Jump to content

Как си представяте идеалния промоутър?Да помечтаем...


41 replies to this topic

#1 Karolina

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 102 posts
  • Gender:Female

Posted 10 юли 2013 - 09:42

Неведнъж е ставало въпрос - и във форума, и в реалния живот, че промоутърските фирми у нас са сякаш от друга планета. С една приятелка дори сме се шегували, че трябва да си направим собствена промоутърска фирма, за да се случат някои концерти и събития, които в момента нямат никакъв шанс...

Интересно ми е, как точно си представяте идеалната промоутърска фирма. Какво да прави. Какво да не прави в никакъв случай. Как да общува (и да общува ли изобщо) с феновете, да ги "ухажва" ли, и как.
Разбира се, фенските нагласи са едно, а бизнес-целите - съвсем други, затова и сложих подзаглавие "да помечтаем"... За идеалния промоутър, за идеалния концерт, за идеалната организация...

За Смоука, блека, и еднодневните билети е ясно - те са по подразбиране.

Edited by Karolina, 10 юли 2013 - 09:42 .


#2 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 10 юли 2013 - 10:04

Идеалният промоутър у нас си го представям като най-големия промоутър в Чехия - бивш Interkoncerts / настоящ Live Nation - CZ. За да обясня само с две думи как работи той: при него винаги всичко е на 6. :)
I don't know how I managed it...

#3 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 10 юли 2013 - 10:20

Идеален промоутър? Идеалният промоутър е този, за който никой не говори. Непрекъснато пътувам в чужбина за посещения на концерти, само тази година вече три пъти, а предстоят още два концерта до края на годината. Никога не съм се интересувал кой е промоутър на посетените от мен събития, макар, че в повечето случаи съм знаел името. Идеалният промоутър е нещо като идеалния съдия по време на футболен мач - незабележим и никой не говори за него. При нас е друго, ама те и съдиите ни са други... ;)
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#4 whiplash159

    The Grim Squeaker

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2590 posts
  • Gender:Male
  • Location:Ankh-Morpork

Posted 10 юли 2013 - 10:53

Абсолютно съгласен с казаното от marillion по-горе. Просто заради тарикатлъците на промоутърите от последните няколко години, вече е съвсем нормална практика да чуеш разговор от типа:
- Чухте ли, че ще идва групата X?
- О, супер - те са страшни. Кой го организира?
- Компания Y!
- Ясно - на тях съм им набрал заради концерта на група Z. Може и да пропусна...

С други думи организаторите на концерти у нас започнаха да стават по-важни отколкото самите концерти. Как пък при толкова посетени групи в чужбина почти никой път не съм се интересувал кой точно организира шоуто и пак всичко си е минавало супер...
ПИСУК!

#5 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 10 юли 2013 - 20:14

Аз имам един-единствен критерий, който е достатъчен и необходим. Валиден е не само за България.

Идеалният промоутър е този и само този, който бетонира поляна, на която има намерение да проведе концерт, за да не се образува кал, ако завали дъжд.
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#6 Parabellum

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 58 posts
  • Gender:Male

Posted 11 юли 2013 - 12:06

С риск да стана досаден, ще повторя тезата си от футбола - промоутърите са ни на това ниво по обективни причини. Покупателна способност + големина на населението + културни традиции = настоящото ниво.
Другият забавен момент са максималистичните очаквания на българите, в случая музикалните фенове, но това се проявява и във футбола, и в политиката и т.н.

Та, как си представят промоутърите и рок феновете в България идеалния концерт/фестивал?
Промоутърите:
1) терен - поляна, по възможност безплатна
2) публика - задължително между 1 и 2 млн. души
3) озвучаване - К`во беше това?
4) сценично осветление и специални ефекти - цветомузиката от концертите на братя Аргирови, "Мелодия на годината"`86
5) входове - 1, за какво са ни повече?
6) цена на билета - двудневен 559 лв., еднодневен - 459 лв., промоция двудневен - 549 лв.
7) храна и напитки - бира 368 мл - 6 лв., 268 мл - 5 лв., сандвич - 6 лв.
8) програма на концерта - 1 ден: откриват D 2, следва екстрийм блек, дет или метълкор, хедлайнери - Manowar; 2 ден: откриват БТР, следва екстрийм блек, дет или метъркор, хедлайнери - Helloween

Феновете:
1) терен - минимум стадион "Васил Левски", но може и "Уембли", при лошо време "Роял Албърт Хол"
2) публика - задължително между 1 и 2 млн. души
3) озвучаване - специално разработена акустична концепция
4) сценично осветление и специални ефекти - лазери, огньове, пироефекти като за Китайската нова година
5) входове - между 100 000 и 200 000, 1 вход на 10 души
6) цена на билета - безплатна покана, в краен случай между 3-5 лв.
7) храна и напитки - бира до десета на човек - безплатна, след това по 30 ст.
8) програма при концерт - тематична, примерно ден на Iron Maiden, участват задължително музиканти от всичките формации на групата, подгряващи - по една кавър и по една трибют банда, продължителност - поне 8 часа
9) програма при фестивал - продължителност поне 9-10 дена, при поне 6-8 сцени; отново тематични дни на групи, за да не се замърсява интонационната среда на дай хард феновете, задължителна блек сцена по време на целия фестивал, задължителна сцена с "модерни" метъл групи, задължителна прог сцена.

Някъде по средата е разумната пресечна точка, засега имаме съвпадение само по желаното число публика... :)

Edited by Parabellum, 11 юли 2013 - 12:14 .


#7 alarmapunk

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 168 posts
  • Gender:Male

Posted 11 юли 2013 - 12:07

аз пък много ще се радвам да излезе някой нов промотър с нови добри идеи и да направи убийствен лайн-ап фестивал, гиг, концерт и т.н..
за съжаление май няма места където да се правят концерти. Няма клубове. .. И други неща няма - най важното - няма публика.

#8 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 11 юли 2013 - 13:45

View PostParabellum, on 11 юли 2013 - 12:06 , said:

Ха-ха-ха :)
+ 100

Първоначално и аз мислех да напиша нещо подобно, но ме домързя и затова изведох АБСОЛЮТНИЯ КРИТЕРИЙ за идеален промоутър :D

View Postalarmapunk, on 11 юли 2013 - 12:07 , said:

аз пък много ще се радвам да излезе някой нов промотър с нови добри идеи
Можеш ли да ми посочиш поне една нова, примерна, идея в областта на промоутърството? Щото аз не се сещам. И да е практически приложима, а не някяква фантасмагория :)
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#9 Змей Горянин

    стъписващо зъл

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 892 posts
  • Gender:Male

Posted 11 юли 2013 - 14:14

View PostParabellum, on 11 юли 2013 - 12:06 , said:


9) програма при фестивал - продължителност поне 9-10 дена, при поне 6-8 сцени; отново тематични дни на групи, за да не се замърсява интонационната среда на дай хард феновете, задължителна блек сцена по време на целия фестивал, задължителна сцена с "модерни" метъл групи, задължителна прог сцена.
:)
Ти се бъзикаш, ама при 8 сцени аз наистина очаквам една да е само с блек! :))
... Through dreams I influence mankind...

#10 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 11 юли 2013 - 14:27

View PostЗмей Горянин, on 11 юли 2013 - 14:14 , said:

Ти се бъзикаш, ама при 8 сцени аз наистина очаквам една да е само с блек! :))
Да, но ако погледнем разпределението на сцените на мегафестивала Вакен, то съвсем не е по жанрове...
Има сцена, която се казва "Black Stage", само че на нея свирят групи като Annihilator, Thunder и Deep Purple :D
От което следва, че промоутърите на Вакен не може да са идеални.
Правим крос-проверка с моя АБСОЛЮТЕН КРИТЕРИЙ - бетонират ли те поляната край Вакен? - Не. Разкалва ли се тя? - Най-редовно. Ерго не са идеални, което пък доказва и правотата на моя критерий B)
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#11 HeathenHeart

    The Art of Lore

  • Тамплиeри
  • PipPipPipPipPip
  • 2134 posts
  • Gender:Female

Posted 11 юли 2013 - 14:49

Значи бетонират поляната и имат намерение да правят концерт, обаче работата не става. Идеалният промотър отива на кино. :harhar:
Hedniska Blod

#12 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 11 юли 2013 - 14:52

...да, но бетонираната поляна остава. :P
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#13 HeathenHeart

    The Art of Lore

  • Тамплиeри
  • PipPipPipPipPip
  • 2134 posts
  • Gender:Female

Posted 11 юли 2013 - 15:15

... като паметник за идните поколения. :harhar:
Hedniska Blod

#14 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 11 юли 2013 - 15:49

View Postmarillion, on 11 юли 2013 - 14:52 , said:

...да, но бетонираната поляна остава. :P
Това е в сферата на предположенията. Със сигурност, при последваща друга нужда, българските фенове биха изискали от промоутъра да разбетонира поляната. Или дори да го задължат предварително, ако например природозащитниците ревнат, че не може да се бетонира за постоянно ливадата.
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#15 HeathenHeart

    The Art of Lore

  • Тамплиeри
  • PipPipPipPipPip
  • 2134 posts
  • Gender:Female

Posted 11 юли 2013 - 16:02

Един иска бетон, друг треволяк и какво излиза - идеалният промотър е този, който нищо не прави. :lol2:
Hedniska Blod

#16 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 11 юли 2013 - 16:31

Вие може да го избихте на майтап, но всеки мой постинг по темата си е съвсем сериозен.
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#17 HeathenHeart

    The Art of Lore

  • Тамплиeри
  • PipPipPipPipPip
  • 2134 posts
  • Gender:Female

Posted 11 юли 2013 - 17:38

То добре, че едното чувство за хумор е останало...

А сериозно, може би нещо такова - хем бетон, хем да не пискат природозащитниците и по-лесно се маха от цяла плоча.
http://www.semmelroc..._1945636468.jpg
http://www.distampo....rete/01_big.jpg
Hedniska Blod

#18 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 11 юли 2013 - 17:47

Сериозно ли сериозно? :)
Има и тук такива паркинги. Това е паркинг настилка. Всеки стъпвал на такава, особено жени с обувки на токчета, знае колко е неудобно да се ходи по нея. Да не говорим да се куфее и прави пого на метъл концерт. И съвсем да не говорим, ако завали дъжд и се разкаля почвата между бетонените карета.
А ако човек вземе че падне, много по-добре е да падне на плътен бетон, отколкото на това.
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#19 HeathenHeart

    The Art of Lore

  • Тамплиeри
  • PipPipPipPipPip
  • 2134 posts
  • Gender:Female

Posted 11 юли 2013 - 18:01

Знам какво е и му знам недостатъците, ама ти как си представяш биеш бетон някъде върху поляна и после къртиш плоча и така всяка година. Пищавицата на природозащитниците изобщо я изключвам, те ще реват при всички положения.

Edited by HeathenHeart, 11 юли 2013 - 18:04 .

Hedniska Blod

#20 Тигър

    кардинал

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1987 posts
  • Gender:Male

Posted 11 юли 2013 - 18:03

А междувременно в съседния раздел имаме нагледен пример какво не е идеален промоутър...

Както и да е, мислех да седна да пиша нещо сериозно по темата, да обясня какво според мен трябва да бъде един ако не идеален, то поне нормален промоутър, обаче стигнах до извода, че това ще е просто компания, която не мисли потенциалните си клиенти за олигофрени. В последните няколко години големите концерти, на които ми се е ходило и съм имал физическата и финансова възможност да отида, се броят на пръсти - и ги пропуснах всичките, но това е отделен въпрос. Само за един ме е истински яд. За някои, обаче, чаках до последно за закупуване на билет и се оказа, че е имало защо.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users