Jump to content

James Cameron - Avatar


206 replies to this topic

#21 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 19 декември 2009 - 02:06

ТОВА Е! Това е ФИЛМЪТ! Това е новият НАЙ-ВЕЛИК ФИЛМ ЗА ВСИЧКИ ВРЕМЕНА в личната ми класация.
:) :D ;) :) :D :worship: :worship:

Като отделни елементи на идеи, сюжет, дори ефекти - нищо ново и невиждано, освен че донякъде анимацията наистина е на едно от най-високите нива, които съм гледал. Но след няколко години това едва ли ще е фактор.

Чудесно, брилятно и супер завладяващо съчетаване на всички елементи, които изграждат един филм. И великолепни фантастични картини. На моменти имах чувството, че гледам "Замъкът на лорд Валънтайн" чисто като пейзажи, флора и фауна.

Доколко 3D-то си каза думата при решението този филм да застане начело в личния ми Топ - не знам. А и засега съм го гледал само веднъж, но още утре смятам да го сторя пак.

Браво Джеймс, браво Камерън, ако беше дошъл в киносалона, щях да те разпрегръщам! :)
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#22 Ясмина

    Тъмна земя

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 338 posts
  • Gender:Not Telling
  • Location:Will I always be here?

Posted 19 декември 2009 - 11:47

определено не е зрелище за еднократна употреба. аз също мисля да го повторя в близките дни и най-претенциозно ще си избера най-хубавото място в киносалона. Satyr, я кажи, кое според теб, е то? :)
...и покапаха жълти капки...

#23 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 19 декември 2009 - 13:31

Последен ред в средата :)
Аналог на анахроничния вече "първи ред балкон".
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#24 Mephistofel

    Инфернален Херцог

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 798 posts
  • Gender:Male

Posted 19 декември 2009 - 14:53

Вторник съм в "Арена-Младост", пък каквото сабя покаже! :)

#25 Svil

    кардинал

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 3368 posts

Posted 19 декември 2009 - 21:08

Мамка му, така ме е яд, че в Бургас имаме само едно кино, и то не е 3D, ама ще се пробвам да го гледам по празниците, ако го дават.

#26 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 20 декември 2009 - 01:55

View PostSatyr, on Dec 19 2009, 13:31, said:

Последен ред в средата :)
Забравих да уточня, че това се отнася за малки и средни зали. За мастодонтските в "Арени"-те, ако го дават там - да се търси средата на реда пред който има празно пространство.


А след второто гледане на "Аватар"-а не си промених мнението за филма ни на йота :)

View PostSvil, on Dec 19 2009, 21:08, said:

Мамка му, така ме е яд, че в Бургас имаме само едно кино, и то не е 3D, ама ще се пробвам да го гледам по празниците, ако го дават.
За този филм не е задължително истинско 3D-кино, а е достатъчно и само дигитално. 3D-ефектът се постига с очила, също като едновремешното стерео-кино.
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#27 Svil

    кардинал

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 3368 posts

Posted 20 декември 2009 - 09:43

Цялата следваща седмица го дават в Бургас, та ако ангажиментите покрай празниците позволят, ще посетя филма с домочадието. Иначе салонът мисля е DTS, така че откъм звук поне няма да съм разочарован.

#28 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 21 декември 2009 - 01:01

След трето гледане мога отговорно да заявя:
Това е един от най-добре премерените и изпипани филми ever. До детайлите на детайлите. Не само като картини, но и като фабула. Има си хепиенд, разбира се. В този филм така и трябва, това не е психологическа драма или нещо подобно, в което главният герой да умре и да си кажем "колко яко, че нямаше хепиенд".
Но по пътя към този хепиенд, който "трябваше" да умре - умря. Когато трябваше "добрите" да понесат загуби, понесоха ги и те не са само за отбиване на номера. И т. н., повече и по-точно не мога да кажа без да разправя части от филма, а повечето хора още не са го гледали.
Завиждам им!
Ако е ваш тип филм, първото му гледане е преживяване, което е уникално!

Най-общо - това е все едно четеш за пръв път и то не в съвременните условия, а примерно преди 30 години, класическа книга на класически автор-фантаст.
За мен първото гледане беше като първото прочитане на "Дюн", на "Градът и звездите", на "Фондацията", на "Замъкът на лорд Валънтайн", на "Властелина на пръстените" и т. н. Все книги, които съм чел за пръв път преди около 20 и повече години. За съжаление някои от тях така и не можах да прочета отново.
Предимството на филмите е, че там е по-лесно.
Много по-често ще мога да намирам три часа, за да гледам "Аватар" отново. И отново, и отново.
Е, от един момент нататък на кино ще започне да ми излиза солено, така че надявам се по-бързо да се появи на DVD, което си върви с 3D-очила.
Дори смятам да си купя тук първото най-елементарно издание и след това да се заложа в "Амазон"-а и да чакам там да излезе някакъв супер мега едишън. Вече си го представям - върху магнитна поставка, който "лети" няколко сантиметра над нея и реално стои във въздуха B)

Posted Image
^ ГЕНИЙ
:yes: :no: B) :D :orc:
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#29 antubis

    непослушник

  • Тамплиери
  • PipPipPipPip
  • 767 posts
  • Gender:Male

Posted 21 декември 2009 - 11:49

Историята на филма беше предсказуема - млад и неопитен главният герой бива въвлечен в приключения и обучение от красивата принцеса. След половината филм където той пада, бива ритан, хвърлян и усмиван - нашият герой става лидер. Естествено женската разбира за неговото предателство и го зарязва и той прави героизъм след героизъм, за да докаже своето могъщество.

Типично холивудски филм. В крайна сметка синята маймуна предаде своята раса - респективно мен и вас. Защо се използва този елемент, който им трябваше не се спомена във филма, но ако е петролът на 22 век? Съблезъбата фпьорца ще му духа, а ние ще пукнем. Ендът беше хепи само за него, но не и за Земята.
Opeth (3), TSO (2), Roger Waters (4)

#30 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 21 декември 2009 - 20:00

View Postantubis, on Dec 21 2009, 11:49, said:

Историята на филма беше предсказуема - млад и неопитен главният герой бива въвлечен в приключения и обучение от красивата принцеса. След половината филм където той пада, бива ритан, хвърлян и усмиван - нашият герой става лидер. Естествено женската разбира за неговото предателство и го зарязва и той прави героизъм след героизъм, за да докаже своето могъщество.
Това съвсем не е най-важната част от цялата история :no:

View Postantubis, on Dec 21 2009, 11:49, said:

Типично холивудски филм. В крайна сметка синята маймуна предаде своята раса - респективно мен и вас.
Аз бих бил на негова страна, така че мен не ме е предавал :P

View Postantubis, on Dec 21 2009, 11:49, said:

Защо се използва този елемент, който им трябваше не се спомена във филма, но ако е петролът на 22 век? Съблезъбата фпьорца ще му духа, а ние ще пукнем. Ендът беше хепи само за него, но не и за Земята.
Няма АБСОЛЮТНО никаква подсказка, че без необтания Земята ще загине. Това си е изцяло твоя догадка.
Освен това, Камерън е обещал две продължения, ако филмът има успех. Явно има, сигурно ще дочакаме продълженията, ще видим дали ще сме пукнали и те ще се бият с някаква трета раса/цивилизация, която им иска планетата :harhar:
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#31 rodd1ck

    архиепископ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 501 posts
  • Gender:Male

Posted 22 декември 2009 - 09:52

Няколко мнения прочетох вече, че на 3д-то в Арените преживяването било по-добро. Има ли и тук някой експериментирал? :harhar:

#32 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 22 декември 2009 - 16:59

Хм... ТОВА ТРЯБВА ДА СЕ ПРОВЕРИ!
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#33 Mephistofel

    Инфернален Херцог

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 798 posts
  • Gender:Male

Posted 23 декември 2009 - 09:09

Мдам, филмчето е ВЕДНЪЖ! Наистина няма сюжетни дълбочини тип Достоевски-среща-Маркес, но не мисля, че и някой го е очаквал. :metal:

Всичко друго преизпълни плана - ще се гледа пак!

#34 Rebel

    Dein Negativ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 745 posts
  • Gender:Female

Posted 23 декември 2009 - 23:28

Този филм е правен само с цел да се покаже докъде се простират съвременните технически възможности в киното. От тази гледна точка зрелището е невиждано до сега и си заслужава. От гледна точка на сюжета - познат ни е до болка от стотици подобни холивудски филми - военни-завоеватели, герой-предател, мацка от редиците на врага и прочие. Но в крайна сметка, както Мефистофел вече писа, изначалният замисъл не включва някакви психологически дълбини и който е любител на фантастика според мен ще се влюби в "Аватар". А такива като мен с крайно различен вкус за кино със сигурност няма да го харесат, но все пак препоръчвам на всеки да се наслади на приказната визия :puke:
The mind is its own place, and in itself
Can make a Heav'n of Hell, a Hell of Heav'n
What matter where, if I be still the same?

#35 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 24 декември 2009 - 01:13

Не, не е точно така. Екшънът, колкото и да беше основен като действие, не е водещ. Водеща беше идеята за планета, чиято цяла биосфера е едно огромно съзнание и всичко живо е по някакъв начин свързано. Следва посланието, че цялото това "нещо", дори и на примитивно ниво, може да се противопостави успешно на алчни човеци, колкото и високотехнологични да са те.
Това са отдавна експлоатирани измислени и преизмислени идеи във фантастичната литература, но така поднесени във филм мен ме изкефиха все едно за пръв път ги срещнах.
Самият Камерън казва, че вдъхновение за филма му е дала всяка една фантастична книга, която е прочел от ранна детска възраст до ден днешен. И го разбирам напълно, естествено аз съм sci-fi и фентъзи фен. То и изобщо във фантастиката като изразни средства и идеи всичко оригинално е отдавна измислено. Така че е нереално да очакваме един режисьор да вземе да направи голям пробив. Но няма и нужда.
Филмът не е гениален като отделни съставки, освен технологично, но там вече това е толкова мимолетно, че не е нещо особено.
Филмът е гениален чрез спойката на всичките си съставки и перфектния начин на поднасяне на фабулата.
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#36 Svil

    кардинал

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 3368 posts

Posted 24 декември 2009 - 09:54

След два часа ще го гледам и следобяд ще се произнеса компетентно :metal:

#37 Rebel

    Dein Negativ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 745 posts
  • Gender:Female

Posted 24 декември 2009 - 10:57

View PostSatyr, on Dec 24 2009, 01:13, said:

Не, не е точно така. Екшънът, колкото и да беше основен като действие, не е водещ. Водеща беше идеята за планета, чиято цяла биосфера е едно огромно съзнание и всичко живо е по някакъв начин свързано. Следва посланието, че цялото това "нещо", дори и на примитивно ниво, може да се противопостави успешно на алчни човеци, колкото и високотехнологични да са те.
Това са отдавна експлоатирани измислени и преизмислени идеи във фантастичната литература, но така поднесени във филм мен ме изкефиха все едно за пръв път ги срещнах.
Самият Камерън казва, че вдъхновение за филма му е дала всяка една фантастична книга, която е прочел от ранна детска възраст до ден днешен. И го разбирам напълно, естествено аз съм sci-fi и фентъзи фен. То и изобщо във фантастиката като изразни средства и идеи всичко оригинално е отдавна измислено. Така че е нереално да очакваме един режисьор да вземе да направи голям пробив. Но няма и нужда.
Филмът не е гениален като отделни съставки, освен технологично, но там вече това е толкова мимолетно, че не е нещо особено.
Филмът е гениален чрез спойката на всичките си съставки и перфектния начин на поднасяне на фабулата.

Точно затова казах, че който е любител на фанстастика, ще се влюби в "Аватар". Това за биосферата до известна степен важи и за нашата планета, тук съм съгласна, че е вложено определено послание. Всъщност съм съгласна с всичко, което казваш :metal:, но разликата е, че аз го гледам с "други очи", а именно на човек, който изобщо не си пада по такъв тип филми. Тоест проблемът е в мен :metal: И все пак препоръчвам на всеки да го гледа, дори само заради чудните картини, които пресъздава :metal:
The mind is its own place, and in itself
Can make a Heav'n of Hell, a Hell of Heav'n
What matter where, if I be still the same?

#38 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 24 декември 2009 - 16:07

View PostSvil, on Dec 24 2009, 09:54, said:

След два часа ще го гледам и следобяд ще се произнеса компетентно :metal:
Още не можеш да се осъзнаеш, нали? :metal:

Имаме си и кратка енциклопедия:

http://www.pandorapedia.com/doku.php
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#39 Svil

    кардинал

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 3368 posts

Posted 24 декември 2009 - 18:13

Вярно е, че първия един час давах заето. Филма е пиршество за очите и наслада за ума. Великолепен! Не знам какъв сценарий или кой знае каква фабула търсят някои. Във филма и фабулата и всичко си е точно на мястото. Визията е съвършенна. Светът на Пандора е разработен до най-малкия детайл. Всяко действие или факт имат логическо обяснение и не видях нищо дето да ни е сервирано ей така и да се чудим отде се взема.
Във филма действително има много идеи от други филми и от книги, които съм чел, но всичко е така умело преплетено, че нямаше и капка досада. Нито веднъж не ми е минало през ума: абе тва колко пъти съм го гледал, мамка му.
Споменах ли за визията? Май да. Спира дъха, ебаси. Размазващо красив свят са измислили :metal: :metal: :metal:
Мога само да кажа, гледайте го задължително.
А как ли е на 3D, само мога да гадая...

#40 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 25 декември 2009 - 14:00

Quote

Greetings from Amazon.com.
We thought you'd like to know that we shipped your items, and that this completes your order.
The following items have been shipped to you by Amazon.com:

1 of: Avatar (Soundtrack)
1 of: James Cameron's Avatar: The Na'vi Quest
1 of: The Art of Avatar: James Cameron's Epic Adventure

Posted Image

Posted Image

Posted Image


:D :) :)
WeRock.bg - сайт за Праведна музика





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users