Jump to content

---


1 reply to this topic

#1 Нещото което вие в нощта

    Принц

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 689 posts
  • Gender:Male

Posted 05 April 2008 - 20:49 PM

"В Берлинската зоологическа градина до басейна с жив морски слон се намира необикновена витрина. Под стъклото са наредени намерените предмети в търбуха на морския слон Роланд, който е завършил живота са на 21 август 1961г. или по-точно:
розова запалка, четири клечки от сладолед(дървени), метална брошка с форма на пудел, отварачка за бирени бутилки, дамска гривна(вероятно сребърна), шнола за коса, молив, пластмасово детско пистолетче пръскачка, пластмасов нож, слънчеви очила, верижка, пружина(малка), гумено колело, парашут(детска играчка), желязна верижка 40см, четири пирона(големи), пластмасова зелена количка, метален гребен, пластмасова значка, кукличка, бирена кутия(Пилзен 0,331), кибритена кутия, детски пантоф, четири монети, нож с дървена дръжка, биберон, връзка с ключове(пет броя), катинар, пластмасов несесер за игли и конци.
По-скоро очарован, отколкото смаян, посетителят стои пред необичайните експонати като пред археологически разкопки. Посетителят знае, че тяхната музейно-изложбена стойност е определена от случая(капризния апетит на Роланд), ала въпреки това не може да устои на поетичната мисъл, че с течение на времето предметите са установили и по-тесни връзки помежду си. Запозрян в тази мисъл и по-нататък посетителят се опитва да открие някакви смислови координати, да възстанови исторически(идва му на ум например, че Роланд е починал осем дни след издигането на Берлинската стена) и други такива.
По подобен начин читателят би трябвало да чете романа, който се намира пред него. Ако му се стори, че между главите няма здрава връзка, нека бъде търпелив, постепенно връзките се установяват сами. И още нещо: въпросът дали в романа има автобиографични елементи би могъл в някакъв хипотетичен момент да се отнесе към компетенциите на полицията, но не и на читателите."


Тъй като сигурно се чудите каква е целта на този цитат, то тя конкретно е:
1. Да ви препоръча изложбата на Берлинския зоопарк, която от няколко дни гостува в Русенския исторически музей и включва изброените по-горе експонати.
2. Още по-горещо да ви препоръча книгата на Дубравка Угрешич - "Музеят на безусловната капитулация", чието въведение преписах и която е една от най-добрите, които някога съм чел.

Малко незавършено стои, но ме заболяха ръцете от писане и затова спирам до тук. : )
Ние ще влезем в забравата
с поредния номер и код.

#2 Ясмина

    Тъмна земя

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 338 posts
  • Gender:Not Telling
  • Location:Will I always be here?

Posted 06 April 2008 - 09:53 AM

това слонче добре си е похапвало...особено с ключове ;) заинтригува ме.

..а темата, която си започнал, можем да продължим с подобни цитати от книги и препоръки, мисля че имаше нужда точно от такова нещо тук.
...и покапаха жълти капки...





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users