Jump to content

Dream Theater vs. класическия прог


186 replies to this topic

#21 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 23 януари 2014 - 15:53

View Postviolator, on 22 януари 2014 - 19:49 , said:


Dream Theater могат да скрият шапката на Yes, Genesis и останалите класици в много отношения, включително в най-важното - виртуозност. А от няколкото задължителни компонента за наличие на прогресив в музикалната консистенция, виртуозността е с най-голяма тежест в общото. :yes:


По-горе билото, майсторе... :shok:

Дай да не казваме "хоп" преди да скочим, предлагам аз! Ако класическите прогресив рок групи от така наречената "Света Троица", могат да бъдат сравнени по критерий "виртуозност" с DT, не съм убеден кой кого, така да се каже. За да бъде обаче подобно сравнение коректно, следва да поставим музикантите в еднакви условия, а това няма как да се случи по обективни и субективни причини. Нека да изключим обективните причини свързани с развитието на технологиите, там нещата са повече от ясни. Да опитаме да сравним музикантите от гледна точка на иновативност, техника на свирене и собствен стил. Няма как япончето от DT да си направи "мууг" и да свири Рахманинов на него, щото дедо му Кийт вече го е измислил двадесет и кусур години преди него. Няма как китаристчето на DT да научи на нещо с китара в ръце Хакет, щото онзи е измислил сума техники на свирене и продължава да изумява от сцената. Няма как "думкаджията" Портной да изненада с нещо Колинс, Палмър или Бръфърд и т.н. и т.н...

Впрочем, сега слушам за първи път "Kaleidoscope" на TransAtlantic и не знам какво да си мисля. На първо чете ми звучи повече като самостоятелен албум на Преподобния Морз, но подобно беше и усещането при първото прослушване на предишния албум. Когато обаче си пусна "Разпродаване на Англия на дребно" всякога ми звучи баш като "Разпродаване на Англия на дребно" и като нищо друго...
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#22 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 23 януари 2014 - 16:01

^^
Все си мисля, че се изразявам достатъчно ясно. Сега, ако ти нещо не си разбрал от написаното от мен или пък нещо в думите ми не ти изнася - "Со-ри!" :harhar:
I don't know how I managed it...

#23 whiplash159

    The Grim Squeaker

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2590 posts
  • Gender:Male
  • Location:Ankh-Morpork

Posted 23 януари 2014 - 16:06

View Postmarillion, on 23 януари 2014 - 15:53 , said:

Няма как япончето от DT да си направи "мууг" и да свири Рахманинов на него, щото дедо му Кийт вече го е измислил двадесет и кусур години преди него.

Ама япончето от DT няма нужда да си прави "мууг" 'щото то свири на бас :P
ПИСУК!

#24 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 23 януари 2014 - 16:11

View Postwhiplash159, on 23 януари 2014 - 16:06 , said:

Ама япончето от DT няма нужда да си прави "мууг" 'щото то свири на бас :P

Добре, бе, там който беше на клавишните от бандата на състезателите, очевидно са ми слабост и не ги различавам особено... :lol2:
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#25 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 23 януари 2014 - 16:15

View PostOzzy, on 23 януари 2014 - 16:01 , said:

^^
Все си мисля, че се изразявам достатъчно ясно. Сега, ако ти нещо не си разбрал от написаното от мен или пък нещо в думите ми не ти изнася - "Со-ри!" :harhar:

Значи, все пак говориш за "онези четиримата". Имам една добра новина за теб. По-млад си от мен и имаш още няколко годинки време, за да осъзнаеш какво всъщност са направили "онези четиримата" за музиката (не просто рок музиката) като цяло. Признавам, на мен лично ми просветна доста късно, което ми дава известни надежди за теб...


18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#26 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 23 януари 2014 - 16:17

View Postmarillion, on 23 януари 2014 - 15:53 , said:

Няма как япончето от DT да си направи "мууг" и да свири Рахманинов на него, щото дедо му Кийт вече го е измислил двадесет и кусур години преди него.

Каза "хоп" преди да скочиш. Когато говориш за Dream Theater, говориш наизуст.

Има един много любопитен буутлег, на който се вижда как музикантите от Dream Theater разменят инструментите си и свирят "Perfect Strangers". Като че ли го правят специално за теб, защото там корейчето свири именно на клавира:


-----------------------------------------
Слушай силно!

#27 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 23 януари 2014 - 16:18

Като каза, нека си спомним:


18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#28 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 23 януари 2014 - 16:21

View Postmarillion, on 23 януари 2014 - 16:15 , said:

По-млад си от мен и имаш още няколко годинки време, за да осъзнаеш какво всъщност са направили "онези четиримата" за музиката (не просто рок музиката) като цяло.

Значи все пак съм бил прав и не разбираш написаното от мен. Какво са направили, на кого са повлияли, каква е щяла да бъде музиката след тях, ако ги нямаше, колко милиони групи са хванали китари, защото ги били чули - това не коментирам.

Коментирам какво представлява голямата част от шейсетарското им творчество. А пък ти си смятай "Облади-облада", "Мистър Постмен", "Лъв Ми Ду", "Енд Ай Лъв Хър" и т.н. частушки за нещо гига величаво - проблеми с това нямам ;)
I don't know how I managed it...

#29 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 23 януари 2014 - 16:26

View PostOzzy, on 23 януари 2014 - 16:21 , said:

Коментирам какво представлява голямата част от шейсетарското им творчество. А пък ти си смятай "Облади-облада", "Мистър постмен" и т.н. частушки за нещо гига величаво - проблеми с това нямам ;)

Ама там е работата, че Бийтълс се слушат от "Револвер" нататък (и се слушат албум по албум, в цялост), за да се осъзнаят в последствие и частушките от първите им години... ;)
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#30 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 23 януари 2014 - 16:32

Единственото, което може човек да осъзнае, докато слуша бийтълска шейсетарска двуакордна поп частушка е, че междувременно е заспал :lazy2: И колкото повече години минават (т.е., колкото повече остарява), толкова по-бързо заспива :yes:
I don't know how I managed it...

#31 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 23 януари 2014 - 16:46

View Postmarillion, on 23 януари 2014 - 15:53 , said:

Да опитаме да сравним музикантите от гледна точка на иновативност, техника на свирене и собствен стил.

Наблюдавай какво правят "япончето" и Джордан Рудес тук:



Това даже е трудно се осмисли. Искам да отбележа, че всеки един тон на свръхзвуковия клавир е покрит от бас тон. Никой, повтарям - НИКОЙ от музикантите от класическия прогресив не може дори и да се доближи до подобна техника и шеметен синхрон.
-----------------------------------------
Слушай силно!

#32 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 23 януари 2014 - 16:56

^

Така де, състезават се. И какво от това? Какво ми носи това състезание, освен главоболие? Музиката не е математика, въртим се в кръг...

Истината е тук, особено след шеста минута нататък:


18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#33 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 23 януари 2014 - 17:03

View Postmarillion, on 23 януари 2014 - 16:56 , said:

Музиката не е математика

Всъщност музиката по своята същност е адски близо до математиката, защото в действителност е физика. А физиката и математиката са две тясно взаимодействащи си науки.
И всеки, който не е заслепен от разни любителско-фенски клишета, го знае.
-----------------------------------------
Слушай силно!

#34 Тигър

    кардинал

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1987 posts
  • Gender:Male

Posted 23 януари 2014 - 17:37

Минавам само да кажа, че абсолютно всичко, което следва някаква логика, може да бъде описано с математически модел, включително горе-долу всяко читаво произведение на изкуството, появявало се някога.

Още нещо - инструменталната виртуозност в най-техничарския смисъл на думата може да бъде измерена доста точно - става дума за брой чисто изсвирени тонове в минута, звукоизвличане, разнообразие от техники и така нататък. Това са неща, които подлежат и на измерване от компютър, ако трябва. Marillion, последният ти пример ритмически е много по-прост от показаното от Violator, а и е доста по-бавен - с което не искам да го омаловажавам, понеже е очевидно качествено и трудно нещо, но в този смисъл от съвсем чисто техническа гледна точка просто няма място за сравнение. Иначе, ако трябва да съм честен, ми допадна повече.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

#35 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 23 януари 2014 - 17:58

Състезавайте се на воля, копайте, измервайте и изчислявайте, само оставете истинската музика на мира... :shout:
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#36 Тигър

    кардинал

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1987 posts
  • Gender:Male

Posted 23 януари 2014 - 18:01

Смееш ли да дефинираш истинската музика? Т. е. да дадеш функционална дефиниция?
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

#37 incarnate

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 427 posts
  • Gender:Male

Posted 23 януари 2014 - 18:15

View Postviolator, on 22 януари 2014 - 19:49 , said:

Dream Theater могат да скрият шапката на Yes, Genesis и останалите класици в много отношения, включително в най-важното - виртуозност. А от няколкото задължителни компонента за наличие на прогресив в музикалната консистенция, виртуозността е с най-голяма тежест в общото. :yes:

При все, че съм съгласен по основните пунктове с violator, не мога да се съглася горното, именно че виртуозността има най-голяма тежест в контекста на това, колко е „прогресив” продукта. И то при положение, че като човек, който се е занимавал активно със свирене подозирам, че за мен тази опция е ОСОБЕНО важна.

Marillion обаче, дококото знам от негови изявления в този форум, не се е занимавал със свирене на какъвто и да било инструмент. В този смисъл от негова гледна точка този довод олеква съвсем.
...And through the window in the wall
Comes streaming in on sunlight wings
A million bright ambassadors of morning
And no one sings me lullabies
And no one makes me close my eyes
So I throw the windows wide
And call to you across the sky

#38 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 23 януари 2014 - 18:53

View Postincarnate, on 23 януари 2014 - 18:15 , said:

При все, че съм съгласен по основните пунктове с violator, не мога да се съглася горното, именно че виртуозността има най-голяма тежест в контекста на това, колко е „прогресив” продукта. И то при положение, че като човек, който се е занимавал активно със свирене подозирам, че за мен тази опция е ОСОБЕНО важна.

Ще поясня какво имам предвид. Прогресивът има много компоненти, но три от тях са основни и задължителни:

1) усложнен формат на композицията,
2) класическа (в смисъл на "симфонична") постановка,
3) виртуозност;

Третата е практически осъществима без първите две, но първите две са практически неосъществими без третата. Затова твърдя, че тя има най-голяма тежест от трите. И това е факт.
-----------------------------------------
Слушай силно!

#39 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 23 януари 2014 - 19:20

View Postmarillion, on 23 януари 2014 - 17:58 , said:

Състезавайте се на воля, копайте, измервайте и изчислявайте, само оставете истинската музика на мира... :shout:

Истинската музика е дар от Бога, нали!? :rolleyes:
-----------------------------------------
Слушай силно!

#40 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 23 януари 2014 - 19:22

Отказвам да повярвам, че музикантите от DT са по-виртуозни от тези на Genesis, Yes и ELP. За радост така мислят и всички останали трезвомислещи почитатели на класическия "прогресив рок". Останалите слушат музика с калкулатори в ръка и изкуствено сърце в гърди. Тези люде периодично и за разнообразие, измислят нови математически формули, като наричат с разни имена всевъзможни "реплики" на оригинала. От цялата работа накрая се получава една физико-химична математическа смес, която е противопоказна за трезвомислещите, но достатъчно опияняваща за въпросните люде, за да придадат на този буламач някаква собствена значимост... :P
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion





3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users