Jump to content

Roger Waters vs. David GilmourРосинант vs. Плехича


106 replies to this topic

#41 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 20 януари 2012 - 20:06

View PostYanni, on Jan 20 2012, 19:29, said:

И DG и RW са музикални икони и никой от двамата нямаше да е това, което е, без другия.
Противопоставянето им би могло да се направи само хора, разхищаващи времето, отредено им да си заработват насъщния. Сериозна дискусия по темата няма как да се случи

Именно в това е въпросът - могат ли или не могат да се противопоставят RW и DG.

1. Наглед разумни и запознати хора твърдят, че Дейвид Гилмор е просто китариста на Роджър Уотърс в Pink Floyd. В смисъл - не може да има противопоставяне между двамата. Единият е гений, другият е страхотен китарист и не много повече. Вероятно и Richard Wright е просто добър пианист и толкоз. Нищо, че без този вълнист като августовка мараня клавир песен като "Shine On You Crazy Diamond" щеше да бъде чиста проба триакорден блуз.

2. Други хора, в това число и аз, твърдят, че RW и DG са съпоставими величини. Че DG също може да бъде наречен ракета-носител в Pink Floyd. Че приносът на DG /а и на Richard Wright/ в Pink Floyd e съпоставим с този на RW. Че RW в момента нямаше да разпродава стадиони в НИКАКЪВ СЛУЧАЙ, ако беше оперирал като свободен агент по време на музикалната си кариера и в даден период от нея не беше сътрудничил специално с DG.

Да разбирам ли, бацинка, че ти обвиняваш поддръжниците на първата теза в безсрамна кражба от работодателите си? :mellow:
-----------------------------------------
Слушай силно!

#42 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 20 януари 2012 - 20:24

View PostRob Roy, on Jan 20 2012, 19:09, said:

Posted Image

След Барет и потоп, а!?

По тази логика от моделката за "La Gioconda" важи повече от Леонардо Да Винчи. :mellow:

Posted Image
-----------------------------------------
Слушай силно!

#43 marooned

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 324 posts
  • Gender:Male

Posted 20 януари 2012 - 20:38

View PostYanni, on Jan 20 2012, 20:29, said:

Според мен добрия стар duende просто се е пошегувал с теб, друже. ;)

Иначе по темата нямам какво да кажа, тотално лишена е от смисъл... освен просто ей така за фън. И DG и RW са музикални икони и никой от двамата нямаше да е това, което е, без другия. Противопоставянето им би могло да се направи само хора, разхищаващи времето, отредено им да си заработват насъщния. Сериозна дискусия по темата няма как да се случи. :no:

После, видиш ли, "Българинът" :angry3: недоволен, че е на дъното в класацията по доходи на глава от населението в Европа :yes:
Как да се отлепим от него, след като активното работоспособно население се занимава с всичко друго :) , но не и със задълженията си на работното място!
За една седмица, заедно с няколко колеги, изгледахме 12,000 кантарни бележки за внос на зърно, а вие ме подканяте да направя включване по темата :)

Тъй като това е една от темите - RW vs. DG, които всяка година се подлага на обсъждане, очаквам съвсем скоро да се подхване една друга вечна дискусия - за продажбите на групите, които са единствения критерий за тяхното величие!!! :) :D :P

BTW, темата, бих казал, е неправилно зададена. Трябва да бъде RW & DG, а не RW vs. DG. :yes:
Когато двама титани обединят усилията си, се получава ето това.
Enjoy!!!
"He is an Ocean! I am just a fish in a pond!"
Carlos Santana about Miles Davis

"Fear builds walls!"
Roger Waters

"When the house is rocking, don't bother knocking!"
Stevie Ray Vaughan

#44 Yanni

    I Am Colossus

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1816 posts
  • Gender:Male
  • Location:The Discordant System

Posted 20 януари 2012 - 21:05

View Postviolator, on Jan 20 2012, 20:06, said:

Именно в това е въпросът - могат ли или не могат да се противопоставят RW и DG.

1. Наглед разумни и запознати хора твърдят, че Дейвид Гилмор е просто китариста на Роджър Уотърс в Pink Floyd. В смисъл - не може да има противопоставяне между двамата. Единият е гений, другият е страхотен китарист и не много повече. Вероятно и RW е просто добър пианист и нищо повече. Нищо, че без този вълнист като августовка мараня клавир песен като "Shine On You Crazy Diamond" щеше да бъде чиста проба триакорден блуз.

2. Други хора, в това число и аз, твърдят, че RW и DG са съпоставими величини. Че DG също може да бъде наречен ракета-носител в Pink Floyd. Че приносът на DG /а и на RW и донякъде на NM/ в Pink Floyd e съпоставим с този на RW. Че RW в момента нямаше да разпродава стадиони в НИКАКЪВ СЛУЧАЙ, ако беше оперирал като свободен агент по време на музикалната си кариера и в даден период от нея не беше сътрудничил специално с DG.

Да разбирам ли, бацинка, че ти обвиняваш поддръжниците на първата теза в безсрамна кражба от работодателите си? :yes:

Глей ся, как да ти кажа...
Имам един комшия, който не е лошо момче, но не вдява от музика, горкият... От него съм чувал твърдението, че Гилморя... тук падам за 20, момент, след малко ще допиша... така... че Гилморя нямал почти никакъв принос за величието на Pink Floyd и че аркадашът му до някое време - Уотърс ефендим... оффф, нови 20... бил единствената значима фигура в хавата. Въпросният ми комшия, до колкото съм чувал, е голям безделник и общо взето по цял ден се чуди в кой точно крачол да си премести... таковата де... Та мисълта ми е, че когато човек няма с какво да заангажира съзнанието си, започва да мисли и говори простотии... :angry3:
A new level reached, where the absence of air lets me breathe...

#45 trasholasho

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 193 posts

Posted 20 януари 2012 - 22:05

View Postviolator, on Jan 20 2012, 18:59, said:

тези на Fish трябва да са инопланетарни.

това никой не го оспорва хахаха

Edited by trasholasho, 20 януари 2012 - 22:06 .


#46 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 20 януари 2012 - 22:38

Няма да обръщам внимание на двамата "разбирачи" ("комшията" и "дългуча" :yes: ), нито на написаните брътвежи от них. А и ракийките, поети от мен, ме карат да се чувствам по-скоро добре, отколкото настроен за глупости.

Ще кажа само, че съдбата си знае работата. Не бях говорил/спорил за Флойд от доооооооста време. До днес. И ето, че напускам спора, за да отида на вечеря с мега добър и "стар" другар, който от години живее в Ирландия. Идва си веднъж в годината в България и правим по няколко виждания. Отивам на срещата аз, не съм го виждал от 8 месеца, прегръщам го и преди да му кажа "Здравей, как си?", той вади нещо от един плик и казва: "Надявам се, че все още го нямаш." И ми дава ето това:

Posted Image

:yes:

Иначе виждам, че откак за известно време отсъствах от спора, той е поел по пътя на експерт-енциклопедистите - нещо, което за земни хора като мен беше еднакво чуждо както навремето, така и сега. :angry3:
I don't know how I managed it...

#47 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 21 януари 2012 - 09:52

View Postmarillion, on Jan 20 2012, 17:53, said:

Осъзнаваш ли разликата? Когато гледаш самостоятелен гиг на Дейв, ти виждаш и чуваш Дейв. Когато гледаш самостоятелен гиг на Родж, ти виждаш и чуваш Пинк Флойд.

Поставяш нещата пред криво огледало.

Когато гледаш концертите "Delicate Sound Of Thunder", "P.U.L.S.E", "Remember that night", "Live in Gdansk", където водещата роля е на Дейвид Гилмор, се вижда чува и усеща точно толкова Флойд, колкото в "In The Flesh" и прочие. :angry3: И причината не в това, че Джон Карин тъче и на двата стана. :yes:
-----------------------------------------
Слушай силно!

#48 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 21 януари 2012 - 10:32

Ако ти изглежда така, замисли се за обективните фактори. Ако Флойд започваха днес и ние с теб водехме този разговор след четиридесет години, надали казаното от теб щеше да има същата стойност. Изброените от теб концерти за заснети и издадени в друго технологично време, твърде отдалечено от седемдесетарските турнета на групата. Онзи ден слушах официалния буутлег от Wembley '1974 към новите издания. Ами, какво да ти кажа, бих дал много, за да да видя този концерт на видео. За жалост няма как да стане. Същата работа и по отношение на останалите турнета от най-съзидателния период на групата. Периодично ми изтъкваш "P.U.L.S.E", като шедьовър на аудио-визуалното изкуство. Да, именно шедьовър е този филм, но само се замисли какво щяхме да имаме днес, ако Роджър разполагаше с тази техника и възможности по време на първото турне от "Стената"?
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#49 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 21 януари 2012 - 10:39

View Postmarillion, on Jan 21 2012, 10:32, said:

Ако ти изглежда така, замисли се за обективните фактори. Ако Флойд започваха днес и ние с теб водехме този разговор след четиридесет години, надали казаното от теб щеше да има същата стойност. Изброените от теб концерти за заснети и издадени в друго технологично време, твърде отдалечено от седемдесетарските турнета на групата. Онзи ден слушах официалния буутлег от Wembley '1974 към новите издания. Ами, какво да ти кажа, бих дал много, за да да видя този концерт на видео. За жалост няма как да стане. Същата работа и по отношение на останалите турнета от най-съзидателния период на групата. Периодично ми изтъкваш "P.U.L.S.E", като шедьовър на аудио-визуалното изкуство. Да, именно шедьовър е този филм, но само се замисли какво щяхме да имаме днес, ако Роджър разполагаше с тази техника и възможности по време на първото турне от "Стената"?

Какви обективни фактори - аз по-горе сравнявам концерти, направени само в съвремието. Не сравнявам "Live at Pompeii" с "PULSE", за да тръгваме да се плюнчим в посока "класика vs. техника".

Дейвид прави целия "The Dark Side Of The Moon" в турнето Пълс.
Родж прави целия "The Dark Side Of The Moon" в турнето 2007 г.

Слушам, гледам - дозите Флойд са си релевантни. Даже мен ако питаш, а и други са ми споделяли, без киратата на Гилмор на концерта в Прага нещо ми се губеше във флойдско отношение. Хем на сцената имаше прекрасни китаристи. Докато когато Дейв прави парчета на Флойд - нищо не ми се губи.
-----------------------------------------
Слушай силно!

#50 Roy

    архиепископ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 705 posts
  • Gender:Male

Posted 21 януари 2012 - 11:00

Направило ми е впечатление, че за по-голямата част от хората които съм разбирал, че слушат Pink Floyd, тази група се изчерпва с албумите от The Dark Side Of The Moon, Wish You Were Here, Animals, The Wall, A Momentary Lapse Of Reason, както и песните Echoes и High Hopes. Може би, заради това е култът към Roger Waters, тъй като два от споменатите албуми са почти изцяло написани от него, в други два е съавтор и само в един от тях (както и в песента High Hopes) не участва. Никога не съм разбирал защо The Wall се води като връх в творчеството на бандата, но това е друг въпрос. В Pink Floyd не ми харесват и не споделям четири неща:

- концентрацията на епитети в изречения съдържащи името Pink Floyd
- култът към Roger Waters [съответно и слагането на знак за равенство между Roger Waters и Pink Floyd]
- мнението, че The Wall е най-великият албум издаден с името Pink Floyd
- въздишките по песента "Wish you were here" [предполагам, че съм единственият (или поне one of the few) сред феновете на групата, който не харесва тази песен, макар да беше една от първите песни които се научих да свиря и пея]

"Roger Waters е най-гениалният жив музикант на земята. Заедно с Paul McCartney."

С какво Roger Waters (или Paul McCartney) е по-гениален от Peter Hammill, David Bowie, Vangelis, Martin Gore или пък Eddie Vedder? Имената съм ги избрал на прима виста. Как я измервате гениалността?

View Postviolator, on Jan 20 2012, 20:24, said:

След Барет и потоп, а!? По тази логика от моделката за "La Gioconda" важи повече от Леонардо Да Винчи. :angry3:

Изглежда не си виждал първата версия на тази картина, заради което си в подобна заблуда. Ето я и нея - истинският модел. Определено важи повече от бай Лео [много важно, че може да смята и рисува].
By and large, jazz has always been like the kind of a man you wouldn't want your daughter to associate with.

Duke Ellington

#51 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 21 януари 2012 - 11:09

^^

И все пак, не си ли съгласен с мен, че самостоятелните албуми на Родж звучат като продължение на създаденото от Пинк Флойд, докато самостоятелните албуми на Дейв, нямат абсолютно нищо общо с групата?
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#52 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 21 януари 2012 - 11:35

View Postmarillion, on Jan 21 2012, 11:09, said:

^^

И все пак, не си ли съгласен с мен, че самостоятелните албуми на Родж звучат като продължение на създаденото от Пинк Флойд, докато самостоятелните албуми на Дейв, нямат абсолютно нищо общо с групата?

За да отговоря на такъв въпрос е важно да уточним - "A Momentary Lapse Of Reason" и "The Division Bell" за какви ги приемаме. За солови на Гилмор или за албуми на Pink Floyd.

Ако ми отговориш - "за солови на Гилмор" се закопаваш, защото обективно погледнато това са гигантски албуми - много по-успели, продавани и доказани от соловите на Уотърс. Огромен брой хора асоциират Флойд с умопомрачителни хитове като "On The Turning Away", "Learning To Fly" и "High Hopes", а това няма как да е случайно. Докато Уотърс няма масив хит в соловите си албуми.

Ако ми отговориш - "за албуми на Флойд", цялата теза на Уотърс талибаните отива на кино, знаеш.

Самостоятелните албуми на Родж звучат не като продължение на Флойд, а като продължение на "The Final Cut". И това се случва поради една доста прозаична причина. Споменах я и в началото на темата. Той постоянно преповтаря и преекспонира теми и идеи от късните албуми на Флойд /"Animals", "The Wall", "The Final Cut"/. Това само глух не го чува. Соловите албуми на Роджър Уотърс са хубави, но в никакъв случай не са гениални.



В крайна сметка ще отговоря така: смятам, че "On An Island" е най-качественият самостоятелен албум на член на Pink Floyd.
-----------------------------------------
Слушай силно!

#53 Minstrel in the Gallery

    Too Old To Rock'N'Roll, Too Young To Die!

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 592 posts
  • Gender:Male

Posted 21 януари 2012 - 11:35

^^

Надали някой би казал нещо различно - емоцията, настроението, внушението от соловите албуми на Уотърс е естествено продължение на музиката на Флойд /поне от периода DSoTM до TFC - изключвам последните 2 албума с миниатюри и вариации на тема Флойд и приближаващите до софт-поп-безрок TMLoR & TDB/, докато на Гилмор соловите творби имат по-различно звучене - хубаво, но сякаш несвързано, нежно, но на моменти сякаш изкуствено създадена нежност, мелодично, но на моменти съвсем поп мелодично ... Не че не ги харесвам, но мисля, че са далеч от понятието Флойд и далеч от идеята Флойд, което си е най-хубавата им част, разбира се! Гилмор е страхотен музикант, но основния му талант е свързан със свиренето му, а не толкова с композирането и текстописането ...

П.С: Много хора асоциират RHCP с "Under the bridge", но това реално е една от най-тъпите им песни :angry3:

Edited by Minstrel in the Gallery, 21 януари 2012 - 11:44 .


#54 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 21 януари 2012 - 11:58

View Postviolator, on Jan 21 2012, 11:35, said:

За да отговоря на такъв въпрос е важно да уточним - "A Momentary Lapse Of Reason" и "The Division Bell" за какви ги приемаме. За солови на Гилмор или за албуми на Pink Floyd.

Първият е реминисценция от миналото с малко помощ от приятели, докато вторият е чиста проба солов на Дейв и Поли (няма да спра да ти го натяквам :yes: ). Това че лично ти и голяма част от твоето поколение считате "The Division Bell" за гениален на база една композиция и богохулствате като го сравнявате с непреходни класики от репертоара на Вселената, си е изцяло ваш проблем. Добре, че си неверник, иначе горко ти пред портите на Ада... :angry3:

Сега, моля, не започвай да ме замеряш с продажби и други обективни фактори, ясно е какво точно имам предвид. Фактът, че Уотърс не излъчи масив хит в нито един от трите си солови проекта, лично аз определям като положителен и считам за съвсем естествено продължение на творчеството на една некомерсиална група. Фактът, че Дейв създаде полюцията "Coming Back to Life" и допусна подигравката "Wearing the Inside Out", които излязоха в албум под името Пинк Флойд, няма как да определя като положителен, независимо от любовта ми към инструменталиста Дейв Гилмор...
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#55 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 21 януари 2012 - 12:07

View Postmarillion, on Jan 21 2012, 11:58, said:

Първият е реминисценция от миналото с малко помощ от приятели, докато вторият е чиста проба солов на Дейв и Поли (няма да спра да ти го натяквам :yes: ). Това че лично ти и голяма част от твоето поколение считате "The Division Bell" за гениален на база една композиция и богохулствате като го сравнявате с непреходни класики от репертоара на Вселената, си е изцяло ваш проблем. Добре, че си неверник, иначе горко ти пред портите на Ада... :angry3:

Сега, моля, не започвай да ме замеряш с продажби и други обективни фактори, ясно е какво точно имам предвид. Фактът, че Уотърс не излъчи масив хит в нито един от трите си солови проекта, лично аз определям като положителен и считам за съвсем естествено продължение на творчеството на една некомерсиална група. Фактът, че Дейв създаде полюцията "Coming Back to Life" и допусна подигравката "Wearing the Inside Out", които излязоха в албум под името Пинк Флойд, няма как да определя като положителен, независимо от любовта ми към инструменталиста Дейв Гилмор...

Не виждам никаква конкретика тук, така че ще те насоча към отговорите, които предвидливо дадох в горния си постинг.
-----------------------------------------
Слушай силно!

#56 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 21 януари 2012 - 12:11

Защо да няма конкретика? Защо трябва да разглеждам двата албума на групата след напускането на Уотърс в съвкупност?
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#57 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 21 януари 2012 - 12:28

Сега си направих експеримент и последователно чух "Coming Back to Life" и "Sorrow". Съветвам всеки да го стори и после сам да си отговори на въпроса, коя композиция звучи като композиция на Пинк Флойд и коя композиция звучи като композиция на Дейв Гилмор. "A Momentary Lapse of Reason" беше реминисценция от миналото с малко помощ от приятели, "The Division Bell" беше и ще си остане самостоятелен албум на "влюбения" Дейв с малко помощ от любимата...

Надявам се забелязвате, че не случайно избрах емблематична за китариста Гилмор композиция от "A Momentary Lapse of Reason"?
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#58 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 21 януари 2012 - 12:31

View Postmarillion, on Jan 21 2012, 12:11, said:

Защо да няма конкретика? Защо трябва да разглеждам двата албума на групата след напускането на Уотърс в съвкупност?

Ами, сам пожелаваш да не бъдеш замерван с обективни фактори. Ако ще си мерим субективните вкусове и мнения, се получава омагьосан кръг. Като в детската градина:

- Гилмор и Уотърс
- Уотърс!
- Гилмо-о-о-о-о-ор и Уотърс!
- Уотъ-ъ-ъ-ъ-ърс!

А и даваш ирелевантни примери. Аз казвам:

- в "A Momentary Lapse of Reason" и "The Division Bell" има умопомрачителни хитове, с които милиони хора асоциират Пинк Флойд. Неоспорим факт.

Вместо да изтъкнеш подобни достойнства на соловите на Родж, ти казваш:
- в "A Momentary Lapse of Reason" и "The Division Bell" има полюции. Изцяло субективно мнение.

Какво мога да отговоря!? Освен да кажа - всеки с вкуса и слуха си. :pardon:
-----------------------------------------
Слушай силно!

#59 Jurisprudent

    Joydivisionist.

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 2374 posts
  • Gender:Male
  • Location:The Land of Bittersweet Symphonies
  • Interests:- progressive rock, hardrock, heavy metal, thrash&death metal, alternative, wave/darkwave, gothic, post-punk, industrial, jazz, jazz rock, fusion, blues

Posted 21 януари 2012 - 13:27

View Postmarillion, on Jan 21 2012, 10:09, said:

самостоятелните албуми на Родж звучат като продължение на създаденото от Пинк Флойд, докато самостоятелните албуми на Дейв, нямат абсолютно нищо общо с групата?

Самостоятелните албуми на Уотърс ми звучат като самостоятелни албуми на Уотърс. Не като албуми на Пинк Флойд.
Plus Ultra.

"This world is totally fugazi."

"We will always be so much more human than we wish to be."

"From the Stars back to our Cities"


Jazz fusion audio centre

1001 albums online

#60 Yanni

    I Am Colossus

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1816 posts
  • Gender:Male
  • Location:The Discordant System

Posted 21 януари 2012 - 16:11

Често в темата се споменава словосъчетанието "обективни факти". Pink Floyd са толкова субективно преживяване, че няма на къде повече. :wub:

Пичове, фАнете се малко в работа, че е криза ебаси... <_<
A new level reached, where the absence of air lets me breathe...





2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users