Jump to content

Последният филм който гледах беше...


681 replies to this topic

#641 Нещото което вие в нощта

    Принц

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 689 posts
  • Gender:Male

Posted 11 February 2009 - 20:53 PM

View Postmarillion, on Feb 11 2009, 20:37, said:

Моите за съжаление помнят част от близкото минало и са твърде чувствителни към всяко неточно припомняне на онези години. Затова не ми хареса този филм, именно заради претенцията хем да бъде модерен, хем да припомня и то достоверно, събития от един мрачен период за който трябват други очи.
Филмът изобщо няма такава претенция за достоверност, каквата ти му вменяваш. Самият Явор Гърдев казва, че "Дзифт" е една провокация и че по никакъв начин не се стреми да представя обективно събитията от онези години. Това, че даден филм е ситуиран в определена времева рамка не означава непременно, че пресъздава точно духа на епохата и отразява реални събития. В "Дзифт" се разказва една история, която реално би могла да бъде пренесена и в съвсем различни условия. Показателно е, че има интерес от американски продуценти и е твърде възможно да се направи "римейк" в Щатите.
Ние ще влезем в забравата
с поредния номер и код.

#642 Нещото което вие в нощта

    Принц

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 689 posts
  • Gender:Male

Posted 11 February 2009 - 20:55 PM

View PostДжуджето_GIMLY, on Feb 11 2009, 20:39, said:

Знам, че звуча невероятно крайно обаче това ми е мнението и няма изгледи скоро да се промени май.

Гледай "Светът е голям и спасение дебне отвсякъде" и ако не си промениш мнението, значи наистина няма надежда.
Ние ще влезем в забравата
с поредния номер и код.

#643 rodd1ck

    архиепископ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 501 posts
  • Gender:Male

Posted 11 February 2009 - 21:06 PM

Не мисля, че блести с чак такава оригиналност за римейк. Но те на толкова неща правят вече..
Глътка свеж въздух е филмът все пак, лично очаквам с интерес следващите му проекти на Гърдев, а и въобще за нещо по-различно, защото на всеки му е ясно, че за качествено кино не са нужни чак толкова много пари.

Пробвайте и това шортче:

http://www.capital.b...5/?movie=557632

:D

Edited by rodd1ck, 11 February 2009 - 21:07 PM.


#644 whiplash159

    The Grim Squeaker

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2593 posts
  • Gender:Male
  • Location:Ankh-Morpork

Posted 11 February 2009 - 21:08 PM

View PostДжуджето_GIMLY, on Feb 11 2009, 20:39, said:

Знам, че звуча невероятно крайно обаче това ми е мнението и няма изгледи скоро да се промени май.
Че как очакваш мнението ти за новото българско кино да се промени след като не гледаш нови български филми :D ???

Иначе по темата за "Дзифт"...
За мен филмът е добър, но имаше неща, които ме издразниха. Първо: за съжаление ние отдавна нямаме добри филмови актьори. Ние имаме театрални актьори, които участват във филмови продукции, но начинът на игра при последните е малко по-различен и изпълнителите не успяват да се нагодят. Резултатът в повечето случаи е една пресилена поза.

Времето, в което се развива филмът не мога да го коментирам, но начинът, по който беше натрапвано ми дойде на нагорно. В началото си мислех, че показването на лозунги и гледки от комунизма на заден план е хитро, но когато филмът взе да ми го натяква със всеки втори кадър започнах да се дразня. От един момент нататък взех да си мисля, че продукцията, едва ли не, се опитва да се самоубеди, че е за това място и за това време.

Иначе начинът на заснемане ми хареса: черно-бяло, стилно, изчистено. Носеше си характерните белези на ноар жанра като изтерзания герой с изтерзания глас, фаталната жена, генералните студени заключения за живота и т.н., но и силно си личеше, че българското кино прохожда в тази насока. Вярно, първите стъпки не са лоши, но все още са доста клатушкащи се...
ПИСУК!

#645 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 11 February 2009 - 22:32 PM

View PostНещото което вие в нощта, on Feb 11 2009, 20:53, said:

Филмът изобщо няма такава претенция за достоверност, каквата ти му вменяваш.

Всъщност като цяло този филм е една голяма претенция, изтъкана от множество по-малки претенции. Една от най-големите претенции е именно историческата епоха в която е ситуирано действието. Вече го казах, но ще го повторя пак. Ако действието на "Дзифт" се развиваше в неназован времеви период, тази обикновена мелодрама щеше да бъде далеч по-поносима и далеч по-интригуваща. Дори чандлъровите разсъждения на героя от първо лице, единствено число, щяха да се възприемат от драгия зрител по друг начин. Лозунгите, мавзолея, декорите, безсмисленото парадиране, всичко това кара хора като мен да сравняват филма със собствените си спомени от онова време, а при сравнението неминуемо изплуват голите претенции на Явор Гърдев... Или поне аз останах с това усещане след финалните надписи.
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#646 Нещото което вие в нощта

    Принц

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 689 posts
  • Gender:Male

Posted 11 February 2009 - 23:02 PM

View Postmarillion, on Feb 11 2009, 22:32, said:

Всъщност като цяло този филм е една голяма претенция, изтъкана от множество по-малки претенции. Една от най-големите претенции е именно историческата епоха в която е ситуирано действието. Вече го казах, но ще го повторя пак. Ако действието на "Дзифт" се развиваше в неназован времеви период, тази обикновена мелодрама щеше да бъде далеч по-поносима и далеч по-интригуваща. Дори чандлъровите разсъждения на героя от първо лице, единствено число, щяха да се възприемат от драгия зрител по друг начин. Лозунгите, мавзолея, декорите, безсмисленото парадиране, всичко това кара хора като мен да сравняват филма със собствените си спомени от онова време, а при сравнението неминуемо изплуват голите претенции на Явор Гърдев... Или поне аз останах с това усещане след финалните надписи.
Като сме тръгнали да се повтаряме и аз ще го направя. В основата си този филм е провокативен. И едва ли ще отречеш, че годините на комунизма позволяват в много по-голяма степен да се реализира тази провокация. Защото ако беше ситуирал действието в съвремието, то каква щеше да бъде базата на която да стъпи? Напафкани старци, сутеньори и момичета от провинцията, които трябва да проституират, за да могат да си купят прилично бельо... Хайде няма нужда.
А, че темата за комунизма вече се преекспонира съм съгласен.
Ние ще влезем в забравата
с поредния номер и код.

#647 Rebel

    Dein Negativ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 745 posts
  • Gender:Female

Posted 12 February 2009 - 19:28 PM

The Reader

Не е лош филмът, но аз лично очаквах повече, не ме грабна много, даже ми беше скучен на моменти. Иначе Кейт Уинслет прави много добра роля, заслужава си номинацията :harhar:
The mind is its own place, and in itself
Can make a Heav'n of Hell, a Hell of Heav'n
What matter where, if I be still the same?

#648 Kristin

    (баш) философ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 628 posts

Posted 12 February 2009 - 19:30 PM

Into The Wild

Posted Image

Заслужава си да се гледа, определено.
Aз конструирам всеобщото като избирам себе си!

#649 silhouette

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 5 posts

Posted 13 February 2009 - 19:36 PM

"Дзифт".

Абсолютно губене на време. Върви по книгата, която също е губена на време между другото, обаче не я следва съвсем. Най-големия пропуск е липсата на една анатомическа особеност на фигурката във формата на негърче, където все пак е скрит диаманта. Явно не са преценили за нужно да се уточни тази част, знае ли човек. ^^

#650 Digger

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 430 posts

Posted 13 February 2009 - 19:44 PM

View PostKristin, on Feb 12 2009, 19:30, said:

Into The Wild

Posted Image

Заслужава си да се гледа, определено.


По-скоро е задължителен за гледане :metal:

#651 Тигър

    кардинал

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1992 posts
  • Gender:Male

Posted 15 February 2009 - 16:00 PM

View Postsilhouette, on Feb 13 2009, 19:36, said:

"Дзифт".

Абсолютно губене на време. Върви по книгата, която също е губена на време между другото, обаче не я следва съвсем. Най-големия пропуск е липсата на една анатомическа особеност на фигурката във формата на негърче, където все пак е скрит диаманта. Явно не са преценили за нужно да се уточни тази част, знае ли човек. ^^
Не че нещо, ама изобщо гледа ли филма? Защото тая част си е уточнена, че и няколко пъти е натъртено къде точно се намира диамантът. Колкото до филма - никак не е лош, но наистина оставя лош вкус в устата. Не бих го гледал повторно.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

#652 Rebel

    Dein Negativ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 745 posts
  • Gender:Female

Posted 15 February 2009 - 16:21 PM

За разбирането на "Дзифт" е нужно човек поне малко да познава жанра "noir", това не е мелодрама - нещо, с което очевидно някои критикуващи не са наясно. Не че е необходимо да се хареса на всеки, но голяма част от "недостатъците" - песимизма, фатализма, лошия вкус, останал след гледането му, които се изброяват, са всъщност присъщи на този жанр, който като цяло води началото си от немския експресионизъм, а при експресионизма е безсмислено да се търси буквално възприятие на видяното/прочетеното, там всичко е накъсано, задъхано и черно. Колкото до темата за историческото време ми се струва доста глупаво да се спори кое как е било, защото това изобщо не е исторически филм, нито има претенция да бъде пряко отражение на действителността. На мен филмът ми допадна, въпреки че бях крайно негативно настроена преди да го видя - изненадах се приятно. Мрачна експресионистична приказка, чудесно начало на фона на всички други бг бози. Някои ще кажат, че се копират чужди продукциии - че кога нашето кино е било първоизточник? Не е ли то в основата си подражателно?

Edited by Rebel, 15 February 2009 - 16:32 PM.

The mind is its own place, and in itself
Can make a Heav'n of Hell, a Hell of Heav'n
What matter where, if I be still the same?

#653 Nemo

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 4 posts
  • Location:Neverland

Posted 15 February 2009 - 23:28 PM

Новото българско кино е прекалено агресивно !
Последният филм ,който гледах е испански El Comunidad-черна комедия .
Уникална игра на Carmen Maura

#654 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 16 February 2009 - 11:40 AM

View PostRebel, on Feb 15 2009, 16:21, said:

За разбирането на "Дзифт" е нужно човек поне малко да познава жанра "noir", това не е мелодрама - нещо, с което очевидно някои критикуващи не са наясно.

Да разбирам ли, че според теб "Дзифт" е типичен представител на ноар жанра в киното?
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#655 Rebel

    Dein Negativ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 745 posts
  • Gender:Female

Posted 16 February 2009 - 12:30 PM

View Postmarillion, on Feb 16 2009, 11:40, said:

Да разбирам ли, че според теб "Дзифт" е типичен представител на ноар жанра в киното?

Първо ти ми кажи знаеш ли какво е ноар изобщо, защото от постовете ти оставам с впечатление, че не си наясно особено......Този път нямам намерение да споря за очевидни неща, както споменах никой не е длъжен да хареса филма, но не е лошо преди всичко да се поинтересува малко повече за някой подробности, защото едно е да кажеш не ми допада на мен, съвсем друго е да кажеш, че е некадърно направен.
The mind is its own place, and in itself
Can make a Heav'n of Hell, a Hell of Heav'n
What matter where, if I be still the same?

#656 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 16 February 2009 - 12:35 PM

Мисля, че получих отговор на въпроса си. Благодаря.
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#657 Rebel

    Dein Negativ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 745 posts
  • Gender:Female

Posted 16 February 2009 - 12:58 PM

View Postmarillion, on Feb 16 2009, 12:35, said:

Мисля, че получих отговор на въпроса си. Благодаря.

Нима? Той самият твой въпрос е неправилно формулиран, за да може да получиш точен отговор, тъй като не може да искаш типичен представител от направление в киното, за което се спори изобщо дали може да се категоризира като жанр и за което няма точно дадено определение. Провокирах те с поста си да видя дали ще ми отговориш ти дали знаеш какво точно е ноар, но явно не - ето и аз получих своя отговор.
Колкото до често срещаните мотиви в този тип кино - да, има ги - фаталната жена, пропадналите типове, мрачната обстановка, декаданса и т.н.
Доволен?

Edited by Rebel, 16 February 2009 - 12:59 PM.

The mind is its own place, and in itself
Can make a Heav'n of Hell, a Hell of Heav'n
What matter where, if I be still the same?

#658 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 16 February 2009 - 14:09 PM

Не търся самоцелен спор с теб. Провокиран бях от една твоя реплика:

View PostRebel, on Feb 15 2009, 16:21, said:

За разбирането на "Дзифт" е нужно човек поне малко да познава жанра "noir", това не е мелодрама - нещо, с което очевидно някои критикуващи не са наясно.

От нея останах с впечатление, че за теб "Дзифт" е представител на ноар жанра. Също така реших, че поради тази причина според теб, този филм няма как да се нарече мелодрама. И защото аз го нарекох мелодрама, и защото аз не виждам нищо общо между този филм и термина "film noir" ти зададох провокативен въпрос:

View Postmarillion, on Feb 16 2009, 11:40, said:

Да разбирам ли, че според теб "Дзифт" е типичен представител на ноар жанра в киното?

Това беше.
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#659 Rebel

    Dein Negativ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 745 posts
  • Gender:Female

Posted 16 February 2009 - 14:16 PM

Quote

направление в киното, за което се спори изобщо дали може да се категоризира като жанр


Приеми, че аз съм от тези, които поддържат тезата, че е жанр. А че не е мелодрама, не е. И като не е ноар според теб, защо тогава го класифицираш като мелодрама, посочи ми точно заради какво. А и в крайна сметка жанровото определение не е важно толкова, мен ме провокираха мнения, не само твоето, ти явно го прие твърде лично, в които се твърди, че филмът не струва. Пак да кажа - не разбирам нещо и не ми допада, далеч не означава то не струва :)
The mind is its own place, and in itself
Can make a Heav'n of Hell, a Hell of Heav'n
What matter where, if I be still the same?

#660 rodd1ck

    архиепископ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 501 posts
  • Gender:Male

Posted 16 February 2009 - 15:23 PM

Аз не съм сигурен, че е точно типиен noir, но има разбира се такива елементи и усещане или поне желание, но пък мелодрама не е. :)





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users