Jump to content

Влиятелните албуми на 90-те


117 replies to this topic

#41 didogun

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 133 posts

Posted 31 май 2011 - 22:33

Уникален консенсус по повод Vulgar Display Of Power. Мед ми капе на сърцето от този факт.

От ония години си спомням, че твърдата музика буквално за седмици бе пометена от грънджа. Най-големият ми любимец и според мен най-великият глас в историята на рок музиката Freddie Mercury си беше отишъл от този свят тъкмо. Твърде лична загуба за мен. Първата ми оригинална касета в живота бе The Works на Queen, подарена ми от приятел на баща ми пътуващ по корабите, няколко седмици след като албумът е бил излязъл на пазара. 9 годишно пишлеме съм бил.

По това време Cowboys From Hell едва ли не ме поддържаше музикално жив, другото бяха 80-тарските образци в рока + Arise на Sepultura. Но когато излезе Vulgar Display Of Power докторите казаха за мен: Ще живее!




Никой не спомена нищо по темата на местна почва. Нека аз да кажа моите БГ еквиваленти на това, което дискутираме:

Милена и Ера - Ха Ха 1991
Контрол - Бум 1990

Красота!

Edited by didogun, 31 май 2011 - 23:55 .


#42 stormbringer

    архиепископ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 535 posts
  • Gender:Male

Posted 01 юни 2011 - 01:06

View PostJurisprudent, on May 31 2011, 20:25, said:

Не ми се аргументира обаче 1990 в кое десетилетие е.
само не отваряйте пак тази тема, защото ще се влезе в 10 страници офтопик

иначе за 90те години ... въпреки отркитата ми неприязън към Nirvana определено Nevermind e най-влиятелния албум
иначе не мисля, че е коректно да пиша много повече, тъй като реално за моите музикални предпочитания през това десетилетие почти не излизат неща които да са "преобърнали музикалния свят" ... все пак си струва да се спомене ... хм - Dream Theater, Pantera и Death ... мисля, че за това с кои албуми точно - вече се изписа достатъчно ;) ... както и разбира се "черната" Metallica

Edited by stormbringer, 01 юни 2011 - 01:09 .

Don't let yourself get attached to anything you are not willing to walk out on in 30 seconds flat if you feel the heat around the corner.

#43 mutant

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 71 posts

Posted 01 юни 2011 - 06:18

View PostJurisprudent, on May 31 2011, 23:33, said:

Вълната се беше завихрила и преди него.

Това, което казваш, е вярно във висока степен. Но е клиширано (не го разбирай като криитика към теб, аз говоря за това виждане). Изобщо смятам, че ролята на Нирвана и този албум е пресилена и това е доста и заради личната история (и смърт) на Кобейн. И понеже името на групата и албума изскача от всичките класации на съфорумниците ( имоята също), искам да поставя въпрос, без да излизаме от темата за музиката и влиянието на 90-те:

Някой иска ли да сподели защо (но аргументирано) Nevermind на Нирвана е считан за толкова влиятелен и революционен. Но не просто да повтаряме "те много го считат за влиятелен, всеки мисли така". И да поразсъждаваме дали това е така, какво има в този албум, как се връзва с музиката преди и след него и т.н. Ако има желаещи, може да завъртим под-дискусия по тази точка (без да напускаме общата тема). И да добавя, не го поставям, за да информирам себе си; имам мненение, ако се разприказваме по въпроса, ще дам и своята теза.

Защото mtv-то усетиха накъде духа вятъра и почнаха да го въртят 24/7. A mtv си бяха институция на времето.

#44 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 01 юни 2011 - 07:03

View PostJurisprudent, on May 31 2011, 23:33, said:

Някой иска ли да сподели защо (но аргументирано) Nevermind на Нирвана е считан за толкова влиятелен и революционен. Но не просто да повтаряме "те много го считат за влиятелен, всеки мисли така". И да поразсъждаваме дали това е така, какво има в този албум, как се връзва с музиката преди и след него и т.н. Ако има желаещи, може да завъртим под-дискусия по тази точка (без да напускаме общата тема). И да добавя, не го поставям, за да информирам себе си; имам мненение, ако се разприказваме по въпроса, ще дам и своята теза.

1. С появата на този албум, музикалната индустрия се сблъска за първи път с "гаражния" звук. Дотогава беше немислимо да запишеш нещо в извънклинични /разбирай, извънстудийни/ условия и това нещо да бъде предложено на пазара. Да си спомним какво казва Ник Мейсън в книгата си. През 60-те апаратната е почти толкова голяма, колкото студиото. През 70-те апартната заема по-голяма част от студиото. През 90-те апартната и студиото за заменени от гараж. Това е образно казано, естествено.

2. Появата на MTV и MTV културата.

3. Краят на романтизма през 80-те и падането на "желязната завеса" също допринесоха за бума на "грънджа", като музика, мислене, облекло и т.н.

4. Простичките послания на Кобейн, които достигнаха до елементарното съзнание на масите.

5. Смъртта на Кобейн, която беше първата по рода си, отразена мащабно от специализирани музикални медии. Дотогава всяка една смърт в рок музиката е била отразявана от казионните медии, Кърт получи своето поклонение от екрана на MTV. Така той се превърна в първата рок икона, канонизирана от медиите.

Със сигурност има и още причини, но това за мен са основните...
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#45 Jurisprudent

    Joydivisionist.

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 2374 posts
  • Gender:Male
  • Location:The Land of Bittersweet Symphonies
  • Interests:- progressive rock, hardrock, heavy metal, thrash&death metal, alternative, wave/darkwave, gothic, post-punk, industrial, jazz, jazz rock, fusion, blues

Posted 01 юни 2011 - 07:14

View Postmarillion, on May 31 2011, 22:03, said:

5. Смъртта на Кобейн, която беше първата по рода си, отразена мащабно от специализирани музикални медии. Дотогава всяка една смърт в рок музиката е била отразявана от казионните медии, Кърт получи своето поклонение от екрана на MTV. Така той се превърна в първата рок икона, канонизирана от медиите.

Със сигурност има и още причини, но това за мен са основните...

Само с последното съм съгласен. Това с апаратната не е така (не е такъв фактор). Кобейн послания няма. Какви са му посланията, кажи ми, ако ги знаеш. Ако може да ми разкажеш какво е посланието на текстовете му, щото само той по мое мнение си го знае. МТВ е вече на над 10 години тогава. МТВ е ударило силно още от средатана на 80те. Тъкмо сега гледам един филм за Queen и Р. Тейлър разказва как МТВ, 80те, прецакало популярността на групата, защото не искало да върти някои клипове в Америка, за разлика от, както казва той, bullshit Whitesnake and again bullshit Whitesnake. Само това дори е показателно, че МТВ е контролираща вкусовете величина още пред 91-92.

Според мен (субективно мнение, разбира се), нещата са други. Да видим още дали ще се съберат мнения, после ще дам и своето.
Plus Ultra.

"This world is totally fugazi."

"We will always be so much more human than we wish to be."

"From the Stars back to our Cities"


Jazz fusion audio centre

1001 albums online

#46 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 01 юни 2011 - 07:35

View PostJurisprudent, on Jun 1 2011, 08:14, said:

Само това дори е показателно, че МТВ е контролираща вкусовете величина още пред 91-92.

Да, така е. МТВ беше фактор още през 80-те и аз много добре помня този период, защото по онова време презаписването на касета с клипове, беше един от начините да разберем, че някоя група е издала нов албум. Самите касети представляваха директен запис от ефира на МТВ с рекламите и всичко останало. Беше истинско щастие за мен, ако след 180 мин. гледане, накрая открия клип, който да ме интересува...

Има обаче нещо друго, което ти няма как за знаеш. През 80-те МТВ имаше много силна конкуренция в лицето на Music Box и още няколко специализирани музикални програми. Едва в началото на 90-те хората от МТВ намериха начин да се противопоставят на конкуренцията и постепенно се превърнаха в най-влиятелната електронна музикална медия. И още нещо, през 80-те тези телевизии се задоволяваха само с излъчване на клипове. В началото на 90-те по МТВ се появиха и първите специализирани предавания, които съдържаха музикални дискусии, първите "виджеи" в лицето на Пол Кинг и т.н. Всичко това се случи около появата на Нирвана и смъртта на Кобейн беше нещо като дипломна работа за МТВ публицистиката...
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#47 Змей Горянин

    стъписващо зъл

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 892 posts
  • Gender:Male

Posted 01 юни 2011 - 07:58

View PostJurisprudent, on May 31 2011, 18:51, said:

Никой не е казал такова нещо. Че фактически се повтарят мненнията на много съфорумници, е естествено; но няма нужда да се дъвче нищо.

@Ozzy - сведеш ли ги до 10, тогава целият коментар, който сега тече с албуми на блек и др. групи ще бъде изхвърлен и ще го докараме до една очевидна повторяема бройка, все едно това е статия в списание. Не. Целта е разнообразие. Пъстра картина. Развитието на жанрове, до които Еди Ведър и Майк Стайп по това време не са стигали; иначе само ще повтаряме гръндж-ориентирани неща. По добре да няма такива ограничения в бройката, а досега общо взето човек 400 имена не е предлагал, всеки усеща разумни граници.
Няма начин, колкото и грънджът да е бил повсеместен, да пропуснем групи, които са основоположници на цял един голям жанр и кой знае колко поджанрове, били те и не особено популярни сред масите :(. Най-малкото този жанр съществува пълнокръвно и до днес, а грънджа де го? ;)

@Mor-rioghain
Аз 90-та година си я включвам в 90-те - справка Deicide :)

@Valtyr
Ако сложим Vikingligr Veldi(1994) трябва да сложим и In the Nightside Eclypse (1993). Аз сложих сплита за да ударя два заека с един куршум, като не мисля, че сплита се различава по каквото и да било от двата албума. Освен това Vikingligr Veldi (1994) трябва да се конкурира с DMDS от същата година и още много много други съвършени издания. Все пак 1994 е пиковата година за блека, според мен. И е много трудно да се открои само един албум от нея.
... Through dreams I influence mankind...

#48 Jurisprudent

    Joydivisionist.

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 2374 posts
  • Gender:Male
  • Location:The Land of Bittersweet Symphonies
  • Interests:- progressive rock, hardrock, heavy metal, thrash&death metal, alternative, wave/darkwave, gothic, post-punk, industrial, jazz, jazz rock, fusion, blues

Posted 01 юни 2011 - 08:01

View PostЗмей Горянин, on May 31 2011, 23:58, said:

Няма начин, колкото и грънджът да е бил повсеместен, да пропуснем групи, които са основоположници на цял един голям жанр и кой знае колко поджанрове, били те и не особено популярни сред масите :(. Най-малкото този жанр съществува пълнокръвно и до днес, а грънджа де го? ;)

Ми нали точно това имам предвид в поста ми, който ти си цитирал.
Plus Ultra.

"This world is totally fugazi."

"We will always be so much more human than we wish to be."

"From the Stars back to our Cities"


Jazz fusion audio centre

1001 albums online

#49 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 01 юни 2011 - 08:07

View PostJurisprudent, on May 31 2011, 23:33, said:

Някой иска ли да сподели защо (но аргументирано) Nevermind на Нирвана е считан за толкова влиятелен и революционен. Но не просто да повтаряме "те много го считат за влиятелен, всеки мисли така". И да поразсъждаваме дали това е така
Искаш да разсъждаваме върху ФАКТИ, които ти поставяш под съмнение? Нещо не те разбирам... Какво означава вметката "И да поразсъждаваме дали това е така"? Не можем да разсъждаваме дали е така, а ЗАЩО е така. Абсолютен факт е, че това е изключително влиятелен деветдесетарски албум, а за много хора, музиканти, класации, изследвания и т.н. е най-влиятелният. Това, че ти не го приемаш като такъв, не намираш послания и т.н. не променя ФАКТИТЕ.
Вчера marillion цитира Georid. Ще се опитам да го направя и аз, по спомени: "Nevermind е последния голям музикален взрив. До тогава всяко едно десетилетие има свой взрив. Понякога са дори повече от един. След Nevermind такъм няма." ;)
Така че, дай да си разсъждаваме ЗАЩО, а не ДАЛИ, за да се придържаме до истината :(
I don't know how I managed it...

#50 Thrasheer

    Call me Ванката ;D

  • Енориаши
  • PipPip
  • 99 posts
  • Gender:Male

Posted 01 юни 2011 - 10:52

Symbolic на Death

#51 Roy

    архиепископ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 705 posts
  • Gender:Male

Posted 01 юни 2011 - 11:41

Не мисля, че можем да постигнем единодушие относно това кои са били влиятелните албуми от издадените такива през 90-те.

"Черния албум" на Metallica бе споменат няколко пъти, но на кого е повлиял точно той в музикално отношение ? Единствените влияния на този албум са върху банковите сметки на хората участвали в създаването и издаването му, както и до някъде върху естествения прираст, заради двете балади в албума.

Хрис споменава "Focus" на Cynic, който сам по себе си е разкошен албум, но чак пък влиятелен ? Единствените разлики между този албум и някой от албумите на Return To Forever е, че първите свирят малко по-бързо и използват модулирани вокални партии. Ами "Spheres" на Pestilence от същата година ? В графата "екстремен и разчупен метъл" бих добавил "Destroy Erase Improve" от 1995 година на Meshuggah. Албумите на Atheist са шедьоври за тази музика, но и твърде специфични или поне аз не съм уловил духът им в някой друг музикант или банда.

incarnate споменава разкошни албуми, но ще попитам какъв е този блус експериментален рок който е бил повлиян от Bone Machine на Tom Waits ? Същия човек споменава и "Nevermind" на Nirvana като албум оказал влияние върху грънджа - къде по-точно усещаш nevermind-ското в цялата тази музика която се обединява под името гръндж ?

Споменаването на Primus-кия "Sailing the Seas of Cheese" означава и че ще трябва да се спомене и дебютния (и едноименен) Mr. Bungle от 1991 година.

За да не се повтарям с вече изредените албуми до тук ще добавя само още две имена:

Theatre Of Tragedy - "Velvet Darkness They Fear" (1996) - първият завършен албум в готик метъла съчетаващ в себе си ангелогласни женски и есктремни мъжки вокали. Всъщност харесвам повече следващият - "Aégis" от 1998 година, който е по-мелодичен и заедно с "Widow's Weeds" (1998) и "Beyond The Veil" (1999) на Tristania считам за най-добрите готик метъл албуми с женски вокали. Тук е мястото да уточня, че The Gathering ги възприемам като твърде самобитни и различни за да ги сложа и тях в кюпа. Както и Lacrimosa.

Slipknot - "Slipknot" (1999) - образец за тежък нео метъл, макар да се усещат влияния от други изпълнители. Все пак считам този албум за една от класиките на стила и метъла от 90-те.
By and large, jazz has always been like the kind of a man you wouldn't want your daughter to associate with.

Duke Ellington

#52 Jurisprudent

    Joydivisionist.

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 2374 posts
  • Gender:Male
  • Location:The Land of Bittersweet Symphonies
  • Interests:- progressive rock, hardrock, heavy metal, thrash&death metal, alternative, wave/darkwave, gothic, post-punk, industrial, jazz, jazz rock, fusion, blues

Posted 01 юни 2011 - 12:24

View Postmarillion, on May 31 2011, 23:35, said:

Има обаче нещо друго, което ти няма как за знаеш. През 80-те МТВ имаше много силна конкуренция в лицето на Music Box и още няколко специализирани музикални програми.

Всичко това се случи около появата на Нирвана и смъртта на Кобейн беше нещо като дипломна работа за МТВ публицистиката...

Разбрано. Доста неща не знам, разбира се. Аз съм принципно съгласен, че МТВ има значение за феномена Нирвана, това никак не съм го отрекъл. Просто имам друго виждане за това явление и там МТВ не е с такава роля. По-долу съм написал.


View PostOzzy, on Jun 1 2011, 00:07, said:

Искаш да разсъждаваме върху ФАКТИ, които ти поставяш под съмнение? Нещо не те разбирам... Какво означава вметката "И да поразсъждаваме дали това е така"? Не можем да разсъждаваме дали е така, а ЗАЩО е така. Абсолютен факт е, че това е изключително влиятелен деветдесетарски албум, а за много хора, музиканти, класации, изследвания и т.н. е най-влиятелният. Това, че ти не го приемаш като такъв, не намираш послания и т.н. не променя ФАКТИТЕ.
Вчера marillion цитира Georid. Ще се опитам да го направя и аз, по спомени: "Nevermind е последния голям музикален взрив. До тогава всяко едно десетилетие има свой взрив. Понякога са дори повече от един. След Nevermind такъм няма." :blush:
Така че, дай да си разсъждаваме ЗАЩО, а не ДАЛИ, за да се придържаме до истината :ninja:

Е сега, не ме изкарвай, че се опитвам да оборя обективните дадености. Нямам намерение да твърдя, че Нирвана не са влиятелна група или албумът им не е, напротив. Долу съм си написал мнението, оттам ще разбереш какво имам предвид под "дали". Повтарям, никак нямам желание да обръщам обективни факти, не съм го правил по-горе, сега също няма.

Това тук е моето мнение. Нарочно подчертавам, защото лично аз избирам като метод и критерий не да гледам просто музиката, а и вървящата с нея субкултура. Оттам следват и резултатите на моите разсъждения. Друг, който гледам само звукове и музика по начин, който аз не правя, може да стигне до друго мнение. Затова от самото начало давам метода преди разсъжденията. Второ, имам нужда от няколко свързани тези понеже, както казваше някой, днес започва от вчера. Така.

Теза 1. Не искам да обсъждам названието "гръндж", бих в друга нарочна тема. Да оставим това за момент. Считам, че между Нирвана и съвременниците им сиатълци Pearl Jam, Alice in Chains, Soundgarden съществува сериозна разлика. Не само, че като хора последните три са били близки (имат общ проект) и не са се разбирали с Кобейн, но и звукът им е много близък до възраждане и модернизиране на хард рока на 70-те (Zeppelin, Sabbath) и т.н. Няма как да сложим музикално Джери Кантрел до Кобейн, а и те самите, според мен, не бих приели това. Те имат различни бази на музиката си, подчертавам музика, спед малко ще стане въпрос защо акцентирам така. Alice in Chains са канени да подгряват за Megadeth; Кобейн е изцяло пънк ориентиран. Това е ключово. Неговата музика, Nevermind, е базирана на пънка, което сериозно го разграничава от доста други съвременници, които иначе са поставяни в едно течение.

Теза 2. Нужно е да се върнем към корените на пънка. Но не само като музика, която е елементаризиране до три китарни акорда. Като субкултура. Много често се акцентира "анти" характерът на пънка, особено като се представя като свързан с политически и социални виждания. Но корените са другаде. Две лица, Малкълм Макларън и Вивиан Уестууд виждат пънк вълната, на чийто гребен са Sex Pistols, като естетически, субкултурен бунт. Срещу установени морални разбирания, крясък в лицето на консервативната, тесногръда средна, дребнобуржоазна среда. Важно е да си груб, неприличен, крещящ. Какво крещиш - няма значение. Това е разбиване на модели в съзнанието на хората преди да има каквото и да било социално и политическо значение. В контекста на музиката това е идеята, че няма значение, че не свириш като Блекмор, че нямаш сексапилна уста като Джагър, че не знаеш кой е Бах, като Емерсън и Уейкман; важно е да имаш нещо да кажеш, изкрещиш, дори обидиш. Важно е сърцето и духът, не формата. Затова цялото поколение на пост-пънка, от The Cure и Joy Division чак до Depeche mode или Talking Heads споделя не толкова нещо от музиката на пънка, а това индивидуалистично, донякъде антиконформистко отношение, култура, етос. То казва: светът не е само за музиката на Wham или М. Jackson, на Pink Floyd или Led Zeppelin. Може да съм никой, може да съм в периферията, може да съм отрепка, но аз съм аз, аз ще творя, ако ще творчеството ми да е да руша; и няма да влизам в моделите, ако искам ще сложа синтезатори, ако искам ще дрънкам на кухарка, ако искам няма да има китарни сола, а басът ще води мелодията. И това, като вълна, се разпростира широко в субкултурата на много по този начин повлияни от пънка стилове на 80те, да не изброявам.

Теза 3. Знаем какво има на повърхността през 80-те. Синтпоп, Duran Duran, "поп"-изиран рок и метъл, hairy rock и т.н. Това е известно. Течението, което включва Нирвана, но и много други, беше отприщената вълна, която извади субкултурните тенденции, описани в теза 2, и те заляха мейнстрийма. Това е взривът. Няма нужда да си направиш женска прическа, не ти трябват кожи и мотоциклети, не ти трябват три беквокалистки и 2 синтезатора на сцената. Развлачени ризи и фланелки, абсолютна освободеност, крясък в лицето на всичко натрупано за над една декада. Експерименти. Някои играят с фънки ритъм, други смесват с рапиране или бас груув, пълно излизане от канава и скованост. И това е масово течение, от Tool и Rage Against the Machine, през Happy Mondays до Нирвана. Нирвана не е изолирана, тя е само представител на тази експлодираща субкултура. А това е особена субкултура. Тя казва, виж, аз може да съм никой, да съм забутан в далечния ъгъл на най-забутаното място на света, но ето това е музиката за мен, за моята душа, за това как аз се чувствам; не за мадами, мотори, състезания, весели дни и хубави корпоративни моменти. Ако ще има мрак и песимизъм, ето, аз намерих това за себе си. Не могат да ми го дадат имагинерните сюжети на Iron Maiden, разбитите сърца в плач под дъжда на Whitesnake. Това не съм аз. Така цяло едно поколение, отприщено покрай настъпилите социални и политически промени, подплътени с увеличаването на начините да рекламираш и предлагаш на пазара своя продукт - музиката си, води до взрив в интереса, продажбите, посещението на концерти и т.н.

Затова трябва да се гледа като течение. И Нирвана там е значимо и влиятелно име. Не коментирам музикалната страна; но от субкултурна гледна точка субкулурата на всичко това "алтернативно" течение не е породено от Нирвана. Nevermind ли е родил Facelift, Badmotorfinger, Blood Sugar Sex Magik, The Real Thing, Opiate...много емблематични примери от тази епоха и то създадени преди Nevermind. Нещо повече. Отделни податки за преобръщане на теченията от 80-те има още 1989 с локално (само за Англия и ред европейски държави) проявление е значимата поява на Stone Roses, която бележи завръщането към базисната китарна музика, изхвърлянето на синтпоп, глем и т.н. и т.н. и вдъхновява клон от именно това субкултурно течение, където пък се оформя и т.нар. бритпоп.

Изводи след тази дълга гмеж. Едно на ръка какво Nevermind е повлиял музикално. Но от гледна точка на това как цялото мощно характерно за 90те течение на гръндж, алтърнатив и т.н. се развило в социокултурната среда на времето си Nevermind не е влияещ, а експониращ, т.е. показващ обект. Символ. Това - да. В голяма степен по причини, които бяха вече споменати - смъртта на Кобейн, Мтв и т.н. Символите влияят много силно, в тях се синтезират явления и така хората ги асоциират. казват - 90-те бяха времето на Nevermind, и се сещат за тази субкултура, която описах. Без това да е толкова директно свързано със самата музика в албума на групата. Затова и казах, че въпросът е, че според мен Нирвана реално нито са толкова влиятелни, нито толкова значими, музикално и сами по себе си (оттам думичката "дали"); те не трябва да се гледат сами по себе си; влиятелна е субкултурата. По същия начин с какво е влиятелна Sex Pistols? С това, че е канал за пънк субкултурата. Но не и сами по себе си. За да дам и противоположен пример, влиятелен музикант е Боб Дилън. Да, той е част от една епоха на протести и социални вълнения, но той е дефиниращ с текстовете си фактор не само за музиката, но и за представите на 60-те. Не можеш да наредиш до него съвременниците му фолклорни музиканти. Той е много повече от символ, той е и влияещ сам по себе си, а не само в рамките на течението си. Нирвана не са създали субкултурата на своето течение, тя, както беше показано, има дълги и дълбоки корени. И затова далеч не бих нарекъл Nevermind най-влиятелен. Много влиятелен, като символ; но дотам.
Plus Ultra.

"This world is totally fugazi."

"We will always be so much more human than we wish to be."

"From the Stars back to our Cities"


Jazz fusion audio centre

1001 albums online

#53 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 01 юни 2011 - 12:56

С повечето неща, които казваш съм съгласен, но не и с това:

View PostJurisprudent, on Jun 1 2011, 13:24, said:

В голяма степен по причини, които бяха вече споменати - смъртта на Кобейн
Не бих преекспонирал смъртта на Кобейн. Разбира се, смъртта на даден творец за добро или лошо спомага за известността на дадена група. Примери - колкото щеш. Но по никакъв начин не бих могъл да кажа, че смъртта на Кобейн е сред водещите причини за популярността, влиятелността и т.н. на Nirvana. Когато Кобейн умира групата вече е стъпила на върха на света и е постигнала всичко, което може да постигне една група. "Nevermind" е вече на цели три години, след него са излязли още два студийни албума, както и прословутият "MTV Unplugged", Nirvana са свирили вече из цялото земно кълбо по стадиони и зали, целият свят слуша гръндж, взривът се е случил. Всичко това вече е станало, когато Кобейн умира.
Да не би нещо кой знае какво да се е случило с Alice in Chains след смъртта на Layne Staley? И те, както и Nirvana, са постигнали максималното, което могат да постигнат преди той да умре.
Така че, пак ще повторя - смъртта на Кобейн допринася, но не е сред основните причина.
I don't know how I managed it...

#54 Jurisprudent

    Joydivisionist.

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 2374 posts
  • Gender:Male
  • Location:The Land of Bittersweet Symphonies
  • Interests:- progressive rock, hardrock, heavy metal, thrash&death metal, alternative, wave/darkwave, gothic, post-punk, industrial, jazz, jazz rock, fusion, blues

Posted 01 юни 2011 - 15:58

View PostOzzy, on Jun 1 2011, 04:56, said:

Така че, пак ще повторя - смъртта на Кобейн допринася, но не е сред основните причина.

Хубаво, но щом смяташ, че на друго се дължи влиянието на Нирвана, кажи го (основната причина, както казваш).

Освен това не забравяй, че по време на смъртта на Лейн, Alice in Chains бяха неактивна, кажи го разпадната група. Кобейн умира в събития, прекъсващи успешно турне след като е издал албум качен на номер 1 по класациите. Разлика - огромна. Само да дам аналогия и сравнение.
- и до ден днешен умрелият Сид Вишъс (Sex Pistols) е легенда в тези среди. Ако беше умрял в канавка 15 години след разформироването на групата, тежестта щеше да е различна
- Преди няколко години, на съответна възраст, умря Рик Райт. Това получи своята гласност, естествено. Но - я си представи да беше Pink Floyd на турне 1975 и да намерят Рик мъртъв в хотелската му стая? Щеше да е култ.
- Ако в някой от случаите, когато Дейв Гаан беше изпадал в състояние смърт, макар и съживяван, беше наистина умрял, той, имайки се предвид успеха и популярността на ДМ, щеше да е огромен култ. По същият начин ако Pantera не се бе рападнала, а Фил Анселмо бе умрял от свръхдоза и това беше сложило край на групата, помисли си още по-култов щеше да е статусът й.
- В България Джон Лоутън вече трябва да получи гражданство, той май за постоянно си живее у нас. Но големите известни песни на Uriah Heep ги пее David Byron, който умира млад, но доста след като е излязъл от групата. Да беше умрял 71-72, щеше да е с различна слава и ореол.

Смъртта на Кобейн гарнира един от великите митове на рок музиката - рок иконата, която бързо гори свещта на живота от двата края и изгаря, както се казва, без време, млад, във върха на твореството си.

Edited by Jurisprudent, 01 юни 2011 - 16:03 .

Plus Ultra.

"This world is totally fugazi."

"We will always be so much more human than we wish to be."

"From the Stars back to our Cities"


Jazz fusion audio centre

1001 albums online

#55 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 01 юни 2011 - 16:04

Да, бе, аз не отричам, че И смъртта му е спомогнала. Просто казвам, че не е основна причина. Основните причини ги търси в албума "Nevermind" и във времето/момента.
I don't know how I managed it...

#56 didogun

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 133 posts

Posted 01 юни 2011 - 17:05

View PostJurisprudent, on Jun 1 2011, 16:58, said:

ако Pantera не се бе рападнала, а Фил Анселмо бе умрял от свръхдоза и това беше сложило край на групата, помисли си още по-култов щеше да е статусът й.

Пък то, още по-гадна работа се случи..... някъв педал гръмна Даймбаг Дарел по време на участие на групата.

А Фил Анселмо ако си го гледал при предпоследния концерт на Металика в България, не виждам как може да го броиш за жив. Ходещ мъртвец, пълен разпад.

#57 Jurisprudent

    Joydivisionist.

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 2374 posts
  • Gender:Male
  • Location:The Land of Bittersweet Symphonies
  • Interests:- progressive rock, hardrock, heavy metal, thrash&death metal, alternative, wave/darkwave, gothic, post-punk, industrial, jazz, jazz rock, fusion, blues

Posted 01 юни 2011 - 17:20

View Postdidogun, on Jun 1 2011, 08:05, said:

А Фил Анселмо ако си го гледал при предпоследния концерт на Металика в България, не виждам как може да го броиш за жив. Ходещ мъртвец, пълен разпад.

Бях точно под него на предните редици до оградата тогава. Обожавам Down, Pantera и Фил. Да, много е различен. Говори и пее бавно и провлачено, лекарствата за гръбнака са го увредили. И операциите. М/у другото, на сайта (Катехизис) има една история за него преди този концерт.
Plus Ultra.

"This world is totally fugazi."

"We will always be so much more human than we wish to be."

"From the Stars back to our Cities"


Jazz fusion audio centre

1001 albums online

#58 Valtyr

    Artisan ov War

  • Отлъчени
  • PipPipPip
  • 380 posts
  • Gender:Male
  • Location:At The Left Hand Ov God

Posted 01 юни 2011 - 20:08

View PostЗмей Горянин, on Jun 1 2011, 08:58, said:

@Valtyr
Ако сложим Vikingligr Veldi(1994) трябва да сложим и In the Nightside Eclypse (1993). Аз сложих сплита за да ударя два заека с един куршум, като не мисля, че сплита се различава по каквото и да било от двата албума. Освен това Vikingligr Veldi (1994) трябва да се конкурира с DMDS от същата година и още много много други съвършени издания. Все пак 1994 е пиковата година за блека, според мен. И е много трудно да се открои само един албум от нея.

In the Nightside Eclypse съм го споменал в първия ми коментар по темата. Да, заглавията са много, но ще се съгласиш с мен, че все пак всеки субективно според предпочитанията си изважда по един албум, който му е направил впечатление, и го смята за значим, т.е. истините са колкото мненията. Важното е да се заформи дискусия според мен, пък и да си припомним заедно някои по-стари неща, както аз направих докато четях темата и ми беше много приятно.

Бегло само прочетох мнения за Nirvana и смъртта на Кърт. Мисля, че ставаше въпрос за това дали кончината на Кобейн е причина за популяризирането на грънджа и Nirvana като цяло. Еквивалентът е убийството, което извърши Варг Викернес- това до голяма степен обърна погледа на обществото към блека, а също и палежите на църкви и т.н., но има още нещо, което отеква в съзнанието на всеки фен и това е музиката. Подобни неща може би причиняват широк медиен шум, но за да се говори за тези групи с уважение толкова години след това, то със сигурност има нещо по-специално в тях от събитията, с които тогава пресата си е пълнела страниците, понякога преувеличавайки и изкривявайки истината.
NO SINGLE BOOK WERE BEHELDEN BY ME
OH, NO QUESTION I CANNOT DO ANSWER
ONLY ONE SINGLE LAMP DO SHOW ME THIS WAY
AND THAT IS THE EYE OF SATAN!

#59 Jurisprudent

    Joydivisionist.

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 2374 posts
  • Gender:Male
  • Location:The Land of Bittersweet Symphonies
  • Interests:- progressive rock, hardrock, heavy metal, thrash&death metal, alternative, wave/darkwave, gothic, post-punk, industrial, jazz, jazz rock, fusion, blues

Posted 01 юни 2011 - 20:41

View PostValtyr, on Jun 1 2011, 12:08, said:

Бегло само прочетох мнения за Nirvana и смъртта на Кърт. Мисля, че ставаше въпрос за това дали кончината на Кобейн е причина за популяризирането на грънджа и Nirvana като цяло. Еквивалентът е убийството, което извърши Варг Викернес- това до голяма степен обърна погледа на обществото към блека, а също и палежите на църкви и т.н., но има още нещо, което отеква в съзнанието на всеки фен и това е музиката. Подобни неща може би причиняват широк медиен шум, но за да се говори за тези групи с уважение толкова години след това, то със сигурност има нещо по-специално в тях от събитията, с които тогава пресата си е пълнела страниците, понякога преувеличавайки и изкривявайки истината.

Понеже вероятно имаш предвид моите пространни тези по-горе, искам да вметна, за да е ясно. Аз отличих 4 отделни аспекта:

1. Субкултурата на течението на 90те, което често наричаме "алтернативно", каквото и да значи това
2. Музиката на този период и поколение групи
3. Музиката на Нирвана
4. Образът и обликът на Нирвана (извън музиката й).

За 1 казах, че съществува обективно и какви са корените; за 2 казах, че щеше да е такава дори и без Нирвана, като изброих емблематични творби на групи от периода преди появата на Nevermind; следователно трябва да се търси влиянието на Нирвана през 3 и 4; 3 не съм го коментирал, но то е свързано с 2; остава 4 - обликът на самата група. За него казах, че влиянието на Нирвана според мен се дължи не толкова на индивидуалните харектиристики на групата (и музиката й), а на други фактори - и част от тях бяха вметнати от пишещите преди мен - личната история на Кобейн, Мтв и т.н. Тях нарочно не съм ги обяснявал, не ми е това целта. Искам да кажа, че освен като символ и емблема на едно течение и време, трудно според мен може да считаме Нирвана за по-влиятелна от това, следователно ги считам за надценени. Нормално. Хиляди пъти се случва в историята. Но Нирвана нито музикално, нито субкултурно са създали, дори и не вярвам, че дефиниращо/категорично повлияли, накарали музиката и субкултурата на това течение и тази епоха да се развият точно по този начин. И остават като символ, емблема, знак. Защо Нирвана е успяла да стане такъв символ, това е въпрос, който не обсъждам, но той води до отговорът самоубийството на Кобейн водещ фактор ли е или не.
Plus Ultra.

"This world is totally fugazi."

"We will always be so much more human than we wish to be."

"From the Stars back to our Cities"


Jazz fusion audio centre

1001 albums online

#60 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 01 юни 2011 - 21:00

Честно да си призная, аз ужасно много харесвам алтърнатив, а както знаем именно с него се свързва тази декада от гледна точка на музиката. В същото време никога не харесах Нирвана и единствено притежавам на диск онзи хубав акустичен концерт с кавър версии. Съпругата ми е фен на групата, когато се запознахме тя слушаше само Нирвана. Днес, не се сеща за тях, явно времето лекува. :harhar:

С две думи, много ми се иска да не превръщаме темата в тема за Кърт Кобейн и Нирвана... :rolleyes:
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users