Jump to content

Заучаване на скалаза електрическа китара


  • You cannot reply to this topic
No replies to this topic

#1 Cesare Borgia

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 17 posts
  • Location:Skype: personae0

Posted 30 November 2009 - 15:06 PM

Здравейте!

Преди време участвах тук под името Methodius, но наруших правилата и съвсем в реда на нещата ми беше забранено да пиша. Регистрирах се сега наново. Уверявам властелините на сайта, че няма да се намесвам в странични на намерението ми да бъда полезен дискусии - моля ви, не прехвърляйте върху настоящия ми псевдоним забраната!

Смятам, че в областта на електрокитарната апликация мога да бъда полезен.

Една от най-трудните за осъществяване цели в овладяване на солиращата електрическа китара е да заучиш до автоматизъм тоновете по грифа, та да не ти се налага по време на импровизация да мислиш къде да си поставиш пръста.

Грифът се учи по скали.

Нека първо внеса категорично разграничение между тоналност, лад, скала и гама. Българският учащ се електрокитарист (какъвто съм и аз) се сблъсква тук с два проблема:
- дефиницията на Парашкев Хаджиев, че тоналността е определен по височина лад;
- липсва понятието скала.
Не се наемам да апострофирам или даже коментирам този мастит теоретик и композитор, но за целите на електрокитарната апликация изработвам следните прагматични дефиниции:
- тоналност: разрешимост в мажорно или минорно акордово тризвучие;
- скала: 7-степенен, произхождащ от подредбата по чисти квинти, набор от тонове в 12-степенния равнотемпериран звукоред;
- лад: сведена в скала тоналност (та в този смисъл до - йонийски лад, до - хармоничен мажорен лад, до - мелодичен мажорен лад, до - бихармоничен мажорен лад, до - лидийски лад, до - миксолидийски лад са все в тоналност до - мажор, но сведена в различни скали); ладът, разбира се, внася свой тоналностен оттенък, но не това ни занимава сега;
- гама: височинно подредена скала (всяка скала има 7 гами).

Всяка скала се разпростира (матрично) по целия гриф.

Скала може да бъде усвоена и без нарочно учене, т. е. да бъде усвоена с практиката, в контекста на свиренето; но ако тъкмо, спестявайки години лутане, ще заучаваме скала (и респ. въобще грифа) като предпоставка за умела импровизация, то съществуват два крайни подхода:
- запаметяване на общоразпространени в употреба щампи, т. нар. pattern-и (твърде стагниращо е);
- запаметяване на тоновете струна по струна (твърде амбициозно е).
И двата подхода разчитат на запаметяване, дискомфортно напрягане на слуховата, визуалната и символната памет. Аз предпочитам пътя на систематично подбран комплекс от апликатурни упражнения - по този път не само, че не се напряга дискомфортно паметта, но същевременно се развива и техниката на свирене; и нито е стагниращ, нито твърде амбициозен.

Приложеният (във вид на pdf-файл) комплекс от упражнения третира диатоничната скала, а конкретно - скалата (не и тоналността!) до - мажор/ ла - минор, но важи и за заучаване на коя да е скала (а стандартните Common Practice видове скали са всъщност точно пет: диатонична, хармонична мажорна, хармонична минорна, мелодична и бихармонична - скали, не и ладове!).

P. S. Скоро ще завърша и изработката на комплекс електрокитарни упражнения по апликатурно заучаване на арпежи.

Attached Files


Edited by Cesare Borgia, 30 November 2009 - 16:22 PM.

Aut Caesar, aut nihil!





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users