Jump to content

Някои негативни течения в БГ метъл общество?Какво точно означава да бъдеш ТРЮ в България...


249 replies to this topic

#221 Overhate

    архиепископ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 508 posts
  • Gender:Male

Posted 30 April 2010 - 10:29 AM

Quote

Декадата показва кога тези движения са се създали и кога са били най-масови, но това не значи, че сега не са актуални

За мен пък точно това значи. Всяко нещо е с времето си.
Останал сам, прегърнах здрача
Изгубил се, открих нощта
На твоя гроб не ще да плача
Пред твоя кръст не ще скърбя

#222 slartibartfast

    fjordgestalter

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 197 posts

Posted 30 April 2010 - 12:41 PM

View PostPanzergrenadier, on Apr 30 2010, 11:19, said:

Защото, да си „истински неформален” е извън времето и модата - то е начин на живот.

Закачам се за последното.
Искаш да кажеш, че трябва "да бъдеш себе си"?!
Това е модно.
Ако е така, ми е интересно, защо всички, които са себе си и са толкова освободени от оковите на обществената формалност, толкова много си приличат? Бягаме от матрицата, но начинът, по който го правим ни държи здраво вътре... Изразяваме бунт към нещо, (което ни се втълпява, че е основният Проблем в живота ни), но живеем ли по-добре?
Even angels lose their wings, eventually..

#223 Panzergrenadier

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 77 posts
  • Gender:Male

Posted 30 April 2010 - 13:26 PM

View Postslartibartfast, on Apr 30 2010, 13:41, said:

Закачам се за последното.
Искаш да кажеш, че трябва "да бъдеш себе си"?!
Това е модно.
Ако е така, ми е интересно, защо всички, които са себе си и са толкова освободени от оковите на обществената формалност, толкова много си приличат? Бягаме от матрицата, но начинът, по който го правим ни държи здраво вътре...

Напротив, те си приличат за да се разпознават един други, но се отличават от мнозинството. Малко шарено в един свят нарисуван в сиво е добре дошло.

View Postslartibartfast, on Apr 30 2010, 13:41, said:

Изразяваме бунт към нещо, (което ни се втълпява, че е основният Проблем в живота ни), но живеем ли по-добре?

Виж сега, не знам някой да е станал трю фен с идеята да си подобри живота в някакъв смисъл.
Не мисля, че да си пуснеш коса, да обуеш кубинките и да облечеш рокерията ще решиш проблемите в живота си. Е, добре, поне някои от тях. Ще се свържеш с хора, които имат твоя вкус и разбирания, ще станеш част от общност.

Защото, какво ако си само фен и не се събираш с такива като теб? Нещата се случват далеч от тебе… Винаги е било важно, поне за мен да ходя на местата, където се събират фенове, и винаги съм ходил по такива места, врял съм се в такива компании. Синьото, Попа, Кравай, Кръглото, на Патици и по кръчми…

#224 Svil

    кардинал

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 3368 posts

Posted 30 April 2010 - 13:29 PM

Без да се заяждам, но мислиш ли, че аз след като не обичам да ходя по кръчми, а предпочитам да си слушам сам музиката, не се вписвам в понятието метъл фен?

#225 Panzergrenadier

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 77 posts
  • Gender:Male

Posted 30 April 2010 - 13:47 PM

А, човече всеки решава сам за себе си... Аз съм последният човек, който ще вземе да ти дава определения какъв си и какъв не си. Някои си висят сами и си слушат музика, други имат необходимост да пият във фенска компания по градинките до късно, трети редовно ходят по кръчми, клубове, мотосъбори, фестивали и концерти...

Самото определение "True fan" е глупаво. Даже си мисля, че точно такъв тип човек изобщо не се замисля дали е такъв или не.

Как може да се определи кой е трю? Аз лично изпитвам по-голям респект към феновете в "пълно бойно облекло". В крайна сметка те са маниаците, а на мен винаги ми е било приятно да общувам с такива хора. Не ми пука дали са позьори или не. Даже се радвам като ги гледам как позират, защото на тях им е гот, скандализират и не им пука от това. Покрай такива хора ми е готино - пием си, бъзикаме се, правим простотии, забавляваме се като деца, точно в такива компании човек поне за малко се освобождава от натрупания стрес и гадостите в живота. Поне за мен никога не е стоял въпроса дали съм трю или не съм... Ходил съм и в "пълно бойно облекло" и не в толкова пълно без това да има някакво особено значение за мен.

Edited by Panzergrenadier, 30 April 2010 - 13:51 PM.


#226 slartibartfast

    fjordgestalter

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 197 posts

Posted 30 April 2010 - 19:09 PM

Ако наистина не им пука, защо скандализират?

Когато човек е по-млад има нужда от общност, в която да се чувства приет и сигурен в себе си.
Постепенно тази нужда от одобрение отпада и нямаш потребност постоянно да декларираш себе си и да се самоутвърждаваш.

Edited by slartibartfast, 30 April 2010 - 19:19 PM.

Even angels lose their wings, eventually..

#227 StormWarrior

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 143 posts
  • Gender:Male
  • Location:London

Posted 30 April 2010 - 19:31 PM

View Postdidogun, on Apr 30 2010, 10:58, said:

Ако сложиш гореспоменатите одежди при положение, че човек и кожата си му идва да съблече от жега, щеш не щеш за много кратко време започваш да намирисваш неприятно.

Носил съм ластици известно време (в един момент почнаха да ми стават неудобни) и не съм забелязал жегата да е проблем, ама хич. И никога не са ми казвали че намирисвам. Да не говорим че намирисването идва най-вече от некъпане, а не толкова от потенето. Но както и да е, просто ми е смешно за какво се хващате, добре, ако е топло ще си сложа елече на голо, а не рокерия и дънково яке. Не за температурата идеше реч!

И отново повтарям поне моето мнение, а и като отговор на Свил (макар че той не се обърна към мен конкретно) - аз поне не съм казал че който не носи протъркана тениска на 14 години с 84 дупки, не се валя по тревата пиян като куче не е трю. Друга ми беше идеята.
IF YOU CHOOSE TO PICK A FIGHT, THE PRICE MIGHT WELL BE YOUR LIFE

#228 didogun

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 133 posts

Posted 30 April 2010 - 22:49 PM

View PostStormWarrior, on Apr 30 2010, 20:31, said:

аз поне не съм казал че който не носи протъркана тениска на 14 години с 84 дупки, не се валя по тревата пиян като куче не е трю.

Тия трю-та най-често се оказват в невъзможност да възприемат каквото има за възприемане на съответния концерт вследствие на дереджето, до което са се докарали.

#229 TEMPOS

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 59 posts

Posted 01 May 2010 - 11:21 AM

Темата се възобнови и с риск да преповторя някои от идеите искам и аз да споделя някои впечатления. Като начало, както вече се спомена, днес всеки може да се носи както иска според кода на последните 20-30 години и това ще е принципно ок и за мен е така, точно защото до сега 21 век е времето на липсата на каквото и да е ново и структуроопределящо, както бяха последните декади на 20-ти век. Един вид, както и да го гледаме, ние сме изправени пред хипотезата да се тъсим сами себе си като стил и манталитет в нещо, което вече го има, развило се е и стигнало своего рода апогей.

Тук се включвам за униформите и стила на обличане- преди несъмнено са били част от идентификацията и съпричастието (освен бунта), но за мен огромният въпрос е- имат ли смисъл днес?
Изхождайки от вече казаното за липсващата нова субкултура (предварително се извинявам за генерализирането) ми се струва естествена част от търсенето на всеки да мине през съответните дрехи по пътя към какво течение, към каква музика, към какви хора да се приобщи. Обаче оттук идва различното-днес не мисля, че понятието "истински" ни върши някаква работа, точно защото всеки има избор да се приобщи към нещо вече отдавна изградено и няма тепърва какво да се доказва.

Безсмислено е да се отнасяме по различни начини към хората само защото според някаква парадигма за истински или не, те стават истински в своите си среди до толкова до колкото наистина са част от манталитета и културата на съответния стил музика.

Най- много ме занимават по-скоро мислите за това има ли днес поле за бунт или няма (офтопик: всичко, което писаха останалите съфорумници беше много добре развито), защото именно в смисъла от протест евентуално можем да търсим има ли смисъл да слагаме етикета "истински". За мен тук е основната дискусия, защото в това е в най-чист вид точката на противоречие- ако няма ценности да се защитават и нещо, срещу което да се протестира-защо да се категоризираме, защо да има смисъл да обсъждаме какво виждаме групичките по градинките- какво показват, какво пропагандират?

Edited by TEMPOS, 01 May 2010 - 11:23 AM.


#230 missis anger

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 11 posts
  • Gender:Female
  • Location:desert city

Posted 01 May 2010 - 12:02 PM

Наистина в днешно време нещата са доста размити. Да търсиш себе си, когато културите се смесват, информацията е прекалено много, а артикулите, които ти предлагат са безброй, си е доста трудно. Малко се дезориентираш. Може би и оттам идва прекалената поза ( в облекло и рзбирания) на ТРЮ -тата, някакъв по-агресивен опит да се отличават от другите( примерно от майка си, която също ходи облечена в черно, защото е модно)....
Дали има поле за бунт в днешно време не мога да кажа, но смятам, че има дискриминация. Познавам момче в 5-ти клас, което е подложено на присмех и бой от съучениците си за това, че има дълга коса. Той вече е изправен пред въпроса да се слее ли с останалите или да си яде боя. Тук естестено не става въпрос за неговите разбирания (все още съвсем мъгляви предполагам), а за това че масата все пак и все още не обича различните, а защо...ми е трудно да отговоря

#231 Panzergrenadier

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 77 posts
  • Gender:Male

Posted 01 May 2010 - 12:31 PM

View PostTEMPOS, on May 1 2010, 12:21, said:

За мен тук е основната дискусия, защото в това е в най-чист вид точката на противоречие- ако няма ценности да се защитават и нещо, срещу което да се протестира-защо да се категоризираме, защо да има смисъл да обсъждаме какво виждаме групичките по градинките- какво показват, какво пропагандират?

Има ценности, разбира се, например правото да живееш „другояче”, да не живееш по начина, по който си програмиран от обществената среда от която излизаш. Тя те моделира, налага ти явно или скрито как да се обличаш, какви ценности да имаш, през какви етапи да протече живота ти, как да се развие кариерата ти и прочее.

Сещам се за един такъв пример – Джим Морисън. Дете на адмирал – военен от флота на САЩ, като че ли неговия живот е предопределен – колеж – семейство - кариера, и т.н. т. Но не – пише писмо на родителите си, че иска да основе рок-група. Родителите му не го разбират, отричат се от него. Той се маха, и по-късно твърди, че те са починали. След този момент следва решителната промяна в живота му – хипи комуни, дрога и всичко останало.

Или както го е казал Миле Петроза от Kreator:

Can't you see you're just swimming with the stream. (не виждаш ли, че просто се движиш по течението?)

Така ли искаш да премине живота ти - формално и по течението, по матрицата наложена от средата от която излизаш, или по някакъв неформален начин в неформална среда?

Edited by Panzergrenadier, 01 May 2010 - 12:38 PM.


#232 ping_pong_bitches

    star sucker

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 270 posts
  • Gender:Male

Posted 01 May 2010 - 14:21 PM

^Има доста човеци, които са така, но без да имат нещо общо с Нашата музика...е и?

#233 didogun

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 133 posts

Posted 01 May 2010 - 17:51 PM

View PostPanzergrenadier, on May 1 2010, 13:31, said:

хипи комуни, дрога и всичко останало.

Не се сещам кое е всичкото останало :metal:

#234 TEMPOS

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 59 posts

Posted 02 May 2010 - 10:23 AM

View PostPanzergrenadier, on May 1 2010, 13:31, said:

Така ли искаш да премине живота ти - формално и по течението, по матрицата наложена от средата от която излизаш, или по някакъв неформален начин в неформална среда?

А има ли въобще начин да излезем от матрицата и като се дистанцираме от една среда (така наречената формална, например) не влизаме ли просто в друга матрица, която за останалите е точно толкова фалшива?

#235 Carlsberg

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 219 posts
  • Gender:Male

Posted 10 May 2010 - 00:03 AM

Доста интересна тема наистина.Определението "трю" е един стереотип,да кажем за рокерите.Аз несъм виждал един който да не е с кожени дрехи ,татуси,пиещ много бира, слушащ праведна музика и по възможност да покаже колко му е голям...мотора.Никой не го е накарал да бъде такъв,той сам е решил че това е неговото амлоа,неговия начин да покаже какво наистина цени и обича.Това си е религия.Но не натрапват(или поне никога несъм видя,чел и прочие)че трябва да си като него на разни любители на превозните средства на две гуми,било то и чопър.
Темата е много обширна и твърде интересна но всеки е индивидуален сам по себе си.Аз лично слушам от траш до лек рок,да не споменавам че когато ми хареса някое парче на хмм Фърги да речем си го преслушвам от време на време.Е вярно като чуя чалга определено не ми е забавно но обикновенно на 4-тото питие престава да ме дразни(подчертавам дразни а не че започва да ми допада :metal:).Също така тениски и шапки на групи слагам само на концерт,нямам дълга коса,не ходя с кожени дрехи,не нося кубинки лятото(да не кажа никога),ама пия само бира.Е това не ме прави "истински".

Edited by Carlsberg, 10 May 2010 - 00:05 AM.


#236 Depositus Cordis

    I might be a dog

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 593 posts
  • Gender:Male

Posted 21 May 2010 - 11:04 AM

Това е тема която е обсъждана и преди и съм съгласен, че дрехите не правят хората. Но на мен си ми харесва да сложа някоя метъл-тениска и да си щъкам. Това не е форма на някакъв протест(защото Ozzy това захвана последните мнения), но от друга страна казва "Хей чалгар/гъзар, аз не съм като теб, не ме занимавай". И да - на мен ми харесва като виждам и други с такива тениски (да ходиш цял ден в пълно бойно снаряжение е малко по-друг въпрос).
А и за това че над 40 е смешно/тъжно:
В Каварна миналата година засякох една групичка 3-4 господа над 40, с готини коси(прошарени де) и като цяло стилно изпипани метъл аксесоари(които после засякох и на Rage) които за мен не изглеждаха тъжно или смешно, а внушително. Така че кой както си го направи.
П.П. Добре де с дълга коса съм, ама какво да направя като ми е хубава, че и жените ми завиждат :worship:

#237 Файона

    addicted to chaos

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 212 posts
  • Gender:Female

Posted 21 May 2010 - 11:31 AM

View PostDepositus Cordis, on May 21 2010, 12:04, said:

но от друга страна казва "Хей чалгар/гъзар, аз не съм като теб, не ме занимавай".
А, именно!

Подписвам се под мнението на Depositus Cordis! С две ръце, значи +2, нали така? :worship:
Точно по този начин виждам и аз нещата.
Omnia mea mecum porto

#238 ping_pong_bitches

    star sucker

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 270 posts
  • Gender:Male

Posted 21 May 2010 - 11:34 AM

View PostФайона, on May 21 2010, 12:31, said:

А, именно!

Подписвам се под мнението на Depositus Cordis! С две ръце, значи +2, нали така? :worship:
Точно по този начин виждам и аз нещата.


Един вид ви пука какво мислят другите за вас - един вид това е супер чалгарско според мен

#239 Файона

    addicted to chaos

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 212 posts
  • Gender:Female

Posted 21 May 2010 - 11:38 AM

View Postping_pong_bitches, on May 21 2010, 12:34, said:

Един вид ви пука какво мислят другите за вас - един вид това е супер чалгарско според мен
Един вид не ми пука какво мислят, просто да не ме занимават със себе си.
Omnia mea mecum porto

#240 Depositus Cordis

    I might be a dog

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 593 posts
  • Gender:Male

Posted 21 May 2010 - 11:50 AM

View Postping_pong_bitches, on May 21 2010, 12:34, said:

Един вид ви пука какво мислят другите за вас - един вид това е супер чалгарско според мен
Ако ми пукаше не мислиш ли че щях да сложа едни големи цайси, яката ризка, голЕм ланец и гъзарско панталонче и да крача бавно и важно по Витошка... В България това се "харчи" :worship:





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users