Jump to content

Киномания 2009и дискусии за кино-разпространението...


19 replies to this topic

#1 rodd1ck

    архиепископ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 501 posts
  • Gender:Male

Posted 23 ноември 2009 - 11:13

Два филма от Киномания засега:

Antichrist, който въпреки че не ми въздейства чак толкова, колкото предполагах, ме кара да уважавам все повече Триер като режисьор. И отново много добро женско изпълнение.
Мисля, че duende ще го оцени подобаващо.

Tokyo!, който е забавен и лековат и носи малко наивен дух на късометражното кино, въпреки имената, които участват. Най-добре заснетата е третата част на корееца, но и най-слаба. Най-интересна втората, на Каракс, който изненадва с нещо като пародия на Годзила, както пише в интернет. И разни реплики като "Очите на японците приличат на женски полови органи." :yes:

#2 Rebel

    Dein Negativ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 745 posts
  • Gender:Female

Posted 23 ноември 2009 - 12:52

View Postrodd1ck, on Nov 23 2009, 11:13, said:

Два филма от Киномания засега:

Antichrist, който въпреки че не ми въздейства чак толкова, колкото предполагах, ме кара да уважавам все повече Триер като режисьор. И отново много добро женско изпълнение.
Мисля, че duende ще го оцени подобаващо.

Преди известно време набарах "Антихрист" в торентите, но реших да го видя на кино, та и аз се озовах на Киномания заради него. Убедих се, че Ларс фон Триер е психопат :yes: и че ненапразно го ценя като режисьор. Като цяло мога да кажа, че ми допадна, точно такива филми, правени от болни мозъци за болни мозъци (разбирай ценители :D ) харесвам.
The mind is its own place, and in itself
Can make a Heav'n of Hell, a Hell of Heav'n
What matter where, if I be still the same?

#3 rodd1ck

    архиепископ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 501 posts
  • Gender:Male

Posted 23 ноември 2009 - 13:05

Аз съжалявам, че го гледах в Дома. Първо там ми е супер некомфортно, не мога да си облегна главата, а това поне за мен не е никак малко. :yes:
Самата зала и тя е устроена, че да чуваш всяко кихане, кашляне, подсмърчане, тежкото дишане в съседство, да не говорим, че около мен смърдеше на джибри, та се не траеше.
А и как може да се смееш на такъв филм определено не разбирам.

Ама и аз харесах, но пак ще си го гледам у нас. :D

#4 Rebel

    Dein Negativ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 745 posts
  • Gender:Female

Posted 23 ноември 2009 - 14:11

Вярно е, че сме и "разлигавени" от модерните кино салони, но и на мен залата ми беше ужасна отвсякъде, не само чуваш всичко живо, а и качестовото на излъчване не е чудесно, да не говорим за странните за мен френски субтитри + българските, да бяха свалили копието от нета, там няма такива :D Може и да са имали някаква цел и аз да се излагам като ги критикувам, но засега за мен остава тайна защо се прожектира по този начин. Честно казано, предпочитам да гледам европейското кино в Евро-българския културен център, където няма толкова излишен народ и залите са по-модерни :yes:
The mind is its own place, and in itself
Can make a Heav'n of Hell, a Hell of Heav'n
What matter where, if I be still the same?

#5 rodd1ck

    архиепископ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 501 posts
  • Gender:Male

Posted 23 ноември 2009 - 14:27

Като се замисля май не е имало филм, където да няма два реда субтитри. В Люмиер имаше английски. То свикваш, но си е дразнещо, когато един филм е определено визуален. Гледал съм и без де. Иначе там не е толкова лошо, но пък екранът не е особено голям, а залата си е обширна. :D

ЕКБЦ колко зали имат? Ходихме на Джаки Браун и ни набутаха в една зала, колкото стая, с няколко реда седалки и екран, малко по-голям от LCD телевизор, да не говорим, че и климатикът се пускаше през няколко минути и субтитрите изоставаха. Та издържах 20-30 минути и реших да не си развалям филма съвсем. :yes:

#6 duende

    кардинал

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1149 posts
  • Gender:Male

Posted 23 ноември 2009 - 17:16

Quote

Вярно е, че сме и "разлигавени" от модерните кино салони, но и на мен залата ми беше ужасна отвсякъде, не само чуваш всичко живо, а и качестовото на излъчване не е чудесно, да не говорим за странните за мен френски субтитри + българските, да бяха свалили копието от нета, там няма такива biggrin.gif Може и да са имали някаква цел и аз да се излагам като ги критикувам, но засега за мен остава тайна защо се прожектира по този начин


Ами защото нашите фестивали - Киномания и София Филм фест събират заради ограничените си средства фестивални копия на филмите на 35мм.. Копия, които преди това са минали през фестивалите във Венеция, Кан, Тулуза, Берлин и са им набутани пет реда субтитри, реклами на кондоми в началото, реклами на кифли в края. Нещо като дреха втора ръка, която е по-евтина, но са й извадили конците на ръкавите.
Ако копието е на ДВД и има допълнителни субтитри, то те са били вградени за целите на някой по-палав фестивал преди да стигне до нашия.
Аз преди 5 години гледах 2048 на Уон Кар-Вай с четири реда титри, припокриващи се едни други - мандарински, испански, английски и български. Добре, че нашите хора се усетиха и смъкнаха проектора на бг титри малко по-надолу, та разбрах кой кого люби във филма.

Понякога, когато фестивалът се води "международен" и има официални гости като жури и кинаджии, участвали в създаването на филма, международният регламент задължава прожекциите да се излъчват с локални + английски субтитри, за да може и чуждестранните гости (които обикновено дремят, след приятната изненада от тънките цени на поркането в България, на задните редове) да разберат за какво става въпрось.

За съжаление това е цената за непосредствен досег с истинското кино. Кризъ йе! :yes: :D
По-добре от нищо.

П.С: ЕБКЦ нямат друга зала и аз избягвам да ходя там. Наистина, както съфорумецът rodd1ck е описал, заличката е неконфортна дупка и няма усещане за кино.

#7 Rebel

    Dein Negativ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 745 posts
  • Gender:Female

Posted 23 ноември 2009 - 21:09

View Postduende, on Nov 23 2009, 17:16, said:

П.С: ЕБКЦ нямат друга сцена и аз избягвам да ходя там. Наистина, както съфорумецът rodd1ck е описал, заличката е неконфортна дупка и няма усещане за кино.

Явно аз живея в заблуда, че освен малката зала има и по-голяма, не знам защо така съм го запомнила. А иначе като има максимум петима човека на прожекция никак не ми е дискомфортно. За съжаление едва ли ще доживеем скоро да дават стойностни филми в големите кина или да направят хубаво кино за европейски филми, а и в крайна сметка от икономическа гледна точка едва ли си заслужава инвестицията, което е жалко. Спомням си какъв кеф беше да гледам Вендерсовия "Palermo Shooting" в модерен салон :blush:
The mind is its own place, and in itself
Can make a Heav'n of Hell, a Hell of Heav'n
What matter where, if I be still the same?

#8 duende

    кардинал

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1149 posts
  • Gender:Male

Posted 23 ноември 2009 - 22:11

View PostRebel, on Nov 23 2009, 21:09, said:

Явно аз живея в заблуда, че освен малката зала има и по-голяма, не знам защо така съм го запомнила. А иначе като има максимум петима човека на прожекция никак не ми е дискомфортно. За съжаление едва ли ще доживеем скоро да дават стойностни филми в големите кина или да направят хубаво кино за европейски филми, а и в крайна сметка от икономическа гледна точка едва ли си заслужава инвестицията, което е жалко. Спомням си какъв кеф беше да гледам Вендерсовия "Palermo Shooting" в модерен салон :blush:

Всъщност, мила Rebel, проблемът не е в киносалоните, Арените, Синема Сититата. Проблемът е, че кино-дистрибуторите не вкарват достатъчно европейско арт-кино. Напълно ги разбирам, защото единствената причина да не го правят в мащабите, които са нормални за страна с нашето население е, че хората не ходят да ги гледат.
Има немалко европейско кино в арените, примерно филми на "Про Филмс", но хромираните зали така и стоят празни.

Хората теглят качествени рипове от замундата и предпочитат да останат вкъщи пред LCD-то с бира в ръка, отколкото да се разкарват до пластмасовия Синеплекс или вмирисания дървен ламперник Дом на Киното (който е в пъти по-истинско кино от първия). А всеки определя своя бизнес модел според париците, които изкарва от него. Истина, по-стара от света.

Аз съм работил в кино-дистрибуцията точно за дистрибутор, който вкарваше европейско кино и знам волските усилия, които трябва да се употребят за адекватното промотирането на един филм. Когато хората не искат да платят, за да го гледат и печалбата ти е минимална след солидно инвестиране в реклама, балансът солидно се разклаща.
Работата е навързана, защото цените на рекламата в нашите медии са безумно и неадекватно високи за всичко и всички, защото обслужват интереси на перачи на пари на високо ниво. Ако зад дистрибуцията на филма не стои солидна фирма със солиден капитал, която може да си позволи да инвестира и изгуби пари, а една малка фирмица на ръба, то тя няма ресурс да го промотира качествено. Ние дори не разбираме за повечето европейски филми, минали на екран, ако не се интересуваме активно от премиери и не четем Програмата редовно.

Пример за обратното е успешното представяне на филма "Коко преди Шанел", промотиран от Форум Филмс - еврейска компания с огромен ресурс. Излишно е да казвам колко пари са почупили по промоцията на филма.

От друга страна, много ентусиазирани малки компании за дистрибуция на европейско кино фалираха, завлечени от нестабилния български пазар.

Каквато и зала да се направи, тя няма да върне хората в салоните. А маймунката вече е изтървана и няма как да се ограничи пиратството - дори и да спрат тракерите като замунда и арена, мулето, DC++ и прочее ще продължат да съществуват и да бъдат активно използвани.

Аз също искам да гледам арт филм на кино (кино с миризма на стара книга, не на рециклирани стадионни седалки), но съм толкоз скапан след работа и често така ужасно ме мързи, че така и не стигам до салона. И ме е срам...

#9 Rebel

    Dein Negativ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 745 posts
  • Gender:Female

Posted 23 ноември 2009 - 22:31

Съгласна съм с теб, но искам да допълня, че аз лично не смятам, че тракерите трябва да се спират, страстните почитатели на киното така или иначе го посещават. Най-отговорно твърдя, че точно благодарение на торентите неимоверно съм повишила филмовата и музикалната си култура. Най-малкото защото успявам да гледам стари филми, които няма как да засека на кино и които съм пропуснала поради възрастта си или поради редица други причини. А иначе винаги, когато даден филм си струва, отивам да го гледам на кино. Този спор е воден и относно музиката, но аз съм убедена, че страстните фенове ще продължат да си ходят на кино, респективно да си купуват оригинални дискове.

Edited by Rebel, 23 ноември 2009 - 22:32 .

The mind is its own place, and in itself
Can make a Heav'n of Hell, a Hell of Heav'n
What matter where, if I be still the same?

#10 duende

    кардинал

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1149 posts
  • Gender:Male

Posted 23 ноември 2009 - 23:44

View PostRebel, on Nov 23 2009, 22:31, said:

Най-отговорно твърдя, че точно благодарение на торентите неимоверно съм повишила филмовата и музикалната си култура.

И аз. И то много. Говорех като общо наблюдение върху бизнеса, аз никак не искам да се спират торентите. Напротив, трябва да се използват! Неприемането и яростното отхвърляне или апатичното отношение на бизнеса към торентите няма да доведе до нищо съзидателно.
Аз съм сигурен, че в скоро време закостенялите дъртаци начело на филмовия бизнес ще се усетят, че с торенти ще изкарат много повече пари, отколкото с каквото и да било друго и сами ще отворят тракери.

Всеки юзър би платил четири лева за истински качествен рип, който да свали на компютъра си, докато филмът още се върти на премиера по кината. Нещо като IP VOD (Video On Demand), който се отваря само на един компютър. Няма човек, който не би го направил, защото по-непретенциозните юзъри гледат дори Telesync и Cam рилийзи, които са откровен шит.:blush:

#11 Тигър

    кардинал

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1990 posts
  • Gender:Male

Posted 24 ноември 2009 - 12:30

View Postduende, on Nov 23 2009, 23:44, said:

Всеки юзър би платил четири лева за истински качествен рип, който да свали на компютъра си, докато филмът още се върти на премиера по кината.
Това е вярно, между другото. Случвало ми се е доста често да си платя, за да сваля някой филм от 4storing, ако не мога да го намеря никъде другаде. Бих дал тези пари и за нещо по-новичко и легално с удоволствие.
Бтв, това за европейските арт-филми е вярно, много малко хора ги гледат. С чиста съвест си признавам, че рядко съм способен на това. Причини - много. Въпросът е, че чисто комерсиалното нехоливудско кино също идва рядко тук или закъснява с месеци или дори години. Някой гледал ли е на кино "Goemon"? Или "K20 - Legend of the Mask"? Ами "Ong-Bak" 1 и 2? Ами "Предградие 13" - което, всъщност, излезе с грандиозно закъснение и май само в рамките на "София Филм Фест" или нещо подобно, не съм сигурен. Колко филма с Дони Йен в главната роля са виждали голям екран у нас? "Ип Ман" получи огромни рейтинги, изкърти мивките и като цяло е най-добрият боен филм в последните десет години. "Безстрашен" е филм с ДЖЕТ ЛИ(!!!), най-известният филмов боец в момента, надминаващ по слава дори Джеки Чан, да не говорим, че този конкретен филм е исторчески важен както за кариерата му, така и за биткаджийските филми като цяло. Въпреки това обаче не се появи у нас. Последните филми на Джеки Чан или ги издават директно на видео, или изобщо не ги издават. Всъщност, примерите изобщо не са малко, дори и извън биткаджийския жанр, но към последния имам специални чувства.
Друг проблем са дублажите. Тая и миналата година една огромна порция от филмите, които са ми хванали окото, са анимации. Е, да, ама как да гледам "Кунг-фу Панда" на кино, като вместо Джак Блек ще чувам гласа на Денис Финч от "Само за снимка", а вместо заплашителния и дрезгав глас на Дъстин Хофман ми се предлага миличко деденце, което звучи все едно разказва приказки на внучетата си? Как да гледам "Рататуи", при положение, че още от трейлъра стана ясно, че филмът разчита на френския акцент на героите си и липсата му в българското озвучаване само би го съсипала? Защо след като на разни актьори им се плащат n-цифрени хонорари, за да си дадат гласовете, на мен ми се отнема възможността да ги чуя легално? Научих, че и Бъртъновата Алиса щели да я озвучават на български. Без мен в киното тогава. И без това отдавна не държа толкова на грандиозния екран, нищо, че все още съм си запален почитател на филмовото изкуство.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

#12 rodd1ck

    архиепископ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 501 posts
  • Gender:Male

Posted 24 ноември 2009 - 12:33

View PostRebel, on Nov 23 2009, 21:09, said:

Спомням си какъв кеф беше да гледам Вендерсовия "Palermo Shooting" в модерен салон :wub:

Дааа! Изключвам обаче безумния финал, който се *** на целия кеф. :mellow:

Не ходя толкова, колкото ми се иска на разните фестивали и панорами, но примерно в Дома, на каквото съм присъствал, е било доволно пълно почти винаги. Но не ми харесват седалките и вратът ми се схваща. -_- А защо не включват и по-модерните салони във фестивалите? Сигурно е неоправдан риск, но по-различно от нови европейски филми с американски дух рядко съм виждал.

Иначе лично ходя на кино почти всяка седмица, понякога се повтарям и то дори гледам разни безумия, колкото да си начеша крастата.

#13 Rebel

    Dein Negativ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 745 posts
  • Gender:Female

Posted 24 ноември 2009 - 14:54

View Postrodd1ck, on Nov 24 2009, 12:33, said:

Иначе лично ходя на кино почти всяка седмица, понякога се повтарям и то дори гледам разни безумия, колкото да си начеша крастата.
И аз така. Да не оставям с впечатление, че гледам само т. нар. арт филми, в никакъв случай, в комерсиалното европейско кино също има много добри попадения, както спомена Тигър, а и разбира се в холивудските продукции, не съм от тези, които изцяло ги отричат, има филми и филми. Като цяло обаче гледам повечето нови неща за обща култура и за да мога да споря после защо не ми харесват хаха :wub:
А Дуенде ме подсети за "Коко преди Шанел" - ето, явно можело да се лансира подобен филм и по масовите киносалони, очевидно с много пари, но в интерес на истината имаше доволно зрители :mellow:, поне когато аз го гледах.

Edited by Rebel, 24 ноември 2009 - 14:56 .

The mind is its own place, and in itself
Can make a Heav'n of Hell, a Hell of Heav'n
What matter where, if I be still the same?

#14 Змей Горянин

    стъписващо зъл

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 892 posts
  • Gender:Male

Posted 25 ноември 2009 - 09:15

Анимацийките, за които говориш, са предназначени за деца и за това са дублирани. Това, че аз, ти и няколко други инфантили си ги гледаме с кеф не означава, че трябва да се загърби необятната детска аудитория. Освен това в замундата ги има без дублаж :mellow: И без субтитри даже :wub:
... Through dreams I influence mankind...

#15 Тигър

    кардинал

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1990 posts
  • Gender:Male

Posted 25 ноември 2009 - 13:58

View PostЗмей Горянин, on Nov 25 2009, 09:15, said:

Анимацийките, за които говориш, са предназначени за деца и за това са дублирани. Това, че аз, ти и няколко други инфантили си ги гледаме с кеф не означава, че трябва да се загърби необятната детска аудитория. Освен това в замундата ги има без дублаж :mellow: И без субтитри даже :wub:
Всички, които познавам, гледат анимации с кеф. Не са "няколко инфантили", хиляди са. И ги, хм, загърбват. Лошото е, обаче, че започват да ни озвучават и игралното кино - Алисата на Бъртън ще излезе на български, а е достатъчно един филм да тръгне, за да се стигне до там всички да са на български. Ако не ме лъже паметта, първият анимационен филм, излязъл с дублаж на български по кината, беше "Атлантида: Изгубената империя" през 2000 или 2001 година. В 2002-2003 вече всички анимации бяха дублирани. Не че съм против дублажа на общо основание, де - нека го има за тези, които ще го гледат. Само дето в развитите европейски страни, където всичко се дублира, има и избор за всичко. Тук за анимациите го няма.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

#16 duende

    кардинал

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1149 posts
  • Gender:Male

Posted 25 ноември 2009 - 15:44

View PostТигър, on Nov 25 2009, 13:58, said:

Всички, които познавам, гледат анимации с кеф. Не са "няколко инфантили", хиляди са. И ги, хм, загърбват. Лошото е, обаче, че започват да ни озвучават и игралното кино - Алисата на Бъртън ще излезе на български, а е достатъчно един филм да тръгне, за да се стигне до там всички да са на български. Ако не ме лъже паметта, първият анимационен филм, излязъл с дублаж на български по кината, беше "Атлантида: Изгубената империя" през 2000 или 2001 година. В 2002-2003 вече всички анимации бяха дублирани. Не че съм против дублажа на общо основание, де - нека го има за тези, които ще го гледат. Само дето в развитите европейски страни, където всичко се дублира, има и избор за всичко. Тук за анимациите го няма.


Най-нормалното нещо е да се пускат едно-две копия с оригинален звук, и две с дублаж. Така или иначе няма филм, който да влиза с по-малко от четири копия на българския пазар.
Така човек си знае, че Рататуй от 19 ч в Арена Младост, примерно, е с оригинален звук и титри и отива да го гледа, а в 11ч сутринта на следващия ден води детето си на дублираната версия. Да, ама не. :jester:
Защото хората, които ще гледат с оригинален звук в София са 200, срещу например
10 000 деца за дублирано копие. Защо да се затваря цял принт за 200 човека? Прости сметки... :mellow:
Това не е частен случай на недомислица за България, както сме свикнали. В най-развитите европейски държави 90% от филмите, включително 100% от анимациите се дублират (Франция, Германия). Само дето примерно френската публика би била много разочарована, обидена и би вдигнала революция ако анимация излезе с оригинален звук по кината. За тях е важно всичко да бъде "пофренчено", там също известни актьори "дават" гласовете си за анимационните герои и в очите на френския зрител Гад Елмалех е оригиналният глас на пчелата от "Би Муви", а не Джери Зайнфелд. :wub:

Съмнявам се, обаче, че в България това ще стане така разпространена практика. Първо, ние не сме нито на икономическото, БВП и покупателно ниво на Франция, че дублирането на всичко да е оправдано. Второ, не се отнасяме с болезнено шовинистично богоговение към езика си - повечето активно пишещи в интернет дори прекрояват граматиката му както си знаят. -_-
Трето, всеки втори българин в активна възраст ползва английски. :ninja:
Субтитрирането на филмови копия на 35 мм е в пъти по-евтино от дублажа и е икономически неизгодно той да се предприема повсеместно, щом не е належащ. :yes:

В отговор на вашите примери и аз ще дам един смешен - Когато през 2003 Съни филмс вкараха на пазара филма "Прасчо" (Piglet`s Movie) на Дисни от сериите за Мечо Пух, решиха да поспестят някой лев и да пуснат лентата със субтитри, без дублаж.
Кината бяха препълнени с ококорени и напрегнати малчугани и изнурени и сащисани майки, които превеждаха в един глас, наведени над чадата си. Залите се изпълваха с монотонни шепоти и жужене, заклинателно шушукане и изненадани възгласи и ответни въпроси. Направо си мязаше на Храма на МОЛА РАМ. На излизане от залата пък родителите попсуваха яко, бършейки потни чела.
Тъй че и тва не си е работа. :D

#17 Тигър

    кардинал

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1990 posts
  • Gender:Male

Posted 25 ноември 2009 - 18:38

Е, той и "Весели крачета" излезе с оригиналния си звук, ама това сигурно е заради песните. Не знам, де, не съм го гледал.
Бтв, съвсем сериозно, майките и татковците, които четат субтитрите на отрочетата си в киното, трябва тихо и културно да бъдат извеждани от залата, за да не пречат на тези, които все пак гледат. Това важи и за всички останали, които вдигат излишен шум. Чета си субтитрите от шестгодишен, брат ми - също, сестра ми - дори и от по-малка. Бих се зарадвал много, ако има прожекции с нормален звук и субтитри, ако ще съотношението дублирани:субтитрирани да е 5:1. Тъй или иначе филмите на "Пиксар" се гледат от всички с минимални изключения, тъй че не виждам защо вечерните прожекции, когато неумеещите да четат чудовищенца трябва да са по леглата, да не са с оригиналния си звук. Сега, ако филмът е прицелен изцяло в шестгодишната аудитория, какъвто със сигурност е случаят с филма за Прасчо, от вечерни прожекции няма смисъл, а и тях точно хората, които биха се впрегнали за дублажа, биха ги гледали само покрай децата си.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

#18 cadaurus

    мелоФройд

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 494 posts
  • Location:A Sceptic's Universe

Posted 26 ноември 2009 - 02:46

ЕБКЦ вече имат още една зала - там, където беше Интернет клубът преди време... Събира цели 20 души и е дори по-зле от "голямата" зала. Много лошо впечатление прави и това как ако случайно поискаш билет с намаление, те гледат с подчертано лошо око и само дето не те карат да се съблечеш, за да проверят дали случайно не ги ментиш, че си студент (примерно).

Иначе Киноманията се опитвам да я посещавам редовно, но нищо не ме е грабнало за гушката все още. Антихриста е задължително гледиво, но не бих повярвал на някого, който тръгне да го препоръчва (Парадокс, нали?). Само ще кажа, че изводите се покачват право пропорционално с минутите след края на филма и постепенно измиват всичкото възмущение, което е нормално да надделее в началото. Друг е въпросът дали всеки би си платил с личната мъка, за да извърви този трънлив път... Във всеки случай само един режисьор на света би могъл в кулминационния момент, когато няма нито едно безопасно трепване, да избере такъв ход като този с лисичето, което вика Chaos reiiiiigns в края на една от главите. Бруталносмешнострашногениално!

Новият Копола е далеч по-добре от предния въздух под налягане, а Винсънт Гало е свръхубедителен в това да играе себе си, да не говорим, че филмът както притихва към средата, изведнъж ускорява внезапно, което е много майсторско и фино за изпълнение. Проблемът е, че и Копола отдавна е класик и от чисто тщеславие се отдава на тежки и еднопосочни размисли, кадри, фрази, които прогонват цялата оригиналност на идеята. Но пък откъм драма и начин на заснемане - отлично.

Содърбърг пък по-скоро се проваля във втория си опит да бъде независим и провокативен, макар че и неговият псевдодокументален експеримент е уникален като стил. Само че си личи от километри, че не плува в свои води - снимано е реалистично и разхвърляно, а после сцените идват една след друга методично. Но пък и там имаше незабравими моменти и особено накрая, когато всички си помислиха, че филмът приключва и дадоха продължението на една сцена от средата, която привидно няма смисъл, но е много ценно да се види точно в края.

От идните заглавия твърдо препоръчвам Глад, който премазва дори и чисто физически с всеки свой кадър. Просто блестящ, дори и да нямате отношение към ирландската история.
violator: Моите категории са абсолютно обективни. Това е факт.

#19 rodd1ck

    архиепископ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 501 posts
  • Gender:Male

Posted 26 ноември 2009 - 14:59

View Postcadaurus, on Nov 26 2009, 02:46, said:

Във всеки случай само един режисьор на света би могъл в кулминационния момент, когато няма нито едно безопасно трепване, да избере такъв ход като този с лисичето, което вика Chaos reiiiiigns в края на една от главите. Бруталносмешнострашногениално!

2/3 от залата се изсмя на това, може би и по-малко, но след кикотът се почувствах дори и още по-странно в седалката си.

Снощи за втора поредна вечер се опитах да гледам Уди Алън в Люмиер тоя път, но нямаше билети. Изглежда хората си вземали от Билетния в НДК, но кой да знае..
Трябва да взема тия дни за "Глад", че не е първата хвалба, на която попадам.

#20 rodd1ck

    архиепископ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 501 posts
  • Gender:Male

Posted 01 декември 2009 - 00:00

Глад. Не ми хареса, не ме впечатли, не ме отврати, не ми въздейства, дори не знам дали го и разбрах, но ми досади и то много пъти.





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users