Jump to content

Модата на трибют бандите


93 replies to this topic

#81 petar1

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 4 posts

Posted 31 май 2013 - 19:38

И аз ще изкажа моето скромно мнение по въпроса.

Мисля, че масовият човек (в това число и аз) ще се заинтересува и ще научи за дадена група, когато си пусне радиото, телевизора, интернета или каквото искате средство за "медийно облъчване", и чуе някакво хипер яко парче, което да го размаже от кеф. Тогава си казваш - кои са тия пичове, как не ги знаех досега, дай да ги разузнаем.

Така че това според мен води до два извода:

1. Нямаме рок групи с хипер яки парчета, които да те накарат да настръхнеш - примери за такива парчета - We Rock, Holy Diver, Heaven and Hell, Смоука, July Morning или каквото искате друго. Дали в момента липсва истински композиторски талант за рок и метал музика или нещо друго - не знам. Според мен комерсиалния успех на една група не се крие във виртуозността и техниката на музикантите, а в композиторския талант и възможността да правиш много добри парчета. Например не смятам че John Lennon е най-големия виртуоз на пианото или китарата - но песента Imagine е завладялa света така да се каже. Всеки пиано любител може да я изсвири, но John Lennon я е измислил. Той просто е уникален композитор и човек на музиката.

2. Промоутването на рок музиката в България е под всякаква критика. Например - аз не слушам Графа, Ъпсурт, Лора Караджова, Азис или който да е от тях. Но аз пускам телевизора и чувам "Дим да ме няма" на Графа да върви на рекламата. Не ме кефи особено песента, но научавам за нея. Чувам от някаква кола да гърми Азис. Така чувам новата му песен. Отивам в университета - студентите редят рими на Ъпсурт и къде ти влиза пясък, да произведеме новини за Блясък, или както беше там. Мисълта ми е, че тези поп, рап и чалга творци са промотирани успешно. Какво пречи и рок музиката да се промотира както трябва?! С какво дори една посредствена песен на българска рок група, е по-лоша от "Дим да ме няма"? Няма да е по-лоша, но трябва да си кажем, че почти всеки българин е чул за "Дим да ме няма". И тук според мен не е виновен нито Графа или Азис - хората просто си изкарват хляба, правят си маркетинг успешно и прогресират на родната сцена. Аз честно казано не виждам нещо такова да се случва с рок музиката в България. Не знам каква е причината.

Приключих с философстването, надявам се ме разбрахте какво искам да кажа :pardon:

Edited by petar1, 31 май 2013 - 19:40 .


#82 satanicart

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 420 posts

Posted 31 май 2013 - 20:02

View PostOverhate, on 31 май 2013 - 11:10 , said:

Честно казано, не мисля, че Vader и Riverside са се спукали от комерсиален успех и се къпят в пачки. Те просто бяха припознати като сериозни имена в съответните си подстилове.

Не знам за Riverside, но Vader са група, която се издържа с музика - това е единственото, което пичовете работят.

По другия въпрос, не виждам какво общо има той със смехотворните трибют бандички, но както и да е. Чета, че Alley Sin и Project Arcadia (ако не бъркам) били получили сериозна подкрепа от великата ни публика когато откривали концерти на разни чужди групи. Супер. Колко ли човека са събрали на първия свой концерт след това? Такъв без чужда група? 5? 15? Цели 25? Уаааааау.

#83 Jimmy Pop

    пишман-естет

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1122 posts
  • Gender:Male

Posted 03 юни 2013 - 08:42

View PostHeathenHeart, on 31 май 2013 - 16:53 , said:

Да, ама повечето родни банди се надпреварват да са максимално ектремни и неразбираеми.

Не мисля така. Аз почти не слушам български групи, които свирят екстремен метъл, и въпреки това мога да изброявам яки наши банди до утре. Имаше един такъв екстремен бум някъде втората половина на 90-те, когато действително се нароиха много блек и дет групета (някои от които добри) и общо взето всяка втора нова група беше такава, но тези времена отдавна отминаха, а днес дори голяма част от екстремните банди залитат по прогресарски и техничарски практики. Освен това напоследък се пръкнаха и групи от чисто новите хипер-актуални стилове, като джент например - нещо, което в по-ранните години не се наблюдаваше.

#84 Overhate

    архиепископ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 508 posts
  • Gender:Male

Posted 03 юни 2013 - 09:23

Освен забиването в прекален екстремизъм, което вече беше споменато, има и забиване в прекалено музикантстване - непременно да е сложно, да се сменят времена, синкопи, ритмики, да е технически трудно за изсвирване. Горепосоченият "джент" също спада към този тип стилове - той е интересен, ако си музикант и/или ценител на техническия аспект на музиката, но няма особен потенциал за масовост.
Останал сам, прегърнах здрача
Изгубил се, открих нощта
На твоя гроб не ще да плача
Пред твоя кръст не ще скърбя

#85 HeathenHeart

    The Art of Lore

  • Тамплиeри
  • PipPipPipPipPip
  • 2134 posts
  • Gender:Female

Posted 03 юни 2013 - 12:05

^
^^
В последно време има яки наши групи, но чак пък да ги изброявам до утре. Увлечението по ектремизъм не е изживяно, също и това, което Тигър каза - сложно, че само те (евентуално) си го разбират. Трябва да има от всичко - вкл. ектремни и джент, обаче да става за нещо, да "хваща".
Това го дъвкахме и в една друга тема, ще започнем да се повтаряме. :)
Hedniska Blod

#86 Davidian

    епископ

  • Тамплиeри
  • PipPipPip
  • 361 posts
  • Gender:Male

Posted 03 юни 2013 - 13:06

View PostJimmy Pop, on 03 юни 2013 - 08:42 , said:

Освен това напоследък се пръкнаха и групи от чисто новите хипер-актуални стилове, като джент например - нещо, което в по-ранните години не се наблюдаваше.

Българска джент група? Кои имена имаш предвид?

#87 Jimmy Pop

    пишман-естет

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1122 posts
  • Gender:Male

Posted 03 юни 2013 - 13:39

Mindfold Express и донякъде Center са тези, които съм чувал. Не знам дали има и други.

#88 Davidian

    епископ

  • Тамплиeри
  • PipPipPip
  • 361 posts
  • Gender:Male

Posted 03 юни 2013 - 13:47

А, за тези момчета става въпрос, ясно.

#89 Dimitresko

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 63 posts

Posted 05 юли 2013 - 07:55

Този път ще пиша без да съм прочел постовете преди моя. Според мен е пълно с трибют групи които се справят много добре със задачата която са си поставяли. Ето пак ще отворя темата за мото фъбора в Търново, но в случая е неизбежно, миналата година точно след Сигнал свириха едни сърби BandX се казват може и да сте ги чували, страхотни имитатори на AC/DC са, но нищо повече. Имам предвид, че много от трибют групите са се осъвършенстали в свиренето на кавъри, тъй като ги е страх да се захванат с авторска музика. Причината е много проста, хората се радват на старите и утвърдени чужди изпълнители и малко трудно приемат авторската музика на българските музикнти. Е, друъг е въпроса, че тук се правят трибюти само на "известни" групи така наречените динозаври. Защо никой не се сети на направи трибют на Корн, Soulfly, Avenged Sevenfold, приименро... Не знам, имам чувството, че музикантите все по-често избират лесният вариант, а именно трибют изпълненията, не мисля, че това е много правилно.

#90 Panzergrenadier

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 77 posts
  • Gender:Male

Posted 06 юли 2013 - 16:36

Основният проблем за правене на трибюти е икономически. Искаш да правиш пари от музика и да живееш от нея... но с авторски песни не става. Просто публиката няма нерви да вникне в твоята музика. Затова правиш 50 кавъра примерно на Helloween и отиваш да правиш пари по клубовете... Да, добре, но след 20 години никой няма и да се сеща за твоята група... Никой няма да се сеща за теб като имитатор на Helloween, такива има много.

#91 Dimitresko

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 63 posts

Posted 07 юли 2013 - 16:30

Дори бих казал прекалено много! :)

#92 alarmapunk

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 168 posts
  • Gender:Male

Posted 11 юли 2013 - 12:02

Всичко се прави да забавлява публиката. След като публиката се кефи да слуша кавъри или трибюти, значи си заслужава бандите и обратно. Няма лошо. За всеки влак си има пътници.

#93 Panzergrenadier

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 77 posts
  • Gender:Male

Posted 13 юли 2013 - 16:30

Има и друг момент. Някои музиканти просто не могат да творят музика. Да извадят нота по нота 30 песни на някоя банда - да, но опре ли до творчество не могат да измислят нито текст, нито акордна прогресия, нито да направят аранжимент, нищо.... Казвали са ми такива музиканти: "Дай ми да го чуя парчето - веднага го вадя. Но да измисля нещо - нееееее...... не мога."

Дори не е нужно музикантите-творци да са виртуози, (доста често не са), но те умеят да пишат музика... А онези другите с трибютите, те дори и не се и опитват.

Чух наскоро Ники от Hammerhead ( трибют бандата на Металика ) да казва - "не можем да измислим нищо, затова свирим кавъри... "

За да твориш е нужно въображение.... за трибют банда са нужни други неща....

Edited by Panzergrenadier, 13 юли 2013 - 16:31 .


#94 Geddy

    Спасителя в RUSH-та

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1053 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock, Progressive Metal, Heavy Metal, Hard Rock, Jazz, Jazz-Rock, Prog-Folk, Folk-Rock...

Posted 13 юли 2013 - 19:51

Пак препрочитам темата.
Не бих казал че трибютите са особено печелившо занимание - като пари, слава, морално удовлетворение и т.н. Но пък при мнозина и авторската музика не е особено печелившо занимание и при това положение трибюта е по-лесното решение за мнозина - той е нещо с което пак си чешеш крастата и вадиш някой лев, но пък си спестяваш всички усилия, нерви, пари, труд, жертви и т.н. свързани със създаването, записването, издаването, промотирането на авторска музика.

Превръщането на една авторска музика в нещо успешно обаче не зависи само от публиката и групата. Тук са намесени и по-субективни фактори като реклама, мениджмънт, медийно присъствие, PR...все неща, които повечето банди у нас просто нямат или не са читави. И тук не говоря за това че трябва мениджъри да посещават клубовете за да откриват яките банди. По скоро говоря за това (говоря и от личен опит) че за да постигнеш някакъв приличен успех не е достатъчно да си скъсаш задника от свирене. Трябва да хвърлиш и доста усилия, труд и пари в реклама. Нужно ти е сериозно медийно присъствие, нужен е PR...яки клипове, публикации, защо не и скандали...споменахте Азис - не е нашата музика (и ни е противен), но си има PR екип и повечето скандали около него са просто успешен PR, защото има един закон че и "лошата реклама е реклама" - всеки срещнат на улицата знае кой е Азис и ако няма формиран музикален вкус ще обърне внимание на негови песни от любопитство.
Или да вземем Графа. Работил съм няколко пъти с него по участия - много точен човек, добър професионалист, певец, музикант, композитор в неговата си стилистика. Скромен, не е някаква надута звезда като някои други...хм, изпълнители. Прави обаче впечатление че си скъсва задника от работа по всички фронтове. Пише музика и за себе си и за други изпълнители. Разбира се музиката му е доста по-радиофонична и съответно предпочитана по средностатистическите радиостанции, защото се харесва на по-голям кръг от хора.
Като цяло прави впечатление чепо-успелите музиканти в България са всъщност отделни изпълнители и то основно певци - певеца е лицето на една група или отделна песен, нищо че зад него стоят няколко музиканта, тонрежисьори, продуценти и т.н. Но по-лесно се прави PR на едно лице и то запомнящо се с нещо, отколкото на една група от няколко човека, защото вниманието са разпределя и фокуса се размива.
За колко известни български групи можете да се сетите без да се замислите?
А за колко известни български певци можете да се сетите без да се замислите?

Разбира се ако говорим за нашата рок музика - винаги става дума за групи, не за певци или солови изпълнители. Немаловажен фактор за успеха е че соловия изпълнител/певеца се менажира по-лесно. В една група повече хора трябва да получат сериозен дял от пая, всеки има мнение по важните въпроси за музиката, докато соловия изпълнител взема доста по-голям дял от музикантите зад него, които обикновено са просто наемници. А и няма 3-4-8 човека които да дърпат музикалната концепция в няколко различни посоки.

View PostHeathenHeart, on 28 януари 2013 - 13:29 , said:

Бира, водка и прогресив са вредни за здравето. В най-добрия случай водят до тенис. :harhar:





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users