Jump to content

Къде сме ние? БГ изкуството между граничните 1944 г. - 1989 г. и след това.


56 replies to this topic

#21 HeathenHeart

    The Art of Lore

  • Тамплиeри
  • PipPipPipPipPip
  • 2134 posts
  • Gender:Female

Posted 26 септември 2015 - 23:30

View PostJimmy Pop, on 26 септември 2015 - 22:43 , said:

О, напротив, точно на лични проучвания на популярността им базирам мнението си. В интернет гъмжи от сайтове и блогове, посветени на екс-юго рок сцената, нещо, което не съм намирал за други източни сцени (а търся непрекъснато).
Това, че сега има сайтове, не значи, че всички тези групи преди 1989 са били много популярни. Пиша по чиста логика и по това, което съм виждала тогава по телевизията. Някои сръбски/югославски групи бяха популярни и у нас преди 1989 г.

View PostJimmy Pop, on 26 септември 2015 - 22:43 , said:

А защо не ходят на клубове с жива музика?
Щото си бичат предимно кавъри, а "собственото производство" не става.
По мое мнение на нашите групи им липсват идеи - ако не нещо оригинално (това вече е трудно да се направи), поне някакво интересно развитие на някаква тенденция. Освен това нещата се доразвалят от "искаме да свирим като група Х". Резултатът е нескопосано копие.
Не може да искаш някой да ходи на концерти от гол патриотизъм, трябва да получава и качествен продукт. Няколкото добри изключения сред наште банди събират доволно количество публика като за родните условия.
Hedniska Blod

#22 Jimmy Pop

    пишман-естет

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1122 posts
  • Gender:Male

Posted 26 септември 2015 - 23:54

View PostHeathenHeart, on 26 септември 2015 - 23:30 , said:

Това, че сега има сайтове, не значи, че всички тези групи преди 1989 са били много популярни. Пиша по чиста логика и по това, което съм виждала тогава по телевизията. Някои сръбски/югославски групи бяха популярни и у нас преди 1989 г.

А защо пропусна написаното за концертите? Имам много, много дълбоки познания за юго сцената от преди 89-та, комуникирам с хора от бивша Югославия, ходя по концерти и фестивали и чета за сцената постоянно. Уверявам те, популярни и култови рок групи във всички световни стилове има с лопата да ги ринеш. И не, не говоря за популярните у нас Сребрна Крила и Южен Ветар. Те са жива естрада. Но е нормално по онова време да не сме знаели за хубавите групи. Купих си от Белград "Ex Yu Rock Enciklopedija" - много голям формат, 500 и горница страници с много ситен шрифт. Това с групи само от соц-периода (от всички страни в Югославия, разбира се). Такова нещо у нас е небивалица. Не, че това има толкова общо с популярността на групите, но донякъде е показателно за интереса на хората към тях (преиздавана е три пъти от края на 90-те насам). Спомени на някой югославянин Кербер, Смак, Дивле Ягоде, Ван Гог, Бийело Дугме, Индекси, ЕКВ, Рибля Чорба, Галия, Булдожер... да не изброявам всичките, защото е невъзможно, и виж как ще реагира, особено ако е рок фен, а не случаен човек. Но и случаен да е - ще се изненадам да не е слушал поне една песен.

Quote

Щото си бичат предимно кавъри, а "собственото производство" не става.
По мое мнение на нашите групи им липсват идеи - ако не нещо оригинално (това вече е трудно да се направи), поне някакво интересно развитие на някаква тенденция. Освен това нещата се доразвалят от "искаме да свирим като група Х". Резултатът е нескопосано копие.
Не може да искаш някой да ходи на концерти от гол патриотизъм, трябва да получава и качествен продукт. Няколкото добри изключения сред наште банди събират доволно количество публика като за родните условия.

Абсолютно погрешно наблюдение. Явно и ти си от хората, които "не посещават клубове с жива музика". Поне напоследък. Има страхотни групи със собствена концепция... които свирят пред 30-тина приятели, не защото собствената им продукция не струва, а именно защото на "феновете" им се слушат кавъри. Аз свиря спорадично и мен изрично са ме молели от клуб да свирим повече кавъри. Ако ти попадаш все на кавър и трибюют банди, жалко, нямаш късмет или не търсиш достатъчно.

Не казвам, че сцената ни е жестока, но хубави групи има.
Повече хубави фенове ни трябват.

Ще стана досаден, но отидете веднъж да концерт на местна група в Сърбия. Изживяването си струва.

Edited by Jimmy Pop, 26 септември 2015 - 23:55 .


#23 Тигър

    кардинал

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1987 posts
  • Gender:Male

Posted 27 септември 2015 - 00:10

View PostHeathenHeart, on 26 септември 2015 - 23:30 , said:

Щото си бичат предимно кавъри, а "собственото производство" не става.
И защото, всъщност, ако човек не иска да се чувства като някакъв прошляк в клуба, отиването там си е относително скъпо удоволствие. То и аз почти не ходя на клуб с жива музика, обаче при последното ми отиване в "Суингинг Хол", при все че един от изпълнителите покани мен и компанията ми вътре и не платихме входна такса, дадохме - без да се оливаме - пари, които хич не ми се ще да казвам какво точно парче от заплатата ми бяха... Само ще кажа, че подобно нещо не ми е възможно да го правя често. Клубът, все пак, беше претъпкан.

А другата причина е, че за по-новите групи, свирещи предимно авторска музика, реклама няма, или поне аз с такова впечатление оставам. Кой ще отиде да ти ги гледа тогава? Ама рекламата се плаща и... Изобщо, има един неприятно омагьосан кръг, от който не знам какво би могло да бъде измъкването.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

#24 Jimmy Pop

    пишман-естет

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1122 posts
  • Gender:Male

Posted 27 септември 2015 - 00:20

View PostТигър, on 27 септември 2015 - 00:10 , said:

А другата причина е, че за по-новите групи, свирещи предимно авторска музика, реклама няма

Няма. Това също е проблем. И не са си само групите виновни. Просто няма поле за тяхната реклама. Един З-Рок и един УиРок. Крайно недостатъчно.
Затова начинът е търсене. Ходене и търсене. Любопитство.
Времеемко е, изисква усилие и е скъпо, но това е начинът в нашата конюнктура. Който има желанието, ще отиде, ще чуе и ще прецени.
Който няма, ще си седи у тях и ще казва, че "собствената им продукция не струва".

Надявам се не засягам никого, но така мисля аз. И това виждам.

#25 HeathenHeart

    The Art of Lore

  • Тамплиeри
  • PipPipPipPipPip
  • 2134 posts
  • Gender:Female

Posted 27 септември 2015 - 08:45

View PostJimmy Pop, on 26 септември 2015 - 23:54 , said:

Кербер, Смак, Дивле Ягоде, Ван Гог, Бийело Дугме, Индекси, ЕКВ, Рибля Чорба, Галия, Булдожер...
Имах колега голям фен на юго-рока преди 1989. Опита се да ме приобщи. На мен нищо не ми хареса, групите си носеха белезите на соц-рок, какъвто имаше и у нас (от нашите групи има такива, които и досега харесвам, например Щурците). Не виждах как югославските групи могат да се конкурират със западните от онова време.
Похвално е, че сърбите имат голяма сцена в момента, но е факт, че нямат световно известна група, дори да не е сред най-големите. Гърците, например, имат.

View PostJimmy Pop, on 26 септември 2015 - 23:54 , said:

Явно и ти си от хората, които "не посещават клубове с жива музика". Поне напоследък.
Посещавала съм и напоследък, признавам, че е било по задължение. Има групи, които бих и съм слушала и по собствено желание, но се броят на пръстите на едната ми ръка.

View PostТигър, on 27 септември 2015 - 00:10 , said:

в клуба, отиването там си е относително скъпо удоволствие.
Като сложиш и неудобния късен час, ако е в делничен ден, придвижването и т.н.и нещата си стават доста тегави. Като теглиш чертата, за същите пари си купуваш билет за чужда група, често с 1-2 подгряващи, някои от които от добрите наши банди.

View PostТигър, on 27 септември 2015 - 00:10 , said:

А другата причина е, че за по-новите групи, свирещи предимно авторска музика, реклама няма,
Така е, но рекламата не е грижа на феновете, а на самата група.
Hedniska Blod

#26 Roy

    архиепископ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 705 posts
  • Gender:Male

Posted 27 септември 2015 - 11:51

Югославия е "дала" само една група с принос към музиката - Laibach. Останалото е въпрос на личен вкус.
By and large, jazz has always been like the kind of a man you wouldn't want your daughter to associate with.

Duke Ellington

#27 Jimmy Pop

    пишман-естет

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1122 posts
  • Gender:Male

Posted 27 септември 2015 - 14:59

View PostHeathenHeart, on 27 септември 2015 - 08:45 , said:

групите си носеха белезите на соц-рок, какъвто имаше и у нас

Не знам кои групи точно ти е пускал, но категорично не съм съгласен с това. Соц-рок звучащи групи си имат (явно е наблегнал на тях), но имат и многобройни неща, които звучат напълно адекватно на световния рок и със сигурност нямат еквиваленти у нас. Най-малкото прогресив бандите, каквито у нас няма никакви.

Я чуй това парче от 75-та, ако имаш нерви, защото е 20 минути, и ми посочи нещо подобно у нас: Smak - Put od balona
Или айде това, че е по-кратко и по-блусарско: Smak - Blues u parku

View PostRoy, on 27 септември 2015 - 11:51 , said:

Югославия е "дала" само една група с принос към музиката - Laibach. Останалото е въпрос на личен вкус.

Аз никъде не съм споменавал и зачепквал темата за световноизвестността на групите. Говорих единствено за местната сцена на Югославия и за популярността на групите в нейните рамки, която е огромна (в опит да оборя твърдението на HeathernHeart, че подобни групи били "екзотични"). И за местните сцени в другите бивши соц-страни. И, като парарел, за липсата на такава у нас.

Edited by Jimmy Pop, 27 септември 2015 - 15:19 .


#28 HeathenHeart

    The Art of Lore

  • Тамплиeри
  • PipPipPipPipPip
  • 2134 posts
  • Gender:Female

Posted 27 септември 2015 - 17:33

View PostJimmy Pop, on 27 септември 2015 - 14:59 , said:

Не знам кои групи точно ти е пускал, но категорично не съм съгласен с това. Соц-рок звучащи групи си имат (явно е наблегнал на тях), но имат и многобройни неща, които звучат напълно адекватно на световния рок и със сигурност нямат еквиваленти у нас. Най-малкото прогресив бандите, каквито у нас няма никакви.
Я чуй това парче от 75-та, ако имаш нерви, защото е 20 минути, и ми посочи нещо подобно у нас: Smak - Put od balona
Или айде това, че е по-кратко и по-блусарско: Smak - Blues u parku

Вече не помня точно какво са ми пускали преди повече от 25 години. Но ако нещо ме беше впечатлило особено, има шанс да го слушам и досега. Но пуснатото не предизвика дори временен интерес у мен, например да потърся някой албум или т.н.

Това, което си ми пуснал на Smak също не ме впечатли, чувам рифове и части от мелодии, които съм чувала и другаде - точно както може да се чуе и в нашенски групи от този (и не само) периоди.

Roy добре го е казал - въпрос на личен вкус. Харесва ти - слушаш. Когато човек е пристрастен, трудно приема дори добронамерено и незлобливо отрицание на това, което харесва. :)
Hedniska Blod

#29 Jimmy Pop

    пишман-естет

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1122 posts
  • Gender:Male

Posted 27 септември 2015 - 22:06

Преди 25 години аз дори не съм слушал рок. Преди 5 години неща, които сега обожавам, ми се струваха скучни и ужасни.

Относно двете песни на Смак, моля те да ми посочиш кои точно нашенски групи звучат по този начин. С конкретни примери. Защото аз съм изслушал общо взето всичко и от нашенския соц-рок и такова нещо не съм чул никъде. За изключителна оригиналност на горните парчета не претендирам. Само за адекватност спрямо времето си.

А че е въпрос на вкус никъде не съм оспорвал. Не се опитвам да накарам някого да харесва нещо и да убеждавам колко добро е то. Казвам само това: Юго сцената може и да не ти харесва, но факт е, че има таква, и то много, много развита (като количество със сигурност стотици пъти над нашата, като качество вече евентуално опира до вкус). И също тъй факт е, че у нас няма такава, защото 12-13 групи за три столетия (броил съм ги и съм включил и групите с по един издаден албум като Славяни и Фоноекспрес) не е сцена.

Edited by Jimmy Pop, 27 септември 2015 - 22:24 .


#30 HeathenHeart

    The Art of Lore

  • Тамплиeри
  • PipPipPipPipPip
  • 2134 posts
  • Gender:Female

Posted 27 септември 2015 - 23:07

View PostJimmy Pop, on 27 септември 2015 - 22:06 , said:

Преди 5 години неща, които сега обожавам, ми се струваха скучни и ужасни.
Това го разбирам, защото също съм си сменяла вкусовете. Но досега не съм имала случай да харесам нещо, което някога не съм харесала. Има неща, които са престанали да ми харесват, а са започнали да ми харесват нови неща - или от по-ново време, или които за мен са нови, не съм ги слушала преди, или не съм им обърнала внимание.

View PostJimmy Pop, on 27 септември 2015 - 22:06 , said:

За изключителна оригиналност на горните парчета не претендирам. Само за адекватност спрямо времето си.
Аз имах предвид, че и в музиката на нашенски групи може да се чуят неща изсвирено вече от други. Ти си си написал, че не претендираш за изключителна оригиналност. Адекватно си е спрямо време, но и спрямо мястото - за мен си е соц-рок (не че имам нещо против).

View PostJimmy Pop, on 27 септември 2015 - 22:06 , said:

12-13 групи за три столетия (броил съм ги и съм включил и групите с по един издаден албум като Славяни и Фоноекспрес) не е сцена.
Сцена си е, макар и ограничена - колкото-толкова. :)
Многотията в Югославия идва и от многото съюзни държави. Ако беше само Сърбия, надали щяха да са толкова много.

Интересно как стоят нещата в Сърбия с деленето по вид слушана музика. Струва ми се, че там повечето хора слушат всичко. У нас също има хора, които ходят на някои от големите рок концерти, само за да кажат, че са били, но има разделение по вид слушана музика.
Hedniska Blod

#31 Jimmy Pop

    пишман-естет

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1122 posts
  • Gender:Male

Posted 27 септември 2015 - 23:25

View PostHeathenHeart, on 27 септември 2015 - 23:07 , said:

Но досега не съм имала случай да харесам нещо, което някога не съм харесала.

Аз съм имал не един, но това си е частен случай за всеки.

Quote

Аз имах предвид, че и в музиката на нашенски групи може да се чуят неща изсвирено вече от други.

Само, че у нас е можело да се чуе нещо изсвирено вече от други преди 10-15 години, а в Югославия е можело да се чуе нещо изсвирено вече от други пред година или в същата година. Там е основната разлика.

Quote

Многотията в Югославия идва и от многото съюзни държави. Ако беше само Сърбия, надали щяха да са толкова много.

И тук не си права, защото не си се интересувала от въпроса. Групите са разделени общо взето по равно между държавите, само в Македония са малко по-малко (в Словения, която е с население колкото Македония, са почти равен брой с останалите държави - от там идват и едни от най-добрите и популярни прог банди в Югославия). Ако в цяла Югославия са хиляди (без да преувеличавам, включвайки и групи с няколко сингъла, разбира се), то само в Сърбия са стотици. Пак казвам, че мога да изброя при нужда, но не това е същността на разговора.

Quote

Интересно как стоят нещата в Сърбия с деленето по вид слушана музика. Струва ми се, че там повечето хора слушат всичко. У нас също има хора, които ходят на някои от големите рок концерти, само за да кажат, че са били, но има разделение по вид слушана музика.

Стоят както и у нас - повечето хора са всеядни, незаинтересовани лично към музиката или поп/чалга ентусиасти. Няма спор. Рокът, наред с всички по-сложни композиционно и идейно музики, винаги е бил за по-отбрани групи хора и винаги ще е. Но за хората, които слушат рок, юго групите са легенди, далеч от смисъла, който ние влагама спрямо Щурците и подобни. До ден днешен тези групи (голяма част от тях) концертират, издават нова музика и събират хиляди разнополови и разнопоколенчески фенове, които знаят всяка песен (да не се връщам на призива си за посещение на концерти). Отделно от това по няколко песни от множество групи се знаят и въртят по радиата до днес. Тук спорадичните събирания на "динозаврите" или на абсурдните "супергрупи", свирещи песни по на 30 години в "нови" аранжименти, дори не искам да ги коментирам.

Нямам нищо против българския соц-рок, харесвам част от него. Но се опитвам да бъда обективен, а веднъж като опознаеш останалите бивши соц-рок сцени, няма как да не ти стане малко тъпо.

#32 HeathenHeart

    The Art of Lore

  • Тамплиeри
  • PipPipPipPipPip
  • 2134 posts
  • Gender:Female

Posted 28 септември 2015 - 10:13

View PostJimmy Pop, on 27 септември 2015 - 23:25 , said:

Само, че у нас е можело да се чуе нещо изсвирено вече от други преди 10-15 години, а в Югославия е можело да се чуе нещо изсвирено вече от други пред година или в същата година. Там е основната разлика.
В това аз не виждам никакво достойнство - дали копираш и покрадваш мелодии и рифове на 1 или на 15 години, все си е копиране и покрадване, а не новаторство. В Югославия беше по-ларж откъм пътувания на запад, но и у нас доволно бързо достигаха оригиналите. През 80-те имаше едни студия - даваш касетка и ти записват. Някои неща пристигаха до дни след излизането им.

View PostJimmy Pop, on 27 септември 2015 - 23:25 , said:

И тук не си права, защото не си се интересувала от въпроса.
На писала съм: "Многотията в Югославия идва и от многото съюзни държави." Това "и от" допуска и други фактори групите да са повече, също не отхвърля само в Сърбия да са повече и също така казва, че като се добавят групите от всички съюзни държави, стават още повече. :)
Т.е. аз не отхвърлям твърдението, че само в Сърбия да повече от тук, но казвам, че стават още повече в цяла Югославия.

View PostJimmy Pop, on 27 септември 2015 - 23:25 , said:

Стоят както и у нас - повечето хора са всеядни, незаинтересовани лично към музиката или поп/чалга ентусиасти. Няма спор. Рокът, наред с всички по-сложни композиционно и идейно музики, винаги е бил за по-отбрани групи хора и винаги ще е. Но за хората, които слушат рок, юго групите са легенди, далеч от смисъла, който ние влагама спрямо Щурците и подобни. До ден днешен тези групи (голяма част от тях) концертират, издават нова музика и събират хиляди разнополови и разнопоколенчески фенове, които знаят всяка песен (да не се връщам на призива си за посещение на концерти). Отделно от това по няколко песни от множество групи се знаят и въртят по радиата до днес.
У нас също се въртят по радиата песни на стари наши рок групи, концертите на тези групи събират много фенове, има и доста много запалени фенове по старите бг рок групи. Дали са по-отдадени или не от сърбите - не мога да кажа, но освен от всичко друго си зависи и от национални особености, доколко бурно хората си изразяват радостта, подкрепата и т.н. Сърбите са по-емоционални и спонтанни в това отношение, така нормално подкрепата да изглежда по-силна (което не значи, че и по принцип не е). Едва ли обаче всяка сръбска група събира тълпи екзалтирани фенове.

Интересно ми е това: "Но за хората, които слушат рок, юго групите са легенди, далеч от смисъла, който ние влагама спрямо Щурците и подобни." Какъв смисъл влага те в "легенди" и какъв по-различен влагаме ние?
Hedniska Blod

#33 Jimmy Pop

    пишман-естет

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1122 posts
  • Gender:Male

Posted 28 септември 2015 - 14:37

Не знам защо изобщо задълбаваме и обръщаме разговора към оригиналност, копирачество и не знам още какво. Това не е важното в случая. 90% от музиката по света е копирана от 5-10 банди, които са я изсвирили първи. Аз само казвам, че ние нямаме сцена преди 89-та (или имаме някакво мижаво подобие на такава), а страни с близки до нашите съдба и душевност - имат, при това развита. Колко е качествена и оригинална, е въпрос на вкус. За мен юго сцената е свежа, интересна и разнообразна. Каквато е и унгарската сцена. Каквато вероятно ще се окаже и чешката, защото напоследък задълбавам там (вече имам няколко много любими чешки соц-банди, и не само соц, разбира се). Взех юго сцената единствено за сравнение с нашата, като съседна територия, за онагледяване, че у нас има нещо специфично, което възпрепятства появата на подобна. (Това за появата, нелегално, на актуални заглавия у нас през 80-те - нямах предвид него, разбира се, имам предвид изсвиреното от нашите банди).

За "легендарността", за която споменавам - как да го кажа... У нас феновете на рока просто нямат избор. За тях "свише" са селектирани 5-6 групи и те няма как да не се превърнат в пътеводна светлина в родния рок, защото други няма. Те са били единственото родно нещо, за което един човек преди 89-та, стремящ се към някаква свобода на духа, да се хване. Въпреки че самте групи всъщност са поредната конюнктурна издънка. Добре пресяти и още по-добре насочвани какво да записват и какво не. Така се получава легендарност в опаковка. Спомняме си след това, че човекът, който уж трябваше да олицетворява свободата на мисленето и изразяването на цели поколения, който се оплакваше как милицията му прекратява концертите защото е пял песни на Бийтълс, през 90-те стана депутат за един кратък период и се опита да въведе закон, който да забранява на родните изпълнители (включително на рокаджиите) да пеят на английски... Това ако не е соц-абсурд, не знам кое е.

В Сърбия всички групи, придобили легендарност в рамките на страната си и на Югославия, са я придобили само заради собствените си качества и любовта на публиката, която сама си ги е избрала.

Но пак казвам, лесно е да се говори така във форумите, без достатъчна запознатост. Само на базата на някаква "логика" и харесване/нехаресване. Едностранно.
Аз не съм имал никакво по-специално отношение към Сърбия, нямам роднини там, нищо, просто един ден случайно попаднах на 2-3 банди, после чух още, после още и постепенно се зарибих и развих привързаност към тази сцена. И аз не знаех дори, че съществува. Но когато вече я познавам (познавайки добре и нашата), просто гледам фактите обективно. Не знам дали си спомняш от една-две други теми, че аз може би бях единственият човек, който пламенно защитатваше нашата сцена, докато всички вие я плюехте. Съвременната сцена. Нямам сметка да правя обратното за соц-сцената, ако не се стараех просто да бъда обективен.

Edited by Jimmy Pop, 28 септември 2015 - 14:51 .


#34 Roy

    архиепископ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 705 posts
  • Gender:Male

Posted 28 септември 2015 - 16:06

Встрани от темата:

С чешката сцена не съм запознат, освен с Mahagon, но Полша има страхотна джаз сцена. Особено ню джазът им е трепач.
By and large, jazz has always been like the kind of a man you wouldn't want your daughter to associate with.

Duke Ellington

#35 Тигър

    кардинал

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1987 posts
  • Gender:Male

Posted 28 септември 2015 - 16:21

^^Всичко, което си написал в първия параграф, според мен, се дължи на факта, че съществуването и дейността на разни групи - и не само - по Соца се определя от държавни служби като Концертна дирекция. Преди време се разрази скандал между Денис Ризов и Митко Щерев именно защото последният беше забранил на Ахат да излязат на сцена...

В днешно време обаче такива пречки няма. Има други, които са поне толкова неприятни. Безпаричието е такава. На моменти забелязвам и някакъв много особен тип дилетантщина, която поне отчасти със сигурност е следствие от безпаричие, но едва ли е само до това. Преди време Geddy, мисля, го беше написал - за авторските си творения немалко музиканти пестят от всичко, включително и от запис с истински тонрежисьор, което просто унищожава музиката им. Джими Собара, когото споменах по-назад, е пример за това. Конкурент, които са утвърдена българска група, съсипаха каквото реноме имаха с тъпотии, които може би щяха да избегнат, ако имаха някаква представа от ПиАр и реклама или ако си бяха наели специалист в областта. Krossfire, които винаги съм знаел като добри музиканти, изкараха този текст:
http://www.werock.bg...-grace?id=32163
А той не просто е напълно безсмислен, но е и граматически сбъркан.
Има и други - групи, които умеят да правят добра музика, но се дънят сериозно другаде, което рефлектира неприятно и върху това, в което ги бива.

Разбира се, немалко групи не се дънят, или поне не е толкова очевидно, но не успяват да пробият, което е неприятно.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

#36 Jimmy Pop

    пишман-естет

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1122 posts
  • Gender:Male

Posted 28 септември 2015 - 16:35

View PostRoy, on 28 септември 2015 - 16:06 , said:

С чешката сцена не съм запознат, освен с Mahagon, но Полша има страхотна джаз сцена. Особено ню джазът им е трепач.

Какво ли няма Полша. :)

Махагон не ми бяха известни, благодаря много, незабавно ги тествам.

От своя страна ти препоръчвам чехите Blue Effect, известни и като Modry Efekt и M. Efekt. Страхотна прог група, започнала през 70-та като почти чист джаз. Хубав джазиран прог правят и супергрупата Bohemia в единствения си албум от 76-та "Zrnko pisku" (не мога да намеря видео в тубата). The Plastic People of the Universe също са любопитни с "гаражния" си прото психеделик прог.
От съвременния чешки прог много харесвам Kazachstán - прог/арт с кавал и сакс.

View PostТигър, on 28 септември 2015 - 16:21 , said:

Безпаричието

Не е безпаричието, а безразличието.
Пълна културна и обществена апатия.
Оправдания, оправдания, оправдания. И от двете страни. Но най-вече от фенска, а фенската апатия до голяма степен определя и останалата.
Това е проблемът. Майнер майнунг нах.

Edited by Jimmy Pop, 28 септември 2015 - 16:46 .


#37 HeathenHeart

    The Art of Lore

  • Тамплиeри
  • PipPipPipPipPip
  • 2134 posts
  • Gender:Female

Posted 28 септември 2015 - 18:53

View PostJimmy Pop, on 28 септември 2015 - 14:37 , said:

Не знам защо изобщо задълбаваме и обръщаме разговора към оригиналност, копирачество и не знам още какво.
Защото едва ли не изтъкваш като предимство липсата на оригиналност, или поне омаловажаваш значението на (поне някаква) оригиналност. За мен няма логика да слушам някакви сръбски (или друг бивши соц) сурогати, защото били много и имали сцена, като мога да си слушам оригинала или по-добрата му вариация.

ОК, фен си на рока в бившите соц страни, супер, но не очаквай форумът целокупно да се омае от него. :)

View PostТигър, on 28 септември 2015 - 16:21 , said:

дейността на разни групи - и не само - по Соца се определя от държавни служби като Концертна дирекция.
Да, но трябва да отбележим, че имаше групи, особено през 80-те, които си разпространяваха албумите един вид нелегално - запишат няколко касети и ги раздават на приятели, после други ги презапишат от приятелите, докато ужасното качество на записа стане непоносимо. :)

View PostJimmy Pop, on 28 септември 2015 - 16:35 , said:

Не е безпаричието, а безразличието.
Пълна културна и обществена апатия.
Оправдания, оправдания, оправдания. И от двете страни. Но най-вече от фенска, а фенската апатия до голяма степен определя и останалата.
Това е проблемът. Майнер майнунг нах.
Търсиш проблем в следствието, не в причината.
За да купиш една стока, трябва да ти хареса. Музиката също е вид стока.
Аз не виждам фенска апатия относно концертите на добри групи, някои наши също. Голяма част от обявените концерти са доволно, а някои много посетени.
Не може да накараш някой да ходи на концерт, само защото трябва да прави там масовка. Времената, когато водеха цели училища или военни поделения да гледат някакъв филм, за да отчете посещения, свършиха. Сега, за да се посети нещо, трябват усилия от този, който го предлага, а не от консуматора. На консуматора трябва да му привлечеш вниманието, да му хванеш окото (в случая най-вече ухото), за да си купи билет и да дойде на концерт.

Безпаричието е една от причините за ограничения успех на нашите групи. Вече писах за липсата на добри идеи - феномен, който доста ме учудва, минаваме за нация с отношение към музиката и пеенето.
Има и други причини, сред също така са липсата на дисциплина и постоянство.

Edited by HeathenHeart, 28 септември 2015 - 18:54 .

Hedniska Blod

#38 Jimmy Pop

    пишман-естет

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1122 posts
  • Gender:Male

Posted 28 септември 2015 - 19:22

View PostHeathenHeart, on 28 септември 2015 - 18:53 , said:

Защото едва ли не изтъкваш като предимство липсата на оригиналност, или поне омаловажаваш значението на (поне някаква) оригиналност. За мен няма логика да слушам някакви сръбски (или друг бивши соц) сурогати, защото били много и имали сцена, като мога да си слушам оригинала или по-добрата му вариация.

ОК, фен си на рока в бившите соц страни, супер, но не очаквай форумът целокупно да се омае от него. :)

Абсолютни глупости! Никакво предимство на липсата на оригиналност не съм изтъквал. Дори никъде не съм твърдял, че сръбските банди нямат оригиналност. Това го каза ти, аз само се съгласих, че е нормално да не са някакви свръх новатори и да има взаимствани идеи, както навсякъде по света. Това не ги прави сурогати, прави ги в твоите очи може би нехаресването. А и непознаването им.

Освен това няколко пъти подчертах, че не се опитвам да спечеля никого за каузата. Напротив - през цялото време се опитвах само да докажа, че там има много добре развита соц рок сцена, а тук няма. И че двете неща са несравними (това го казвам с болка, не със злоба). Това се вижда с просто око и се доказва лесно - 10 срещи 1010 групи. И понеже това е безспорно и не може да се обори, за да продължиш спора в името на спора, ти започна да кривваш по посока качество, оригиналност и не знам какво, за което изобщо не ставаше дума, и накрая обвини мен в твоите грехове.

Съжалявам ако съм накърнил нечие чувство за правда или пък (недай боже) патриотизъм. Но нали, когато се търси истината, се разглеждат всички възможни гледни точки. В случая ти не познаваш едната гледна точка, но въпреки това се опитваш да обориш другата. В такива случаи се получават подобни разговори, в които същественото остава някъде встрани.

Quote

Търсиш проблем в следствието, не в причината.

Аз не виждам фенска апатия относно концертите на добри групи, някои наши също.

Занимавал съм се с проблема наистина дълго и задълбочено. И не мисля че търся проблема в следствието. Защото в началото на 90-те се появиха страхотни групи с енергия и идеи, които можеха да взривяват вулкани. Но тези групи постепенно изчезнаха, а феновете някак не се забеляза да изпитваха липса по тях и да търсеха нови подобни лица. Защо изчезнаха си има множество обяснения, но за мен най-важното е, че просто усетиха, че не са наистина нужни на българския рок фен. Любо Малковски от Ер Малък през 2003-та някъде беше казал "Аз не искам да имам нищо общо с тази сцена". И до днес няма. Знаем каква музика свиреха и какви текстове пишеха Ер Малък. И дали не е искал повече да е част от тази сцена само заради самата сцена? И какво всъщност определя една национална сцена? Не е ли това, което иска фенът? Помните ли каква беше сцената в този период - от края на 90-те до към 2005/6? Фанданго, Кафе, Сафо, Мастило, Пички Лелини... Някой възрази ли? Не, на хората просто не им пукаше. И сега май е така, което е лошо, защото вече има наистина хубави групи.

Quote

Вече писах за липсата на добри идеи - феномен, който доста ме учудва, минаваме за нация с отношение към музиката и пеенето.

Докато ходиш на клубове с жива музика "по задължение", ще продължава да те учудва.

Оправдания, оправдания, оправдания.

Edited by Jimmy Pop, 28 септември 2015 - 19:25 .


#39 Тигър

    кардинал

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1987 posts
  • Gender:Male

Posted 28 септември 2015 - 20:25

Не съм съгласен с HeathenHeart за липсата на добри идеи в българските музиканти, но още по не съм съгласен с вменяването на вина на (евентуалните) фенове.

Никой не е длъжен да харесва, търси или поощрява финансово когото и да било. Деветдесетте години бяха бурно време, помня го достатъчно добре, макар че още не бях дори в тийнейджърските си години. Тогава, първо, се случи бруталната инфлация, която изяде спестяванията на милиони хора и от която все още страдаме, и, второ, започнаха да идват и повече чуждестранни групи. Вярно, не с честотата от след влизането на страната в ЕС насам, но... Дойдоха Accept, DIO, Deep Purple, Metallica, Sting... Тези си спомням в момента. Със сигурност има и други - такива, които по-рано не сме можели дори да си мечтаем да видим.
Това изяде, според мен поне, публиката на някои български изпълнители - че не можаха да издържат на конкуренцията на западните.

Другото е, че в момента имаме групи, които са адекватно популярни спрямо жанра си. Сигнал и БТР някой спря ли ги? Вярно, че и двете групи се промениха доста през годините, но ги има, силни са и ги харесват. Сега на концерта на Black Label Society чух, честна дума, повече викове за Odd Crew, подгряващите, отколкото за Зак Уайлд. И т.н.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

#40 Jimmy Pop

    пишман-естет

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1122 posts
  • Gender:Male

Posted 28 септември 2015 - 21:13

Сигнал? Какво имат сигнал след 89-та? Един албум? Два албума? Ти знаеш ли някоя песен от тези (евентуални) албуми? Едно на ръка, че Сигнал за мен са олицетворението на тиканото напред бездарие по време на соца, но това може да се приеме за лично мнение. БТР също не смея да ги сравнявам с Контрол, Ревю, Ер Малък, Нова Генерация, Милена, Клас и подобни изпълнители с бунтарско послание и отношение. БТР са много добра група, но за масова употреба. Много сгрешено ще е рок обществото ни, ако си сверява часовниците с група като БТР (пак казвам, страхотни професионалисти, добри музиканти с добри музикални идеи, извън контекста на дискутираното).

И разбира се, че никой не е длъжен да харесва нещо на сила. Но аз няколко пъти подчертавах, че на един пазар, на една музикална сцена, се предлага това, към което има интерес, което се търси активно. Нито финансовите средства, нито съревнованието с големи групи от чужбина са пречка към осъществяването на добра национална сцена за вътрешна консумация. В момента интересните групи буквално свирят и творят пряко цялата обстановка и нагласа в страната. Дават пари за инструменти, репетиционни, записи, някои от тях и за сериозен артуърк и мърчъндайз, а след това свирят пред 30 човека, които като чуят Сикена издивяват. И клубовете ги молят да свирят кавъри. Наскоро четох, че Pantommind, може би най-успялата зад граница наша група, за която съм чел десетки възторжени ревюта от медии по целия свят, са отказали категорично да свирят у нас, защото загубата (вместо печалба) на пари от това удоволствие за пред 20 човека не си заслужава. Разбирам ги.





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users