Jump to content

Game of ThronesСПОЙЛЕРИТЕ не се скриват!


274 replies to this topic

#41 duende

    кардинал

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1149 posts
  • Gender:Male

Posted 18 юни 2011 - 15:14

View PostТигър, on Jun 18 2011, 12:01, said:

Впрочем, имам едно предложение - тук вече спойлерите за сериала да не се скриват. Директно, нека темата бъде четена само от хората, които са гледали съответните епизоди, а в спойлер-тагове да се ограждат само спойлери за събития, които още не са се случили в сериала, но челите книгите са наясно с тях.


Приемам! Общата информация за филма е обобщена от първите няколко поста, а забелязвам, че дискусиите са предимно между хора чели книгата и гледали сериите.
Отсега нататък няма да маскираме спойлерите за вече излъчени епизоди, а ще предупредя за това в заглавието на темата.

#42 duende

    кардинал

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1149 posts
  • Gender:Male

Posted 18 юни 2011 - 22:03

View PostMephistofel, on Jun 18 2011, 11:55, said:

А ако не беше точно Шон Бийн в ролята на Нед Старк - щеше ли да продължиш? :worship:
Сериалът следва книгата сравнително точно, даже доста. Главни герои в истинския смисъл на понятието няма - точно си харесаш някой и Мартин го похарчи в бързината.


Твърдо ДА! Имам слабост и пристрастия към Шон Бийн и първоначалният ми интерес към проекта бе предизвикан именно от неговото участие. Това е актьор с вродена благородническа осанка и присъствието му бе гръбнакът на филма. Разбира се, не бе използван както трябва и неговият Нед Старк явно бе замислен да изглежда постоянно каталясал, измъчван от колики и, разбира се, неизменно в клопката на дилеми и съмнения.
Въпреки този безумно грешен замисъл, Шон се справяше с ролята си повече от достойно и бе основният ми интерес в Game of Thrones.
Смъртта му е нелепа и безсмислена и вече не остана образ, който силно да привлече вниманието ми.
Не знам какви ги е мислил този автор и как са го интерпретирали и буквализирали сценаристите, но обещаващото начало за мен не намери адекватно развитие.
Може да са искали да избягат от холивудска хепи развръзка, но ние гледаме сериалите, за да се вдъхновим от герои, а не за да следим безчинствата на хилави русоляви инбриди. Ако искам да гледам сърцераздирателна драма тип Cria Cuervos, ще си пусна филма на Саура...

#43 Тигър

    кардинал

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1987 posts
  • Gender:Male

Posted 19 юни 2011 - 11:36

Не знам, като заговорят за книгите, доста хора предупреждават, че не е хубаво човек да се привързва към някой герой, че току-виж взел, че умрял. А може и нещо друго да му се случи. Иначе аз знаех, че Едард ще бъде обезглавен към края на сезона, затова и не се изненадах толкова. Бях се наспойлил стабилно покрай една тема за Санса в имдб. Пък и то се очакваше, с оглед на това, че той наистина можеше да избегне подобен край, ако беше действал малко по-разумно - но пък това щеше да е малко out of character, де. Още когато предупреди Церсей какво смята да прави, се обрече сам - ако тя и изродчето й не бяха постъпили така, както постъпиха спрямо него, това пък щеше да е out of character за тях.

Виж, това, което се случи с Дрого, ми дойде леко изневиделица, понеже, честно казано, очаквах поне една масивна баталия с негово участие. В крайна сметка изглежда точно като изваден от песен на Manowar, пък и нали е воин, дето никога не е губил битка, варварски крал и квототам... А ще се гътне след първата рана, която му нанесоха в сериала. Битката, в която стана това, беше БРУТАЛНА във всеки възможен смисъл на думата, бтв. И откъм хореография, и откъм изпълнение, и изобщо...

Ако Шон Бийн беше основната причина да гледам сериала, и аз щях да се вбеся, между другото. Само дето мен поначало ме привлякоха други неща. Интриги, кръв, доста готини образи... Все хубави неща, ако и да ми набиват кървищата в лицето по доста неприятен начин на моменти. В този смисъл, доста се изкефих от начина, по който беше заснето обезглавяването на Нед - без натурализъм, с показване на емоционалното въздействие на събитието върху героите и т.н.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

#44 Тигър

    кардинал

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1987 posts
  • Gender:Male

Posted 20 юни 2011 - 13:40

Последният епизод беше култов.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

#45 Mephistofel

    Инфернален Херцог

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 798 posts
  • Gender:Male

Posted 21 юни 2011 - 11:13

И сега к'во - яко чакане, а? :drinks:

#46 Javor

    кардинал

  • Тамплиeри
  • PipPipPipPipPip
  • 1411 posts
  • Gender:Male

Posted 21 юни 2011 - 11:55

View PostMephistofel, on Jun 21 2011, 12:13, said:

И сега к'во - яко чакане, а? :drinks:
Чакането е неразривно свързано с поредицата "Песен за огън и лед". От кога чакаме петата книга, която най-сетне може би ще излезе до няколко седмици :lol: Ще почакаме малко и сериала, който и на мен ми хареса много, а книгите определено се нареждат сред фаворитите ми във фентъзи жанра. Сезонът свърши в момента, в който свърша и първата книга от поредицата, така че изглежда ще се стараят по един сезон за книга да правят и ако бързат много ще вземат да настигнат автора, на който му трябваха 11 години да напише 4-та и 5-та книга. Общо са планирани седем уж.

Edited by Javor, 21 юни 2011 - 11:56 .


#47 HeathenHeart

    The Art of Lore

  • Тамплиeри
  • PipPipPipPipPip
  • 2134 posts
  • Gender:Female

Posted 21 юни 2011 - 16:07

Аз очаквах кога халееси ще излюпи дракончетата, но все си мислех, че епично ще яхнат по някой дракон с хал Дрого, пък халът взе, че се гътна безславно. Все още имам надежда някой дракон да закуси с близкогенетичния рус хилав мутант, правещ се на крал.
Hedniska Blod

#48 fyrgi

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 38 posts

Posted 23 юни 2011 - 14:49

Определено изборът на актьор за ролята на Джофри е железен. Дразни ме от момента, в който се появи :-)
Почнах да чета първата книга и определено, въпреки че и до сега разбирах какво се случва, много ситуации добиха повече смисъл. Описанията, случките, историята (която, в по-голямата си част, е спестена, в полза на действието в продукцията на HBO)
Много се изненадах, когато прочетох, че Денерис е на 13, Роб на 14, Джон Сняг на 14... във филма хич не ми бе светнало, че са още деца.
А събуждането на Бран от комата беше жестоко и очаквам интересно развитие на героя му по-нататък. :-)
Любимата ми сцена от филма си остава обезглавяването на Нед Старк... почувствах се все едно съм там

Нека видим какво ще се случи със следващия сезон ;-)

#49 Тигър

    кардинал

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1987 posts
  • Gender:Male

Posted 23 юни 2011 - 21:13

Мен ако питате, възрастта на хлапетата е напълно умишлено вдигната. Дори сега има много недоволствания от голите сцени. Представете си как би реагирал светът на финала на първия епизод, да речем, ако сцената не показваше двуметров варварин и млада жена, а двуметров варварин и тринайсетгодишно момиче. За себе си знам, че надали щях да догледам сериала при подобни обстоятелства, а какво остава за доста по-пуритански настроените американци.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

#50 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 27 юни 2011 - 16:53

View Postduende, on Jun 18 2011, 23:03, said:

Твърдо ДА! Имам слабост и пристрастия към Шон Бийн и първоначалният ми интерес към проекта бе предизвикан именно от неговото участие. Това е актьор с вродена благородническа осанка и присъствието му бе гръбнакът на филма. Разбира се, не бе използван както трябва и неговият Нед Старк явно бе замислен да изглежда постоянно каталясал, измъчван от колики и, разбира се, неизменно в клопката на дилеми и съмнения.
Въпреки този безумно грешен замисъл, Шон се справяше с ролята си повече от достойно и бе основният ми интерес в Game of Thrones.
Смъртта му е нелепа и безсмислена и вече не остана образ, който силно да привлече вниманието ми.
Не знам какви ги е мислил този автор и как са го интерпретирали и буквализирали сценаристите, но обещаващото начало за мен не намери адекватно развитие.
Може да са искали да избягат от холивудска хепи развръзка, но ние гледаме сериалите, за да се вдъхновим от герои, а не за да следим безчинствата на хилави русоляви инбриди. Ако искам да гледам сърцераздирателна драма тип Cria Cuervos, ще си пусна филма на Саура...

+1 :angry3:

Аз също загубих интерес към сериала след обезглавяването на единствения ярък персонаж в него. Без Шон Бийн и с този безсмислен сценарий, няма никакво значение дали гледаш този сериал или който и да е друг сериал подчинен на интригата. На практика, основното качество на сериала, а именно средновековно-митологичния измислен свят на седемте кралства е пренебрегнат за сметка на политическите интриги, присъщи на всяка епоха от древен Рим до наши дни. Малко разхвърляно се изразих, но мисля, че ще ме разбереш...
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#51 Overhate

    архиепископ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 508 posts
  • Gender:Male

Posted 28 юни 2011 - 10:22

Бе за вас википедия няма ли, бре. Аз вече знам к'во става в три книги напред, без да съм чел ни една :harhar:
Останал сам, прегърнах здрача
Изгубил се, открих нощта
На твоя гроб не ще да плача
Пред твоя кръст не ще скърбя

#52 Тигър

    кардинал

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1987 posts
  • Gender:Male

Posted 28 юни 2011 - 11:16

Хехе...
http://29.media.tumblr.com/tumblr_lmptm836...bb23yo1_500.jpg

Сега сериозно.

Без да съм чел книгата, имам чувството, че Мартин си е играл доста на разбиване на фентъзи клишета. Поне сериалът ме оставя с такова впечатление и това далеч не е само заради смъртта на Нед Старк. Да видим... Първо, честният, почтен рицар беше обезглавен именно заради честта си. Могъщият конанообразен варварски вожд, който би бил главен герой във всяко друго фентъзи, където се появи, умря безславно, още преди да се е проявил в сериозна битка*. От двете елфоподобни създания едното е толкова противно същество, че всеки с акъла си би се зарадвал на "златната корона", която Дрого му направи, а другото е... Всъщност е доста приятен образ, чието развитие очаквам с нетърпение. Единственото джудже за момента изобщо не си губи времето в размахване на боен чук или брадва и вместо това е абсолютен развратник и пияница, който, обаче, използва интелекта и остроумието си, когато това е необходимо. Благородната лейди, която в друг роман би накарала само с погледа си десетки рицари да се избиват за честта да пият вино от обувката й, тук преживява ужасни неща практически от самото начало на сериала. Сцените, в които виждахме как Сирио Форел обучава Аря на бой с меч, спокойно можеха ва влязат в някой юношески филм, но всеки път имаше нещо, което да ни напомни, че гледаме нещо тотално различно - дали ще са звуците от истинска битка, които Нед си представя, докато гледа как дъщеря му се учи, или ще е истинската и доста кървава битка, или пък това, че ни става ясно, че Сирио наистина учи Аря да убива - нещо, което няма да видите в никой детски филм, или това, че Аря вече закла едно хлапе, което се опита да я нападне.

Това е видно дори от начина, по който са представени героите. Наистина, няма как човек да не симпатизира на Нед, но вижте, например, какво е отношението на зрителите към Джайм, сравнено с това към Санса. Джайм е масово харесван, докато Санса е масово мразена, а при положение, че и двамата актьори се справят прекрасно с ролите си, това може да се дължи единствено на начина, по който са представени героите. И все пак Джайм е човек, който спи със сестра си, изменил е на краля си веднъж и е готов с лека ръка да извърши детеубийство, за да запази тайната си. Извън сериала и книгата никой не би подкрепил подобен изрод, колкото ще харизматичен да е. А Санса просто е отгледана, за да бъде благородничка - т.е. наивна празноглава кифла, нали, която, обаче, не прави нищо лошо на никого и действа изцяло според морала и възпитанието си - и си плаща за това.

Що се отнася до това, че Едард е бил единственият ярък персонаж в сериала - честно да си призная, не съм съгласен. До момента единствено Церсей ми е направила лошо впечатление, но това не е заради образа, а защото козата, която я играе, не си промени физиономията през целия сезон. Все едно се е учила на актьорска игра от Стивън Сегал :harhar:
Има го, обаче, Тирион, има го и Брон, има го и Тивин - а актьорът, който го играе, по мое мнение, в петнайсетината си минути екранно време показа повече актьорска игра от всички останали, взети заедно - загледайте сцената, в която одра елена, и ще ме разберете. Има ги младите Старки, има я и Денерис, която се очертава да е изключително качествен образ. Има го и Джофри, чиято неизбежна смърт ще гледам доста пъти, когато се случи. А предстои да се появят и други.

Що се отнася до това:

Quote

На практика, основното качество на сериала, а именно средновековно-митологичния измислен свят на седемте кралства е пренебрегнат за сметка на политическите интриги
Добре е да се имат предвид някои неща. Първо, все пак има изходен материал, с който авторите на сериала трябва да се съобразяват - а именно книга, огромна почти колкото трите тома на "Властелинът на пръстените", взети заедно. Тази книга трябва да бъде представена в рамките на по-малко от десет часа и през историята наистина се препуска бясно - това се усеща особено в началото, когато в рамките на два епизода минава повече от месец "филмово" време. Второ, има ги и бюджетните ограничения, заради които не видяхме нито една масова битка, нито кой знае колко ефекти. Ако не бъркам, целият сериал има бюджет от петдесет милиона долара, а това хич не е много за епично фентъзи, особено ако става дума за десет часа. За сравнение, "Трон: Заветът" има шест пъти по-голям бюджет при сумарно почти пет пъти по-кратко времетраене - което означава, че създателите му са разполагали с близо трийсет пъти повече пари на час от създателите на "Игра на тронове". Все пак се надявам за следващия сезон HBO да отпуснат повече пари, а и голяма част от декорите, за които е отишъл сегашният бюджет, вече са готови и няма нужда да се строят отново. Затова и мисля, че ще е по-зрелищен.


---
Впрочем, ако предстоящият филм за Конан е провал, това със сигурност няма да е по вина на Джейсън Момоа. А до момента абсолютно всичко сочи, че филмът ще е поне сто пъти по-добър от недоразумението с Шварценегер от 1982 година.

Edited by Тигър, 28 юни 2011 - 12:13 .

Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

#53 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 28 юни 2011 - 11:42

Разбирам какво се опитваш да кажеш и принципно съм съгласен с теб. От друга страна обаче, лично аз подходих към този сериал с ясната идея, че ще гледам нещо средно между "Властелинът на пръстените" и всеки друг добър фентъзи-филм с подобно повествование. В крайна сметка получавам продукт, който не носи духа на времето в което се развива действието. Тоест, липсва основната причина поради която лично аз съм застанал пред екрана. От тази гледна точка авторите на сериала ме губят като потенциален зрител на едно бъдещо продължение. Ясно че основната таргет група са хората чели книгата и те при всички положения ще продължат да следят сагата, но такива като мен ще загубят интерес...

View PostТигър, on Jun 28 2011, 12:16, said:

---
Впрочем, ако предстоящият филм за Конан е провал, това със сигурност няма да е по вина на Джейсън Момоа. А до момента абсолютно всичко сочи, че филмът ще е поне сто пъти по-добър от недоразумението с Шварценегер от 1982 година.

Сега очаквам Сатир да вземе отношение по темата, при това много сериозно отношение... :harhar:
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#54 Abadon

    приятел на Чубака

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 577 posts

Posted 28 юни 2011 - 11:56

готино е сериалчето, ама във втори сезон ако не се излюпят дракончета или да се появят поне един двама въшлебници, ще си остане нещо средно между The Borgias, Далас и Докато свят светува с малко повече извращения. няма никакво фентъзи освен измисления средновековен свят
Знаете ли че ...

Мириса на пламъка от запалката мирише на изгорели косми от носа.

#55 whiplash159

    The Grim Squeaker

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2590 posts
  • Gender:Male
  • Location:Ankh-Morpork

Posted 28 юни 2011 - 11:58

View PostOverhate, on Jun 28 2011, 11:22, said:

Бе за вас википедия няма ли, бре. Аз вече знам к'во става в три книги напред, без да съм чел ни една :harhar:
Тъй ами... Защо да се занимавате да четете "Под игото" като можете да прехвърлите една бърза ретроспекция нейде из нета. Между другото няма смисъл да гледате "Обичайните заподозрени" защото сега ще ви кажа, че
Spoiler
. А пък в "Шесто чувство"... :yes:

View Postmarillion, on Jun 28 2011, 12:42, said:

...лично аз подходих към този сериал с ясната идея, че ще гледам нещо средно между "Властелинът на пръстените" и всеки друг добър фентъзи-филм с подобно повествование.
Всъщност ако седнеш да гледаш сериал направен по тази книга с нагласата, че ще видиш стандартно фентъзи, то 100% сигурно е, че ще останеш разочарован. Но в такъв случай проблемът е в теб, а не в сериала :(

Като цяло, четете книгите - доста повече неща ще ви станат ясни и доста по-добре ще разберете действията и мотивацията на героите. Всъщност "Песен за огън и лед" доста повече напомня историческа сага от колкото класическо фентъзи.

Мартин е участвал в направата на сериала и е "бутнал" някой и друг персонаж, за да му предаде определени черти или да акцентира повече върху някои от загатнатите в книгата. Това последното доста се усеща при Церсей.

P.S. В книгите също няма описани мащабни битки. За повечето такива (и за изхода от тях) се научава от трето лице.
ПИСУК!

#56 Тигър

    кардинал

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1987 posts
  • Gender:Male

Posted 28 юни 2011 - 12:11

View PostAbadon, on Jun 28 2011, 12:56, said:

готино е сериалчето, ама във втори сезон ако не се излюпят дракончета
Ама те вече се излюпиха. Три бройки.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

#57 Abadon

    приятел на Чубака

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 577 posts

Posted 28 юни 2011 - 12:15

View PostТигър, on Jun 28 2011, 13:11, said:

Ама те вече се излюпиха. Три бройки.
признавам си последния епизод си го пазя за бонус към някой друг интересен филм, но щом има дракончета още довечера ще го изгледам
Знаете ли че ...

Мириса на пламъка от запалката мирише на изгорели косми от носа.

#58 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 28 юни 2011 - 12:37

View PostТигър, on Jun 28 2011, 13:11, said:

Ама те вече се излюпиха. Три бройки.


Той Абадончо, понякога задава и умни въпроси... :yes:

Например, напълно съм съгласен с него, че особена разлика между този сериал и "Далас" на този етап няма. Имаше един друг сериал на HBO наречен "Рим". Любимият ми персонаж от този сериал беше един глашатай, който в зависимост от моментната политическа ситуация, разгласяваше по коренно различен начин на римските граждани случващото се в Империята. Подобен персонаж, който да свързва минало с настояще, лично на мен ми липсва в Game of Thrones. Без него действието е извадено от контекста на епохата и целият измислен свят на седемте кралства губи смисъл. Осъзнавам че отново опираме до пресъздаване на художествена творба, но все пак киното има собствени закони и е редно сценаристите да адаптират повествованието към реалността...

Иначе, Абадончо, за твой ужас, новоизлюпените дракончета всъщност не са дракончета, а пендрагънчета... :harhar:
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#59 Jurisprudent

    Joydivisionist.

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 2374 posts
  • Gender:Male
  • Location:The Land of Bittersweet Symphonies
  • Interests:- progressive rock, hardrock, heavy metal, thrash&death metal, alternative, wave/darkwave, gothic, post-punk, industrial, jazz, jazz rock, fusion, blues

Posted 28 юни 2011 - 12:47

View Postmarillion, on Jun 28 2011, 03:37, said:

Имаше един друг сериал на HBO наречен "Рим". Любимият ми персонаж от този сериал беше един глашатай, който в зависимост от моментната политическа ситуация, разгласяваше по коренно различен начин на римските граждани случващото се в Империята.

Верно имаше такъв. Но, доколкото си спомням, той беше отчасти (типичният за такива сериали, редовен) комичен персонаж, или нещо бъркам?
Plus Ultra.

"This world is totally fugazi."

"We will always be so much more human than we wish to be."

"From the Stars back to our Cities"


Jazz fusion audio centre

1001 albums online

#60 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 28 юни 2011 - 13:00

О, не, въпросният персонаж само привидно беше комичен, а всъщност доказваше на драгия зрител, че нищо не се е променило под политическото слънце от древен Рим до наши дни... :harhar:

Posted Image
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users