Jump to content

Рок/метъл албумът, с който прослушахте Нашата музика


170 replies to this topic

#41 Blacky

    Дунавски вълк

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1005 posts

Posted 23 ноември 2009 - 10:40

View PostСтефан Николов, on Nov 23 2009, 10:07, said:

а как ме убеждаваше продавачката в магазина да си купя тукмо излезлия Chaos A.D. на Sepultura, ехеййй още помня, тя не, че нещо разбираше тогава жената ама хвала и запали ме !:yes:
Поправка на мнението ми горе - първата ми касетка беше Dio - The Last In Line от БАЛКАНТОН, която продавачката в "Дома на книгата" в Плевен беше успяла някак да убеди майка ми да закупи, въпреки обложката и въпреки че годината бе 1989-та, преди промените... Слушах я с интерес, бе нещо напълно непознато, при това някак забранено. ОЩе я пазя, не тя ме направи метъл, но пък ми е първата.
...I can hear the silence,
see invisible emptiness...
Pasi Koskinen

#42 Стефан Николов

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 147 posts

Posted 23 ноември 2009 - 10:56

View PostBlacky, on Nov 23 2009, 10:40, said:

Поправка на мнението ми горе - първата ми касетка беше Dio - The Last In Line от БАЛКАНТОН, която продавачката в "Дома на книгата" в Плевен беше успяла някак да убеди майка ми да закупи, въпреки обложката и въпреки че годината бе 1989-та, преди промените... Слушах я с интерес, бе нещо напълно непознато, при това някак забранено. ОЩе я пазя, не тя ме направи метъл, но пък ми е първата.
Тя ме убеждаваше горе долу така "Ами тука се чуват по добре барабаните..." и т.н., (това за барабаните го помня много добре :D ), ех първия такъв магазин в Айтос, беше много голям. А преди това имаше разни сергии от тея по пазарите от едно време дето наредени масово кючеците, и между масовката някой друг рок/метъл албум. А после в Бургас, коя година беше не помня отвориха "Underground"-a до "Дупките", Дечо от Некроменсър го беше отворил ако не се лъжа ((Съ?!)Организатор на първите Фестове в Бургас), и там имаше само музика, касети и дискове, Тъкмо беше излязал първия албум на Хамърфол, и висеше огромен плакат на врата. А после се преместиха до Кирил и Методий църквата, ама бързо го затвориха. Аз май се отплеснах нещо ама...спомени :yes: :D B)

#43 Blacky

    Дунавски вълк

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1005 posts

Posted 23 ноември 2009 - 11:02

<OFF>

View PostСтефан Николов, on Nov 23 2009, 10:56, said:

...
Е, MetalHeart нямаше ли го по това време(97-98-99)? Това лято все още седеше табелата на Богориди, но не ходих дотам да го видя...

</OFF>
...I can hear the silence,
see invisible emptiness...
Pasi Koskinen

#44 Стефан Николов

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 147 posts

Posted 23 ноември 2009 - 11:08

View PostBlacky, on Nov 23 2009, 11:02, said:

<OFF>
Е, MetalHeart нямаше ли го по това време(97-98-99)? Това лято все още седеше табелата на Богориди, но не ходих дотам да го видя...

</OFF>
И от мене малко ОFF TOPIC
Имаше го тогава, той даже доста преди това, го имаше първия път като отидах там (95-та ако не се лъжа или 96-та) все едно бях влязъл в РАЯ :yes: но там си беше повече за дрехи и джунджирийки. Но все пак си имаше и един голям каталог, листи пъхнати в папка с "джобове", написани на ръка групите и албумите, даваш си поръчката и след една седмица отиваш си взимаш пиратката касетката, много често със "пълнеж", после почна така да прави и със СД-тата, един познат даже му беше дал поръчка за СД, и накрая получи кутийка, обложка, и празно СД вътре :D

#45 Змей Горянин

    стъписващо зъл

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 892 posts
  • Gender:Male

Posted 23 ноември 2009 - 11:09

Най-първите ми спомени за досег с метъл музиката изобщо са свързани с "големите" от двора, които си разменяха разни странички, снимки, текстове и т.н. и ни плашеха с изродите W.A.S.P., които стреляли по публиката с автомати и Ozzy, който убивал малки деца на сцената :yes: Ако трябва да се върна към най-старите си музикални метъл спомени, то те се свързват с няколко ролки, на които брат ми (две години по-голям от мен) беше записал Plasmatics (тази песен ме размазваше и бях като гръмнат, когато след години чух Destruction да й правят кавър, мислех, че само аз на този свят съм я чувал :D) , Judas Priest, Witch Hunter на Grave Digger и още нещо, което сега не мога да си спомня, май беше Anthrax. Магнетофонът беше наследен от родителите ми Grundic, които си купиха чудото наречено касетофон Hitachi. После почнах повече да се заслушвам в осми клас - ще рече 1888 г., когато си спомням, че в лапите ми за временно ползване попаднаха плочите Scorpions - Black Out, Twisted Sister - Stay Hungry. Но истинската революция дойде на една училищна екскурзия, през зимата на 1988 г., когато видях по пътеката в средата на рейса, гушнал до главата си някакъв тънък и дълъг касетофон да куфее в бойно снаряжение един от метълите аутсайдери на училището. Песента беше Seek'n'Destroy. Целият бунт, младежка енергия и индивидуалност, които струяха в тази сцена удариха в малкия мозък кроткия отличник, който бях, като финансова криза банков сектор. Като се върнах незабавно се сдобих със записите до този момент на Metallica и Slayer, Helloween, Maiden... Slayer влизаха много трудно, но ТРЯБВАШЕ! B) Имената на Sepultura и Messiah се считаха за върха на екстремизма, неслушаемостта и перверзността, не знам дали някой ги беше слушал наистина тогава, но бяха нещо като тавана на покварата, обвити в мистицизъм и недосегаемост. :D
... Through dreams I influence mankind...

#46 Змей Горянин

    стъписващо зъл

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 892 posts
  • Gender:Male

Posted 23 ноември 2009 - 11:13

Да разбереш след години какво е било допълнението на касетката ти, което толкова много ти е харесвало, особено песента, която не завършва заради края на касетката, е едно от най-щастливите и първични неща в този живот :yes:
... Through dreams I influence mankind...

#47 Blacky

    Дунавски вълк

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1005 posts

Posted 23 ноември 2009 - 11:30

View PostЗмей Горянин, on Nov 23 2009, 11:13, said:

Да разбереш след години какво е било допълнението на касетката ти, което толкова много ти е харесвало, особено песента, която не завършва заради края на касетката, е едно от най-щастливите и първични неща в този живот :yes:
Ооо, да! Аз имах една песен, допълнение на Manowar - Hail To England, купена през 1995-та, която с години не успях да открия и никой не се сещаше да му е познато. До пролетта на 2008-ма, когато, о чудо!, я чух в колата на познат и се оказа Whiplash - какъв товар ми се смъкна от плещите :D B): D
...I can hear the silence,
see invisible emptiness...
Pasi Koskinen

#48 Javor

    кардинал

  • Тамплиeри
  • PipPipPipPipPip
  • 1411 posts
  • Gender:Male

Posted 23 ноември 2009 - 11:39

На мен първите ми рок касетки бяха Queen и Roxette (не знам дали бяха някакви албуми или просто сборни неща, записани на касетки TDK от родителите ми), след това 92-ра година се сдобих със споменатия "албум" So What на Metallica :D После си спомням, че на състезание по математика в Плевен (трябва да е било 93-та) си закупих и последният ми липсващ албум на Metallica - Kill Em All. На "оригинална" касетка с текстове от УНИСОН :D Велик магазин - много качествена пиратска продукция :yes: По това време си купихме и уредба Sony, която все още работи като усилвател и тонколони на едно PC, и първото CD в колекцията ми беше Nirvana - MTV Unplugged. Да са живи и здрави пиратските магазинчета от 90-те години, от които по каталог се сдобивах с CD-та. Някои от тях бяха без обложки - така ми попадна и The Jester Race на In Flames - доста време ми трябваше да разбера името на групата от нечетливото лого. Добре че по това време горе долу излизаше списание ХАОС, че да се образовам :D А след това в зората на домашния Интернет - за около 20 нощи трима човека успяхме да изтеглим цялата дискография на Iron Maiden на mp3(128 килобита) през 97-ма година мисля. ГОЛЯМ УСПЕХ на Интернет пиратството по нашите ширини за онова време B)

#49 Metal Heart

    silent water(s)

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1399 posts
  • Gender:Female
  • Location:deepest sea

Posted 23 ноември 2009 - 11:46

Като изключим безбройните компилации собствено производство от дебнене на песни по радиото, записи от приятели и т.н., първият метъл албум, който си купих и слушах от-до, беше Черният на Металика. Тогава тъкмо навлизах в аудиторията на в-к "Клуб 15" B) Пусках го на двукасетъчния касетофон SANYO, опрян до прозореца и огласящ цялата махала :yes: След това изкупих от уличните сергии де що имаше касетки на Металика, включително и синглите с по две-три песни. Най-много ме беше яд, че касетката не стигаше за целия And Justice For All и трябваше да дойде ерата на дисковете, че да чуя най-накрая как свършва последната песен :D Следващите бяха Pantera с Vulgar Display Of Power, Arise на Sepultura, Renewal на Kreator...
It's in your heart, it's in my soul, in your own reality
Vanquish the pain
Don't want to see it fail!

#50 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 23 ноември 2009 - 12:10

View PostЗмей Горянин, on Nov 23 2009, 11:09, said:

и ни плашеха с изродите W.A.S.P., които стреляли по публиката с автомати и Ozzy, който убивал малки деца на сцената :D
на нас батковците ни разказваха как на един от концертите си Udo разпорил с нож корема на бременна жена, заклал детето и се поливал отгоре с кръвта му :yes: Шокиращото в случая не е толкова историята, колкото това, че батковците, които ни я разказваха бяха напълно сериозни. Те вярваха, че това се е случило :D B) :D

Quote

После почнах повече да се заслушвам в осми клас - ще рече 1888 г., когато си спомням, че...
Като чета мненията в темата виждам, че повечето вече сме в пенсионна възраст, но ти прекали :D
I don't know how I managed it...

#51 ping_pong_bitches

    star sucker

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 270 posts
  • Gender:Male

Posted 23 ноември 2009 - 12:15

off topic
Доколкото не ме лъже паметта ми до дупките в Бургас не се ли намираше магазин Унисон (сега превърнат в няк'во default-ско кафе със същото име) От там се опитаха да ми пробутат Follow The Leader на Korn за 32лв(!!!) - за 98-ма мисля си беше доста кинти.
Иначе местата от където се снабдявах с музика бяха Metal Heart с убийствено гадните дискове без покритие и Soundgarden - тук поръчките ставаха по-бързо. Избираш си албум, агентът заключва магазина и след 15 минути е при теб с това, което си поръчал :D Сега вече май минаха изцяло на оригинална продукция, но не съм сигурен дали работят все още.

Честно казано ерата с "касетките" ми е позната до там, че използвах двукасетъчния си SANYO по време на екскурзии и подобни. Още през 92-ра баща ми купи първата ни уредба Panasonic AC CH-55 (никога няма да забравя как я гледах като космически кораб), която и до ден днешен работи (!!!), заедно с два сборни албума на Smokie :yes: Приятелите ми ме ползваха за разпространител постоянно записвах от уредбата на касетки TDK.

След това дойде времето на dial-up модемите. Тук проблемът беше, че преди десетина години телефоните бяха с дублекс и баща ми постоянно ме припираше да освобождавам линията, за да можели и съседите ни да използват телефона. Как съм свалял музика с 2, 3, най-много 5к не е истина...по цели безсънни нощи B)

Edited by ping_pong_bitches, 23 ноември 2009 - 12:20 .


#52 Стефан Николов

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 147 posts

Posted 23 ноември 2009 - 12:32

[quote name='ping_pong_bitches' date='Nov 23 2009, 12:15 ' post='56600']
off topic
Доколкото не ме лъже паметта ми до дупките в Бургас не се ли намираше магазин Унисон (сега превърнат в няк'во default-ско кафе със същото име) От там се опитаха да ми пробутат Follow The Leader на Korn за 32лв(!!!) - за 98-ма мисля си беше доста кинти.
Избягахме малко от темата, но да там имаше "Унисон" точно до дупките, а тяхните касетки бяха с доста добри обложки :yes: (с така наречените "навивки" с текстове и снимки). Саундгардъна си работи, още но май е изцяло на оригинални дискове и артикули (тениски и пуловери и т.н.). Аз последно от там си взех на СД Слеър - Крайст илюжън. Иначе в момента там има и като "екстра" поръчка на музика извън България, като си плащаш доставката и цената на продукта.
И пак сорка за спама, но последната касета която си купих беше Nightwish - Century Child, и още една която не помня на кой беше, в не толкова далечната 2002 година. :D

#53 wolfy

    кардинал

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1086 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Mother Nature

Posted 23 ноември 2009 - 16:33

View PostЗмей Горянин, on Nov 23 2009, 12:13, said:

Да разбереш след години какво е било допълнението на касетката ти, което толкова много ти е харесвало, особено песента, която не завършва заради края на касетката, е едно от най-щастливите и първични неща в този живот :D

След втората касетка на Металика 86, един черен Филипс, който и до днес си пазя, имах допълнение на някакво много приятно хеви, което разбрах какво е чак през далечната 1988 година B) - Аccept - Russian Roulette! Но пък имам касетка с обложка на Entombed - Left Hand Path, записвана през 90-та, допълнена с някакъв много свиреп и злостен спийд-траш, който аз и до ден днешен незнам кой е! :yes: А и никой от приятелите ми тогава също не знаеше. И така, вече 19 години... :D
Non Nobis Domine, Non Nobis... Sed Nomini Tuo Da Gloriam!

#54 Blacky

    Дунавски вълк

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1005 posts

Posted 23 ноември 2009 - 16:37

@wolfy, рипвай и пускай запис, може да изскочи заекът от някой храст :yes:
...I can hear the silence,
see invisible emptiness...
Pasi Koskinen

#55 DICKINSON_

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 53 posts

Posted 23 ноември 2009 - 17:00

Ако не ме лъже паметта, това бяха Guns'N'Roses Use Your Illusion I, DIO - best, WASP - First Blood...Live Cuts. Само че искам да отбележа, че всичко това беше на касети, които бяха много разпространен носител за времето си ;) Иначе първото рок парче, което чух някога беше на EUROPE - The Final Countdown, някъде на 5 като бях. Абе сладурски години и приятни спомени, но определено с Гънс започна всичко, по -скоро с Bad Obssesion. Каква ирония само, песен, която се казва Кофти пристрастяване........... :yes: :D B) :D :D :D :metal:

#56 DICKINSON_

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 53 posts

Posted 23 ноември 2009 - 17:07

Беше уникално, като се сетя, 93-та, една априлска ваканция на Хисаря, тамън беше излезна Fear Of The Dark. Та тогава основния въпрос беше от кой магазин е купена касетката, защото Унисонските бяха с половината песен. Такива ми ти проблеми имахме по това време...... Сега братче има всичко навсякъде, и не е толкова интересно. Друго си е да хванеш и да търсиш групи, а около теб да се говори само за някви диско глупости и много за Пърпъл, а ти да не искаш и да чуеш за тях, защото единственото с което се споменаваше Пърпъл беше Child In Time. Еххххххххххх, временааааа.
П.П. Браво на автора на темата. Направо се върнах в детските си години B) :D :yes:

#57 wolfy

    кардинал

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1086 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Mother Nature

Posted 23 ноември 2009 - 17:58

View PostBlacky, on Nov 23 2009, 17:37, said:

@wolfy, рипвай и пускай запис, може да изскочи заекът от някой храст ;)

И аз се сетих за това, ама не знам как да стане... Имам един стар касетофон Сони и той не е у нас, че се изнесох на квартира и нямам представа как става тази работа :blush:
Non Nobis Domine, Non Nobis... Sed Nomini Tuo Da Gloriam!

#58 Bledolik

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 365 posts

Posted 23 ноември 2009 - 20:42

Толкова е хубаво човек да се върне назад във времето и да си спомни всичките тези трепети,
свързани с придобиването на някой албум на касетка....

Вкъщи имахме "страхотната музикална уредба" УНИТРА-РЕСПРОМ
и на нея за първи път чух една касетка на баща ми - Deep Purple :blush:
Но всъщност прослушах метъл с Accept и песнта която ме плени беше "Fast As A Shark" ;)
Уникално интро..... невероятен глас...... бързина и ярост.....
Слушах я до припадък..... :worship: :worship: :worship:

Други парчета от това време, които са оставили отпечатък в мен са
BLACKOUT на Scorpions и ALL WE ARE на Warlock

Даже се сещам за една много забавна случка от училище.... :worship:
Имаше някакъв час за самодейност..... и ние донесохме един касетофон.....
пуснахме гореспоменатата песен на Warlock и имитирахме рок концерт пред съучениците...
Аз бях вокала и се бях качил на катедрата за да "пея" като на концерт от по-високо... :worship:

После класната ме привика и ми каза: Аз на тази катедра хляба си изкарвам....
а ти да стъпиш с двата си крака на нея.....

Бях порицан за тази си самоволност и повече в училище нямаше "такава самодейност" :worship:

#59 king_of_dreams

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 105 posts
  • Gender:Male
  • Location:Here There And Everywhere

Posted 23 ноември 2009 - 22:21

View PostMetal Heart, on Nov 23 2009, 11:46, said:

Тогава тъкмо навлизах в аудиторията на в-к "Клуб 15" :worship:

Eeeeeee "Клуб 15" - къде ми го припомни това :blush:)) С култов статус беше за мен - бях абониран и още пазя вскички получени броеве в подвързана папка ;) Както и "Дъга" :worship:

#60 king_of_dreams

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 105 posts
  • Gender:Male
  • Location:Here There And Everywhere

Posted 23 ноември 2009 - 22:39

View PostСтефан Николов, on Nov 23 2009, 11:08, said:

И от мене малко ОFF TOPIC
Имаше го тогава, той даже доста преди това, го имаше първия път като отидах там (95-та ако не се лъжа или 96-та) все едно бях влязъл в РАЯ :blush: но там си беше повече за дрехи и джунджирийки. Но все пак си имаше и един голям каталог, листи пъхнати в папка с "джобове", написани на ръка групите и албумите, даваш си поръчката и след една седмица отиваш си взимаш пиратката касетката, много често със "пълнеж", после почна така да прави и със СД-тата, един познат даже му беше дал поръчка за СД, и накрая получи кутийка, обложка, и празно СД вътре ;)

Айде то се е видяло ,че и аз за пореден път ще се отклоня от темата,но няма как - спмените нахлуват в мен и бушуват със страшна сила :worship: Така си беше наистина - Магазин Metal Heart бе това за нас навремето,каквото е магазина на Adidas на ул.Александровска за днешните поколения бургазлии :worship: За първи път аз прекрачих прага на метъл храма и рок меката някъде през 1992 - тогава още местонахождението му беше на старото място на ул.Славянска, няколко години по-късно го преместиха на ул.Морска, където ако не се лъжа е и до сега. Бях се "сдушил" и със продавачите-собственици - Сашо и Пешо, като първия отдавна не съм го засичал в Бургас. Спомням си мн добре и "Унисон"-а - заделяха ми редки СД-та и касетки под "тезгяха".Влизах всеки ден и си набелязвах албуми,които непременно трябва да бъдат закупени със следващите спестявания - едно е от сергиите,друго си е от Унисон - обложките бяха с текстове, разгръщаха се, снимки и тн.Романтика....





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users