Jump to content

Религия vs. АтеизъмДядо Боже vs. Баба Аминокиселина


210 replies to this topic

#81 Jurisprudent

    Joydivisionist.

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 2374 posts
  • Gender:Male
  • Location:The Land of Bittersweet Symphonies
  • Interests:- progressive rock, hardrock, heavy metal, thrash&death metal, alternative, wave/darkwave, gothic, post-punk, industrial, jazz, jazz rock, fusion, blues

Posted 24 December 2011 - 15:01 PM

666
Plus Ultra.

"This world is totally fugazi."

"We will always be so much more human than we wish to be."

"From the Stars back to our Cities"


Jazz fusion audio centre

1001 albums online

#82 HeathenHeart

    The Art of Lore

  • Тамплиeри
  • PipPipPipPipPip
  • 2134 posts
  • Gender:Female

Posted 24 December 2011 - 18:41 PM

View Postviolator, on Dec 24 2011, 14:33, said:

нямат място в съвремието. Още по-малко под формата на официална институция. Която по един или друг начин влияе на социално-обществено-икономическия живот.
По този пункт няма място за спор. И според мен всякакви религиозни институции трябва да са отделени от държавата. Между другото битува грешно хващане, че православното християнство е официална религия на Република България. В Конституцията такова нещо няма, единствено и само свобода на вероизповеданията. Личните възгледи са си лични, но законите твърдо трябва да са граждански, не религиозни.
Ако под влияние върху социално-обществено-икономическия живот имаш предвид в случая определянето на празниците - по-скоро са повлияни от народните традиции.

View Postviolator, on Dec 24 2011, 14:33, said:

Как ще се случи това в днешно време? Във века на записващите устройства, ядрено-магнитните резонанси, компютъра във всеки джоб и Google Earth?? Ако се направи справка за честотата на религиозните чудеса, ще се види нагледно, че линията им удря земята в последния половин век. И че такива виреят само в слабо развити райони с преобладаващо необразовано население.
Не си прав, сред уж образованото и цивилизовано население битуват купища суеверия - всеизвестни са суеверията на спортистите, пилотите, командосите.
На наше време вярата в суеверия и чудеса се подклажда от изключителната нехуманност на обществото.

View Postviolator, on Dec 24 2011, 14:33, said:

Това са философски шикалки.
Това са абсолютои логични разсъжсения върху фундамента, а на теб пак ти пиша - пробваш да доказваш общото чрез частното. Това в долния цитат е същото.

View Postviolator, on Dec 24 2011, 14:33, said:

Ако днес обявя, че всъщност аз съм Бог и съм създал всичкото,....ще имам ли божествен статус до доказване на противното? <_<
Това да твърдиш, че имаш статус, не значи, че действително си го придобил, липсват доказателства. Точно същото като да твърдиш, че има или няма бог.

View Postmarillion, on Dec 24 2011, 14:55, said:

42

View PostJurisprudent, on Dec 24 2011, 15:01, said:

666

22
Hedniska Blod

#83 Jurisprudent

    Joydivisionist.

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 2374 posts
  • Gender:Male
  • Location:The Land of Bittersweet Symphonies
  • Interests:- progressive rock, hardrock, heavy metal, thrash&death metal, alternative, wave/darkwave, gothic, post-punk, industrial, jazz, jazz rock, fusion, blues

Posted 24 December 2011 - 19:24 PM

View PostHeathenHeart, on Dec 24 2011, 17:41, said:

22
112
Plus Ultra.

"This world is totally fugazi."

"We will always be so much more human than we wish to be."

"From the Stars back to our Cities"


Jazz fusion audio centre

1001 albums online

#84 Parabellum

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 58 posts
  • Gender:Male

Posted 24 December 2011 - 22:18 PM

View Postviolator, on Dec 20 2011, 15:42, said:

Ти може и да не си чувал, но благодарение на слуховете за една подобна случка Варненският митрополит кара поръчков Линкълн. <_<
Ако се движи върху муле на хората по-добре ли ще им стане?

Аз лично не виждам причина да няма Линкълн.

#85 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 25 December 2011 - 00:53 AM

View PostParabellum, on Dec 24 2011, 22:18, said:

Ако се движи върху муле на хората по-добре ли ще им стане?

Аз лично не виждам причина да няма Линкълн.

Ако Васил Божков, Маргините, Румен Овчаров, Ахмед Доган и Ковачки са затвора - на хората по-добре ли ще им стане?

Така като гледам - ти сигурно не виждаш причина да са там. <_<
-----------------------------------------
Слушай силно!

#86 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 25 December 2011 - 01:11 AM

View PostHeathenHeart, on Dec 24 2011, 18:41, said:

violator said:

Ако днес обявя, че всъщност аз съм Бог и съм създал всичкото,....ще имам ли божествен статус до доказване на противното? <_<
Това да твърдиш, че имаш статус, не значи, че действително си го придобил, липсват доказателства. Точно същото като да твърдиш, че има или няма бог.

Чакай сега. Нали по-горе се разбрахме, че официалната религия у нас, пък и която и да било друга, не може да представи нито едно доказателство за своята теория за Сътворението /виж глава "Битие" от Библията/.

Защо аз да трябва да представям доказателства?

Вие ми проглушихте ушите, че докато не се намерят категорични доказателства за естествения произход на Земята, Божествената теория не бива да се отхвърля.

Защо тогава моят евентуален божествен произход се поставя под съмнение?

Хем аз не твърдя, че съм направил океаните за един ден. Нито че съм разделил светлината от тъмнината с един замах. Нито че синът ми е възкръснал и се е възнесъл в небесата. Нито ви карам да целувате икони и да ядете нафора. Либерална работа.
Приемете ме. Влезте в лоното на Вайълейтъризма! :harhar:
Вместо кръст ще овесите червена роза на чер фон. Вместо да се кръстите ще надигате манерчици с уранизирана кока-кола. Вместо шамански вой в храмовете ще бичат Депеш, Мерилиън и Флойд. И ще чакаме някой учен да докаже безпрекословно естествения произход, преди да ме разлюбите с чиста съвест. :unsure:
-----------------------------------------
Слушай силно!

#87 HeathenHeart

    The Art of Lore

  • Тамплиeри
  • PipPipPipPipPip
  • 2134 posts
  • Gender:Female

Posted 25 December 2011 - 02:14 AM

View Postviolator, on Dec 25 2011, 01:11, said:

Чакай сега. Нали по-горе се разбрахме, че официалната религия у нас не може да представи нито едно доказателство за своята теория на Сътворението /виж глава "Битие" от Библията/.

Защо аз да трябва да представям доказателства?

Вие ми проглушихте ушите, че докато не се намерят категорични доказателства за естествения произход на Земята, Божествената теория не бива да се отхвърля.

Защо тогава моят евентуален божествен произход се поставя под съмнение?

Хем аз не твърдя, че съм направил океаните за един ден. Нито че съм разделил деня от нощта с един замах. Нито че съм възкръснал. Нито ви карам да целувате икони и да ядете нафора. Либерална работа.
Приемете ме. Влезте в лоното на Вайълейтъризма! :wizard: Вместо кръст ще овесите червена роза, в храмовете ще бичат Депеш, Мерилиън и Флойд и ще чакаме някой да докаже безпрекословно естествения произход, преди да ме разлюбите. :rolleyes:
Прочети Конституцията, официална религия в България няма. И други ти написаха - нека наричаме нещата точно, по-лесно ще се разбираме.

Православното християнство у нас не може да представи доказателство за теорията на Сътворението, изложена в Библията.
"докато не се намерят категорични доказателства за естествения произход на Земята, Божествената теория не бива да се отхвърля." - да, но по същата логика не бива да се отхвърля и теорията за естествения произход.
Двете тези са равно недоказани, следователно и двете висят.

Ти обърка нещата с твойто обожествяване. :harhar:
Първо казваш, че ще се обявиш за бог, после, че имаш божествен произход. Двете не са взаимно-изключващи се твърдения, но не произтичат обезателно едно от друго. Може да се обявиш за бог без божествен произход, а да имаш божествен произход и да не си бог. Но и по двата пункта трябват доказателства, така че директно тезите ти увисват до тези за Сътворението. :harhar:

А пък от тези обещания за твойта религия, само червената роза и Мерилиън ми харесват. И пак всяка тема за прогресив. :harhar: Трябва нещо премии, кьорсофра и повече музикални подразделения, иначе не ти ща религията. :harhar: :harhar:
Hedniska Blod

#88 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 25 December 2011 - 02:46 AM

View PostHeathenHeart, on Dec 25 2011, 02:14, said:

Прочети Конституцията, официална религия в България няма. И други ти написаха - нека наричаме нещата точно, по-лесно ще се разбираме.

Ти чети историята и не буквализирай.
Християнството е било обявено за официална религия в България от княз Борис I. Този акт не е отменян никога. :rolleyes: Конституцията гарантира правата на вероизповеданията, но не конкретизира официалната религия. Тоест - оставя нещата в заварено положение.

А всъщност смисълът на темата не касае само Християнството, а всички основни религии, така че това горе няма абсолютно никакво значение.


Quote

Двете тези са равно недоказани, следователно и двете висят.


Това напълно ме устройва - тезата за божествеността ми да виси! :harhar:
-----------------------------------------
Слушай силно!

#89 Jimmy Pop

    пишман-естет

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1122 posts
  • Gender:Male

Posted 25 December 2011 - 03:27 AM

View Postviolator, on Dec 25 2011, 01:11, said:

Вие ми проглушихте ушите, че докато не се намерят категорични доказателства за естествения произход на Земята, Божествената теория не бива да се отхвърля.

Не Божествената, а свръхестествената. Не бива да се бъркат двете понятия. Т.е. такава, за която нямаме нужните познания, методи и терминология, за да я установим, проумеем и приемем. Която излиза от полезрението на човешкия разум и неговите възможности за осмисляне. Съответно и от това на науката, в степента на развитие, в която се намира днес. Както казах и по-рано, използвам Библията (религията като цяло, която и да е) именно като метафора на това непознато свръхестествено явление, довело in the first place до създаването на аминокиселината, елементарните частици, "разни химично-физично-биологично-сеизмично-вулканично-термално-тевтонични процеси", които вече познаваме и си обясняваме. Не говорим изобщо за Бог. Не говорим дори за нарочно търсена такава метафора в религията. Просто аз така я наричам за по-голямо удобствто (а и основно религията се занимава със свръхестественото начало, под някаква изродена форма). И мисля, че всички тук говорят именно за нея, говорейки за религията.

Иначе ако регистрираш твоята религиозна секта, основана на изброените от теб догматични натрупвания, това ще бъде доста некоректно и манипулацията ще бъде двойно по-голяма от тази на християнството, защото всички "религиозни фанатици" на тема Флойд, Депеш или Мерилиън дефакто ще се окажат твои последователи в заварено положение, без това да е техен избор или вярване. А ти още на старта ще се сдобиеш с милиони поклонници по еретичните пътища на нелоялната конкуренция. :rolleyes:

#90 Abadon

    приятел на Чубака

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 577 posts

Posted 25 December 2011 - 07:37 AM

стига се карахте
на всички ви пожелавам весела Hogswatchnight
Posted Image
Знаете ли че ...

Мириса на пламъка от запалката мирише на изгорели косми от носа.

#91 Jurisprudent

    Joydivisionist.

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 2374 posts
  • Gender:Male
  • Location:The Land of Bittersweet Symphonies
  • Interests:- progressive rock, hardrock, heavy metal, thrash&death metal, alternative, wave/darkwave, gothic, post-punk, industrial, jazz, jazz rock, fusion, blues

Posted 25 December 2011 - 09:15 AM

View Postviolator, on Dec 25 2011, 00:11, said:

Чакай сега. Нали по-горе се разбрахме, че официалната религия у нас, пък и която и да било друга, не може да представи нито едно доказателство за своята теория за Сътворението /виж глава "Битие" от Библията/.

Не е точно така. Не представя доказателства, защото е представила своята версия за света, произхода му и т.н., а фактът, че това обясненние не е научно верифицируемо спрямо стандартите на съвременната наука, не важи в очите на религията. защото тя казва: "науката ряпа да яде. Може ли един червей очилат ровещ по микроскопи и по подземни разкопки да ходи и рови под полата на Бог? Ясно, че няма такъв капацитет да го направи, не може да прозре Божият смисъл - ерго -каквото и да извлече гадната му наука от разни факти то все ще е невярно." Така че религията и не търси възможност да дава доказателства. Седнали дарвинистите срещу запалените почитатели на Бог и божествената шайка, някъде към средата на 19 в., да спорят. Но само Дарвенистите доказват. Другите смятат себе си за по презумпция прави


View Postviolator, on Dec 25 2011, 01:46, said:

Ти чети историята и не буквализирай.
Християнството е било обявено за официална религия в България от княз Борис I. Този акт не е отменян никога. :rolleyes: Конституцията гарантира правата на вероизповеданията, но не конкретизира официалната религия. Тоест - оставя нещата в заварено положение.
Е сега не е така. Да не би да важат в наши дни Крумовите закони? Като официална религия е православието от времето на Борис, да е била през, да кажем, 1571 г.? Не, щото и държава е нямало. Няма официална религия в България. Няма заварено положение. Може само да кажем, че преобладаващата религия е Източното православие.

View Postviolator, on Dec 25 2011, 01:46, said:

Влезте в лоното на Вайълейтъризма! :harhar:
Вместо кръст ще овесите червена роза на чер фон. Вместо да се кръстите ще надигате манерчици с уранизирана кока-кола. Вместо шамански вой в храмовете ще бичат Депеш, Мерилиън и Флойд. И ще чакаме някой учен да докаже безпрекословно естествения произход, преди да ме разлюбите с чиста съвест. :harhar:
Не знам дали е нужно да казвам, но всецяло тази религия ме спечели, така че само кажи адреса на храма, де ще се веят червено-черните рози, и ще бичат Депеши и Флойдове, и веднага пристигам
Plus Ultra.

"This world is totally fugazi."

"We will always be so much more human than we wish to be."

"From the Stars back to our Cities"


Jazz fusion audio centre

1001 albums online

#92 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 25 December 2011 - 11:39 AM

Честит празник на всички и Честита Коледа на violator:rolleyes:

Преди малко получих едно съобщение до медиите, което със съгласието на автора, помествам тук без съкращения:

Съобщение до медиите

Във връзка с информациии за непланирана поява на неиндифицирано светещо тяло, подобно на звезда, както и по повод на разпространявани от група животновъди от землището на гр. Витлеем сведения за проведени от тях разговори с крилат субект, правителствената пресслужба на Ирод I - цар на Иудея, Галилея, Самария и други територии, както и Римски проконсул на Палестина, е упълномощена да заяви:

Част от раздадените субсидии по Оперативната програмата РПДАЗФПП (“Развитие на пасбища и други алтернативни земеделски форми в пустинни и полупустинни райони”) са били неправомерно разходвани за субстанции с халюцигенно действие. Във връзка с което гореизложените твърдения на овчари да се считат за повлияни. Както и за несъвместими с установената от наши одиторски групи действителност. За такива да се считат също и разпространяваните от неназован съветник на Лука цитати, залегнали в някои манипулативни публикации, като: “И ето ви белег - ще намерите Младенец повит, лежащ в ясли”.

Пресслужбата потвърждава, че лице от иудео-арамейски произход, по документи Йосиф, действително е посетил града заедно с непълнолетната си съпруга. Същите са пътували до Витлеем във връзка с програмата за преброяване на населението и инициативата “Палестина 2020 (BC-AD)”. Поради неналичие на предварителна резервация в хотелската база са отседнали в пригодена за стопански цели карстова ниша. Същите обаче не са регистрирани като търсили специализирана акушеро-гинекологична помощ. Във връзка с което за събития, за които се твърди като за случили се, не може да се твърди това. Край на съобщението.

И все пак – Той се роди!

Весело празнуване на Коледа и Нова година! Любов и светли дни!

Georid

18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#93 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 25 December 2011 - 12:58 PM

View PostJimmy Pop, on Dec 25 2011, 03:27, said:

Иначе ако регистрираш твоята религиозна секта, основана на изброените от теб догматични натрупвания, това ще бъде доста некоректно и манипулацията ще бъде двойно по-голяма от тази на християнството, защото всички "религиозни фанатици" на тема Флойд, Депеш или Мерилиън дефакто ще се окажат твои последователи в заварено положение, без това да е техен избор или вярване. А ти още на старта ще се сдобиеш с милиони поклонници по еретичните пътища на нелоялната конкуренция. :harhar:

Че да не би Христос и учениците му да измислят качествено ново учение? Проповедите и текстовете им стъпват здраво върху постулатиите на юдеизма, леко модернизирани с идеи от будизма. Така че и те са били с милиони поклонници напред. :rolleyes:

Quote

Е сега не е така. Да не би да важат в наши дни Крумовите закони? Като официална религия е православието от времето на Борис, да е била през, да кажем, 1571 г.? Не, щото и държава е нямало. Няма официална религия в България. Няма заварено положение. Може само да кажем, че преобладаващата религия е Източното православие.

Крумовите закони са били отменяни и променяни многократно. Например в текстовете на раздела "Кражба" от Наказателния кодекс през годините са разписвани различни по размер и количество наказания. Различни от Крумовите.
Докато в няколкото конституции на България въпросът с официалността на Християнската религия не е засегнат. Дава се свобода на вероизповеданията, но това не засяга въпроса за статута й.
Тоест, тя законово не е била отменяна или заменяна с друга никога. От времето на институционализирането си до днес.
-----------------------------------------
Слушай силно!

#94 Jurisprudent

    Joydivisionist.

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 2374 posts
  • Gender:Male
  • Location:The Land of Bittersweet Symphonies
  • Interests:- progressive rock, hardrock, heavy metal, thrash&death metal, alternative, wave/darkwave, gothic, post-punk, industrial, jazz, jazz rock, fusion, blues

Posted 25 December 2011 - 13:53 PM

View Postviolator, on Dec 25 2011, 10:58, said:

Докато в няколкото конституции на България въпросът с официалността на Християнската религия не е засегнат. Дава се свобода на вероизповеданията, но това не засяга въпроса за статута й.
Тоест, тя законово не е била отменяна или заменяна с друга никога. От времето на институционализирането си до днес.

За да е офицална религията, трябва да е призната, институционализирана от държавата. Това няма как да стане с просто мълчание, подсказващо, че през 21 век така се приема положение от средата на 9 век, а само с изричен, волеви акт, разпознаващ и основаващ привилигировано положение на дадено изповедание. Даващ предимство пред други / санкции над други изповедания.
Обратно, мълчанието означава, че може да има множество изповедания, религиозни институции може да се ползват с някакви предимства или облекчения като религиозни институтции, но не и положение, при което източноправославното вероизповедание, измежду всички изповедания, да бъде официално за държавата и обществения живот.

Друго е, ако да кажем, държавният глава е официален глава на дадената църква, или имаш представители на дадена църква/вероизповедание в държавните органи, или монархът държавен глава може да бъде само лице, изповядващо дадена религия, както се случва на някои места.

Хортуването ни по тази тема ми напомни за една песен на New Model Army - Ten Commandments

Down comes Moses with the Ten Commandments
Hewn on a tablet, just the bitterest pill
Breaks up the party in the valley below
Says obey my orders and you're doing God's will
And disciples of Jesus, lost and forgotten
When the brand new faith isn't doing so well
Write the Book of Revelation to terrify the people
Join our religion or you're heading for hell

I will bow to the earth, bow to the sea,
Bow to the love between you and me,
Bow to the sun, bow to the land
But never to a god made in the image of man


Here comes Mohammed, back from the desert
Another male prophet with the word of the Lord
Shut off the women, lock them in darkness
Kill all opponents in a holy war
Here is murder, here is oppression
Here is the order that the Church demands
Burn three million women, call them witches and heretics
Then change the tune when the fashion demands

How they run to you now, how they grovel to you now
I think they're mad
How they subjugate their pride as if it's a sin to be alive
I think that's sad

Down with Moses and his Ten Commandments
Deader than deadest of the Dead Sea Scrolls
Back to the desert with Jesus and Mohammed
Kick out the prophets and save our souls

Edited by Jurisprudent, 25 December 2011 - 13:58 PM.

Plus Ultra.

"This world is totally fugazi."

"We will always be so much more human than we wish to be."

"From the Stars back to our Cities"


Jazz fusion audio centre

1001 albums online

#95 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 25 December 2011 - 14:08 PM

View PostJurisprudent, on Dec 25 2011, 13:53, said:

Това няма как да стане с просто мълчание, подсказващо, че през 21 век така се приема положение от средата на 9 век, а само с изричен, волеви акт, разпознаващ и основаващ привилигировано положение на дадено изповедание. Даващ предимство пред други / санкции над други изповедания.

Ами, очевидно има как да стане, след като големите празници на въпросната религия са законно установени като официални празници на България.

Те са шест от общо четиринадесет. Почти 50% от официалните празници на републиката. На всичко отгоре Църквата, а не някоя друга религиозна институция, неотменно участва като официален гост и в качеството си на духовен суверен в честванията на останалите. Разполага с държавна субсидия и прочие...

Дори и на теория да не е официална религия, няма никакво съмнение, че на практика е.
-----------------------------------------
Слушай силно!

#96 HeathenHeart

    The Art of Lore

  • Тамплиeри
  • PipPipPipPipPip
  • 2134 posts
  • Gender:Female

Posted 25 December 2011 - 16:14 PM

View Postviolator, on Dec 25 2011, 14:08, said:

Ами, очевидно има как да стане, след като големите празници на въпросната религия са законно установени като официални празници на България.

Те са шест от общо четиринадесет. Почти 50% от официалните празници на републиката. На всичко отгоре Църквата, а не някоя друга религиозна институция, неотменно участва като официален гост и в качеството си на духовен суверен в честванията на останалите. Разполага с държавна субсидия и прочие...

Дори и на теория да не е официална религия, няма никакво съмнение, че на практика е.
Това са си само твои тълкувания на закона. Ако ти по някакъв начин припознаваш православното християнство за официална религия, това си е твое лично разбиране, което не е подкрепено от закона.

Известно е, че всяко правова система се базира и на обичайното право в дадена страна. Сега у нас имаме 3 религиозни празника, приети за официални - Коледа, Великден и Гергьовден, с 5 почивни дни за тях. Те са били празници и преди християнско време, имало е известно разминаване на датите, но тогава не е имало и единство на календарите. Това са езически славянски празници, после са преминали в християнството с други имена. Поради дългата им употреба са станали част от народната традиция. после по силата на обичайното право са преминали и в гражданския календар.

Да вметна, че 24 май е граждански празник на славянската писменост и просвета, денят на Св.Св. Кирил и Методий е 11 май и не е официален празник.

Като съдържанието на празниците не ти харесва, приемаш ги просто като допълнителни почивни дни. Аз лично, не чувствам никаква празничност на 22-ри септември, например, но изобщо не възразявам за някой почивен ден повече. В крайна сметка, ако някой толкова никога не му се почива, все ще намери начин да се наработи през тези дни.

Системата с отработването не ми харесва, поне според мен има и по-добри решения, например с доброволни платени или компенсирани дежурства - хора винаги ще се намерят.

Edited by HeathenHeart, 25 December 2011 - 16:15 PM.

Hedniska Blod

#97 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 25 December 2011 - 16:55 PM

View PostHeathenHeart, on Dec 25 2011, 16:14, said:


Дрън-дрън. Това са празни приказки.

Велики петък, Страстна събота и Великден са три отделни празника за църквата. И трите са ОФИЦИАЛНИ за Република България.
Бъдни вечер и Коледа са два отделни празника за църквата. И двата са ОФИЦИАЛНИ за РБ.
Изобщо не съм броил 24 май за религиозен празник. Шестият е Гергьовден.

Това:

Quote

Те са били празници и преди християнско време, имало е известно разминаване на датите, но тогава не е имало и единство на календарите. Това са езически славянски празници, после са преминали в християнството с други имена. Поради дългата им употреба са станали част от народната традиция. после по силата на обичайното право са преминали и в гражданския календар.

и особено това:

Quote

Като съдържанието на празниците не ти харесва, приемаш ги просто като допълнителни почивни дни. Аз лично, не чувствам никаква празничност на 22-ри септември, например, но изобщо не възразявам за някой почивен ден повече. В крайна сметка, ако някой толкова никога не му се почива, все ще намери начин да се наработи през тези дни.
Системата с отработването не ми харесва, поне според мен има и по-добри решения, например с доброволни платени или компенсирани дежурства - хора винаги ще се намерят.

..няма нищо общо с разискваната тема. Това, че Ханойчо ще почива утре, не значи, че Ханойчо е религиозен. Ханойчо и да отиде на работа, няма какво да прави там в неработен ден.

След като официозността на християнските празници у нас е толкова стохастично явление, защо, по дяволите, Рамазан байрам не е официален празник!? От стотици години го празнува сериозен процент от българското население. Има райони, в които го празнува 100% от населението.
Това прави ли мюсюлманската религия дискриминирана от властите у нас? Или просто е въпрос на статукво....
-----------------------------------------
Слушай силно!

#98 Jurisprudent

    Joydivisionist.

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 2374 posts
  • Gender:Male
  • Location:The Land of Bittersweet Symphonies
  • Interests:- progressive rock, hardrock, heavy metal, thrash&death metal, alternative, wave/darkwave, gothic, post-punk, industrial, jazz, jazz rock, fusion, blues

Posted 25 December 2011 - 17:10 PM

View Postviolator, on Dec 25 2011, 12:08, said:

Не, не. Това, което казваш, е просто изразител на изричната държавна воля да обяви за празници дни, които се почитат от преобладаващата част от населението на държавата. Не прави източното православие официална религия на държавата.
Ако беше задължително да си християнин, за да учиш или да имаш имущество, ако висшите държавни постове можеха да се заемат само от християни, т.н. - тогава да, това би направило христианството официална религия. И най-вероятно би било изрично закрепено в основния закон в държавата.
Онова, което можем да кажем за христианството у нас, е, че то е преобладаващото изповедание. Другото според мен не е така; аз спирам да аргументирам тази точка в спора, дадох си позицията. По принцип подкрепям твоето мнение за религията, с конкретното виждане за официалността не съм съгласен, това е.


View PostHeathenHeart, on Dec 25 2011, 14:14, said:

Известно е, че всяко правова система се базира и на обичайното право в дадена страна.
Остави го това с обичайното право.
Plus Ultra.

"This world is totally fugazi."

"We will always be so much more human than we wish to be."

"From the Stars back to our Cities"


Jazz fusion audio centre

1001 albums online

#99 HeathenHeart

    The Art of Lore

  • Тамплиeри
  • PipPipPipPipPip
  • 2134 posts
  • Gender:Female

Posted 25 December 2011 - 17:26 PM

View Postviolator, on Dec 25 2011, 16:55, said:

Дрън-дрън. Това са празни приказки.
И като свършат аргументите, почват обидните квалификации...
Жалко за интересната тема.
Аз бях до тук.
Hedniska Blod

#100 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 25 December 2011 - 17:34 PM

View PostJurisprudent, on Dec 25 2011, 17:10, said:

Другото според мен не е така

Кое не е така? Че половината от официалните празници на България са църковни? Че на всяко официално честване до президента или премиера е курдисан някой шаман с килимявка?
Не се хващайте за една дума, това не е правна тема, а принципна. Чиста проба издребняване е тва с думата "официален". Още първия път не я употребих в терминологичен смисъл, а просто като определение....
-----------------------------------------
Слушай силно!





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users