Jump to content

Модата на трибют бандите


93 replies to this topic

#21 Digger

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 430 posts

Posted 14 май 2013 - 17:34

Тази мода по трибют групите ми е напълно непонятна. Разбирам концерт с авторска музика и няколко кавъра, но свирене на цял сет с чужди песни - не го разбирам.

Иначе в България има страшно много кадърни групи, които правят много добра авторска музика. Обаче е по-яко да клатиш глава на песни на Metallica, Maiden и т.н., отколкото да подкрепяш собственото творчество на бандите...определено се наблюдава едно „чалгизиране“ на рок-музиката...

#22 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 15 май 2013 - 08:29

View PostJimmy Pop, on 14 май 2013 - 15:34 , said:

Каза човекът, за когото съществува само един стил в музиката и поради това гледа най-реално на нещата...

Язък че пишеш в този форум от толкова години, щом досега не си разбрал що музика е минала през ушите ми за последните тридесет години съзнателно меломанство...

View PostJimmy Pop, on 14 май 2013 - 16:09 , said:

Аз за хеви метъл в България преди Ахат, Ер Малък и т.н. не съм чувал. Щурците, ФСБ, Сигнал, Диана Експрес и т.н. са проекция на романтичния за рока прериод от края на 60-те и началото на 70-те, който ние сме изпуснали по обективни причини.

Включването на ФСБ и Диана Експрес в контекста на изречението е направо смехотворно, ама май ще бъде твърде дълго за обяснение...
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#23 Змей Горянин

    стъписващо зъл

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 892 posts
  • Gender:Male

Posted 15 май 2013 - 08:39

Аз нямам нищо против някоя трибют група на Emperor, или Primordial да ми изсвири цели техни албуми, ама няма...
... Through dreams I influence mankind...

#24 Panzergrenadier

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 77 posts
  • Gender:Male

Posted 15 май 2013 - 08:55

То и големи групи правят трибюти на чужди албуми, например Дрийм Тиътър на Master of puppets, на The Dark Side of the Moon или на Number of the beast. Както и Six feet under на Back in black, но това все пак е странично отклонение, а не е основен смисъл на съществуването им, както на нашите "трибют групи". .

Edited by Panzergrenadier, 15 май 2013 - 08:56 .


#25 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 15 май 2013 - 16:20

Има и друг момент.
След "отварянето" на концертния живот и след като гостуванията на сериозни чужди групи вече не са три в годината, а между 3-5 на месец, има рязък отлив от клубни концерти на български групи. Същевременно техният брой (на концертите) се увеличава. Има десетки клубове в цялата страна и те правят от няколко до 10-20 събития с български банди месечно. Е няма как повечето от тези събития да не са посетени от 20-30 до 50 човека. Особено, ако са с преобладавщо авторска музика. И затова, по съвсем естествен път, се намираме в бум на кавър групите. Съдържателите на заведенията ги налагат, защото за тях 73-ма души публика е много по-добре от 42-ма.
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#26 drivanov2003

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 210 posts

Posted 15 май 2013 - 16:31

Още края на 90-те така наречените клубове ( че кръчми не е удобно) наложиха свиренето на кавъри, и точно групите цитирани от г-н Джокович като еталон, потънаха - повечето се разбягаха по чужбина, други се преориентираха в друг бизнес, трети си се разпаднаха (пропаднаха). И по радиото се казваше, че много правилно и добре било тва за прохождащите, че така щели да станат професионалисти, и така било по света. Всъщност - така е, първо се учи азбуката, после се четат книжки, и някой ден може и роман да напишеш. Но факта е, че този период го преживяха успешно само Сигнал и Б.Т.Р. И то щото се сцепваха от работа. Всъщност този период - всички трудно преживявахме, не е чудно.
А трибют банди към фен клубове - също има по цял свят.
Ще трябва да свикваме - рокът почна да добива сатут на класика... Днес Бах, утре Бетовен, следва Блек Сабат... :pardon:

#27 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 16 май 2013 - 08:38

View Postdrivanov2003, on 15 май 2013 - 16:31 , said:

Но факта е, че този период го преживяха успешно само Сигнал и Б.Т.Р. И то щото се сцепваха от работа.
Абсолютно вярно. Особено второто изречение. Доста хора критикуват по една или друга причина точно тези две групи, но не се замислят, че те години наред изнасяха по 100, 150 концерта годишно из цяла България. А за това се искат кански усилия. В крайна сметка, ако погледнем реално на нещата, у нас има САМО две групи, които живеят от правене на музика/концертиране. Демек, това им е професията и не се занимават с друго. От това си вадят хляба. И тези две групи са именно Сигнал и Б.Т.Р.
I don't know how I managed it...

#28 NEVERMORE

    Schecterist

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 270 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Carramba, Carajo e Wiskey \m/ \m/

Posted 16 май 2013 - 08:47

Трибюти само на интересни банди бих уважил. Банди, които не са ми втръснали до безобразие като Judas, Maiden, Хамалика и тн. Бих се изкефил на някаква дивотия ала Трибют на Mekong Delta или Coroner, а защо не и Rage или Skyclad. Опции много. Иначе истината за мен е в авторската музика. Другото е кръчмарщна. Да ме прощават доста приятели и колеги, които са в кавър-кочината :skull:

#29 Jimmy Pop

    пишман-естет

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1122 posts
  • Gender:Male

Posted 16 май 2013 - 09:54

View PostNovak Djokovic, on 16 май 2013 - 08:38 , said:

у нас има САМО две групи, които живеят от правене на музика/концертиране. Демек, това им е професията и не се занимават с друго. От това си вадят хляба. И тези две групи са именно Сигнал и Б.Т.Р.

Мисля, че тук място имат и Епизод.

За двама от Обратен Ефект също със сигурност знам, че не работят нищо друго, освен обратно-ефективни на сцената, за третия съм почти сигурен (май само Мони бачка нещо странично).

Като стана дума за ОЕ, в контекста на темата, бих споменал единствената трибют банда, която харесвам (и на която съм бил на концерт) - Vulgar Bulgar. Мисля, че е ясно коя група трибютират. Гласът на Кольо от Обратен Ефект е потресаващо сходен с този на Анселмо, когато пее тежки неща, а и китаристът Иво се справя чудесно. Всички членове свирят в основните си банди авторска музика.

#30 Panzergrenadier

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 77 posts
  • Gender:Male

Posted 16 май 2013 - 10:39

Аз правя разлика между "кавър банда" и "трибют банда". Кавър банди у нас винаги е имало и ще има. Но виж, "трибют бандите" у нас са сравнително ново явление. Не се сещам за такива групи преди 5-6 години например.

Edited by Panzergrenadier, 16 май 2013 - 10:40 .


#31 Yanni

    I Am Colossus

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1816 posts
  • Gender:Male
  • Location:The Discordant System

Posted 16 май 2013 - 11:07

Много се забавлявам! :lol:

Най-активни по въпроса, че родните групи смучат са хора, които нямат почти никакъв реален поглед върху съвременната българска сцена и авторска музика. Под съвременна имам предвид от да речем 8-10 години насам. Непонятно е за мен сляпото отричане. В България в последните години излязоха ужасно добри албуми. Почти ежедневно слушам българска музика и това не е защото нямам друго какво да слушам. Говорим тук за качеството на авторската музика, не за мултиплатитени тиражи и стадионни турнета, нали така. Колко от критиците са си купили и са си пуснали диск на Last Hope и знаят ли, че това е една от най-значимите хардкор групи на континента? А Odd Crew, чийто турнета се простираха от тук до Германия? А Them Frequencies, които са по-известни в 20 милионна Румъния от колкото в родната си страна? А Mental Architects, чийто дългосвирещ дебют е смесен и мастериран от един от най-емблематичните гурута на съвременната експериментална музика Aaron Harris от култовите ISIS и получи страхотни ревюта в специализираните сайтове в цяла Европа? А Irfan (world-folk-wave или какъвто се води стилът им, ала-Dead Can Dance), които почти не се прибират в България поради музикални ангажименти в чужбина (най-вече Франция). А Vrani Volosa, със супер позитивните си ревюта във всяка специализирана pagan-black и т.н. медия на континента? А smallman, които са абсолютен феномен и след седмица тръгват на второто си Източно Европейско турне? A Warime, Ювиги, I.T.S.I, Expectations, Pantommind, The Revenge Project, 4?, Mindown, Center, Kayno Yesno Slonce, fault и т.н. и т.н.? Групи от всякакви възможни стилове. Колко техни диска сте си купили и слушали и на колко техни концерта сте присъствали, че да отсичате: "Българската сцена смуче!"? Нима това са групи, които не се СЦЕПВАТ от бачкане? Които не лишават себе си и семействата си, за да заделят за авторската си музика? Която е на изключително ниво, съвсем между другото.
Не разбирам, какво са ви сторили тези момчета, че ги заклеймявате, без дори да сте им обърнали внимание...? Най-малкото, заслужават уважение.

P.S. Подчертавам, че множеството въпросителни в поста ми далеч не изискват какъвто и да е отговор. Просто такъв формат на изложението си избрах. Повече ме кефи, като си го чета. :neo:
A new level reached, where the absence of air lets me breathe...

#32 Overhate

    архиепископ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 508 posts
  • Gender:Male

Posted 16 май 2013 - 11:15

Оdd Crew са плагиати и връзкари :shout:

За другите изброени съм съгласен.
Останал сам, прегърнах здрача
Изгубил се, открих нощта
На твоя гроб не ще да плача
Пред твоя кръст не ще скърбя

#33 Davidian

    епископ

  • Тамплиeри
  • PipPipPip
  • 361 posts
  • Gender:Male

Posted 16 май 2013 - 11:26

Ами, аз пак казвам, бил съм на адски много български концерти и притежавам албуми на 2/3 от гореизброените групи. Да не говорим, че пък имена като Last Hope, Vendetta, Expectations, Melekh, Collapso, Automatic Flowers, Overdawn, Redound, Brothers In Blood, Start Today, Avril In Blood, Резервен план, Let Them Die съм ги гледал по повече от 5 пъти. Да, добри групи са. Даже много. Харесвам ги, но не мога да кажа, че са феноменални или, че са на чак такова високо ниво. Разбира се, че ги уважавам, за всичко, което правят. Но няма да им приписвам повече, отколкото заслужават само заради сантименти. Всичките могат да обикалят Европа(въпреки че турнетата в Европа са много обширни понятия, които в повечето случаи включват няколко концерта в страни като Румъния, Унгария, Полша или така нататък, и то не в места с капацитет 2000 души, да речем), но това не прави творчеството им по-впечатляващо. Поне за мен, разбира се. Да, хубаво качество, работа, такива неща, но нищо повече.

#34 Yanni

    I Am Colossus

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1816 posts
  • Gender:Male
  • Location:The Discordant System

Posted 16 май 2013 - 11:50

За това говорим, нали така? Не говорим да се прехласваме, а да не отричаме очевидното. А то е, че работещи групи ИМА и те не са никак малко. Музиката им може и действително да не е нищо нечувано и невиждано, но е на много прилично ниво. Още повече, че те работят изцяло на загуба и всичко се прави само заради музиката. Принципно деленето на групите на "български" и "чужди" не е гот.
Сравненията със Сигнал и БТР са крайно неуместни, понеже при последните две групи масовият пасар е целта на занятието. До колкото изобщо има музикален пазар у нас. Така че, Davidian, до колкото виждам казваме едно и също с различни думи... :)
A new level reached, where the absence of air lets me breathe...

#35 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 16 май 2013 - 11:56

48 часа чакам баце Яни да запали моторетката! Вече почти се бях отчаял...
I don't know how I managed it...

#36 Jimmy Pop

    пишман-естет

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1122 posts
  • Gender:Male

Posted 16 май 2013 - 11:58

View PostYanni, on 16 май 2013 - 11:07 , said:


Подкрепям всяка дума! Не ми се пишеше толкова дълъг пост, още повече след като се убедих в темата за Българския рок от преди няколко месеца, че да убеждавам някого тук в състоятелността на родната сцена е кауза пердута. И аз недоумявам защо се плюе по всичко българско, не само по музикалната сцена. И то с плам.

Споменатите нееднокрано в пакет от Ози Ер Малък, Ахат и Контрол имат на своя страна перспективата на изминалото време, за да им се оцени музиката по достойнство. Ювиги, Wartime и колегите им от новата генерация тепърва се доказват. В природата на човека е да приема трудно новите неща и да идеализира старите, добре познати такива.

Според мен качеството на музиката от началото на 90-те и сега е най-малкото на еднакво ниво, което не може да се каже за количеството (на качествени банди), в който аспект днешните банди печелят със смазваща преднина!

#37 Davidian

    епископ

  • Тамплиeри
  • PipPipPip
  • 361 posts
  • Gender:Male

Posted 16 май 2013 - 12:03

View PostYanni, on 16 май 2013 - 11:50 , said:

Така че, Davidian, до колкото виждам казваме едно и също с различни думи... :)

О, определено. :)
Аз най-вече се обръщам към мненията, че нашите са на световно ниво едва ли не, ама някой и нещо винаги ги делят от това да пълнят стадиони и да печелят "Грами"-та.

#38 Roy

    архиепископ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 705 posts
  • Gender:Male

Posted 16 май 2013 - 12:26

View PostJimmy Pop, on 16 май 2013 - 11:58 , said:

И аз недоумявам защо се плюе по всичко българско, не само по музикалната сцена.

В тази тема не се критикува произхода и националността на музикантите, а качеството на музиката им.
By and large, jazz has always been like the kind of a man you wouldn't want your daughter to associate with.

Duke Ellington

#39 drivanov2003

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 210 posts

Posted 16 май 2013 - 12:36

Та по темата - трибют бандите са позитивно явление от гледна точка:
  • В България има групи от хора с достатъчни доходи и свободно време, които да се организират във фенклубове, и да плащат на оркестър да им свири на ушенце любими песни;
  • В България има групи от хора с достатъчни доходи и свободно време, които да се занимават с музика за удоволствие, да инвестират в музикални инструменти и оборудване, за да си свирят любимите песни;
Всички са щастливи, мисля че е време за СМОКА :metal: !

#40 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 16 май 2013 - 12:40

View PostRoy, on 16 май 2013 - 12:26 , said:

В тази тема не се критикува произхода и националността на музикантите, а качеството на музиката им.

Именно, но явно пак се губим в превода... ;)
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users