Jump to content

Посока на музикалните интереси


87 replies to this topic

#41 Silentdeath

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 293 posts
  • Gender:Male

Posted 27 април 2011 - 16:58

Готина тема, с удоволствие ще си разкажа моята рок/метъл еволюция х)))
Може да се каже, че съм закърмен с Motorhead, Judas Priest, Deep Purple, Uriah Heep, Iron Maiden ... но същински започнах сам да слушам по свое желание музиката на 6 години. Като се учих как да си пускам касетки на касетофона, взех че набарах черния албум на 'талика и беше едно въртене на Enter Sandman до полудяване. Без още да съм почнал да уча английски бях научил текста или поне това, което разбирах от него. Оттогава насам съм огромен Metallica фен. Покрай тях вече към 3 клас се насочих към изучаване на по-старите групи, т.е. любимците на моите родители визирайки главно NWOBHM течението + zeppelin, purple, uriah heep, stones и т.н.
Така oт класическия хеви метъл, с влиянието на 'талика, се метнах да слушам главно thrash. От 6ти до 8ми клас този стил ми беше един вид основен. Понатежа положението със Slayer, Megadeth, Anthrax и Kreator и в крайна сметка вече в края на 8ми клас се насочих към мелодет-а (оксиморона) и главно Arch Enemy и Amon Amarth. И общо взето това ми беше портала да стана по отворен към всички разклонения на метъл таблицата, започващи от прогресив и стигащи до горе долу спорния дали влиза в метъл средите грайндкор.
Късметлия съм, че израснах в рок семейство ...
Flip off the sky
With bleeding fingers till I die

#42 Minstrel in the Gallery

    Too Old To Rock'N'Roll, Too Young To Die!

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 592 posts
  • Gender:Male

Posted 28 април 2011 - 07:46

View Postwhiplash159, on Apr 27 2011, 17:57, said:


Май френд, това беше безобиден майтап и закачка, не сериозна теза :) Знаеш, че не слушам нещо по-тежко от Слейър, така че не бих могъл да дам компетентно мнение за стилове като дет-метъл, блек-метъл, дуум-метъл, грайндкор, а и не мисля, че бих искал да давам мнение за музика, която не ми харесва ... :P

#43 Jurisprudent

    Joydivisionist.

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 2374 posts
  • Gender:Male
  • Location:The Land of Bittersweet Symphonies
  • Interests:- progressive rock, hardrock, heavy metal, thrash&death metal, alternative, wave/darkwave, gothic, post-punk, industrial, jazz, jazz rock, fusion, blues

Posted 28 април 2011 - 07:50

"стилове като дет-метъл, блек-метъл, дуум-метъл, грайндкор"

Достатъчно мелодични са си.
Plus Ultra.

"This world is totally fugazi."

"We will always be so much more human than we wish to be."

"From the Stars back to our Cities"


Jazz fusion audio centre

1001 albums online

#44 HeathenHeart

    The Art of Lore

  • Тамплиeри
  • PipPipPipPipPip
  • 2134 posts
  • Gender:Female

Posted 28 април 2011 - 09:05

View PostJurisprudent, on Mar 30 2011, 21:12, said:

Не виждам "анти-музика" в блек метъла. Да, може да е "анти-мелодия"
:) :P :harhar:
Мелодичен или не е блек-метъла?

Edited by HeathenHeart, 28 април 2011 - 09:06 .

Hedniska Blod

#45 Jurisprudent

    Joydivisionist.

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 2374 posts
  • Gender:Male
  • Location:The Land of Bittersweet Symphonies
  • Interests:- progressive rock, hardrock, heavy metal, thrash&death metal, alternative, wave/darkwave, gothic, post-punk, industrial, jazz, jazz rock, fusion, blues

Posted 28 април 2011 - 09:21

Леле какво "активно мероприятие" ми е заформено тука. :) :P :harhar:
Наистина трябваше да извадя блека от списъка. Сега някой може да даде примери и с мелодичен блек, но като цяло, концептуално, ми се струва, че може да се нарече анти-мелодична музика (и то само в контекста на противопоставяне на други категории).

Edited by Jurisprudent, 28 април 2011 - 09:22 .

Plus Ultra.

"This world is totally fugazi."

"We will always be so much more human than we wish to be."

"From the Stars back to our Cities"


Jazz fusion audio centre

1001 albums online

#46 Змей Горянин

    стъписващо зъл

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 892 posts
  • Gender:Male

Posted 28 април 2011 - 10:15

View PostJurisprudent, on Apr 28 2011, 10:21, said:

Леле какво "активно мероприятие" ми е заформено тука. :) :P :harhar:
Наистина трябваше да извадя блека от списъка. Сега някой може да даде примери и с мелодичен блек, но като цяло, концептуално, ми се струва, че може да се нарече анти-мелодична музика (и то само в контекста на противопоставяне на други категории).
Ама то има цяло течение melodic black metal, пък ти сега с отделни примери се притесняваш да не те контрират :) Ако упорстваш дори ще ти намеря блек песни, които и на теб ще ти харесат :)
... Through dreams I influence mankind...

#47 Jurisprudent

    Joydivisionist.

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 2374 posts
  • Gender:Male
  • Location:The Land of Bittersweet Symphonies
  • Interests:- progressive rock, hardrock, heavy metal, thrash&death metal, alternative, wave/darkwave, gothic, post-punk, industrial, jazz, jazz rock, fusion, blues

Posted 28 април 2011 - 11:13

Оу, приемам. Няма проблем да ми харесат, винаги съм бил особено любопитен към блека. Вярно, че знам само някои по-основни групи като Mayhem и няма да се захбващам да го слушам.
Plus Ultra.

"This world is totally fugazi."

"We will always be so much more human than we wish to be."

"From the Stars back to our Cities"


Jazz fusion audio centre

1001 albums online

#48 Змей Горянин

    стъписващо зъл

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 892 posts
  • Gender:Male

Posted 28 април 2011 - 12:49

На прима виста ето тези неща:
Dismal Euphony - A thousand rivers Subtitulado

леко втежняваме с:
Dismal Euphony - Et Vintereventyr

нещо по-сурово, за да не кажеш, че манипулирам нещата :)
Sun of the Sleepless - Nebelmond

и една абсолютна класика за финал, ако още не си се отказал.
Ulver - Bergtatt - Ind i Fjeldkamrene

Забравих да кажа, че песните се слушат цели, и ако не го направиш - аз ще разбера! :P

Edited by Змей Горянин, 28 април 2011 - 12:50 .

... Through dreams I influence mankind...

#49 Jurisprudent

    Joydivisionist.

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 2374 posts
  • Gender:Male
  • Location:The Land of Bittersweet Symphonies
  • Interests:- progressive rock, hardrock, heavy metal, thrash&death metal, alternative, wave/darkwave, gothic, post-punk, industrial, jazz, jazz rock, fusion, blues

Posted 28 април 2011 - 13:21

Пия едно малко (като гледам, може и да е голямо) и се захващам с това премеждие.
А да попитам само - тука тестът какво цели? Ако е да се докаже, че има мелодичен блек, напълно е възможно. Не съм специалист в тази сфера, но го допускам. Всички мои изказвания са на база обща музикална рок култура, доколкото я имам. Онова за блекът и мелодичността го казах заради нечия теза, че блекът е антимузика. Не съм за сугласен за анитмузиката; ако ще го наричаме "анти", по-скоро ми изглежда да е анти-мелодия.
Но сега ще се подложа на експеримента.
Plus Ultra.

"This world is totally fugazi."

"We will always be so much more human than we wish to be."

"From the Stars back to our Cities"


Jazz fusion audio centre

1001 albums online

#50 HeathenHeart

    The Art of Lore

  • Тамплиeри
  • PipPipPipPipPip
  • 2134 posts
  • Gender:Female

Posted 28 април 2011 - 13:32

View PostJurisprudent, on Apr 28 2011, 14:21, said:

Пия едно малко (като гледам, може и да е голямо) и се захващам с това премеждие.
А да попитам само - тука тестът какво цели? Ако е да се докаже, че има мелодичен блек, напълно е възможно. Не съм специалист в тази сфера, но го допускам. Всички мои изказвания са на база обща музикална рок култура, доколкото я имам. Онова за блекът и мелодичността го казах заради нечия теза, че блекът е антимузика. Не съм за сугласен за анитмузиката; ако ще го наричаме "анти", по-скоро ми изглежда да е анти-мелодия.
Но сега ще се подложа на експеримента.
Ти пък не се плаши, :) казал си каквото си казал, аз те закачих, че малко си противоречиш сам.
Hedniska Blod

#51 Mor-Rioghain

    bean sídhe

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 451 posts
  • Gender:Female
  • Location:Shallow Grave

Posted 28 април 2011 - 13:46

За всички прогъри - задължително Enslaved, докато им се харесат! :)

The Watcher

И Emperor! Нещата, които твори Ihsahn понастоящем, трябва вече да са им добре познати.

Поначало бих нарекла блека дисонансна музика, особено най-ранните представители: Mayhem, Burzum, Darkthrone. Най-ясно се забелязва при вокалите - дори Dimmu Borgir, въпреки всички "външни" елементи, които използват, за мен са си безспорен блек, заради гласчето на Shagrath. Мелодичността свързвам единствено с дамско (италианско) присъствие, като например в Ancient. Шведската версия се нарича Siebenbürgen.
Втората и третата песен от предишния пост хич не ми звучат мелодично. :harhar:

На дисонансите се дължи депресивната атмосфера на My Dying Bridе, която, за добро или лошо, другите дуум групи не успяват да пресъздадат. Жанрът, като цяло, е изключително мелодичен :P , обаче, ако детът и грайндкорът също се броят за такива, то значи всяка музика е достатъчно мелодична.

П.П. Отдавна си знаете, че аз съм всеядна, така че, няма да ви отегчавам с автобиографията си, която твърде често зависеше от фактори, върху които нямах никакъв контрол.
Don't mistake lack of talent for genius.

#52 Jurisprudent

    Joydivisionist.

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 2374 posts
  • Gender:Male
  • Location:The Land of Bittersweet Symphonies
  • Interests:- progressive rock, hardrock, heavy metal, thrash&death metal, alternative, wave/darkwave, gothic, post-punk, industrial, jazz, jazz rock, fusion, blues

Posted 28 април 2011 - 14:33

Хубаво си хортуваме тука, но, като създател на темата, без да съм админ, модератор и т.н., все пак искам да помоля да не го обръщаме на обсъждане на мелодичността на блек метъла.
Plus Ultra.

"This world is totally fugazi."

"We will always be so much more human than we wish to be."

"From the Stars back to our Cities"


Jazz fusion audio centre

1001 albums online

#53 Svil

    кардинал

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 3368 posts

Posted 28 април 2011 - 15:40

View PostJurisprudent, on Apr 28 2011, 15:33, said:

Хубаво си хортуваме тука, но, като създател на темата, без да съм админ, модератор и т.н., все пак искам да помоля да не го обръщаме на обсъждане на мелодичността на блек метъла.
Това е хубаво и ти да помислиш върху него, защото от известно време не пропускаш да обърнеш някоя тема в чат и офф топик. Наспамил си яко форума.
И моля те не се захващай да ми отговаряш, а се замисли върху това, което ти казвам!

#54 Jurisprudent

    Joydivisionist.

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 2374 posts
  • Gender:Male
  • Location:The Land of Bittersweet Symphonies
  • Interests:- progressive rock, hardrock, heavy metal, thrash&death metal, alternative, wave/darkwave, gothic, post-punk, industrial, jazz, jazz rock, fusion, blues

Posted 28 април 2011 - 16:57

View PostSvil, on Apr 28 2011, 16:40, said:

Това е хубаво и ти да помислиш върху него, защото от известно време не пропускаш да обърнеш някоя тема в чат и офф топик. Наспамил си яко форума.
И моля те не се захващай да ми отговаряш, а се замисли върху това, което ти казвам!

Хубаво е, че не искаш да ти отговарям, защото хич нямам и намерение да го правя.
Plus Ultra.

"This world is totally fugazi."

"We will always be so much more human than we wish to be."

"From the Stars back to our Cities"


Jazz fusion audio centre

1001 albums online

#55 Rebel

    Dein Negativ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 745 posts
  • Gender:Female

Posted 28 април 2011 - 17:30

View PostJurisprudent, on Apr 28 2011, 17:57, said:

Хубаво е, че не искаш да ти отговарям, защото хич нямам и намерение да го правя.

Реално ти точно това направи :rolleyes: Подкрепям Свил като стар съфорумец и трябва да отбележа, че знам не един и двама като мен, които спряха да пишат тук точно заради подобни графомани. А преди време ставаха и смислени дискусии. Нямам намерение да си губя времето като влизам в спорове, само отбелязвам, че Свил не е единствен. Лека вечер.
The mind is its own place, and in itself
Can make a Heav'n of Hell, a Hell of Heav'n
What matter where, if I be still the same?

#56 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 28 април 2011 - 21:16

View PostRebel, on Apr 28 2011, 18:30, said:

Реално ти точно това направи :) Подкрепям Свил като стар съфорумец и трябва да отбележа, че знам не един и двама като мен, които спряха да пишат тук точно заради подобни графомани. А преди време ставаха и смислени дискусии. Нямам намерение да си губя времето като влизам в спорове, само отбелязвам, че Свил не е единствен. Лека вечер.

Свилката си го знаем всички и всички знаем колко зависим е той от моментното си настроение. В този смисъл, дай да не правим от мухата слон и да не приемаме чак толкова буквално забележката му... ;)

Аз друго не разбирам и затова се намесвам в конкретния случай. На теб лично, кой ти пречи да водиш смислена дискусия по тема, която те интересува? Говориш за дискусии в минало време, не помня да съм те засичал като редовен участник в подобни дискусии. Това съвсем не означава, че не си била участник в тях. Това, по-скоро означава, че аз не съм бил участник в тези дискусии. Като теглим чертата, какво излиза? Щом една тема те интересува и в нея се получи дискусия, участваш наравно с всички и мненията на останалите ти се струват смислени. И обратно, ако една дискусия не те интересува, защото темата е чужда за теб, какво по-нормално има от това да игнорираш въпросната тема и да продължиш напред? Цялата работа е, че от години наблюдавам едно странно явление. Появява се нов потребител, започва да пише активно. Определена част от форума, които повече четат, отколкото пишат (имаме си достатъчно такива и в това няма нищо лошо, разбира се) започват, образно казано да "ревнуват" от новия активен член и съвсем скоро се появяват и първите хапливи забележки. Не съм адвокат на Jurisprudent, но няма да открия топлата вода, ако сега напиша, че с появата си той "раздвижи" форума и бяха проведени редица смислени дискусии. Периодичните офтопици са нещо нормално, съгласен съм с теб, че понякога Jurisprudent предизвиква подобни, но нека да бъдем малко по-толерантни и да му дадем време, за да преодолее този свой лош навик. Аз също бълвам офтопици и не го крия, опитвам се да се ограничавам по тази линия, но не винаги ми се получава, за което искрено се извинявам на всички. Ако на теб или на някой друг от форума не харесва написаното от мен, нека просто да не го чете и да премине към следващото мнение или тема. Но, да твърдиш, че ти или някой друг е спрял да пише във форума, защото има потребител/и, които по една или друга причина са по-активни от теб или онзи някой друг, ето, това вече не бих могъл да приема за вярно... ;)

Стана малко дълго, но е в съвсем добронамерен тон, надявам се ще ме разбереш...
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#57 Valtyr

    Artisan ov War

  • Отлъчени
  • PipPipPip
  • 380 posts
  • Gender:Male
  • Location:At The Left Hand Ov God

Posted 28 април 2011 - 23:13

Разговорът се завъртя към блека и тук аз бих казал много, но от уважение към Jurisprudent, който помоли да няма офф топици, ще си замълча. Аз също съм нов в този форум и съм съгласен с тази идея, защото и в живота много мразя, когато говоря с някого, той да сменя темата и да говори не по същество. Но смятам, че една нова тема за блека би била интересна, така или иначе подхванахме разговора...
NO SINGLE BOOK WERE BEHELDEN BY ME
OH, NO QUESTION I CANNOT DO ANSWER
ONLY ONE SINGLE LAMP DO SHOW ME THIS WAY
AND THAT IS THE EYE OF SATAN!

#58 Sarra

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 15 posts
  • Interests:http://www.last.fm/user/Sarra_R

Posted 28 април 2011 - 23:41

View PostJurisprudent, on Apr 28 2011, 15:33, said:

Хубаво си хортуваме тука, но, като създател на темата, без да съм админ, модератор и т.н., все пак искам да помоля да не го обръщаме на обсъждане на мелодичността на блек метъла.

Това не е обсъждане на мелодичността на блек метъла. Просто не-прогерите споделят техните залитания. А както сам спомена, като създател на темата...

View PostJurisprudent, on Apr 24 2011, 11:56, said:

...Мисля си, че ако пообсъдим тия неща може по-малко сурово да съдим залитания, експерименти или на пръв поглед разочароващи "смени на курсове" в любимите ни групи. А може и да излезе интересна тема. :)

Темата още в началото е оставена отворена...защо да се затваря тогава, когато навлиза в границите на не-музикалните залитания на създателя на темата.

#59 HeathenHeart

    The Art of Lore

  • Тамплиeри
  • PipPipPipPipPip
  • 2134 posts
  • Gender:Female

Posted 28 април 2011 - 23:44

View Postmarillion, on Apr 28 2011, 22:16, said:

Не съм адвокат на Jurisprudent, но няма да открия топлата вода, ако сега напиша, че с появата си той "раздвижи" форума и бяха проведени редица смислени дискусии. Периодичните офтопици са нещо нормално, съгласен съм с теб, че понякога Jurisprudent предизвиква подобни, но нека да бъдем малко по-толерантни и да му дадем време, за да преодолее този свой лош навик.
+1
Jurisprudent е приятен форумен събеседник. Нека не спираме ентусиазма на един забавен и интелигентен млад човек. За сравнение всеки може да види по други места из нета негови връстници на леят неграмотни простотии, безмислици и цинизми.


View PostValtyr, on Apr 29 2011, 00:13, said:

Разговорът се завъртя към блека и тук аз бих казал много, но от уважение към Jurisprudent, който помоли да няма офф топици, ще си замълча. Аз също съм нов в този форум и съм съгласен с тази идея, защото и в живота много мразя, когато говоря с някого, той да сменя темата и да говори не по същество. Но смятам, че една нова тема за блека би била интересна, така или иначе подхванахме разговора...
И тук +1. Може темата да не е само за блека, а за различните стилове метъл, защото неминуемо ще се стигне до сравнения и обсъждане и на други стилове.
Hedniska Blod

#60 Roy

    архиепископ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 705 posts
  • Gender:Male

Posted 29 април 2011 - 11:16

От доста време се каня, но все пропускам да попитам:

1. Какво разбирате под понятието "прогър" или "прогресар"?
2. Понеже не веднъж бе заявявано от различни потребители, че тук има "прогъри" или "прогресари" ми е интересно да разбера кои са тези хора?

Ясно е, че Жорж (a.k.a. marillion) харесва най-вече този стил в музиката, но първо, че Жорж е показал, че слуша и много друга музика и второ, че се съмнявам дали би поставил прогресивния рок над останалите стилове в музиката. За това ми е интересно какво е "прогресар" и кои са "прогресари"-те тук. Въпросите ми не са конкретно насочени към някой, но се надявам, че все някой ще ми отговори.
By and large, jazz has always been like the kind of a man you wouldn't want your daughter to associate with.

Duke Ellington





3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users