Jump to content

Защо се получава така?


62 replies to this topic

#21 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 22 August 2007 - 15:04 PM

View PostНещото което вие в нощта, on Aug 10 2007, 00:02, said:


Второ, по отношение на "живия живот". Как човек може да бъде "толерантен" към циганите, чалгата и простаците от всякакъв вид? Според характера си, един може да притаи чувствата в себе си, а друг да ги демонстрира открито, но мисля, че никой нормален човек не може да бъде безразличен към тези "явления". Както пееше Кембъла(ако не се лъжа): "Толеранс, толеранс - НУЛА".

Първоначално реших, че е изолиран случай, но за мое огромно съжаление не би, което ме кара да въздъхна по-долу...

Позиции като горната ни отдалечават на светлинни години от модерното цивилизовани мислене. Съжалявам, но не мога да приема написаното за истина или по-скоро това не е моята истина. Това е моята абсолютна неистина. Защо все още "циганин", "чалга" или "простак" се определят като "явления"? И не е ли най-меко казано липса на толерантност отричането на правото им на съществуване? И то точно в тази тема, призвана да извика добротата у всеки от нас...

А ако не е така, по-добре ще е да влязат танковете...
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#22 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 22 August 2007 - 16:59 PM

View Postmarillion, on Aug 22 2007, 16:04, said:

А ако не е така, по-добре ще е да влязат танковете...
Без съмнение :lol2: :yes: :yes: :yes: :yes:
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#23 Нещото което вие в нощта

    Принц

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 689 posts
  • Gender:Male

Posted 22 August 2007 - 22:11 PM

View Postmarillion, on Aug 22 2007, 16:04, said:

Първоначално реших, че е изолиран случай, но за мое огромно съжаление не би, което ме кара да въздъхна по-долу...

Позиции като горната ни отдалечават на светлинни години от модерното цивилизовани мислене. Съжалявам, но не мога да приема написаното за истина или по-скоро това не е моята истина. Това е моята абсолютна неистина. Защо все още "циганин", "чалга" или "простак" се определят като "явления"? И не е ли най-меко казано липса на толерантност отричането на правото им на съществуване? И то точно в тази тема, призвана да извика добротата у всеки от нас...

А ако не е така, по-добре ще е да влязат танковете...

С това си мнение и ти показваш липса на толерантност, макар и по отношение на моята "нетолерантност". :) За истината - достатъчно ерудиран си, за да знаеш, че тя не е универсална. И ако ти си склонен да търсиш и да виждаш навсякъде красивото и доброто, то аз гледам малко по-обективно на живота. Както е казал Ботев: "доброму добро да струва, лошия - с ножа по глава". Не съм вярващ и не ходя на църква(това инспирирано от другата тема) и поради тази причина се осланям единствено във възмездието приживе, което е малко несъвместимо с безкрайната доброта и толерантност, която проповядваш ти.

P.S. Нека наистина да влязат танковете, че виждаш какво става във Виетнамските общежития в Красна поляна. Само не знам дали ако под твоя прозорец се разхождат с брадви и ножове и децатата ти трябва да се прибират вкъщи, минавайки покрай такива "хора" ще продължиш да бъдеш толкова толерантен.
Ние ще влезем в забравата
с поредния номер и код.

#24 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 22 August 2007 - 22:49 PM

Темата е достатъчно политизирана, за да я разискваме и тук. От това единствено биха спечелили тези, които насаждаха в главата на българина, че циганите, турците и всички останали малцинства са крадци, убийци и изнасилвачи... Да, някои от тях са такива, но нима ние не сме? И какво направихме ние, за да ги променим? В началото на осемдесетте един човек на име Чудомир Александров, колега на баща ми /но слава богу не по партийна линия/ живееше в един ведомствен блок на един научен институт. Моето семейство също живееше в този блок, а той бе зад 57-мо училище в кв. Разсадника, София. Тогава там имаше голяма циганска махала. Та този човек, реши да посъветва Тато, че е редно малцинствата да се интегрират. Било модерно и социалистическо! Какво сториха? Циганския клас в училище го разсформироваха и разпръснаха по останалите класове. Така аз до осми клас учех с цигани и да ти кажа не ми беше никак приятно. Дажи ги мразех, защото миришеха и вечно намираха начин да откраднат по нещо от нас българите. А уж, ние бяхме мнозинство, а те малцинство. Защо така се получаваше според теб?

След много години разбрах, че да мразиш някой етнос или пък открито да се изказваш за него негативно е по-страшно от всичко останало. Това консолидира етноса срещу теб и резултата е пагубен. Аз не познавам англичанин или какъвто и да е западняк, който да остане безразличен ако някой говори с пренебрежение или омраза за циганите. Да не говорим за щатите, там е връх на безумието да обидиш някой емигрант. Та те всички са такива, а какво остава обидата да е на расова основа. Чакате затвор и то без майтап. Разбери ме правилно, този антагонизъм не може да издържи в условията на все по-пълна глобализация във всяко едно житейско отношение...

Така че твоята позиция няма нищо общо с толерантността, откъдето и да го погледнеш. Тя декларира отрицание към малцинството, следователно е проява на нетолерантност в контекста на казаното от теб. А моята толерантност не е признак на великодушие и вътрешна доброта, както мислиш ти. Тя е опит да извадя на показ истинските добродетели на всеки човек, защото някъде дълбоко в теб и ти си такъв...
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#25 Нещото което вие в нощта

    Принц

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 689 posts
  • Gender:Male

Posted 22 August 2007 - 23:25 PM

View Postmarillion, on Aug 22 2007, 23:49, said:

След много години разбрах, че да мразиш някой етнос или пък открито да се изказваш за него негативно е по-страшно от всичко останало. Това консолидира етноса срещу теб и резултата е пагубен. Аз не познавам англичанин или какъвто и да е западняк, който да остане безразличен ако някой говори с пренебрежение или омраза за циганите. Да не говорим за щатите, там е връх на безумието да обидиш някой емигрант. Та те всички са такива, а какво остава обидата да е на расова основа. Чакате затвор и то без майтап. Разбери ме правилно, този антагонизъм не може да издържи в условията на все по-пълна глобализация във всяко едно житейско отношение...

Така че твоята позиция няма нищо общо с толерантността, откъдето и да го погледнеш. Тя декларира отрицание към малцинството, следователно е проява на нетолерантност в контекста на казаното от теб. А моята толерантност не е признак на великодушие и вътрешна доброта, както мислиш ти. Тя е опит да извадя на показ истинските добродетели на всеки човек, защото някъде дълбоко в теб и ти си такъв...

"Това консолидира етноса срещу теб и резултата е пагубен." Ето тук е разковничето на въпроса. За теб най-страшно е да предизвикаш ответната реакция на малцинствата, защото знаеш, че те се консолидират. Ако ние бяхма наполовина толкова задружни колкото са те, циганите щяха да се страхуват от нашата омраза, а не ние от тяхната. Но тъй като сме мърша, ще се оставяме малцинствата да ни тъпчат, а ние ще ги изхранваме.
Относно Щатите - какъв пример биха могли да бъдат те? Едно от най-гнилите общества. И с безумните им закони за "политическа коректност"... Не били негри, а "афро-американци", все едно името с което назоваваш един предмет промяня неговите свойства и стойност. Нали и при нас следвайки твоята "коректност" започнаха да наричат циганите - "роми", забравяйки, че те са именно от племето "синга". Не може и не трябва да казваме на черното - бяло.
Относно моите добродетели - вярвам, че не са скрити толкова надълбоко, колкото на теб ти се струва. :) Най-общо казано - не смятам, че твоите възгледи по разглежданите въпроси те правят по-добър човек от мен.
Ние ще влезем в забравата
с поредния номер и код.

#26 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 22 August 2007 - 23:38 PM

View PostНещото което вие в нощта, on Aug 23 2007, 00:25, said:

"Това консолидира етноса срещу теб и резултата е пагубен." Ето тук е разковничето на въпроса. За теб най-страшно е да предизвикаш ответната реакция на малцинствата, защото знаеш, че те се консолидират. Ако ние бяхма наполовина толкова задружни колкото са те, циганите щяха да се страхуват от нашата омраза, а не ние от тяхната. Но тъй като сме мърша, ще се оставяме малцинствата да ни тъпчат, а ние ще ги изхранваме.

Ама виж, това което си написал е същото но казано наобратно. Аз мисля, че точно това не трябва да допускаме. Не е необходимо нито те, нито ние да го правим...

View PostНещото което вие в нощта, on Aug 23 2007, 00:25, said:

Относно Щатите - какъв пример биха могли да бъдат те? Едно от най-гнилите общества. И с безумните им закони за "политическа коректност"... Не били негри, а "афро-американци", все едно името с което назоваваш един предмет промяня неговите свойства и стойност.

Знаеш ли и аз си мислех така, докато един ден не стъпих на JFK. За малкото време, което прекарах в щатите представите ми за тях се обърнаха наопаки. Говоря не за политика, а за общество в случая! Без да звучи самохвално, но съм обиколил цяла Европа, Лондон е като мой втори дом защото твърде често прекарвам лятото там, бил съм и в Африка. Щатите са нещо друго, то не може да се опише - то се усеща там на място. Повярвай ми...

View PostНещото което вие в нощта, on Aug 23 2007, 00:25, said:

Относно моите добродетели - вярвам, че не са скрити толкова надълбоко, колкото на теб ти се струва. :) Най-общо казано - не смятам, че твоите възгледи по разглежданите въпроси те правят по-добър човек от мен.

Разбира се, че не ме правят. Аз да не би да съм казал, че аз съм добър а ти лош? Няма такова нещо, като добър и лош човек. Въпрос на гледна точка. За мен е по-интересно защо ти си помисли така. А за теб?
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#27 dave

    Not Knowing

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 505 posts
  • Location:Babylonian Tower
  • Interests:watching different roads and wonder where my own is rolling<br />waiting all day long for a change and it's showing

Posted 23 August 2007 - 15:07 PM

View PostНещото което вие в нощта, on Aug 23 2007, 00:25, said:

Ето тук е разковничето на въпроса
да - тук е:

Quote

циганите щяха да се страхуват от нашата омраза, а не ние от тяхната.
Къде е точно?
Ами в това, че става въпрос за омраза.
Докато ги мразим, докато ги толерираме, докато си позволяваме да са под "друг знаменател", дотогава ще се страхуваме. Поединично или заедно - все тая.
На всяко действие - противодействие :crying: .
Next One Is Real

#28 wiktory

    empathy

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1079 posts

Posted 23 August 2007 - 15:58 PM

Дейви, те са си под "друг знаменател". е, има една малка приобщена част
как да не си го позволяваме, не те разбирам

#29 dave

    Not Knowing

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 505 posts
  • Location:Babylonian Tower
  • Interests:watching different roads and wonder where my own is rolling<br />waiting all day long for a change and it's showing

Posted 23 August 2007 - 17:32 PM

View Postwiktory, on Aug 23 2007, 16:58, said:

Дейви, те са си под "друг знаменател". е, има една малка приобщена част
как да не си го позволяваме, не те разбирам
Анджък де.
Докато са си под "друг знаменател" все ще е така.
Ама за това, че под такъв имаме вина предим ние.
Всички реверанси на управляващите към разни "ромски" организации, и всички "предимства" на ромите пред закона.
А управляващите ги избираме ние, не ли?
Не можеш да очакваш някой да работи, след като ако работи, ще трябва да си плаща сметките и няма да получава помощи. Ако не работи - мета гибеци, не плаща сметки и "лява ръка-десен джоб" за подпомагане на гибеците.
Не е луд, който яде, а който му дава.
Next One Is Real

#30 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 23 August 2007 - 18:13 PM

Съгласен съм с констатациите, но замисляли ли сте се колко черна работа вършат циганите? Естествено говоря за онази част от тях, която иска да работи, а не само и единствено да краде. И преди някой да ми каже, че тази част от циганите е малцинство при тях, да си помисли какво е съотношението на действително работещи българи и такива, които живеят на гърба на другите. Аз не се наемам да прогнозирам кой ще хвърля боклуците и чисти улиците, ако ги няма циганите. Защото както и да го въртим ние българите сме толкова изобретателни, че ще намерим начин да просъществуваме и без да работим, само и само да не ни види съседа, че сме станали боклукчия...

И накрая нещо от личен опит. Преди години един ден си представих, че съм циганин. Интелигентен и амбициозен, но циганин. Замислих се каква ще ми е съдбата и така си отговорих на много въпроси. Оттогава гледам на тях по различен начин. Леко гузно, защото и аз като всички други съм виновен за тяхната действителност...
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#31 mabon

    от Клана Морна <TYPE O PUROGATIV>

  • Отлъчени
  • PipPip
  • 139 posts

Posted 23 August 2007 - 18:45 PM

View PostНещото което вие в нощта, on Aug 10 2007, 00:02, said:

Второ, по отношение на "живия живот". Как човек може да бъде "толерантен" към циганите, чалгата и простаците от всякакъв вид? Според характера си, един може да притаи чувствата в себе си, а друг да ги демонстрира открито, но мисля, че никой нормален човек не може да бъде безразличен към тези "явления".

За чалгата и простаците съм абсолютно съгласен - НИКАКВА толерантност!!!
С това за циганите, обаче, си се престарал.
Маааалката (но изключително съществена) разлика е, че да си чалгар, или простак е въпрос на избор, резултат е обикновено от мързел или (без)действие. От никаква култура, и никаква ценностна система.
Но не мога да мразя някой само защото се е родил циганин, арабин, турчин, филипинец, камбоджанец или какъвто и да е. Това е не по-малко признак на липса на ценностна система, и култура, колкото ида си простак или чалгар. Човек се ражда такъв, какъвто се ражда. Въпросът е какво ще направи после, нататък.

Хората се делят на свестни и боклуци - не на цигани, българи и марсианци. Пил съм с цигани, бил съм се с цигани, и пак не мога да направя "обобщение" като твоето. Защо ли? Ами защото преценявам всеки човек като индивид и не го съдя по това какъв се е родил, какво име има, дали е черен, бозав или оранжев; а го съдя по делата и мисленето. Откъде идва, накъде е тръгнал, как е избрал да мине по тоя път - по това.

Познавам свестни цигани (колкото и странно сигурно да ти звучи), които си скъсват задниците от бачкане, за да осигурят децата си. И познавам мнооооого българи, които по "цигания" надминават и най-мизерните цигани. Тъй че айде без такива обобщения.

Дядо ми, лека му пръст, когато отиваше да пийне ракийка вечер в хоремага, циганите го заобикаляха отдалеч на улицата. Такъв страх му имаха. И въпреки това, той винаги казваше - "Не се ядосвай на циганина - той най-много 2-3 кокошки да ти открадне, за да си нахрани децата; пази се от българина - защото той ще ти окраде всичко, ще те предаде и накрая ще плюе на тебе, хем и ти си българин."

Мисля, че основния проблем си го правим ние - с безпринципността, лигавщината и "двойния стандарт" - и естествено, че много от циганите веднага ще се възползват. На повечето от тях това им е в кръвта - щото те живеят ден за ден. В момента, в който могат да извлекат изгода от нещо - ще го направят. Но аз съм 1 000 000 000% убеден, че ние - българите - щяхме да постъпим по същия начин на тяхно място. И много от мрънкащите, всъщност мрънкат само, щото завиждат на "привилегиите" им на малцинство. Ей, това е безпринципността , за която говоря.

Quote

Всички реверанси на управляващите към разни "ромски" организации, и всички "предимства" на ромите пред закона.
А управляващите ги избираме ние, не ли?

Абсолютно съм съгласен с първото изречение на Петьо.
За управляващите - ясно е, че по-консолидираните общности са истинската сила във всички избори. Тъй че проблема - ама циганите са ги избрали тия - е проблема на щрауса, дето си заровил главата в пясъка, не ходи да гласува за никой, и после псува цигани и турци, щото те доказват, че гласуването на избори има огрооооомно значение.
Отделен е въпроса, че управляващите - надушили това - обикалят всякакви ромски и турски махали и мероприятия, и се чудят как да ги "приласкаят", че да гласуват за тях.
Знам кметове, които сега се готвят да карат 6-ти мандат, и то през цялото време, без да правят абсолютно нищичко, освен да "ухажват" циганските гласове.

Но Петьо е прав - не е луд тоя, който яде зелника, а този който му го дава.
Не напразно на сградата на Парламента стои точно този надпис - щото основния ни проблем на нас е, че само се чудим как да прецакаме другия. Липсата на същото туй "съединение, което прави силата" в най-важните моменти от историята ни - води и до най-трагичните резултати.
nemo me impune lacessit

#32 Нещото което вие в нощта

    Принц

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 689 posts
  • Gender:Male

Posted 23 August 2007 - 19:48 PM

View Postmabon, on Aug 23 2007, 19:45, said:

Хората се делят на свестни и боклуци - не на цигани, българи и марсианци. Пил съм с цигани, бил съм се с цигани, и пак не мога да направя "обобщение" като твоето. Защо ли? Ами защото преценявам всеки човек като индивид и не го съдя по това какъв се е родил, какво име има, дали е черен, бозав или оранжев; а го съдя по делата и мисленето. Откъде идва, накъде е тръгнал, как е избрал да мине по тоя път - по това.

@ mabon
Хубаво мнение, каквито са между другото и тези на marillion.
По делата ще ги познаете. : )
Иначе това, че ти не си склонен да правиш обобщения не означава, че моето е неправилно. Изключения има и това не го оспорвам. Със сигурност дори има цигани, които са много повече "хора", отколкото голяма част от българите. Но... ОГРОМНАТА част от циганите са измет, което напълно ми дава правото да правя констатации(макар и за себе си, без да ангажирам никого). Според един доклад за развитие на ООН, близо 40% от престъпленията в България са извършени от цигани! Не ви ли се струва много за едно малцинство, каквото за щастие все още са циганите? Друг е въпроса, че ако демографската тенденция в България се запази те ще ни претопят. В момента сме на първо място в Европа по отношение на мюсюлманско и на второ място след Румъни по отношение на циганското население. Аз не бих искал един ден децата ми да бъдат малцинство в собствената си държава.
Казвате - ако ги нямало циганите - кой щял да чисти улиците и събира боклука? Вие знаете ли какви капитали се наливат в "интеграцията на ромите" и какви са бъдещите планове? Жилищата, които се строят и ще продължават да се строят(и в холовете на които номадите си палят огън с паркета); средствата от фондовете, свързани с тяхната интеграция; социалните помощи... Оставам настрана до болка обсъжданите сметки, които на циганите и през ум не им минава да започнат да плащат. Замислете се само, ако тези средства се насочат в правилна посока. Само с част от тях под формата на дотации за фирмите, събиращи боклука, биха могли да се осигурят заплати, които да привлекат българи. Една е перспективата да работиш за адекватно заплащане с БЪЛГАРИ и съвсем различна - да работиш за малко пари, заобиколен с мангали. За всеки проблем има решение, стига да има желание.
Ние ще влезем в забравата
с поредния номер и код.

#33 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 23 August 2007 - 20:14 PM

Споделям казаното от теб относно демографските данни, но не смятам, че заплатата определя качеството или желанието за работа на нашия сънародник. Така че, по мое мнение не заплатата е определяща в тези професии, а нещо друго наречено народопсихология. Или както обичам да казвам по този повод - всеки народ заслужава съдбата си, а българският още повече.

Ще ти кажа нещо любопитно. Преди петнадесет години в зората на демокрацията пред офиса в който работех имаше един просяк. Видимо интелигентен българин, изпаднал в житейска криза. Дори, ако не ме лъже паметта имаше висше образование. Един ден се отвори възможност да му предложа работа. Когато радостно му съобщих новината, той попита за заплатата. Съобщих му я, а той ме изгледа и каза: Че аз на ден правя по толкова, колкото ти искаш да ми плащаш на месец...

Не знам какво да допълня към това...
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#34 georid

    манипулатор

  • Тамплиери
  • PipPipPipPip
  • 822 posts

Posted 23 August 2007 - 20:55 PM

Бих направил следните заключения:

1. Хората са ебаси хората.

2. Не вярвам в доброто у човека. Проявата на онова, което припознаваме като човешка доброта, е въпрос или на култивиране, или на обикновен страх. В човешката природата не е заложена аксиоматична доброта. Заложено е единствено оцеляването.

3. Ние сме там, където сме, защото сме такива, каквито сме.

4. Може би има и по-добри албуми от Physical Graffiti. Но още не съм слушал такива.
Така е то.

#35 Нещото което вие в нощта

    Принц

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 689 posts
  • Gender:Male

Posted 23 August 2007 - 21:06 PM

View Postmarillion, on Aug 23 2007, 21:14, said:

Споделям казаното от теб относно демографските данни, но не смятам, че заплатата определя качеството или желанието за работа на нашия сънародник. Така че, по мое мнение не заплатата е определяща в тези професии, а нещо друго наречено народопсихология. Или както обичам да казвам по този повод - всеки народ заслужава съдбата си, а българският още повече.

Ще ти кажа нещо любопитно. Преди петнадесет години в зората на демокрацията пред офиса в който работех имаше един просяк. Видимо интелигентен българин, изпаднал в житейска криза. Дори, ако не ме лъже паметта имаше висше образование. Един ден се отвори възможност да му предложа работа. Когато радостно му съобщих новината, той попита за заплатата. Съобщих му я, а той ме изгледа и каза: Че аз на ден правя по толкова, колкото ти искаш да ми плащаш на месец...

Не знам какво да допълня към това...

То и няма какво толкова да се добави. Пари на просяци не давам - било то цигани или българи, защото не мога да приема хора, които съзнателно са приели да живеят като паразити. Единствено с инвалидите не стоят така нещата, но си "затварям очите" и се опитвам въобще да не мисля за това, защото да останеш сакат е много по-страшно, отколкото да умреш. Крайно време е да се приеме евтаназията.
Но, сякаш много се отплеснах от иначе хубавата тема и спирам до тук. ;)
Ние ще влезем в забравата
с поредния номер и код.

#36 mabon

    от Клана Морна <TYPE O PUROGATIV>

  • Отлъчени
  • PipPip
  • 139 posts

Posted 23 August 2007 - 21:46 PM

View PostНещото което вие в нощта, on Aug 23 2007, 22:06, said:

Но, сякаш много се отплеснах от иначе хубавата тема и спирам до тук. ;)

Няма майтап, така се отплесна, че направо изби рибата...
Нямаше нужда да казваш, че си "затваряш очите" и "се опитваш да не мислиш за това" - то си личи от постовете ти. По-горе май вече писах за щрауса и главата в пясъка, ъм???

Доколкото си спомням в края на миналата година нашият многомъдър съвет на Елронд (разбирай Парлиамент) без да иска и без да осъзнае прие със закон пасивната евтаназия. Тъй че - никак не се притеснявай и продължавай със затворените очи - сакатите сами ще си измрат съвсем законно. Няма да притесняват съвестта и нервите ти и да загрозяват прекрасния ти взор.


View PostНещото което вие в нощта, on Aug 23 2007, 22:06, said:

То и няма какво толкова да се добави. Пари на просяци не давам - било то цигани или българи, защото не мога да приема хора, които съзнателно са приели да живеят като паразити.

В такъв случай предполагам и на домове за сираци или за болни не даваш, за да не "живеят като паразити". Ама пробвай да дадеш някой път за разнообразие - току виж вече няма нужда да си "затваряш очите" и ще вървиш с по-вдигната глава, а не забита в пясъка.

По-горе писа, че това че аз не правя обобщения, не означава, че твоето обобщение е грешно...
Така е, и мен това - честно не ме интересува, защото е твой проблем. А е проблем, защото правенето на каквито и да е обобщения за каквито и да е групи от хора говори, че те мързи да мислиш, мързи те да правиш разликата. Светът никак не е черно-бял, не се дели на "наште и ваште", на тия и ония, на просяци и непросяци или на инвалиди и неинвалиди (обективно погледнато всичките сме инвалиди).
Такова обобщение си е проблем. И това, повярвай ми - рано или късно ще се върне към теб.

Аз в поста ти по-горе, не виждам да си ме разбрал. Аз ти говоря, че проблемът е в нас, в собственото ни желание да си го изкараме на другите. Напротив - обясняваш ми за заплатите, сметките и не знам си какво. Че даже благосклонно казваш, че имало и свестни цигани. Бре, бре...

Като спреш да си "затваряш очите" и като почнеш "да мислиш за това" и като всеки от нас почне да го прави - току виж нещата почнали да се оправят.
Всеки псува полицаите и бандюгите, но спокойно подминава, ако до него пребиват или обират някой. Лаем срещу корупцията, и в същото време даваме подкуп на ченгето или който и да е там.
Ревем срешу катастрофите по пътищата, но никой нищо не казва като види, че щофьорът е пил, и си сяда до него в колата.

Все си мислим, че простотиите, които стават не се отнасят до нас, ами до някой друг, който обикновено на всичкото отгоре "сам си е виновен" - и така докато лайната не почнат най-неочаквано да падат по теб, и се чудиш "ама, защо точно аз"...



View Postgeorid, on Aug 23 2007, 21:55, said:

Бих направил следните заключения:

1. Хората са ебаси хората.

2. Не вярвам в доброто у човека. Проявата на онова, което припознаваме като човешка доброта, е въпрос или на култивиране, или на обикновен страх. В човешката природата не е заложена аксиоматична доброта. Заложено е единствено оцеляването.

3. Ние сме там, където сме, защото сме такива, каквито сме.

4. Може би има и по-добри албуми от Physical Graffiti. Но още не съм слушал такива.

Такива мъдри заключения... Възхищавам се от Вашата проницателност и високомъдрие.

Quote

1. Хората са ебаси хората.

1. А някои хора са ебаси някой хората повече от другите.

Quote

2. Не вярвам в доброто у човека. Проявата на онова, което припознаваме като човешка доброта, е въпрос или на култивиране, или на обикновен страх. В човешката природата не е заложена аксиоматична доброта. Заложено е единствено оцеляването.

2. Да, култивиране му е майката. Страхът не води до доброта. Както казваше Грандмастър Йода Махарадж за страха: “Fear is the path to the dark side. Fear leads to anger. Anger leads to hate. Hate leads to suffering.” Това джедаите го учат в предучилищна...
Та добротата е предимно "съзнателно усилие на волята".
Иначе в човешката природа не са заложени и хемороидите, но някои изведнъж най-аксиоматично си ги изкултивират.

Quote

3. Ние сме там, където сме, защото сме такива, каквито сме.

3. А не сме там, където сме, защото не сме такива, каквито не сме. Или защото е свършил бензина...

Quote

4. Може би има и по-добри албуми от Physical Graffiti. Но още не съм слушал такива.

4. Има, има, повярвай ми, но за целта трябва да си направиш труда да ги откриеш. Започни с лека антицепелинова терапия и диета... Не забравяй 3-то - не сме там, където сме, защото не сме такива, каквито не сме.

И наздраве!
nemo me impune lacessit

#37 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 23 August 2007 - 22:13 PM

Отдавна не бях чел по-емоционален пост. Благодаря ти! Винаги съм казвал, че само по този начин ще размърдаме мозъчните си клетки и ще се събудим от тази безумна летаргия, която сякаш няма край.

Не знам /или по-скоро не искам да си призная/ но думите ти mabon ме подсетиха за ето този текст. Дано не е досадно за някой:


БЯЛ РУСНАК

Къде ще отидем оттук?

Те завземат синагогите - узита на уличния ъгъл,
не можеш да снимаш - узита на уличния ъгъл.
Диджеят се оттегли днес - те не му дадоха да има свое собствено мнение.
Повърхността е одраскана там където иглата е играла - узита на уличния ъгъл.

Къде ще отидем оттук?

Ужас на улица Сен Дени, убийство на околовръстното шосе.
Някой бърка в нечий чужд джоб - Христа знае, че аз не знам как да спра това.
Постави макове на гроба на незнайния войн, циниците не разрешават да се смеем.
Чух го по телеграфа - има узита на уличния ъгъл.

Къде ще отидем оттук?

Това което виждам, което чувам,
което намирам са само няколко отговора.
Затварям умът си, затръшвам го.
Знаеш, че става все по-трудно да се успокоя,
да разбера защо, да си изясня защо е всичко това.
Неспокоен съм, не мога нощем да спя и
не мога да се преструвам, че всичко е наред.
Идеалите, разумът, изглежда ме изоставят,
но за да станем и да се борим, аз знам,
имаме шест милиона причини.

Те изгарят синегогите - узита на уличния ъгъл.
Херолди на унищожението - узита на уличния ъгъл.
Тишината никога не е била по-гръмка.
Как бързо забравяме своите клетви,
това възкресение, което не можем да разрешим -
узита на уличния ъгъл.

Къде ще отидем оттук?

Купуваме топли багети от магазина на ъгъла,
където свастики са напръскани с аерозоли.
Седя в бара, отпивам от изстуденият "Бял Руснак",
опитивам се да преосмисля нещата, но никой не иска да помогне
и всеки гледа в лицето на всеки,
търси знак и се моли за следа от съвест в наличност.
Дали не седим върху ограда от бодлива тел
и дали не преследваме облаците обратно към дома?

Вярваме в човешките права, във вестникарските войни,
които връзват здраво червената нишка.
Зная, че би било по-добре да съм вън от тази конспирация,
докато там в Гулаг седят безименни лица в замразени редици.
Зная, че би било по-добре те да са сега до мен
и да гонят облаците към дома им.

Ти можеш да затвориш очите си, можеш да се скриеш,
но всичко ще се върне някой ден.
Гоним облаците обратно към дома им,
но къде ще отидем оттук
?

Д.У.Дик
1987

Edited by marillion, 23 August 2007 - 22:28 PM.

18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#38 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 23 August 2007 - 22:30 PM

Извинявам се за горната редакция. Преди да напиша целия текст натиснах погрешно бутона добави отговор. Сега вече текста е завършен...
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#39 Hard rock fan

    Self Portrait

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1036 posts
  • Location:The land of no tomorrow

Posted 24 August 2007 - 10:44 AM

View Postgeorid, on Aug 23 2007, 21:55, said:

Бих направил следните заключения:

1. Хората са ебаси хората.

2. Не вярвам в доброто у човека. Проявата на онова, което припознаваме като човешка доброта, е въпрос или на култивиране, или на обикновен страх. В човешката природата не е заложена аксиоматична доброта. Заложено е единствено оцеляването.

3. Ние сме там, където сме, защото сме такива, каквито сме.

4. Може би има и по-добри албуми от Physical Graffiti. Но още не съм слушал такива.

По точка 1: абсолютно съгласие.
По точка 2: абсолютно съгласие с малко уточнение: култивирането е процес двустранен, не мож' култивира оногова, който не иска да бъде култивиран (по твой образ и подобие). Тогава какво остава: да го държиш в страх. Или да го търпиш некултивиран с всичките му злини, които произтичат за теб от това. На това търпение му се вика толерантност.
Еми лично аз предпочитам, онзи, който не желае да бъде култивиран според приетите за дадена общност ценности, да бъде държан в страх. Не защото не харесвам толерантността. Много я харесвам, ама...когато е двустранна и когато е взаимна.

Малко лирично отклонение: имахме доскоро една чистачка циганка на входа. Бяхме много толерантни, плащахме й заплата, давахме й често някой лев отгоре, щото все не й достигаха, лично аз й бях подарила маса читави, но непотребни обувки, дрехи...и т.н, хората й даваха стари, но годни домакински уреди и т.н.
Тя редовно задигаше по някои дреболии (метални) от входа - прощавахме й, скатаваше от бачкане - прощавахме й, изобщо бяхме маса толерантни.
Докато в един хубав ден, тя не ни отмъкна от тавана (беше си намерила подходящ ключ) една съвсем неевтина отоплителна печка, чистак нова, която бяхме оставили на тавана през лятото.
Е тогава ми кипна и я изгонихме. Ма пак бяхме толерантни, щото не извиках полиция.

Наскоро дойде при мен един следовател, да иска данните и адреса й: издирваха я по оплакване от други хора, които явно също са били толерантни довреме, ма сигурно им е писнало.

Отплеснах се. Мисълта ми беше, че на тази ромка й е била предоставена възможност за култивиране, но тя не е искала да се култивира.

По точка 3 : абсолютно съгласие

По точка 4: IV е по-добър от "Physical Graffiti", а "Ritchie Blackmore's Rainbow" e по-добър от IV. :)

Edited by Hard rock fan, 24 August 2007 - 10:50 AM.

За него необходимото и достатъчно доказателство за съществуването на Бог беше музиката.

#40 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 24 August 2007 - 11:00 AM

View PostHard rock fan, on Aug 24 2007, 11:44, said:


По точка 4: IV е по-добър от "Physical Graffiti", а "Ritchie Blackmore's Rainbow" e по-добър от IV. :)

А не, не съм съгласен. Решително не съм съгласен! :) Аз мисля, че І е най-добър, останалото е повторение...

И една гатанка: Кой е и кой не е толерантен в този случай? :)
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users