Jump to content

RUSH! Clockwork Angels Tour (Europe 2013)

Rush турне Clockwork Angels

9 replies to this topic

#1 Geddy

    Спасителя в RUSH-та

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1053 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock, Progressive Metal, Heavy Metal, Hard Rock, Jazz, Jazz-Rock, Prog-Folk, Folk-Rock...

Posted 31 декември 2012 - 00:03

Такааа, лека полека да се преброим и да видим кой къде и кога смята да отбележи новото турне на големите Канадци :)

Турнето е посветено на новия албум Clockwork Angels, съответно очаквам албума да е сериозно застъпен в сетлиста.

Както винаги (проклятие) европейското турне на Rush покрива само няколко дати в Англия, две в Германия и по една в Швеция, Финландия. Холандия и Шотландия.

Аз лично съм решил да посетя Берлин. Билети ще поръчам онлайн, самолета излиза сравнително евтин. Първоначалната ми идея беше за няколко дена екскурзия в Лондон съчетани с един (или може би два?) концерта на Rush, но на този етап ми се вижда невероятно, по финансови причини - и самолета по-скъп и билетите за концерт са по-скъпи. А и според сайта на ticketline, в O2 са останали билети само за 3-4 от най-горните и най-задни седящи зони, макар че подозирам някаква спекула...мой приятел (англичанин) е регистриран в официален фен клуб, от който получава възможност да закупи онлайн билети преди да бъдат пуснати официално, така че да може да си избере хубави места. Минута след пускането на съответния сайт, човека е видял че почти цялата огромна зона пред сцената е разпродадена (останали места само най-отзад)...което е доста съмнително...


Вие къде ще гледате Rush?

View PostHeathenHeart, on 28 януари 2013 - 13:29 , said:

Бира, водка и прогресив са вредни за здравето. В най-добрия случай водят до тенис. :harhar:

#2 king_of_dreams

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 105 posts
  • Gender:Male
  • Location:Here There And Everywhere

Posted 31 декември 2012 - 09:35

Гледах ги вече, Саше :) Мисля, че направиха целия нов албум. Страхотен звук и шоу както винаги. Събирай тайфата и отивайте :) Ето какво ми представиха на мен :


#3 Geddy

    Спасителя в RUSH-та

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1053 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock, Progressive Metal, Heavy Metal, Hard Rock, Jazz, Jazz-Rock, Prog-Folk, Folk-Rock...

Posted 01 януари 2013 - 05:25

ухаа...наблегнали са доста на периода 82-93, което всъщност е много яко, защото на различните турнета обръщат внимание на различни неща, а точно на този период май отдавна не са...яко, доста любими парчета има. А новия като гледам е представен от 9, не е целия, но какво пък :)

А ти къде ги гледа? Щатите?

View PostHeathenHeart, on 28 януари 2013 - 13:29 , said:

Бира, водка и прогресив са вредни за здравето. В най-добрия случай водят до тенис. :harhar:

#4 Geddy

    Спасителя в RUSH-та

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1053 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock, Progressive Metal, Heavy Metal, Hard Rock, Jazz, Jazz-Rock, Prog-Folk, Folk-Rock...

Posted 27 април 2013 - 18:31

И аз да се похваля - самолетни билети, билети за шоуто в Берлин, настаняване, подробности...всичко вече е уредено :)
Остава да изтърпя повече от месец и да понауча малко от новите текстове, хаха

View PostHeathenHeart, on 28 януари 2013 - 13:29 , said:

Бира, водка и прогресив са вредни за здравето. В най-добрия случай водят до тенис. :harhar:

#5 king_of_dreams

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 105 posts
  • Gender:Male
  • Location:Here There And Everywhere

Posted 29 април 2013 - 21:23

Да си изкараш подобаващо както на концерта, така и на тура из Берлин. Ще чакаме после очерк и подробен репортаж от събитието:)

Да ти отговоря на въпроса от януари месец - хаха - в щатско ги гледах, да. Юнайтед Сентър в Чикаго. Щом са около мен винаги ходя :) Всеки път е различен сет, това ми харесва наистина много при тях.

#6 Geddy

    Спасителя в RUSH-та

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1053 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock, Progressive Metal, Heavy Metal, Hard Rock, Jazz, Jazz-Rock, Prog-Folk, Folk-Rock...

Posted 30 април 2013 - 21:17

Благодаря :)

Последните дни съм наредил в колата (понеже основно там остава време да слушам повечко) най различни концерти на Rush. Не че не го знам (защото имам всички официално издадени концерти на оригинални носители и съм ги слушал по хиляда пъти), но винаги прави хубаво впечатление как на всяко турне разнообразяват сета с неща, които са пропуснали предния път (и да...казвал съм го няколко пъти - при такава богата дискография с яки парчета, си е истинско предизвикателство да направиш едва 3 часов сетлист, хехе)

View PostHeathenHeart, on 28 януари 2013 - 13:29 , said:

Бира, водка и прогресив са вредни за здравето. В най-добрия случай водят до тенис. :harhar:

#7 Geddy

    Спасителя в RUSH-та

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1053 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock, Progressive Metal, Heavy Metal, Hard Rock, Jazz, Jazz-Rock, Prog-Folk, Folk-Rock...

Posted 23 юни 2013 - 11:26

Така…време е да направя нещо като ревю на концерта на Rush в Берлин (6 юни 2013), който беше убийствен във всяко едно отношение. Предполагам че на неколцина хора ще им е интересно :)
Концерта посетихме заедно с Калина (братовчедка ми), която също е вманиачена на тема Rush като мен, но това и беше първият на тази банда. Иначе е дива рок и метъл фенка и не пропуска концерти у нас и в чужбина.
Вероятно ще бъда твърде подробен, както винаги когато пиша за нещо което ме вълнува силно. Все още ми е трудно да си подредя нормално емоциите…всъщност за самите парчета ще ми трудно да пиша – те просто се преживяват по един или друг начин и е трудно да се описват…ако беше лесно да се описват, музикантите щяха да бачкат като писатели…или музикални журналисти? :D

Пристрастията ми към Rush са добре познати за приятелите ми и каквото и да напиша ще е пристрастно…поне в определена степен, но пък и аз нямам претенциите на музикален журналист – описвам своите преживявания като фен.
Слушам и обичам тази банда вече 20 години и за тези 20 години съм минал през какви ли не стилови метаморфози, но Rush не са мръднали от първото място в личната ми класация. Преди две години за пръв път ги гледах наживо благодарение на приятели от Англия - посетих два концерта от турнето Time Machine. След това беше ясно че няма да са ми последните. Този път си създадохме организация за концерта в Берлин, заедно с братовчедка ми, за чието превръщане в Rush фен и аз имам някакъв принос (вина, хаха).

Това турне е посветено на последния албум Clockwork angels, както и в значителна степен на така наречения втори, “синт” период от развитието на групата – от Signals (1982 г.) до Roll the bones (1991 г.).
Още след първите концерти от това турне, в мрежата започнаха да изтичат варианти на сетлиста – останах много доволен от това което видях. Винаги когато е ставало дума за канадците, съм подчертавал че ми е трудно да посоча определени песни, албуми или дори периоди, които да нарека любими – във всеки един албум има много важни песни, всяка със своето послание, философия, енергия. Все пак в личния ми идеален сетлист май фигурират повечко песни от последните албуми, както и някои от първите, но към втория период определено имам сантимент – прослушах Rush с Grace under pressure и Power windows. Когато мои приятели ме зарибиха с тези албуми, бях в един период в който беше почнало да ми писва от рок и метъл (макар че и до ден днешен ги обичам) и налитах все повече на Pink Floyd и разновидности на джаз / джаз-рок...но имах нужда и от нещо различно и ето че именно Rush се появиха точно навреме в живота ми :)
На предишното турне Time Machine Tour имаше съвсем малко песнички от „синт“ периода, така че обилното им наличие сега беше много хубаво и разнообразно за мен (макар че съжалявам че Калина не можа да се наслади на повечко от старите неща, които много обича). Сетлист и коментари има надолу…

Пристигнахме около залата, час преди началния час на шоуто. Навсякъде културно се мотат и пият бири множество хора с огромно разнообразие на официални фанелки.
Ако правилно съм разбрал, залата е за около 20 000 човека и май беше почти разпродадена (поне в последните дни преди концерта, в сайта на тикет агенцията имаше информация за места само в една от най-отдалечените седящи зони), а и от моята позиция виждах навсякъде хора. Въпреки това пропускателния режим работеше изключително бързо, въпреки че имаше много фенове дошли по-рано за да влязат на по-добра позиция. Влизането през главните входове на залата е бързо – поглеждат ти билета, преглеждат набързо дрехи, раници, каквото там имаш и те пускат. Вътре има щандове за официален мърч, бира и ядене. Бързо и лесно си намираш зоната в която си – там ти късат билетчето, слагат ти печат на ръката – ясен надпис, а не някакво размазано петно като в Каварна, хаха и влизаш. Оттам нататък ако щеш излизай, ако щеш недей. Вътре в самата зала също има щандове за бира (май и някакви по-силни напитки имаше, но ние бяхме на бира). Между зоните има доволно преграждане и охрана. Въпреки че O2 е преди всичко спортна зала и съответно кънтеше, все пак звука беше приличен и ясен – чуваше се всичко, дори струнния ансамбъл (от опит знам че цигулки и т.н. се озвучават адски трудно, особено ако трябва да звучат заедно със силно звучаща рок банда).

Сега, трябва да кажа нещо за публиката…бил съм на концерт в Германия само веднъж (преди този) – по време на Magic Circle Festival 2008 – фестивала който Manowar oрганизираха няколко поредни години. По принцип публиката на Manowar е много отдадена и много дива по време на концерти. По време на MCF 2008, публиката беше разнородна и все пак основно германска – направи ми много добро впечатление…но не и сега. Мои приятели също са ходили няколко пъти на концерти в Германия и са споделяли че публиката е много заспала. Аз не мога да направя обобщение, а и имам доста приятели германци, които са луди рокфенове, но като че ли на концерта на Rush имаше доста заспал народ. Всъщност преди 2 години на двата концерта в Англия публиката беше доста по-отдадена, но пък принудата да седиш на стол, дори и в зоната пред сцената беше малко отблъскваща…и оказа влияние когато планирахме сегашното ходене с Калина. Затова (е, и по финансови причини) сега си избрахме Берлин, тъй като имаше и правостоящи зони, а ние обичаме да сме правостоящи и да усетим енергията на публиката около нас…само че…зоната пред сцената вече беше изкупена и вместо да рискуваме, търсейки билети на място, решихме да си купим предварително в зоната зад тази предна зона…което естествено ни обричаше на малко по-лоша гледка (особено заради твърде високите немци, които се оказаха пред нас…абе кво сте яли че сте пораснали така бе?). От моята гледна точка, доколкото успявах да видя, публиката отпред пред сцената беше много дива. В нашата зона ние бяхме на 4-я ред от загражденията. Известна част от публиката около нас (тоест дотам докъдето виждах) просто седеше със скръстени ръце и дремеше на повечето парчета. Разбира се, има спокойни или по-задълбочени парчета, които няма как да възприемеш скачайки и куфеейки диво, по-върви да се заслушаш задълбочено и замислено…но аз все пак говоря за динамичните парчета, говоря и за текстовете на повечето песни, за енергията, говоря за реакциите на хората в един или друг пиков момент от шоуто или конкретна песен… Всъщност никога не съм разбирал хората, които харчат куп пари за да идат на концерт, на който да седят като пънове, да гледат тъпо без грам реакция и после да коментират на висок глас във форумите как звука бил зле, как бирата била скъпа или как тоя или онзи музикант сбъркал едно тонче в третата част на първия припев…съжалявам, аз ходя заради енергията, контакта с публиката и групата…а вкъщи мога да си слушам перфектните записи с перфектен звук и да се правя на претенциозен. Е, това си е просто коментар който правя сега, седнал зад клавиатурата и слушащ 2112. По време на концерта обаче хич не ми пукаше за публиката около нас, пукаше ми само за мен и Калина – аз лично се разбих от кеф :), а мисля че и Калина беше много доволна ;)
Между другото – имаше много поляци, както и много англичани (ако мога да вярвам на акцента им) – всички се държаха като истински фенове ;)

Rush...една от причините толкова да уважавам тези хора е че много пъти по много начини са показвали интелект, невероятно чувство за хумор, показват как и до ден днешен изпитват удоволствие от това което правят, не се вземат прекалено на сериозно и все още са в перфектна форма и могат да сложат в джоба си голяма част от по-младите изпълнители, които със зор изкарват 1-2 часа на сцена (нормалния концерт на Rush е около 28 парчета, около 3 часа и половина, с около 15 минути прекъсване по средата). Ясно е че в момента канадците са една от най-големите банди - наскоро ги приеха в Залата на славата, което е факт от никакво значение, макар че има значение за музикалния бизнес. Ясно е че правят големи турнета, вероятно печелят много (и си го заслужават) от турнета и албуми, ясно е че са звезди...обаче не им личи и не позволяват да им личи – просто трима обикновени човека, правещи гигантска музика...и не само музика – от концертите които съм посетил и от всичките им концертни DVD-та страшно харесвам начина по който обогатяват шоуто със светлини, видео, пиротехника и ефекти...без да прекаляват – има от всичко по-малко, и то е само за да дообогати усещанията от музиката. Пък и видеостената си е едва ли не задължителна, особено ако има хора назад, които не виждат добре сцената. А далеч по-интересно е да гледаш интересните анимации в които са вплетени и моменти от шоуто вместо само (както е по повечето концерти) някоя камера да ти показва само как китариста свири соло или вокалиста чупи смешни стойки :D
Този репортаж (ако мога да го нарека репортаж) го писах малко по малко в течение на няколко дена – през малкото си свободно време. През това време гледах няколко по-стари концерта или откъси от концерти на Rush. Трудно е да се направят разлики между сега и тогава…разбира се сега музицирането е по-зряло, музикантите вече не са толкова млади (макар че това изобщо не им личи като гледаш как хвърчат и се раздават по сцената), пък и сега има по-добри технологии правещи концертното преживяване по-пълно. Но пък енергията която хвърчи между музикантите, както и между музиканти и публика си е същата.

Една друга причина да харесвам толкова много Rush е че при тях на едно място са вплетени рокендрол купона и философията. Голяма част от музиката която слушам задоволява интелектуалните ми потребности, а друга първосигналните. Rush някак обединяват и двете неща на едно място – хем първична и енергична рок музика, хем разнообразна, сложна и технична музика. Хем простички текстове, хем пълни с много дълбочина и послание…всъщност може би затова е редно да ги наречем прогресив рок, макар че доколкото знам те самите не се смятат много много за част от стила, а и типичните фенове на стила май не ги признават за свои хора…което няма абсолютно никакво значение.
Свирил съм парчета на Rush (бас, клавири и опити за пеене) и всеки който го е правил ще се съгласи че са изключително трудни и виртуозни…само че тази виртуозност не си личи на пръв поглед, а е вплетена фино в композициите, а музиката и текстовете са разбираеми, а не…хм, прекалено претенциозни.
Ха, в Берлин Калина отбеляза че това май е една от малкото групи, които не пеят за бира, секс и рокендрол. Не че тук там не се срещат по-малки или по-големи намеци, но като цяло няма такива неща. И сега се сещам за (почти) биографичния филм Beyond the lighted stage в който между другото има интервюта с много известни музикални звезди. Та Джин Симънс от Kiss споделя че на едно от ранните си турнета взели Rush за подгряващи и тогава се чудили да не би канадците да са обратни – вместо да споделят с Kiss купоните и оргиите с фенки, вечер след поредното шоу се прибирали в хотела – хапване, биричка, телевизия, книги…и сън. Не е типичното рокендрол поведение :D, но пък и Rush не са типичната рок банда, макар че който се интересува толкова много от живота на звездите, несъмнено вижда че триото са си съвсем нормални хора – семейства, деца, партита, пийване, хобита – и тримата си имат своите мании – музика, голф, мотори, книги, вино, бейзбол…

поста се получи доста дълъг...затова за самия концерт продължавам в следващ пост...

View PostHeathenHeart, on 28 януари 2013 - 13:29 , said:

Бира, водка и прогресив са вредни за здравето. В най-добрия случай водят до тенис. :harhar:

#8 Geddy

    Спасителя в RUSH-та

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1053 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock, Progressive Metal, Heavy Metal, Hard Rock, Jazz, Jazz-Rock, Prog-Folk, Folk-Rock...

Posted 23 юни 2013 - 11:29

...продължение от предния ми пост...

КОНЦЕРТ

ПЪРВА ЧАСТ

Традиционната забавна анимация в началото – виждаме бекстейджа, някакви работници сглобяват от различни чаркове…музикантите. Всичко това съпроводено с комични ситуации и реплики.

1. Subdivisions…ох на батко! първото парче от албума Signals…всъщност странно е че не откриват със Spirit of radio, което си е едва ли не традиция, но и Subdivisions има много енергия и много смислен текст…макар че не съм сигурен доколко публиката одобряваше текстовете. Аз лично си съдрах гласа да пея почти навсякъде, около мен също имаше някои пеещи …според коментар от facebook страницата на Rush, публиката в Берлин е пяла здраво. Ами супер ако е било така.

2. The Big Money – голяма класика и едно от най-любимите ми парчета. Начално за Power windows. Убедих се че звучи страхотно наживо (малеее…какъв бас!!!), а част от публиката (най вече отпред) започва лека полека да загрява.

3. Force Ten – Още по-любима песничка от Hold your fire, която…се опитвах да свиря, ама тоя басист е баси идиота, хаха. Честно, не знам откъде на Geddy му хрумват тези раздвижени линии…още повече се чудя как успява да съчетае сравнително разчупени бас линии с пеене в различна тоналност и ритъм. Да – на пръв поглед не особено сложни партии, които в студио се изпълняват лесно (пишеш отделно баса, отделно клавира, отделно вокала, макар че в първите си албуми Rush са записвали цялата музика наведнъж и после в отделни дубли са записвали само вокалите). Наживо обаче си личи кой може и кой не, а навремето именно това ме грабна – умението на master Lee да прави 2-3 неща наведнъж, хаха

4. Grand Designs – шантава анимация
5. The Body Electric
Е добре…тези двете малко по-трудно ги приех. Всъщност много яки песнички, които обичам да слушам вкъщи и в колата. Наживо обаче малко ми убиха началната енергия от предните парчета…някак по-спокойни са.

6. Territories – малко екзотично звучене и анимация…но и то ми идва малко спокойно ;)

7. The Analog Kid – тадааа! Парче убиец, тук вече се усеща раздвижване, а аз почвам да си унищожавам вратните мускули…за учудване на някои заспали индивиди около мен. Майната им – рокендрол!
Как могат да пишат такива парчета?!?

8. Bravado – не най-любимото, но все пак много любимо парче от Roll the bones…не знам що този албум е малко пренебрегван от феновете и самата група, а всъщност албума е гениален преход между “синт” периода и по-новите неща.

9. Where's My Thing? УААААА!!! Почват някакви странни импровизации, някакви странни акорди, които лека полека навлизат в тоналността на инструментала…естествено не можеше да мине без кратка демонстрация на Професора по средата!

10. Far Cry – Отварящата песен за албума Snakes and Arrows, който в момента е един от личните ми фаворити. Самата песен е идеална за концерт, идеална за куфеене, а пиротехниката само вдига още повече енергията!
Замислих се колко много обичам този албум. Дори ми се е случвало през последните години някой познат да иска препоръка за най-добрите неща на Rush, за да се запознае с тях и аз съм предлагал 3-4 албума, сред които и този.
През годините съм имал възможност да контактувам с много различни хора, които се смятат за най-големите фенове на дадена банда…но всъщност са коне с капаци, които харесват само 1-2 класически албума и не признават нищо ново, даже без да са го чули и веднъж…разбира се много банди се дънят с новите си албуми, но пък има и такива правещи страхотни неща и истинските им фенове поне си правят труда да ги чуят и оценят …
Snakes and Arrows и Clockwork angels спечелиха много положителни оценки от фенове и критика и наистина са много силни албуми …само за сравнение ще спомена най-пресните си спомени – новият албум на Deep Purple (без да са ми любима банда) е разкошен – слушах го няколко пъти и пак ще го слушам. След Каварна Рок Фест обаче чух доста мрънкане от хора които уж са върли фенове…и мрънкането беше пак добре познатото старо “Ричиту, Смоука, старите неща, новите неща”…Просто някои хора са тотално зациклили в 1972 година и не искат да приемат че вече е 2013, а дори и не си правят труда да чуят какво ново прави “любимата” им група и да му дадат шанс – може пък да им хареса, а? Слава богу, феновете на Rush, които познавам са интелигентни и уважават групата и творчеството и, и дори да имат пристрастия към някой по стар албум или период, все пак си правят труда да чуят новите неща и да ги оценят по достойнство.

Почивка на полувремето (хаха). Време е да изхвърлим старата бира и да вземем нова :)

ВТОРА ЧАСТ

И пак шантава мултимедия…този път някакъв…хм, данъчен попада в Караваната (не знам как да го обясня – нещо като кораб, парен локомотив и дирижабъл). Чиновника търси Часовникаря…но попада на три досадни джуджета, които си правят ташак с него…естествено джуджетата са Geddy, Alex и Neil. Появяват се и някакви секси мацки…но чиновника не го огрява, хаха

И тук започва първата песен от втората част и първа от албума Clockwork angels
1. Caravan…опааа – изненада! Струнен ансамбъл! Ъ, моля?
Да, Rush и преди са ползвали струнен ансамбъл или отделни струнни инструменти в различни парчета. В Clockwork angels е отделено повече място за цигулки, виоли и чели. Одобрявам. Падам си по такива неща, особено когато аранжиментите са пипнати както трябва и обогатяват цялостното звучене. Доколкото знам обаче, Rush за пръв път използват струнен ансамбъл на живо и това определено се хареса на публиката, а си личеше и че самите музиканти се забавляват (пича с първа цигулка направо си куфееше в частите в които не свиреше, че и докато свиреше). Струнните звучаха изключително добре и ясно в общия звук – още една голяма червена точка за екипа на турнето :) И за да е пълна картинката, струнния ансамбъл остана и след като приключиха свиренето на новите парчета и се върнаха към някои стари класики. Признавам, това не го очаквах и ме разби тотално. Парчета в които изобщо няма клавири или има някакви семпли клавири се промениха невероятно…просто нямам думи да опиша тази красота.

2. Clockwork Angels
Не мога да се сдържа да не цитирам парченце красота:
Clockwork angels, spread their arms and sing
Synchronized and graceful, they move like living things
Goddesses of Light, of Sea and Sky and Land
Clockwork angels, the people raise their hands
As if to fly

(аре бе, публико, рейзнете тия ръце…слушате ли за какво се пее?)

3. The Anarchist
Отново не мога да намеря думи…затова просто ще цитирам мъничко поезия от маестро Peart:
The lenses inside of me that paint the world black
The pools of poison, the scarlet mist, that spill over into rage
The things I've always been denied
An early promise that somehow died
A missing part of me that grows around me like a cage

Настръхвам всеки път като го чуя това.

4. Carnies
5. The Wreckers
6. Headlong Flight (още импровизации от господин Професора ) – чувствам че това ще ми стане едно от любимите лайв парчета :)
7. Halo Effect
8. Seven Cities of Gold
9. The Garden – сравнително спокойна песен, на която дори още не знам текста (само отделни фрази разбирам). Но винаги като я слушам настръхвам…има нещо магическо в нея…

Всички песни от новия албум Clockwork angels звучат невероятно наживо, особено с цигулките. Анимацията, светлинното шоу, пиротехниката, подвижните видео екрани – всичко е страхотно. Разбира се тези песни са сравнително нови и все още не мога да ги свържа емоционално с някакви лични преживявания, както по-старите песни, но мога да кажа че този албум много бързо ми стана любим и през последните месеци прекарва доста време в плейъра ми – разкошни композиции и текстове.

А сега е време да се върнем малко назад…с една моя много любима песен
10. Manhattan Project
Тук е момента да кажа нещо за текстовете и посланията на Rush.
Когато се прибрах в България не се хванах веднага да пиша този материал – бях твърде изморен, веднага бях затрупан с работа, а и имах нужда от време да отлежат емоциите ми. Започнах лека полека да пиша – по няколко реда на ден…и тогава се случиха абсурдни неща в парламента и обществото ни, започнаха протестите…всъщност двамата с Калина работим в медии и естествено политическите сътресения се отразяват сериозно на работата ни, така че имахме някакъв невероятен късмет да отидем в Германия по време на едно политическо “затишие пред буря”. Защо казвам това? Защото случващото се в момента ме накара да погледна на текстовете на Rush от една по-различна гледна точка…да, слушам ги от 20 години, но… Когато ги прослушах за пръв път нямахме интернет, нямахме оригинални дискове с обложки на които да има текстовете…а и Geddy пееше малко неясно за моето ниво на английски тогава, пък и самите текстове не са прости. Така че дълги години не обръщах внимание на текстовете, защото самата музика беше достатъчно впечатляваща. Когато най-после се сдобих с интернет и лека полека започнах да си купувам оригинални дискове с текстове в обложките, бях поразен от разнообразието и дълбочината на посланията в текстовете. Разбира се има всякакви тематики – забавни, позитивни, фантастични, философски, отнесени…има и социални. Сега май си давам по-добра сметка за това. Като че ли социалните текстове на Neil Peart не са като на другите рок-банди…не са толкова директни или агресивни, но карат човек да се замисли.
Естествено трябва да се има предвид факта, че английският не ми е роден език – владея добре разговорния английски, но с книжовния съм слаб, особено ако трябва да предам или възприема някакво по-емоционално и дълбоко послание.
И тук е момента да обърна внимание на Manhattan Project – когато я чух за пръв път, дори не знаех името на песента…струваше ми се някаква забавна песничка, музиката звучи доста позитивно. Текста обаче най-общо казано е за ядрената надпревара и човешката глупост – разбира се касае проекта “Манхатън” (едва ли има нужда да обяснявам какво е това). На пръв поглед елементарен, но на втори поглед – не. По време на концерта настръхнах, докато я изпълняваха.

11. Drum соло – тук вече е време Професора да покаже по-обстойно защо е професор!
Няма какво да се коментира – писател, джазмен, моторист, интелектуалец, рокаджия, чешит…всичкото това на едно място ражда един от най-шантавите барабанисти в историята на рок музиката. Наскоро го гледах в един трибют за известен джазмен…направо ме отвя – хем си свири в неговия стил, хем си е абсолютен джаз. Харесва ми че неговите сола не са самоцелно демонстриране на техничност и бързина (както повечето рок барабанисти правят) – при Neil има мелодия, има джаз, има…абе де да знам как да го обясня – трябва да се гледа, слуша и възприема.

12. Red Sector A – изключително любимо…и тъжно парче. По едно време докато пеех ми заседна една буца на гърлото и ми текнаха сълзи от очите…не ме е срам да призная. Знаем че Geddy е син на полски евреи, успели да избягат от фашистки концлагер и да емигрират в Канада. Благодарение на това въобще има Rush, защото просто няма как да има Rush без някой от тримата.
Geddy разказва историята на родителите си на Neil, който я претворява в текст – всъщност Red Sector A е почти биографична песен за басиста. Публиката прие песента изключително добре. Всъщност този факт ме развълнува още повече, не знам как да го обясня…когато турнето започна, знаех че я изпълняват навсякъде, но се чудех дали ще я свирят в Германия…все пак става дума за една не особено приятна част от историята, която хората искат да забравят, но не могат…говорил съм с германци, а и от други хора съм чувал че са чувствителни към тази част от историята си. Те нямат вина, но такива неща се случват - политиците са куп лайна, които причиняват какви ли не злини на хората…но хората умеят да мислят, а песента беше повече от добре приета.

13. YYZ – ДАААА! Класика! Любимия инструментал, носещ инициалите на любимото (на триото) летище – Торонто – родния град в който се връщат след всяко дълго и изморително турне. А цигулките придават още по-шантаво и яко звучене. Вече нямам търпение за DVD-то…

14. The Spirit of Radio
Една от първите песни на Rush които чух през живота си. Класика. Химн. Позитивност.
Първата песен на Rush която чух на живо – с нея започваха концертите в Time Machine Tour. Тогава плаках от радост. Всъщност дори не знам какво друго да напиша…толкова я обичам….само ще цитирам:
For the words of the prophets were written on the studio wall
Concert hall
(и публиката подивява!)

БИС

15. Tom Sawyer
No his mind is not for rent
To any god or government
Always hopeful, yet discontent
He knows changes aren't permanent
But change is

Още една класика без която не може да мине един концерт на Rush. И има защо :)
Вместо да обяснявам защо обичам тази песен и защо е велика, предлагам който иска да я чуе…може и в лайв вариант (пробвайте в Тубата – варианта от Time Machine Tour DVD – то – в Cleveland)

16. 2112 Part I: Overture, Part II: The Temples of Syrinx, Part VII: Grand Finale – съжалявам но в момента не съм в състояние да оставя какъвто и да е смислен коментар и за тази ОГРОМНА композиция (огромна не само защото е над 20 минути). Това е просто едно от най-гениалните парчета писани някога…и естествено добър повод човек да доунищожи каквото е останало от гласни струни, врат и крака, хахаха. И няма да им се обидя на канадците ако все някога я изсвирят цялата, така както преди години са я правили…знам че е дълга, но пък какво са 21 минути за Rush ;)…а и идва 2016 – стават 40 години (лелеее!!!) от издаването на тази класика. Добър повод да се отбележи годишнината, а? Нищо не съм казал, само намеквам…Geddy, Alex, Neil, четете ли? ;)

Край ...
Никога не е достатъчно, но…какво да се прави, вече чакаме следващия концерт….показателно е че още преди да излезем от залата, един от първите коментари на братовчедка ми беше “кога е следващия концерт?”…да, и аз искам…но ще почакаме малко (до следващия тур, а? Но този път организация навреме и билети пред сцената!).

След концерта излязохме навън, пихме по бира, разменихме приятни приказки с други фенове….пуснахме мобилния телефон да свири Limelight - можеха да я изсвирят заради нас, не ги е срам ;) Всъщност на част от концертите от това турне са я свирили и се надявахме че и нас ще ни огрее – това е любимата песен на Калина, а като се замисля и на мен ми е една от най-любимите.
Накрая не ни се тръгваше, но зоната около залата постепенно опустя и беше време да ходим за вурстчета с бира и после сън…по пътя се заприказвахме с един фен, който се възхити че сме се домъкнали чак от България. Явно реши че Калина ми е гадже, дошла на концерта само заради мен и много се учуди след като разбра че сме братовчеди и тя също е луд фен на Rush…май няма много фенове жени на Rush, а според него изобщо нямало такива, хаха…всъщност в залата се мяркаха доста жени, но наистина мъжете преобладаваха значително…ми така е, да вземе Neil да напише някой текст за секс и рокендрол, явно мацките не си падат по философията на Професора ;)

Целият свят е сцена…

View PostHeathenHeart, on 28 януари 2013 - 13:29 , said:

Бира, водка и прогресив са вредни за здравето. В най-добрия случай водят до тенис. :harhar:

#9 man on a mission

    Sixx

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 963 posts
  • Gender:Male
  • Location:This World

Posted 24 юни 2013 - 18:38

Шапки долу! Благородно ти завиждам.Единствената група, която умирам да видя на живо и още не съм :(
What we need right now, is a miracle on earth
Let out hearts cry out, so our voices can be heard
Let us walk away together
From the never ending rain,
'Til the sun will shine for all of us again

#10 Geddy

    Спасителя в RUSH-та

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1053 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock, Progressive Metal, Heavy Metal, Hard Rock, Jazz, Jazz-Rock, Prog-Folk, Folk-Rock...

Posted 26 юни 2013 - 16:16

Не чакай, направи нещо! Заслужава си :)
За съжаление Rush никога няма да се появят в България или по наблизо, но пък Западна Европа не е чак толкова недостижима.
Естествено ако човек печели добре, няма проблеми, но и да не печели много (като мен) пак става със спестяване, планиране навреме и разпределяне на разходите във времето. Когато излязат датите за концерти, просто проверяваш къде какво има и на каква цена, проверяваш и полетите до съответното място, като имаш предвид че повечето полети са по-евтини, месеци преди датата на самия полет, но с наближаване поскъпват...това си е практика на самолетните компании, дори да не са low-cost. Впрочем сега не намерихме подходящи low-cost полети до Берлин, но и с нормална компания се намират. В случая летяхме с Bulgaria Air и сме доволни.
На мен лично разходите за сегашното ходене ми бяха следните
- самолет София - Берлин - София: 240 лева на човек, като имаш предвид че нашия полет известно време беше под 200 лева, но се замотахме и цените се вдигнаха. Допълнителни такси нямаше (освен ако превишиш разрешения багаж). Хубавото на нормалната авиокомпания е че освен ръчния багаж, в цената е включен и един в товарното отделение, за разлика от low-cost при които плащаш 60 кинта и нагоре за всеки отделен куфар, раница и т.н.
- две нощувки в хубав хостел (вкл закуска и баня в стаята) - 100 лева на човек, тоест 50 лева на човек/на вечер
- билет за концерта - 63 евро на човек - за задната стояща зона. В зоната пред сцената бяха около 75 евро (тоест малка разлика). Доставката на двата билети ни излезе още около 20 лева, тоест по 10 лева на човек.
- джобни (храна, бира и т.н.) - аз лично похарчих малко над 200 евро (които можех да си позволя), но повечето бяха за глезотии - шоколади за домашните, сувенири и входни такси за музеи и забележителности, оригинална фанелка и раница от официалния мърч, бира на концерта (5 евро чашата), бира и хапване на хубави местенца (които естествено бяха по-скъпи от магазина, уличните закусвални и дюнерджийниците с които е залят града)

Общо около 470 лева, без да броя джобните - колко джобни ще изхарчиш си зависи от тебе, от това колко време си там и от това доколко имаш воля и желание да си спестиш глезотиите и да харчиш само за храна...макар че в Берлин си е срамота да не опиташ наливната бира (Berliner - прохладна, леко горчива и леко газирана...охааа :) ) и да не посетиш някои забележителности

View PostHeathenHeart, on 28 януари 2013 - 13:29 , said:

Бира, водка и прогресив са вредни за здравето. В най-добрия случай водят до тенис. :harhar:





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users