Jump to content

Посока на музикалните интереси


87 replies to this topic

#81 Blitz

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 20 posts

Posted 22 май 2011 - 19:50

Аз започнах с.....НЛО. Няма майтап, първата музика, която съзнателно чух, поисках, записах и после слушах до припадък бяха двата 'албума' на НЛО :)

В 4ти клас, било е около 90-та, беше Майкъл Джексън. Членувах в клуб, имах значки, плакати, знаех няколко маркови движения, а един-два пъти се събирахме в 'клуба' да гледаме Moonwalker :D харесваше ми, защото ми даваше достъп до много момичета, но още не бях осъзнал, че те може и да пищят за 'майкал', но едва ли ще пищят за мен :D

В 5ти клас се появи първата 'мятълка' - Мартина, която явно по-големите батковци бяха взели под крилото си и се подмяткаше с тениска на Слаяр. Аз по това време бях вече отявлен рапер. Зимата, лежайки болен, въртях един албум на Ту Лайф Крю, който имаше парче със заглавие Sonya. Това парче имаше и жесток китарен риф в бекграунда, а и самото то беше толкова енергично и надъхващо, че първата ми работа, когато оздравях, беше да отида при Мартина с две-три касетки и да си поискам малко 'метъл' от метълката :)

Получих двойния лайв Decade Of Aggression на Slayer, двете Илюзии на GnR и странния So What? на Металайка :)

Останалото, както върви клишето, е история. От първобитен траш, през първобитен дет метъл, през малко глем, хеви...успях да се докосна до повечето от тежките стилове за нула време. Нищо не разбирах, поглъщах жадно всичко, което е пълно с ревове, и се ебавах с лиглите от махалата, прехласващи се по Джон Бови.

В 'Музикален магазин Джумаята' в Пловдив ме бяха намразили, но пък лелята беше научила вкуса ми и ми предлагаше сама нови неща. Така открих Парадайз Лост, Горфест, Синистър, Тиамат, Болт Троуър, Интумд, MDB, Anathema, Пъджънт Стенч, Едж ъф Санити, Аморфис и още бая, а случайна грешка в подаването на касетките ме направи собственик на Awake на Дрийм Тятър...след което нищо вече не беше същото за мен. Трескаво ровейки (инфото все още беше най-вече в аналогов вид), докопах Operation Mindcrime на Queensryche и с негова помощ забих първото си женско тяло :) Велин Рок Блок на Велин Станев беше моят Ватикан, а книгата му (излезла в средата на 90-те) - моя библия.

Около 2000-та година, вече в Германия, депресиран от гръндж, нюметъл, алтернатив и подобни дивашки изпълнения, както и огорчен от липсата на хубава тежка музика (вижте с какво почнах, не се чудете, че съм си трашър/детър по душа), започнах да търся нещо с агресия, ритъм, устрем и адреналин.

Намерих го в брейк-бийта и дръм'ен'бейса, които два стила ме прекараха през следващите шест-седем години. Занивамах се усилено - познавах DJ, поддържах сайт с нелегални миксове, пукахме тонове масури и ядяхме шепи бонбони .... Good times :)

След което се върнах в БГ и започнах бачкане тук.....отново в търсене на нова музика, отегчен от комерсиализма и изпростяването на текущите ми вкусове, налазих колекцията на локалния сървър, правена от системни администратори. Повечето от вас знаят какво ще намерят в колекциите на олд-скуул системните администратори и след няма и две седмици бях започнал да наваксвам с огромна скорост пропуснатото.

Открих, че метълът се е завърнал, че има нова вълна траш банди, че стари кучета изпълзяват от дупките си и удрят отново. Научих, че Чък Шулдинър е починал, а Даймбаг е бил застрелян. :lazy2: Разбрах, че ДТ сега са станали ГИГАНТСКА банда, чието присъствие ще отеква с десетилетия в музикалната сцена. Мейдън бяха пак с Брус, Ломбардо беше обратно в Слеяр, Роб Халфорд и той се беше сдушил с Джудас....беше като да съм отново на 12-13 и да откривам неща за първи път. Така и намерих Опет, например, а едно от най-приятните изненади беше, че бандата, която видях да се ражда пред очите ми (т.е. следях я от първия момент) - Pro-Pain - е все още жива и рита здраво. Към тях си имам особени чувства, затова го споменавам това.

И така до днес....вече слушам повече банди от преди 20 години, мога да си позволя (и го правя) повече концерти, повече дискове, повече музика. Но...

... човек може само веднъж да открие Рока. И ако не го направи, все едно не е живял :)

ПС. По дяволите, колко подробни спомени имам за събития преди две дестилетия....а в същото време не мога да си спомня къде съм потурчил шибания нотариален акт за къщата....

Благодаря за тази тема, стана ми приятно да си припомня....

#82 HeathenHeart

    The Art of Lore

  • Тамплиeри
  • PipPipPipPipPip
  • 2134 posts
  • Gender:Female

Posted 23 май 2011 - 21:27

Някога, много отдавна, във време, което на някои от тук пишещите звучи като несъществувало, първата песен, която ми хареса е ето тази:

Това би трябвало да е знак за бъдещото ми увлечение по фолк-метъла, но по онова време аз още не ходех на училище, понятието "метъл" е било в зародиш и съответно никакъв знак не е бил забелязан. Чула кой знае как въпросната Chervona Ruta по само неколкочасовата и черно-бяла телевизия, баща ми ми угоди на акъла и ми донесе от великата съветска страна :lol: един грамофон и мека плоча с тази песничка.
След няколко години, вече в училище се увлякох по първата си любима група - АББА, които и до днес си послушвам понякога. В края на 70-те и началото на 80-те последваха Queen, Scorpions, Deep Purple, ELO, Kansas, Toto, Boston, Styx и разбира се Beatles, но последните никога не можах да харесам. Любима група от тогава до сега ми остана Scorpions, към изброените и други интересът ми е променлив, на настроения.
Следва типичния 80-тарския период - средата и края на 80-те.
Iron Maiden, Manowar, Accept, Yngwie Malmsteen, Bon Jovi, Helloween, Metallica, Running Wild, Grave Digger, Pretty Maids, Great White..., по някоя и друга глем-банда, но от тях ми допадаха главно баладите. Да отбележа и наши групи от този период - Щурците, Диана експрес, ФСБ, LZ.
Да не забравя и нещо "по-странично" - Jean-Michel Jarre, Vangelis, Yes, Marillion и от по-късен период, но ги пиша тук - Gregorian.
В 90-тарския период, някак нищо не можа да ме грабне като музика от излизащите тогава банди и стилове, но открих The Pogues. Беше и период в който по-трудно се намираше информация за музика, като тук при мен се добавят и някои причини от личен характер, така че се явава период на застой.
В края на 90-те и началото на 21-ви век, с навлизане на интернет, интересът ми към музиката се възстанови и започнах да търся албуми на групи, които някога съм харесвала, както и нови банди. Nightwish, HammerFall, Rhapsody Of Fire бяха от групите, които първи ми привлякоха вниманието.
И за последната ми (за сега) голяма любов - фолк-метъла. Аз казвам, че този стил някак си съм го чакала или предвиждала. От една страна харесвам автентичния фолклор, от друга винаги съм се интересувала от история, митове, легенди и накрая винаги съм се бунтувала срещу "триезичието", което в метъла е "едноезичие" - кой е казал, че трябва да се пее само на английски. Korpiklaani, Turisas, Tyr, Arkona, Finntroll, Dalriada, Folkstone, Gwydion, Ensiferum, Heidevolk, Metsatoll....
Споменатите групи и стилове не изчерпват всичко, което слушам, харесвам или някога съм слушала и харесвала, но ще опитам някак да обобщя нещата - ако ме питат какъв рок/метъл харесвам, отговорът е позитивен. Проблемите и сивотата на ежедневието ми стигат, та и като искам да си почина и да се разтоваря, някой да ме занимава с неговите проблеми или да ми крещи до болка познати истини, че животът е несправедлив, а времената - винаги лоши или още по-малко да ме "гощава" с "гозби" в казани с изкуствен хемоглобин и човешки крайници, заджуркани на някой сатанински олтар. Предпочитам да се пренеса в never-never land, да ми разказват legendary tales for the halls of Valhalla, wherе brave live forever, да се развеселя с подпийнали селяци и пирати.
Леле, колко дълго стана! :worship: :worship:

ПС: Да се чете с намигване и щипка хумор, приликите с групи и стилове са случайни.

Edited by HeathenHeart, 23 май 2011 - 21:41 .

Hedniska Blod

#83 stef_lp

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 128 posts

Posted 25 май 2011 - 00:12

Първия албум по който се запалих беше на limb bizkit chocolate (..).. после станах голям фен на Linkin Park (даже си ми стои ника от тогава лол).. после Rammstein ми беше голямата стразт.. но откак свиркам на китара станах доста широко скроен и ценящ музиката лол (тогава почнах да тача доста и по-старите неща (пенсионери дет им викат разни манафи)).. последните дни само Sylosis и Arch Enemy слушам.. linkin park ич не понасям вече.. да доста се променят предпочитанията с възрастта - FUCKT

#84 Carlsberg

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 219 posts
  • Gender:Male

Posted 25 май 2011 - 01:30

Аз не помня...От как се помня баща ми,майка ми,вуйчо ми слушат Рок/Траш и всякакви от сорта,някакси беше неизбежно да не прослушам и аз :)

#85 moonlit knight

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 26 posts
  • Gender:Male

Posted 27 декември 2013 - 22:16

За оформянето на музикалните ми пристрастия основна роля изигра баща ми , който като човек израстнал с класическите рок групи от 70те и 80те, ми ги тикна пред носа заявявайки че това ДЕ ЮРЕ е музиката и заклемявайки всичко друго..всичко останало е история!
World is not enough

#86 xyinterested

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 17 posts
  • Gender:Male

Posted 27 май 2014 - 15:39

View PostJurisprudent, on 24 април 2011 - 10:56 , said:

(...) дали е бил принципно фен на друго преди рока/метъла (...)
Да, бях. Като бЕх малък слушах нещо много далеч от каквато и да е тежка музика - слушах DJ Bobo. После (някъде към 2003 година) почнах да слушам бг рап, но това беше за кратко. 2005-та в "Матрицата" (тогава още нямах личен компютър и Матрицата-4 ми беше като втори дом) някой беше пуснал дискографията на Найтуиш и парчето "The pharaoh sails to Orion" ме грабна. Питах персонала на клуба как се казва групата и почнах да ги търся. И така започна слушателската ми "кариера" в метъла. Прогреса ми оттогава досега го написах в друга тема - онази за албумите. И покрай метъла вече не помня как точно попаднах на AC/DC, Airbourne, Powerman 5000 и ZZ Top, които 4 групи са фаворитите ми в рока. То... Powerman 5000 не е точно рок (макар че имат едно метъл парче - Bomb shell), но пак е някакъв вид тежка музика, де. А, за малко да пропусна да спомена и Мерилин Менсън към фаворитите.

Edited by xyinterested, 27 май 2014 - 15:41 .

Don't try to tell me who I am,
'cause I don't care
and you will never understand

#87 Vaskes

    Contemplator

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 178 posts
  • Gender:Male
  • Location:Dirty olde towne of Sofia
  • Interests:Post-punk, Industrial, Gothic Rock, Punk, New Wave, Rock'n'Roll, Orchestral, Instrumental, Experimental

Posted 27 май 2014 - 17:50

Сложна работа. Първата ми любима група беше Queen, трябва да съм бил бая малък, първи клас, може би дори по-рано. (За ориентация във времето - набор '87 съм.) Иначе като бях на три-четири любимата ми песен беше Lambada. :D

Още от малък обичах да слушам саундтраци, имахме касетка с музиката от Туин Пийкс, после и от Досиетата Хикс, хах. Към четвърти-пети клас прослушах The Offspring, The Prodigy, Хиподил, малко по-късно Уикеда, Ъпсурт, Rammstein... Но паралелно с това слушах и всякакви хитове от тея, дето ги пускаха по радио Витоша.
Към шести клас прослушах рап (Eminem, Dr. Dre, Cypress Hill, Snoop Dogg), а към седми и български рап. :D

Към рок и метъл се ориентирах по-стабилно в девети клас, когато освен Rammstein прослушах и Manowar, Nightwish, Iron Maiden, Black Sabbath, Blind Guardian, общо-взето ме влечаха по-фентъзи ориентираните неща.

После прослушах пънк, траш, след това стабилно индъстриъл, после алтърнатив, готик рок и пост-пънк (най-висшето стъпало на музикално-вкусовата еволюция :Р), а сега слушам всичко от гореизброеното (без пауър метъл, него го ограничих, хаха) плюс ню уейв, инди, бритпоп, електронна музика, класическа музика, джаз...
There's a devil crawling along your floor

#88 PrimitiveOldSchool

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 11 posts
  • Gender:Male
  • Location:In the 9th circle of hell.

Posted 25 октомври 2016 - 01:22

Всичко започна в далечната 1990 година. Тогава ходейки на гости на братовчед ми чух групата и албума които ме запалиха по метъла, а именно Metallica - Kill 'Em All.
До тогава не съм слушал нищо конкретно щото бях малко хлапе и квото ми пуснеха това и слушах, но от тогава започнах много сериозно да се интересувам от метъла и неговите подстилове.
Минал съм през много групи. В началото слушах основно heavy, speed, много малко thrash. Това трая до 1991 година, когато по предаването "Неделя 91" чух Morbid angel и Carcass и нещата много загрубяха.
Започнах да трия мейдъните които имах и разните металики за да се докопам до какви ли не дет метъл банди, защото откакто чух стила разбрах, че колкото по тежко и зло, толкова по добре.
И дойде 1992 година и чух Napalm Death - Utopia Banished, а малко и след това Scum и вече бях дето се вика фен и на грайндкора.
Много мога да разказвам, но най общо казано с годините започнах от леките неща, за да стигна до тежките банди. Основно след всички одсявания и до ден днешен слушам траш, дет, блек, грайндкор, нойскор и това са стиловете които смятам че никога няма да спра да слушам.
Only primitive underground and obscure metal is real!





2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users