Jump to content

Филми с атеистична тематика


10 replies to this topic

#1 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 22 януари 2016 - 20:06

Току-що приключих с гледането на "Spotlight"...и в мен ври и кипи.

Чудесно е, че от време на време се появяват подобни филми, които да разобличават този отвратителен, гнусен и криминален примитивизъм, наречен "Християнска религия". Плюя на тази измамна идеология и с гордост наричам себе си неин враг до гроб.

Макар на база на общото да са рядкост, има доста художествено-игрални филми с атеистична и/или антитеистична тематика. Предлагам да ги събираме в тази тема.

"Spotlight" е образец за жанра си. Още повече, че е направен по действителен случай, който аз съм достатъчно възрастен и паметлив, за да си спомням. Става въпрос за журналистическо разследване, свързано с масовите случаи на педофилия сред католическите свещеници в Щатите, което разтърси целия свят и в частност католическата общност. С оглед на тематиката, обаче, ми е странно, че филмът е получил такава гласност и толкова много номинации за "Оскар" (цели шест). Американското общество е силно манипулирано и християнската цензура там рядко допуска под прожекторите филми с толкова силна антирелигиозна тематика. Спомнете си какво направиха с чудесния "Agora" на Алехандро Аменабар. Изобщо не припари по американските кина...

Поредни прекрасни роли на Майкъл Кийтън и Марк Ръфало. Ръфало не успя да вземе Оскар за "Foxcatcher", дано поне тук Академията му отдаде заслуженото за поддържаща роля. Адски ми е симпатичен този актьор и следя изявите му с голямо удоволствие.

Християнството (независимо от деноминацията) не прави изключение и като всички останали религии е чисто и просто едно суеверие. Организирано, институциализирано и узаконено суеверие. Властови инструмент, в много случаи явяващ се като параван за криминални престъпления и измама. Психологически залъгалки, експлоатиращи хорските страхове, слабости, необразованост и невежество.

Ако обществото ни беше наистина цивилизовано, отдавна да беше инкриминирало всички религии. Защото те на практика се занимават с измама. Осъществяване на непотребни шамански ритуали по ценоразпис. Своево рода спекулативна търговска дейност.

Разумни и мислещи хора, разграничавайте се и бягайте далеч от всякакви суеверия, включая всякакви религии!!!


Ако ви попадне филм на атеистична и/или антитеистична тематика, моля, споделете го тук.

Аз започвам с няколко, за които се сещам на първо четене:

"The Meaning of Life" (1983) Terry Jones, Terry Gilliam, Monty Python
Във всички филми на трупата Монти Пайтън има атеистични нотки, но този и "Life of Brian" са точно в десятката.

"Whatever Works" (2009) Woody Allen
Общо взето има поне двадесет филма на Уди Алън, които биха могли да попаднат в тази тема, но мисля, че този е най-обобщаващ.

"Life of Brian" (1979) Terry Jones, Monty Python
Always look at the bright side of...death.

"Agora" (2009) Alejandro Amenabar
Говорили сме много за този филм по други поводи, задължителен за всички любители на астрономията.

"The Sea Inside" (2004) Alejandro Amenabar
Най-добрият филм, засягащ болезнената тема за евтаназията.

"The Invention of Lying" (2009) Ricky Gervais, Matthew Robinson
Ужасяващо хитра фабула, маскирана като антиутопия. Страшно смешен също.

"The Ledge" (2011) Matthew Chapman
Атеистичен филм, преобразен като криминален трилър.

"Creation" (2009) John Amiel
За живота, делото и терзанията на бащицата Чарлз Дарвин. Дълбок поклон пред който!

"Chocolat" (2000) Lasse Halstrom
На пръв поглед нежен, благ и много приказен филм, но под повърхността му се крият не едно и две атеистични послания.

"The Crucible" (1996) Nicholas Hytner
Обикновено го препоръчвам на всички жени, които се афишират като вярващи християнки, за да видят какво е било отношението на религията им към свободолюбивите същества от женски пол.

"Goya's Ghosts" (1996) Milos Forman
Светата инквизиция. Християнските свине намират оправдание дори и за това престъпление срещу човечеството.

"The Last Temptation of Christ" (1988) Martin Scorsese
За църквата романът на Никос Казандзакис е ерес, за вярващите е различна гледна точка, за мен е чиста проба атеизъм.
-----------------------------------------
Слушай силно!

#2 HeathenHeart

    The Art of Lore

  • Тамплиeри
  • PipPipPipPipPip
  • 2134 posts
  • Gender:Female

Posted 23 януари 2016 - 23:21

The Body

Pope Joan

Kenau (може да мине за атеистичен в известна степен)
Hedniska Blod

#3 Roy

    архиепископ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 705 posts
  • Gender:Male

Posted 24 януари 2016 - 10:46

Ще спомена само един филм, макар да не е за широката аудитория (за разлика от вече споменатите):

"Begotten" (1990; E. Elias Merhige)

Филмът започва със самоубийството на Бог. Отново предупреждавам, че този филм не е за всеки.
By and large, jazz has always been like the kind of a man you wouldn't want your daughter to associate with.

Duke Ellington

#4 whiplash159

    The Grim Squeaker

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2590 posts
  • Gender:Male
  • Location:Ankh-Morpork

Posted 25 януари 2016 - 15:32

Аз на прима виста се сещам за две заглавия, които чудесно бих "легнали" в тази тема:

"Dogma" (1999) Kevin Smith
Това е такава откровена гавра с религията, че ми е трудно да не се усмихвам дори само като си мисля за страхотният сценарий (и режисура) на Кевин Смит.

"Carnivale" (2003 - 2005) Daniel Knauf
Да - малко шмекерувам защото това е сериал. Но все пак си остава чудесна визуализация на манипулатовността на религията.
ПИСУК!

#5 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 29 февруари 2016 - 22:34

Де го чукаш, де се пука. Изненадващо за мнозина, но очевидно не и за нас тук, "Spotlight" грабна най-престижния "Оскар" - в категорията "Best Motion Picture of the Year".

Браво!!!

Така ще го видят повече хора. И съответно мнозина ще получат непредубедена информация за доказано криминалния характер на тъпоумната идеология, наречена "Християнска религия".


В този контекст, нека добавим в каталога още два разкошни филма с атеистична тематика:

"Inherit the Wind" (1960) Stanley Kramer
Може би най-конкретният и прям атеистичен филм изобщо. Пресъздава събитията около действителен случай, в който през 1920 г. щатски учител е изправен на съд, защото е преподавал в часовете си Дарвиновата теория за Еволюцията на видовете. По остроумен начин режисьорът ни показва плиткоумието на вярващите индивиди в южните щати, както и безбройните противоречия в четивото за идиоти, наречено "Библия".
Любимият ми цитат от този филм е: "Всъщност Дарвин е грешал. Човекът все още си е маймуна"

"Life of Pi" (2012) Ang Lee
Освен, че в кинематографично отношение този филм е брилянтен и неповторим шедьовър, смисълът му е стъписващо дълбок и проникновен. Той на практика казва всичко за технологията на суеверията (и религиите, в качеството им на организирани суеверия). И го казва по един увлекателен, завоалиран и хитър начин. Най-любопитното в случая е, че сърцевината на филма е достъпна за сравнително малка част от зрителите му. Преобладаващата част от хората не го разбират в същина. И го смятат за една красива приказка за абсолютизма на вярата. Което само по себе си говори много за психологическото майсторство както на автора на книгата "Животът на Пи" - Yann Martel, така и на режисьора на филма - Ang Lee.
-----------------------------------------
Слушай силно!

#6 Stavrogin

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 283 posts
  • Gender:Male

Posted 07 март 2016 - 10:42

...

#7 Тигър

    кардинал

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1987 posts
  • Gender:Male

Posted 07 март 2016 - 13:58

^И от другата страна са хора като Бърнард Корнуел - един от най-популярните живи автори на историческа проза, ако не е и най-популярният. Християнската религия му е донесла много нещастия и това се усеща силно в книгите му. (И в сериала "Последното кралство", който излезе преди няколко месеца, обаче реших по-рано да не пиша тук за него. Само че сериалът поне, книгите не съм чел още, е доста повече антицърковен, отколкото атеистичен.)
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

#8 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 07 март 2016 - 22:37

View PostStavrogin, on 07 март 2016 - 10:42 , said:

...

Разкарай се от тази тема, нещастен слабоумен и комплексиран тъпанар.
Както личи от заглавието и описанието, това не е място за суеверни примитиви с две гънки на мозъка. Ако протичаше поне и малко рационална мисъл в главата ти, щеше да ти светне, че мястото ти не е тук и нямаше да ме занимаваш с плиткоумните си софизми и клишета, дето така или иначе ги дрънка всяка селска накъдрена тьотка, висяща по църквите.
-----------------------------------------
Слушай силно!

#9 Тигър

    кардинал

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1987 posts
  • Gender:Male

Posted 29 април 2016 - 16:50

Това не е филм, ама:
https://www.youtube....h?v=7y1xJAVZxXg
Със сигурност violator ще го хареса.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

#10 Тигър

    кардинал

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1987 posts
  • Gender:Male

Posted 17 август 2016 - 17:20

Метнете едно око на "Свещеникът":
http://www.imdb.com/title/tt5016504/
Не съм сигурен доколко минава за атеистичен, обаче със сигурност представлява интерес. Брутална черна комедия, центрирана около свещеник, който в един момент получава силата на Словото Божие - когато използва Гласа и заповяда нещо на някого, той го прави... абсолютно буквално. Решава, естествено, да го използва, за да помага на хората в малкото градче, където живее и проповядва, и с всяко свое действие влошава положението за абсолютно всички, на които се опитва да направи добро.
На моменти е кърваво.
Винаги е забавно, стига човек да разполага с поне малко извратено чувство за хумор. Има и психологизъм... много. И мрак. И прекрасни герои. И екшън в достатъчно количество, обаче не това е интересното. Започва се с "Щях да се моля за теб, ако имаше кой да ме чуе", завършва с... С кръв и разрушения, разбира се. И не само. Бръква се дълбоко в психологията на вярващите, за да бъдат извадени на показ някои интересни неща, които със сигурност ще стоплят сърчицата на нерелигиозните. Или пък няма.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

#11 Тигър

    кардинал

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1987 posts
  • Gender:Male

Posted 13 септември 2016 - 22:53

Най-после гледах "Спотлайт".
:shok:
Така де... Последният филм, който ме размаза така категорично, беше "Престиж" май. Определено трябва да се види. Припомни ми и някои неща, на които станах свидетел при работата си в телевизиите и които няма да споделя в публичен форум - мога само да кажа, че се радвам, че видях и това лице на журналистиката.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users