Jump to content

Sherlock


21 replies to this topic

#1 Тигър

    кардинал

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1987 posts
  • Gender:Male

Posted 17 август 2010 - 20:10

Или новият минисериал на BBC, който приключи наскоро. Накратко, ако сте фенове на Шерлок Холмс, вижте го задължително, а ако не сте, пак. Ще ви хареса.
http://www.imdb.com/...475582/#comment

Надълго...
Сериалът е написан от Стивън Мофат - един от основните виновници за новия "Доктор Кой"*. Запознатите с него знаят какво да очакват - идеи, креативност и великолепни диалози. Това, което не биха очаквали, е съвременният сетинг. В "Шерлок" действието се развива в ХХІ век с все технологиите и порядките. Въпреки това в този сериал е и най-пълнокръвното представяне на героя на Артър Конан Дойл, което съм виждал. Бенедикт Къмбърбач в главната роля просто ВЛАДЕЕ, пресъздавайки и най-дребните жестове, с които бихме свързали Холмс. Студен, саркастичен, изключително интелигентен социопат, който не се интересува от нищо друго, освен от случаите, по които работи. Не знам как да го опиша. Подобно актьорско представяне е наистина рядкост и дори само то осмисля гледането на сериала.
А има и друго. Мартин Фрийман в началото е леко странен Уотсън, но щом му свикнеш, осъзнаваш, че всъщност е много подходящ. Ролята му пасва като ръкавица, само това ще кажа. Рупърт Грейвс е най-перфектният Лестрад изобщо, просто по-добър няма и няма да има. Жалко, че екранното му време е толкова малко. Останалите актьори също са доста точни.
Във визуално отношение сериалът е най-малкото впечатляващ. Въпреки че го няма красивия викториански Лондон(?) от книгите и старите филми, сетингът радва окото, и то много. Интересно хрумване е изписването на съобщенията, които Холмс си разменя с полицията, на екрана. И доста трудно за превеждане, бтв. Операторската работа е желязна, монтажът също. Не искам да го описвам повече, мисля, че визията на сериала ще допадне дори и на претенциозните.
Що се отнася до сценария, както казах, диалозите са великолепни. Мофат и останалите сценаристи са успели едновременно да отдадат почит на оригинала в практически всяка реплика и да внесат интересни новости. В първите две серии случаите са с леко предвидима развръзка, но държат в напрежение. Радват. Третата...
Доколкото разбрах, първоначално е трябвало да бъде пълнокръвен сериал, но от телевизията са решили да е по-кратко. Затова имаме три епизода от по час и половина. Може би това е и причината в последния епизод да са натъпкани адски много случаи, кой от кой по-непредвидими, има си и обрати и изобщо... Умопомрачителна серия във всеки възможен смисъл, и с финал, който не очаквах изобщо.

Естествено, вероятно всеки, който би се заинтересувал от "Шерлок", вече го е гледал, което обезсмисля труда, който хвърлих в написването на всичко по-горе, но все пак...

Наскоро научих, че минисериалът ще бъде продължен в нормален такъв. Това може само да ме радва.

---
*Един от най-идейните фантастични сериали изобщо, поне до четвъртия си сезон.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

#2 Mephistofel

    Инфернален Херцог

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 798 posts
  • Gender:Male

Posted 01 септември 2010 - 10:48

Хареса ми, определено! Благодаря за насоката! :lol:

#3 Overhate

    архиепископ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 508 posts
  • Gender:Male

Posted 01 септември 2010 - 20:24

Quote

в този сериал е и най-пълнокръвното представяне на героя на Артър Конан Дойл, което съм виждал

Явно не си гледал достатъчно :metal:
Не е лошо, иначе, и музичките му са доста приятни.
Ма Шерлок Холмс в 21-ви век.......ми се струва малко голяма измишльотина. :metal:
Останал сам, прегърнах здрача
Изгубил се, открих нощта
На твоя гроб не ще да плача
Пред твоя кръст не ще скърбя

#4 Тигър

    кардинал

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1987 posts
  • Gender:Male

Posted 02 септември 2010 - 12:40

Следващият епизод ще бъде чак догодина есента.
Да му се не знае.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

#5 Wicked Child

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 49 posts

Posted 16 октомври 2010 - 08:23

Хлапето от сериала няма нищо общо с Холмс на Конан Дойл. Ама нищичко. Дори Дауни Джуниър (който направи супер яка роля въпреки разликите с първообраза) беше по-близо.


Edited by Wicked Child, 16 октомври 2010 - 08:25 .


#6 Overhate

    архиепископ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 508 posts
  • Gender:Male

Posted 04 януари 2011 - 12:29

Най-добрият Холмс се води един руснак - Василий Ливанов, който получава за играта си орден от английската кралица, а снимката му е изложена в музея на Холмс на Бейкър стрийт:

Posted Image
Останал сам, прегърнах здрача
Изгубил се, открих нощта
На твоя гроб не ще да плача
Пред твоя кръст не ще скърбя

#7 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 04 януари 2011 - 13:43

Когато ти си ходил под масата с вдигнати ръце :harhar:, всеки петък, след приключване на директното излъчване от съветската телевизия на информационната емисия "Время" B) , родната "Първа" излъчваше по един епизод от култовата поредица с Василий Ливанов в главната роля, а на следващия ден в училище задължително обсъждахме поредните идиотии на руснаците, свързани с неистовото им желание да придават на английските думи собствено звучене, но ти няма как да помниш всичко това, драги ми Ватсън, няма как... :good:
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#8 Overhate

    архиепископ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 508 posts
  • Gender:Male

Posted 04 януари 2011 - 17:25

Хаха, той самия сериал, доколкото знам се казва "Приключения Шерлока Голмса и доктора Ватсона" :harhar:

Ма иначе като визия, сравнен с всички изброени по-горе, най-добре го докарва руснака, спор няма.
Останал сам, прегърнах здрача
Изгубил се, открих нощта
На твоя гроб не ще да плача
Пред твоя кръст не ще скърбя

#9 Abadon

    приятел на Чубака

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 577 posts

Posted 04 януари 2011 - 18:11

View Postmarillion, on Jan 4 2011, 13:43, said:

Когато ти си ходил под масата с вдигнати ръце :harhar:, всеки петък, след приключване на директното излъчване от съветската телевизия на информационната емисия "Время" B) , родната "Първа" излъчваше по един епизод от култовата поредица с Василий Ливанов в главната роля, а на следващия ден в училище задължително обсъждахме поредните идиотии на руснаците, свързани с неистовото им желание да придават на английските думи собствено звучене, но ти няма как да помниш всичко това, драги ми Ватсън, няма как... :good:
когато той ходил под масата програма Время се излъчваше само петък, чудно как сте ходили и събота на училище
Знаете ли че ...

Мириса на пламъка от запалката мирише на изгорели косми от носа.

#10 Svil

    кардинал

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 3368 posts

Posted 04 януари 2011 - 21:48

Фактът, че актьорът е награден и то в родината на Шерок Холмс, е красноречив :harhar:

#11 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 05 януари 2011 - 09:17

View PostAbadon, on Jan 4 2011, 18:11, said:

когато той ходил под масата програма Время се излъчваше само петък, чудно как сте ходили и събота на училище

Точно така, програма "Время" се излъчваше всеки петък от 20 часа. Явно сме си говорили в понеделник, макар че аз макар и смътно си спомням шестдневната работна седмица, респективно и ходенето на училище в събота... :harhar:
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#12 Svil

    кардинал

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 3368 posts

Posted 05 януари 2011 - 09:53

Вярно е, в 6 клас ако се не лъжа учехме и в събота. Но беше само за 1 учебна година.

#13 Тигър

    кардинал

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1987 posts
  • Gender:Male

Posted 02 януари 2012 - 18:13

НОВИЯТ ЕПИЗОД КЪРТИ МИВКИ!!!!!!!!!

Така де... Само да кажа, че си струваше годината и нещо чакане.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

#14 Minstrel in the Gallery

    Too Old To Rock'N'Roll, Too Young To Die!

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 592 posts
  • Gender:Male

Posted 05 януари 2012 - 09:00

Напълно съгласен съм с Тигъра и споделям приятните емоции, които носи в себе си този сериал! Но съм и съгласен, че "руския" Шерлок Холмс беше невероятен като образ /и визуално като излъчване и духовно като присъствие!/ - само да успея да си намеря нейде из нета този сериал, с удоволствие бих го изгледал отново!

#15 Тигър

    кардинал

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1987 posts
  • Gender:Male

Posted 08 януари 2012 - 14:56

http://www.johnwatsonblog.co.uk/
Това е блогът на доктор Джон Уотсън.
Май си заслужава да се види...
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

#16 Veron

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 150 posts
  • Gender:Male

Posted 22 януари 2012 - 14:38

И двата филма са страхотни, чакам следващия да излезе с нетърпение ! Интересно ми е как ще продължи сюжета. Едно е ясно - как Шерлок се спасява след скока и вероятно преследващия го човек на Мориарти. Имате ли представа кога трябва да се появи на бял свят третата част ?
Cannot the Kingdom of Salvation take me home...

#17 Mephistofel

    Инфернален Херцог

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 798 posts
  • Gender:Male

Posted 23 януари 2012 - 19:56

^ А бе, тук май коментираме сериалчето... :D

#18 Тигър

    кардинал

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1987 posts
  • Gender:Male

Posted 24 януари 2012 - 00:50

... което е е*ати ужаса за превеждане, бтв, ама бях обещал на семейството... Не знам дали линкове към моите преводи няма да бъдат сметнати за пиратство, затова няма да поствам, обаче ако някого го интересува - по сайтовете за субтитри съм Tigermaster, може да види к`ви съм ги вършил.

Edited by Тигър, 24 януари 2012 - 00:53 .

Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

#19 Тигър

    кардинал

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1987 posts
  • Gender:Male

Posted 07 януари 2017 - 13:15

Егати, тук не е писано от пет години.

Както и да е, ако има хора, които не са гледали сериала - вижте първите два сезона и спрете там. Третият изобщо не дава отговор на мистерията от втория и вместо това се заиграва с фенските теоретизирания, които се случиха междувременно, а четвъртият започва просто ужасно.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

#20 whiplash159

    The Grim Squeaker

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2590 posts
  • Gender:Male
  • Location:Ankh-Morpork

Posted 23 януари 2017 - 10:09

View PostТигър, on 07 януари 2017 - 13:15 , said:

...четвъртият започва просто ужасно.
Склонен съм да се съглася, че първият епизод от четвърти сезон е слаб, но втория и третия ми харесаха много (втория го намирам за по-добър).
ПИСУК!





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users