Jump to content

Слушате ли целите албуми? А зацикляте ли на някоя група?или само по 1-2-3 парчета


36 replies to this topic

#1 Geddy

    Спасителя в RUSH-та

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1053 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock, Progressive Metal, Heavy Metal, Hard Rock, Jazz, Jazz-Rock, Prog-Folk, Folk-Rock...

Posted 16 ноември 2007 - 10:54

Как слушате музиката на дадена група? Правило ми е впечатление като зяпам профилите на някои хора в Last.fm, че много рядко изслушват цял албум на дадена банда и по често редуват различни парчета на различни банди или най-много една банда, но песни от различни албуми. Аз например като слушам музика (като фон на някаква дейност или като основно занимание), няма значение какво точно слушам (прогресив, хеви, дет, джаз, саундтраци...)-винаги изслушвам докрай даден албум. Дори да не е концептуален албум, в който парчетата са обвързани текстово и музикално, още от самото начало музиката ме настройва по определен начин и ме вкарва в усещания и настроения с които свиквам и не искам да променям бързо, а и не мога да се пренастроя бързо, дори да става дума за едностилови неща-в края на краищата когато слушаш една музика, подсъзнателно възприемаш и усещанията на групата, атмосферата в студиото, душата на автора...знам че малко шантаво звучи, но за мене е така. Затова не мога да си представя плейлист в който 2 песни от една група се редуват с една от друга, три от трета...Изключение е когато не знам какво точно ми се слуша, ама обикновено знам и когато стартирам уинампа или отварям капака на CD плейъра/дискмена знам какво точно искам да сложа вътре и да го слушам докрай.
Как е с вас?

А случва ли ви се да зациклите на някоя група и да чуете повече от 1-2 албума един след друг? Понякога ми се случва настроението което ме е обхванало от дадена група, да искам да го удължа и си пускам пак същия албум или изреждам още 1,2...5 албума, да не говорим че понякога така зациклям, че превъртам цялата дискография на даден банда. Това ми се случва по често около някой концерт-Гардиън, Мейдън и Менуор бяха яко зациклени в плейъра преди и след концертите им тук, същото се случи с Аморфис. С Ария бях така след руския метъл фест...и т.н., но понякога ми се случва ей така случайно...и не говоря само за силната си мания Rush :metal: ...
С вас как е?

View PostHeathenHeart, on 28 януари 2013 - 13:29 , said:

Бира, водка и прогресив са вредни за здравето. В най-добрия случай водят до тенис. :harhar:

#2 Димо

    The Green Reaper

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 248 posts

Posted 16 ноември 2007 - 11:08

Аз определно изслушвам до край даден албум. Често се случва и да го завъртам още веднъж и още веднъж :metal: Работата е там, че като слушам целия албум някак по-лесно възприемам, по-лесно се настройвам.

Относно зациклянето на някоя група... Ами, често се случва. Дори да не е същата група си пускам нещо подобно за гарнитура към основното ястие :metal:

#3 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 16 ноември 2007 - 11:21

Откакто се помня спазвам неотменно следните прости ритуали по време на слушане на музика:

1. Винаги изслушвам целия албум от начало до край. Това значи, че дори и да трябва да излизам някъде, предварително избирам албум с подходящо времетраене, което да ми позволи да го изслушам докрай.

2. Никога не повтарям песни от даден албум веднага след като съм го чул. Жена ми обича да го прави, а мен ме дразни много това действие. Хубаво е, че тя си го прави с любимите AC/DC и то само на слушалки. То там, така или иначе, всяка песен повтаря предходната... :blink:

3. Много често зациклям на някоя група и превъртам цялата дискография. Това по-скоро е валидно за mp3/CD плейъра в колата. Всяка неделя след мъчителни размисли избирам определена група/изпълнител, който ще звучи в колата ми през седмицата. Когато шофирам слушам най-добре музика. Сам съм, задръстванията са големи, пътят ми от и до работа отнема около час. Идеални условия за слушане на музика.

4. Твърде често, когато слушам някой любим албум, успоредно с това чета и текстовете. В тази музика, текста е почти толкова важен, колкото и самата музика.

5. Никога, повтарям никога, не слушам нещо от рода "сбирщайн". Навремето, когато в къщата се правиха непрестанни купони имах навик да правя компилации. Все още си ги пазя и понякога, когато имам гости ги пускам. Неангажираща музика. Спомени.

Сигурно пропускам някой и друг ритуал, но по-късно ще се сетя...
Знам, голяма част от нещата по-горе звучат абсолютно налудничаво, но са верни, поне за мен. :blink:
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#4 King of a Shadow

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 184 posts

Posted 16 ноември 2007 - 12:12

Хахаха...слушам разбира се!!!Аз си имам цяла система за оценка на албуми:

10-100% от песните ми харесват
9-100% от песните ми харесват,но на някои места има елементи,които ме дразнят
8-намират се 1 или 2 песни,които се чудя какво правят в албума
7-страхотен албум,но бива ли с толкова излишни елементи
6-50% от албума ми харесва
5-има 2,3 песни,които ги слушам
4-една песен става,заради нея си изтеглих албума,но останалото не се слуша...
3-зле са,но като,че ли мога да им дам още няколко шанса
2-няма да давам повече шансове
1-Щом Про-Рок казват,че приличат на AC/DC(и всяка група,която не ми харесва) няма и да ги сваля изобщо!

Ето ми няколко 10ки:
Satyricon-The Shadowthrone'1994
Old Man's Child-The Pagan Prosperity'1997
Annihilator-Metal'2007
Demons and Wizards-Touched By The Crimson King'2005
Brujeria-Brujerizmo'2000
:blink:
Things are not what they used to be
Missing one inside of me
Deathly lost, this can't be real
Cannot stand this hell I feel

#5 NEVERMORE

    Schecterist

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 270 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Carramba, Carajo e Wiskey \m/ \m/

Posted 16 ноември 2007 - 12:29

View PostKing of a Shadow, on Nov 16 2007, 12:12, said:

Annihilator-Metal'2007
Posted Image :blink:
11/10!

Хубава тема.
Няколко мои десетки:
Nevermore - Dead Heart...
Blind Guardian - Imaginations...
Death - Symbolic
Megadeth - Rust in Peace
И аз също обичам албумите да се слушат от-до. Тогава дори песни, които не ми харесват разбирам защо са точно там и каква е била причината групата да ги сложи. :blink:

#6 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 16 ноември 2007 - 13:11

В 99% от случаите слушам целия албум, иначе не го броя за слушане :blink:

Сравнително рядко не изтърпявам нещо до край при първо слушане, но то не отива в Кошчето, защото аз такова не ползУвам, а трия директно :blink:

Ако някак ме впечатли и си го запазя и/или купя на диск, пак после слушам от - до :blink:
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#7 Kristin

    (баш) философ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 628 posts

Posted 16 ноември 2007 - 13:51

Преди време слушах отделни песни... обаче, порастнах! Някоя песен единична попаднала от някъде, харесвана от мен неотменно носи със себе си албума, който задължително се слуша до край!
Иначе вече познати неща слушам по цели албуми... просто не може да се потопиш напълно в музиката, ако я слушаш откъслечно. От първи трак до последни всичко се слуша... ако албумът струва естествено :blink:
Новите албуми също ги слушам така - от първата до последната, обаче ако не ме грабнат от първите 2-3 песни направо спирам да се напрягам. ( това малко се дублира с темата от кой път ти харесва песента и дрън-дрън....)

ПС. Абе нещо много песни ми се въртят в главата и ги поставям като заместител на всяка дума.

Edited by Kristin, 16 ноември 2007 - 13:54 .

Aз конструирам всеобщото като избирам себе си!

#8 REYAV

    Вездесъщо Неприсъщ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 288 posts

Posted 16 ноември 2007 - 16:16

Определено обичам да слушам целите албуми.Особено точно след като съм си го изтеглил.Слушането на отделни песни не е сериозно.
За зациклянето -да,определено,случва ми се.Ако харесам дадена група,после ако дръпна цялата дискография я пускам албум след албум .
Еб ендалгс и етиннилтсеч исрубмок
ахялрат ес и ахавцервс в етилп
месвъс инсалко ахяб кут етипрущ
и амто ахавтаспавар исрусарп
.

#9 dav

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 235 posts

Posted 16 ноември 2007 - 16:35

И аз слушкам по принцип целите албуми, но пък ми се случва да зацикля и на някоя конкретна песен и да я пускам доста пъти. На пресния ми спомен за зацикляне на песен от албум - е 02 Panic Room на Riverside от Rapid Eye Movement.
Напоследък понеже не разполагам с много време ми се случва да слушам и по една или няколко песни от албуми - абе според зависи , къде , кога и на какво слушам.
Предварителни правила не съм си създавал, защото в края на краищата за мен музиката е точно бягство от тях, преди всичко възможност за пълноценен отдих, развлечение и т.н.

#10 Sailing Ships

    Soldier Of Fortune

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1423 posts
  • Gender:Male
  • Location:Center Of The Universe

Posted 16 ноември 2007 - 19:15

Винаги слушам целите албуми. Така се добива цялостна представа за новата глава от творчеството на любимата група или изпълнител. Да си призная отделям най-голямо внимание не на синглите и на хитовете, а на тези песни, които просто допълват албума. Ако те ми харесат, ако не ми омръзнат, значи, албумът си струва и то много.

Не е сериозно да чуеш 1-2 песни и да дадеш оценка за този албум дали е добър, посредствен или пък страхотен.

Голямо внимание отделям и на текстовете - все пак те са една изключително важна част от музиката. Без качествен и изпипан текст нещо липсва и не е изпипано докрай.

Хубава тема, между другото. :)
So, take me with you,
Take me far away,
We'll ride the wind across the sky...
Spread your wings and you will see,
You control your destiny,
So Sailing Ships
Don't pass you by ...

#11 Hard rock fan

    Self Portrait

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1036 posts
  • Location:The land of no tomorrow

Posted 16 ноември 2007 - 19:45

Целия албум от-до. Ако не ме кефи, давам му втори шанс на следващия ден. Ако пак не ме кефи, не му давам трети шанс.

И любимите си албуми слушам от-до.

Цикленето ми е любимо занимание. В състояние съм да врътна един албум около десетина пъти, или пък да повтарям, потретям и т.н. отделна песна, преди да продължа със следващата.

Понякога ме обзема желание да зацикля на определена банда и тогава подкарвам дискографията от-до (обаче пропускам албумите, които не ме кефят).
За него необходимото и достатъчно доказателство за съществуването на Бог беше музиката.

#12 Tejuk Metalist

    Angel Of Death

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 552 posts
  • Location:South Of Heaven

Posted 16 ноември 2007 - 20:51

Аз повечето албуми си ги слушам целите! Малко са тия дето не ги дослушвам! За зациклянето-доста често ми се случва,дори и да не е на любима група! :)

#13 slartibartfast

    fjordgestalter

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 197 posts

Posted 17 ноември 2007 - 06:40

Аз също слушам целите албуми. Мисля, че има причина хората да запишат тези песни в тази последователност (нямам предвид договорите със звукозаписните компании), някаква идея стои зад всичко. Донякъде правя и паралел с четенето на художествена литература - не чета главите избирателно, а постепенно навлизам в атмосферата на творбата. В такива случаи се получава и зацикляне на група, стил или тема.
Even angels lose their wings, eventually..

#14 foetus

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 5 posts

Posted 17 ноември 2007 - 08:00

Определено слушам целия албум,въпреки че част от песните са пълнеж/хората си имат договори все пак/за да усетя цялостната атмосфера.Някак си това ми е останало от първите стъпки в слушането на музика,вярно на времето слушах много по-малко групи но.......сега хоризонтите са други.И при мен си има определени правила:сутрин преди работа определено слушам нещо по-твърдо,когато се прибера нещата се променят минавам на любимите си стилове прогресив и джаз и ги редувам в зависимост от настроението.А на моменти зациклям разбира се типичен пример към момента са Riverside,Mike Patton/Проектите му от всякакъв порядък/.

#15 Aggressive Perfector

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 145 posts

Posted 17 ноември 2007 - 08:15

Старая се да слушам цели албуми, въпреки че дразнителите са много (Иди изхвърли боклука, иди до магазина, ела да ти покажа кво намерих по интернет, махни се от компютъра/спри ДВД-то, че искам да се мотая в нета/да гледам ТВ... :suicide2: :worship: :blush: )... Обикновено не зациклям на една група - става ми тъпо... Пускам си албума, слушам го и след половин-един час си го пускам пак. Горе-долу по 4-5 пъти слушам даден албум и после когато ми се дослуша - си го пускам...

#16 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 17 ноември 2007 - 12:11

View PostGeddy, on Nov 16 2007, 10:54, said:

Как слушате музиката на дадена група?

И тако, и вако! :)

Защото, макар и да предпочитам концептуални албуми - тематично и музикано неделими цялости, групите и артиститe, които слушам, правят не само такива! Когато един рок/метъл/джаз/блус албум е неконцептуален, си слушам отделни парчета без никакъв проблем.
Но ако трябва да отговоря категорично и еднозначно - предпочитам да консумирам целите албуми, без да ги прекъсвам. А това, че не винаги го правя, е друг въпрос.
Не мога да си представя, да речем, да си пусна някое отделно парче от "The Lamb Lies Down On Broadway" на Genesis. За мен това е една песен. Даже някой от частите не ги знам как се казват, сериозно! Толкова са ми се слели.

Но понякога има случаи, когато ми се приисква да чуя само "Sugar Mice" от "Clutching at straws"...и си я пускам. Макар да съм пределно наясно, че някакси "осакатявам" цитирания умопомрачителен албум на Marillion!
Същото важи и за "Dogs" от албума "Animals". Макар това да е любимият ми албум на Pink Floyd /а и изобщо/ и да смятам за гениално съвършенство всяко едно звукче от него. Просто тази песен е прекалено хубава, за да я слушам само по един път...

Всичко зависи от моментното ми състояние.

Но годините и възрастта - променят. Едно време, като ученик, можех спокойно да слушам албуми като "The Wall" и "Misplaced Childhood" на части. Сега ми е далеч по-трудно. Уж ги "разбирах" и тогава , но сега ги РАЗБИРАМ! С адска сила. И не ми се мисли, как ще възприемам този шедьовър, като прекрача в по-сериозните възрасти, когато доста неща са отлетели наистина безвъзвратно. Сигурно ще се скъсвам от рев и ще се давя в тъга.

Понякога ми е жално да прекъсна някое любимо парче /албум/, което слушам в момента и в което съм се вглъбил, ако в този момент изникне нещо спешно и трябва да бързам за някъде. Сърце не ми дава.
И в повечето случаи - изчаквам да свърши

Quote

А случва ли ви се да зациклите на някоя група и да чуете повече от 1-2 албума един след друг?

Не само по 1-2 албума. Понякога зациклям на някоя група с месеци!
С нетърпение очаквам моментите, в които ще им се отдам на спокойствие. Обезкостявам музиката им до последното звукче, допоследната думичка. Дори си вадя акордите, табулатурите, текстовете и си ги заучавам на китарата.
Обикновено това се получава с новите банди, които кандидатстват да жигосат името си върху сърцето ми. И в повечето моменти, в които зацикля толкова сериозно - месец, два и нагоре,...последното се случва.
И тогава любовта е до гроб.

Edited by violator, 20 февруари 2014 - 16:19 .

-----------------------------------------
Слушай силно!

#17 little'circle

    Bacchante

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 252 posts
  • Location:in the most vicious part of a human mind

Posted 17 ноември 2007 - 12:31

Аз също слушам целият албум. Естествено след второто изслушване се открояват песните, които харесвам повече, и които превъртам по-често, но все пак рядко ги изкарвам от контекста на албума. Нали в крайна сметка е цялостна творба, да уважим постаралите се :suicide2:

#18 lizardman

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 30 posts

Posted 17 ноември 2007 - 14:31

Винаги слушам целите албуми, аз не свалям отделни mp3-ки. Каквото имам не на компа-то е ясно, че се слуша цялото. Винаги слушам и отделям цялото си внимание на музиката-не правя нищо друго. Това е единственият начин да се потопиш и да разбереш музиката, друг няма. Също така обичам да слушам със слушалки-така не се съобразявам с никой и се изолирам от обстановката. Възприятието със слушалки е коренно различно. Пък и никой не ми слуша тупалките, а и мозъкът ми става на компот.

Приятно съм изненадан от начина, по който повечето хора отговарят. Тази музика наистина трябва да се слуша сериозно.

П.П. никога не ми се е случвало да зацикля на каквото и да е. само в мисълта ми, и то за ден-два.

#19 Svil

    кардинал

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 3368 posts

Posted 18 ноември 2007 - 11:14

И аз като повечето тук слушам цели албуми. Ако някоя песен особено ми допадне, си я пускам след като изслушам албума още веднъж или няколко пъти. Ако разполагам с текстовете при първите прослушвания, задължително ги преглеждам. И така :crazy_pilot:

#20 Sleeping Sun

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 29 posts

Posted 18 ноември 2007 - 12:42

Слушам си ги целите албуми, ама първо изслушвам песните със най-грабващо интро. После се прехвърлям и на другите. Кофти се получава обаче, ако в някой по-кофти албум повечето песни започват що-годе еднакво :crazy_pilot:
Tomorrow and yesterday are always equally far away - Carpe Diem!





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users