Jump to content

Къде сме ние? БГ изкуството между граничните 1944 г. - 1989 г. и след това.


56 replies to this topic

#1 Jimmy Pop

    пишман-естет

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1122 posts
  • Gender:Male

Posted 24 септември 2015 - 21:19

View Postviolator, on 24 септември 2015 - 19:09 , said:

Забележете с кого се сравняваме. Имаше една рубрика навремето, "Къде сме ние?".
Никъде не сме!

Много си прав! Никъде не сме. Поне що се отнася до култура и изкуство сме точно никъде. Генерално погледнато, разбира се. Има отделни много стойностни неща, особено в днешната непопулярна музика. Но като цяло сме баш светлинни години назад. И затова си има донякъде логично обяснение. Разсъждавал съм много по този въпрос и накрая публикувах едни сбити размисли, макар и още по-орязани от редактора на сайта. За база съм взел рок сцената в съседна Сърбия като най-близка до нас култура и нравственост, но казаното може да се отнесе до всички сфери на културата.

Ама то в Сърбия има ли рок?

Иначе гледах W.R. - Misterije organizma.
на Душан Макавейев. Копродуция между Югославия и ФРГ.
Доста разкрепостен и доста нетрадиционен като форма филм. От една страна полудокументален и информативен, от друга - философски, от трета - провокативен. Със сигурност ще ми трябва второ гледане, за да осмисля всичко в него, но ми беше интересен и предизвика много различни емоции и мисли (дори чисто първично-плътски такива, които рязко преминаваха в дълбочинни). Още едно доказателство за исполинското превъзходство на съседите над нас що се касае до култура, дори и преди 90-та (в музикален план пък преди 90-та ни смазват категорически).

#2 Тигър

    кардинал

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1987 posts
  • Gender:Male

Posted 24 септември 2015 - 23:57

Логичното обяснение е, че държавата е малка и бедна. Познавам някои доста известни като за нашите стандарти музиканти и... Ами, всичките се издържат с нещо друго, а музиката им е хоби, от което понякога евентуално взимат пари. Мой вече бивш колега беше вокалист на една от най-известните български групи. Запознахме се, когато ми стана колега - на работа с неприлично ниска заплата, при това. А говоря за човек с доста медийни и сценични изяви.

А по отношение на киното го има и това, че нашите кинаджии все още, при все че социализмът падна преди двайсет и шест години, чакат на държавата да им финансира творенията. А това е просто грешно и ограничаващо... Много.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

#3 Jimmy Pop

    пишман-естет

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1122 posts
  • Gender:Male

Posted 25 септември 2015 - 16:35

А, не! Само не ми излизай с теорията за "малката държава", защото е несъстоятелна. Словения е два милиона души, обаче и след 100 години няма да ги настигнем в изкуството, да не говорим за други аспекти от живота. Сърбия е колкото нас по население и по-малка по територия - за тях пък и 200 години няма да стигнат. Примерите са много. Музиката никъде по света не е високоплатена работа, ако въобще може да се нарече работа. Повечето музиканти в световен мащаб се издържат и с нещо друго, изключая най-големите имена. Но аз говоря за цялостно отношение към изкуството. За традиции. Нещо, което ние нямаме от 1944-та насам. И ни е било отнето и това, което сме имали до тогава. Хората у нас просто са научени да не ценят културата и да нямат никакво отношение към нея. Когато толкова дълго време си се хранил само със сурогати, отвикваш да ядеш истинска храна, отвикваш дори да я разпознаваш и тя спира да ти липсва.

Преди време един човек беше казал, че на българите им липсвала фестивална култура. И всички скочиха срещу него. Да ама е прав - липсва ни не само фестивална, а всякаква. Отидете на фестивал в Сърбия и пак ще си говорим, ако не вярвате. Ама отидете най-добре на някой местен фестивал, с местни групи - да видите какво значи хората да си уважават и обичат собственото. И как го подкрепят. И как не са отишли, за да кажат после "тия колко са зле". Не, че организаторите у нас са на страхотно ниво, но мисля, че е крайно време феновете да обърнат погледи малко и към себе си, преди да се обиждат и да критикуват.

Айде стига, че разводних темата.

#4 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 25 септември 2015 - 18:17

View PostJimmy Pop, on 25 септември 2015 - 16:35 , said:

Нещо, което ние нямаме от 1944-та насам.

Драстично си се разминал с вярната година.
-----------------------------------------
Слушай силно!

#5 Jimmy Pop

    пишман-естет

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1122 posts
  • Gender:Male

Posted 25 септември 2015 - 19:01

А коя е вярната? (Макар и точната година да не е от значение за това, което се опитвам да кажа).

#6 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 25 септември 2015 - 19:29

View PostJimmy Pop, on 25 септември 2015 - 19:01 , said:

А коя е вярната? (Макар и точната година да не е от значение за това, което се опитвам да кажа).

1989 г., разбира се.

Категорично това е годината, след която в България няма "цялостно отношение към изкуството и традиции".

Каква 1944 г. те гони, то модерното изкуство се ражда в 60-те...

Тези безумни социално-утопични заблуди, наречени "демокрация" и "капитализъм", отприщиха такова грандиозно мултиплициране и роене на простотия, че дори и хора като мен, които са абсолютно аполитични, започнаха да бленуват за времената на цензурата и културните репресии.
Съчетано с ориенталския географско-исторически бекграунд на България, който беше избутан в ъгала през социализма, настоящето е ПЪЛЕН КОШМАР!

В тематиката на подфорума мога категорично да заявя, че в България след 1989 г. кино няма. Това, което се прави в последните 25 години, не е кино. Това е боклук. :pardon:

Почти същото важи и за музиката.

Мога да приказвам с часове и дни по въпроса, но не ми се влиза в полемики с политически отенък.
-----------------------------------------
Слушай силно!

#7 Тигър

    кардинал

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1987 posts
  • Gender:Male

Posted 25 септември 2015 - 19:37

@Джими Поп
Не малка. Малка и бедна. Тя и Финландия е по-малка от България, ама дали им е толкова зле стандартът на живот? Когато доста известен певец на доста известна група, чиито песни се знаят от всеки в тая държава, ти каже, че се радва, че групата му свири на твърд хонорар от четиристотин лева по клубове, придобиваш някаква перспектива.
А това за фестивалната култура и причините, поради които хората скочиха срещу автора на съответната реплика, го вадиш от контекст.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

#8 Jimmy Pop

    пишман-естет

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1122 posts
  • Gender:Male

Posted 25 септември 2015 - 20:11

View Postviolator, on 25 септември 2015 - 19:29 , said:

1989 г., разбира се.

Категорично това е годината, след която в България няма "цялостно отношение към изкуството и традиции".

Каква 1944 г. те гони, то модерното изкуство се ражда в 60-те...


Знаех си, че ще посочиш тази година. Само че според мен тя е пряко следствие от 44-та и нейно естествено продължение. Модерното изкуство се заражда 60-те и точно това е проблемът, защото през 60-те ние не сме част от света. Сега може и да е още по-зле, заради слободията и тоталното опростачване на комерсиализма, но какво е било преди 89-та? В рока имаме 10 групи. Цифром и словом, плюс-минус 2-3. Всичките яка естрада. В Сърбия по това време стотици дънят флойдски и кримсънски прогресив, т.е. това, което е било модерно за времето си по нормалния свят, където се е зародило модерното изкуство. Колко прогресив рок групи имаме ние за всички времена? 0. И ако днес е по-приемливо да няма (няколко метъл такива имаме днес, но рок - не)., то през 70-те е престъпление. Спрямо хората, които дишат култура. Не ми се задълбава в другите сфери на изкуството, защото там (поне в литературата) нещата са още по-плачевни. Днес има с тонове повече боклук, защото изобщо може да има нещо. Но се намират единични неща на повече от прилично ниво, според мен, в сферата си. Преди 89-та (айде, преди 88-ма) рокът поне е на ембрионално ниво. Оттам и представите на това поколение за него. Които се предават и на новите поколения чрез едва ли не "градски легенди" за тези смели борци против системата. Уморил съм се да споря с хора, за които няма по-велико нещо от Сигнал, Щурците, Юрая и Пърпъл.


Quote

В тематиката на подфорума мога категорично да заявя, че в България след 1989 г. кино няма. Това, което се прави в последните 25 години, не е кино. Това е боклук. :pardon:


Тук съм напълно съгласен.

Quote

Почти същото важи и за музиката.

И тук съм съгласен с почти-то.

View PostТигър, on 25 септември 2015 - 19:37 , said:

@Джими Поп
Не малка. Малка и бедна. Тя и Финландия е по-малка от България, ама дали им е толкова зле стандартът на живот?

Сърбия не е ли малка и бедна? Босна не е ли малка и бедна, и съдрана от конфликти, и изпокъсана от омраза? Осведоми се за развитието и състоянието на сцената там и пак ми дай пример с Финландия. :) Не е нито в малкостта, нито в бедността бедата. Всъщност точно в тях е - но не във физическите им измерения.

Quote

А това за фестивалната култура и причините, поради които хората скочиха срещу автора на съответната реплика, го вадиш от контекст.

От какъв контекст го вадя? От контекста на това, че половината "фенове" си продават билетите при отказа на една група от цял фестивал? Или от контекста на идиотите, дето като им забраниш да пушат на концерти, те се чувстват обидени и пушат още по-ожесточено. Или от контекста на стотиците хора на Роджър Уотърс, които прекараха целия спектакъл пред щандовете за бира?

Edited by Jimmy Pop, 25 септември 2015 - 20:15 .


#9 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 25 септември 2015 - 21:41

Quote

Модерното изкуство се заражда 60-те и точно това е проблемът, защото през 60-те ние не сме част от света


Нека си го кажем в прав текст. В културно отношение България никога не е била част от света.
И за това не е виновен социализмът. Причините са чисто прагматични и се дължат на прозаични фактори като географско положение, историческа обусловеност, национално-религиозна идентичност, териториален и икономически мащаб. Това определя културата. Защото тя не е някаква абстракция, спусната свише, а е чисто и просто резултат.
В Гърция, например, която винаги е била част от света, да не би в седемдесетте да е имало прог или сайкъделик банди!? Друг път. Няма база.
Прогресивът е англосаксонска издънка. По нашите ширини е екзотика.
Със или без социализъм.
-----------------------------------------
Слушай силно!

#10 Jimmy Pop

    пишман-естет

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1122 posts
  • Gender:Male

Posted 25 септември 2015 - 22:13

Аз продължавам да си държа на Сърбията. :) В Сърбия да не би да е имало различни географско положение, национално-религиозна идентичност, териториален и икономически мащаб? Само историческата обусловеност след 48-ма е по-различна и това за мен е същественото. Защото в Сърбия и цяла Югославия през 70-те (още през 60-те дори) е бъкано с прогресив рок - същата тази англосаксонска издънка. За съжаление у нас комшийската сцена е тотално непозната, но ако се поразрови човек, ще установи този факт. Аз от години се интересувам от балкански рок (вече и джаз) и мога да изреждам прог банди, напълно адекватни на ставащото по света, до утре. В Румъния също знам поне няколко истински прог рок банди от соца. До Гърция все още не съм стигнал, за да имам някакво мнение, но пък гърците днес си имат Firewind, Rotting Christ, Septicflesh и т.н. Къде са нашите реципрочности?

С две думи, Сърбия с двата крака е била част от света по време на социализна, а ние нито с половин. На една и съща територия, с много подобни исторически предопределености до 44-та, с много подобна, направо обща етно-култура и нравственост. Обаче те имат, а ние - не. Не отварям изобщо дума за Чехословакия, Унгария, Полша и т.н., макар че юго-соц-сцената май все пак е най-силна. Да, и при тях е имало социализъм, но явно доста по-различен. Ние май сме единствените от Черно море насам, които не възприемат комунизма като натрапен, а като нещо свое. Може би там се корени разликата.

Edited by Jimmy Pop, 25 септември 2015 - 22:15 .


#11 Roy

    архиепископ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 705 posts
  • Gender:Male

Posted 26 септември 2015 - 08:41

Сравненията между България и Югославия/Сърбия са безсмислени. Политиката на Тито е била прецедент за целия бивш Източен блок.

Най-популярната гръцка арт рок група е Aphrodite's Child, откъдето започват кариерите на Демис Русос и Евангелос Папатанасиу (или Вангелис, макар първоначално това да е било име на проект за самостоятелните му записи). Друга забележителна група от онова време са Socrates Drank The Conium, макар да са по-блусарски ориентирани. Възможно е да има и други изпълнители в тази ниша.
By and large, jazz has always been like the kind of a man you wouldn't want your daughter to associate with.

Duke Ellington

#12 Jimmy Pop

    пишман-естет

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1122 posts
  • Gender:Male

Posted 26 септември 2015 - 15:03

Именно, сигурен бях, че има и гръцки прог банди от този период. Просто у нас никой не се интересува от "екзотични рок сцени". За нашите хора в Сърбия и Гърция има една музика - сръбско и гръцко.

А сравненията между България и Югославия са на място, защото аз се опитвам да изтъкна именно това, именно разликата, която прави политиката на Тито, която прави и разликата между нас и тях в културно отношение, въпреки почти идентичните ни нравственост и исторически обусловености до 44-та. Но лошото е, че не само там културата не спира да се развива, а навсякъде в Източния блок, включително в страната с може би най-извратения тиранин след Сталин - Румъния. Само при нас всичко тотално спира и се дърпа назад.

Иначе, Децата на Афродита сега се сещам, че съм ги чувал. Мерси за подсетката и за другата група!

#13 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 26 септември 2015 - 15:44

View PostJimmy Pop, on 26 септември 2015 - 15:03 , said:

Именно, сигурен бях, че има и гръцки прог банди от този период.

Според вас Aphrodite's Child са прог банда???

Моля ви се, това е абсолютно несериозно. Оставете какво пише в уикипедия. Това е етно-синтезаторен рок. А като прибавим отвратителния къдрав вой на Русос, това си е чиста естрада.

Aphrodite's Child са хубав пример, но не за наличието на балкански прогресив. А за това, че Гърция са част от света. Тъй като от там е излязъл световно известен феномен. Но в сравнение с тях ФСБ и Щурците (от средата на 70-те) са разчупени свръхзвукови виртуози. А не твърдим, че в България има прог сцена...
-----------------------------------------
Слушай силно!

#14 Jimmy Pop

    пишман-естет

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1122 posts
  • Gender:Male

Posted 26 септември 2015 - 16:05

Казах, че се сетих, че ги знам като име, не познавам музиката им. Не съм запознат с прог сцената на Гърция, нито с цялостната рок такава от преди 89-та. Но във всички останали изброени от мен страни има прог банди, които нямат нищо общо с естрадата (или не във всичките си периоди). Ако има интерес ще изборя някои от добрите, които са ми познати.

Гърция като цяло са много особен случай като нация и манталитет. Не смея да ги коментирам без подготовка.

А в България че няма прог рок сцена преди 89-та (а и сега), мисля че е неоспорим факт. Най-прогресивните неща на ФСБ са... на Gentle Giant (в първия албум). А най-големият им хит е на прог бандата Le Orme от естрада периода им. Другият им най-голям хит ("Пак ще се прегърнем" - много хубава песен!) е хард/алтърнатив рочец с леко прог усещане, нещо като Asia. С това се изчерпва цялата ни прог сцена.

Ето какво има в Румъния по това време: https://www.youtube....h?v=o15o-648G_4 (само пример).

#15 Jurisprudent

    Joydivisionist.

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 2374 posts
  • Gender:Male
  • Location:The Land of Bittersweet Symphonies
  • Interests:- progressive rock, hardrock, heavy metal, thrash&death metal, alternative, wave/darkwave, gothic, post-punk, industrial, jazz, jazz rock, fusion, blues

Posted 26 септември 2015 - 17:37

Мед ми покапва на сърцето, че се е развихрила форумна дискусия. Сега сериозно. Нещата са точно, както ги е написал violator. Трябва да признаем, прискръбно или не, че дори от най-ранните си времена българите са били в периферията на случаващото се в Европа - и географски, културно, изобщо цивилизационно. Средновековно сме приобщени към византийската православана цивилизация, т.е. извън културните предели на Европа. Оставаме столетия откъснати поради османската власт. И след Освбождението българската култура остава авто- (или етно-) центрична. Културните течения, доколкото стигат дотук, са с 20-30 и повече години закъснение. Факторите са обективни и не можем да си кривим душата. Както се казва, може и да не е наша вина, но си е наша беда. Базата, която липсва на българите, липсва и при останалите околни народи, но има други фактори, които им спомагат да имат някои неща, които при българите не са се развили.
Plus Ultra.

"This world is totally fugazi."

"We will always be so much more human than we wish to be."

"From the Stars back to our Cities"


Jazz fusion audio centre

1001 albums online

#16 Jimmy Pop

    пишман-естет

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1122 posts
  • Gender:Male

Posted 26 септември 2015 - 17:45

View PostJurisprudent, on 26 септември 2015 - 17:37 , said:

Базата, която липсва на българите, липсва и при останалите околни народи, но има други фактори, които им спомагат да имат някои неща, които при българите не са се развили.

Именно това е и моята теза.

За средновековието не съм съгласен. По онова време сме добре развита и цивилизована държава с писмени и културни традиции. Било то и с "любезната подкрепа" на Византия. Уважавана от западните народи под една или друга форма. Останалото е точно както си го казал.

#17 Jurisprudent

    Joydivisionist.

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 2374 posts
  • Gender:Male
  • Location:The Land of Bittersweet Symphonies
  • Interests:- progressive rock, hardrock, heavy metal, thrash&death metal, alternative, wave/darkwave, gothic, post-punk, industrial, jazz, jazz rock, fusion, blues

Posted 26 септември 2015 - 18:15

View PostJimmy Pop, on 26 септември 2015 - 17:45 , said:



За средновековието не съм съгласен. По онова време сме добре развита и цивилизована държава с писмени и културни традиции. Било то и с "любезната подкрепа" на Византия. Уважавана от западните народи под една или друга форма. Останалото е точно както си го казал.

Не казвам, че не сме имали развита държава, уважение и т.н. Но и тогава сме били в периферията на центровете на цивилизацията. Периодите на сериозно разрастване на българската държава се оказват, както днес бихме ги нарекли, "еднодневки" и силно свързани с личността и управлението на конкретни владетели.
Plus Ultra.

"This world is totally fugazi."

"We will always be so much more human than we wish to be."

"From the Stars back to our Cities"


Jazz fusion audio centre

1001 albums online

#18 Тигър

    кардинал

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1987 posts
  • Gender:Male

Posted 26 септември 2015 - 19:10

View PostJimmy Pop, on 25 септември 2015 - 20:11 , said:

От какъв контекст го вадя? От контекста на това, че половината "фенове" си продават билетите при отказа на една група от цял фестивал? Или от контекста на идиотите, дето като им забраниш да пушат на концерти, те се чувстват обидени и пушат още по-ожесточено. Или от контекста на стотиците хора на Роджър Уотърс, които прекараха целия спектакъл пред щандовете за бира?
Вадиш го от контекста на събитията, които се случиха около това изказване. Примерно това, че отпадането на Slipknot от фестивала в Банкя беше крито до последно и трябваше групата да обяви концерт в Берлин на българската дата, за да кажат нашите промоутъри нещо. Хората затова скочиха срещу Петров - защото се опита да обвини феновете за собствените си неудачи.
Вадиш го и от контекста на това, че в България фестивали от достатъчно сериозен мащаб няма. Т.е. има - един - в Каварна - и на него, поне според мен, публиката се държи достатъчно адекватно - или поне миналата година беше така. Не видях свинщина или излишна блъсканица, нито открито неуважение към изпълнители или фенове.

Що се отнася до другото - миналата година бившата ми шефка отиде на концерта на Aerosmith единствено със знанието, че вокалист им е Мик Джагър. (Сериозно говоря.) На всеки концерт на изпълнител от този ранг има хора, които отиват там само за да кажат, че са отишли. И да, сигурно са стотици - обаче на фона на двайсет-трийсет-четирийсет-петдесет хиляди стотици са едно нищо. Същото щеше да е и с цигарите, ако вонята им не се разпространяваше по въздуха - достатъчно е десетина от три-четири хиляди да запалят, за да осмърдят цялата "Универсиада", примерно, което е неприятно. Ама на по-малки концерти като че ли не се пуши толкова.

Що се отнася до съвсем другото - България е пълна с музиканти на страхотно ниво, които обаче не могат да пробият - защото качественият запис струва пари. Рекламата струва пари. Хубавите инструменти струват пари. Всичко струва пари. Особено пък в по-претенциозните жанрове. Без пари се получава това:
http://www.werock.bg...-alone?id=32492
Този екземпляр очевидно може да свири, има интересни идеи, обаче дотам. Клипът е кошмарно аматьорски изпълнен. Звукът е още по-зле, а пресрелийзът, който би трябвало да рекламира музиката, е направо болезнен за четене.

Не твърдя, че нямаме трески за дялане, разбира се, но - според мен поне - основният проблем на музиката ни е именно в това, че и музиканти, и публика масово нямат кой знае какви пари. Почти не познавам човек, който редовно да посещава клубове с жива музика, а това е едно от основните неща, които подхранват сцената.

По отношение на киното пък имам чувството, че проблемът ни е, че докато през Соца филмите са се правели, за да бъдат гледани, сега се правят, за да може някой да вземе някакви държавни пари, с които да реализира псевдоартистичните си приумици. Единственият български филм, произведен след 1989, който съм изгледал с чист кеф, беше "Мисия "Лондон" - а той беше финансиран частно. (Затова и имаше брутално продуктово позициониране на моменти, обаче какво да се прави...) Мисля, че именно заради това и ставаше за гледане - защото инвеститорите са искали да получат нещо срещу вложените пари.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

#19 HeathenHeart

    The Art of Lore

  • Тамплиeри
  • PipPipPipPipPip
  • 2134 posts
  • Gender:Female

Posted 26 септември 2015 - 19:23

View PostJimmy Pop, on 25 септември 2015 - 22:13 , said:

Аз продължавам да си държа на Сърбията. :)
То хубаво си държиш, но изводите ти се базират на лични проучвания, които не отчитат колко популярни са били тези екзотични банди. По сръбската телевизия преди 1989/90 се пускаше предимно сръбска естрада, наричана у нас "сръбско", което си беше чиста чалга.
Hedniska Blod

#20 Jimmy Pop

    пишман-естет

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1122 posts
  • Gender:Male

Posted 26 септември 2015 - 22:43

View PostHeathenHeart, on 26 септември 2015 - 19:23 , said:

То хубаво си държиш, но изводите ти се базират на лични проучвания, които не отчитат колко популярни са били тези екзотични банди. По сръбската телевизия преди 1989/90 се пускаше предимно сръбска естрада, наричана у нас "сръбско", което си беше чиста чалга.

О, напротив, точно на лични проучвания на популярността им базирам мнението си. На присъствие на концерти на въпросните групи. На концерти, които се пръскат по шевовете и всеки в публиката пее всяка песен. "Екзотични" е възможно най-неточната дума в случая. Тази година бях на "екзотичната" група Смак, създадена през 70-та някъде, която събра няколко десетки хиляди при цени на билетите от близо 2000 дината (30-тина лева, което по принцип е много за техните концерти). Бях и на други концерти на техни големи групи, на които после не можех да се измъкна по половин час. Песни на тези групи вървят по комерсиалните радиа. В интернет гъмжи от сайтове и блогове, посветени на екс-юго рок сцената, нещо, което не съм намирал за други източни сцени (а търся непрекъснато).

View PostТигър, on 26 септември 2015 - 19:10 , said:

Почти не познавам човек, който редовно да посещава клубове с жива музика, а това е едно от основните неща, които подхранват сцената.

А! Ето го разковничето. Сам го каза. А защо не ходят на клубове с жива музика? Защото муизката не струва ли? Не! Ще ти кажа защо. Ама няма да си го имзмисля, а ще цитирам неколкократни случки, които мога да резюмирам в едно изречение: "А, харесвам ги, ама какво ще им давам 6-7-8 лева, за тия пари ще изпия 6 бири в Борисовата!"

Толкова за българския фен.

Стойностна съвременна музика у нас има, но - виж абзаца за българския фен.

Edited by Jimmy Pop, 26 септември 2015 - 22:44 .






1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users