Jump to content

Biutifulи крЪсотата във филмите на Алехандро Иняриту


4 replies to this topic

#1 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 01 юни 2011 - 19:18

Ако бях на мястото на разпространителите за България, бих превел името на последния филм на Иняриту по следния начин: "Кръсиво". Грешното изписване на точно тази дума е важен акцент в сюжетната рамка и пряко кореспондира с конкретна сцена от лентата. Преведено като "Бютифул", заглавието губи част от символиката си, макар също да се подразбира, че има нещо сбъркано във въпросната красота. Както и да е...

Филмът е чудесен, но не отговори напълно на очакванията ми. Въпреки че: 1. беше най-чаканият от мен за 2010 г., 2. харесвам много Хавиер Бардем /и като актьор, и като облик/, 3. а за самия Алехандро Иняриту да не говорим. Сред най-най-най-любимите ми режисьори е. Направо съм му изследовател. Но...

В "Biutiful" той реши да изневери на неизменната си концепция за сюжетна постройка. Досега тя винаги беше:

- фрагментарна. Разхвърляни във времето и пространството линии, преплитащи се в поредица от точно подбрани и взривоопасни опорни точки,
- с равномерно разпределена между различните сегменти емоция и тежест,
- носена на плещите на няколко основни герои. С еквивалентно присъствие, майсторлък и екранно време
- 100% реалистична;

а тук е следната:

- едноизмерна и последователна,
- целият драматизъм е концентриран върху един-единствен елемент. Спомагателните сюжетни акценти са незначителни.
- всичко е заложено на една карта - Хавиер Бардем /вале купа :harhar:/, останалите актьори са почти незабележими.
- широко застъпена свръхестествена нишка.

Последното осигурява на всеки филм /почти/ задължително попадане в капана на неубедителността, ако фабулата по принцип е стъпила на реалистични основи и жанрът не е "мистерия" или "психо".
Като прибавим към това и някои противоречащи си черти у главния герой по оста: характер<-->постъпки<-->облик, дошли в резултат на прекаленото натоварване на образа му..., филмът на моменти провлачва крак.

С едно изречение --> "Biutiful" e най-силният мейнстрийм филм за 2010 г. и най-слабият на Алехандро Иняриту дотук.

Ако не сте гледали "Babel", "21 Grams" и "Amores Perros" /майко мила/, ще ви хареса повече, отколкото ако сте ги гледали. :rolleyes:
-----------------------------------------
Слушай силно!

#2 Jurisprudent

    Joydivisionist.

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 2374 posts
  • Gender:Male
  • Location:The Land of Bittersweet Symphonies
  • Interests:- progressive rock, hardrock, heavy metal, thrash&death metal, alternative, wave/darkwave, gothic, post-punk, industrial, jazz, jazz rock, fusion, blues

Posted 01 юни 2011 - 19:39

Лекичко ми е разочароващ. Вероятно заради сравнението с "21 грама", да кажем. И мейнстрийм нотки. Кажи-речи каквото каза Violator.
Plus Ultra.

"This world is totally fugazi."

"We will always be so much more human than we wish to be."

"From the Stars back to our Cities"


Jazz fusion audio centre

1001 albums online

#3 Minstrel in the Gallery

    Too Old To Rock'N'Roll, Too Young To Die!

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 592 posts
  • Gender:Male

Posted 02 юни 2011 - 11:11

Напълно съгласен с казаното от violator-a!

Е, сравнено с трите му предходни филма е по-слаб, може би единствено заради високите очаквания, които самия Иняриту е създал у мен, но като цяло филма е страхотен. Свръхестествената нишка е носител на послания и идеи, но според мен лично филма не би страдал много и дори и да я нямаше тази нишка ... Все пак Бардем носи на плещите си всичко в този филм и допълнителното наслагване на качества, видения, терзания на героя, във връзка със свръхестествената нишка, можеше и да бъде пропуснато ...
Вярно е, че това е първия филм на Иняриту без неговия любим сценарист Гийермо Арияга и според мен това допринася и за промяната в тертипа на филма спрямо предните проекти на мексиканеца, но си мисля, че качеството, което той ни предложи с "Amores Perros" и най-вече с моя любим "21 Grams" бяха на невероятни висоти...

#4 rodd1ck

    архиепископ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 501 posts
  • Gender:Male

Posted 02 юни 2011 - 13:43

Без тая свръхествена нишка филмът щеше съвсем да е безинтересен, но и като цяло не съм голям фен на режисьора. Нещо неискрено ми се струва творчеството му, но и имам по-скоро повърхностен поглед.

#5 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 02 юни 2011 - 14:43

View PostMinstrel in the Gallery, on Jun 2 2011, 12:11, said:

Свръхестествената нишка е носител на послания и идеи, но според мен лично филма не би страдал много и дори и да я нямаше тази нишка...

Въпреки че като цяло съм против прокарването на свръхестествени моменти в драматичното кино /а не по принцип/, според мен най-интригуващият пласт във фабулата на "Biutiful" произтича именно от него.

Какво точно имам предвид. Без въпросната дарба:
Spoiler
, контактът на Уксбал с точно определен човек:
Spoiler
не би могъл да бъде осъществен. А пътят на зрителя от откриващия разговор помежду им, до момента, в който събеседникът е персонифициран, по моему е най-ценното нещо във филма. :yes:
-----------------------------------------
Слушай силно!





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users