изпълнители или песни. Иначе харесвам двама музиканти които са доста вътре в смуут джаза - Marcus Miller и Victor Wooten. Основната причина да ги харесвам е, че са фънкари, а джазът в музиката им е по-скоро за фон на плющенето по струните на бас китарата. В джаза любимите ми стилове са: спокойният куул джаз (за разлика от задъхания бибоп), замисленият модален джаз, рокаджийският джаз фюжън, авангардният фрий джаз и отвореният за влияния от електрониката ню джаз. Харесвам и някои изпълнители които вплитат влияния от джаза - Sting, Morphine, Dave Matthews Band, Jamiroquai... Ето и един пример за джазово изпълнение, което много харесвам, но не е джаз:

Posted Image

石 英明 & 近藤等則 - 無月
By and large, jazz has always been like the kind of a man you wouldn't want your daughter to associate with.

Duke Ellington

#110 Jimmy Pop

    пишман-естет

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1122 posts
  • Gender:Male

Posted 04 юни 2012 - 21:53

Чак пък чалгата в джаза... Да не изпадаме в такива крайности. За мен всеки стил музика, към който се подхожда искрено, е достоен за уважение. Добре знаем какво е чалгата като социален феномен, какви са й ценностите и по какъв начин те се проектират и в музиката. Никакви органични следи от чалга не мога да намеря в един Acoustic Alchemy например, които може и да правят лека музика, но в никакъв случай не е лековата. Тук малко ситуацията ми напомня съпоставянето "традиционен рок-прогресив рок" (с наблягане на осезаемото превъзходство на втория, разбира се), която ми е крайно неестествена и излишна.

Аз пък фрий джаза до момента не успявам да възприема пълноценно - твърде разхвърлян ми е, твърде аморфен и хаотичен (при все, че обичам някои аморфни и хаотични неща), но вратата не е затворена. Някой ден, може би. А може би - не.

Музика всякаква, рецептори за нея - още по-всякакви. Стига да е музика.

#111 eddie

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 400 posts

Posted 05 юни 2012 - 08:45

Лично аз слушам с удоволствие и Глен Милър, така че ортодоксалните джазмени ще са доволни. :)
Избягвам електрониката и нюджаза, напомнящи повече на хаус и прочие, но аз всеки влак си има пътници.

Между другото, Маркъс Милър и Виктор Утен трудно биха се нарекли изпълнителни на смуутджаз, те са си фънкари.

Ето и част от любимите ми изпълнители. Повечето са саксофонисти, защото все пак това е преобладаващият инструмент в

стила.

Титаните от рода на Rippingtons, Spyro Gyra, Acoustic Alchemy, Kenny G, David Sanborn, George Benson, Earl Klugh, Lee

Ritenour и прочие ги пропускам, защото идеята беше да сложа по-малко известните изпълнители.


Warren Hill
link

link


Walter Beasley:
link

Alfonzo Blackwell:
link

Eric Darius:
link

Steve Cole
link

The Braxton Brothers
link

Craig Chaquico & Russ Freeman
link

Boney James
link

link


3rd Force
link

Chris Camozzi
link

Michael Lington
link

link

George Howard
link

Kirk Whalum
link

Gerald Albright
link

Richard Elliot
link

Tom Scott
link

Fattburger
link

Koinonia
link

link

Najee
link

Max Bennett & Freeway
link

Gregg Karukas
link

Special EFX
link

Everette Harp
link

Rod Williams
link

Phillip Martin
link

Dave Koz
link

Eric Marienthal
link

#112 Roy

    архиепископ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 705 posts
  • Gender:Male

Posted 05 юни 2012 - 09:04

Мнението ми за смуута е крайно защото в моето съзнание този стил осакатява музиката от нейната виртуозност и страст с които я припознавам. Но не степенувам стиловете, нито пък вярвам в превъзходството на един стил над друг. Не симпатизирам на аудио расизма и неговите пророци и фюрери - закостенелите, консервативни и ортодоксални фенове. :) Не ми допада черно-белите им възгледи - това е добро, а онова е лошо. Идеята, че хората са просветени и невежи. Не, благодаря. Предпочитам да си остана "невеж".
Джими, ти какъв джаз харесваш да слушаш, освен смуут джаза? Posted Image
By and large, jazz has always been like the kind of a man you wouldn't want your daughter to associate with.

Duke Ellington

#113 Roy

    архиепископ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 705 posts
  • Gender:Male

Posted 05 юни 2012 - 09:24

View Posteddie, on 05 юни 2012 - 08:45 , said:


Много благодаря за песните! Че Miller и Wooten са фънкари вече го написах в по-предишната си публикация (не ми харесва думата "пост"). Изненадан съм, че не ги приписваш към смуут джаза защото и в интернет, и в разговори с познати, а и личното ми мнение е, че са си смуут от всякъде, но да речем, че стиловата принадлежност е ненужна суета. :)

Kenny G... всъщност си мислех точно за него докато пишех какво точно не ми харесва в смуут джаза. Ако ми се дослуша спокоен и барнат джаз бих избрал куул джаза на Miles Davis (а защо не нещо на неговия "Първи велик квинтет"?) или някой албум на John Coltrane от началото на 60-те. Те ми звучат по-искренно, по-емоционално, по-истински, по-живо, дори.
By and large, jazz has always been like the kind of a man you wouldn't want your daughter to associate with.

Duke Ellington

#114 Jurisprudent

    Joydivisionist.

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 2374 posts
  • Gender:Male
  • Location:The Land of Bittersweet Symphonies
  • Interests:- progressive rock, hardrock, heavy metal, thrash&death metal, alternative, wave/darkwave, gothic, post-punk, industrial, jazz, jazz rock, fusion, blues

Posted 05 юни 2012 - 09:49

View Posteddie, on 05 юни 2012 - 08:45 , said:



George Duke

Plus Ultra.

"This world is totally fugazi."

"We will always be so much more human than we wish to be."

"From the Stars back to our Cities"


Jazz fusion audio centre

1001 albums online

#115 eddie

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 400 posts

Posted 05 юни 2012 - 10:42

View PostJurisprudent, on 05 юни 2012 - 09:49 , said:

George Duke

Знаем се със този.
Снимки, автографи... :)

Ако някой фен на джаза е пропуснал да гледа този концерт, горещо му препоръчвам да си поправи грешката.
Невероятни изпълнения наживо...



#116 Jimmy Pop

    пишман-естет

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1122 posts
  • Gender:Male

Posted 05 юни 2012 - 13:58

View PostRob Roy, on 05 юни 2012 - 09:04 , said:

Предпочитам да си остана "невеж".

Искаш да кажеш, че все още никога не си се качвал на Вежен? :pardon:

Quote

Джими, ти какъв джаз харесваш да слушаш, освен смуут джаза? Posted Image

Твърде начинаещ съм в джаза, за да мога да кажа какъв точно джаз харесвам. Предполагам, че симпатията ми към смуут джаза е продиктувана (освен от това, че я смятам за стойностна музика със свои собствени достойнства) и от факта, че е по-лесно смилаема и подходяща за навлизане в джазовите води. Иначе сблъсъците ми с джаза за сега са по-скоро спорадични, но търсени и желани. Харесвам музиката на Майлс Дейвис, който беше споменат по-горе. Имам няколко албума с кавъри по известни рок парчета и групи, които варират в различни джаз стилове и ми доставят удоволствие сами по себе си, без да взимам прекалено предвид оригиналите (тук не визирам неща като Ричард Чийз, чийто фен също съм, а сериозни музикантски интерпретации). Много голям фен съм на Луис Армстронг - дори не знам какъв точно се води неговия джаз и доколко е джаз. Имам един албум на Ларс Даниелсон и (сега не знам дали ще го напиша правилно) Лежек Можджер, който много харесвам. Обожавам етно джаза на Balkan Horses и Булгара. Също и джаза в творчеството на Хиподил! :harhar:

#117 Roy

    архиепископ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 705 posts
  • Gender:Male

Posted 06 юни 2012 - 13:33

Не бях чувал за Лешек. Допадна ми музиката му. : ) На външен вид ми прилича на Стивън Уилсън, а звучи модерно като Есбьорн Свенсон. Мисля, че триото на Есбьорн ще ти е интересно да го чуеш. Музиката им звучи много модерно, а самите музиканти са споменавали, че сред вдъхновенията им е техното и рока. Последните им два албума са с пост-рок звученето на късните Толк Толк.

Луис Армстронг, Дизи Гилеспи и Майлс Дейвис се водят светата тройца на тромпетистите, но мисля, че от тях само Майлс е подходящ за навлизане в джаза, не толкова заради майсторското си свирене, колкото заради творческите си метаморфози. Какво си слушал от неговата музика? Предполагам, че ще ти допадне и музиката на Дизи Гилеспи. Албумът му "Afro" е класика в афро-кубинския джаз

Много харесвам да слушам джаз музиката и често слушам джаз. Не съм проверявал, но мисля, че джазът е с най-голям процентен дял в музикалния ми архив от мп3-ки. Слушам джаз от 6 или 7 години, не си спомням с точност, но нито за момент не съм спирал да откривам нови и вълнуващи за мен изпълнители, албуми и изпълнения. Макар да има огромно разнообразие от талантливи музиканти, ако трябваше да сведа джаза само до едно име, несъмнено бих посочил Джон Колтрейн. Майлс е гений, обожавам музиката му, но пак не бих го избрал пред Колтрейн. Трейн е джазът, джазът е Трейн.

Posted Image


Бих споменал и Кийт Джарет. Струва ми се нередно да няма и един пианист. : )
By and large, jazz has always been like the kind of a man you wouldn't want your daughter to associate with.

Duke Ellington

#118 Jimmy Pop

    пишман-естет

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1122 posts
  • Gender:Male

Posted 06 юни 2012 - 17:17

На Майлс Дейвис съм слушал различни неща оттук-оттам (най-вече тубата) и ми допадат. Конкретни композиции не бих могъл да назова. Имам и един Very Best Of. Сега, покрай разговора, си свалих и един негов албум с Джон Колтрейн, тъкмо да съчетая познато с непознато при навлизането ми в творчеството на Колтрейн, да видим дали ще ми навлезе и на мен. Препоръчаните от теб неща задължително ще ги преслушам. Джазът е много широка музика и изисква малко или много широчина на възприятията (която понякога е изкуствено възпрепятсвана от различни външни обстоятелства, затова ще се опитам да намеря точния момент и ще им дам пълен шанс).

А интересно ми е ти какво мислиш за Булгара? И въобще харесваш ли (и приемаш ли) подобен вид джаз със силно изявени фолклорни елементи?

#119 Roy

    архиепископ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 705 posts
  • Gender:Male

Posted 07 юни 2012 - 10:03

Какво означава да приемаш или не дадено произведение на изкуството? Надявам се да нямаш предвид оспорването на съществуването му както в онзи виц за шопа и жирафа, където когато видял за първи път жираф, шопът помислил, помислил и отсякъл "Е, не! Такова животно просто нема!" : ) Приемам всякакви разнообразия, независимо от познатите и/или въображаемите.

Тънка е границата между етно джаза и така наречената уърълд музика. Личното ми усещане е, че при втория стил се търси по-леснодостъпно звучене, докато в етно джаза не търсят непременно запомнящи се мелодии. Общото между двата стила, според мен, е, че джазът е на заден план и по-скоро като пресъздаване на типични за джаза ритми на свирене. Заради това считам, че припознаването на етно джаза като джаз е само при ниска критичност към съдържанието на понятието джаз, а това понякога е породено от ограничената лична база за сравнение. Все пак, човек дефинира именно благодарение на своята база за сравнение. Но иначе, ми харесва смесването на джаз с друга музика. Конкретно Булгара не ми харесват защото не харесвам българската фолклорна музика. Не ми допадат балканските ритми и фолклор. Винаги са ми звучали много далечно. Като звучене бих оприличил Булгара с Ку-Ку Бенд или пък руснаците Любэ. Вкарват някои елементи от джаза, но недостатъчно за да се причислят към този стил, както и шкембе чорбата не може да мине за витаминозна заради съдържанието на чесън в нея. Предпочитам музиката на Теодосий Спасов или пък тази на Балкански коне, където отново свири той. Много харесвам мекия звук на кавала. Харесвам и колаборациите на английския китарист Джон Маклафин с индийски музиканти. Шакти е чудесен проект в които смесват индийски фолклор с джаз.

Вчера забравих да спомена за Пат Метини. Един от скритите метълисти в джаза. : ) Музиката му с Пат Метини Груп е чудесна за навлизане във джаз фюжъна - звучи майсторски изсиврена и леснодостъпно.


By and large, jazz has always been like the kind of a man you wouldn't want your daughter to associate with.

Duke Ellington

#120 Jimmy Pop

    пишман-естет

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1122 posts
  • Gender:Male

Posted 07 юни 2012 - 10:54

Добре, де - нали не харесваш български и балкански фолклор (тук останах изненадан, признавам си), а в същото време харесваш Теодосий Спасов, Болкън Хорсис и "мекия звук на кавала" (три "неща", които харесвам много и аз)? Получава се леко разминаване, струва ми се. :) За мен балканският фолклор, и в частност българският, е много по-необятен и пространствен от джаза и си е цяла вселена, от която можем да черпим толкова много, а го правим толкова малко. Просто едно огромно богатство, оставено на произвола на музикалната (и обществена) корозия. Лично мнение (и усещане), разбира се. Също така аз поне чувам повече джаз в Булгара, отколкото в Балканските коне, макар и двете групи да са сходни като търсен ефект (с тая разлика, че едната има вокали, а другата - не). Не съм съгласен за сравнението с Ку-Ку Бенд, най-малкото защото в Булгара няма грам рок и композициите им далеч не стават за комерсиални цели. Но, както е казъл мъдрецът (осми горен, в ляво) вкус другар няма (само близки познати). Мерси за обширния и изчерпателен отговор, все пак!

Попитах те дали приемаш подобни колаборации за джаз, както например някои трю метъли не приемат Kultur Shock за рок, а за чалга. Просто ми беше интересно колко пуритански дефиниран е джаза, защото си нямам чак такова понятие какво е и какво не е истински джаз, според почитателите му. Дето се вика - да не разправям наляво-надясно, че слушам джаз, пък то да се окаже чисто етно и да ме хванат, че и аз не съм изкачвал музикалния Вежен. :harhar: (Това в рамките на шегата). Аз по принцип избягвам да определям музиката, която слушам, категорично и тясно. Само ако се наложи, в краен случай, примерно тук във форума. Не се и вълнувам особено от чистотата и мърсотата на дадени понятия и затова предпочитам да бъда нискокритичен към тях, за да се наслаждавам на музиката по-качествено.

А това пък с шкембето беше съвсем подло от твоя страна - прияде ми се! :nyam:





2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users