Jump to content

Суеверни ли сте?


68 replies to this topic

#61 HeathenHeart

    The Art of Lore

  • Тамплиeри
  • PipPipPipPipPip
  • 2134 posts
  • Gender:Female

Posted 07 април 2014 - 14:01

То и аз се обърках. :)
Нали темата е "Северни ли сте?", върнах към нея, колко се получи не знам, поради горното изречение. :)
Само ще напиша, че суеверията не винаги са свързани с правене на някакви ритуали, може да са някакви мисли или опасения.
Hedniska Blod

#62 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 07 април 2014 - 14:10

Такава е тамата, но се отклонихме в лек офтопик. Част от него стана въпросът да не вярваш в никой бог равно ли е вяра/религия.

Да, не винаги суеверието е свързано с ритуал. Но, ако искаш да приравниш уповаването на късмет в суеверие, то трябва да бъде съпроводено с ритуал. Защото късметът не е нещо свръхестествено или необяснено. С него хората наричат случайност, която е благоприятна за тях. В това няма абсолютно нищо свръхестествено, че ако аз се надявам на късмет, без да правя ритуали, да съм суеверен.
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#63 HeathenHeart

    The Art of Lore

  • Тамплиeри
  • PipPipPipPipPip
  • 2134 posts
  • Gender:Female

Posted 07 април 2014 - 14:45

Съгласна съм - призоваването на късмета трябва да е свързано с някакви ритуали, за да е суеверие. :)
Hedniska Blod

#64 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 07 април 2014 - 14:55

Или талисмани. Да си носиш "щастлива паричка", някакъв амулет, който привлича късмета, и т. н.

Обаче не знам има ли, ако изобщо е възможно да се направи, изследване от загинали и тежко ранени в една битка колко са били с талисмани и колко от оцелелите. Съм сигурен, че ако се направи, ще докаже пълното безсмислие и непотребност на подобни талисмани.

Пък нека и самият аз да съм някак, неизвестно как, подсъзнателно или по друг начин суеверен - нямам притеснения от това.
Имам притеснения да ме нарекат "вярващ", защото не съм. Както бих имал притеснения да ме обявят за фен на "Локомотив" - Мездра, защото и такъв не съм :)
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#65 HeathenHeart

    The Art of Lore

  • Тамплиeри
  • PipPipPipPipPip
  • 2134 posts
  • Gender:Female

Posted 07 април 2014 - 15:18

Аз пък изобщо нямам притеснения кой как ме нарича. Не плащам данък обществено мнение. :)
Hedniska Blod

#66 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 07 април 2014 - 15:52

Пояснението ми бе в отговор на това.

View PostHeathenHeart, on 07 април 2014 - 11:12 , said:

Сякаш някои хора искат да се изкарат "по католици от папата", твърдейки, че те нямат грам суеверие в себе си и дори възприемат това едва ли не като вид геройство.

А иначе, всеки е свободен да реагира по един или друг начин, ако бъде наречен някак си, или пък да не реагира. Но, ако ти не реагираш, то това не задължава и другите да са като теб :)
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#67 HeathenHeart

    The Art of Lore

  • Тамплиeри
  • PipPipPipPipPip
  • 2134 posts
  • Gender:Female

Posted 07 април 2014 - 16:06

View PostSatyr, on 07 април 2014 - 15:52 , said:

А иначе, всеки е свободен да реагира по един или друг начин, ако бъде наречен някак си, или пък да не реагира. Но, ако ти не реагираш, то това не задължава и другите да са като теб :)
Естествено. Аз обикновено защитавам "третото мнение", между черното и бялото, което включва или се комбинира с правото на личен избор. Двете крайности, разбира се, могат също да бъдат обект на личен избор. :)
Hedniska Blod

#68 xyinterested

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 17 posts
  • Gender:Male

Posted 27 май 2014 - 14:26

View Postzero_sum, on 28 март 2014 - 11:03 , said:

Преди 2 седмици някъде, отивах да си хвана автобуса. Нямах билетчета и имах 20 лв на цяло и тъкмо си мислиех как ще се бутам и шофьора ще каже, че няма да има да ми върне и намерих три билета на път за спирката :D
Късметът няма нищо общо със суеверията.
Аз не съм суеверен - чупя стъкла и огледала без капка притеснение. :D
Don't try to tell me who I am,
'cause I don't care
and you will never understand

#69 Тигър

    кардинал

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1987 posts
  • Gender:Male

Posted 11 юни 2014 - 14:58

В тая връзка, този петък, тринайсети, ще има пълнолуние...
Забавно.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users